H.M. KONINGIN JULIANA BEZOCHT ONS EILAND Moeilijkheden in de bouwvakken Met veel belangstelling nam H.K.H, kennis van de vorderingen van het herstel in de ramp- plaatsen Den Bommel, Oude en Nieuwe Tonge Geweldige belangstelling van de zijde van de bevolking Het hoogtepunt lag te Nieuwe Tonge GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN 26e Jaargang Woensdag 23 Juni 1954 No. 2313 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschönt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. De bouw van huizen is in ons land een teer punt. De woningnood is nog ontzettend groot. Men loopt door het huidige bouwprogram wel op het huizen tekort in, maar het gaat langzaam. De moeilijkheden om een woning te krijgen zijn nog ontstellend groot. De woning nood is niet overal even groot. In som mige streken is het vrijwel hopeloos voor jonge mensen om een woning te ver krijgen. Toch wordt van jaar tot jaar wel ingelopen op het te kort aan wo ningen. Men hoopt dat in 1960 de ergste woningnood achter de rug zal zijn, wat niet weg neemt dat vele jonge mensen tot op heden geen kans krijgen om een woning te verkrijgen, niettegenstaande dat ze alle jaren op wachtlijsten van al lerlei aard zijn opgenomen. Was vooral in de eerste jaren na de bevrijding de materialenpositie erg ongunstig en een rem voor het met spoed oplossen van het woning-tekort, thans zijn het de grote spanningen op de arbeidsmarkt. „Daar is geen volk te krijgen," is de verzuch ting van menig aannemer. Zelfs het sy steem van de „zwarte lonen" kan geen uitkomst brengen. Er is een fnuikend gebrek aan arbeiders, vooral aan met selaars en stucadoors. Daardoor komen de aannemers in grote moeilijkheden omdat de opleveringstermijn dvringt tot oplevering van de bouwobjecten. Aannemen van meerdere arbeiders is vrijwel uitgesloten omdat de Regering hen in de weg treedt als hij met hogere uurlonen komt, daar men niet boven het toegestane maximum-loon mag uitko men. En „de zwarte lonen", die dan noodgedwongen moeten worden betaald, kunnen om meer dan een reden ook geen afdoende oplossing brengen. Schreven we boven, dat de positie van de mate rialen voorziening in de eerste jaren na de oorlog de grote handicap was, we willen daarmee niet beweren, dat de ma terialen-voorziening thans geen zorgen biedt. Integendeel, er heerst ook nog een groot gebrek aan materialen zo zelfs dat de voorzitter van de Nederlandse Rooms Katholieke Aannemersbond op de jaarvergadering van zijn bond zelfs ge tuigde, dat de positie van de materialen zelfs zodanig is dat stagnatie van de bouwwerken onvermijdelijk is. De voor zitter van de Chr. aannemers in jaar vergadering in Groningen bijeen sprak ook van een ontstane noodsituatie in de bouwwereld. Als oorzaken van de moei- lükheden waarin de bouwnijverheid is gekomen noemde spreker het ontbreken van overleg tussen de Ministers van We deropbouw en Sociale zaken en de bouw wereld. Spreker stelde de Regering door haar gevoerde bouwpolitiek verantwoordelijk voor de moeilijkheden in de arbeidswe- reld en achtte het een schreiende on- billijkheid dat overtreding van de prijs regeling als misdaad aan de kaak wordt gesteld en bedreigd wordt met vrijheids beroving. Als mogelijkheid om de span ning op de arbeidsmarkt te verminderen werd door de R.K. vakbondsleider