w. WM 5 De ui nog in de rui 'ief van Ds. G. Zwerus uit Amerika Nieuws uit Zeeland De ui in - en door de rui AARDBEIEN PREDIKBEIMFS Vervolg Kijkvenster Lager tarieven waterSeïding ouden van dagen INGEZONDEfi VERLOVINGSRINGEN Zeeland mei wrrrfl - nf Aai zoek met i bij de een b womii Biz. 2 „E IL, A N D EN - NI E U W S" Zaterdag- 26 Juni 195^ (Buiten verantw.heid der Redactie) De lezer heeft kennis kunnen nemen van het standpunt van de heer Masten broek ten aanzien van mijn visie op de methode ter verbetering van de export kansen voor uien in de toekomst. Ik heb waardering voor de zakelijke wijze, waarop hij zijn standpunt toelichtte, al vloeide er zo nu en dan wel eens iets ondeugends uit zijn pen. Hij ontkent ech ter ten enenmale de rol, die de veiling bij de oplossing van de uienkwestie zou kunnen vervullen en fris van de lever vult hij kolom na kolom met argumen ten, die eigenlijk toch het probleem niet i raken. Het is me natuurlijk volkomen be- kend, dat de uienhandel niet in een vloek en een zucht over de veiling kan worden geleid en ik heb meer dan genoeg er varing van de taaie weerstand, die „tra ditie" kan bieden als het gaat om nood zakelijke vernieuwing. Ik behoef óók niet meer te bewijzen, dat door de jaren heen de veilingen met groot succes heb ben gewerkt aan de opvoering van kwa liteit, sortering en verpakking-, want die bewijzen liggen op honderden plaatsen in Nederland vespreid in de vorm van springlevende veilingen, die, zowel voor de telers als voor de handelaars eenvou dig onmisbaar geworden zijn. Maar die veilingen hebben óók hun groeikoortsen gehad. Dat de Flakkeese veiling na 38 jaren nog steeds met die hoge tempe ratuur worstelt, ligt in hoofdzaak aan de gebrekkige communicatie met het vasteland en de buitengewoon vastge- wortelde traditie van onze telers wat betreft de verkoop van hun producten. Om daartegen in te roeien vergt een onverwoestbaar optimisme en een hard nekkig geloof in de logische doelstelling. Het grondprincipe van de veilingen: een geconcentreerde aanvoer aanbieden aan elkaar beconcurrerende kopers, is toch logisch genoeg en ook soepel genoeg om daaruit in waaiervorm een hele reeks van opvoedende en nuttige maatregelen te laten voortvloeien, als daar zijn: op voering van kwaliteit, betere sortering, betere verpakking, samenwerking met de handel, die tochin de eerste plaats de wensen van de consument kent, doel matig fust, uitschakeling van beunha zen, enz. En ik bedoelde met mijn arti kel juist op die dingen de aandacht te vestigen. Want voor ieder onbevooroor deelde zal het duidehjk zijn, dat de de plorabele toestand van onze uien ver oorzaakt is door het gemis van een ba rometer, die al bij het begin een kwa- liteitsval kon aantonen. We zijn eigen- -lijk min of meer ongemerkt aan lager wal geraakt, precies als een aangetaste kies, die pas na jaren pijn gaat doen. Een tijdig bezoek aan de tandarts had die pijn kunnen voorkomen. En wanneer alle uien steeds over de veiling waren verkocht en daar aan bepaalde kwalitei ten vaste eisen waren gesteld, dan zou men vroeg genoeg bemerkt hebben, dat de eerste kwaliteiten vrijwel niet meer konden worden aangeboden. Het „mene tekel" was dan op tijd aan de wand verschenen. Maar waar moesten teler, handelaar en consument nu naar toe? Och, ik weet wel, dat het voorlopig nog wensdromen zijn. De landhandel behoeft zijn sorteerinrichtingen nog niet af te breken en er zullen nog veel kerven in het rijstblok moeten worden gesneden, vóór de komst van Saidjah, in dit geval vóór de teler gaat inzien, dat zijn be lang en het algemeen bel£ing een goed georganiseerde veiling eist. O'ók voor de ■afzet van zijn uien. Al zullen „Jaap" en ik dan wel iets ouder geworden zijn, wanhopen doe ik in genen dele. En als mijn geachte opponent dan later een vaste plaats in de veiUngbanken heeft, hoop ik nog eens met hem van gedach