De zieke man Ernstig ongeval te St. Annaland Buitenland 6e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GËBEFOBMEEBDE GBONDSLAQ VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN w Emigratie en Industralisatie Herwonnen welvaart KONINGIN JULIANA BIJ DE UITDELING VAN GEREEDSCHAP PAKKETTEN TE NIEUWE TONGE UIT HET MEDITATIE Ongeneeslijk? Zaterdag 26 Juni 1954 No. 2314 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. 11 In het begin van deze eeuw sprak men in de buitenlandse politiek vaak over de zieke man." Men bedoelde daarme de Turkije, dat sedert het begin van de vorige eeuw langzamerhand uit Europa teruggedrongen werd. Turkije leed aan het gemis van een krachtige regering waardoor het door de grote mogendhe den van zijn machtspositie op het Euro pees vastland steeds verder werd terug gedrongen. Als Europese mogendheid heeft „de Forte" daardoor werd vooral vroeger Turkije verstaan afgedaan. Het gemis van een krachtige regering en de onderlinge verdeeldheden hebben Turkije vaak tot een speelbal der grote mogendheden gemaakt. En dat gemis heeft er ten zeerste toe meegewerkt om de Balkan te balkaniseren d.w.z. prijs te geen aan onrust onveiligheid en onzeker heid. Berucht waren o,m. de Macedoni sche benden die het land in gestage on rust hielden. „De zieke man." Turkije kan men met die naam niet meer aanduiden. Terug gedrongen van het Europese continent is het een Aziatische staat geworden, maar een verjongde staat met krachti ge aspiraties. Een ander land in Europa zou men nu moeten aanduiden met de naam van de „zieke man". Frankrijk kan men met recht onder die naam aanduiden. Reeds vóór de oorlog was Frankrijk moeilijk te regeren. De verschillende regeringen waren geen lange levensduur beschoren. Het viel ook in die tijd moeilijk een re gering te vormen. Na de oorlog is het aantal kwalen waaronder het land ge bukt gaat nog toegenomen. Men kan wel zeggen, dat het na de tweede we reldoorlog haast bestuurloos is gewor den. Zaterdag 12 Juni is de 19e rege ringscrisis ingetreden na de oorlog. Het land wordt verscheurd door partijschap- pen. En zoals wordt beweerd missen de volksvertegenwoordigers het nodige ver antwoordelijkheidsbesef en zien ze hun kiezers te veel naar de ogen. Hoe dit zij, het is een feit dat in dit door de natuur zo beweldadigde land een regering het zelden langer dan een half jaar uit houdt. De partijen, die er worden gevon den staan a» goed als allen op de wan kele grondslag van de revolutie. Frank rijk, de bakermat van de revolutie lijdt ten zeerste aan de doorwerking van de revolutionnaire ideeën, waardoor het menigmaal op de grens van de commu nistische overheersing is gekomen. Ge grond op de revolutieleer van de rech ten van de mens ondervindt dit land in grote mate de veranderlijkheid van de mens. De veranderlijkheid en wispelturigheid van de mens, die zich van de bron van het gezag, van God en van Zijn Woord heeft losgescheurd. Op een moeUijk tijdstip, de onderhan delingen over een wapenstilstand in Frans Indo China te Génève breekt een regeringscrisis uit. Hierinede speelt de Franse volksvertegenwoordiging in de kaart van het Russo-Chinese bloo. Dat er naar streeft om de eensgezindheid vaji het Westen te verbreken en dat als eer ste doel er naar streeft om in Frankrijk chaos en regeringloosheid te veroorza ken. En toch niettegenstaande dat dit communistische doel voor ieder wel dui delijk zichtbaar is heeft de Franse Volksvertegenwoordiging geen zelfzucht genoeg om zich tegen dit communistisch doel te stellen. Zodoende is Frankrijk weer zonder re