GERO Vereniging Vogellief hebbers J. KEUVELAAR Te Den Bommel nam men nieuwe Zweedse woningen in gebruik Eerste damesploeg Besckerming Bevolking ontving diploma Het hart op de verkeerde plaats Stichting voor de Landbouw Prijzen gezinsverbruik een punt gestegen MOTBALLEN Geeft aan het Roode Kruis het is goed besteed BOEK__ BESPREKING VOOR naar Bijzonderheden over de Groene Kruis-bazar te Melissant GOEDEREEDE OOLTGENSPLAAX Biily Grahams boek in het Nederlands EIr aames door instructetir Blokland opgeleid voor de verbindingsdienst Woensdag 26 Mei 1954 „BILANDBN-NIEUWS" Blds.8 Woensdag 19 Mei kwamen de leden van de afdeling Goeree en Ovei'fiakkee in Hotel Zaaijer te Mlddelharnis in ver gadering bijeen. Er was weer grote belangstelling uit alle plaatsen van het eiland. Een be langrijke agenda werd in de bekende prettige sfeer, zoals wij dit van deze vereniging gewoon zijn, vlot afgewerkt. De Ouddorpsc groep was weer voor zien van een dosis sprankelende humor en een groot optimisme, waardoor de teleurstellingen bij de kweek van de jon ge vogels, welke dit jaar door het lang durige koude weer niet zo vlot verloopt; lichter opgenomen wei'd en velen als straks het zachtere zomerweer aan breekt met nieuwe moed de tweede ron de tegemoetzien. Er werden onderling weer vele erva ringen uitgewisseld zodat het voor de leden een leerzame avond was. In het bestuur werd de heer Kruider herkozen en in de plaats van de heer Voogd van StcUendam (welke naar el ders is verhuisd) werd J. L. Th. Huysen van Nieuwe Tonge benoemd, welke laat ste de taak van de propaganda toegewe zen kreeg. Gezien het goede resultaat met de eeïste Vogelshow bereikt werd besloten a.s. winter een tweede nog grotere op te zotten. In de voorbereidingscommis sie voor dpze show werden de heren Noordijk, Bolle, Kruider en de Geus be noemd. Een schema van opzet werd al vast doorgesproken. Tevens zal de vereniging deze zomer weer een reis voor de leden met hun da mes organiseren en wel op Woensdag 23 Juni a.s. Doel van de reis is het bezich tigen van de pas uitgebreide vogelafde- ling van Wassenaars Dierenpark en de miniatuur stad Madurodam. Ook werd nog besloten tot het in richten van een verenings-biblotheek met uitgebreide lectuur op het gebied vau de vogelliefhebbeiij en het leven in de natuur. Hiervoor was voor eerste aanschaf een bedrag van 50.uit de kas uit getrokken. Het was al elf uur toen deze geani meerde leei'zame vergadei-ing door de voorzitter gesloten werd. Moge door verdere uitbreiding dezer liefhebberij nog vele Flakkeese tuinen en woningen door lustig zingende kleur rijke vogels in de sfeer der natuur ge bracht worden. Westtiyk - Mlddelharnis De Stichting voor de Landbouw, Ad- vierbureau voor Oorlogs- en Rampscha de, zal zitting houden te Sommelsdyk in Hotel Spee op Woensdag 2 Juni van 11 tot 13 uur. Te Oude Tonge in Café de Weerd op Vrijdag 11 Juni van 11 13 uur. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik op basis 1949 100 per 15 April 1954 samengesteld. Het totaal-indexcijfer steeg tussen 15 Maart en 15 April 1954 met 1 punt, het geen vrijM'el geheel werd teweeg ge bracht door een stijging, met 2 punten, van het indexcijfer voor de groep voe dingsmiddelen. Binnen deze groep steeg het indexcij fer voor groenten, gevolg Van seizoens invloeden, tussen 15 Maart en 15 April, zeer sterk. Ook de indices voor aardap pelen en fruit ondergingen een stijging, zij het in aanzienlijk geringere mate dan bij groente het geval was. De prijzen van eieren vertoonden in deze periode een geringe daling. Bij de niet-voedingsmlddelen kwamen geen prijsveranderingen van betekenis voor, MIDDELHARNIS—SOMMELSDIJK Straatpredildng. Op veler verzoek hoopt de Centrale Evangelisatie-Commissie, Zaterdag 29 Mei a.s. wederom te beginnen met straatprediking. Plaats van samenkomst: Muziektent te MiddeUiarnis. Spreker: Ds G. C. Muntigh. Medewerking wordt voorts verleend door alle aanwezigen met samenzang en het Geref. Evangelisatiekoor. Aanvang acht uur. SOMMELSDIJK HX.O.-examens. De Nat. vereniging ter bevordering van Harmonische Li- chaams ontwikkeling afdeling Plakkee, deelt mede dat zij in de zomermaanden gelegenheid zal geven aan verenigingen en groepen van ten minste acht perso nen om in eigen gemeente deel te nemen aan de H.L.O. examens. Verenigingen die liiervqor interesse hebben, dienen er re kening mede te houden dat de examen- data veertien dagen tevoren moeten Worden aangevraagd by het secretariaat Van Aerssenstraat 22, Sommelsd^jk waar men ook naar de examen-eisen kan in formeren. De plannen voor de bazar ten bate van het Groene Kruis nemen thans vastere vorm aan. Van de zijde van het bestuur van het Jubileum-comité vernemen wij onder meer de volgende bijzonderheden. De datum van de bazar is thans defi nitief vastgesteld op 10, 11 en 12 Juni, zulks in afwijking van hetgeen op de lo ten is afgedrukt. Op Woensdag 26 en Vrijdag 28 Mei a.s. zal er, onder bege leiding van het muziekcorps Tot Nut en Genoegen een rondgang door het dorp worden gehouden om eventuele bijdragen van de burgerij voor deze bazar op te halen. Giften in natura en in geld zvJn zeer welkom. Binnenkort zal met de opbouw van de stands en dergelijke in de graanloods van de landbouwvereniging een begin worden gemaakt. Plaatselijke ambachtslieden hebben daarbij hun volledige medewer king toegezegd. Er kan dus op worden vertrouwd dat de zaak degelijk in orde komt. De bazar zelf zal vele attracties bie den. Dat begint al bij het binnenkomen in de loods. Eén van iedere vijftig bezoe kers wacht een verrassing in de vorm van een klein geschenk. Daartegenover staat dat een lage entree-prijs wordt geheven, nameUjk 10 cent voor volwasse nen en 5 cents voor kinderen. In de loods vindt men onder meer het bekende rad van avontuur, schiet- en trektenten, terwijl men ook zijn krach ten kan beproeven op de auto-racebaan, met hengelsport, speerwerpen en bussen- sport. Voor de kinderen is er onder meer de grabbelton en vistent. Bij al deze attracties zijn er werkelijk mooie prijzen, men kan dus op zeer pret tige wijze zijn geld besteden voor een goed doel. De dames zorgen voor een verkoop stand met keurige handwerkproducten, waar gok vele andere artikelen kunnen worden gekocht. Er zal gelegenheid zijn tot het ge bruiken van consumpties, verder zal de muziekvereniging Tot Nut en Genoegen haar medewerking verlenen, terwijl ook de verenigingen ,,Amicitia" uit Dirksland en „Apollo" uit Goedereede zijn uitge nodigd. De bazar zal worden geopend op Don derdag 10 Juni aanstaande, nam. 3 uur door de Edelachtbare Heer Burgemees ter van Melissant. Daaraan zal nog vooraf gaan een receptie van het bestuur der jubilerende Groene Kruis Vereniging Deze receptie zal ook in de graanloods van de Landbouwvereniging worden ge