Lezing over emigratie naar danada Het rode en Let gele gevaar J Uitdeling geschenkpak ketten te Oude Tonge Hemelvaartsdag CHB WEEKBLAD OF GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Hemelvaartsdag V. De neer Cnossen sprak voor ae C.B.T.B. De 100.000e Nederlander naar Canada Brandweer te -Middelharnis behaalde 3de prijs op Provinciale wedstrijd 6c Jaargang Woensdag 26 Mei 1954 No. 2306 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHARNIS TELEFOON K 1870-20-17 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaaJ per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. Eén der merkwaardigste verschijnse len van de laatste tijd is het feit, dat vele mensen In vele landen geen flauw besef hebben van de ontzaglijke draag wijdte der gebeurtenissen, die thans met name in Azië plaats grepen. Het is niet te veel gezegd, wanneer we beweren, dat er veranderingen bezig zijn zich te voltrekken, die van wereldhistorische betekenis zijn. Er is een revolutionnaire beweging aan de gang, die, als niet alle voortekenen bedriegen, het beeld der in ternationale machtsverhoudingen radi caal zal veranderen. De val van de Franse vesting Dien Bien Phoe was een teken! De wereld is daar daar even op geschrikt, maar men beseft niet, wat zich in het Verre Oosten afspeelt en de volksmassa's zowel als vele diplomaten voeren een struisvogelpolitiek, die het ergste voor de toekomst doet vrezen. Wij zijn momenteel getuige van een dramatische ontwikkeling in de histori sche verhoudingen, die wellicht ingrij pender zal zijn dan vele andere grote gebeurtenissen in de wereldgeschiedenis. Er speelt zich in de vlakten van Siberië, in de eindeloze verten van Rood-China, in de oerwouden van Busma, in het land van de Ganges en dat van de Indus, in Indonesië en in de nu stille velden van Korea iets af, dat de mogendheden van het Westen voor problemen zal stellen van „to be or not to be." De volkeren wereld verkeert nu eenmaal in een per- 3nanente evolutie en deze schijnt thans op een punt gekomen, waarop besUssin- gen van uitzonderlijke betekenis geno men moeten worden, wil het Westen niet zijn tot dusver dominerende positie voor goed verloren. De gehele wereld verkeert in een toestand van gisting, waaruit van alles geboren kan worden. In de laatste wereldoorlog hebben de Westelijke mogendheden, met name Amerika, samen met het Communisti sche Rusland Hitler-Duitsland versla gen en alzo de wereld behoed voor een verschrikkelijk terreur-regime. Roose velt en Truman hebben echter in 1945 de enorme fout begaan men kan het lezen in de Memoires van Churchill de machtspositie van de Sovjet-Unie te veel naar het Westen te verplaatsen, waardoor Communistisch Rusland zich nestelen kon in het hart van Europa. Het vestigde daar een serie satelliet staten; Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowa- kije. Polen, Hongarije, Roemenië, Boel- garijo en Albanië, van waaruit West- Europa aan een voortdurende bedreiging is blootgesteld. In weei'wil van deze zeer onpleizierige situatie gingen Amerika, Engeland en Frankrijk tot demobilisatie over en pas na de inlijving van Tsjecho- Slowakije in het Sovjet-bloc en de moei- lykheden om Berlijn werd men wakker en besefte men enigermate het gevaar. De N.A.V.O, (Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie) werd opgericht en de bezettingstroepen in Duitsland, die daar nodig zijn om het vacuum op te vullen bg gebrek aan een Duits leger, op sterk te gehouden. Beziet men echter de cij fers van de militaire kracht der Sovjet- Unie, dan loopt de verregaande zorge loosheid vaji het Westen in het oog. Vol gens geheime rapporten van het N.A. V.O.