HOE DE LANDBOUWSCHOOL TE SOMMELSDIJK REiLT EN ZEILT Bespreking over afdamming van de voorhaven te Goedereede Afdamming haven of verhoging havendijken? m genomen Herverkaveling Tholen Vervolg Raad Melissant Ook het Noorderlljk dee! van de gemeente zal wordei SLAVENBURG'S BANK N.V. Voorstel rIoSermg ten Noor den van de haven 't Is Of gij de vlam uitblaast zó prompt dooft zuurbranden op de maag - met een oi twee Rennies. JAARVERSLAG OVER 1953 Boom eil Bladz. 2 „ÉI LANDEN-NlBÜWS" Zaterdag 26 Juni 1954 Gedep. Staten deelden mede, dat zij voornemens waren de bezoldiging van de wethouders per 1 September 1953 na der vast te stellen op 550.per per soon per jaar. In de raadsvergadering van 19 Februari 1954 is besloten aan Gedep. Staten te verzoeken om, met in gang van 1 Januari 1953, de wedde te verhogen van 350.tot 404.per jaar, zulks in afwachting van nadere voorstellen van Gedep. Staten. B. en W. stelden voor te besluiten om aan G.S. te verzoeken de bezoldiging van de v/ethouders overeenkomstig dat voor stel vast te stellen op 550.per per soon per jaar. De raad stemde er na op gewekte discussie mede in. Door C. van der Mast, Bouwdijk 364, was een verzoek ingediend tot toeken ning van een premie ingevolge de Pre mieregeling woningverbetering en -split sing 1953. Het plan voldoet aan de ge stelde eisen en komt in aanmerking voor een premie van 1400.^waarvan kom.t ten laste van het rijk een bedrag van 933.33 en van de gemeente 466.67. De raad keurde de premieverlening goed Niet bouwen op een riool Mede met het oog op de plannen tot aanleg van een riolering achtten B. en W. het gewenst de bouwverordening zo danig te wijzigen dat verboden wordt te bouwen boven rioleringen en dergelijke. Voorgesteld wordt in de verordening op te nemen een nieuw artikel 68a, dat luidt als volgt: „Het is verboden gebouwen of schei dingsmuren te bouwen op grond waar onder rioleringen lopen. De minimum afstand waarop gebouwd mag worden nioet zijn 1 m vermeerderd met de halve riooldiameter. Voor overdekte waterin gen, sloten enz. geldt als minimum af stand 1 m vermeerderd het de halve breedte der overdekking. Deze bepaling is geldig voor alle rioleringen en/of over dekkingen welke voor meer dan één woning gebruikt worden, onverschillig of ze door de gemeente, een waterschap of particulier zijn aangebracht." 't Vuil naar de buitendijk Door de gemeente-architect was een rapport ingediend betreffende de afslui ting van stortplaats voor vuilnis aan de Noorddijk. De nieuwe stortplaats aan de buitendijk, waarvoor een hinderwet vergunning wordt aangevraagd, heeft zo'n grote capaciteit dat de huidige stort plaats kan worden afgedekt, zodra de nieuwe in -gebruik is genomen. Volgens de globale raming van de ge meente-architect is daarvoor nodig 40z m3 grond en bedragen de kosten onge veer 1000.Daar door sluiting van de huidig stortplaats 'n belangrijke ver betering van het aesthetisch aanzien der gemeente zal worden verkregen, stelden B. en W. voor een bedrag ad 1000. daarvoor te voteren. „Voor wie is die grond dan?" vroeg de heer v. d. Vliet. ,,Van de RTM", deelde de voorzitter mere. Weth. Leijdens lichtte toe, dat volgens overeenkomst met de RTM gedicht moet worden en dat de opritten afgegraven moeten worden. „Nu zullen de ratten ook wel wegtrek ken!" verwachtte en hoopte de heer Keizer. De raad kon zich met de plannen ver enigen. Bij circulaire deelde de minister van binnenlandse zaken mede, dat de va- cantie-uitkering voor het rijkspersoneel thans het karakter van een positieve aanspraak voor betrokkenen zal krijgen. Naar het oordeel van de minister ver dient het aanbeveling, dat voor het ge meentepersoneel een dienovereenkom stige regeling wordt vastgesteld. Verzoeken tot het ontvangen van een tegemoetkoming in de reiskosten in ver band met het bezoeken van de school te Sommelsdijk door hun