ROBUSTA Spoedeisende gemeenteraad te Middelharnis Het Koninkrijk van nieuwe stijl Centrifuge CHR WEEKBLAD OP GEEEFORMEEBDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Hoe is het mogelijk? Uw was binnen 4 minuten strijkdroog. Komt dat zien in onze stand op de CEN- TRUMBEURS. Wasmachines Gunstige prijzen. 5 J A A R GARANTIE. Fa. L Verkerke 8t Zn. Welgeiukzalig wie BIJ EXAMENS Wijkzuster Landheer te Nieuwe Tonge jubileerde Ouddorp blijft op Zondag droog Meer crediet nodig voor de bouw van het Badhuls 2de Jaargang Zaterdag 19 Juni 1954 No. 2312 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MinDE3IJHARNI3 TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VerscWlint tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Deze dagen zijn de onderhandelingen met de West om tot onderling nieuwe verhoudingen te komen met een gunstig resultaat bekroond. De onderhandelingen hebben jaren lang geduurd en waren vaak moeizaam, daarom is het verblijdend dat ze einde- nk tot overeenstemming hebben geleid. Vele zittingen zijn gehouden moeten worden en moeilijke tegenstellingen moesten v/orden overbrugd. De Ronde Tafel Conferentie met de West mag m zijn algemeenheid als ge slaagd worden beschouwd. De oude ko loniale verhouding is vervangen door een statuut dat door gelijkgerechtigde ^partners door onderling overleg tot 'stand gekomen is. ,Br is dus geen revolutie nodig om tot 'de zo verlangde vrijheid te komen. De jWest, Suriname en de Antillen zijn ge lijkwaardige delen van het Koninkrijk :geworden. Niet in de weg van revolutie maar aoor onderling overleg aan de Confe- rentietafel. Dat roept de herinnering op aan de oorspronkelijke gedachte van een Ronde iTafelconferentie waar de gelijkgerech tigde deelnemers zouden aanzitten: Ne derland, de Oost en de West. Ook worden herinneringen opgeroepen aan een andere Ronde Tafel Conferen tie. Ben Conferentie, die als slotapothe- ose van de Revolutie een Unie bracht, wier bepalingen van meet af werden geschonden. De overeenkomst met Suriname en de Antillen is een bewijs, dat in de weg van evolutie, van overleg en onderhan deling een bevredigende oplossing ge vonden kan worden. Maar de wil moet aanwezig zijn tot samenwerking. Dat wordt in de Unie met Indonesië juist gemist en dat doet de Unie met Indonesië een zinledig karakter dragen. Beter is geen Unie, dan een Unie die slechts door aandrang van anderen is verkregen en waarbij de wil tot samen werking als gevolg van revolutionnaire teudenzen geheel ontbreekt. Met de West is dat geheel anders. De historisch gegroeide toestand van kolonie tot zelf bestuur wordt nu vervangen door het Nieuwe Koninkrijk waarvan de gelijk waardige landen Nederland, Suriname en de Antillen de samenstellende delen vormen. Br is nu een vrijwillig samengaan tus- [sen gelijkwaardige zelfstandige delen van het nieuwe Koninkrijk. De band tussen Nederland en de West 'is bewaard gebleven. En geheel op de grondslag van vrijwilligheid. Geen dwang, van welke aard ook, is uitgeoefend geworden. In 1946 hebben deze gebieden in volkomen vrijheid de wens te kennen gegeven om in het Ko ninkrijk te blijven. Het zelfbestuur dat deze gebieden als gevolg van interim-regelingen reeds hadden is nu verankerd geworden in" het statuut van gelijkwaardig gebiedsdeel van het Koninkrijk van nieuwe stijl. Deze twee gebiedsdelen zijn nu baas in eigen huis. Alleen op het gebied van Defensie en Buitenlandse Zaken. Dit spreekt van zelf. Het moet uitgesloten