EIIAIIDEII.IIIEUWS rai©L Commissie Jeugdhuis geformeerd te Melissant kinöeRhoekje 2e Blad Zaterdag 26 Juni 1954 No. 2314 Bang voor eigen uitvindingen De ideale Gezinszalf RONDOM DE LANDBOUWSCHOOL Opleiding diploma zaakvoerder Wegwijzers zijn niet goedkoop - Een hit, die ambtenaar is geworden Meer presentiegeld en hoger jaarwedde Grond uitgegeven voor kerk- en woningbouw VERVOLGVERHAAL VAN U IS HET KONINKRIJK Doe een Kruschen-kuur. Om die Rheumatiek uit Uw leden te jagen. De techniek is de laatste jaren met reiizeschreden vooruit gegaan. Het schijnt wel dat in het bijzonder rte tijden van oorlogen voorbehouden zijn tot het doen van uitvindingen. Tijdens ie eerste wereldoorlog zijn de grondsla gen gelegd voor de vervolmaking van ^e vliegtuigen. In de tweede wereld oorlog is de techniek sterk vooruitge gaan en zijn het vooral uitvindingen ge feest op het gebied van de kernsplit sing. Atoombom Waterstofbom Ko- baltbom. Een trio waaruit blijkt de toeneming van het menselijk vernuft. Helaas ontwikkelt met vemietigings- doeleinden. In het vernietigen is de mens zeer vernuftig. Toch kunnen deze uitvindingen ook wel voor vreedzame, TOor nuttige dingen toegepast woi-den. Men begint veel te spreken van het atoomtijdperk. Daarmede bedoelt men dan te zeggen, dat de kennis om de atomen te splitsen toegepast zal kunnen worden op allerlei gebied. In het splitsen van de atomen ziet men de mogelijkheid tot onuitputtelijke bronnen van energie. De steenkoolvoor- raden van de wereld gaan hun uitput ting te gemoet. Schattingen over de nog beschikbare steenkoolvoorraden lopen wel zeer uiteen, maar ze "komen toch hierin overeen dat binnen betrekkelijk afzienbare tijd de steenkolen als energie bron niet in voldoende mate beschikbaar zullen zijn. Maar dan zal de atoomsplit sing de nieuwere energiebron zijn. In Amerika heeft men op het gebied van de kernsplitsing de grootste resul taten bereikt. Naar berichten uit dat land luiden zouden ze uitvindingen heb ben gedaan op het gebied van de kern splitsing die ze niet durven beproeven. De waterstofbom is uitgevonden en is beproefd geworden. Maar naar verluidt durft men de nieuwe uitvindingen niet te beproeven omdat men bang is voor de schrikkelijke uitwerking. Angst voor zijn eigen uitvinding. En als men dan 'lie uitvindingen toch gaat toepassen. Ver nietiging van het leven op aarde. Och wat is de mens uiterst knap, maar hoe k'.ein is hij toch ook weer dat hij de ge volgen van zijn eigen knapheid niet ka-.i beheersen. Hoe wordt het openbaar, dat aan de mens de schepping onderworpen ia onder Gods toelating. Maar dat hij de Schepper daarbij niet voor ogen houdt vaardoor zijn knapheid tot verderf en ondergang leidt. Reeds zestien jaar geven we ook les aan de zaakvoerderscursus te R'dam, een opleiding voor het diploma zaakvoerder. De leerlingen zijn meest boerenzoons, die of werkzaam zijn op het bedrijf van hun vader, of in dienst zijn van een landbouwvereniging. De meesten van hen hebben landbouwonderwijs ontvan gen, hetzij -op een landbouwcursus, een lagere landbouwschool of een landbouw winterschool. Een enkele maal telden we onder de leerlingen een gediplomeerde van een middelbare landbouwschool. De vakken waarin we momenteel les ge ven zijn: Warenkennis zaaizaden en proefstationszaken, warenzaken mest stoffen en warenkennis voederstoffen. Naast deze vakken wordt voor het mon deling examen nog les gegeven in: Alge mene Vakkennis. Rechts- en wetsken- nis en machines en gebouwen. De opleiding voor dit mondeling exa men duurt één jaar, waarin des Zate- dagsmiddags les wordt gegeven vaA 2 tot 6 uur. Om in het bezit te komen van het zaakvoerdersdiploma moet de candi- daat ook geslaagd zijn voor het schrif telijk examen, dat Boekhouden en Han- delsrekenen omvat. De opleiding daar voor duurt eveneens een jaar en