Raad van Ouddorp wil van gemeen schappelijke regeling bouw- en woningtoezicht af Buitenland Afscheid Ds. G. Zwerus No. 2307 26e Jaargang CHR WEEKBLAD OP GEEEFORMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De zegen des Heeren Vragen die de Tholenaars bezig houden. MEDITATIE Calvijn over de Hemelvaart Aantal woningen onbewoonbaar verklaard Wachtverbod voor gedeelte van Weststraat Voor GERO artikelen naar Fa. HARTOGS Middelharnis Zaterdag 29 Mei 1954 ■^edactiebureaü: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDEUÏARNIS T^TEFOON K 1870-2017 - GIRO 167930 - POSTBOX 8 S advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In Canada gaan invloedrijke stemmen om de immigratie te beperken. De ^Laak daarvan moet gezocht worden n een belangrijk overschot aan arbei ders Geheel anders dan m ons land «aar in vele takken van bednjf geklaagd it over een nijpend tekort. Zo my 1 dat zelfs leden van de Tweede Ka mer 'aan de Minister vragen hebben ge- S waarvan de teneur was, dat door nropkanda voor de steenkoolmijnen de arteidsvoorziening in andere delen van nns land in gevaar komt. In dat ^ettegensta^de ons land overbevolkt wordt genoemd. Zo overbe volkt dat emigratie wordt geoordeeld oD erote schaal om de bestaansmogelipk- hedin voor onze overblijvende bevolking zeker te stellen. Een eigenaardige tegenstelling! Cana da met onbegrensde emigratie-mogeliik- heden heeft last van grote werkloosheid, zo eroot zelfs, dat het noodzakelijk ge oordeeld wordt om de immigratie stop te zetten. Nederland, dat overbevolkt heet te zijn heeft haast over de gehele Unie een tekort aan arbeidskrachten. In haast alle sectoren van het Neder landse bedrijfsleven is een vraag naar werkkrachten, waaraan niet te voldoen is Vele bedrijven verkeren in moeilijk heden omdat ze niet in de behoefte aan personeel kunnen voorzien. Dat kunnen wii op onze eilanden constateren, wan neer wij de advertentierubrieken van de plaatselijke pers nagaan. Canada is een uiterst dun bevolkt land. Volgens de statistische gegevens van 1951 nog niet eens 1,5 inwoner per vierkante kilometer. Men heeft daar dus wel de ruimte. En in verband daarmee lean men zeker wel spreken van onbe grensde mogelijkheden. Momenteel schijnen die onbegrensde mogelijkheden er niet aanwezig te zijn. Als wij daarmee de bevolkingsdichtheid van ons land vergelijken, dan komen wij tot geheel andere verhoudingen. Neder land heeft een bevolkingsdichtheid van 302 inwoners per vierkante kilometer, dus in ons land wonen op een vierkante kilometer 300 mensen meer dan m Ca nada. Een geweldig verschil. Uit de aard der zaak is met deze enkele cijfers niet alles gezegd en zijn er een groot aantal factoren, die dit grote verschil meer of min verklaren. Maar het is toch een op merkelijk verschijnsel, dat een zo dun bevolkt land als Canada worstelt met werkloosheid en dat een zo dicht bevolkt land als Nederland is, als het ware han den tekort komt. Daar komt ook nog bij, dat Canada een land is met veel industrie. Eén dmg staat wel vast dat de economische posi tie niet wordt beheerst door de uitge strektheid van een land, maar dat tal van andere factoren daar ook bij mee spreken. Men is wel eens te zeer geneigd om als het over Amerika en Canada gaat de nadruk te zeer te leggen op wat men wel noemt de „onbegrensde moge lijkheden", en daarbij uitgaat van de grote uitgestrektheid van de betrokken landen, terwijl men de factor van de be volking te zeer verwaarloost. Een dichte bevolking bergt