ge noemd vermindering van het bouwpro gram of toepassing van een meer soe pele loonregeUng: De leider van de Chr. aannemers verwachtte een ontspanning van de arbeidsmarkt mogelijk door ver- niiming van overwerkvergunningen, die thans zeer excidenteel worden verleend. Alleen over de gehele linie '^e mogelijk heid openen om langer te werken kan volgens deze vakbondsleider de zo hoog nodige ontspanning brengen. Indien in de nog resterende zomermaanden in- plaats van 48 uur per week overgaan kon worden op een 55-urige werkweek Zou daarvan een productie van 10 pro cent het gevolg zijn. In volkomen vrije loonvorming zag deze leider ook niet de oplossing van de crisis. Om uit de precaire toestand los te komen zag hij het toepassen van vier mogelijkheden. In de eerste plaats direc te beperking van de vraag naar arbei ders door beperking van de bouwactivi teit van overheidswege. Tn de tweede plaats indirecte beperking door middel van een vrqe loon- en prijsvorming. Als derde mogelijkheid vergroting van het aanbod op lange termijn door pro- duotiviteitsverhoging of door het aan trekken van meer arbeiders. Een maatregel, die onmiddellijk sou laas zou bieden was door op korte ter mijn langer te gaan werken. Het langer gaan werken werd door spreker als het voornaamste middel ge zien om onmiddellijk baat te brengen. Ook zou daardoor binnen afzienbare tijd een meer evenwichtige situatie ontstaan. De oplossing van de woningnood stelt voor eigenaardige problemen. Een een zijdige opvoeding voor het woningpro bleem roept spanningen op op de ar beidsmarkt en brengt de materialen voorziening eveneens in gevaar. Toch is het te hopen, dat de oplossing niet gezocht wordt in beperking van de bouwactiviteit. Daarvoor is de woning nood te schreiend. In dit verband zouden we geneigd zijn te zeggen: ,,Alle maat regelen, welke dan ook kan men toe passen, maar laat de bouwactiviteit vooral niet minder worden. DOOR BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD Op de Lombardijseweg te Pernis is Zondagmorgen omstreeks half zes de 26-jarige boerenknecht J. A. Struyk van de Pastoriedijk door de bliksem getroffen en gedood. De hfier Struyk had op een wei aan de Lombardijseweg de koeien gemolken. Toen hij hgt hek achter zich dicht deed, werd Hij getroffen. Het stoffelijk over schot is naar de woning overgebracht. H.M. Koningin Juliana heeft Maandag j.l. een tocht gemaakt door het ramp gebied in Zuid-Holland en speciaal kennis genomen van de vorderingen van herstel. Des morgens werd 's-Gravendeel, Strljen en Numansdorp bezocht om des middags 12.15 uur de overtocht naar ons eiland met de „Piet Hein" te ma ken. Het Koninklijke jacht is daarna naar Sluishaven gevaren, om Hare Ma jesteit weer aan boord te nemen. Overal waar onze Koningin langs kwam ston den honderden mensen H.K.H, op te wachten en toe te wuiven; te Sluishaven, bij de inscheping was een duizendkoppige menigte bijeen, niet alleen uit Oolt- gensplaat maar van het gehele eiland. Begunstigd door het fraaie zomerweer werd het, ofschoon het een werkbezoek betrof een ware, koninklijke tocht. Aankomst te Oen Bonunel Precies te kwart over een arriveerde de „Piet Hein", begeleid door een po- litie-vaartulg, in de haven van Den Bom mel. Het gehele dorp was uitgelopen naar de havenkade; de