ook daarvoor wordt elke Zaterdag van 2 tot 6 les gegeven. De candidaten zijn vrij voor welk gedeelte ze het eerst examen wil len doen, doch de gehele opleiding duurt twee jaar. Dit jaar zal in de tweede helft van Juli het mondeling examen worden afgenomen in een drietal plaat sen, nl. Assen, Zwolle en Haarlem. We zijn gewoon enkele weken voor het examen met de leerlingen van de cursus een excursie te organiseren naar het Rijksproefstation voor Zaadcontrö- le en het station voor Maalderij en Bak kerij, beide te Wageningen. Op Vrijdag, 18 Juni jl. maakte we deze excursie dus reeds voor de achtste keer. Dat we ook dit jaar weer met het grootste genoe gen als leider optraden, vindt zijn oor zaak daarin, dat de ambitie van de jon gens buitengewoon groot is, omdat ze begrijpen, dat alles wat ze bij deze be zoeken horen, van groot nut kan zijn voor het over enkele weken af te leggen examen. Deze groote ambitie stimuleert hen, die ons door beide instituten rondleiden, tot de grootst mogelijke activiteit, zo dat meestal het gevolg is, dat op het eind van de dag, beide partijen, zowel rondleiders als rondgeleiders zeer tevre den naar huis gaan. Zowel op 't R.P.v.Z. als op 't' station voor Maalderij en Bakkerij, worden da gelijks excursies ontvangen, doch over 't algemeen is het de deelnemers van deze excursie meer te doen om een pret tige dag, dan om één en ander op te ste ken. De belangstelling voor het vertel de verflauwt dan ook meestal zeer snel en beide partijen zijn blij, als de „cor vee" er weer op zit. Wanneer we kun nen vertellen, dat ons bezoek aan 't R.P.v.Z. heeft geduurd van half tien tot kwart voor één, en dat aan 't station voor M. en B. van twee tot zes, terwijl wij beide keren er een eind aan moesten maken, dan is het duidelijk, van welke grote waarde deze bezoeken voor onze jongens zijn geweest. 't R.P.v.Z. heeft het laatste jaar een zeer grote uitbreiding gekregen, waar door het ontvangen van excursies veel gemakkeUjker gaat. Men beschikt daar nu over een excursiezaal, waar voor de rondgang door de gebouwen, eerst een uiteenzetting kan worden gegeven, van het werk, door 't R.P.v.Z. verricht. Dit werd gedaan aan de hand van de volgen de punten: Ie 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e monsters bewaren. Alle onderzochte monsters worden 1 jaar bewaard. Zuiverheidsonderzoek, zowel wat betreft de kwahteitsbeoordeling als de herkomst. kiemonderzoek, dat behelst het on derzoek naar de kiemkraoht, de kiemenergie en de vitaliteit, het vaststellen van de schoningsana- lyse voor de contractteelt. de vochtbepaling. de gezondheidsverklaring, attestering - garantie, controle op de keuringsdiensten, ■controle op de detaillisten. Daarna zijn alle afdelingen bezocht. Vooral het vaststellen van de schonings- analyse voor de contractteelt is zeer uitvoerig gedemonstreerd. Tn een rui me zaal stonden de daarbij gebruikte machines opgesteld, waarbij verscheide ne modellen clippers, die in enkele mi nuten een monster zaad van de con tractteler splitst in geschoond zaad en zaadafval. Door middel van een trieur, werden de in het geschoonde zaad aan wezige onkruidzaden volledig verwij derd, zodat ook gegevens worden ver strekt over het percentage onkruidza den. De monsters worden onderzocht on der nummer, door personeel dat deskun dig en geroutineerd is. Op deze wijze wordt aan de contractbouw een krach tige steun verleend door het scheppen van een bepaalde basis voor het afreke nen der contract partijen, gecontrac teerd op de algemene voorwaarden voor contractteelt (A.T.V.) Naast het R.P.v.Z. staan de gebou wen van het station voor Maalderij en Bakkerij waar a.s. molenaars en bak kers hun opleiding kunnen ontvangen. Toen in 1947 op initiatief van de Alge mene Nederlandse Molenaarsbond het Algemeen Bureau voor Controle op. Vee