-hoofdkwartier heeft Rusland 175 divisies op de been en kan dit land bin nen een maand nog 400 divisies mobili seren. Van de eerstgenoemde bestaat meer dan een derde (65) uit tank- en gemechaniseerde divisies. De Russische luchtmacht bezit 20.000 toestellen en wordt in snel tempo op straalmotoren omgebouwd. Voorts weet men, dat de S.U. op het gebied der atoomwapens en raketten grote vorderingen maakt en daarbij een vloot van 300 moderne duik boten bezit. Er staat dus in Oost- Europa een militaire macht, die zonder twgfel in een minimum van tijd West Europa finaal onder de voet loopt. De marmen van het Kremlin behoeven geen rekening te houden met de publieke opinie, pers of parlement. Zij doen, wat ze noodzakelijk achten. Honderdduizen den Havenarbeiders staan tot hun dienst De productiekosten zijn er dus zeer laag, er is voor oorlog en oorlogstoerusting mensenmateriaal in overvloed. En stel daar nu tegenover het Wes ten. De machtigste mogendheid, Ame rika, heeft momenteel let wel 17 divisies op de been, die verspreid liggen over Japan, Korea, Duitsland en Ame rika zelf! Engeland is vrijwel weer te ruggekeerd tot zijn oude politiek: in vre destijd geen staand leger. Er zijn slechts een aantal divisies in West-Duitsland gelegerd. En Frankrijk is in Europa mi litair vrywel machteloos, daar het reeds zeven jaar lang een zeer moeilijke strijd voert tegen de communisten in Indo- China, waardoor zijn beste officieren en parachutisten worden opgeëist, terwijl deze oorlog in de jungle van Burma zv/a- re financiële offers vergt. Reeds enige jaren wordt er gewerkt aan de totstand koming van de E.D.G. (de Europese De fensie Gemeenschap), waarin Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux- landen zouden moeten worden geïnte greerd in militair opzicht. Ondanks de geweldige dreiging uit het Oosten schijnt men met blindheid geslagen te zijn, want de formatie van deze E.D.G. dreigt een grandioze mislukking te worden. Alleen Nederland heeft het verdrag nog gera tificeerd. In Frankrijk heerst hierom trent een hopeloze verdeeldheid, in Italië voert de sterke communistische partij een fanatieke oppositie en in Duitsland Werken de socialisten hevig tegen. Daar doorheen voert een onwezenlijk pacifis me, aangehangen door onpractische in tellectuelen, die voorstanders zijn van de z.g. derde weg, overal tegen propaganda. Is dus de situatie in Europa al verre Van behaaglijk, die in Azië schijnt nog bedenkelijker te worden voor de positie der Westerse democratieën. Sedert in China de communist Mao Tse Toeng aan de macht kwam, kan gesproken worden van een werelddreiging van het com munisme. Men kan er zeker van zijn, dat de leuze, die zijn vertegenwoordiger op de conferentie van Geneve aanhief: Azië voor de Aziaten, zeker geen holle fra se is. Wanneer na enkele jaren het com munistische bewind zich in China vol doende heeft geconsolideerd en zijn mi litaire macht heeft gemoderniseerd, dan kan men er zeker van zijn, dat het rode en het gele gevaar gecombineerd gaan werken. Daarbij komt, dat d^ volken van Azië gevoelig zijn voor de communisti sche propaganda, allereerst vanwege de treurige sociale toestanden, die er heer sen, maar ook doordat het communisme, dat steeds een veel perfecter propaganda voert dan de lauwe en slappe democra tieën, de schuld daarvan werpt op de vroegere koloniale politiek der Westerse mogendheden. Amerika poogt nu, ook In het Oosten een dam op te werpen tegen het rode gevaar. Doch ook in dit opzicht heerst er grote lauwheid. Meer medestanders dan Australië, Nieuw-Zeeland en de Phi- lippijnen zijn er nog niet. Er moet in Zuld-Oost-Azië ernstig rekening gehou den worden met het grote en volkrijke India, welks leider Pandit Nehroe niet ■bereid is zich met de oude kolonise rende" mogendheden te verbinden en momenteel zijn actie meer richt op ver dwijning van de laatste koloniale resten dan op bestrijding van het communis me. Een andere dubieuze factor in dit gebied is Indonesië, dat onder de onbe kwame leiding van Soekarno in een ta melijk hoge graad van