houden. Op de laatste avond zal de trekking plaats vinden van de verloting. Door de prachtige prijzen gaat de verkoop van de loten zeer vlot, een beperkt aantal loten is nog verkrijgbaar. STELLENDAM Vyfentwintig jaar by P.T.T, Onze vroegere dorpsgenoot J. M. van der Vlugt, hoopt op 27 Mei a.s. de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden zijn loopbaan bij de P.T.T. is begonnen. De heer van der Vlugt is na zijn eind examen der H.E.S. enkele jaren werk zaam geweest bij de P.T.T. te Middel- harnis, en na de oorlog wegens gebrek aan voldoende personeel, dat bekwaam was de leiding waar te nemen op be langrijke postkantoren, na een zeer zware cursus speciaal voor dit doel be stemd met goed gevolg geslaagd, en di rect daarna als directeur te Wassenaar benoemd. Om na twee jaren weer be vorderd te worden door overplaatsing naar Zierikzee. Nu is hij directeur van het hoofdkantoor der P.T.T. te IJmuiden Zilver Jubileum. De heer J. v. Heest Jacz., hoopt op 1 Juni a.s. de dag te herdenken, dat hy als polderwerker 25 jaar in vaste dienst is. Het zal hem zeer zeker die dag niet aan belangstelling ontbreken. Verwond. Het zoontje van J. van H. had het ongeluk twee keer in één dag in het water te vallen, waarbij hij de laatste keer een verwonding aan het hoofd opliep, zodat medische hulp nood zakelijk was. Met big en al in de Bloot. Kr. Gr. Pz. welke in een kist een big op de fiets vervoerde kwam, ten gevolge dat het beest zich niet op zijn gemak gevoelde, van. de Mariadijk in de sloot terecht. Met een nat pak kon hij de reis weer vervolgen. Zant'irgders. Wederom is een begin ge maakt met het afladen en verrijden van duinzand, ten behoeve van de dijken aan de Wouterinapolder te Stellendam. D.T.T. - Omyl - Füt - Olans-, Lak- verf - Vernis - Stoelenpolitoer - Dorpellak - Kwasten. Tegen hout- bederf Wed. Kurvüiks Verrf, Telef. 324, Ouddorp. OUDDORP Gemeenteraad. Woensdag 26 Mei a.s. des nam. 3 uur komt de Raad der ge meente in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Vaststelling van de notu len van de openbare vergadering, ge houden op Vrijdag 26 Maart 1954; 2. In gekomen stukken; 3. Wijziging van de gemeentebegrotingen voor de dienstja ren 1953 en 1954; 4. Voorstel van B. en W. tot verhoging van de huurprijzen van 14 Woningwetwoningen aan de Burge meester Hermansweg (complex I) en 8 Woningwetwoningen aan de Oosterweg (complex II), zulks m.i.v. 1 Januari 1954; 5. Wijziging deelneming In het aandelenkapitaal van de N.V. E.M.G.1O.; 6. Voorstel van B. en W. tot onbewoon baarverklaring van de woningen Sta tionsweg A 169, A 170, A 171, A 172 en A 173, Oostdijk D 56, Klarebeekweg A 420, Dorpsweg A 576 en Kooiweg B 53. 7. Vaststelling van diverse pensioens grondslagen; 8. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van medewerking op grond van artikel 72 der L.O. wet 1920 aan de vereniging tot stichting en in standhouding van scholen met de Bijbel te Ouddorp voor de aanschaffing van nieuwe leesboekjes voor de leerjaren 2 tot 8; 9. Idem tot vaststelling van een wachtverbod (art. 4, lid 1, wegensver- keersreglement) voor de Zuidzijde van Vrydag j.l. zijn in Den Bommel aan de daarvoor in aanmerking komende personen de sleutels uitgereikt van de nieuwe Zweedse woningen. In de raadzaal waren aanwezig de raadsleden, de burgemeester, de gemeen te opzichter, gemeente-ontvanger, als mede het dagelijks