kinderen, waren ontvangen van een tweetal ingezetenen. Er werd 90 en 70% vergoeding toege kend. Een voorstel tot wijziging van de be groting voor het Woningbedrijf, dienst jaar 1953 werd aangenomen. Aanvragen tot aankoop, respectieve lijk verkrijging van een perceel bouw grond in erfpacht waren Ingediend door: J. A. Struik, Achterweg 296, voor de bouw van een woning; C. B. Mijnders, Julianaweg 139, voor de bouw van een woning; de kerkeraad der Gereformeer de Gemeente, voor een kerkgebouw. De oppervlakte bedraagt resp. 407 m2, 288,75 m2 en 555 m2. Voorgesteld werd aan J. A. Struik het gevraagde perceel in eeuwigdurende erf pacht uit te geven, tegen een canon die om de 20 jaar wordt herzien en voor de eerste 20 jaar 0.20 per m2 per jaar be draagt; het betrokken perceel te verko pen aan C. B. Mijnders tegen de prijs van 5.per m2; het perceel in eeuwig durende erfpacht uit te geven aan de kerkeraad der Gereformeerde Gemeen te, tegen een canon die om de 20 jaar wordt herzien en voor de eerste 20 jaar 0.20 per m3 per jaar bedraagt, en in de pakten als voorwaarde op te nemen dat binnen 2 jaar na de datum van het ver lijden van de akte een kerkgebouw, c.q. een woning op het perceel moet zijn ge bouwd. Ook dit werd goedgekeurd. Ged. Staten hadden ook nog goedge keurd de 4000.die men nodig heeft voor het monument voor de rampslacht offers op de begraafplaats. Stellendam betaalt de rest van de kosten. Opdracht is verstrekt aan de beeldhouwster Gerda Rueter. Erg tegengevallen De voorzitter deelde dan nog mede, dat 's middags aanbesteding was gehou den voor de aula op de begraafplaats. Er waren 3 briefjes ingekomen n.l. van H. Tieleman en A. Mans 27260. Polderdam te Spaamdam 31.497. Baart, Melissant, schilderwerk 646. B. en W. waren hiervan zeer geschrok ken en na overleg met de burgemeester werd voorgesteld het aan te houden. 't Is l'O.OOO boven de begroting! Rondvraag De heer Keizer informeerde naar de woningbouw. Er gebeurt op 't ogenblik niets! De voorz. en secr. deelden mede dat er wel al telefonische bouwvergunning is verleend, uaar nog niet officieel. De heer Van der Vliet stelde vast dat zijn pessimisme gegrond is gebleken. Op Maandag 21 Juni kwam de gemeenteraad bijeen. Het was een zeer belang rijke vergadering, daar er ingrijpende besluiten moesten worden genomen. Het voornaamste was de afdamming van de haven óf de verhoging van de haven- dijken. Hierover kon men niet beslissen, omdat de gegevens van het Prov. Be stuur te vaag V\raren. Algemeen meende men, dat die afdamming toch zou doorgaan. Daarmee in verband kwam de noodzaak van riolering van iiet Noor delijk deel der gemeente naar voren, waartoe met algemene stemmen werd be sloten. Ook werd een stuk grond gekocht voor de bouw van een brandweerga rage en aanleg speeltuin en een stuk bouwgrond geschonken aan het Groene Kruis voor de bouw van een Wijkgebouw. Dan viel er nog een besluit voor de bouw van vier nieuwe woningen aan het Havenhoofd zodat het al met al een belangrijke vergadering was. Afwezig waren de heren Goekoop en van Gelder. De voorz. burgemeester van Knobels- dorff opende de vergadering waarna de notulen werden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Enige goede- keurde raadsbesluiten, o.m. verhuur grond aan Jan Klein, havenhoofd en de geldlening ad 90.000 voor woningbouw. Mededeling dat de bijdragen voor wo- ning-wetwoningen bedraagt 3028.90 per woning. Controle kas en boeken ge meente-ontvanger en diverse andere kassen was accoord bevonden. Jaarver slag 1952 en 1953 van de Emgo. Jaar verslag van de commissie Voor- en Na zorg voor Zielszieken. Schrijven van de Prov. Werkcommissie voor het rioleringsplan, waaruit bleek dat het opgeborgen was in de zgn. voor- raadskas. ,,We komen hierop terug" zei de voorzitter. De Chr. Vereen, voor Ze- denopbouw vroeg een gemeente-bijdrage waarop afwijzend