in zich toch ook weer mogelijkheden, die men in een dun be volkt land tevergeeft zoekt. „Waar men sen zijn daar is de nering", zegt een al gemeen bekend spreekwoord. Juist de dichtheid van de bevolking schept be hoeften, die men in een zeer dun bevolkt land tevergeefs zoekt. Gods voorzienig bestel gaat over aUes, dat wordt door de economen van onze tijd maar al te zeer vergete». En toch is het zo, dat aan de zegen des Heeren al les gelegen is. De zegen Gods gaat bo ven aUe menselijke berekeningen. Helaas is dat een factor, die door de mensheid al te zeer op de achtergrond wordt ge steld, maar toch zal de waarheid, dat aan de zegen des Heeren aUes gelegen is, door de loop der eeuwen bevestigd worden. verkaveUng aankleeft, en dat kan ook moeilijk anders, omdat de beschikbaar komende gronden, de herverkavelings- pot niet bekend is, maakt de mensen on gerust. Het wil ons voorkomen, dat er van de herverkavelingsautoriteiten wel iets meer gedaan kon worden om de mensen wat meer gerust te stellen. De herver- kaveUng is toch niet bedoeld om ingrij pende wijzigingen in de structuele ver houdingen van het grondverbruik te brengen. Zal er verlies van grond zijn, dan zal dat grondverlies toch zeker procentueel gelijk op de grotere en kleine bedrijven moeten drukken. Dat is toch zeker een noodwendige billijkheid. Indien er van een meerder verUes sprake zou moeten zijn ,dan dient dat eer gelegd te worden op de grotere bedrijven, die kunnen be ter iets missen, dan de kleine bedrijfjes. Het eiland Tholen is een streek waar het klein grondbezit van betekenis is, ja in sommige gemeenten zoals Sint Anna- land is het klein grondgebruik van zeer grote betekenis. Daar zal men bij de herverkaveling toch ook wel degelijk re kening mee houden. Er wordt onder de Thoolse kleine boertjes in deze tijd wel eens gesproken „van de jacht naar 2 bunder," omdat men van de veronder stelling uitgaat dat men dan in aanmer king zal komen voor sanering. Aan die jacht behoeft men heus geen deel te ne men omdat de datum 1 Februari 1953 doorslaggevend is. Wat men op die da tum in gebruik had, op grond van behoorlijke pachtverhoudingen, geen on derverhuur, zonder voorkennis van de eigenaar, zal licht als uitgangspunt aan genomen worden. Uit een en ander kan wel opgemaakt worden, dat er zeer moeilijke en ingewikkelde toestanden naar een optossing zullen vragen. Het gemakkelijkste zou het zijn wanneer men over een ruim gevulde verkavelings- post kan beschikken. Dit heeft op het eiland al tot de suggestie geleid om vooruitlopend op het Deltaplan alvast te beginnen met drooglegging van Pluim- pot en Mosselkreek. Indien deze werken gelijktijdig uitgevoerd konden worden met de herverkaveling en dienstbaar gemaakt konden worden aan de herver kaveling dan zou inderdaad een zeer verruimde armslag de sanering ten goe de komen. We twijfelen er niet aan, of de mogeUjkheid van deze en soortgelijke werken zal door de autoriteiten wel de gelijk onder het oog worden gezien. Een suggestie werd dezer dagen geopperd, dat verdere intensivering van de tuin bouw voor het eiland Tholen niet mo gelijk moet worden geacht. Deze sug gestie achten we niet anders te zijn dan een slag in de lucht. Daarvan is ten op zichte van de toekomst al heel weing te zeggen. Dit is een vraagstuk, ook voor het eiland Tholen dat zozeer af hankelijk is van algemene economische omstandigheden en van ontsluitingen op het gebied van j/erbindingswegen, dat daar heus op het ogenblik niets vast- staands van te melden is. Br zijn om standigheden in te denken waarbij voor het eiland Tholen grote mogelijkheden op tuinbouwgebied zich zouden kunnen voortdoen. Maar op het ogenblik is dat alles nog verborgen en deze vraag ver vult niet zozeer de harten van de Tho lenaars als wel de vraag hoe zal het gaan met de sanering van de kleine be drijfjes. Bijz. Th. M. .