bestuur van de Wo ningbouwvereniging „Den Bommel". De heren, die een Zweedse woning kregen toegewezen waren met hun echtgenoten aanwezig. Burgemeester Kruijff zei o.m. dat het niet alleen een blijde dag was voor de personen die een nieuwe woning kregen toegewezen, maar het was volgens hem, ook een blijde dag voor het gemeentebe stuur. Immers de woningvoorraad van de gemeente steeg weer met 11 prach tige volwaardige huizen. Ook gaf het voldoening dat na alle moeilijkheden die overwonnen moesten worden de wonin gen thans betrokken konden worden. Toen Den Bommel 11 Zweedse huizen waren toegewezen moest uitgemaakt worden waar of ze zouden komen te staan. Vast stond dat ze niet verspreid door de gemeente gebouwd mochten worden, maar te samen in één buurt. Ook stond vast dat er rampslachtoffers in moesten of personen, wier huis we gens dijkherstel geamoveerd moest.wor- den. Hierdoor werd de aangewezen plek om te bouwen: de Zuidzijde. Daar had de gemeente geen grond in eigendom. Iemand, die in België woont, bleek ge negen een perceel grond te verkopen, maar verlangde dat de koopsom hem in België in B. francs zou worden uit betaald. In verband met de deviezen be palingen en het verbod op de uitvoer van kapitaal was aan dit verlangen ver leden jaar moeilijk te voldoen. Na lang onderhandelen en inschakeling van de Nederlandse Bank is een en ander toch mogen gelukken. Daarna kregen we moeilijkheden met de pachter. Ook dit is ten slotte opgelost. Een en ander lijkt allemaal eenvoudig, in de praktijk is het anders! Spreker meende dat Den Bommel wel heel veel dank verschuldigd is aan Zwe den en het Roode Kruis. Opdat nooit vergeten wordt dat het Zweden was die de houten woningen schonk heeft de ge meenteraad gemeend aan twee wegen Zweedse namen te moeten geven n.l. de Malmöweg en de Stockholmweg. Het stratenplan bij de woningen is nog niet helemaal klaar, maar binnen niet te langen tijd is te verwachten dat ook de betreffende wegen klaar komen. De bewoning van de huizen kon hierop niet langer wachten. Behalve de woning van de heer den Braber gaan de huizen in bezit over naar de Woningbouwvereniging. Spre ker droeg daarom de sleutels van de huizen aan de voorzitter van deze ver eniging, de heren J. J. van Gelder over, om als huisbaas, ze uit te reiken aan de nieuwe bewoners. De burgemeester ein digde met de weng uit te spreken dat de woningen heel lang hun dienst zouden bewqzen en dat de bewoners er met ge noegen in zouden wonen. Tenslotte zei hij nogmaals de schenkers hartelijk dank. Hierna ging de heer van Gelder over tot het uitreiken van de sleutels. Hij wees er als voorzitter der woningbouw vereniging op dat men zich aan de regels van genoemde vereniging behoorde te onderwerpen en dat men de woning goed dient te bewonen. In blijdschap werden de sleutels door betrokkenen in ont vangst genomen. Hierna werden verversingen gebruikt waarna men naar de nieuwe huizen ging om ze te bezichtigen. het tussen de Hoenderdijk en de Kerk straat gelegen gedeelte van de West straat; 10. Idem tot opname van een regeling inzake een vacantieuitkering in het Afnbtenarenreglement en het Ar- beidsovereenkomstenbesluit; 11. Rond vraag. OUDE TONGE Op Hemelvaartsdag hoopt des mid dags half drie voor de Ger. Gem. voor te gaan Ds H. van Gilst van Dirksland. De plaatselijke Afd. Roode Kruis maakt bekend dat op Vrijdag en Zater dag a.s. een