Het HET ROODE KRUIS STAAT PARAAT zien van childerijen Snelle hulp bij ernstige ramp Hulp op velerlei gebied Kolenbond te Ooltgensplaat heeft een] omzet van bijna f 55000. Aandacht voor moderne kunst Uw hulp is nodig Evangelisatie-schip van het Leger des Hells komt naar Flakkee Ooltgensplaat en Achthulzen kregen hun aandeel in gereedschappakketten VERVOLGVERHAAL VAN U IS HET KONINKRIJK Verzoekprogramma voor de| volgende orgelbespeling te Middelharnis Streekdag Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Bldx. 2 „BIL. A N D UN - NIB U W 8" Woensdag 26 Mei 195) Wetenschappelijk Genootschap Dinsdagavxmd hield het Wetenschappelijk Genootschap GoereeOverflakkee jaarvergadering in Hotel Spee onder presidium van voorzitter Notaris Mr. Hem- penius. Diverse jaarstukken werden behandeld, maar behalve dat werd de in teresse der aanwezigen gevraagd en gewekt door een causerie, die de heer Ploos van Amstel, leraar tekenen aan de HBS te Middelharnis, hield over het onderwerp: het zien van schilderijen, hetgeen allicht uitdijde tot beschouwin gen over beeldende kunst In het algemeen en hetwelk a,an interesse won door de aandacht, die spreker in het bijzonder schonk aan moderne kunst. Wegens vertrek van bestuursleden had verkiezing plaats, Vi^elke de heren Ds Bloemendaal en tandarts Sypkens in de leiding van het Genootschap bracht (beiden werden door het bestuur voorgedragen en kregen practisch alle stem men). Na het welkomstwoord bracht Dr Stoel, secretaris van het Genootschap, zijn jaarverslag uit, over 1953, en der halve vond aanstonds in dit verslag ver melding plaats van de grote ramp van 1 Febr., die het Genootschap gelukkig geen persoonlijke verliezen toebracht, maar wel de werkzaamheden onmogelijk maakte. Voorts memoreerde het verslag het verscheiden van de heer A. A. Mijs. Er vertrokken 7 leden, waarbij het be stuurslid, de heer C. J. Jansen, die bui tengewoon lid blijft. Er traden 24 nieu we leden toe en thans telt het W.G. 125 leden, 2 ereleden en 11 buitengewone le den. Met waardering en dank jegens de heren Boomsma releveerde Dr Stoel voorts het tot stand komen van het prachtige boek Gebroken Dijken" en tenslotte constateerde de secretaris met voldoening, dat het W.G. niettegenstaan de de tegenslagen in 1953 er weer in slaagde om het wetenschappelijk cul tureel leven op het eiland te dienen. Mr. L. J. den Hollander, de penning meester, deed vei'slag van de stand van zaken op financieel gebied. Bij een ont vangst van 3935.22 resteerde er een saldo van 2349.17, waarin 800.— van het Anjerfonds ten behoeve van de uitgave van het door Dr Verseput over de geschiedenis van M'harnis geschre ven boek. Zeer tevreden bleek de pen ningmeester over het feit, dat Gebro ken Dijken het Genootschap nog op geen 1000 gld. is gekomen en hij meende te kunnen zeggen, dat het geld nuttig be steed wordt, waarbij terloops ook geat tendeerd werd op de nieuwe projector. Dr Schreier verklaarde boeken en be scheiden des penningmeesters gecontro leerd en in orde bevonden te hebben, waarna de rekening zonder discussie o.d. werd goedgekeurd; ook Mr Hempenius bracht nog eens dank aan de heren Boomsma. Dr Stoel kreeg daarop gelegenheid een uiteenzetting te geven omtrent een, I-eis, die het W.G. op Dinsdag 15 Juni naar Schouwen wil ondernemen, via de Hoek van St. Jacob, met een bus naar Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Zierikzee, naar de Schelphoek en de caissons, vex'- volgens bezoek aan het oudheidkundig museum in het Zierikzeese stadhuis, ge volgd door een rit naar Haamstede enz., een en ander onder geleide van de voor zitter van de streek-V.V.V. Opgaven hiervoor