anarchie verkeert en groot gevaar loopt een prooi van het communisme te worden. De machtspositie van het wereldcom- munisme is derhalve steeds groeiende. De 200 millioeu Russen en de 450 mil- lioen Chinezen, benevens de diverse sa- telliet-staten en de millioenen commu nisten in Italië en Frankrijk vormen te zamen een phenomenale bedreiging voor de vrije wereld. En daartegenover ver toont deze laatste het beeld van een ho peloze verdeeldheid. Frankrijk wordt verscheurd door partijtwisten en dreigt eraan ten onder te gaan. Het eertijds Rlngvergadering J.V.'s der Ger. Gemeenten op Goeree Overflakkee In het kerkgebouw der Ger. Ge meente te Middelharnis (Chr. de Vrieslaan) zal op Hemelvaartsdag een ringvergadering worden ge houden van J.V.'s der Ger. Ge meenten op ons eiland. Het eerste onderwerp voor die avond zal worden behandeld door dhr.. J. van Hoorn, chr. onderwij zer te Dirksland over „Het volk van Israël." Als spreker zal verder optreden dhr. F. V. d. VUs, Hoofd ener Chi-. School te Ridderkerk, met het on derwerp: „Een jongeling in Gods smeltkroes." Aanvang 7 uur. Het belooft een mooie avond te worden. Opkomst niet alleen van jongelui, maar ook van ouderen, zeer gewenst. machtige Britse Empire zoekt zijn kracht in diplomatieke compromissen, die het probleem niet oplossen, omdat er geen militaire macht achter staat. En Amerika vertoont ook geen opwek kend beeld. Eiseiüiower en Forster Dul les zijn aan de handen en voeten gebon den aan het Congres, dat nota bene be zuiniging op de militaire uitgaven eist, doch anderzijds bij monde van ÏKac Car- thy ee'n overdreven anti-communisten- hysterie in de hand werkt. De Ameri kaanse militaire leiders denken met hun „new look" de vijand in de hand te kun nen houden met atoom- H-bommen, maar als deze niet gebruikt worden in „kleine" oorlogen als in Korea en Indo- China, gaan de roden met dit soort ac ties door. Wanneer we dit alles overwe gen, lijkt de voorspelling niet gewaagd, dat de roden op de conferentie van Ge neve tot geen enkele v concessie bereid zullen zijn en dat deze op een even groot fiasco zal uitlopen als die, welke dit voorjaar in Berlijn gehouden werd. Dezer dagen trad voor de afd. Chr. Boeren- en Tuindsrsbond in Hotel Spee te Sommelsdijk op de heer T. Cnossen, directeur van de Chr. Emigratie-Cen trale te Den Haag, met het onderwerp: „Emigratie naar Canada." De opkomst was matig, de tijd (in het middaguur) was ook niet zo geschikt en het komt ons voor dat het beter ware geweest deze spreekbeurt tevens voor de jongeren afdelingen te doen. Die hebben er het meeste belang bij. Het was zeer leerzaam wat de heer Cnossen vertelde en hij ontveinsde zich niet, om ook de minder mooie aspecten van emigratie te laten zien. De vertoonde films over Canada en Zuid-Afrika vielen zeer in de smaak. De wegblijvers hebben veel gemist! „Dezer dagen vertrekt de 100.000ste Nederlander als emigrant naar Canada" zo begon de heer Cnossen zijn betoog, nadat de heer van Loon van Oude Ton- ge de vergadering geopend had met Schriftlezing en gebed. Dit feit zal enigs zins feestelijk worden opgeluisterd door het uitreiken van een oorkonde bij aan komst te Montreal door de Nederlandse ambassadeur A. H. J. Lovink zei spr. Dit 100.000ste geval is er een van de Chr. Emigatie-Centrale. Spr. ging na hoe men vroeger naar Amerika trok; paperassen had men niet nodig; had men geen geld dan leende men het. Na de oorlog is de grendel er op geschoven; er werd daarom omgezien naar andere landen, Canada, Zuid-Afrika Australië eaz. om te kunhen emigreren. Duizenden en nog eens duizenden zijn geëmigreerd uit ons land en het zijn weinigen die terugkomen. Dit bedraagt over het geheel 2 of 3%. Als er terug komen is dit meestal oorzaak van de vrouwen, die er het moeilijkst hebben zei spreker. De verantwoordelijkheid voor het al of niet gaan, de besUssende