(Hebr. 4 5) Voorts daar wij weten, dat Jezus Christus is opgevaren tot hemelse heer lijkheid, laten wij zien waarom dit zo is. In de eerste plaats, dat het ons in ge dachtenis brengt wat gezegd is, datHij niet ingegaan is in een heiUgdom door mensenhanden gemaakt, maar dat Hij in de hemel is daarboven, om ten behoeve van ons tussen te treden bij God en Zijn Vader. En dat wanneer wij willen bid den tot God, wij zouden verworpen wor den als Jezus Christus daar niet was in onze naam. Want door daar te zijn is Hij onze Voorspreker en maakt Hij, dat onze gebeden er komen en dat wij verhoord worden, zoals wij ook de vrijheid hebben alles te zeggen wat wij hebben te doen en ons hart voor God uit te breiden. Dat zijn de dingen waarvan wij lezen in de brief aan de Hebreen n.l., dat even als de Hogepriester het heiligdom voor allen inging, zo ook nu Jezus Christus in de hemel is, wij zeker moeten zijn dat Hij er is om ons ten goede tussen te tre den. Immers wanneer de Hogepriester inging in het heiligdom, droeg hij op zijn hoofd de namen van de kinderen Is raels en aan zijn voorhoofd droeg hij twaalf stenen, die de twaalf stammen van het volk voorstelden om aan te dui den, dat ook al ging hij geheel alleen naar binnen, dit toch voor allen was. Daar Jezus Christus dan de hemel is ingegaan en Hij ons daar draagt, hoe wel wij niet anders zijn dan wilde die ren, ja Hij ons ook aan Zijn voorhoofd draagt om te tonen, dat Hij ons in het hart besloten houdt, zo moeten wij tot God met al twijfelende bidden, maar wij moeten verzekerd zijn, dat onze gebeden Hem altijd aangenaam zijn, omdat wij door Jezus Christus tot Hem spreken. Bovendien is Hij opgevaren, opdat Hij, gezeten aan de rechterhand van God Zijn Vader, de wereld regeren zal en haar regeren zal op zo'n wijze, dat Hij altijd Zijn gelovigen te hulp komt en voor hen bijzondere zorg betoont. Wamieer Jezus Christus altijd bij ons gebleven was, zou, behalve dat wij meer aan bijgelovigheid zouden bloot staan. Hij niet die macht had gegeven, dat al le dingen Hem onderworpen waren. Wel iswaar had Hij die dan nog in bezit kun- lieh hebben, maar wij spreken van Hem, niet anders dan naar de regel, dien Hij 1 in Zijn evangelie verordend heeft. Het zou metterdaad dwaasheid zijn erover te redetwisten of Hij dit of dat niet an ders had kunnen doen. Zijnmacht is toch onbeperkt. Maar zo zeker als Hij na zijn opstanding zegt, dat alle macht Hem ge geven is van God, zo ook geloven wij, dat Hij gezeten is ter rechterhand van God de Almachtige Vader. Zeggen wij daarom, dat Hij daar een zetel heeft en dat Hij daarop zit? Na tuurlijk niet, maar het betekent, dat Hij daar ter rechterhand Gods zit als onze Plaatsbekleder. Indien wij voor die glo rieuze majesteit Gods zouden willen staan, zo zouden wij ter neer geslagen en verward zijn. Maar om nu vrijen toe gang te hebben is Jezus Christus daar, wien alle dingen onderworpen zijn in he mel on op aarde. Hoewel Jezus Christus eeuwig alle macht had, zo zeggen wij toch niet, dat Hij gezeten is ter rechter hand Gods of wij hebben eerst gezegd, dat Hij ten hemel is gevaren. Want Hij