ten te wisselen. „Tot zo lang!" zei U immers S. V. d. VADK. was echter huiverig van de „bekerings methode" en was van mening dat de gemaakte indruk van tijdelijke aard zou zijn, onder invloed van de gloedvolle re denaar. Wij zijn dit met hem eens, het laait met dergelijke bewegingen op als een strovuür, dat even opflitst en direct daarop is uitgebrand. Bouwe Vlas, de vroegere commandant van het Leger des Heils heeft in 1928 ter gelegenheid van de Olympische spe len in Nederland gezegd: ,,Eens zal in het Stadion Gods Woord worden ver kondigd." Dat is dan nu de 22ste Juni gebeurd. Als dan nu het gevolg is, dat velen die voorheen afzijdig' van de kerk stonden, of er van waren afgedwaald, weer naar de kerk zullen terugkeren, is er wat bereikt. Het geloof is uit het gehoor en het gehoor door het Woord Gods. In de rech te zin des Woords geloof en bekering prediken, is noodzakelijk geloof en be kkering kan echter niet „aan"-gepreekt „worden. Dan wordt het een aannemen zonder handen! Die het vat, die vatte het. Comrie zegt van dat aannemen van Christus, dat het „een loslaten is van al zijn houvasten, de hand open doende en die loslatende; dus komen de man nen van grote lengte over, zeggende: „het is buiten hope!" Als dat laatste gewerkt wordt, wordt ook,^het waarachtige kiezen gewerkt Voor de stokbewaarder was het ook bui ten hope: „wat moet ik doen om zahg te worden Wij vrezen dat veel van die bekeringen, die op massameetings naar voren komen, daarmee weinig van doen hebben. Als het werk van Graham uit God is, zal het blijven bestaan en anders zal het .geen dageraad hebben. WAARNEMER. De artikelen van de heren van der Valk en Mastenbroek heb ik met be langstelling gelezen. Het is jammer, dat ze beiden zo lang van stof zijn, want het is en blijft altijd nog de kunst om met weinig woorden veel te zeggen. Het voelt ook niet prettig aan, dat de heer Mastenbroek min of meer aanval lend optreedt. Hierbij zal de veilings idee, die reeds lang voor het bestaan van de heer Mastenbroek, de toets der critiek heeft doorstaan en haar nut heeft bewezen, vermoedelijk wel een rol hebben gespeeld. Dat de veilingsgedachte nog altijd niet tot Plakkee ig doorgedrongen, is niet te wijten aan het foutieve van de veilinggedachte. Misschien had de heer van der Valk beter gedaan om het vei len achterwege te laten, want het gaat niet om de veiling, doch uitsluitend om het belang van de uientelers. Dat dit be lang door de veiling kan worden gediend behoeft geen tegenspraak. Het gaat er nu om welke weg moet worden gevolgd om tot het telen van een kwaliteit uien te komen, die de concurrentie op de Buitenlandse markten het hoofd kan bieden. Als we in deze een voorbeeld aan de Tuinbouw nemen, dan is deze weg reeds uitgebakend. Het is niet alleen met de uien, maar met alle voor de mens behoeftige arti kelen, dat men ze in de beste conditie de consument te koop aanbiedt. Dan is altijd nog gebleken, dat voor de beste kwaliteit de hoogste prijs wordt betaald. Blijft men echter de uien aanbieden als massaproduct, waarbij geen prijsverschil optreedt, dan is en blijft het logisch, dat de teler zich toelegt op het telen van kwantiteit, inplaats van op kwaliteit. Willen we de uitenteelt behouden, dan moet het roer radicaal worden omge gooid. Dan dient men zich in te stellen op het telen van zo weinig mogelijke soorten en van prima kwaliteit. Wanneer men blijft bij het telen van duizend en een soorten, dan is het voor de koopman niet mogelijk om een door hem verlangde hoeveelheid van eenzelf de soort uien te kopen. Men neme in deze een voorbeeld aan onze fruittelers, die zich ook hebben beperkt tot enkele soorten appels en peren. Dat de door mij bedoelde soorten van goede kwaliteit uien er momenteel niet zijn, is me bekend, maar dan zal de Ned. Uienfederatie met zijn deskundige leiders XJ gaarne van advies dienen in welke richting