voeders in de vrije handel werd opge richt, werd het station met de monster neming en de uitvoering van het on derzoek belast. De verschillende machi2ierieën, nodig in een meelfabriek werden onder leiding van de Heer Hartgerink, leraar mole naar uitvoerig bekeken en besproken, terwijl daarna gelegenheid bestond voor onze jongens hun kennis van vervoer middelen te toetsen aan de vele mon sters in het leslokaal voor veevoeding aanwezig. Op het laboratorium werd ge demonstreerd hoe van een voedermiddel, het vocht, het as, het eiwit en het vet gehalte worden bepaald, terwijl tevens werd getoond, hoe microscopisch wordt nagegaan, ijit welke bestanddelen een samengesteld voer bestaat. Zoals boven reeds gezegd, verlieten we zes uur zeer voldaan dit station, dankbaar voor de zeer prettige ont vangst en overtuigd dat hiermee een zeer leerzame dag voor onze jongens was geëindigd. Wegens de nog voortdurende ziekte van burgemeester Van Heijst presideerde locoburgemeester H. van Rossum de Vrijdagavond te Melissant gehouden open bare raadsvergadering. De heer Struik was eveneens ziek en de heer Van Ros sum wenste beiden een spoedig herstel toe. Men werkte zeer zakelijk alhoe wel nu en dan een snedige opmerking niet achterwege bleef een heel lange agenda af, waarvan de onderwerpen zich onderscheidden door grote gevari eerdheid. De ingekomen stukken behelsden o.a. de door Gedep. Staten vastgestelde re kening over het dienstjaar 1951; de door Gedep. Staten vastgestelde rekening van het woningbedrijf over het dienstjaar 1951; het raadsbesluit van 19 Februari 1954 tot onderhandse aanbesteding van het betegelen van de trottoirs langs de Binnenweg en de Secr. Rooijstraat, goed gekeurd door Gedep. Staten; een schrij ven van Gedep. Staten, houdende de mededeling dat de termijn voor de in zending der adviezen van de gemeente raad omtrent het wetsontwerp tot her ziening van de gemeentelijke indeling met zes maanden wordt verlengd; een schrijven van Ged. Staten, waarin wordt medegedeeld dat de vergoeding aan de leden van de raad voor het bijwonen van zijn vergaderingen wordt vastge'- steld op 5.per lid per vergadering, zulks met ingang van 1 Januari 1954; een tweetal rapporten van het Centraal bureau voor verificatie en financiële ad viezen, betreffende de controle van kas en boeken van de gemeente-ontvanger en de administratie van het woningbe drijf; een verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1953. Waterleiding en kleine gezinnen Een verzoek van de Algemene Bond van ouden van Dagen, afdeling Middel- hamis-Sommelsdijk, om adhaesie te be tuigen aan hun adres, gericht aan de Stichting de drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee te Middelharnis, tot ver laging van de tarieven voor waterleve ring aan alleen-wonenden en gezinnen van twee personen. B. en W. stelden voor om het voor kennisgeving aan te nemen. De heer Van der Spaan vroeg naar het waarom van dat voorstel. iDe voorz. gaf een korte uiteenzetting omtrent de totstandkoming van het nieu we tarief. „Die het minst gebruiken, betalen het meest!" vond de heer Van der Spaan. „Die gebruiken te weinig!" meende Weth. Leadens. ,,Ze moeten toch aan d'r trek komen," dacht de heer Keizer. De h*eer Vogelaar vond het moeilijk om een oordeel te vellen. Daarmede stemde de heer v. dt Spaan in en daarom wilde hij het behandelen. De heer Leijdens dacht dat het heden wel in een vergadering van de waterlei ding ter sprake te brengen. De voorz. deelde mede, dat het adres volgens B. en W. wel bij het waterlei ding bestuur, maar niet bij de raad thuis behoort. ,,Die berekening in de krant is niet juist, niet op de praktijk afgestemd!" al dus weth. L,e\i(lons. De heer Van der Spaan wilde wel adhaesie betuigen. Weth. Leydens wilde beloven dat hij er naar zal vragen als het niet op de