werd beschikt. Overeenkomstig het verzoek van het Koningin Wilhelminafonds werd de bij drage hiervoor gesteld op 1 cent per in woner. De Oudercommissie vroeg verhoging van subsidie, wijl zij voor een klein te kort zat. Z.h.s. werd dit verhoogd tot 40.per jaar. Van de Vleeskeuringsdienst was de rekening binnengekomen, houdende een klein overschot voor de gemeente Goe dereede. Schrijven van het Prov. Bestuur om de wedde van wethouders te brengen op 425.per jaar. B. en W. namen dit voorstel over. Werd. z.h.s. goedgevon den. De balans van de Stichtings Vereni gingsgebouw Goedereede, werd z;.h.s. vastgesteld. De heer den Eerzamen vroeg wanneer de afscheiding tot stand kwam, wat de voorzitter zou bespoedigen. Dhr den Eerzamen sprak over een goot die ver beterd diende te worden, wat de burge meester aan de voorz. van de Stichting zou doorgeven. Van het Prov. Bestuur was een schrij ven, inzake verbetering gymnastieklo kaal. De voorz. zei dat hieraan niet di rect uitvoering kon worden gegeven, waarom B. en W. voorstelde dit besluit voorlopig in te trekken. De heer den Eerzamen vroeg of het waar was, dat de lOpenbare School was afgekeurd. De voorz. antwoordde dat dit niet zo was, hierover zou hij straks me dedelingen doen. De heer den Eerzamen vroeg nog naar een stuk betreffende de afdamming van de haven, wat de voorz. zeide aange houden te hebben, tot bij het betreffen de punt. Vastgesteld werden de bedragen be doeld in art. 55 ter eerste lid, der L.O. Wet 1920. over het jaar 1952, alsmede van de bedragen bedoeld in het tweede lid van dat artikel, over de jaren 1948 tot en met 1952. Vastgesteld werd ook het aantal les uren voor vakonderwijs op de O.L. School wat gesteld werd op twee. Eveneens het voorschot 1954 bedoeld in art. 190, de lid der L.O. wet 1920, van de vergoe dingen 1953 ingevolge art. 101 en 101 bis, alsmede de afrekening der vergoe dingen, over de jaren 1948 tot en met 1952. Terrein voor een speeltuin en garage Brandweer aangekocht Enige tijd geleden is reeds tot de bouw van een brandweergarage besloten. Een goede plaats ontbrak. Stad en Land VOORSTRAAT 9 SOMMELSDIJK TELEF. 2138 Alle Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen „We zullen ons best doen!" beloofde de voorz. De heer Keizer vroeg waarom van der Baan nog niet aangesloten werd op de waterleiding. In de buurt is men wel al begonnen. De voorz. kon dit niet beantwoorden, maar wist wel een uiteenzetting over deze soort aansluitingen in het algemeen te geven. ,,Van der Baan wil het graag hebben!" deelde de heer Keizer mee. De voorz. beloofde het in de waterl. vergadering te brengen. De heer Van der Vliet vroeg of de plaatselijke middenstand niet ingescha keld kan worden bij de aankoop van de vuilnisemmers voor de reinigingsdienst. Eleganter a.u.b. De heer Vogelaar vroeg of Melissant ook gemoeid is in de kosten van herstel enz. van de ambtswoning van de burge meester te Dirksland. De voorzitter antwoordde bevestigend, waarop de heer Vogelaar de hoop uit sprak dat deze raad, als het herstel er in besproken zou worden dit „eleganter" zou doen dan in de Dirkslandse gemeen teraad is gebeurd, waar men gebruik maakte van de afwezigheid van de bur gemeester. De heer Vogelaar vroeg of de andere heren dit met hem eens waren. De heer v. öi. Spaan zei de krant nog niet gelezen te hebben en dus niet te we ten wat er aan de hand was. Maar de andere raadsleden zeiden in te stem men. Waarna sluiting van de openbare ver gadering, gevolgd door geheime zitting. heeft het uitbreidingsplan verzorgd waarop B. en W. besloten heeft het stuk grond van de familie den Eerzamen aan de Hoofddijk aan te kopen. Hiertoe is met deze familie overleg gepleegd. B. en W. wil hier de garage bouwen en de overgesrhoten grond voor een speeltuin gebruiken. Dit perceel 1650 ca groot, wil B. en W. aankopen. De heer den