verwachtte Dr Stoel gaarne ten spoedigste. De voorzitter voegde aan een en ander nog toe, dat men met dit bezoek tevens beoogt het leggen van contact tussen de twee streken, die eigen lijk zo weinig van elkaar afweten. En dan besloot men dit huishoudelijk deel der bijeenkomst met bovenvermelde bestuursverkiezing. „Wat verwacht mien van een schU<!prlj Met deze vraag ving de heer Ploos van Amstel zijn causerie aan. De mees te mensen achten de voorstelling hoofd zaak en individueel Is er voorkeur voor een bepaald soort voorstellingen. Na tuurgetrouwheid acht men een bijzonde re verdienste en bijzonder verdienstelijk werk moet dus wel de schilder geleverd hebben in de Griekse oudheid die druiven zo afbeeldde, dat de vogels er op af vlogen. Met de renaissance vooral kreeg het naturalisme vaste voet en eerst in de laatste zestig jaren zijn an dere opvattingen opgeld komen doen. Alhoewel men al eerder de regelen van perspectief, anatomie enz, in de steek liet. Spr. demonstreerde dat met voor beelden, die door de epidiascoop van de HBS op het witte doek werden gepro jecteerd. Zo kreeg men voorbeelden uit de oud heid te zien, waarbij het naturalisme voorbij werd gegaan; een paardekop van een Chinees, een schilderij van Raphael enz. enz. Zelf heeft de heer Ploos van Amstel op de HBS met de leerlingen een proef genomen. Hij liet een wijnglas tekenen. De meeste leerlingen hielden zich aan projectie of natuurlijk prespectief, 25% tekenden het glas met de kelk perspec tivisch, maar met de voet zuiver in voor aanzicht, als dikke lijn o.d. Ben leerling was er, die het juist andersom deed, de kelk in rechte projectie, de voet pers pectivisch. Spr. concludeerde dat velen weergeven, niet wat zij zien, maar wat is! De kunstenaar interpreteert! De opvattingen over kunst, de wijzen van uitbeelding, veranderen met de tijd, gelijkelijk met de veranderingen op het gebied van godsdienst, wetenschap en politiek. Het duidelijkst kon spr. dan demonstreren met reproducties van schilderijen en tekeningen van een Chris tusfiguur; In de Romaans-Spaanse pe riode werd Christus afgebeeld als een heerser op de troon (de tijd van het By zantijnse rijk), in de Frans-middeleeuw se periode schilderde men Christus vol devotie, de tijd van de hervorming legt het accent op het lijden en de marteling, terwijl daarna Rubens komt met zijn Christus, die als een heros aan het kruis hangt. De interpretatie van de kunstenaars werd geleid door de cultuur, door de in dividualiteit en door de technische mid delen en spr. kwam tot de opvatting, dat de kunst beschouwt moet worden als autonome uiting van de menselijke geest nauw verbonden, maar niet onderworpen aan de natuur. Relatie is er met litera tuur en muziek, maar natuurlijk zijn schoonheden van lijn, kleur en vorm niet door woorden equivalent te vervangen. De verhouding kunst: natuur in de kunst is gecompliceerd en de natuur is geen maatstaf, kan wel middel zijn. Ben schilderij is niet in woorden over te bren gen; dan zou hetgeen de schilder erme de zeggen wil in roman vorm beter tot zijn recht komen. Behalve om de voorstelling kan men een kunstproduct bewonderen om de vorm en de non-fig^iratieve schilder kunst laat dan ook alleen de taal van lijn en kleur spreken. Dat de kleur een psychische werking heeft is bekend en die wetenschap wordt zelfs al druk toe gepast in bedrijven, waar men de kleur van de omgeving, waarin de arbeiders werken, met zorg kiest. Als een aspect van de moderne schilderkunst Gézan- ne, Van Gogh noemde spr. dat deze aanknoopt bij de kunst der oude- en der natuurvolken, bij voorstellingen, die kin deren maken, of krankzinnigen en hier bij