agenda zou staan in de vergadering van het waterleidingbestuur. En die belofte bleek voldoende om de discussie te be ëindigen. Het jaarverslag over 1953 van de Com missie van de voor- en nazorg voor ze nuw- en zielszieken in het district Zuid- Hollandse eilanden. Voorgesteld werd de hierboven ver melde ingekomen stukken voor kennis geving aan te nen»en. Door B. en W. der gemeente Dirksland was ingevolge de gemeenschappelijke regeling, de rekening van de vleeskeu ringsdienst over 1953 ingezonden. Het aandeel der gemeente Melissant in het batig saldo der dienst over 1953 bedraagt 107.96. Voorgesteld werd met de reke ning accoord te gaan en dat geschiedde. Bij schrijven van 5 April 1954 is door de Commissie van beheer de rekening over het dienstjaar 1953 ingezonden van de schoolartsendienst. B. en W. hadden geen op- of aanmerkingen op deze reke ning en stelden voor ermede accoord te gaan, wat de raad ook deed. Jaarverslag 1952-1953 van de EMGO. De raad van commissarissen heeft toe gezonden de balans per 30 April 1953, de winst- en verliesrekening 1952-1053 en het verslag 1952-1953. Met bedoelde stuk ken werd accoord gegaan. Jeugdhuis Uit diverse groeperingen der bevol king heeft zich gevormd een commissie tot stichting van een jeugdhuis. Gezien de mogelijkheid dat de stich ting een financiële bijdrage van de ge meente vraagt en gezien het algemeen belang, dat genoemde stichting nastreeft is het gewenst in het bestuur der stich ting een afgevaardigde van de gemeente te benoemen. B. en W. stelden voor als zodanig te benoemen de heer C. M. Vogelaar. „De rest komt toch zeker later nog!" verlangde de heer Keizer. „Ik ben er meer voor om er een ver enigingsgebouw van te maken!" ver klaarde de heer van der Vliet, „in Mid delharnis hoorde ik, is het niet meer zo druk met de jeugd." De heer Vogelaar wenste juist het ac cent op de jeugd te leggen. De heer Vogelaar kreeg 5 stemmen en nam de benoeming in dank aan. Volgde vaststelling vergoeding voor het bijzonder lager onderwijs over het dienstjaar 1952. Voorgesteld werd om het bedrag der vergoeding vast te stellen op f 5085.23 en het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uitga ven op 3673.58. Door het bestuur van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scho len met den Bijbel te Melissant was een verzoek ingediend tot het ontvangen van gelden voor de aanschaffing van een nieuwe taalmethode ter vervanging van de thans gebruikt wordende en verou derde methode; een kaartenrek en zes wandkaarten. B. en W. stelden voor te besluiten de medewerking tot deze aanschaffing te verlenen en de raad volgde dit voorstel. Landaanwinning Gezien de belangen die de gemeente kan hebben bij toekomstige inpolderin gen, bij voorbeeld in verband met de plannen tot afsluiting van het Haring vliet, stelden B. en W. voor toe te treden tot de Nederlandse vereniging voor land aanwinning, waartoe men zonder dis cussie besloot. Door de Koninklijke Nederlandse toe ristenbond A.N.W.B. zijn in overleg met B. en W. een tweetal wegwijzers ge plaatst op de wegkruisingen onder Her kingen. Bij schrijven van 14 April ver zocht de A.N.W.B. aan de raad om toe kenning van een eenmalige subsidie in de kosten van plaatsing der wegwijzers tot een bedrag van 438.41. B. en W. van Herkingen hebben mede- Ie 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e door Dr JAMÜS H. HUNTER (21). De kellner kwam binnen achter een tafel op wielen, waarop een diner stond, (iat een lekkerbek moest doen water tanden. Trager had goede zintuigen voor eten en drinken, hoewel zijn verblijf in het grote, grijze gebouw aan de rand van Kingston de gevoeligste kantjes van zijn eplcurische smaak en opvattin gen had afgesleten. Ze deden het diner alle eer aan. In de luxieus^ suite vielen het eerste kwartier weinig woorden. Het gedempte