Eerzamen vroeg of het terrein groot genoeg was voor een speel tuin. De voorz. zei dat het nog vergroot kon woi'den door de omliggende sloten te dempen, Dan wordt het bijelkaar onge veer 400 m2. „Van wie is de weg daar" vroeg de heer den Eerzamen. De voorz. meende dat die weg niet op het kadaster voorkwam. ,,Als er ruimte genoeg is, is het een prachtplaats" merkte de heer den Eer zamen op. „Wordt het terrein niet te laag" vroeg de heer J. Xanis Sz. door het dem pen der sloten? De voorz.: Het moet voldoende wor den opgehoogd. De heer Tanis Sr.: Vroeger boden de boeren zand aan de gemeente uit de duinen gratis aan! Of ze dat nog zullen doen, is een vraag zei spr. De heer Sandifort: Heeft er nog een ruiling plaats? De voorz.: De ruiling geschiedt met stukken tuin, die nog liggen achter de Oostenrijkse woningen, die geen enkel doel hebben voor de gemeente. Wordt het geen volledige speeltuin, dan maar gedeeltelijk, vulde de voorzitter aan. Z.h.s. werd het voorstel aanvaard. Bouwgrond aan het Groene Kruis geschonken Voorstel tot schenking van een per ceel bouwterrein aan de Vereniging ,,Het Groene Kruis" voor de bouw van een wijkgebouw. B. en W. stelde voor hier een stuk grond aan de Charbón- straat beschikbaar te stellen. Deze schenking werd z.h.s. goedgevonden. De voorz. drukte de wens uit dat het gebouw er spoedig zou komen. Goedgevonden werden enige wijzigin gen op de begroting 1953, waarvan er één ongeveer een boekdeel behelsde, om dat dit het slotstuk was van de gehele dienst. In de 27ste wijzigingen waren alle ramp-uitgaven vervat. Zonder be zwaar werden ze accoord bevonden. Dokterswoning Voorstel voorlopig crediet herstel dok terswoning. De raming was 500. het moest met 283worden verhoogd voor verschillende noodzakelijke voor zieningen. Brandweer Voorstel om voor de brandweer 2400 bescliikbaar te stellen voor brandweer uitrusting. Overleg is gepleegd met de Inspectie die adviseerde overalls en jek kers aan te schaffen. Tegelijk wilde B. en "W. helmen en laarzen aankopen. In de instructie zal worden vermeld, dat de klederen niet buiten de diensturen gedragen mogen worden. De heer den Eerzamen vroeg of de brandweer voltallig was, wat de voorz. bevestigend beantwoordde. Het voorstel werd goedgevonden. Tweede waterkraan aan de haven Van de Visserij-Vereniging „Ons Be lang" was een verzoek om een tweede waterkraan te plaatsen aan de haven. B. en W. stelde voor dit te doen. De plaatsingskosten komen voor rekening van de gemeente ten bedrage van 571. De kosten van het water worden over de vissers omgeslagen. De heer J. Tanis Sr. merkte op, dat het Vissersvereniging" was en niet .Visserij-Vereniging". Hij wist dit, om dat hij er ere-voorzltter van was. Voor de O.L. School moesten leermid delen en enige schoolbanken worden aan geschaft, waartoe de begroting werd ge wijzigd. Vier nieuwe woningen aan het Havenhoofd Voorstel beschikbaarstelling crediet voor 4 woningen aan het Havenhoofd (herbouwplicht). De gemeente heeft hiervoor grootboekinschrrjvingen; de ge^ meente bouwt dus en financiert. De ge gadigden zijn W. C. Krijger, A. Krijger, W. 't Mannetje en J. Groenendijk. B. en W. moet eerst met deze mensen accorderen, eer de gemeente tot de bouw overgaat. De aannemingssom is nog niet precies bekend. De raad besloot tot goedkeuring van deze bouw. Van Ged. Staten was een schrijven houdende bericht, dat het (gezien het gevaar bij hoog water) nodig is of de haven af te dammen of de dijken te ver hogen. In dit vrij uitvoerige schrijven werd meegedeeld, dat dit nog dit jaar zou moeten plaats hebben. De beveili ging bij hoog water (dijkverhoging) wordt geraamd op 900.000, dus bijna een millioen. De heer den Eerzamen meende, dat dan de ramen van de huizen wel zouden moeten worden opgeti'okken. De voorz. was van mening, dat afslui ting van de haven noodzaak zou zijn, al rijzen