worden ge acht dat elk van de drie Rijksdelen op het gebied van Defensie en Buitenland se Zaken'zijn gang zou kunnen gaan. Die belangen moeten in een innige en vertrouwelijke samenwerking gemeen schappelijk behartigd worden. Immers inzake oorlog en tegenover het Buiten land moet als een eenheid opgetreden worden. Was dit niet het geval, dan zou er sprake zijn van drie onafhanke lijke landen, die een onderling bondge nootschap hadden gesloten. Maar nu verschijnen de samenstellende delen als een Unie, als een eenheidsstaat tegen over het Buitenland en.voeren ze" ge meenschappelijk als een eenheid hun di plomatiek verkeer en behartigen zij als geünieerde landen hun verdediging. Een van de afgevaardigden van de West ter Ronde Tafelconferentie Dr Da Cosita Gomez drukte dit op een pers conferentie als volgt uit: „Op basis van gemeenschappelijk overleg kunnen we nu een zeer aantrekkelijke positie in het Koninkrijk innemen. Deze positie is voor ons volk van onschatbare waarde, zij zal op de duur leiden tot een verdergaande economische en sociale ontwikkeling van ons land." Het nieuwe Statuut heeft niet het ka rakter van een eeuwig Edict. Het is een vastlegging van de rechts orde, die thans onder de tegenwoordige omstandigheden als juist en goed wordt gezien. Bij voortgaande ontwikkeling moet de weg open zijn om de rechtsorde daarbij aan te passen. Zoals de zaken er nu voorstaan is er grote kans dat het Statuut waarover men ter R.T.C, overeenstemming heeft verkregen met de grootst mogelijke meerderheid door de verschillende Rijksgebieden aangeno men zal worden. Voor Nederland zal dit hoogstwaar schijnlijk het geval zijn. De verwachting is dat er in onze Volksvertegenwoordi ging een meerderheid voor gevonden zal worden. Wel is waar had Dr Schouten, als eenling, bezwaar omdat de moge lijkheid is geschapen dat om door wij ziging- van het Statuut te komen tot verandering van de grondwet met een gewone meerderheid inplaats van de tot nu toe vereiste tweedei-de meerder heid. Hoe gegi-ond dit bezwaar ook mo ge zijn, het is niet te voorzien, dat dit tot verwerping van het Statuut voor Nederland zal leiden. In Suriname is het Statuut dermate gunstig ontvangen, dat men aaimeming door de Staten zo goed als zeker mag achten. Of het in de Antillen zo gemakkelijk zal gaan staat te betwijfelen. Ai-uba, een Vcin de A-B-C eilanden wil los van de overige Antillen en een apart samen stellend deel van de Unie vormen. Toch wordt de hoop gekoesterd, dat het ver tegenwoordigend lichaam van de Antil len ook wel een meerderheid voor het Statuut zal opleveren. Met de aanneming van dit Statuut is de Koninklijke toezegging van 6 Dec. 1942 in vervulling gegaan. Hare Majes teit Koningin WiUielmina beloofde toen aan de overzeese gebiedsdelen dat ze in Rijksverband ,,te zamen deel zullen heb ben, terwijl zij ieder op zichzelf de eigen inwendige aangelegenheden in zelfstan digheid, en steunend op eigen kracht, doch met de wil elkander bij te staan, zullen behartigen." Die belofte is nu ingelost. Aan het Koninklijk woord is voldaan. Een historisch moment van grote be tekenis. Een bewijs dat geen revolutie nodig is om tot vrijheid te komen. Het is te hopen, dat Gods zegen er op moge rusten en dat de drie Rijksde len meer en meer tot een eenheid mogen samengroeien. In hun verscheidenheid vooral in economische zin liggen moge lijkheden voor bevordering van eikaars bloei en weUaart. De verwachting is dat, dit 'Statuut nog