geluid van het verkeer in Pront Street, het gefluit van een trein in de verte en het geloei van de sirenes van de veerponten op hun weg heen en terug naar het eiland, drongen in de kamer door. Eerst toen ze aan de koffie toe waren en een sigaar opgestoken had den, nam de Rus het woord. „En nu, vriend, moet je maar eens vertellen," hoe ver onze plannen tot om verwerping van de regering en 't ont ketenen van de glorieuze revolutie in dit land gevorderd zijn," zei hij en wendde Zich om naar zqn metgezel. Hij had zon- aerlinse ogen, waarin zich de ellende weerspiegelde van al degenen, die leden onder zijn haat tussen Moskou en Wla- dfwostok. Als jongen had hij zich ten tijde van de Bolsjewistische revolutie ge schaard in de rijen der roden en had de leerstelling omhelsd, dat macht alleen recht is, dat er geen wet bestaat bo ven die van het eigen verlangen, dat het kapitalistische imperialisme ver doemd is en vernietigd moet worden en dat het volk op moet staan en de aarde raoet doen sidderen en door bloeden tranen heen naar de troon moet waden, die het volk behoort. De duivel had hem de koninkrijken der aarde getoond, waar de leerstellingen en beginselen van Marx nageleefd werden en de God van de christenen was uitgebannen. Het Politiebureau had zich gehaast de verdiensten van Borovitch te erkennen en had hem royaal beloond. Hem was de vererende taak opgedragen de onder grondse machten in de Verenigde Sta ten en Canada te leiden, die meedogen loosheid en terreur als hun voornaam ste wapens voerden. Maar weinigen van de marionetten, die dansten, wanneer hij aan de touwtjes trok, hadden ooit van Ivan Borovitch gehoord, laat staan hem ontmoet. Hij was de centrale, de opper- strateeg, die de rode campagne uitbroed de, die door de mindere man uitgevoerd zoti worden. Hij had alleen contacten met de hoge pieten: de mannen en vrou wen op hoge posten in openbare dien sten en in de wetenschap, die de duis- 1 tere levensbeschouwing en valse leer- stellingen van Moskou hadden somhelsd 1 en die bereid waren hun land te verra- - den en de vrijheden, die ze genoten, te ruilen voor de slavernij van een godloos 1 communisme. Een half uur lang had Trager het t woord. Hij ontvouwde zijn plannen om- trent de organisatie van de revolutie in 1 Canada. Zijn strategie was even zorg- vuldig tot in de kleinste onderdelen op- 1 gebouwd als die van een generaal voor een veldslag. Buiten de deur van de ka- mer ging het gewone hotelleven verder, f Buiten het hotel ging het leven van alle i dag in zijn gewone gang. De talloze dui- e zenden, die zich lachend vermaakten in de heerlijke zonneschijn op die dag in e Juni, zouden hun schouders opgetrokken 1 hebben, zo hun verteld werd wat er ach- s ter de deur van een hotelkamer bespro- - ken was. Zulke melodrama's hoorden in - de bioscoop thuis. Ze kwamen niet wer- - keiijk voor in dit jaar onzes Hèeren in - de tweede helft van de twintigste eeuw. a Borovitch stond op en ging naar het ij raam. Hij schoof het gordijn aan kant n en keek neer op Front Street en het a Union-spoorstation. Hij zag er mensen - haastig in en uit lopen, de ponten en .- boten ploegden hun weg door het Onta- d riomeer, lange passagiers- en goederen- a treinen vertrokken naar het oosten, wes - ten en noorden. Het was hetzelfde .