er vragen. Wat moet er met het havenhoofd gebeuren, vroeg spre ker. We moeten toch weten hoe de plan nen zijn en daar beschikken we niet over. Er moet b.v. een wegverbinding komen voor landbouw-producten, bij de zgn. 2e vaarbrug naar het havenhoofd. Aan de overzijde zou dan de bietenkade komen. Spreker meende dat er eerst ge detailleerde plannen moesten zijn, alvo rens men een besluit kon nemen. „Op deze brief kan dat niet" merkte de heer den Eerzamen op. Zou een keer- sluis geen uitkomst brengen? vroeg spr. De vooi-z.: Dat is ondenkbaar. Alleen al vanwege de verzilting kan dat .niet. Het zoute water stroomt door de lan ge haven kilometers land-inwaarts. ,,Waar blijven we met het vuil dat de haven inkomt?" opperde de heer den Eerzamen. Het wordt een stinkboel met de voorhaven, we komen ook in conflict met de Polders. „De totale riolering van de g'emeen- te zit er aan vast" zei de voorz. De heer Sandifort achtte een keersluis ook uitgesloten. De voorz.: Tegen afdamming kunnen weinig economische belangen worden gezet; scheepvaart is er niet. De haven is nu ook een open vuilnisbak; ieder werpt er in wat hij kwijt wil, ofschoon er een ophaaldienst is. Daarmee kan ze ker niet worden doorgegaan als de ha ven afgedamd is, zei spr. De heer den Eerzamen had iemand van de Rijkswaterstaat gesproken, die zei, dat het vuile water kon worden af gevoerd, wat de voorz. beaamde. Het voorstel werd voorlopig voor ken nisgeving aangenomen, om op meerde re gegevens te wachten. Het preludium hierover was al bij de bespreking van de afdamming gehoord. De riolering aan de Noordzijde wordt nu zeker noodzaak, voor afvoer van vuil water. De gemeente staat ook aan ty- phus-gevaar bloot zei spr. 'Op 26 Oct. 1950 viel het besluit heel de gemeen te te rioleren, wat geen goedkeuring- vond, door de investerings-politiek. In 1952 had B. en W. zich gewend tot de Provinciale Werkgelegenheids-commissie waarvan bericht kwam, dat het werk kon worden uitgevoerd. Door de ramp is dit plan figuurlijk en letterlijk in het water gevallen. Inmiddels is een crediet verleend voor het plan Zuid, dat thans in uitvoering is. Het overige deel is thans urgent geworden. De heer J. Tanis Sr. merkte op, dat indertijd met algemene stemmen is be sloten tot algehele riolering over te gaan. Persoonlijk was hij in zijn stand punt niet veranderd. Het is een kostbaar plan, maar het is noodzakelijk zei spr. ,,Het is een voorziening die ook geldt voor de toekomst," zei de voorz. De be- trokltenen krijgen wel deel in de kosten; het is echter een offei' dat het volledig waard is. De heer den Eerzamen was er ook voor, maar als ze doorgaan met de af damming, kunnen we niet rioleren meen de hij De voorz. meende van wel. Dan moet er een zuiverings-installatie komen. Wordt het een afdamming, zal dit extra kosten meebrengen voor zuivering. Dit is nog niet aan de orde, het zijn aan vullende voorzieningen, zei spreker. De heer den Eerzamen wilde wel dat er in de brief aan G.S'. o'p werd geatten deerd, dat dit méér kosten zou meebren gen, wat de voorzitter beaamde. De heer Sandifort was voor beschik baarstelling- van het crediet, maar wees er op, dat er wel bezwaren waren voor Dreesmensen etc. bij verplichte aanslui ting. Voor de minder gesitueerden is het bezwaarlijk. De voorz. stemde dit toe al kon nu nog moeilijk over uitzonderingen worden gesproken. Verplichte aansluiting komt er, dat staat vast. Besloten werd tot de riolering over te gaan, waarbij de voorz. de hoop uit sprak dat Ged. Staten de financiering zouden regelen. De riooIbeIa,sting zou slechts een geringe bijdrage zijn. Riolerings-belasting Besproken werd nu tot rioolbelasting over te gaan. Voor iedere woning zou met een bedrag van 10.