moet worden gegaan. De telers dienen zich dan echter hechter in de Ned. Uienfederatie te oi'ganiseren en haar de bevoegdheid te geven, om zo nodig regelend te kunnen optreden. Voorzover mij bekend is begeeft de Uienfederatie zich tot dusverre alleen op het gebied van voorlichting, maar heeft geen enkele bevoegdheid. En een instelling, zonder bevoegdheid, staat ge lijk met een soldaat zonder geweer. Ik heb me de vraag gesteld of het niet mogelijk is, dat de uien door Ned. Uienfederatie te velde en bij aflevering worden gekeurd, zoals dit door de N.A.K. wordt gedaan met de aardappelen. Dan waren we misschien al op de juiste weg. Ik geef dit denkbeeld gaarne en aan de uientelers en aan de Ned. Uienfederatie in overweging. v. H. Oud directeur Veiling. -O- Geachte redactie. In het raadsverslag van Nieuwe Ton- ge voorkomende in Uw blad van 22 Ju ni j.l. komt o.m. voor een voorstel van Burgemeester en Wethouders om het verzoek van de Bond van Ouden van Dagen om adhaesie te betuigen voor la gere tarieven voor kleine verbruikers van de waterleiding, voor kennisgeving aan te nemen. Gemotiveerd werd dit omdat het gel dende tarief gebaseerd is op basis van kostprijs, met een opslag voor winst en toeslag voor de onrendabele gebieden. Gemist hebben wij in dit prae-advies van Burgemeester en Wethouders waar om het een bezwaar kon zijn adhaesie te betuigen. Men had aan moeten geven welke gevolgen dit zou hebben. Dan had den zij de raad tenminste kennis heb ben doen nemen van de eventuele ge volgen van hun besluit. We! heeft wet houder van Opstelten en de Burgemees ter ons ingezonden stuk in de Flakkee se Nieuwsbode respectievelijk aangege ven dat daarmede een verkeerde indruk wordt gewekt en onjuist. Wij mogen ver wachten als zij dit beweren het ook be wijzen kunnen. Wij wachten daarop en zuilen dan zo nodig onze cijfers wijzi gen, waaraan naar wij aannemen de re dactie haar medewerking niet zal ont houden. Door deze wijze van afhandeling zijn wij zeer teleurgesteld. Wij mochten toch aannemen dat Burgemeester en Wethouders toch zeker in hun eigen ge meenten zouden weten dat de kleine ver bruikers een uitzonderlijk hoge prijs voor verbruikt water moeten betalen, waarbij hun zelfs verboden wordt dit water door hun betaald aan an deren te geven of te verkopen. Terwijl voor zover ons bekend ook te Nieuwe Tonge een verordening geldt dat men verplicht is aangesloten te zijn op de waterleiding. Is het niet zo dat men met man en macht bezig is de zgn. on rendabele gebieden aan te sluiten ook tegen de zin van de betrokkenen waardoor dus grotere productie door het bedrijf noodzakelijk wordt! Als men tot het plaatsen van meters bij de verbruikers is overgegaan om het waterverbruik naar beneden te krijgen, hoe laat zich dan rijmen dat de kosten van meterplaatsing en controle daarop in hoofdzaak gelegd zijn op de kleine verbruikers, en de grotere verbruikers niet alleen vrijgesteld worden mede deze kosten te helpen betalen, maar zelfs bij verlaging van het tarief een ongelimi teerd, gebruik van water werd toege staan. Hierbij is dus helemaal niet aan de orde wie er wel en niet kan betalen. Aan de orde is of er kleine verbruikers zijn. Wil de Burgemeester dit weten dan geven wij hem de raad deze cijfers te vragen op het kantoor van de waterlei ding. Daar heeft men ze en zal men ze hem gaarne verstrekken. Hij kan dan gelijk constateren dat er verbruikers zijn, over het eerste kwartaal 1954 welke voor hun verbruikte water 0.25 tot 0.35 per mS betaalden en anderen 1. 