voor het zomerreces, dus nog voor 13 Juli a.s. door de Twee de Kamer behandeld zal worden. Het manderoent van de bisschop pen De stok achteir de deur! Inconsequenties De rubriek „Uit het Kijkvenster" is gertvime tijd uit ons blad weggebleven. De reden daarvan was hoofdzakelijk dat er te weinig ruimte beschikbaar wa^, waardoor deze bijdrage vaak op zij werd geschoven. Meerdere lezers blijken er prijs op te stellen, dat de Kijkvenster- man weer zijn wekelijkse bijdrage geeft, waarom getracht zal worden hieraan te voldoen. Er Is nóg ruimtegebrek, een krant vraagt tegenwoordig zoveel meer dan vroeger! foto's; reportages enz. maar in overleg met de redactie zul len wij proberen ons tussen de vele ar tikelen in te wringen. Het Kijkvenster was sinda de ruim 25 jaren van ons be staan altijd min of meer leidinggevend, op bescheiden wijze hielp het mee het karakter van ons blad bewaren. En de variatie die het brengt met beschouwin gen op kerkelijk, maatschappelijk en an der terrein wi! er blijkbaar bij onze le zers in, ook, al is men het er altijd niet mee eens. Op hoop van zegen dus. Onder het opschrift: „De katholiek en het openbare leven van deze tijd" hebben de bisschoppen van Nederland gezamenlijk een mandement uitgegeven op Zondag 30 Mei j.l. Op Zondag nog wel, want de dag des Heeren kan bij Rome overal voor worden gebruikt. De eerste oplage 275000 exemplaren, tegen de prijs van een kwartje was vrij spoe dig uitverkocht, zodat een nieuwe druk zal verschijnen. Dit mandement bestaat uit 3 delen. Het eerste bevat een leerstellige uiteen zetting, waarin wordt aangegeven dat de katholiek er naar 'móet streven om aan het openbare leven een Christelijk karakter te geven. In het tweede deel wordt de aandacht der rooms-katholie ken gevestigd op maatschappelijk en staatkundige vraagstukken, terwijl het derde deel zich richt tegen een aantal stromingen, die buiten het christendom staan, bepalend, welke houding de roomskathoHeken daarbij behoren aan te nemen. De tendenz van het mandement is de bezorgdheid inzake de robmskatholieke Wij demonstreren met en ijzerhandel Huish. artikelen Sommeisdijlc WelgelukjZalig is de man die niet maar zijn lust is in des Heeren Wet, (Psalm 1 1—2). Het eerste vers van deze Psalm han delde dus over de raad der goddelozen, de weg der zondaren en het gestoelte der spotters. En we hebben gezien, dat de Heere ons waarschuwt om zulke pa den niet te bewandelen. In vers twee, wordt de positieve kant d^r dingen belicht. Hier lezen we, wat we dus wèl hebben te doen ,,Maar zijn lust is in des Heeren Wet." Wanneer we over de Wet Gods Tioren, dan denken we meestal aan datgene, wat de Heere gebiedender wijze heeft bekend gemaakt. Toch laat deze tekst gemakkelijk toe, dat hier gedacht wor'dt aan datgene, wat op onderwijzende manier wordt voorge houden. Dan wordt het vlak dus veel meer uitgebreid. Dan gaat 't hier over Gods Woord in 't algemeen. Is dat Woord ook onze lust geworden? Is het bezit en de kennis van dat Woord ons meer waard dan ^lle schatten der wereld? De god deloze is dat Woord een ergernis, een last, maar b.v. David zegt: Hoe lief heb ik Uw Woord. Ja Gods kind vindt in dat Woord zijn lust en zijn leven. In dat Woord vmdt hij zichzelf, maar vindt er ook Christus. En Hem hebben we immers nodig om te leven en te ster ven. De man uit Psalm 1 leest niet alleen dat'Woord (doen wij dat ook?) maar overdenkt het ook. En ik ben bang, dat daar tegenwoordig helemaal niet veel van