^-^ worden be gonnen, waarbij de belastbare opbrengst (grondbelasting) als norm zou worden genomen met een verloop van 10. tot 25.Wie 300.en meer is aan geslagen komt dan ten hoogste op 25— Het minimum zal 10.Zijn. Het voorstel werd aangenomen en het benodigde crediet verleend. Vastgesteld werd een verordening be treffende de brandweer. Een 4e leerkracht voor de O.L. School is aangevraagd deelde de voorz. mee, waarop de Inspectie goedgunstig heeft beschikt. Op de oproep zijn een groot aantal sollicitanten opgekomen, zulks om in aanmerking te komen voor vrijstel ling dienstplicht. Uit de solheitanten was in overleg met het Hoofd het volgende drietal opgemaakt: 1. N. A. L. v. Doorn,- Utrecht; 2. J. Koch, Den Haag; 3. N. Scheepstra, Den Haag. Met algemene stemmen werd no. 1 van de voordracht, de heer van Doorn te Utrecht benoemd, zulks met ingang van 1 Juli a.s. Verbouw Raadszaal In een van de vorige vergaderingen was besloten tot verbouw van de raads zaal over te gaan. B. en.W. had daar voor de architect J. Dekker te Hazers- woude een plan laten ontwerpen, wat de voorzitter bij de leden liet circuleren. Het was een fraaie schets met een nieuw plafond (zoldering met balken) lambri- zering, artistieke schoorsteen, riftvloer, enz. Het gaf het beeld van een oud-Hol- la.ndse raadszaal, waar de voorz. enthou siast over was, al zou het mogelijk bo ven de kostenraming komen. De begro ting was de voorzitter nog niet be kend; spr. zou er later op terugkomen. Rondvraag De heer den Eerzamen stelde de vraag hoe het nu met de Openbare School stond. De voorz. antwoordde dat er een be spreking had plaats gehad over verbou- ■wing, te meer daar het nu een perma nente 4-lokalen-school worüt. Het aan tal leerlingen neemt toe. De aflïeuring betrof vloeren, die tocht geven enz. Er was een rapport over van de schoolarts. De Inspectie meent dat beter over ge gaan kon worden tot de bouw van een nieuwe school, omdat volledig herstel een groot kapitaal vraagt. Hierover wordt met de inspectie nog overleg gepleegd. De heer den Eerzamen: Het huisje aan de overkant (bij de brug, dat ge stut wordt) hoe staat het daarmee? De voorz.: .Architect Bolt is er mee bezig om een ontwerp te maken. De na dere plannen komen later ter tafel. De heer Sandifort vroeg of de adoptie van Den Haag ook boombeplanting ter hand nam. De voorz. antwoordde bevestigend. De adj. directeur van Haagse plantsoenen dienst, komt de bomen opnemen, om la ter met inplant te kunnen beginnen. Het betreft alleen de bomen voor de gemeen te zei spr. en niet voor de Polder of voor particulieren. Daarna sluiting. In de Scherpenissepolder dienen nog- verschillende waterlopen en wegen ge graven te worden. Het jaargetijde 1.5 dermate ver gevorderd dat het rooien van vroege aardappelen mogelijk is, al.t?. mede het rooien van verschillend, mid- denvroege aardappelrasscn, zoals Bintje en Eersteling, t.b.v. pootgoed. Voorts is de mogelijkheid om erwten voor de groene pluk te trekken aanv/e- zig. We maken U er derhalve op attent, dat het gewenst is, de genoemde gewa.s-! sen te rooien of te plukken alvorens een dragline ter plaatse met de wei'kzaam- heden een aanvang maakt. U kunt inlichtingen verkrijgen omtrent het tijdstip waarop de dragline ou uw perceel is te verwachten, in de barak van de Ncd. Heide Mij. te Westkerke. Het Bureau van Uitvoering Herverkaveling Tholen Het snerpendste branden in de maag-, soms tot in de keel toe, dooft U onmid-^ dellijk. Talloze lijders aan brandend maagzuur nemen ook Rennies bij voor baat. Bij wijze van sduitstuk op hun maaltijd, 't Is ook zo simpel, gewoon maar laten smelten op de tong. En... Rennies zijn nog smakelijk óók. ■atei-dag 26 ie heer Jao poor de ,eren J- Bu' ,iet herkiesl iteld de hee ,en. Tegen-' ,n Joh. Bre( lan de hee- ,001' de sch tiad gedaan, icolamatie neend te n Inu omdat e crarde zoudf ven. Hij dai benoemmg. cature Voog te Ouddorp pen benoen pe heer stemming o iemand m h tot heden v. gchool toon< Pe heer d dank voor gesproken zetting hoe .gtel van de ïiaar de ar idienst te R ]cwestie toe •bij een e.v. geren. Spreker verloop hac zou worden gelegenheid .