heeft na Zijn hemelvaart oppermacht over alles. Thans hebben wij er op te letten, dat deze heerschappij van Jezus Christus voor ons allen is. Hij heeft die immers niet voor zichzelf verkregen, aangezien Hij eeuwig is met de Vader. Maar Hij is daar ter rechterhand Gods in de natuur, die Hij met ons heeft aangenomen. En dat is, opdat wij verzekerd zouden zijn, dat wij onder Zijn bescherming niet enig kwaad te duchten hebben. Zeer zeker zal Hij wel toelaten, dat wij door ons vlees gekweld worden en dat wij omringd zijn van allerlei ellende. Maar wat zou dit? Hij is altijd ons nabij om ons de hand toe te steken en daar om moeten wij ons overtuigd houden, dat hoewel wij voor een tijd hebben te verdragen, het einde ervan ons tot heil zal zijn. Dat is het wat wij moeten be grijpen, als er sprake is van zijn hemel- Laat ons ook daar Hij opgevaren is en voor ons in de hemel is niet verge ten, dat wij niet hebben te vrezen zolang wij in deze wereld zijn. WeUswaar zijn wij aan zoveel gebrek onderhevig, dat men deernis krijgt met onze toestand, maar daarover moet men zich niet ver wonderen en evenmin op ons, mensen, zien. Maar wij moeten opzien tot ons Hoofd, die reeds in de hemel is en zeg gen: hoe zwak ik ook ben, daar is Jezus Christus, die machtig is mij daarboven te doen wonen; hoewel ik vol nooddruft ben, Jezus Christus is in onsterfelijke heerlijkheid en wat Hij heeft, zal mij eenmaal gegeven worden, want ik zal straks deel hebben aan al Zijn goederen. d^dn^ vergadert meestal 's-morgens wat ons als verslaggevers wel aanstaat, om(^t hit fverTgénrmeest avondlerk is. De agenda bracht hier en daar een h^d^ besorekinlvooral bij het punt gemeenschappelijke regehng bouw- en wo- nSSoezfcht met' Itelïendam en'^Goedlreede. Daar willen de heren af, maar <iit nmgtoezicnL xi et tgte poffing tot overeenstemming is nu ingezet. Een Llta"wo'Cen werden ofbeX^^^ verklaard, om die mettertijd door nieu wste vl^^fen De verkeersregelingen zijn ook nog al eens aan de orde, er werd nu 7eSwachtverbod ingevoerd voor een gedeelte van de Weststraat. Génève De herverkaveling gaat meer en meer de mensen op het eUand Tholen bezig houden. Nu men op sommige plaatsen op het eiland bezig is met de werkzaamhe den begmt de belangstelling voor de in- i grijpende herverkaveling toe te nemen. Meer en meer begint de agrarische be volking van ons eiland in te zien, dat de herverkaveling diep ingrijpt in de belangen van de landbouwende bevol king. Een zekere onbehaaglijkheid maakt zich van de bevolking meester. Er is zoveel onzekers, zoveel waarop men graag een antwoord zou ontvan gen, dat helaas niet gegeven kan worden door geen enkele autoriteit of instantie op herverkavelingsgebied. Voor al kan men bij de kleine grondgebruikers, de mensen die minder dan 2 h.a. bouwgrond in gebruik hebben een zekere vrees waar nemen, dat ze van de kaart geveegd zuUen worden. In die kringen bestaat de vrees, dat de hele herverkaveling mede een opzet is om de kleine bedrijfjes op te ruimen. Dat de herverkaveling meer in het be lang is van de grotere bedrijven en dat de kleine bedrijfjes het slachtoffer zul len worden. Dat de herverkaveUng een aanslag is op de keuterboertjes. Van daar dat' de vraag zal mijn bedrijfje ge saneerd worden velen bezig houdt. De omstaiidigheid dat er op dit gebied nog zo weinig concreets bekend is heeft aan deze vrees, aan deze onbehaaglijkheid onder de kleine boertjes maar al te grif voedsel. Het vele onzekere, dat de her- De conferentie van