gering. Op een critiek tijdstip. Frank rijk dreigt voor het verenigde Westen de zwïikste, de rotte plek te worden in het stelsel van tegenweer tegen de op mars van de Communisten. Maar in de eerste plaats zal Frank- rijk zelf het gelag moeten betalen. Zijn onderhandelingspositie in de wa penstilstandsonderhandelingen met de Vietnamezen is ten zeerste verzwakt. Het lijkt helemaal niet denkbeeldig dat Indo-China voor Frankrijk verloren zal gaan. Indien het dit land kan behouden, dan heeft het dat zeker niet aan eigen flinkheid en kracht te danken. Dan be houdt het dit bij de gratie van Amerika en het verdere Westen. En waar ook de Afrikaanse Rijksdelen het staatkundig gerommel naar gehele onafhankelijkheid niet ophoudt, daar kan het in de toe komst wel eens gaan als met die histo rische zieke man, Turkije, dat het zijn territoir op den duur verKet. Wie zich door tweedracht over geeft aan machte loosheid wordt door een ander niet ge spaard. Daar van heeft de historie te veel voorbeelden opgeleverd om er geen ern stige rekening mee te houden. Het re volutionnaire Frankrijk is geworden tot de „zieke man" van het Westen. Een bedreiging voor zich zelf ligt hierin op gesloten en voor het Westen in zijn weerstand tegen de Russo-Chinese agres sie van het Communisme. Ernstig ongeval. Vrijdagavond is on der de gemeente St. Annaland een ern stig ongeval gebeurd. De landbouwer P. J; Fase kwam des avonds met zijn brom fiets onder de gemeente St. Annaland en was van mening, dat hij slechts één wlelrijder moest passeren, doch het wa ren er twee. Toen hij naar rechts wilde uitwijken, kwam hij in botsing met ge noemde wielrijder en kwam zodanig met zijn bromfiets te vallen, dat hij een zware hersenschudding opliep. Vooral in ■let donker is het met de bromfiets op- Ziedaar de twee machtwoorden waar mede men de toenemende bevolking van ons land meende aan een bestaan te moeten helpen. In enige cijfers uitgedrukt. 27 millioen om de bevolking het mo gelijk te maken om naar het buitenland te vertrekken en een cijfer van 80000 vacatures in de bedrijven. Wat heeft de mens toch weinig in zijn hand. Wat kunnen de omstandigheden toch anders lopen dan de economen het zich voorstellen. Emigratie, een maand geleden reeds een getal bereikt van 100000 alleen naar Canada, emigratie omdat werkloosheid en daarmede sombere levensomstandig heden zich dreigend voordeden. 27 millioen gevoteerd om die som bere toekomst te voorkomen door emi gratie. En nu een algemene klacht: „Geen werklieden te krijgen, in spijt zelfs van zwarte lonen e.d. meer. Ondernemingen, Overheid adverteren en roepen op voor werklieden en em ploye's, vaak vruchteloos. Tal van werklieden worden aan de ar beidsmarkt onttrokken en naar het bui tenland geholpen ten koste van 27 millioen. Terwijl er hier een dringend te kort ontstaat van 80000 werklieden in allerlei branches. Getuige de oproepingen van tal van industriën, van de mijnen, van de bouw vakken, van Overheidsinstanties. Met de ene hand werkt men er aan mede de werkkrachten uit het land te zenden, terwijl de andere hand vaak vergeefse pogingen doet om werkkrachten te ver krijgen. Een moeilijk, een vreemd, een onvoor ziene situatie, getuigende van de kort zichtigheid van. mens, en van econoom. Onderstrepend het betrekkelijk van het begrip overbevolking. Als de Heere zijn zegen schenkt dan vallen alle theoriën van de economen en van de overbevol king in duigen. De mens heeft in het bestel der volken zo weinig in zijn hand. Rijkdom en armoede, voorspoed en te genspoed, ze vallen buiten de menselijke theoriën van