werden reproducties getoond van wer ken van o.a. Picasso. Ook het naturalis me huldigt trouwens de harmonie van vorm en kleur, even goed als de abstrac- ten dat doen. Dat blijkt uit werken van Gauguin (vorm en rhytme) en Rubens (compositie). Dikwijls acht de kunste naar deformatie nodig ter verhoging van de expressie, waarvan Picassa's Guernica" een eminent voorbeeld is. In de reclame heeft men deze ideeën al alom aanvaard (affiche jaarbeurs b.v.) De heer Ploos van Amstel liet als laatste voorvoeren een fraaie foto van het beroemde beeld van Zadkine, dat te Rotterdam is geplaatst. Hij noemde dit een hoogtepunt in de beeldende kunst. Welke theorethische ondergrond men ook te baat wil nemen: wie door het kunstwerk ontroerd wordt kan slechts zwijgen." Na de causerie volgde een aangename discussie. Wat is, wat doet het Roode Kniis en wat heeft het nodig? Om deze vragen te beantwoorden heeft het Ned. Koode Kruis de vertegenwooMigers van de pers uitgenodigd om in het Henri Dunant huis te Zeist ffc verrichtingen van deze menslievende organisatie te horen en te zien uiteenzetten, om tevens het besef over te dragen, dat het Ned. Roode Kruis een bezit van ons volk is en wfl dit grootste bezit met alle krachten tot nog bredere ontplooiing moeten brengen. Er zijn, zoals de voorzitter, Ir F. O, C. baron van Tuyll van Zuylen, opmerkte, nog obslakelen op te ruimen van onverschilligheid, onwetendheid en van egois me. Het grote huis van het Roode Kruis woi-dt beheerst door fle geest van het dienen, ongeacht wie gediend wordt. Het werk worcTit gedaan uit liefde tot de naaste, ontsproten aan de liefde van God voor de mens. Het Roode Kruis heeft geld nodig. In de eerste plaats i.g daar het streven om te komen tot een Internationaal Ram penfonds, bijeen te brengen uit vrijwilli ge giften van de burgers der onderschei den natiën. Dan zal op de snelst moge lijke wijze hulp worden verleend, waar ter wereld een ramp uitbreekt. In de twede plaats dienen de midde len van het Roode Kruis verstrekt te worden om de hulpverlening nog effec tiever te kunnen doen zijn. Daarvoor is dit jaar minstens anderhalf millioen no dig.' Er is nog altijd een tekort aan Rampendepóts, minstens 26 moeten er nog bij in ons land en ieder depot kost 20.000. Voor het zo nuttig gebleken Welfarewerk in ziekenhuizen en sana toria, zijn meer helpsters nodig. Men heeft behoefte aan meer lectuurhuisjes, de boottochten voor chronische invaliden zou men graag uitbreiden. Het infor matie- en opsporingswerk, waarvoor nog ledere mas,nd ongeveer duizend aanvra gen binnen komen, vereist meer geld. Ook de hulp aan Nieuw Guinea begint meer te eisen. En dan is er de nieuwe trombosedienst. Weer zo'n nieuw initia tief van het Ned. Roode Kruis, waar door dit ziekteproces zeer bekort kan worden en ziekenhuisopname vaak kan worden voorkomen. En zo is er nog veel meer dat het Roode Kruis doet en wil doen, maar dat verbetering en uitbrei ding vereist, omdat er steeds meer hulp gevraagd wordt. Ook nu lid z^n Direct na een oorlog en vlak na een ramp, wanneer het Roode Kruis duizen den helpt en daarmede dit menslievende werk duidelijk aan het licht treedt, dan begrijpt iedereen wel of althans velen, dat dit werk gesteund moet worden. Dan melden er zich duizenden als lid aan. Dat ziet men aan de volgende cijfers: in 1937 waren er slechts 17.000 leden, vlak na de oorlog, in 1946 waren er 600.000. Helaas waren er, want dat aan tal Mep weer met enkele honderdduizen den terug. Doch de watersnoodramp van 1953 bracht weer nieuwe stromen, zodat het ledental thans ongeveer 500.000 be draagt. Maar men zou dit jaar zo graag weer die 600.000 willen