de grote mogend heden, die te Génève wordt gehouden, is nu reeds meer dan een maand aan de gang. De besprekingen die de Aziatische kwesties in de ruimste zin van het woord tot onderwerp zouden hebben, zijn nu vrijwel beperkt gebleven tot het In do-Chinese vraagstuk. De verwoede strijd in Vietnam en de val van de Fran se vesting Dien Bien Phoe hebben de Koreaanse kwestie enigszins op de ach tergrond geschoven. Inzake Indo-China is nog'wel met veel vordering te bespeuren, maar de loop van de besprekingen geven toch ver schillende Westelijke diplomaten aan leiding tot een gematigd optimisme. Op de vierde vergadering te Geneve zijn de negen landen die aan de bespre kingen over Indo-China deehiemen, over een gekomen om een Frans plan als ba sis te nemen voor onderhandelingen over een bestand in Vietnam. Dit plan bestond uit vijf punten: Een staken van het vuren. Groepering van de strijdkrachten in bepaalde zones. Maatregelen ter voorkoming van militaire versterking tijdens het bestand. Controle op de naleving van de bestandsvoorwaarden. Garantie tegen eventuele schen dingen. Ten aanzien van de groepering der strijdkrachten huldigen de Vietmin-re- bellen echter een geheel afwijkend stand nunt Zij willen namelijk de indeling toe. middelaar gespeeld, waarbij zijn Ameri kaanse college het lang niet altijd met hem eens was. In Engeland juicht men echter het standpunt van Eden luide toe. De meningsverschillen tussen Amen- ka en Engeland over de Geneefse con ferentie zullen echter in geen geval lei den tot verwijdering tussen deze bondge noten, aldus verzekerd men in Washing ton. Al sluit men dan ook in Amerika het oog voor de bemoedigende gang van za ken, het is Eden geweest die door zijn gematigde houding gezorgd heeft dat de gebruikeUjke propaganda-redevoerm- gen uitbleven en dat men dikwijls in besloten zittingen een oplossing zocht voor het Indo-China probleem. Dat hij daarbij de Fransen op zijn hand heeft, behoeft geen nader betoog. Géén land is meer bij een wapenstilstand gebaat dan Frankrijk, in tegenstelling tot de Ame rikanen die nog altijd menen heil ver wachten van een voortzetting van de stï"ijd. Ook Rusland heeft er belang bij dat de oorlog zich niet verder uitbreidt. De eensgezindheid tussen Londen en Mos kou heeft de vervulling van dezelfde wens ten grondslag: Indo-China aan zich te binden of voor zich te winnen. Hoe deze gang van zaken zich verder zal ontwikkelen is nog een open vraag. Dinsdag 1 Juni a.s. hoopt Ds G. Zwe rus afscheid te nemen van zijn gemeen te te Middelharnis, die hij 41/2 jaar heeft gediend om Woensdag 2 Juni scheep te gaan naar Amerika. Ie 2e 3e 4e 5e Terwijl de besprekingen in volle gang zijn, woedt de strijd in Indo-China gedu rig voort. De Vietmin-opstandelingen, die na de vervoering van Dien Bien Phoe opgetrokken zijn tot aan de delta van de Rode Rivier, bevinden zich nu vooi' Hanoi, waar ze het vreseUjke spel op nieuw opvoeren. De spanning in de rivierdelta is daar door zeer gestegen. Vier Vietmin-divi- sies liggen bij de rivierdelta voor een aanval gereed en wanneer slechts één van deze vier divisies tot de aanval zou overgaan, dan reeds zou er onder de Franse troepen in de delta een zeer ern stige toestand ontstaan. De bevolking van Hanoi bereidt zich voor op een langdurig beleg. Kleding, levensmiddelen worden bij grote hoeveel heden de stad binnengehaald. De vrees is gewettigd dat de rebellen zullen door breken bij Foelie, ongeveer 50 kilome ter van Hanoi en mocht deze