overbevolking en buiten de stelsels van de economen, maar ze ko men ons toe, naar Zondag 10 van Gods Vaderhand, zo er maar Geloof mag zijn het op te merken. Herwonnen welvaart is de titel van een dezer dag verschenen boekwerk. Een onderwerp waardig om er even de aandacht op te vestigen. De titel spreekt voor zichzelf „Her wonnen welvaart". Het boek mag met recht die titel dragen als we in aanmer king nemen de deplarable toestand van de jaren 1945, 1946 en 1947 en deze ver gelijken met de huidige toestand. Van welvaart was in die jaren geen sprake, evermiin was er uitzicht op her stel van de zo deerlijk ingezonken wel vaart. 5 Juni 1947 hield generaal Marshaal in de Universiteit van Harvard een rede welke de directe aanleiding is geworden tot het herstel van de welvaart. In die rede gaf hij in grote trekken aan hoe de wereld weer tot vernieuwde welvaart zou kunnen komen. Hij ontwikkelde een plan, het z.g.n. Marshallplan dat zou kunnen dienen om de verloren welvaart weer te herstellen. Het was een plan van een generaal, maar een ingenieus plan dat rijke vrucht heeft gedragen. Een experiment in de internationale be trekkingen dat in de historie zijn gelijke niet gaf. Een systeem van leningen en schenkingen van een Staat om verarm- Guatemala De onrust in Guatemala, waarvan we in het vorige overzichtmelding maak ten, is thans uitgegroeid tot een strijd. De invasie werd op touw gezet door ballingen uit Guatemala, Cubanen, Do minicanen en lieden uit andere Zuid- Amerikaanse landen. Minister Toriello verklaarde dat Noord-Amerikaanse maatschappijen de hand in deze zaak hebben. Hun doel is de val van de re gering Arbenz te bewerkstelligen. Hij wees erop dat door Amerikaanse auto riteiten was gezegd, dat in Guatemala een terreur was ingesteld. Van Ameri kaanse zijde wordt de aanval een op stand tegen de communistische regering genoemd. Het communisme bloeit in Gu atemala en de president Arbenz zou communistische opvattingen huldigen. Armas, de leider van deze opstand, zou dit gevaar hebben ingezien en een einde aan zijn bewind willen maken. Ondubbelzinnig was ook de verklaring van Fuster Dulles, die een grondige schoonmaak in Guatemala gewenst achtte. 'De opstandelingen hebben dan ook reeds een regering gevormd. ArmEiz, die aan het hoofd van deze regering staat, eiste onvoorwaardelijke overgave van de huidige regering Arbenz. Zondagavond kwam de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeen. Guatemala ver zocht een commissie van toezicht te zenden naar Honduras om te voorkomen dat troepen.van daar uit het land zou den binnenvallen. Brazilië en Columbia stelden voor de zaak te verwijzen naar de inter-Amerikaanse organisaties. Hier tegen sprak de Sowjet-Unie haar veto uit. Daama diende Frankrijk een resolu tie in, waarbij de strijdende partijen worden opgewekt, het vuren te staken, terwijl alle leden der Verenigde Naties zich van steun aan één der partijen die nen te onthouden. Deze resolutie werd met algemene stemmen aanvaard. Inmiddels heeft Guatemala om een tweede zitting van de VeiUgheidsraad gevraagd, teneinde de kwestie nader te bespreken. Het komt ook in deze strijd weer dui delijk uit dat men in Amerika bezorgd is voor het communisme. Nu ligt de zaak zó dat in Guatemala nog half-fleodale toestanden heersen. Het communisme maakt dus een goede kans onder arbeiders en boeren, maar het is zéér ver in de minderheid, laatste neemt evenwel niet weg dat het een grote rol kan spelen. De weinige communisten in het land zijn in feite agenten van Moskou, die tot speciale taak hebben, op te hitsen