bereiken. En niet alleen om de inkomsten, doch bo venal ook om te weten, dat er medeleven is bij het Nederlandse volk. Al die helpers en helpsters van de Roode Kruiscorpsen, met de daaraan verbonden medici, doen dit werk gratis en in hun vi'ije tijd. Ze hebben er veel moeite en tijd voor over om in tijd van nood duizenden medemensen te kunnen helpen. En zou u hen dan de nodige uit rusting durven onthouden? Als u alles ziet en hoort wat het Roode Kruis voor de lijdende medemens doet, kunt u daar niet onverschillig tegenover blijven staan. Dan helpt u mee, naar uw ver mogen. In actie We hebben de hulpcolonnes van Zeist en Utrecht in actie gezien. En hoe. Er gens in de bossen achter Woudschoten te Zeist ligt een kampeerhuis. Het zat vol met tientallen jongelui van de am- bachtsschool toen een vliegtuig juist daarboven averij kreeg, de benzinetank juist op die huis terecht kwam en het in brand stak, terwijl het vliegtuig met veertig passagiers er in, even verder neerstoi'tte. Brand en gekerm van tientallen ge wonden. En daar kwam het Roode Kruis in actie. De waarschuwingen gingen uit en omdat wij er nu toevallig in de buurt waren, hebben we ons kunnen overtui gen van de nodige paraatheid van deze hulpcolonnes. Na een ogenblik hoorden we ver weg sirenes loeien en even later daverden door de bospaden de brand weerwagens, gevolgd door auto's met enkele honderden helpers en helpsters en plotseling was daar in het bos een lopen en draven en handigheid te aan schouwen, waar we vol bewondering naar keken. Daar kwam het materiaal te voorschijn. De E.H.B.O.-ers snelden naar de gewonden om eerste hulp te verlenen, tientallen brancards en honder den dekens kwamen te voorschijn. De Zeister brandweer wist met aanjaag- pompen in een minimum van tijd van 1200 meter afstand een waternevel over het brandende huis te leggen. Grote ten ten werden ontrold en in een half uur tijd. Iaat het drie kwartier geweest zijn, stond er een dozijn enorme tenten over eind. Een compleet nood-hospitaal was plotseling verrezen. Aparte tenten voor verbinden van breuken, voor verbinden van lopende patiënten, voor shock pa- ti nten, een staf- en een administratie tent, een keukentent waarin na een uur de warme koffie klaar stond en belegde broodjes gereed lagen, lichtagregaten zorgden midden in het bos voor een pri ma verlichting, terwijl de tenten ook nog over vele olielampen beschikten. 'Doden en gewonden werden vlot gead- ministrateerd, zodat de pers binnen het uur wist wie er bij dit ongeluk betrok ken waren. Dit alles, lezers, was bijna echt. Het ongeluk was dan in werkelijkheid ge lukkig niet gebeurd, maar het kan ge beuren,, En door deze enscenering taleek, dat het Roode Kruis dan klaar staat en paraat is om te helpen. Althans hier in Zeist en omgeving. Dokter H. A. V. Giesberger stond boven op een radio auto om commentaar te geven, een ra dio-auto, die men met bescheiden midde len op de kop heeft getikt en ingericht. Een onmisbaar hulpmiddel bij de organi satie. Maar nog niet overal in ons land be schikt men over zulke goed ingerichte hulpcolonnes. En ook elders kan zo'n ramp geschieden. Ook bij u in de buurt, waar ge dit ook leest. En de inrichting vereist nog immer meer materieel om de hulpverlening toch vooral snel te kunnen verschaffen. Uw Roode Kruis vraagt de middelen daartoe aan U! Er is niemand anders aan wie het gevraagd kan worden. Helpt het Roode Kruis zoals het Roode Kruis u zal helpen wanneer u in nood verkeert. Het is niet te hopen, dat u ooit naar deze hulp zult snakken, maar als het ooit nodig mocht worden, hoe dankbaar zult u er dan voor zijn en hoe beschaamd zoudt u zich