doorbraak slagen dan is de stad volkomen geïso leerd. passen in geheel Indo-China, terwijl de Fransen alleen terugtrekking eisen uit Laos en Cambodja. Heed3.eerder had het Westen een Rus sisch voorstel aanvaard om het geschil over genoemde staten te laten rusten en besprekingen over de bestandsvoorwaar den te begiimen. .q Hoe is nu in grote lijnen het stand punt van de Westelijke mogendheden? Mmister Bidault verklaarde met na druk dat de aanvaarding van dit voor stel niets afdeed aan de Franse opvat ting dat Laos en Cambodja moeten wor den behandeld, los van Vietnam. De Engelse minister Eden heeft nu reeds vier weken lang de rol van be- RIJWIELVERVOEK PEK TREIN DUURDER UTRECHT. Het vervoer van rijwie len als bagage per trein wordt duurder. Met ingang van 1 Juni wordt dé prijs voor een afstand tot en met 40 km, die thans 0.70 bedraagt, 1.—; voor af standen van 41 km tot en met 150 km wordt de prijs 1.50 (thans 1.en voor afstanden boven de 150 km 2. (thans 1.50)De tarieven voor het ver voer van rijwielen met hulpmotor tot een gewicht van 40 km zullen met 0.30 worden verhoogd. Ook de abonnements prijs voor rijwielenvervoer ondergaat een verhoging. Op 4 Jan. 1950 deed hij, na bevestigd te zijn door Dr G. Steenblok, zijn intrede met de woorden uit Efeze 3:8: „Mij de allerminste van al de heihgen is deze genade gegeven om onder de heidenen door het Evangelie te verkondigen de onnaspeurlijke rijkdom van Christus." Voor deze dienst is toen om de gro te schare hoorders te kunnen bevatten de Herv. Kerk te Sommelsdijk wel willend afgestaan. Het afscheid zal in eigen kerkgebouw plaats hebben, daaraan gaf de scheiden de predikant de voorkeur. Bij flinke op komst van eigen gemeente, waarbij soms al met plaats gewoekerd moet worden, plus afgevaardigden kerkeraden van de overige zeven gemeenten op het eiland en afgevaardigden van de kerken te Middelharnis ,komt het ons voor dat weinig ruimte zal kunnen worden gebo den aan overige belangstellenden. De nieuwe standplaats van Ds Zwerus is Sunnyside, Washington, in de Ver enigde Staten. Dit is de verst afgelegen Gereformeerde Gemeente in Amerika, de afstand tussen de Oosterse gemeenten en Sunnyside is bijna evengroot als de afstand tussen New-York en Rotterdam Naar wij vernemen zullen met de Kerkeraad, meerdere gemeenteleden hem uitgeleide doen en bij het vertrek van de „Maasdam" van de Holland-Amerika- lijn tegenwoordig zijn. De 89-jarige heer Job Padmos was afwezig. Hij was nog wel op het raad huis geweest maar voelde zich niet zo erg fit. Hij zag geen kans de trap naar de raadszaal op te lopen. De voorzitter burgemeester Kleijnen- berg^.opende met gebed. De notulen wer den vastgesteld. Ingekomen stukken Jaarverslag over 1953 van de com missie voor de voor- en nazorg voor Zenuw- en Zielsziekten in het district Zuid-Hollandse Eilanden. Schrijven van het college van Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Hol land d.d. 30 Maart 1954, houdende be richt van verlenging van de termijn, ge steld in hun schrijven van 28 Januari 1954, betreffende herziening van de ge meentelijke indeling op Goeree en Over- flakkee, tot uiterlijk 1 October 1954. Goedkeuring raadsbesluit strekkende tot verhoging van de huurprijzen van de gemeentewoningen Hoenderdijk A 72, Dorpsweg A 51 en Oostdijk D' 33 met 29%, zulks met ingang van 1 Jan. 19,54. Idem d.d. tot verhuur van een perceel cultuurgrond aan de Oosterweg aan Johs. Hameeteman Jz. en D. Mierop Cz. Goedkeuring van de verordening