schoolkinderen en ook de kleuters stonden met kleuri ge vlaggetjes in rijen bij de ponton ge schaard. Hare Majesteit werd op de ponton ont vangen door burgemeester J. J.' A. Kruijff, waar een korte begroeting plaats vond. Zij was zeer eenvoudig ge kleed en droeg een zwarte japon met witte kraag, zwarte hoed en witte schoe nen. Het gevolg van H.M. de Koningin be stond uit: Jkvr. C. E. B. Röell, hofda me, tevens plv. hfd. van de afd. sociale zorg van het Nederlandsche Roode Kruis; W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris; Kpt. Lt. t. Zee J. G. Stegeman, adjudant. De Commissaris der Koningin werd verge zeld door Mr. P. Cleveringa.en de heer G. van Weeie van zijn Kabinet; Voorts bevond zich in de stoet de dirigerend officier der Rijkspolitie 3e klasse, A. J. van Thiel, commandant van het district Dordrecht der Rijkspolitie. Na de ontvangst door burgemeester J. J. A. Kruijff vertrok het hoge gezel schap toegewuifd door vele honderden, voor een bezoek aan de landbouwschuur van de Gebrs. A. C, en J. A. de Lint. Wie er waren Met Ir. H. G. Kuipéri, Rijks cultuur- consulent voor de provincie Zuid-Hol land, die hier een uiteenzetting gaf over landbouwherstel, waren aanwezig de wethouders van den Bommel en de ove rige leden van de raad, de leden van de provinciale landbouwherstelcommissie; G. W. Kampschoër, voorz. Drs. F. Boom secr., J. L. Jacobs, F. A. v. d. Berg, D. Vogelaar, F. Parleviet, B. Zinkweg, B. Doolaard, P. Hoogerland, A. A. Panne bakker, J. Timmers, Joh. Mol, J. de Hoog, J. A. V. Nieuwenhuizen; Mevr. M. J. van Nieuwenhuijzen-van Loon. Voorts: A. v. d. Hoek, prov,. voedsel- commissaris; Ir. J. v. Gaaien, landbouw- consulent; Ir. P. Verhoeven, veeteeltcon sulent; Ir. G. Danhof f, landbouwkundi ge bij de Prov. Waterstaat; C. J. Wie- kes, hoofd afd. Boerderijen, Wederop bouw; Ir. A. Stoffels en Ir. J. F. A. Molenaar, houtvesters; C. Scherpenisse, hoofdass. Landb. voorl. dienst; G. Hin- nen^ districtshoofd landbouwherstel Flak kee; K. H. Kievit, hoofd afd. Landb. her stel Rampschade-bureau. Dan was er van de Rayoncommissie ,,Flakkee" Dienst Landbouwherstel: D. Vogelaar, voorz.; Joh. Mol, L. Jacobs, A. C. v. Dijk, j. L. Jacobs, J. Moerenhout, P. v. Es, G. A- V. Loon, G. Verweij, C. L. de Wit, G. Koekkoek, Jac. P. Timmers, Ant v. d. Slik, Ir. J. B. Mijs, F. L. E. Phih- bert, C. J. Geluk, P. D. Sieling, W. L. J. Heestermans, A. Grootenboer, Joh. Ha- meeteman. Hare Majesteit nam op een eenvoudi ge houten bank zonder leuning, in de schuur plaats, waarna if. Kuipéri een uiteenzetting gaf over het Landbouw herstel in Zuid-Holland en over Goeree- 'Overflakkee in het algemeen. Hij lichtte toe dat de agrarische schade in Zuid- Holland 100 millioen gulden betrof, wo. 40 millioen grondschade. De heer D. Vogelaar van Stad aan 't Haringvliet gaf een overzicht van het werk van de registratie, het berekenen van kosten en het vaststellen van nor men voor vergoeding. De Voedselcommissaris dhr A. v, d. Hoek gaf een kort overzicht van de veestapel, waarvan phn. 30% niet is vervangen. De paardenstapel staat nog lang niet op peil, de watersnood heeft de mechanisatie belangrijk versneld ver telde spreker. De Rijkslandbouwconsulent Ir. v. Gaa ien vertelde een en ander over de zout- schade, zoutuitspoeling, en gipsgebruik ter verbetering van