voelen wanneer u zich voordien nimmer iets aan het Roode Kruis gelegen had laten liggen. Helpt uw helpers! Jaarlijks maakt het Evangelisatie- schip de ,,Febe" van het Leger des Heils een tournee door Nederland. Dit jaar zal het ook Mlddelharnis-Sommelsdijk be zoeken en zijn tent opslaan op de speel weide aan de Berkenlaan. Daar zullen van Vrijdag 4 Juni t.m. Maandag 7 Juni iedere avond om acht uur samenkomsten worden gehouden. Eveneens zullen Ooltgensplaat (8 t.m. 10 Juni) en Dirksland (11 t.m. 13 Juni) worden bezocht. Lof voor de leverancier In de j.l. Maandagavond gehouden le denvergadering van de Kolenbond „Al gemeen Belang" te Ooltgensplaat, wees de voorzitter de heer Adr. de Vos Johz, de leden op de vroege levering van brandstoffen, zoals ook dit jaar weer heeft plaats gehad. Bijna alle leden heb ben hun bestelde eierkolen thuis, tei-wijl die leden die maar gedeeltelijk konden worden voorzien, bij de nieuwe aanvoer hun bestelde hoeveelheid toch voor ver minderde prijs krijgen geleverd. Het is eer wel mogelijk, aldus de voorzitter, dat binnenkort de haven dicht gaat in- verband met de bouw van een nieuwe keersluis. In dit verband zullen wij trachten de nog bestelde brandstof vói5r dien tijd aan te voeren. Na de notulen, deed de secretaris penningmeester dhr C. de Vos Johz. ver antwoording van zijn financiën. De ver eniging heeft een bezit van f 12719.57, waarvan 9853.57 aan kapitaal. Een winst van 3812.08 werd naar de re serve overgebracht. De omzet bedroeg 54358.82. In zijn jaarverslag merkte de heer de Vos op dat veel vracht is betaald voor aanvoer van de brandstoffen, inverband met het feit, dat vele leden te laat hun kwantum bestelden. Zodoende vverfel enkele kleine partijen afzonderlijk ij, f steld, wat de vereniging 817.25 ineml aan vracht kosten. Totaal werd omgezet in 1953: 2650], anthraciet, 4896 hl eierkolen en 678ji kg sloffen. Vijftien leden traden to( 1 Door overlijden werden 10 en we;_ vertrek 10 leden afgeschreven, ^.l totaal van 573 leden zijn thans imA schreven. Namens de commissarissen ai. 1 viseerde de heer KI. Troost tot goec keuring van rekening en balans. In j rondvraag werd door de heren c. p| Hokke en A. Langeweg ter sprake gj bracht de aankoop van brandstoffen i Deze heren zagen een voordeel om een Coöperatie de brandstof te betreii!! ken. De voorzitter merkte op, dat dJ tegenwoordige handelaar de verenigijJ altijd prima heeft bediend en na dJ ramp geen cent rente heeft gerei voor het nog openstaande bedrag, hebben een morele plicht, wat de seertll taris onderstreepte. Ook in de ooil was de levering zeer naar wens. De heren Abr. Buscop en P. v. d. VlifJ vroegen bij de aflevering toe te zienoijj zo min mogelijk stof af te leveren. DiJ liet wel wat te wensen over. Hierna sluiting. Aanwezig waren 62 leden. Geschenk van Canada en Zweden via het Roode Kruis MAXII, IIOOtH- iM ttAAtWAIENFAItllKEN II ZiVINttl*(N In de grote loods van commisslonnair de heer Anth. van Dam aan de Kerk- singel, geleek het Dinsdagmiddag wel een grossierderij in gereedschappen. Van het begin tot het eind stonden verschil lende landbouw- en tuinbouwwerktuigen benevens gereedschappen uitgestald of in kisten gepakt, te wachten om aan 280 inwoners van Ooltgensplaat te wor- d enultgereikt. Al deze artikelen van prima kwaliteit waren een geschenk van Canada en Zweden voor de getroffen landarbeiders en kleine landbouwers. De uitreiking geschiedde door het Roode Kruis in samenwerking met de diverse Landbouw organisaties. Bij de uitreiking waren aanwezig de heren P. v. Es, J. Buth, P.B.H, te Mid delharnis, D. Vogelaar van Stad aan 't Haringvliet, L. A. v. Nieuwenhuijzen, W. de