2.3.en soms meer per m3. Dan komt de mogelijkheid wellicht in 't zicht dat ook Burgemeester en Wethouders van Nieuwe Tonge in staat zijn een juis tere uiteenzetting te geven aan de raads leden en nota nemen van die raads leden welke adhaesie willen betuigen en daarmede een bijdrage leveren tot rechtvaardige tarieven, ook voor de kleine verbruikers, voorgestaan door on ze bond en naar wij aannemen ook door het gros van de waterverbruikers. Met dank voor de plaatsing. Bestuur Bond van Ouden van Dagen Afd. Middelharnis-Sommelsdijk. Voorzitter, P. van Loon. 22 Juni 1954. Seci'etaris, D. Hoogmoed. BIÏDDELHARNIS Beroepen. Bij de Geref. Gemeente alhier, is uit het gestelde tweetal beroe pen Cand. H. Rijksen te Middelburg. Gevonden voorwerpen: Benzinedop van auto, Gouden ringetje, Zakdoek; Haarstrik, Alpinomutsen; Kinderschoen tje (blauw). Zilveren zegelring. Kinder gummilaars, Muntbiljetten, Mes in sche de, Doos chocolade. Kindertasje met in houd, Zakkammetje in etui, Zakm_es, Deurknop van auto, Vulpen, Lederen motorwant, Sleutelring met hangslot en sleutels, Kinderschopje, Kinderdirectoir- tje. Inlichtingen Groepsbureau der Rijks politie te Middelharnis. DIRKSLAND De collecte voor de gezamenlijke Mi litaire Fondsen bracht 74.op. De gemengde Zangvereniging Ex celsior" heeft op het concours te Leer dam een eerste prijs behaald in de Ere afdeling. Ledenvergadering. Maandag 21 Juni^ j.l. hield de zwemvereniging ,,PoseidonV. te Dirksland een algemene ledenverga dering in zaal „Odeon". Helaas was de opkomst niet, zoals van een actieve vereniging verwacht mag worden. Nochtans werden enkele zeer belangrijke punten besproken en afgehandeld. Na de verslagen van de secretaris en de penningmeesteres wei-den statuten en een huishoudelijk reglement vastge steld. Voorts werd een nieuv/ bestuur sa mengesteld, bestaande uit de volgende personen: voorzitter, dhr A. W. van Kempen; secretaris, dhr J. van der Groef; penningmeester, dhr J. J. Goe dendorp; commissarissen, de dames W. S. de Roo en J. H. Knops en de heren A. Grinwis en G. Jongejan. De voorzitter van het actie-comité, Notaris de Vries, gaf een uiteenzetting van hetgeen tot op heden kon worden bereikt en deelde daarbij mede, dat zo wel de heer Wesselo, de man op het ge bied van zwembaden, als door de in specteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, de plaats van het ont worpen zwembad, de inrichting en de doelstelling ervan, met groot enthousias me, zijn goedgekeurd. Mede naar aanleiding van opmerkin gen uit de vergadering werd met na druk vastgesteld, dat het bestuur van <'(3 zwemvereniging geen verantwoor ding op zich kan nemen voor kinderen die de zwemkunst niet machtig zijn en zich tocii in de haven wagen, zon der dat toezicht aanwezig is. Verder werd besloten, dat bij goed weer, met ingang van Maandag, 28 Juni a.s. tot nader order, door de da mes van het bestuur aan kinderen, te gen een geringe vergoeding, zwemles zal worfen gegeven en wel op iedere werkdag- van twee uur tot half vijf 's middags. Aanmelden voor zwemles bij mej. W, S. de Roo, Voorstraat 43 te Dirks land. Zoals algemeen bekend geacht mag- worden en zoals ter plaatse duidelijk is aangegeven, is het ten strengste ver boden, de sluizen te betreden. Hierop zal dan ook worden toegezien. STELLENDAM Heden Vrijdagavond 8 uur komt de raad in vergadering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stuk ken. 4. 13e en 14e wijzigingen der be groting 1954. 5. Beslissing op aanvra ge ingevolge artikel 72 der Lager onder wijswet 1920 van de Christelijke Natio nale school. 6. Wijziging besluit van 11 November j.l. tot aankoop van bouw terrein. 7. Verhoging van het crediet voor de bouw van 32 woningen. 8. Aan gaan van een schikking met de fa. G. Borrie te Amsterdam wegens beschadi ging motorvlet. 9. Beslissing op aanvra gen ingevolge artikel 13 der Lager-on derwijswet 1920. 10. Voorstel tot ont eigening, ingevolge artikel 10 der Weder- opbouwwet, van 13 krotwoningen, de daarbij behorende erven en van de za kelijke rechten, waarmede de woningen en gronden zijn bezwaard. 11. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening van 200.000.—. 12. Vaststelling van een riool-belasting-verordening. 