tegen Amerika. Het is te prijzen dat Amerika daarte gen doet, wat in z'n macht is, maar het kan niet worden ontkend dat men te ver is gegaan. Men heeft zelfs vergun ning gevraagd om in volle zee vreemde schepen _te controleren, wat in de prak tijk onmogelijk is dit is een ongepaste beperking van de internationale vrij heid. Beter zouden de Verenigde Staten kunnen zorgen, dat de voedingsbodem de Staten tot vernieuwde economische bloei te brengen. Ook voor ons land is de Marshallhulp van onberekenbaar nut geweest. Het is niet in te denken, hoe het eco nomisch herstel van ons land en van Europa er uit gezien ^ou hebben zonder de hulp van het Marshallplan. De Mars hallhulp heeft sedert 1948 niet minder dan 3% milliard gulden of één milliard dollars bedragen. Het is zeker niet te veel gezegd, als wij vaststellen, dat zon der de hulp van het Marshallplan de economische toestand van Nederland en Europa er veel slechter uit zou zien dan op heden en het is door onze Regering goed gezien een en ander in een boek werk vast te leggen en dat als dank en herinnering aan Amerika aan te bieden. Geïnteresseerd onderhield Koningin Juliana zich op het Finlandplein te Nieuwe Tonge met velen, o.a. ook met de klein- landbouwers en landarbeiders, aan welke nog gereedschapspakketten werden uitgereikt. Rechts Mr. Kesper, de Com missaris der Koningin in Zuid-Holland. van het communisme er verdwijnt, die gelegen is in de sociale en economische toestand van Guatemala. Zolang in het land zelf onrust heerst, kan een kruis tocht tegen het communisme van buiten af ,tóch geen blijvend succes hebben. Frankrijk Tegen alle verwachtingen in, was Mendés-France reeds Zaterdag klaar met de vorming van zijn regering. Het plan om de minister-zetels niet precies evem-edig onder de partijen te 'jjerdelen, heeft hij ten uitvoer kunnen brengen. Dit principe, dat steeds gold bij de vorming van vroegere Franse re geringen, leidde ertoe, dat de Minister raad in Frankrijk altijd een getrouwe spiegel was van de Kamer. De socialisten hebben geweigerd deel te nemen aan een nieuwe regering, zo dat de basis toch minder breed is dan Mendès-France aanvankelijk heeft ge wild. De regering beslaat nu niet acht ra dicalen (de partij van de formateur zelf) zes Sociale Republikeinen (de vroegere partij van de GauUe: U.R.A.S.), zes on- afhankelijken, vier leden van de Demo cratische Unie en twee van de M.R.P. Ook deze laatste partij had geweigerd deel te nemen, zodat de benoemde minis ter's in overtreding zijn. Bidault is, om het populair te zeggen, „naar huis gestuurd," evenals Reynaud en Plevén. Slechts drie nieuwe ministers hebben ook deel uitgemaakt van de re- gering-Laniel, die Mendis-France, altijd zo fel bestreden heeft om haar buiten landse politiek, zodat nu wel een andere koers gevolgd zal worden. Zélf is Men dis-France premier en Minister van Bui- landse Zaken. Génève De conferentie van Génève,waarvan men vorige week een spoedig en roem loos ehide voorspelde, is nog tot enige ontwikkeling gekomen. Men houdt nog steeds rekening met de mogelijkheid dat een bestand kan worden gesloten. Het France standpunt is nu tamelijk duidelijk omlijnd, het wil handhaving van het leger, langzame en eervolle terugtocht van dat leger, een regeling, óók gunstig voor anti-commu nisten en een blijvende band met Viet nam. Amerika staat geheel buiten deze ont wikkeling, van het begin af heeft het zichzelf op de achtergrond geplaatst in Génève. De delegaties die zich met Indo-China bezig houden, moeten op 10 Juli rapport uitbrengen van hun bevindingen, dit in verband