komt. Deze dichter wel. Het Woord laat hem niet los en daarom laat hij dat Woord niet los .Hij spant zich in om dat Woord te begrijpen, de verborgen zin na te speuren. Hij overdenkt dat Woord, dag en nacht. Lezer, hebt U 's nachts wel eens wakker gelegen in bekommering om dat Woord van God? Om 't wonder Gods? Om 't heil van Uw ziel? Hebt ge de majesteit van dat Woord al voor eigen hart mogen ervaren? Dan vrezen en beven wij voor dat Woord, als 't aankondigt de straffen en oordelen over hen, die wandelen, staan en zitten met goddelozen, zondaren en spotters. Dan overdenken we de vlekkeloze hei ligheid van Hem, die de zonde niet aan schouwen kan. En we huiveren voor de Majesteit Gods. We overdenken Zijn wonderen van ouds en, in aanbidding zinken we neer. Overdenken de peilloze diepte van Zijn bewogenheid en barmhartigheid, die Hem 't Uefste, wat H\j bezat deed weg schenken om ons van zond' en ongeval te ontslaan. ,,Hij overdenlct Zijn Wet, dag en nacht." In de dag der voorspoed en in de nacht der tegenheden. Op de dag van blijd schap en in de nacht van geween. 'k Zal dan gedurig bij U zijn. In al m'n angsten, nood en pijn. U al mijn liefde waardig schatten. De onrechtvaardige vergelijkt de diep te van deze psalm met het kaf, dat door de wind Verstrooid wordt. Zondaars, goddelozen en spotters zul len uitgeroeid worden. Ook in 't N. T. wordt dit beeld gebruikt. Christus wordt voorgesteld als de man, met de wan in ziJn hand om zijn dorsvloer te doorzui- veren. Dan komt 't Koren op de schud-zeef en 't kaf wordt weggeblazen. Zo zal God de zondaars wegstormen van voor Zijn aangezicht. De rechtvaardige wordt vergeleken bij een boom, geplant aan waterbeken, die zijn vrucht geeft op z'n tijd, welks blad niet afvalt, wiens weg zal bestaan en wiens werk wèl zal gelukken. Kennelijk wordt hier een palmboom bedoeld, waarvan bekend is, dat hij op zeer waterrijke plaatsen het beste groeit. Ze bevinden zich daarom altijd bij een stroom of een bron, (Denk aan Elim). Om de vruchtbaarheid te vermeerderen wordt de kop wel uit de boom genomen terwijl voor de vergemakkelijking der bestuiving, de zaadbol kunstmatig ge opend wordt met een mes. Welk ©en schoon beeld van 't leven van Gods kind. Gods Kerk kan alleen leven, dicht bij de bron of stroom der levende wateren. Daartoe worden de wortels diep uitge slagen en door alles heengedrongen, om maar dicht bij de fontein der levende Wateren, bij Christus, Zijn Geest en Ge nade te mogen verkeren. Jezus leven van mijn leven. Jezus dood van mijn dood. Is dat reeds de belijdenis van uw hart geworden? Uit Zijn volheid ontvangen we ook genade vóór genade. Zoals bij de palmboom, gaat 't bij de Kerk Gods om de vrucht. Om die vrucht te voorschijn te roepen en te vermeerderen zijn wel eens wegen nodig, die dwars tegen vlees en bloed ingaan. Dan komt er druk in ons leven. Dan wordt de kroon van 't hoofd gehaald. Wonden geslag'en. Ver langt ge er naar, vrucht te dragen? Dan bidt ge niet meer: Heere dat het me altijd maar goed mag gaan in de wereld, dat de zorg, de pijn, de moeite mijn woning voorbij mogen gaan, maar dan wordt het: „Uw wil geschiedde." En nu is dit het Evangelie in deze Psalm. ,,De" rechtvaardige, Jezus Christus heeft ten diepste die smaad, druk, hoon, laster, vervolging, smart en dood door worsteld. Zijn zijde is geopend gewor den. Vrijwillig liet Hij dat toe. Waarom Als Zijn ziel zich tot een schuldoffer ge steld zal hebben, zo zal Hij zaad zien. Daarom! Zo