- schouwspel, dat commissaris Stone twee [- dagen geleden gefascineerd had en zon derling genoeg, beiden stelden zich er de ondergang van voor, de een als een waar schijnlijke ramp, de ander als een vast staand feit. De Rus wreef zich in de handen, toen hij zich weer tot Trager wendde, „De wereld zal van ons zijn, kame raad. Als wij voor ons deel zorgen, zal boven de koninkrijken der aarde binnen kort de glorierijke vlag van de Sowjet- vrijheid wapperen. Laat de wereld maar slapen, kameraad, laat ze maar slapen; er komt een ruw ontwaken. Zeg me eens heb je professor Sorrell nog ontmoet?" ,,Ik heb hem onlangs nog gezien." „En het laboratorium? Is dat in or de gekomen in Muskoka?" „Alles wat u opgedragen hebt is ge beurd. De experimenten worden daar uitgevoerd, maar niet op hetzelfde eiland als waarop ons hoofdkwartier gevestigd is. Het tweede eiland herbergt het arse naal en de derde al de plarmen en blauw drukken voor de revolutie. Het was een geniale gedachte, kameraad Borovitch, Muskoka als ons hoofdkwartier te kie zen. We kunnen daar onopvallend sa menkomen. We hebben onze eigen am- phibie-vliegtuigen, die daar de baai ver laten, onze mensen hebben visgerei bij zich en zijn dus gewoon onderweg voor een vispartij in de af gelegeh streken van Ontario. Ze kunnen landen in onze eigen haven en er kraait geen haan naar. Spiedende ogen nieuwsgierig naar wat we uitvoeren op Geloof, Hoop en Liefde Beste jongens en meisjes! Het laatste raadsel van de maand Ju ni is geheel gewijd aan de Kerkgeschie denis. Het is heel eenvoudig en ook voor de jongere kinderen zal het niet zo erg moeilijk zijn. Er worden maar vier vra gen gesteld en als jullie er één van goed hebt, dan zijn jullie al een eind. Hier is dan JtTNI-RAADSEL 4: Het geheel bestaat uit 16 letters en is de naam van een prediker der gerefor meerde Waarheid. Deze predikant leefde van 1635 tot 1711 en wordt gerekend onder de zogenaamde „oude schrijvers." A. Johannes 4, 8 9 was een Boheems hervormer, die in 1415 op de brand stapel het leven verloor. B. Jan de 11, 13, 14, 14, 15, 12 is de eerste martelaar in Noord-Neder land; hij werd op 26-jarige leeftijd in 1525 verbrand. C. Angelus 7, 5, 12, 8, 16, 10 vond na een marteling van 5 jaren in 1552 op 70-jarige leeftijd de dood. D. De machtige beschermer van de ge reformeerde godsdienst, stadhouder koning 1, 2, 3, 6, 5, 7 in, overleed in 1702. Dit raadsel werd me toegezonden door Wim Mufle, Den Haag. CORRESPONDENTIE Nico F., Ouddorp. Het is dus altijd nog heel druk met de zeewering. En op het land is er ook heel wat werk, nu het zo heerlijk heeft geregend. Het groeit nu erg goed, de vruchten en het onkruid, dus vrteden maar. Ik snap, dat jij het ook druk hebt. Was dat je laatste brief? Of kan ik nog schrijven verwachten? Cor D., Herkingen. Al doende leert men. Daar kom je wel achter, nietwaar Het gaat nu niet meer zo moeilijk als in het begin. Zo'n landbouwpakket is de moeite nog waard. Er zullen vele niet- getroffenen jaloers op zijn, want het be vat heel nuttige dingen. Waar gaat de schoolreis heen? Neeltje O., Ouddiorp. Nu moet er nog een briefje bij, schrijf je. En dan komt er een brief, die er mag zijn! Het is een hele lap geworden, hoor. Jammer van die kanaries. De beesten weten niet be ter, maar ze ha<iien beter kunnen blij ven waar ze waren. Ja, ik denk ook dat ze wel dood auUen zijn. Dat was mooi van die mensen om de zieke man te hel pen met wieden. Ligt het land nu schoon? Op zo'n manier moesten we el kander altyd bijstaan. Bram H. P., Ouddorp. Wat een ver jaardagen vlak bij elkaar! Dan moet je nogal vaak in de portemonnee, vooral als het gaat over 40 en 50! Heb je de brief met de nieuwe vulpen geschreven? Dan schrijft ze best! Beppie D., Herkingen. Zodoende komt er grote verandering op school. De ver moedelijke juffrouw heb ik de vorige week nog gesproken, maar ze moest nog examen doen, zei ze. De naam van het nieuwe hoofd zal ook al bekend zijn als gedeeld dat de gemeente Herkingen be reid is de helft van de kosten voor haar rekening te nemen. Derhalve zal uitein delijk ten laste van de gemeente Melis sant komen een bedrag van 219.21. De voorz. zei versteld gestaan te hebben, dat die dingen zoveel kosten. „Oh, dan ben ik toch niet alleen!" stel de de heer Van der Vliet vast. Men voteerde het gevraagde geld. Verzoeken tot ontheffing