met de .proeftijd" van Mendis- France, die op 20 Juli eindigt. Te Den Bommel werd H.M. de Koningin bovenaan de brug van de veerbootstei- ger bloemen aangeboden door Lieneke Jongeling, waarbij burgemeester Kruijff belangstellend toekeek. Vriendelijk bedankte de Koningin voor de bloemenhulde. Billy Graham Massale bijeen komst té Amsterdam Is het een strovuur, of is het blijvend Graham, de bekende Amerikaanse evangelist heeft deze week in het sta dion te Amsterdam gesproken voor een schare van naar schatting 50.000 men sen. Deze Billy Graham werd geboren in 1918, in het Zuid-Oosten van Amerika. Het is een gladgeschoren jongeman, slank, met een goed verzorgd uiterlijk en een sympathiek gezicht. Als 16-ja- rige jongen baseball spelend, kreeg hij roeping om het Evangelie te dienen. Hij ging enige jaren nadien theologie stu deren en werd predikant van de Sou^iem ik heb geen mens. Joh. 5 7m. Bent U al eens ziek geweest? Ja? Hoe was U er toen onder? Geduldig? Volg zaam? Tevreden? „Ach," zegt ge „was 't maar zo!" Dikwijls was ik ontevreden, opstanding, ongeduldig, verbitterd." Hoe lang duurde die ziekten dan wel? O, heel lang! Wel 38 lange dagen. En ik 88 weken. En ik 38 maanden klaagt een derde. Welnu, dan breng ik U thans bij iemand die vele records zal slaan, want hij is acht en dertig jar enziek en aan zijrj, leger gebonden. Hij ligt in een ziekenhuis te Jeruza lem. Het is gelegen vlak bij de Schaaps poort en op de gevel staat met grote letters ,,Bethesda" (Huis der barmhar tigheid.) Het moge er goed zijn, precies zo goed als in ons ,,Eethesda" te Dirksland, on ze kranke zou U toch wel kunnen ver tellen, dat zo dikwijls, vooral in 't begin, een schrijnend verlangen naar huis in Baptist Church of America. Zijn evan gelisatiewerk sloeg in; hij ondernam de laatste jaren geweldige evangelisatie campagnes. Duizenden "en nog eens dui zenden mensen kreeg hij onder zijn ge hoor. Hij is een man van de „opwek- kings-beweging" ook in de internatio nale Youth for Christ neemt hij een vooraanstaande plaats in. Zijn manier van spreken is expressief, niet ontbloot van hartstocht zoals bij de methodisten en er gaat iets van hem uit. Het moet hem worden toegegeven, dat hij alle aandacht van zichzelf afwendt en de massa naar het Woord Gods wil brengen, in welks onfeilbaarheid hij ge looft. Ih zijn prediking legt hij er de nadruk op, dat de mens verdorven en zondig is en alleen gered kan worden door de Heere Jezus Christus. Hij dringt aan op geloof en bekering, een bekering die ook moet uitkomen in het dagelijkse le ven. Zijn gehoor spoort hij aan om in de practijk blijk te geven naar Gods ge boden te willen leven. Zijn missie is: mensen naar de kerk brengen; hij wekt op tot gebed en bijbel-lezen. Aan het einde van iedere samenkomst verzoekt Graham degenen die voor Christus wil len kiezen, zich naar het podium te be geven. Hun adressen worden dan door gegeven aan de kerken, die de nazorg van deze „bekeerden" op zich moet ne men. Hij wil dus geen nieuwe kerk stichten of sectariseren, maar de men sen weer terug brengen naar de kerk. Dezelfde methode heeft hij ook in het Stadion te Amsterdam gevolgd. Een spe ciaal Graham-team, onder leiding van mr. Cliff Barrows zingt daarbij liederen. In Amsterdam waren er Leger des Heils- en. andere korpsen, niet minder dan 220O zangers en zangeressen verleenden hun medewerking. Men heeft ons gevraagd hoe wij daar nu over denken. We moeten er van zeg gen, dat we altijd sceptisch staan te genover dergelijke opwekkings-samen- komsten. Het is een vreemde methode. Echt Amerikaans. Er