de structuur van de grond. Dhr J. L. Jacobs uit Achthuizen had als landbouwer de eer mededelingen te mogen doen over de stand van de ge wassen die hij naar omstandigheden vrij goed noemde. Flakkee is dankbaar dat het herstel van de grond al zover is ge vorderd zei spreker. Hare Majesteit nam van deze mede delingen biizondere notitie. Ir. Kuipéri lichtte aan de hand van een kaart toe, hoe hard de slagen voor de landbouwen- de bevolking waren aangekomen, maar sprak ook van de energie, die de be volking opbrengt om de ramp te boven te komen. Met een variant op de spreuk, op het monument van de afsluitdijk. ,,Een volk dat leeft overwint zijn ram pen", besloot spr. zijn causerie. De Koningin werd door burgemeester Kruijff ingehcht over den Bommel, waar een geweldig stroomgat was van 35 m breedte, dat eind Febr. 53 werd gedicht. Een belangrijk werk wordt er thans uit gevoerd, n.l. de buitenwaterkering die om het dorp wordt heengelegd, waardoor de situatie van de haven enigszins ver anderd. De dijk lopende van Den Bom mel naar Stad aan 't Haringvliet ver toonde na de ramp 7 doorbraken. Bij de hofstede van de Lint was een geweldige doorbraak in de binnendijk. Naar Oude Tonge Van de hofstede Gebrs. de Lint werd naar Oude Tonge gereden via de wa tertoren Zuidzijde. In het bebouwde ge deelte reed men langzamer, waar de be volking een glimp van Hare Majesteit kon opvangen. Kampgevolgen en hei-stel te Oude Tonge Tengevolge van de stormvloedramp op 1 Februari 1953 zijn: 177 woningen to taal verwoest, die of geheel of gedeelte lijk met de grond gelijk gemaakt en on herstelbaar waren. Te herstellen zijn: 773 panden. - Hersteld zijn: 660 panden. Herbouwd zijn: 18 panden, waaronder 5 boerderijen. In aanbouw zijn thans 165 woning wetwoningen en 2 winkelpanden; ge gronde hoop bestaat dat deze woningen alle dit jaar afgebouwd worden en dat 50 woningen in September a.s. kun nen worden betrokken. In aanbouw zijn thans 4 nieuwe boer derijen. Een wederopbouvsrplan voor deze ge meente moest worden samengesteld, ten einde op een juiste en verantwoorde wij ze te kunnen geraken tot de herbouw van de zeer zwaar gehavende gemeente. Aangezien de gemeente niet beschik te over bouwgrond, werd in onderhan deling getreden met 80 grondeigena ren voor aankoop van bouwgrond. Dit mislukte door eensdeels te hoge prijzen te vragen, anderdeels door het niet willen verkopen van de benodigde grond. Overgegaan werd tot vordering van bedoelde gronden, op grond van het al gemeen Vorderingsbesluit 1940. Aanvankelijk kweekte dit enig verzet bij enkele grondeigenaren, temeer daar de grondprijzen nog niet bekend waren; thans zyn deze wel bekend en is de uit betaling aan de belanghebbende in volle gang. Om het wederopbouwplan geheel te kunnen verwezenlijken moeten riolerings en bestratingswerkzaamheden ter hand worden genomen. De riolering is reeds in volle gang; 3000 meter rioolbuis moet worden ge legd, terwijl een oppervlakte van 10.000 m2 nieuwe straataanleg moet plaats hebben. Dit alles is noodzakelijk, teneinde de in aanbouw zijnde 165 wo ningen bewoonbaar en bereikbaar te maken. Het aantal slachtoffers in deze ge meente, dat bij de stormvloedramp van 1 Februari 1953 om het leven is geko men bedraagt 302 t.w. 299 personen uit eigen gemeente en 3 personen van el ders; op de noodbegraafplaats liggen in totaal 311 personen begraven, waaron der enkele slachtoffers uit de naburige gemeente Nieuwe Tonge. Op 81 Januari 1953 bestond de be volking uit 3088 personen. Dit aantal bedraagt thans 2611 personen. Nog 150 personen zijn geëvacueerd; in de loop van dit jaar zullen deze mensen kumien terugkeren, zodra zich woongelegenheid voordoet en de in aanbouw zijnde wo ningen kunnen worden betrokken. 