huis-aan-huis-coUecte ge houden zal worden. Geeft met milde hand! Nieuwe straten en wegen voor het verkeer opengesteld Met het herstel van de straten, Wegen en dijken is de laatste maanden een pri ma vordering gemaakt. Vorige week kwam de dijk langs de Spuiboezem ge heel gereed. Begin deze week de Oude dijk vanaf de Molen tot de ambtswoning van de Burgemeester en Vrijdag werd de laatste hand gelegd aan de bestra ting van de Pr. Berhardlaan. Door de aanleg van eerstgenoemde weg langs de Spuiboezem is een prachtige verbinding gekregen vanaf de Oude dijk naar de Kaai en het centrum van het dorp. Vrachtwagens e.d. behoeven thans geen gebruik meer te maken van de Molendijk, terwijl ook vanaf de Oude dijk via de Pr. Berhardlaan een practi- sche verbinding is verkregen met de Weespad en Langeweg. De eerste pro jecten zijn uitgevoerd door de fa. Oos- terwijk te Rotterdam en de bestrating van de Pr. Bemhardlaan is door het ge meente personeel uitgevoerd, onder lei ding van de architect dhr S. de Vries en het Hoofd-gemeentewerken dhr J. de Vos Jacz. Deze straat waarin alleen 75.000 stenen en 7000 leien zijn ver werkt is niet alleen voor de bewoners, maar voor de gehele gemeente een ver betering die er zijn mag. Het geheel is thans voor het verkeer opengesteld. Geslaagde oefening van de B.B. Vorige week had onder flinke belang stelling vooral van de jeugd, de eerste openbare oefening plaats van de afde ling Ooltgensplaat van Bescherming Be volking. Onder leiding van het Blok hoofd de heer L. M. Dorsman werd op het terrein van de Chr. School een de monstratie gegeven in het redden van slachtoffers. Men ging van de veronder stelling uit, dat de school in brand stond en op de zolder 16 personen afgesloten zaten. Met brancards, bevestigd aan tou wen, werden deze 16 personen in 17 mi nuten door een tuimelraam naar beneden gelaten. Velen waren reeds gewond en als zodanig ook verbonden. Later wer den ook nog enkele personen langs een smalle draaitrap in veiligheid gebracht, zowel per brancard als door een der red ders gedragen. De gehele oefening had een vlot verloop en de ploeg sloeg geen slecht figuur voor de aanwezige auto riteiten. Naast Burgemeester en de wet houders de heren Waling en de Vos was ook aanwezig de heer Hendriks, Kringhoofd GoereeOverflakkee en de heren J. en M. Boomsma uit Middelhar- nis. STAD AAN 'T HARINGVLIET Predikbeurt. Op Zondag 30 Mei a.s. hoopt in de Geref. Gemeente alhier drie maal voor te gaan. Student M. Molenaar n.l. des voorm. 9.30, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur. BlUy Graham, de Amerikaanse evan gelist die dagelijks spreekt voor menig ten zoals in de kerkgeschiedenis nog maar zelden is voorgekomen, en die op 22 Juni ons land zal bezoeken, heeft een boek geschreven „Peace with God". Het zal hier onder de titel „Vrede met God" bij La Rivière Voorhoeve te Zwolle verschijnen. In vele talen wordt dit boek, dat de aloude Evangelieboodschap in een voor ieder begrijpelijke taal brengt, uitgege- VAN ONZE ADVERTEERDERS „Planta"jreclame actie In het formaat van 21% bij 31 cm wordt door Van den Bergh Jurgens N.V., fabirkanten van Planta-margarine een fraaie Europa-atlas uitgegeven, waarin 104 plaatjes kunnen worden ge plakt. De plaatjes voor deze atlas wor den ter beschikking gesteld door de win kelier; bij ieder pakje Planta telkens één plaatje. Vrijdagmiddag bezocht H.M. de