is Hij, de grote Palmboom gewor den, waardoor Zijn kerk bevrucht wordt en Hem gelijkvormig. Gelijkvormig in Zijn lijden, opdat ze dat óók in Zijn heerlijkheid zouden zijn. De bladeren der belijdenis en de vruch ten der beleving woi'den alzo bij de kerk gevonden, opdat: Al wat Hij wrocht, zou juichen tot Zijn eer. Dirksland. C, J. Kesting. eenheid, en de pogingen om weer tot volledige eenheid te geraken. Het zit de roomsen deerlijk dwai's, dat de K.V.P niet meer de grootste partij is in ons land en door de P.v.d.A. als zodanig is verdrongen. De bisschoppen met na me de roomse kerk begint zich er nu mee te bemoeien. Er zijn wel eens meer „splinterpar tijen" onder het katholieke volksdeel ge weest, maar deze hebben het nooit ver weten te brengen. Vóór de oorlog was er de groep-Arts, die één zetel in de Kamer wist te brengen, in 1948 kregen we de grdep-Welter die het ook tot één, en in 1952 twee zetels wist te behalen. De Partij van de Arbeid kwam met de doorbraak gedachte en al kwam het nu niet tot een volledige doorbraak, d.w.z. het oprollen van de beide vleugels, de afbrokkeling van het roomse front was begonnen en bij de laatste verkiezing ver drong de P.v.d.A. de K.V.P. naar de tweede plaats. Het mandement van de bisschoppenis nu om de K.V.P. in haar pogingen te steunen om alle katholieken weer on der één vaandel te verenigen. Mert zet daarbij de stok achter de deur! Wie lid is van het N.V.V. of andere socialisti sche organisaties, wie regelmatig socia listische vergaderingen bezoekt, socia listische bladen leest of naar de Vara luistert, zal de sacramenten worden onthouden en bij de dood zonder be kering de kerkelijke begrafenis ge weigerd worden. Wat het lidmaatschap van de P. v. d. Arbeid betreft, hebben de bisschoppen een afwijzende houding aangenomen. Er wordt n.l. in gezegd, dat dit lidmaat schap voor een r.k. onaanvaardbaar en onverantwoordelijk is. Er worden echter door de bisschoppen geen sanctie, geen kerkelijke straffen gesteld t.o. dit lid maatschap, waarvoor als argument ge bruikt wordt, dat de bisschoppen een bijzondere reserve in acht willen nemen tegenover het gebruik van de politieke vrijheid. Dit is toch wel de inconsequentie ge kroond! Kerkelijke straffen wanneer men lid ig van het N.V.V. enz. en niet voor het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid! Is de P.v.d.A, minder sociahs- tisch dan het N.V.V.? Rome ontpopt zich weer als een Janus-kop, met twee aangezichten! Men doet het voorkomen de beschermster van de politieke vrij heid te zijn, terwijl zij in wezen, om de macht en om het aanzien hunner kerk te vergroten, geen vrijheid gedoogt. Begrijpelijk is er in de P.v.d.A. grote ontstemming over ontstaan en ook meerdere hberale bladen hebben zich er verontwaardigd over uit gelaten. Wat het gevolg van dit mandement zal zijn valt op het ogenblik nog niet te zeg gen. Wel dit: dat Rom^e de m.acht aan zich zoekt te trekken en de leus na komt, dat Nederland weer Rooms moet worden. De vrijheid van processie, die straks aanhangig wordt gemaakt, stuurt daar ook heen. Al wat protestant is dient van deze dingen goede nota te ne men en we zouden heel Nederland willen toeroepen: Protestanten, let op uw zaak! WAARNEMER. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten. Ere-penning van het Groene Kruis toegekend Dinsdag is in de intieme kring van het Groene Kruisbestuur het jubileum herdacht van Zuster Landheer te Nieu we Tonge, die thans 25 jaar lang haar menslievend werk in deze gemeente heeft verricht. Volgens wens van de ju- bilaresse is aan dit zilveren feest geen ruchtbaarheid gegeven. De viering bleef dan ook beperkt tot een bijeenkomst ten huize van de Zuster, waarbij tegenwoor dig waren het afdelingsbestuur, de in specteur volksgezondheid, .Dr In 't Veld en de directeur van de Zuid-HoU. Ver. Het Groene Kruis, Dr. Stijling. Ook het hoofdbestuur zond afvaardi ging. Wegens haar veeljarige trouwe dienst aan het lijdend deel van Nieuwe Tonge bewezen werd Zuster Landheer door het hoofdbestuur de zilveren leg penning toegekend. Dr de Man, voorzitter van de afdeling Nieuwe Tonge, bood haar najnens de plaatselijke vereniging een fraaie fau teuil aan. Voorts heeft de zuster op die dag talrijke bloemstukken en cadeaux uit de bevolking van Nieuwe Tonge ont vangen. Voordat Zuster Landheer naar Nieu we Tonge kwam was zij verpleegster in het ziekenhuis aan de Coolsingel en daarbij werkzaam in de operatiekamer. ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENnBPRUS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. H.M. de Koningm aanwezig bij de televisie-uitzending in de speeltuin Oud Naarden met kinderen van verplaatste personen. Aan het slot deelde H.M. te samen met Prinses Margriet een geschenkje aan de kinderen uit. De rechtbank te Rotterdam heeft Dinsdagmorgen de Ouddoipse pension houder J. F. Jzn. in hoger beroep vei-- oordeeld tot een boete van zes gulden of drie dagen hechtenis wegens overtre ding van de Algemene Politieverorde ning te Ouddorp, waarbij het verboden is des Zondags gelegenheid te geven tot het zetten van gelagen. Te Ouddorp zullen dus des Zondags de strandpaviljoens gesloten blijven. De raad van Middelharnis kwam Dinsdagmiddag op het ietwat ongewone uur van half vijf namiddags bijeen. De Burgemeester Rijnderg lichtte de noodzaak daarvan toe, omdat beslist moest worden over bepaalde punten o.m. de bouw van het badhuis en ook dat er een besloten zitting op volgde. Afwezig was de heer Koese. Gfeopend werd met gebed. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was het rapport van de com missie die de jaarstukken der Emgo had nagezien. Een opmerking was daarbij o.m. de verlichting op de Westdijk, die noodzakelijk diende te worden verbeterd. De voorz. deelde mee dat dit ook zou gebeuren, het was nu maar een nood verlichting. Weth. V. Eek deelde mee, dat de af schrijvingen bij de Emgo gereserveerd waren op basis van vervangingswaarde. De heer Beversluis vroeg, wanneer de nieuwe verlichting op de Westdijk kwam, dat ook de slqpjes zouden wor den verlicht. Er gebeurde daar veel on gerechtigheid in, verschillende bewoners hadden er over geklaagd. De voorz. zegde dit toe. Vragen over telefooncel gebied over de tramlijn Van de heren Tieleman en Koppelaar waren er vragen gesteld, inzake tele foonverbindingen over de tramlijn. Waar die in dit i'ayon weinig vooi'komen, wil den men ten fiate van het publiek al daar een openbare telefooncel plaatsen. B. en W. had zich gewend tot de P.T.T. district Rotterdam, maar nog geen ant woord bekomen. Het zoii volgens de voorz. of een cel, of een publieke tele foon bij een particuliere aansluiting kunnen worden. De heer L. v. d. WaaJ wilde tegelijker tijd aldaar ook een brievenbus plaatsen, wat de voorz. zou proberen. De begroting over 1953 onderging een wijziging. Verhoging crediet voor bouw van een badhuis De voorz. gaf hiei'op een toelichting en deelde mee, dat de aanbesteding een cijfer ver boven de begroting gebracht had. Het verleende crediet was 7000.