18 krotwoningen zijn reeds aange- VERTREK VAN DE „PIET HEIN" TE SLUISHAVEN (OOLTGENSFLAAT). Na hetbezoek aan onsliSd is Ko ningin Juliana te Sluishaven scheep gegaan op het Koninklijke jacht „Piet Hein." Bij het vertrek uit het haventje werd zij door duizenden enthousiast nagewuifd. Een deel van de dichtbepakte mensenmassa, tot in de steenglooiinK toe, die niets van deze gebeurtenis willen missen, is nog op de foto te zien. FINSE WONING. Te Nieuwe Tonge bezocht Hare Majesteit op het Finland- plein de familie D. v. Helden, in hun nieuwe Finse woning. Het is een gezin met 10 kinderen, zij bleven bij de ramp gespaard, maar hun woning (eigendom) ging geheel verloren. H.K.H, verbleef er geruimen tijd en was zo vriendelijk bij het vertrek aan de uitgang met de kinderen voor onze fotograaf te posseren. kocht, teneinde deze te slopen. Onder handelingen over aankoop van meerdeer dergelijke woningen zijn nog gaande. Verbetering van de vaargeul en her stel van de havenwerken zijn of reeds gedeeltelijk in uitvoering of in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding. Voorts zijn na de ramp 24 houten Zweedse woningen gebouwd ,die thans zijn voltooid en bijna alle betrokken zijn door rampslachtoffers. Dit zijn ruime en royale woningen, waarmede èn de be woners èn het ge.meentebestuur zeer te vreden zijn. BegToeting Burgemeester Hordijk wachtte Hare Majesteit op voor Hotel de Weerd bij het uitstappen kende het enthousias me van de bevolking schier geen gren zen. Door een dichte mensenhaag schreed Zij naar de cantine op de kaai, waar H.K.H, werd voorgesteld aan Prof. Ir. J. L. Klein, dir. hoofd dir. van de Prov. Waterstaat Zuid-Holland en aan Ir G. Terluin, die hier een uiteenzetting gaf over het dijkherstel. Mede aanwezig waren met de wethou ders, leden van de raad en gemeente secretaris: A. H. Kramer, bouwkundige van de Prov. Waterstaat; H. K. Malkus, hoofdcommissaris Prov. Waterstaat; J. V. d. Oever, techn. hoofdambt. Ie klas se Prov. Waterstaat; dijkgraaf Ir. J. B. Mijs; de dijkraden C. J. v. d. Velde; N. G. van Nieuwenhuijzen, P. D. Sieling en P. V. Es; W. H. Verheul, secr. v. d. Dijk ring; Ir. O. Blankevoort, dir. Aanne- mings Mij. v. Hattum en Blankevoort; R. Bossinale, hoofduitv. van die Mij, R. Boltje, dir. Aannemings Mij. Boltje Zn. te Zwolle; P. Mouton, hoofduitvoer der van die Mij., J. C. Oostervrijk, dir. N.V. Oostrewijk, aanemings Mij.; L. Mak, hoofduitvoerder van die Mij. Aan de hand van de zgn. „gatenkaart" gaf Ir Terluin een overzicht van de dijk- beschadigingen, het sluiten van de stroomgaten, en het vervangen van de verloren gegane dijken. Voor de intrede van het vsrtnterseizoen moest 25 km nieuwe zeedijk worden gebouwd, en dan nog het herstel van de binnendijken, die voor een groot deel de tweede waterke ring vormen. Deze mededelingen werden verduide lijkt door de vertoning van een kort ge