worden vele „be keerlingen" gemaakt, waarvan later blijkt dat dit met de rechte bekering niets gemeen heeft. Een van onze medewerkers die deze meeting bijwoonde schreef ons, dat de massabetoging niet naliet indruk ook op hem te maken. Wat de toespraak betrof die Graham hield, meende hij, dat ver schillende moderne predikanten er een lesje aan konden nemen. Onze zegsman (Vervolg pag. 2) z'n hart is geslopen. Vader en moeder zijn nu gestorven. Broers en zusters had hij niet. Vrienden? Ja in 't begin zijn er wel wat geweest op 't bezoekuur. Maar nu? Sinds jaren niet meer. Als je ook ergens acht en dertig jaar bent! Onze vriend is lam. En weet U, wat nu zo erg is? Deze ziekte heeft hij. aan zich zelf te danken. Z'n jeugd is vol uitspattingen geweest en dit is 't gevolg daarvan. Dit ziekenhuis is geen gewoon zieken huis. Er is een bron, waaruit op zekere tijd water opborrelt. Wie nu 't allereerst na de beroering van 't water er in af daalt, die wordt genezen van welke ziek te hij ook bevangen is. Deze kranke kan zich niet bewegen. Althans heel moeilijk. En in al die ja ren is er nooit iemand geweest, die t' er voor over had bij hem te blijven tot de beroering van 't water om hem dan op te nemen, zodat hij de éérste was. Altijd kwam hij te laat. Zo komt hij tot de wanhopige uitroep: „ik heb geen mens." Kent U die kranke? Kent U hem ook in 't geestelijke? Lange jaren misschien vertoefd in 't huis des Heeren, onder de bediening van 't Woord. Lange jaren en toch nog: krank van ziel. Veel vertoefd in de ge zelschappen der vromen en tóch nog niet gered. Steeds zaagt ge anderen voorgaan. Steeds juicht het: Deez' en die is daar geboren. Maar, het waren anderen! Gij niet! Velen hadden een predikant, een vriend, een ouder, een kind dat hun een middel tot bekering was. Gij niet. En zelf kondet ge niet komen. De geestelijke lamheid verhinderde het. Al leen kan ik niet verder. Geen enkele schreê. Zijt ge zó met de mensen en met U zelf aan 't eind gekomen? Blijft er nu alleen maar over: Eenzaam ben ik en verschoven, Ja d' ellende drukt mij neer? Nu is 't uit, zegt ge. Het is een ho peloos geval. Alle verwachtingen zijn afgesneden. Neen, nu begint het! Als wij aan 't eind zijn gekomen. Als het volslagen hopeloos is, dan is 't tijd voor de Heere. Hij zal op staan, zich ontfermen. Want Ontfermer is Zijn Naam. En Hij kan 't Want Hij is de Almachtige. De mogelijkheid isJezus! Hij vraagt: „Wilt U gezond worden?" U antwoordt; „Ik heb geen mens?" Hij gebiedt: „Neem uw bed op en wan del." In drie zinnen een ganse verande ring. Dit is van de Heere geschied. Het is wonderlijk m onze ogen. Heere spreek maar één Woord en Uw dienstknecht. Uw dienstmaagd zal genezen zijn. Och, de weg der bekering is zo een voudig. Bekennen onze schuld en ellende. Erkennen dat geen mens ons helpen kan en wil en gehoorzamen op Zijn Stem, die ons toeroept: Wat geen mens wil, dat wil Ik en wat geen mens kan, dat kan Ik! Komt tot Mij, die vermoeid en belast zijt en Ik zal U rust geven. Dokter niet langer voort met Uk kwalen en zorgen, met Uw moeite en verdriet bij hen, die U toch niet hel pen kunnen. Wendt U rechtstreeks naar de specia list, de enige Specialist die redden kan en wil, zelfs van de dood. Waar ge nooit te vergeefs aan klopt, welk kwaal ge ook hebt en met welk verleden ge ook besmet zijt. Hoor, genezen patiënten zingen van Hem: Hij heelt gebrokenen van harte En Hij ^verbindt ze in hun smarten Die met hun zonden en ellenden Tot Hem zich ter genezing wenden. Dirksland. C. J. KESTING.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1