-Vink, die a soenendiens Vink eens tuinaanleg -Dinsdag 22 Juni kwam de Vereniging tot bevordering van het Landbouwon derwijs op Goeree-^Oveiflakkee, in Hotel Spee in algemene vergadering bijeen. Het was wat het bezoek betreft weer hetzelfde ais het vorige jaar, de opkomst was klein. De landbouwschool telt bijna 1000 leden, op de jaarvergadering ver tegenwoordigen er zich echter niet veel Volgens de balans 1953 bleek de school finantieel er goed voor te staan. De tuin zal worden opgeknapt door de Plant soenendienst Rotterdam. In dit verband werd ook over de nodige boombeplanting- op Goeree-^Overflakkee gesproken. Aan het slot van de bijeenkomst hield het hoofd der school dhr den Eerzamen, een causerie over de schoolreizen in 1953, De voorzitter Ir. J. B. iVIijs opende de bijeenkomst en deelde in zijn openings woord mede, dat de school na de ramp weer in een keurige staat was terugge bracht. Het hoofd de heer den Eerza men had een woord van lof te oogsten, voor zijn activiteit dat hij de school weer zo vlug in orde had gekregen. Van het Departement van Landbouw, (door bemiddeling van de heer van Keulen) kon spr. op kosten daarvan de inventa ris worden gerestaureerd, nieuwe vloer bedekking aangebracht enz. Spr. bracht daax'voor een woord van hartelijke dank. Ook -voor de tuin was een adoptie ge vonden; de gemeente Rotterdam, zal de ze t.z.t. door de plantsoenendienst in or de laten maken. De notulen wei-den voor accoord vast gesteld. Dan volgde het Jaarverslag over 1953 In het jaarverslag over 1953 kon niet anders dan in een sombere toon uitge bracht worden. Zoals reeds aangehaald in het verslag over 1952 overleed op 19 Januari geheel onverwaclits onze geach te voorzitter, de heer A. A Mijs. De be langen van de school lagen de heer Mijs na aan het hart, in verband waarmede zijn heengaan een moeilijk te vervangen plaats open Iaat. Ook de overstromingsramp, waardoor op 1 Februari bijna het gehele eliand ge troffen werd, is oorzaak geweest, dat de normale gang van zaken ernstig ver stoord werd. Dadelijk na het droogvallen van de ge bouwen zijn door het Hoofd maatregelen voor het verrichten van herstelwerk zaamheden getroffen. Een der eerste werkzaamheden was hierbij het instel len van een onderzoek naar de toestand waarin de verwarmingsinstallatie ver keerde, terwijl zo snel mogelijk met het schoonmaken van de gebouwen een aan vang gemaakt werd. Nadat eerst door de brandweer de modder hieruit verwij derd was, kon tot grondige reiniging- overgegaan worden. Hierbij bleek, dat zowel het meubilair als een gedeelte van de leermiddelen in ernstige mate van het water geleden hadden. Na het treffen van de eerste noodza kelijke voorzieningen, namen de lessen op 23 Maart wederom een aanvang. Helaas keerden niet alle leerlingen te rug; de leerling uit de 3e Idasse, Thijs de Boed bleek met zijn naaste familie te zijn omgekomen. Het aantal slacht offers onder de leden onzer Vereniging bedroeg 12. Hoewel de lessen zeven weken geen doorgang hadden gevonden, werden de leerlingen toch eind April verhoogd. De eindles had plaats op 22 April. Van de 21 leerUngen der 4e klasse ontvin gen er 2'0 het diploma. De bezetting van de school en de woonplaatsen van de leerlingen waren in 1953 als volgt: Gemeenten Ie klas Ouddorp3 Goedereede Stellendam Melissant1 Dirksland 1 Herkingen 2 Sommelsdijk 5 Middelharnis 5 Stad aan 't Haringvhet 2 Nieuwe Tonge Oude Tonge 3 Den Bommel6 O'Oltgensplaat1 2e klas 1 29 19 3e klas 2 1 1 4 4 3 1 3 1 21 4 e klas 1 2 1 2 3 1 2 3 1 16 Totaal 7 5 3 9 o 11 13 4 4 10 12 4 85 Geleidelijk werd overgegaan tot het volledig herstellen van de aangerichte schade. Door de Afdeling Landbouwonderwijs van 'de Directie van dè Landbouw werd