aanslag hon denbelasting waren ingediend door: H. A. W. Nijssen, belastingjaar 1953, be drag 5.reden van het verzoek: de hond is verdronken bij de ramp van 1 Februari 1953 en van P. Oorbeek, be lastingjaar 1954, bedrag 10.reden van het verzoek: de hond is niet meer in het bezit van belastingplichtige. Voorgesteld werd ontheffing te verle nen voor het volle bedrag ad 5.en ontheffing te verlenen tot 90% van het bedrag van de opgelegde aanslag. Werd goedgekeurd. Nieuwe verordening Bij schrijven van 8 Maart deelden Ge dep. Staten mede dat de huidige veror deningen op de hef f ing van vergunnings- en verlofsrechten in deze gemeente zijn verouderd en door de wijziging van de Drankwet niet meer in overeenstemming met de voorschriften zijn. B. en W. had den nieuwe verordeningen opgesteld. In de praktijk is er weinig verschil met de thans geldende verordeningen, het minimum verlofsrecht wordt ver hoofd van 25.tot 45.In de ge meente zijn ge eninrichtingen met ver loven. Wat het vergunningsrecht betreft, blij ven de minimum bedragen die worden geheven ongewijzigd, het bedrag bij het verlenen van en vergunning voor een nieuw bedrijf wordt verhoogd van 100 op 170.—. in het lieflijke Rosseaumeer, zijn er niet." De beide mannen lachten luidruchtig en Borovitch zei: „Prachtig, prachtig!" ,,Gaat u nog naar Muskoka, kame raad?" vroeg Trager. „O ja, we moeten daar spoedig een samenkomst organiseren. Je weet na tuurlijk van onze kameraad Tresham, en het aandeel, dat hij heeft in ons plan. De ander knikte bevestigend. ,,Hij is daar een poosje in het zomer huisje van zijn broer, of ik kan beter zeggen: in zijn eigen zomerhuisje", en de Rus grinnikte. „Alle kameraden moe ten komen om instructies te ontvangen omtrent onze volgende stap in de cam pagne, dat wil zeggen, onze leiders A-70, A-80, A-90 en A-100. U moet ze op de hoogte brengen, als ik het u zeg en dat zal zijn, wanneer de plannen van Tres ham uitgevoerd zijn. En nu, kameraden, laat ons klinken op de grote dag van Canada, wanneer de vrijheidszon over dit land opgaat." Ze klonken niet een of tweemaal, maar vele keren. De Rus werd er niet anders van, maar Tragers gang was be paald onzeker, toen hij het Royaal York Hotel verliet en over Front Street liep. Hij bleef een ogenblik staan op de hoek van York Street, zo dronken, dat hij niet meer wist, waar hij aan toe was. Hij sprak een voorbijganger aan. „Pardon, meneer, zou u mij de weg kunnen wijzen naar StSt. Claire?" je deze krant leest. Jammer dat de Ve- luwereis niet kan doorgaan. Maartje H., Ouddorp. Gelukkig dat het met je moeder al aardig gaat. Ze zal wel blij zijn dat het achter de rug is. Hoor jij de vogels 's morgens ook zo mooi zingen? Dat is dan een teken dat je geen langslaper bent. Je raadsel werd al spoedig geplaatst, hè? Jaap M., Sommelsdijk. Dat was een verrassing toen tante Lo kwam! Hoe oud is Paultje al? Hij zal toch nog wel even moeten wachten om mee te doen, denk ik. Maar als hij 't kan, dan mag het best. Zeg Jaap, zal je goed wieden in de tuin? Je best er op doen, hoor. Als ik onverwachts kom, dan mag ik geen onkruid zien. Gerrit v. d. B., Zuiöfsijde. Het was maar goed dat je niet vergeten had in te zenden, wantdan was er geen prijs gekomen. Maken jullie een school reis van een week lang? Dat is nog eens de moeite. Dat zal heel wat kos ten ook! Jullie sparen er zeker een jaar lang voor? Bep G., Den Helder. Is je vriendinne tje nog komen luisteren Wie weet waar hét nog goed voor is. Hoe ver ben je al met het vestje? Het is een groot stuk om te breien, hoor. Maar jij bent goed met de breinaalden vertrouwd. Wat „lui lakken" is, weet ik niet. Misschien is het maar goed ook. Lenie v. d. D., Nieuwe Tonge. Nou, nou, je hebt van het albumblad nogal wat gemaakt. Dus ook een man, die aan het metselen is. Maar ik ben Schramme tje