deelte van de nieuwe kleurenfilm, wel ke in opdracht van Ged. Staten van Zuid Holland van het dijkherstel is vervaar digd. Door deze prachtige film kreeg Hare Majesteit een indruk van het gi gantische werk, dat in zo korte tijd is tot stand gekomen. Vervolgens werd een korte rit ge maakt door de nieuwbouw in de gemeen te en in vogelvlucht de mooie houten woningen in ogenschouw genomen. De route lag nu naar Nieuwe Tonge. Overzicht van de rampgevolgen en het herstel te Nieuwe Tonge Per - Januari 1953 telde de gemeente Nieuwe Tonge 2186 inwoners of 625 ge zinnen. 84 personen zijn verdronken; de stoffelijke resten van één kind werden nog niet gevonden. De geborgen slacht offers werden zoveel mogelijk herbegra,- ven daar waar de nabestaanden dit ver langden. De slachtoffers vinden daarom een laatste rustplaats in Nieuwe Tonge, Dirksland, 'Oude Tonge, Achthuizen, Strijen en Bleskensgraaf. De gehele bevolking werd geëvacu eerd doch is geheel teruggekeerd op een enkele uitzondering na. Eén gezin emi greerde onmiddellijk na de watersnood naar Canada, een viertal ongehuwde jon gemannen volgde hun voorbeeld. Enkele gezinnen vestigden zich definitief in de gemeente waarheen zij evacueerden. Momenteel telt de gemeente 2030 in woners. Per 31 Januari 1953: 599 woningen, waarvan: 18 1 kamerwon.; 162 2 kamer won.; 141 3 kamerwon.; 120 4 kamer won.; 108 5 kamerwon.; 50 6 of meer kamerwon. 1 en 2 kamerwon. ±30% van da voor raad 625 gezinnen 599 woningen 26 samenwoningen woningzoeken den uit andere gemeenten en on gehuwden. Vóór 1 Februari 599 woningen Verwoest 63 door dijkverh. af te breken 24 87 herstel econo misch niet ver antwoord (waarvan aan gekocht 60 wo ningen) 83 170 woningen 429 woningen ten minste nog 625 woningen voorraad 429 woningen te kort 196 woningen Gebouwd na 1 Februari 1954: 120 woningwetwoningen 13 Finnen 18 particuliere 151 woningen. Deze woningen zijn, op 40 na, alle be trokken. Herstel. Aantal schadegevallen gebouwen 809, waarvan 30 tot 50.— 1104.— 541 van 50.— tot 1000.— 226869.— 171 van 1000.— tot 3000.— 278291.— 67 van 3000.— en meer 418867.— 925131.- Reeds uitgekeerd aan her stel schade 700.000.— Herbouw 87 verwoest gem. 87 x 300 m3 X 36.— 939600.- Krotopruinodng 83 beschadigde woningen 705500.- Herstel Herbouw Krotopruiming 2570231. Huisraadschade 850.TO0. Grootte 1202 ha In 1953 practisch geen gewassen ver bouwd als wat gerst. Nu wordt voor 500 ha ingezaaid met tarwe en gerst, daarnaast met aardappelen, bieten en uien. Schade aan vee wordt geraamd op 750.000. 550 koeien, 100 paarden, 450 varkens. Het gehele dorp werd gerioleerd. Wederopbouwplan vastgesteld en voor het grootste deel gerealiseerd. Straten en wegen vernieuwd. Nieuwe binnendijk aangelegd voor bescherming bebouwde kom. Een nieuw beplantingsplan werd vast gesteld, van dit najaar zullen worden geplant 50000 stekken voor struiken en 1200 bomen. De Stichting Doipsgemeenschap Nieu we Tonge kon haar werk door de aan stelling van een vormingsleer belang rijk uitbreiden. Aan het eind van de Langeweg stond burgemeester Chr. van Hofwegen de Koninklijke stoet op te wachten. Via de Havendijk, Nieuwe dijk, Duivenwaardse- dijk, Westdijk, Voorstraat, Kerkring, Korteweegje en Weststraat werd naar (Vervolg pag. 4 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1