Koningin de Hollandla Roeiwedstrijden in Alfen a.d. Rijn. Op de "„Piet Hein" sloeg zij de wedstrijd gade. De dames vier ,,Die Lythe'" gaat als Ie met een grote voorsprong door de finish. De atlas bevat alleen geïllustreerde kaarten van Europa, o.m. een overzicht- kaart van Nederland, idem van Noord en Zuid Nederland, een overzichtkaart van geheel Europa en aparte kaarten van de volgende landen: België-Luxem- burg; Groot Brittanië en Ierland; Oost en West Duitsland; Frankrijk, Zwitser land; Spanje-Portugal; Italië; Scandina vië; Finland en 'IJsland; Rusland; Po- len/Tsjecho-SlowakijeOostenrijk/Hon garije; Joegoslavië/Roemenië, Bulgarije, Griekenland, Albanië en Turkije. Bovendien bevat de atlas 72 pagina's prettige leesbare tekst; van iedere kaart is een beschrijving gegeven. De prijs be draagt voor de consument van Planta 2.50; waardoor op goedkope wijze een zeer leerzame atlas wordt verkregen. Moeder de vrouw dient er dus op te let ten, dat zij bij haar inkopen naar de plaatjes vraagt, om de altas spoedig compleet te hebben. Deze i-eclame blijkt bij het publiek zeer in de smaak te vallen; kort gele den is op dezelfde wijze een Blue-Band- encyclopaedie gereed gekomen, waar voor eveneens de plaatjes moesten wor den gespaard. De uitvoering in half linnen kaft met linnen rug en omslag in voer kleuren is keurig. Niet alleen potige kerels zijn nodig in de B.B. maar ook flinke meisjes, die in tijd van nood kunnen optreden. Voor de verbindingsdienst, -bediening tele foon, mobilifoons enz. hebben 11 meisjes een volledige opleiding gehad van instructeur D. Blokland en Donderdagavond op het gemeentehuis een diploma ontvangen. Het was een alleraardigste ploeg, in blauwe uniform en met leuke petjes op. Mej. Boekhoven is aangewezen als leidster van deze groep. Burgemeester D. Rijnders vei-welkom- de de dames in de mooie raadszaal te Mlddelharnis, en tevens zijn collega burg. Chr. van Hofwegen te Nieuwe Tonge, voorzitter van de afd. B.B. op dit eiland, de kringleider de heer Hendrik- sen, de doktoren Arends en Kuipers en meerdere instructeui's van andere groe pen uit de B.B. ,,De organisatie van de B.B. begint langzamerhand een eigen plaats te krij gen op ons eiland" aldus de gastheer, waarbij ook de dames voor de ver bindingsdienst nauw worden betrok ken. Bij calamiteit van de ramp is ge bleken, hoe belangrijk een goed geor ganiseerd damesteam is voor de tele foon enz. Spr. verheugde zich dat er thans een goede kern was, die bij e.v. noodzakelijk optreden goede diensten kon bewijzen. De heer Hendriks was het een genoe gen deze eerste damesploeg van 11 meis jes, te kunnen presenteren. Ze waren voor hun taak berekend. Spr. uitte zijn bewondering voor de kundige wijze, waarop de heer Blokland deze dames had opgeleid en bracht hem daarvoor dank. Er was een selectie toegepast on der de dames voor deze dienst: ten Ie rnoesten ze goed kunnen spreken geen dialect en bovendien gearticuleerd. Ze moesten uithoudingsvermogen heb ben en een „full time job", d.w.z. in tijd van nood een hele dag achtereeen in touw kumien zijn. Als hoofd van de groep was aangewezen mej. Boekhoven te Sommelsdijk. De opleiding was de dames niet zwaar gevallen; het speet ze eigenlijk, dat de lessen afgelopen waren, ze wilden nog wel wat in de running blijven. Spr. fe liciteerde de dames met hun succes en was er trots op, dat deze groep actief kon