be treffende de organisatie en het beheer van de gemeentelijke brandv^eer. 4 rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage. Goedkeuring van het besluit inzake verkoop van een perceel bouwgrond aan de Burgemeester Hermansweg aan Jan Santifort Wzn. ter grootte van 1443 m2. Afschrift van het Koninklijk Besluit d.d. 30 Maart 1954 strekkende tot ver- niettiging van: 1. artikel 6 van de „Regelen omtrent het verlenen van vergunningen voor het in gebruik nemen van woongelegenheid" vastgesteld bij raadsbesluit van 28 No vember 1947; 2. het raadsbesluit d.d. 28 Juli 195o no. 3 houdende toewijzing in beroep van het pand Hazersweg A 28 Sie- mon Bezuijen Azn. Afschrift van het Koninklijk Besluit van 13 April 1954, houdende ongegrond- verklaring van het beroep ingesteld door de raad dezer gemeente teg enhet besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij goed keuring is onthouden aan het raadsbe sluit van 22 April 1952, tot wijziging van de bouwverordening der gemeente Ouddorp. De heer Nederlof vond dat hier een grote onrechtvaardigheid in zat. Enke len hebben wel vergunning en anderen niet. De Scheerhoek beschouwde spr. als een deel van het uitbreidingsplan. De voorz. merkte op, dat het uitbrei dingsplan ter sprake zou komen, waar bij dan opmerkingen konden worden ge maakt. Weth. Grinwis was het eens met de heer Nederlof, dat het niet geheel juist was. De heer Nederlof merkte verder bij de „regelen woongelegenheid" op, dat hij hier niet mee tevreden was. De voorz.: Er is niets meer aan te doen! De rekening van de Vleeskeurings dienst over 1953. Rekening van de schoolartsendienst Kring Middelharnis over het dienstjaar 1953. De balans met de Veriies- en Winst rekening van de N.V. E.M.G.O. te Mid delharnis. Wedden Wethouders Brief van Ged. Staten houdende de mededeling, dat zij voornemens zijn de wedden van de wethouders dezer ge meente m.i.v. 1 September 1953, nader te bepalen op 800.— voor elk, met ver zoek hen het gevoelen van de Raad daaromtrent te doen weten. De heer Hameeteman merkte op dat de Ie wethouder eigenlijk een grotere wedde diende te hebben. De tweede b.v. 600.— en de ander 1000.—. Maar er is geen wet van. De heer Nederlof vond het met juist dat tei-uggrepen moest worden naar een ander boekjaar. De voorz. antwoordde dat het boek jaar vanaf September Uep. Schrijven van de Algemene Bond van Ouden van Dagen Afdeling Middelhar- nis-Sommelsdijk d.d. 6 April 1954, ten geleide van een exemplaar van het adres gericht aan het bestuur van de Stich ting „De Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee" te Middelharnis, betref fende herziening van de tarieven voor waterlevering aan alleen wonenden en gezinnen van 2 personen, met verzoek daaraan wel adhaesie te willen betuigen. Werd voor kennisgeving aangenomen, omdat men geen lid was van de Water leiding. Gem. schapp. regeling Techn. Dienst Schrijven van Ged. Staten waarin zij verzoeken te bevorderen, dat het raads besluit d.d. 8 Aug. 1953 tot uittreding uit de gemeenschappelijke technische dienst Goedereede, Ouddorp en Stellen- dam wordt ingetrokken, daar bezwaren van formele aard zich verzetten tegen goedkeuring daarvan. De heer Hameeteman: we hebben a gezegd en moeten b zeggen om er niet op te gaan. En c, dat we er niet langer inblijven! „We kunnen het niet ontbinden" zei de voorz. We hebben samen de overeen komst aangegaan. De heer Koek vroeg naar de regehng „van formele aard", die de voorz. toe lichtte. De raad van Stellendam