stap, ligt niet bij de Nederl. regering, niet bij on ze organisaties, maar bij de mensen zelf. Voorlichting doet veel, omdat onze men sen er zelf geweest zijn om de toestan den door te nemen. Dat bevordert de mogelijkheden om de emigratie tot een goed einde te brengen. Spr. had het voorrecht gehad om ver leden jaar rond de aarde te vl''»'ïen on ze planeet is maar klein merkte spr. op waarbij hij in Australië, cu vele an dere landen geweest was. Met vele Ne derlandse emigranten had hij gesproken, waarbij men dan nog uiterst voorzichtig moest zijn omtrent hetgeen wordt mee gedeeld, men moet dit nog wel eens op de zeef leggen! Er is scholing toe no dig, om de juistheid er van vast te stel len. Spreker vertelde daar voorvallen van: Soms wordt het te zwart voorge steld, soms te optimistisch. Bij emigra tie-vergaderingen met gegadigden is het onze gewoonte, zei spr. om het ook een beetje donker voor te stellen. Uit er varing wist men, dat onder de 60.000 mensen die jaarlijks emigreren er velen zijn, die een stap in het duister doen. Het gaat dus om de juiste voorlichting. Men moet zich inwortelen in het land waarnaar men emigreert. Vele kranten gew&o. ook geen juiste voorlichting. Nederland is een rijk gezegend land, zei spr. we zitten met 11 millioen mensen, wat straks 12 millioen wordt. Ondanks de emigratie zijn er 3 mil lioen mensen bijgekomen. Agrarisch ge zien wordt het een probleem, er is geen landhonger. Om. van overbevolking te spreker vond spr. toch maar betrekke lijk. In het algemeen was er toch in Ne derland grote welvaart. Maar voor de jonge boeren wordt het bedenkelijk om emplooi te vinden in eigen land. Emigreren betekent een zich volko men los maken van het Vaderland. Men moet niet denken dat men ergens een nieuw Nederland vindt! Men moet zich volkomen aanpassen aan de nieuwe toe standen; zich bepalend tot de landbouw zei spreker dat de beste boer 2 d 3 jaar nodig heeft, om zich in te werken. De grootste fout noemde hij, dat de emi granten, die hier zelfstandig waren, zo moeilijk in loondienst wilden. Resultaat was, dat degenen die direct een boerde rij kochten het niet konden kroppen en later toch in loondienst moesten! Een voordeel noemde spr. wel, dat de situatie thans gemakkelijker was dan voorheen, daar men enkele duizenden dollars meer mee kon nemen en dat la ter ook geld kon worden nagestuurd, maar het gevaar om snel voor zichzelf te beginnen, bleef toch. Het gebeurt vaak dat een boer die een eigen bedrijf heeft, dit verlaat en in de industrie gaat werken. Soms wordt hij dan later weer boer. Nodig is wel, dat wij zoveel mogelijk boeren activeren om te emigreren. Gaan er s^erx boeren en landarbeiders meer naar de verschillende landen, zou vol gens spr. het aantal emigranten terug lopen. Men wil de goede boeren, de goe de vaklui uit Holland in Canada en Australië gaarne hebben. Wel moet in het oog gehouden wor den, dat de toestanden er heel anders zijn dan hier. Alles Is gemechaniseerd, 1 man bewerkt 600 acres! Het gebeurt er „ruig", de kantjes langs de sloot laat men zitten! De grote prairies worden heel anders bewerkt. Men denkt er niet aan, ora b.v. de stoppels om te ploegen. Volgens een uitvinding van dhr Nobel een Neder lander wordt de stoppel met een ma chine opgelicht, daardoor houdt de grond meer vocht. Men werpt er na de bewer king in deze prairie-provincies het zaad weer er in, en boert dus enigszins ruw. Er is een sterk groeiproces en men heeft gewoonlijk een goede oogst. Niet een oogst zoals hier zei spr., en iedere boer zou er hier z'n neus voor optrekken en zeggen „is dat een bewerking!" Maar men werkt in 't groot, de opzet is heel anders dan in ons land. Voor een emigrant is de grote graan- bouw niet het beste. Er zit te veel risi co in, ook al is er veel voorlichting en hulp. Er is roest, sprinkhanen e.d., en al wordt er