optreden. Spr. haalde ook de P.T.T. aan, die voor 100% medewerking had gegeven. Hij was er trots op, dat hij deze groep kon overdragen aan de Kringraad. Uitreiking diploma's ,,Wie A. zegt, moet ook B zeggen", zo begon de voorzitter burg. v. Hofwe- gon, ,,maar hier zeggen we B.B.! B.B. wordt ook wel eens genoemd „buurmans' buurman," in dit geval: „buurvrouws' buurvrouw" zei spreker, en dat ben ik en uzelf. Het komt neer op hulp bieden aan elkaar. We hebben nu niet alleen de oprui- mingsploeg, maar de charme van Flak- kee behoort er ook bij. Spr. feliciteerde 'de heren Hendriks en Blokland met dit resultaat. De andere heren Instructeurs mogen dit voorbeeld van de dames vol gen en spoedig ook hun groep presente ren aldus burg. v. Hofwegen. Aan de volgende dames werd daarna het diploma uitgereikt: M Boekhoven; Joha. Knöps, Joke Koote; S. C. Jacobl; M. Vogelaar; A. Volwerk; M. I. Jacobi; D. Vis; N. de Keijzer; E. Buijsse en M. Overgaauw. Burg. v. Hofwegen compli menteerde de dames met een handdruk. Spoedig grote oefeningen De heer Hendriks deelde mede dat spoedig oefeningen in groter verband zouden gehouden worden. De blokploe- gen waren nu langzamerhand gereed. Ooltgensplaat komt weldra met een vol ledige ploeg met standaard-uitrusting. E.H.B.1O., politie, Roode Kruis enz., enz. Luchtwacht enz. zal dan samen werken. In de maand Juli zullen deze groepen gezamenlijk optreden. Onder het genot van een kop koffie bleef men nog enigen tijd bijeen. Toen vorig jaar in de nacht van 31 Januari op 1 Februari met woest ge weld de zee een deel van ons land over stroomde, vs^aren de leden van het Roo de Kruis Korps onder de eersten, die hulp boden aan de mensen in nood. Zij waren de eersten, die in georganiseerd verband optraden, omdat ook in het ge troffen gebied zelf geoefende colonnes aanwezig waren. In het overstroomde g'ebied waren verder een groot aantal zogenaamde rampendepöts, die onmid dellijk bij de hulpverlening konden wor den ingeschakeld voor de inrichting van noodhospitalen. Het Nederlandsche Roode Kruis kan beschikken over een korps van 13.000 helpsters en helpers, die in tijd van nood direct en overal in het land kunnen op treden. Wij hebben uit hun werk tijdens de ramp geleerd, dat het Roode Kruis in de betrekkelijk korte tijd na de oor log met deze vrijwilligers een doeltref fend apparaat heeft opgebouwd en vnj hebben leren beseffen, dat de gelden, die het Nederlandse volk ons Roode Kruis heeft toevertrouwd goed besteed zijn. Wij weten, dat de verlangens van het Nederlandsche Roode Kruis zeker niet te ver gaan. Het heeft per jaar veel meer dan één millioen geilden nodig om zijn werk voort te zetten. Eind Mei en begin Juni houdt ons Roode Kruis zijn jaarlijkse inzamelmg. Laten ook wij ons aandeel in dit werk nemen en het royaal steunen met onze giften. In Delft zijn drie mannen, die het hart niet links, maar rechts dragen, en bo vendien bevinden zich bij hen alle an dere inwendige organen op een plaats tegenovergesteld aan de normale. Dit merkwaardige feit is geconstateerd tfl- dens de tweede doorlichting tijdens het bevolkingsonderzoek op t.b.c. Van de 67.758 inwoners, die Delft op 1 Januari 1953 telde, zijn 61.768 perso nen doorgelicht, een percentage derhal ve van 91.3. Er waren 24 personen met actieve long-t.b.c, 123 paren dubieus actief en 355 inactief. Van de bijna 6000 personen, die niet doorgelicht werden