14. Aan koop van het pand Voorstraat 104 als gemeentehuis. 14. Vaststelling van de vergoedingen voor 1952 en 1953 inge volge artikel 101 der Lager-onderwijswet 1920. 15. Aanstelling in vaste dienst als mijnmeester van A. Jansen. 16. Rond vraag. OUDDORP Op Dinsdag, 29 Juni a.s. zal ten hui ze van de gemeentearts, de heer J. Rui- zeveld, gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Voor kinderen, ten aanzien waarvan nog niet is voldaan aan de uit de inen- tingswet 1939 voortvloeiende verplich tingen, dient van deze gelegenheid ge- Van Ds. G. Zwerus, voorheen predi kant der Ger. Gemeente te Middelhar nis, die zoals bekend met zijn gezin naar Amerika is vertrokken, ontvingen wij een brief uit Sioux Center, ter plaat sing in ,,Eilanden-niéuws". Hij deelt daarin een en ander over zijn reis en aankomst in het andere werelddeel mee. We laten de brief hier volgen: Sioux Center, 19 Juni 1954. Aan mijn Flakkeese vrienden. Zo zijn we dan in Amerika. Op het ogenblik dat wij dit schrijven zijn we ten huize van onze ambtsbroeder Ds C. Hegeman, in de pastorie van de Neth. Reformed Congregation te Sioux Center lowa. Negen lange dagen en nachten hebben wij doorgebracht op de Oceaan, afgewis seld in het begin van de reis bij de aan leg in Le Havre en in Engeland. Het was een machtig gezicht de krijtbergen aan de kust van Engeland te zien, waar in we de wonderlijke werken Gods in Zijn schepping mochten aanschouwen. Zonder ruwe stormen van buiten mee gemaakt te hebben, zijn wij behouden te New York aangekomen. In het begin was het enkele dagen mistig we kon den toen de storm in ons hart niet tot stilstand brengen. Evenwel betoonde Hij de getrouwe te zijn, ook op de grote wa teren. Ds A. Vergunst met zijn moeder, me vrouw Hegeman en enkele vrienden heb ben ons te New York van de boot afge haald. Enkele van deze vrienden hadden wij reeds op Flakkee ontmoet, het weer zien was een grote verrassing. Per auto werd de reis voortgezet naar Paterson, in de Staat New Yersey. De ontvangst daar was bijzonder hartelijk. Wij waren er thuis. Ons verblijf was bij de heer Cooper, diaken van een der ge meenten in Paterson, waar meest de predikanten logeren. Des Zondags heb ben we te Paterson driemaal gepreekt; de Maandag daarop in een andere' ge meente in de omgeving van New York. Op het gezelschap waar wij des avonds samen waren ontmoetten wij de bejaar de heer Leen Slootmaker, (oud ouder ling) familie van onze vriend ouderling de Wachter en vrouw Ruit te Dirksland en ouderling Bakker te Ouddorp. Des Dinsdags zijn we op reis gegaan naar Kalamazoo, 50 mijl van Grand Ra pids. Mijn vrouw en ik reden er heen met de auto van Ds Vergimst, Mevr. Hegeman ging met enkele kinderen per trein naar Sioux Center, dat half weg ligt op de route naar onze nieuwe ge meente Sunnyside in de Staat Washing ton. Voor een goed gehoor hebben wij Woensdag 16 Juni gebracht te Kalama zoo; na de dienst werden -vvij door Ds Lamain hartelijk toegesproken. Daar hebben we ook Ds Hegeman ont moet, aan wie we veel dank verschul digd zijn, daar hij al onze zaken heeft geregeld; ook in welke plaatsen wij bij aankomst en op de doorreis het Woord zouden bedienen. Met de auto van Ds. Hegeman ging het naar Sioux Center, een autorit van 700 mijl. Het was een rit van 16 uren, v/e reden dag en nacht door. Wij arri veerden er des middags van de andere dag, en ontmoetten er vele vrienden. Zondag" a.s. liopen wij in de plaats van onze broeder Ds. Vergunst voor te gaan, daar hij zelf in Kalamazoo is gebleven. Maandag daarop hopen we een beurt te vervullen in Sioux Center, en Dins dagavond in Rock Valley. Reeds zijn er vrienden gekomen om ons af te halen in Sioux Center, een afstand die gelijk staat van Amsterdam naar Zwitserland. D.V. 1 Juli zal Ds Hegeman ons in Sunnyside bevestigen, op dezelfde dag hopen wij ons aan onze nieuwe gemeen te te verbinden. Daa-rbij zullen Ds Heer schap en Ds Vergunst tegenwoordig zijn. Aan alle vrienden in Flakkee te schrij ven is ons onmogelijk. Daarom geven wij dit bericht door aan de krant. Ontvangt onze hartelijke groeten ter wijl wij U Gode en Zijn genade bevelen Ds G. Z-WERUS' en Gezin. Ons adres is per 1 Juli a.s. Rev. G. Zwerus 321. 