gesproeid, het risico blijft groot. Gemengd bedrijf en dan 60 acre's dus een klein bedrijf achtte spr. het beste. Vee en akkerbouw samen was goed, tenminste als er een melkcontract aan de boerderij was verbonden. Dan 500 S, 600 kippen, een boomgaard etc. brengt bijelkaar direct opbrengsten. Het is echter niet zo eenvoudig als sommige mensen deiiken. Klimatologisch en wat grondgebied betreft zijn het gro te uitgestrektheden zodat men wel goed voorgelicht dient te zijn. Ook met trans- portmoeilijkheden kan men te kampen hebben. Wat spr. gezegd had van Canada, ligt precies zo voor Australië. In het laatst genoemde land gaat het gewoonlijk iets gemakkelijker. Er is een merkbaar ver schil tussen de Australiërs en Canada. Beiden behoren ze tot de Britse domi nions, maar de connecties historische liggen anders. Australië is meer een ge- isoleerde streek; al is het groot het is in zekere zin een eiland. De Australiërs willen wel werken, maar niet in hetzelf de tempo als de Amerikanen. De Au straliër gaat uit van de idee, neem het gemakkelijk! Spr. gaf hier voorbeelden van. Voor mensen uit Nederland, die on geschoold zijn, liggen er grote mogelijk heden. Australië is 225 maal zo groot als Nederland en het is dun bevolkt. We.st-Australië is een pdachtland, met maar 600.000 inwoners! In.het Zuiden, het meest vruchtbare gebied kan men uren rijden, met niets dan verbrande bossen. Daar tussendoor prachtige wei den en goede cultuurgrond, die peper duur is, n.l. 100 tot 150 per acre. En dat terwijl tienduizenden hectare braak liggen die ontgonnen kunnen worden! De grond is te koop voor minder dan one found per acre. Arbeidsloon om te ontginnen is echter duur. Spr. gaf een voorbeeld van een boek houder uit Dordt, die 20 acres hadden gekocht, met veel boomgroei. Met pre- mitieve middelen, een lier, een bijl en een houweel hebben ze die grond in cul tuur gebracht. Drie dagen ontginnen en drie dagen werkten ze bij de anderen om de kost te verdienen. Als zó de men sen willen en het was er goed! is er ruimte genoeg om zich te ontplooien zei spreker. Een heel stuk van de we reld wacht nog op ontginning, waar een goed stuk brood is te verdienen. Spr. logenstrafte de bewering, als zou alleen het uitschot van onze bevolking emigreren. Het zijn in doorsnee behoor lijke mensen was spr.'s ervaring. Dan vertelde dhr Cnossen een en an der over de deelpacht. De schapenhou derij domineert in Australië, omdat het in vele streken droog is. De grootste cattle ranch is 100.000 mijl in de omtrek. De grootste schapenhouder heeft 120.000 schapen. Meer nog als Job in zijn rijke dagen! Voor zo'n bedrijf is de Neder lander niet geschikt, maar voor de land bouw is er gelegenheid te over ook om zelfstandig te beginnen. In Canada wat spr. toch wel het beste land achtte om heen te trekken, liggen er ook voldoende mogelijkheden. Verleden week zijn ook te Oude Ton ge de geschenk-pakketten voor landar beiders etc. uitgedeeld. Bij deze uitde ling waren tegenwoordig Drs. Bom, de heer Duyvenstein, burg. Hordijk, C. L. de Wit, de pi. bureauhouder Buth, di verse bestuurders en Standorganisaties en het Bestuur van de pi. afd. het Roo- de Kruis. Dhr de Wit wees er op, dat de ver deling moeilijkheden had gebracht, om dat door de vele overledenen, de adres sen waren gewijzigd, daar uitgegaan was van het adressenmateriaal van 1 Febr. 1953. Zij die op 1 Febr. '53 land arbeider waren of minder dan 4 H.A. land hadden, kwamen voor een gereed- schappenpakket in aanmerking. Spr. bracht zijn dank over aan Canada, aan Zweden en Denemarken voor deze ge schenkzendingen, wat over de gehele li nie vele millioenen beliep. Ook bracht hij dank aan het Internat. Roode Kruis en aan de Stichting van de Landbouw. Burgemeester Hordijk onderschreef de woorden van de heer de Wit en onder streepte de dank aan het Roode Kruis, die in de rampdagen zoveel had gepres teerd. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de heer Bom en de heer C. Volwerk, voorz. van de afd. het Roode Kruis te Oude Tonge. Daarna had de verdeling plaats. Met glundere gezichten gingen velen met een pak landbouw gereedschappen huis waarts. Het komt op spirit aan, de vrouwen spelen echter een grote rol. Er moet door een zure appel worden heen gebe ten, ledere dollar moet gespaard om vooruit te komen. Men moet veel prijs geven bij emigratie, er zijn ongetwijfeld teleurstellingen, maar het schoonste is, dat er weer hoop geboren wordt om een zelfstandig bestaan op te bouwen. Wat wordt verloren aan de ene kant, wordt na jaren teruggewonnen. Onder Gods voorzienig bestel kan de emigratie tot groten zegen zo besloot spr. zijn betoog. De Calvinistische opvatting ksin in de Engels sprekende landen worden uitge dragen; hoe meer de protestantse chris tenen in de bevolking opgaan, hoe meer het Evangelie wordt verbreid. Spr. was zich bewust dat de voorlich ting zeer verantwoordelijk was, maar aan de andere kant was het nodig dat volle medewerking werd verleend om open vensters naar de wereld te stellen. Na deze lezing werden enige mooie fims vertoond over agrarische bedrijven in Canada en een over Zuid-Afirka. Er volgde een leerzame bespreking op. De brandweer van Middelharnis en van Sommelsdijk hebben deelgenomen aan een provinciale wedstrijd te War mond. De Middelharnisse vrijwillige brand weer, onder bevel' van dhr G. de Koning wist hier een derde prijs te bemachtigen. Zijn we goed ingelicht behaalde Wate ringen de Ie en Poortugaal de 2e prijs. Er werd door de jury bijzonder gelet op precies werken. Het is voor de vrijwillige brandweer van Middelharnis een aanmoediging dat zij een medaille hebben meegebracht en een aansporing om zich verder te be kwamen. ---------O--------- AABDAPPELBEUKS ROTTERDAM, 24 Mei. Klei-aardap- pelen, 35 mm opwaarts: bintjes 21 22, alpha's 18.bevelanders 21., fu rore 2021, Zandaardappelen: voran 9—10; wilpo 10—11, ijsselster 11.50 12. Voeraardappelen 4.prijzen be rekend per 100 kg en op de handelsvoor- waarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT ROTTERDAM, 24 Mei. Veemarkt. Aangevoerd 1628 dieren, w.o. 889 vette koeien en 973 varkens, rijzen per kg: vette koeien 2.90—3.10, 2.70—2.90, 2.90 2.60; varkens lev. gew. 1.94, 1.92, 1.90. Aanvoer vette koeien minder, handel le vendig en prijzen hoger, prima's boven notering. Aanvoer varkens kleiner met willige handel en hogere prijzen, enige prima's gingen nog boven notering. H. H. CORRESPONDENTEN! In verband dat op Donderdag a.s. (op Hemelvaartsdag) in onze druk kerij niet gewerkt wordt, dienen on ze correspondenten onverwijld hun ropy in te zenden, zodat dit Woens dagmorgen in ons bezit is. Anders komt alles op Vrijdagmorgen wat vrij laat is. H. H. ADVERTEERDERS! Wij roepen gaarne uw medewerking in; om de copy van uw advertenties voor het a.s. Vrijdagnummer, op Woensdag a.s. in ons bezit te heb ben. Mogen wij daarop rekenen? Redactie en Administratie N.V. Eilanden-nieuws Weekmarkt Woensdag 39 Mei heb ik tussen de middag de moeite genomen even op de fiets te springen om een kijkje te ne men op de te Sommelsdijk juist-geopen- de weekmarkt. Mijn verwachtingen wa ren nog al hoog gespaimen, want in mijn verbeelding zag ik er honderden mensen samendrommen om lange rijen kramen, luisterende naar de kooplieden, die met onuitputtelijke argumenten hun waren aan de man tracht te brengen. Ik had Trijn beloofd als er koopjes te halen waren, dat ik on middellijk naar huis zou komen om haar te halen, want het zo voordelig moge lijk inkopen behoort tot de taak van iedere goede huisvrouw. Helaas werden mijn verwachtingen bij het bereiken van de „markt" finaal de bodem ingeslagen. Het enige wat ik zag was drie kale kraampjes op een waarvan een groente handelaar van