waren er 2.018 die botweg geweigerd hadden, terwijl 46 religieuze bezwaren aanvoerden. Binnenkort verschijnt een actuele en boeiende doktersroman, getiteld: Dokter, ik vertrouw u! De schrijver C. Baardman beschrijft aan de hand van historische feiten het leven en de praktijk van een huisarts, waarin tot uitdrukking komen de vele moeilijkheden waarvoor deze zich dage lijks ziet geplaatst. De vinger wordt ge legd op de wonde plek van de volle wachtkamers en van de overbelaste spreekuren, waarbij ook woïdt stilge staan bij de funeste gevolgen die hieruit ontstaan voor het doktersgezin. „Het boek wil appelleren op de gevoelens van ons volk", schrijft Dr P. J. van Amels- voort in het voorwoord, en hij vervolgt: ,,Het grote publiek zowel als de artsen zullen het boek met belangstelling lezen en het wederzijds begrip zal er groter door worden." Het is een uitgave van La Rivière Voorhoeve te Zwolle. In de bliblotheek „Koopt de Waarheid en verkoopt ze niet", zijn weer een twee tal brochures verschenen, waarop we gaarne de aandacht vestigen. De lezer weet, dat deze uitgaven een 3-delig doel hebben; ten eerste verspreiding van ac tuele lectuur op Reformatische grond slag; ten 2e geven van bekendheid aan principe van de Chr. Kweekschool te Krabbendijke en ten 3e vormen van een kas, om behoeftige leerlingen, die voor onderwijzer of ondenvijzeres studeren, te steunen. Een van de pas verschenen brochures heeft tot titel: „Een dwaalleer van vijf tien eeuwen oud." De schrijver, dhr P. Kuit, Hoofd van de Kweekschool geeft daarin een uiteenzetting van de zielver- dervende leer van Pelagius en de strijd van de oude Kerk (Augustinus c.s.) hiertegen. Het is een zeer nuttig werk je, waard gelezen en herlezen te wor den, omdat het Pelagianisme en seml- Pelagianisme nog niet is uitgestorven! Het tweede geschrift is van geheel andere aard. De profeet Obadja wordt er in behandeld, v.raarbij hij vooral ge schiedkundig de tijd laat zien waarin Aohab's Hofmeester optrad, een tijd, toen de erve des Heeren Z^jn wegen en inzettingen verliet en het oordeel Gods had in te wachten. Vergelijkenderwijs voert spreker het zich nog noemend „Christelijk Nederland", in, dat echter de Springader des levenden waters heeft verlaten en steeds meer afglijdt naar de kolken van ongeloof en revolutie. De keuze voor dit onderwerp is blijk baar ook genomen, omdat Obadja van der jeugd aan de Heere vreesde en dat temidden van afval en verval van God en Zijn dienst. Hij kon zeggen: „Ik, uw knecht, vrees de Heere van mtjn jonk heid af?" Wie van onze jongelingen en jongedoohters kan dit Obadja naar waar heid nazeggen? Zeer leerzame geschriften. Men neme er een abonnement op; U steunt er te vens het Chr. Kweekschoolonderwijs te Krabbendijke mee! Toespraken, gehouden by de begrafe nis van wijlen Ds W. de Wit, in leven predikant der Ger. Gemeente te Leiden. Van de in April te Leiden zo plotse ling overleden, nog jeugdige predikant, zijn over diens begrafenis, de toespraken in de kerk en op de begraafplaats in druk verschenen. Wij hebben daarvan in ons blad reeds het verslag gegeven. Het boekje is 20 pag. groot en een uitgave van de N.V. De Banier te Utrecht. Prijs 0.65. Het is voorzien van een fraaie foto van de overledene. De aanschaf geeft een blijvende herinnering aan de vroeg gestorven Leidse predikant.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 3