Vos Jacsz. namens de Stichting van de Landbouw, terwijl Burgemeester Hordijk het Roode Kruis vertegenwoor digde. De heer Vogelaar merkte op, voor dat de uitreiking begon, dat het geschenk enkel de specifieke landarbeiders betreft Klachten over het niet ontvangen moe ten kenbaar worden gemaakt aan de plaatselijke commissie. Wij en de P.B.H. kunnen er niets aan veranderen. Deze prima waar, aldus dhr Vogelaar is een geschenk uit Canada en gedeeltelijk uit Zweden. Via onze Standsorganisaties en het Roode Kruis geschied de uitreiking. Overtuigd van deze hulp zal t.z.t. het Roode Kruis niet tevergeefs bij U aan kloppen. Spr. bracht vervolgens dank aan de diverse ambtenaren en dhr Buth voor het vele werk inverband met deze uitreiking verricht. Namens de plaatselijke afdeling van het Roode Kruis sprak Burgemeester Hordijk, als voorzitter zijn dank uit voor deze geschenkzending van een respec tabele waarde. U krijgt dit alles spon taan en daarom hopen wij, aldus de Bur gemeester, dat U de collecte in Mei Juni ook spontaan zal willen gedenken, zodat het Roode Kruis ook elders waar nodig hulp kan bieden. De heer Joh. de Vos Pzn. bracht na mens de Algemene Landarbeidersbond dank aan allen die hebben meegewerkt aan deze voor hen zo waardevolle gift, hierbij niet te vergeten de landen van herkomst Canada en Zweden. Namens de Chr. Landarbeidersbond sprak de heer IJ. v. d. Vliet. Hoe moet alles terecht komen hebben we ons af gevraagd, aldus de heer v. d. Vliet. Maar zie eens wat een giften, waarvoor onze dank hierbij uitgaat. Moge deze daad in de toekomst tonen, dat de waar dering groot is geweest. Achthulzen In Achthulzen werd in de avond uren met de uitreiking van 180 pakketten be gonnen. Hier werd het woord gevoerd door Dr JAMES H, HUNTER (13). ,,Ik heb u al verteld, dat ik op een vriend stond te wachten en daar blijf ik bij. Te biechten heb ik niets, MacKellar. De zaak, waar ik voor werk, kent geen verklikkers. Waarom zou ik je het een en ander vertellen? Sedert wanneer is het een misdaad op het trottoir een vriend op te wachten? Je kunt me niets maken. Waarom geef je iemand niet de kans zijn weg te gaan? Wanneer een mens probeert een eerlijke cent te ver dienen, proberen zulke uilskuikens als jij de zaak te bederven." De detective lachte spottend. ,,Het leven is hard. Foxy, vind je niet? Je meent, dat ik je niets kan ma ken, maar heb je wel eens gehoord van een kleine aanklacht aldaar vertoeven de met de bedoeling een zware misdaad te begaan", of van die andere verbor gen wapens dragende?" Voor beide kan ik je vast laten zetten. Het is beter me dat pistool maar te geven, Malpas, en haal geen grappen uit, want dan zou ik mijn christelijke principes wel eens kunnen vergeten om je te vermoorden." Nauwelijks was MacKellar uitgespro ken of Malpas rukte zich vrij en zwai- de zijn vuist in het gezicht van de de tective. Het scheelde niet veel of de de tective was goed geraakt. Het volgen de ogenblik zond MacKellar zijn tegen stander met een kaakslag naar de keien. Deze herstelde zich echter snel en vluchtte. De detective zette hem na op korte afstand. MacKellar was nog maar twintig meter achter hem, toen hij zag, dat Malpas zich met opgeheven hand omdraaide. Oogenblikkelijk liet MacKel lar zich languit op de grond vallen en op hetzelfde moment siste een kogel over hem heen, die met een doffe slag in een boom terecht kwam. Poxy ver dween over een hek en ontkwam. De detective stond op en sloeg zijn kleren af. Hij reed zijn auto in de garage en liep langzaam terug naar zijn kamers. Als een man met een kinderlijk geloof zei hij zijn gebed en ging naar bed. Wanneer Foxy een