niet, hoor. Wat zeggen je vriendin nen er van? Minekee S., Oud<?)t>rp. Ja, Lena de Vo gel ken ik nog wel. Heb je al niet eer der de groeten van haar gedaan? Of was dat een ander kind? Woont ze nog in Havenhoofd bij Goeree? Ik wist niet, dat het een nichtje van je was. Je doet ze de groeten toch wel terug nietwaar? Ook de anderen die mij gegroet hebben, ontvangen mijn groeten terug. Jochem G., Den Haaig. Nog even ge duld. Een prijs komt er vast. Trouw mee doen is al een grote voorwaarde. En op tijd inzenden. Het kan namelijk gebeu ren, dat ik de prijzen al bepaald heb, als er nog een brief binnen komt vallen. Alvast hartelijk gefeliciteerd met je verjaardag. Ik hoop, dat je die datum nog vaak mag beleven en dat het groot ste geschenk dat er is, je deel mag wor den. Klaas v. d. D., Nieuwe Tonge. Jij bent deze week de laatste. Klaas. Toch was je niet de laatste inzender. Ik beant woord de brieven niet altijd in volgorde van binnenkomen. Ben je het al gewend in je dorpje? En bevalt het nieuwe huis goed? Allemaal. Het laatste raadsel van de ze maand is weer geplaatst, dus is niet inzenden. Niet uitstellen, maar direct aan de slag! Het oude liedje kennen jul lie al: duidelijk adres, leeftijd, op het briefje en op de enveloppe. Ook geen postzegel vergeten. In afwachting, na hartelijke groeten, jullie OOM KO. Voorgesteld werd de thans geldende verordeningen in te trekken en de nieu we verordeningen vast te stellen over eenkomstig de overgelegde concepten. Aldus geschiedde. Bij schrijven van 25 Maart 1954 deelde de Emgo mede, dat bij de herverdeling van de aandelen per 30 April 1952 het aantal voor deze gemeente is verlaagd van 24 tot 21 stuks. Ingevolge een wijziging van de pensi oenwet 1922 was het noodzakelijk het Ambtenarenreglement en de Arbeids overeenkomstenverordening te vnjzigen. Bij de jongste loonsverhoging is de jaarwedde van de ophaler van as en vuil nis met 5% verhoogd. De vergoeding voor het gebruik van paard en wagen is bij besluit van 13 Januari 1953 vast gesteld op 870.—. Daar door de jongste loonsverhoging de kosten voor het paard en ook voor reparatie van de wagen zijn gestegen, is het bedrag, niet voldoende, zo deelden B. en W. mede. Voorgesteld werd het bedrag ad 870.— met 5% te verhogen. Werd aangenomen. „Die hit is nu ook ambtenaar gewor den!" sfclde de heer v. d. Spaan vast. (Vervolg pag. 2 Ie kolom) Bij talloze lijders aan Rheumatische pijnen ligt de oorzaak in onzuiver bloed. Als die onreinheden zich dan nog gaan vastzetten ook, is het leed helemaal niet te overzien. Mits ge bijtijds Kruschen neemt. Met Kruschen's zes minerale zou ten brengt ge de bloedzuiverende orga nen weer op gang. Daarom neem óók Kruschen, regelmatig, elke dag de kleine dosis. De weldadige werking on dervindt ge dan al gauw. „Maar natuurlijk, meneer Trager. Ik loop wel even met u mee." ,,Uu weet hoe ik heet meneer. Maar datdat is toevallig!" „Jawel. Kent u Ted Veale niet meer van Seattle en de Zonen der Vrijheid?'" „Wel... wel zeker. U bent een van de kameraden. Breng me naar huis, kame raad. Dorchester Flatgebouw, St. Claire West, en dan zal ik u iets vertellen... iets, waar niemand van gedroomd heeft. Geloof, Hoop en Liefde, kameraad daar ligt het geheim." HOOFDSTUK 12. MacKellar recruteert Jill. Twee dagen later, precies om twaalf uur 's middags, ging de telefoon in het kantoor van inspecteur MacKellar. Juf frouw Spears, die, de telefoon doorgaf, zei, dat het voor de heer Mac was. „Hallo!" zei MacKellar. „U spreekt met Veale, meneer", zei een stem. „Waar ben je?" ,,Ik bel u op uit een winkel en moet om twee uur op de club zijn." „Mooi", zei de detective. „Neem de ondergrondse naar Front Street, dan haal ik je af met mijn auto en breng je weg. Heb je nieuws?" „Ja", was het antwoord. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 5