niet alleen de reparatie van dat gedeel te van de inventaris, hetwelk aan het Rijk toebehoord, bekostigd, doch tevens het aanbrengen van vloerbedekking zo wel in het les- als in 'het schaftlokaal. Voor de hieraan verbonden kosten v/erd een aanvullende subsidie van 3.400. verleend. Zeer erkentelijk zijn wij eveneens voor het van de Gemeentedienst Plantsoenen te .Rotterdam, ontvangen aanbod tot het verzorgen van de nieuwe aanplant van de,tuin. Het opnieuw inplanten van het verloren gegane houtgewas zal in het najaar van 1954 geschieden. Door het Rampschadebureau werd de totale schade aan school en woning be groot op een bedrag van 2.731. Dank zij de activiteit van het Hoofd is het mogelijk geweest met de leerlin gen van elk der 4 klassen een uitstapje te maken. Uitnodigingen hiertoe werden ontvangen van de Lagere Landbouwscho len te Borculo, Emmercompascuum, 01- deberkoop en Sittard. De excursies hadden op de hierna vol gende data plaats: Ie klasse 47 Augustus Borculo. 2e klasse 912 Juni Emmercompas cuum. 3e klasse 710 Juli Oldeberkoop. 4e klasse 21—24 JuU Sittard. De op deze wijze aan onze leerlingen geboden afleiding werd zeer op prijs ge steld. Door de Algemene Vergadering, ge houden op 19 Juni, werd in de door het overlijden van de heer A. A. Mijs ont stane vacature voorzien door verkiezing van de heer Ir. J, B. Mijs te Sommels dijk. De inning van de contributies en do naties had een vlot verloop, waarvoor wij gaarne onze dank betuigen. Het aantal leden en donateurs bedroeg resp.: 883 en 99, tegen vorig jaar 893 en 102. Zoals uit de jaarrekening blijkt, is. in dien na-schade aan het gebouw als ook aan de verwarmingsinstallatie uitblijft, de financiële positie van onze vereniging door de ramp niet nadelig beïnvloed. Daarna volgde kasverantwoording over 1953, de exploitatie-rekening en de balans per 31 Dec. 1953. Besproken werd de assurantie te ver hogen; bij toelichting bleek dat de school voor 100.000 was verzekerd. De heer M. Sieling merkte op, dat er nog altijd een spaarbankboekje bij de Boerenleenbank te Oude Tonge liep, wat misschien beter was bij de bank te Som melsdijk of Middelharnis over te schrij ven. De penningmeester de heer Koert lichtte toe, dat hier een hele procedure aan vast zat. Bij de oprichting van de school zijn er bepalingen gemaakt, dat de bank te Oude Tonge e.v. crediet zoU verlenen, met als onderpand de school, Men besloot het zo te laten. Uit de balans bleek, dat de school niet woning was afgeschreven tot 6000; de tuin tot 800.— materialen en meubi lair tot op 1.Er is dus weer fUn'' afgeschreven; de finantiële positie van de school kan zeer gunstig worden ge- noemd. Rekening en balans werden goe" gekeurd. Als nieuw lid van de commissie tot nazien van de rekening over J.954 werd ,De voor: Hij deelde doeling lag te beplant deze midd: beheer is waarin ook betrokken. Noord-Oos deelte van nen wordi penfonds, 400 aanvr, boerderij stuur zou Eerzamen bleek een een alger zeide gaa: len verier worden u: daar had mocht ge inplant w De heer van het over: SprekerI over te hl weer schq hij interes VereniginI bouwschoj sprake gl had gevoJ tis bij oul treffende De eeri mercompa grens. Da heel andei en ook dat somr ge boerer bordjes Middags sliepen il 7 kussenq prettig; eens ove^ Onder een dag 1 Witteveei de prov.-[ Dierenpa mochten I Ook werj veenkoloj dat de reis een 1 spr. vooi 'Daami naar Fri| zonder was het geen ele hoge b^ allerhart is daardl bestaan. de schoc Toen van onz( se hoger hoger s< Was get lijn lag, jongens dan, „wi Sprek' het bezc van Le' een hek Ze die 1; vernami In Sr school Zeeuwsi ningen Ook burg hoefte ze wild Waren 't pere) van op burgse Voor ov ook da^ me wa, De Ie hoek V er echt ander, teelt g ook hi. Wedi hier ge had ko vangen hadden heren verstre zelf ge een te^ i tg

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 6