man was geweest met de gaven van een ziener hij had die gaven niet dan zou hij geweten hebben, dat zijn slecht gerichte schot zijn noodlot bezegeld had. HOOFDSTUK VII. De dood van Malpas, De volgende morgen om negen uur was inspecteur MacKellar op zijn kan toor. Hij drukte op zijn tafelbel en een lange vrouw met grijzend haar, blauwe ogen en een rond gezicht, verscheen. Juffrouw Effie Spears was een-- onge trouwde dame op een leeftijd, die men gewoonlijk onbepaald" noemt. Ze was langer bij de staf van de R.C.M.P. in Toronto dan enig ander lid. Zo juf frouw Spears de aantrekkelijkheid ont beerde, waarvan zo vaak wordt gezegd, dat ze de hoofden van werkgevers van vrouwelijk personeel op hol brengt, zij vergoedde haar tekort aan uiterlijk schoon door een goed humeur en een romantische instelling, die niet door de hardheden van het lot konden worden beïnvloed. Zij was het ware voorbeeld van het dichterwoord, dat „hoop eeuwig aan de boezem der mensheid zal ont spruiten" en dat er geen tijdperk in het leven van een vrouw is, waarin ze de hoop opgeeft. Juffrouw Spears hield van ouderwetse romantiek en koesterde het simpele vertrouwen, dat eens de prins van haar dromen door King Street zou komen rijden in een nieuwe Chrysler om haar te vragen alle narigheid van mis daad en misdadigers voor goed te ver geten. Maar romantische dromen ston den evenwel niet haar verbazingwek kende kundigheid in haar baan in de weg. Ze werkte al jaren op de afdeling documentatie en alleen MacKellar, voor wie ze had gewerkt zo lang hij in To ronto was, wist meer omtrent slechte mannen en vrouwen. Toen hij kwam had ze vurig gehoopt, dat hij misschien de prins van haar dro men was. Al had hij dan geen Chrys ler, ze zou genoegen genomen hebben met zijn Ford. Tijdens hun lange samen werking echter was ze er van overtuigd geraakt, dat hij óf een hartstochtelijk vrijgezel was óf geen zintuig had voor de zachtere gevoelens, die verondersteld worden het hart des mensen te beroeren. ,,Bel de T.C.A. voor me op, juffrouw Spears", zei MacKellar, ,,en vraag of vliegtuig no. 112 van Vancouver op tijd aankomt en zo niet, hoe laat het op Malton verwacht wordt. Vraag ook om een passagierslijst, Bel daarna dit num mer en vraag naar de heer Veale. Zeg hem, dat ik hem om elf uur op mijn kantoor zal ontvangen. Als iemand an ders het gesprek aanneemt en weten wil wie opbelt, doe dan net of je gek bent en zeg, dat je wel weer zult bel len. En dan wil ik nog graag, dat je het complete dossier van Foxy Malpas voor me opzoekt." „Heeft terecht gestaan wegens het smokkelen van verdovende middelen op 25 Juni 1945 en is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Hij is twee maan den geleden voorwaardelijk in vrijheici gesteld", zei ze. „Bijna juist, juffrouw Spears. Alleen, ik heb hem gearresteerd op 25 Juni en hij is veroordeeld op de eerste Juli. Geef me alles maar wat we van hem hebben. Ook de rapporten van de gevangenis New Westminster in Stony Mountain, waar luj drie jaar heeft gezeten voor roof met geweldpleging, en van de ge vangenis in Portsmouth, waar hij vier jaar te gast is geweest wegens drank smokkel." Bijna juist, inspecteur", zei juffrouw Spears met een grijns. „Maar die vier jaar was in Stony Mountain en de drie in Portsmouth". MacKellar grinnikte. Precies, juf frouw Spears, die zit. Is commissaris Stone al binnen?'" ,,Hij was hier even eerder dan u en zei me, dat ik u naar hem toe moest sturen, wanneer u kwam." Toen MacKellar het bureau van ztjn chef binnen kwam, zat Stone een brief te lezen. Met een annzwaai wees hij de detective een stoel en legde de brief op het bureau. ,,Van de P.B.I.", zei