en Goe dereede zijn gerechtigd om aan het ver zoek van Ouddorp geen gevolg te geven. De heer Nederlof merkte op, dat de begroting v. d. bouwcommissie nog niet was goedgekeurd. Ouddorp kan dus geen betalingen doen. Voorts bevreemdde het spr., daar een der wethouders uit de andere gemeenten gezegd had er geen prijs op te stellen! Spr. wilde daar in een gezamenlijke vergadering met die heren nog wel iets over zeggen. Hij vond het een ingrijpen op de autonomie van de gemeente. Er mankeert veel aan de uitvoering van de regeling, wat spr. toelichtte, en nu moeten we er toch mee blijven doorgaan. Met de heer Hamee teman wilde hij tot benoeming van een architect over gaan en Ged. Staten be richten, dat we met de gemeenschappe lijke regeling breken en niet van plan zijn het besluit in te trekken. De heer Nleuwland: De overeenkomst kunnen we maar eens in de 6 jaar op zeggen. Maar de uitvoering van de gem. schapp. regeling deugt niet. Het bouw en woningtoezicht te Ouddorp stagneert. Er liggen aanvragen, die niet behandeld worden. Zo het nu is, kan het niet blij ven. De voorz.: Er komt een voorstel voor uitbreiding personeel. Dit staat los vari het betreffende punt. Met de 3 colleges is geconfereerd op de Prov. Griffie; er is geen rechtsgrond te vinden, waarop we de overeenkomst zouden kunnen te niet doen. De heer Neöjerlof dacht dat bij een eerlijke voorlichting Ged. Staten er wel anders over zouden denken! Bovendien zou hij als Goereeër of Stellendammer niet onder curatele willen staan. Spr. was van mening dat de raden en colle ges onjuist waren voorgeUcht. Hij acht te het laakbaar, dat er ook geen „asem" was gegeven op het schrijven van Oud- doï'P- De voorz. lichtte toe, dat de colleges zich volkomen hadden uitgesproken. Spr. meende dat het genomen besluit in getrokken moest worden. „Kunnen we niet in beroep" vroeg dhr Nleuwland. „Dat kan" zei de voorz. Maar dat doen ze niet. Spr. vond dat er geen recht was om te zeggen dat de colleges vei'- keerd waren voorgelicht. De heer Hameeteman begreep dat het beroep niet veel zou baten. Gezien de ernst van het geval wilde hij het toch doen. Liever nog had hij eerst een be spreking met de 3 raden: mogeUjk den ken die heren er dan anders over. De betalende hulp van Ouddorp is daar niet meer nodig. Het is schade voor ons ook zei spr. om in deze combinatie samen te werken. Hij stelde voor het aan te houden tot die bespreking gedaan was. De voorz. was bereid een samenspre- king te beleggen, maar dit besluit moest toch ingetrokken worden. De heer Nederlof betwistte de nood zaak van het laatste. Op de voorstellen van Ouddorp zijn geen bezwaren binnen gekomen. „Dat was een fout in de administra tie is aangevoerd" aldus de voorz. Het voorstel tot aanhouding gesteund door de heren Hoek, Nederlof en Ha meeteman kwam in stemming. Werd goedgevonden met de stem van de beide wethouders tegen. De raden zouden sa men word engeroepen. Van de heer Boogaard was een ver zoek om de huurprijs van zijn woning (zomerhuisje) opnieuV vast te stellen. Dit viel buiten de competentie van de raad omdat deze woning geen eigendom van de gemeente is. In de gemeentebegrotingen 1953 en 1954 werden enige wijzigingen aange bracht. Goedgevonden werd de verho ging van huurprijzen van 14 Woning wetwoningen aan de Oosterweg (com plex II) met ingang van 1 Januari 1954. Eveneens werd goedgekeurd een wijzi ging in de deeüieming aandelenkapitaal van de Bmgo. (Vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1