- nl. een raming van 45000.voor de bouw en plm. 25.000.voor de instal latie. Het inschrijvingscijfer lag boven de 90.000, zonder glas- en schilder werk. Het terrein is overgeboekt zei spr., de ruimte in het provisorische bad huis aan de Gr. v. Prinstererschool wordt teruggeëist, zodat B. en W. zich hebben beraden wat te doen. Zij stelden, voor het aantal cellen terug te brengen van 30 op 18, te meer ook, daar in alle wo ningen geysers zijn aangebracht, zodat vele bewoners een eigen badgelegenheid hebben .Er was daarvoor dan nog no dig een extra crediet van 11000.Bij onderhandse aanbesteding zou het dan worden gegund. De heer Beversluis vroeg wie bouw de. Dit bleek een aannemer uit Alkmaar te zijn. De heer Koppelaar berekende dat het op 4.500 per cel kwam. Als later uit bouw nodig is, kan dat dan vroeg spr. De heer L. v. d. Waal vond het ook een enorm verschil, te meer, daar het badhuis van 30 op 18 cellen kwam. „Dat is nu eenmaal de eigenaardige situatie in de bouw-wereld" aldus de voorz. Er moeten vreemde arbeidskrach ten voor worden aangetrokken. Die wor den voor rampdoeleinden vergoedt, maar hier niet voor. De heer Krijgsman. Scheelt dat dan zoveel „Het scheelt 100%" zei dhr Kleün- geld. De heer v. d. Berjge stelde ook de vraag van e.v. vergroting. De voorz. antwoordde dat dit kan. De capaciteit Zou voldoende zijn voor 30 cellen. De heer Beversluis: Als er zoveel werk tekort was voor aannemers als nu te veel, zou het er anders uitzien! Het crediet werd verleend. Verlening crediet voor de verbetering van het kruispunt Oosthavendyk, Wa terweg en Spuistraat. B. en W. bleek hiervoor 12250.— te hebben geraamd. De uitvoering zou zijn in klinkerkeien, met middenin een ver keersheuvel. Men zou nu, volgens de voorzitter, ten volle profiteren van de afbraak van de huisjes. De weg aan weerszijde van de heuvel wordt 5 m., er komen later definitieve verkeerslichten. De heer v. d. Berge wilde een klein wachthuisje voor busreizigers in de al daar staande schuur. „Wachtgelegenheid is voor rekening van de vervoerder" zei de voorz. Maar hij zou het bekijken. „Dat is de R.T.M." antwoordde dhrv. d. Berge laconiek. De heer KrUgsman kwam terug op de permanente verkeerslichten, of die een hele dag in tact zouden zijn, waarop de voorz. antwoordde van alleen op spits uren. De heer Koppelaar informeerde naar de afschrijving. Hij wilde dat zo kort mogelijk doen. fCan het niet als onder houd vroeg spr., want dat is het toch eigenlijk in feite. De voorz. zou het laatste bezien. Voorts was hij het eens om de kortst mogelijke afschrijving toe te passen. De heer L. v. d. Waal vond het een nieuw plan t.o.v. de demping van de ha ven. „Daar sluit het op aan en loopt het niet op vooruit" zei spreker. Het zijn de wegen die in het uitbreidingsplan liggen. De heer Krygsman wilde de Water weg gelijk aanpakken. Het werd daar onhoudbaar. De voorz. antwoordde dat daar in de loop van het jaar voorstellen over kwa men. Het is er bar slecht zei spr. Dan werd vastgesteld een regeling betreffende het verlenen van een vacan- tietoelage aan het personeel in dienst van de gemeente en een vacantie-rege- ling voor de bakkers ingevolge de win kelsluitingswet 1951 (art. 5 lid) vast gesteld, zulks op verzoek van de Bak- kerspatroonsverenigin g ,GoereeOver- flakkee." Daarna ging men in besloten zitting.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1