13 th Street Sunnyside, Wash. Amerika bruik te worden gemaakt. Bij twijfel omtrent de gezondheidstoe stand van de in te enten perspon raad plege men vooraf de huisarts. De collecte die in deze gemeente werd gehouden ten bate voor het Blin den Instituut heeft 147.80 opgebracht. De verkoop van de Vv^oning van wij len Hameeteman-Sandifort werd afge- mijnd door S. Voortman voor 6670. jam - Gelei of Limonade. In 10 mi nuten maakt V van 1 kg. vruchten 900 gram suiker, 4 potten lieerlij- ke Jam. Gratis inliciitingen in Wefl. Kurvinbs Drogisterij. NIEUWE TONGE" Oprichting Nieuwe Tonge van de K.N.M.B. Gevolg gevende aan de uit nodiging van de Kon. Nederl. Midden standsbond tèr bespreking van Midden- standsbelangen vond in Hotel Schipper een bijeenkomst plaats van neringdoen den te NieuviTe Tonge. Als spreker trad op Mr. Kluiver Juridische adviseur van de K.N.M.B. voor Zeeland ;Goeree Overflakkee. Spr. gaf een overzicht van het werk van de K.N.M.B. en van de wijze waarop deze organisatie de mid denstanders de behulpzame hand biedt, daar waar moeilijkheden worden onder vonden. Spr. belichtte voorts de arbeid van de door de K.N.M.B. ingestelde Watersnood commissie. Nadat een gedachtenwisseling had plaats gevonden en verschillende vra gen waren beantwoord werd door de aanwezigen besloten over te gaan tot de oprichting van de afd. Nieuwe Tonge van de K.N.M.B. waarbij zich 14 nering doenden spontaan aansloten. Tevens werd een voorlopig bestuur gevormd be staande uit de heren P. Karels, voor zitter, J .van Putten, secretaris en J. Kievit, penningmeester. OOLTGENSPLAAT Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het examen schoenhersteller uitgaande van de vakgroep de heer J. H. J. Stur- ris. Vacantiebonnen. Zaterdagmiddag be staat voor de laatste maal gelegenheid OU& vacantiebonnen in te wisselen bij de heren A. Kromdijk, Kerksingel en W. de Vos, Pieter Biggestraat. De reisvereniging op reis. Een der tigtal leden van de reisvereniging- maak ten ditmaal met de R.T.M, hun jaarlijk se trip. Met de tram ging het naar Rot terdam en van daar met de nieuwste en comfortabele bus van de maatschap pij verder. Allereerst werd in Den Haag panora ma Mesdagh bezocht eri vei-volgens ging het via Wassenaar, Nöordwijk, Bloemen- daal, Zandvoort naar Amsterdam. Wie in Amsterdam komt maakt een rond vaart door de havens en grachten. Het gezelschap genoot van dit typisch Am^ sterdams tafereel. De tocht werd voort gezet naar Hilversum, Utrecht, De Bilt en vandaar naar Rotterdam. In het restauratierijtuig van de tram werden de laatste verversingen gebruikt De conclusie was een prachtige tocht met een prima service. Heden Vrijdagavond 7 uur komt de raad der gemeente in openbare verga dering bijeen. Punten van behandeling: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Voorstel tot toepassing van art. 13 L.O. wet 1920 ten behoeve van J. D. Oosters. 5. Voorstel tot het aan gaan van een geldlening, groot ƒ-150.000 6. Voorstel tot vaststelling van een ^Cin- dertoelage-verordening. 7. Voorstel tot vaststelling van een salaris-verordening voor het gemeente-personeel. 8. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer P. J. van Willigen als lid van de Commissie tot wering van schoolver zuim en benoeming- in diens plaats van de heer H. C. Scheffers a.s. Hoofd van de Bijzondere School m-ct de Bijbel. 9. Voorstel tot vaststelling van een inte rim-ziektekostenregeling voor het ge- moentepersoneel voor 1954. 10. Voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambte naren-reglement voor de gemeente Oolt- gensplaat. 11. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren, gedu rende hetwelk in 1954 aan de Openbare Lagere School no. I handwerkonderwijs zal worden gegeven. 12. Voorstel tot verhoging van presentiegelden voor de leden van de gemeenteraad. 13. Voorstel tot benoeming- Commissie nazien ge meenterekening 1953. 14. Voorstel be noeming gmeenteontvanger. 15. Voorstel tot wijziging gemeentebegroting, dienst 1953. 16. Voorstel intrekking raadsbe sluit van .3 October 1953 tot aanvaar ding van schenking grond. 17. Rond vraag. 18. Sluiting. DEN BOMMEL Van de week is een aanvang ge maakt met het aanbrengen van nieuwe nummers op de woningen in het doi-p. De nummering wordt straatsgewijze uit gevoerd. Hierdoor Icrijgen alle huizen een ander nummer. Men gelieve hieraan wel aandacht te besteden. Dinsdag 22 Juni j.l. zijn een groot aantal dames, verleden jaar de slikploe- gen vormende, in den Bommel aangeko men. Zij werden om 13 uur op het raad huis door het gemeentebestuur ontvan gen. Daarna ging iedei- niet een gast vrouw mee om daar te logeren. Woens dag werd een grote rit over het eiland Daarna gingen allen voldaan huiswaarts. meenschappelijke maaltijd plaats. gemaakt. Donderdagavond vond een ge Maandag 21 Juni j.l. werd begonnen met het uitvoeren van het stratenplan in de Zuidzijde bij de Zweedse wonin gen. De riolering was reeds aangebracht. Binnen enkele weken zal dit stratenplan gereed zijn. Het is de bedoeling dat in het najaar het beplantingsplan in deze buurt wordt uitgevoerd. In het najaar vindt ook plaats de be planting van de nieuwe begraafplaatsc. Tuinarchitect, de heer Boer uit Rotter dam, heeft hiervoor een ontwerp ge maakt. De Tilsedijk, waaraan men zo lang heeft gewerkt, is thans geheel gereed. Alleen verkoop JAC. KEUVELAAR MIDDELHARNIS Van Zaterdag 36 Juni v.m. 12 uur t.m. Maandag 38 Juni v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdijk Afwezig de artsen P. Knöps, C. F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen Tj. Kuipers, arts, Tel, 2710, Som- melsdijk. Dirksland-Heikingen-Melissant Afwezig K. J. Huisman, arts. Voor spoedgevallen dr P. Boot, Tel. 01877227 Dirksland en B. Elvé, arts, Tel. 01877— 262, Dirksland. Oost-Flakkee; Afwezig de artsen G. J. Buth, P. J. de Man en E,. Bonman. Voor spoedge vallen P. C. J. Voogd, arts, Tel. 1874— 59, Oude Tonge en C. W. Kramers, arts Tel. 1873—42, Ooltgensplaat. ZONDAG 37 JUNI 1954 MIDDELHARNIS Herv. Kerk 9.30 eng uur Ds H. Goedhart. (Collecte Bouw. fonds.) Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds G. C. Muntingh. Chr. Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds P. de Smit. Ger, Gem 10 en 6 uur lezen. Geref. Kerk art. 3] 10 en 5 uur Ds C. Vonk van Schie- dam. SOMMELSDIJK Herv. Kerk 10 uur dhr A. Terlouw van Middelharnis en 6 u Ds A. Boertje van Herkingen. J Rem. Kerk 11 uur Ds G. Bloemendaal '(Bezoek van de Rem. Gemeente te Nieuwkoop. Extra collecte voor de eigen gemeente.) DIRKSLAND Herv. Kerk 9.30 uur Bs W. van Herpen van Melissant en 6 dhr Resting, (v.m. H.A. en sav. danli! zegging. Ger. Gem. 10 en 6 uur ie- zen. HERKINGEN Herv. Kerk 9.30 uur en 6 uur Ds L. A. Klootwijk van Raams- donksveer. (In beide diensten extra collecte voor de kerk. Ger. Gem. 2 X lezen. MELISSANX Herv. Kerk 10 uur Ds A, Boertje van Herkingen en 6 uur Ds W. van Herpen. Ger. Gem. 10 e-a 6 uur Ds H. van Gilst van Dirksland STELLENDAM Herv. Kerk 10 en 6 uur dhr Bouman. GOEDEREEDE Herv. Kerk 10 uur dhr Vetter van Middelharnis en 3 uur Ds H. Goedhart van Middelharnis. OUDDORP Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds Steur. (v.m. H.A. en nam. dankzeg ging. Collecte Bouwfonds. Geref Kerk 9.30 en 2.30 uur Ds Potma vm Rijswijk. Ger, Gem. 9.30 en 2.30 u, lezen. Doopsgez. Gem. 9.30 uur Ds Vroegindeweij van Kr. a.d. IJssel. NIEUWE TONGE Herv. Kerk 9.30 uur Ds Postma van den Bommel en 6 u dhr A. Terlouw van Middelhartiis. (ij beide diensten maandelijkse collecte) OUDE TONGE Herv. Kerk 10 en 6 uur Ds J. C. Wolthers. STAD AAN 'T HARINGVLIET Hen. Kerk 9.30 uur Ds J. van Drenth van Ooltgensplaat en 4 uur dhr Resting van Dirksland. (Collecte Zondags schoolwerk, DEN BOMMEL Herv. Kerk 9.30 uur dhr Resting van Dirksland en 6 uur Ds Postma. Ger. Kerk 10 en 6 uur Ds Becker, OOLTGENSPLAAT Herv. Kerk 9.30 u, dhr C. Witte G.O. te Utrecht en 6 u. Ds J. van Drenth. (sav. H. Doop. Ger. Kerk 9.30 en 6 uu^Ds H. Scho- Ung van Zuidland. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur lezen. LANGSTRAAT Herv. Kerk 9.30 en 2.30 uur Dhr Neijenhuis. THOLEN Herv. Kerk 10 uur Ds van Putten en 3 uur Ds Brons (H. Doop) Ger. Kerk 10 en 5 uur Ds de Wit uit Rotterdam Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. Chr. Ger. Kerk 10, 6.30 uur Ds v. d. Bijl (voorber. H.A.) Ned. Prot. Bond geen dienst OUD VOSSEMEER Herv. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur Ds v. Putten (E Doop. (Collecte Ziekenfonds.) Ger, Kerk 10 en 2.30 uur Ds A. Koning. - Chr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur lezen. SCHERPENISSE Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur Ds J. Brons. Ger. Gem, 9.30, 2 en 6 uur lezen: POORTVLIET Herv. Kerk 10 en 2.30 u. Ds Lam. (nam. H. Doop) Ger. Kerk 10 uur lezen en 2.30 uur Ds de Wit. Ger. Gem. 10, 2 en 6 uur lezen. STAVENÏSSE Herv. Kerk 10 uur lezen en 6 uur Ds Lam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6 uur dhr Slager en 2 uur le zen. ST. ANNALAND Herv. Kerk 10 en 6 u. Ds D. J. van Dijk. Ger. Geni, 9.30, 2 en 6 uur lezen. Vrije Ger, Gem, 9.45, 2.15 en 6.15 uur lezen. ST. MAARTENSDIJK Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds Stolk van Scheveningeii, Oud Ger. Gem. 3 x lezen. Oud Ger. Kerk 3 x lezen. ST. PHILIPSLAND Herv. Kerk 2 x Ds de Lint. Ger. Gem. lezen. - - Oud Ger. Gem. lezen. STAVENÏSSE De collecte voor de Vereniging Het Hoogeland heeft opgebracht ,f 3435,— ST. ANNALAND Opbrengst collecte. De collecte ten bate van het Nederlandse Roode Ki'uii heeft te St. Annaland het prachtige be drag van 488.70 opgebracht. Wat men vindt. Bij de postcomman- dant der Rijkspohtie te St. Annaland zijn inlichtingen te verkrijgen over een al daar gedeponeerde armband. Voor de G.Z.B. De met de Pinkster dagen gehouden collecte ten bate van de Gereformeerde Zendingsbond heeft niet binnengekomen nagiften 353.70 opge bracht. Te werk gesteld. De heer P. W. Go'^- degebuure alhier, is te werk gesteld op de fabriek van electrische motoren te Slikkerveer. Benoemd. De heer W. Meneeie te St. Annaland is met ingang van 1 Au gustus a.s. benoemd tot Assistent Tel»; naar bij de Waterleiding Maatschappij Tholen. Aardappelveiling van Maandag 33 Juni 1954. ,Doré gewone f 21.—22.— Doré drielingen 17.Doré kriel ,f 16' Eerstelingen gewone 20.—; Eerstelin gen drielingen 16.Eerstelingen kne' f 16.—. Alles per 100 kg. Aanvoer 9500 kg. Aardappelveiling- van Dinsdag 32 J"' ni 1954. Doré gewone 22.Doré dne- lingen 15.—^. Doré kriel 13.—. Eer stelingen gewone 19.Eerstelingen' drielingen f 14.Eerstehngen l»'*'^' 13.—. Alles per 100 kg. Aanvoer 4000 kg. Aardappelveiling van Woensdag 2^ Juni' 1954. Doré gewone 21.—; Dore l Met d kennis van on' der, Bes Mevrouj A. AR in de 01 Somr M. Nieu' J. D. Kr Nieu- A. B. Le Somme Rust De bef dels te gehad. Ten ver] Tanis Cl bij insclï aan de met B. te aanvl de tege Heer J.l (Slecht| bruik). Inschrij' veren DE Bj voor ofI 1 kd VoorstJ drielinj les per Aaij Jimi lii land). 100 kg De; inwone langdu Voor lust" 1 DooP steen electrii, werd. I de be^l schroï onze waarv Schou* land, rondgï plaats Nadi in eei| het van dl heeft r kwar Deend jeugdf meenl de ni< De; saam,, niet telijkl Del voor zoek 1 nieu-v( On ningi?* K E leerl scho van G er o veel deze prijs war wer wer leer „Co N den bra der far-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 2