hij. „Iets bijzonders?" „Lees maar! Het gaat hoofdzakelijk over Borovitch. Ze schrijven ons, dat hij in Toronto is. Dat wisten we al. Ze waarschuwen, dat er grote dingen op komst zijn en dat de hele macht van de F.B.I. gemoboliseerd is om op de hoede te zijn voor sabotage. Het spel gaat beginnen, CoUn." MacKellar knikte. In enkele woorden vertelde hij van zgn gesprek met Veale en zijn ontmoeting met Malpas de vo rige avond. ,,Heb je de gemeente-politie vanmor gen nog opgebeld over Foxy?" vroeg door de heer Vogelaar, de heer H. HoekJ stra, secretaris van de Afd. Ooltgens plaat van het Ned. Roode Kniis en dJ heer Jac. Moerenhout namens de R,K,| Landarbeidersbond. De pakketten bevatten 18 stuks reedschappen en het aanvullende pakkej (voor inwonende gezinsleden) uit 5 vet.l schillende landbouwwerktuigen. Op 12 Juni 1954, aanvang 7.15 uui precies, hoopt de heer Arie J. Keijzeropl het orgel van de Ned. Herv. Kerk tel Middeiharnis weer een orgelbespeling I met samenzang te geven. Het ligt in het j voornemen van de heer Arie J. Keijzerj een programma te spelen, dat orgelwer-f ken en te zingen psalmen zal bevatten, 1 die de luisteraars graag wensen te ho-I ren en te zingen. Zij, die hiervoor inte-l resse hebben, kunnen de orgelwerkenl (speciaal kerkorgelmuziek) en de tel zingen psahnen, die zij wensen te horei en te zingen, vóór Zateröag 39 Mei 1951 f per brief opgeven aan de heer A. J. Keij- zer, wonende te Middelharnis, Voorstraat No. 10. De opgegeven orgelwerken en psalmen 1 zullen in volgorde van binnenkomst op L-^ het programma geplaatst worden. Op Donderdag, 15 Juli a.s. zal door de Afdelingen op de Zuidhollandse Eilanden van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen te Dordrecht een „Streek dag Zuidhollandse Eilanden" worden ge organiseerd. Deze plaats en datum zijn gekozen omdat op 15 en 16 Juli weer de Land- bouwtentoonstelling Dordrecht wordt gehouden, zodat dus 15 Juli wel bij uit stek een Agrarische dag voor Dordrecht wordt. Een werkcomité, dat bestaat uit de Dames: Mevrouw Keiler te Willems dorp, Presidente; Mevrouw Kappetep te Zd., Beyerland, Vice Presidente; Me vrouw Herweyer te Barendrecht; Me vrouw Nugteren te H.I. Ambacht; Me vrouw Talman te Alblasserdam zal de ze dag organiseren. Programmapunten zullen zijn: boot tocht, bezoek aan de Landbouwtentoon- stelling en de door de „Gildeschaet" voor de Plattelandsvrouw Ingerichte ten toonstelling, enz. Stone, toen zijn ondergeschikte uitge-| sproken was. ,,Nee, en ik denk het ook niet te doen. 1 Hij verwacht stellig, dat ik hem zal 1 ten arresteren ,als hij zich gaat meldeif Malpas is weer in actie en ik ben va«| plan hem daarin niet te storen. Hij W ons op een belangrijk spoor brengen." Tussen twee haakjes", zei Etone, „*l heb van ons bureau in Ottawa bericBj gekregen, dat Vasiloff en Olga een week 1 geleden in Ottawa zijn aangekomen. 1 vraag me af, wanneer ze zullen proW' ren in contact te komen met Tresham'1 „Dat zal nog wel even duren, denk 41 zo, maar nu we het toch over Aresha"! hebben. Is alles klaar om het gesp«]5| tussen hem en Borovitch op te nemen!' Stone knikte van ja. „Wie zorgt er voor?" Jensen en Hammond". „Mooi." Stone stond op en ging naar t"] raam. Het was een prachtige morgen het Ontariomeer lag wijd, rustig glanzend blauw in de Juni-zon. Terw)' I MacKeUar de brief van de F.B.I. zweeg hij. (Wordt vervolg en de In lerk' Voog ders van ste zen Gezi« eerste a.s. wi te zott sie He tiek het s 100- He Maar geen braci van dings Bil fer invlo zeer pelen zij hf bij g De deze niet- prijs' ter chai deel gele en nen aan hiei ken

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 2