elders een paar kistjes spinazie had uitgestald, waar geen ster veling naar omkeek. De handel was dus om te zeggen maar matig. Het spreek woord zegt: „waar het volk is, is de nering," en omreden er op de eerste Sommelsdijkse weekmarkt geen volk was, kon zelfs de eerse en enige stand houder er zijn waar niet kwijt. Ik geloof, dat die brave man er in één keer zijn buik vol van gehad zal hebben en er voorlopig geen kraam meer zal huren. Er bleek dus bij de Sommelsdijkse Mid denstanders totaal geen interesse voor deze markt te bestaan, hoewel ik meen te weten, dat hun vereniging mede tot de initiatiefnemers om tot oprichting van een weekmarkt te komen, heeft be hoord. Van terzijde vernam ik echter, dat er verschil van mening gerezen is over het tijdstip, waarop deze markt zou worden gehouden. De ene catagorie was van oordeel, dat de markt alleen slagen zou, wanneer deze des Zaterdagsmiddags gehouden zou worden, omdat dan het publiek op de been is en er juist geld is ontvangen. Mensen met een gevulde portemonnee zijn altijd wat scheutiger om te kopen, dan wanneer de bodem in zicht is. An deren hadden het bezwaar, dat de win keliers 's Zaterdags moeilijk uit hun winkels wegkomen om op de markt te gaan verkopen en deze vonden de Woensdag meer geschikt, omdat dan de landbouwers de beurs bezoeken en in hun auto's vrouw en kinderen mee zouden brengen om inkopen te doen. Noch van het een, nog van het ander is wat te recht gekomen. Er waren kramen, maar geen kooplui noch kopers. De Burgemeester van Sommelsdijk mag over de weekmarkt een optimistisch geluid doen horen, maar ik betwijfel of men met optimisme» alleen een week markt leven kan inblazen. In de grote steden, waar tienduizenden mensen wo nen mag zo'n markt floreren, maar ten plattelande valt dat heus nog niet mee. En ieder zal het met Schram eens zijn, dat onze middenstandswinkeliers géén marktmensen zijn. Voor een markt moet men „Standwerkers" hebben, die met snaterende stem en veel lawaai het pu bliek naar hun stand kunnen lokken. Zelfs al zouden onze winkeliers een stand bezetten, dan durf ik te zeggen, dat er van de honderd geen drie zijn, die de moed hebben om luidkeels en met veel bombarie de onvergetelijke kwaliteiten van hun artikelen aan te prijzen. Dat ligt deze mensen absoluut niet; ze zou den het beneden hun stand achten. Bo vendien hebben de bona-fide winkeliers geen extra koopjes aan te bieden, tenzij ze wat ,,winkeldochters" voor een prik je van de hand willen doen. Schiet er dus niets over, dan de echte marktkoo^- lui van de overkant" naar Sommels dijk te trekken. Wanneer dat zou ge beuren, kan dit niet anders dan tot na deel van de neringdoende middenstand zijn en zou de vereniging zich nog wel eens kunnen beklagen ooit een vinger uitgestoken te hebben om een Sommels dijkse markt in het leven te roepen. On tegenzeggelijk hebben de echte stand werkers talent om het publiek met een grap en een grol iets aan te smeren, waarvan men later spijt heeft het ooit gekocht te hebben. Daar wordt natuur lijk niet over gepraat, want de miskopen die men op de markt doet, worden stil letjes in de doofpot gestopt. Men erkent nu eenmaal niet graag, door een markt koopman te zijn overbluft. Daarom vraagt Schrammetje in gemoede, of zo'n markt die door allerlei scharrelaars wordt bezocht, enig nut heeft. De mid denstand, die tenslotte de belasting be talen moet heeft er ongetwijfeld schade van. We kunnen gerust zeggen, dat on ze winkeliers globaal genomen hun uiter ste best doen om goede artikelen te brengen voor de laagst mogelijke prijs. Leveren zij iets, dat niet helemaal bij de cliënt voldoet, dan is er in de meeste gevallen verhaal op en wordt de kwes tie onderling opgelost. Een goed winke lier zal alles doen om zijn klanten te behouden en steeds zo soepel mogelijk zijn. Bovendien kan men bij de winke liers rustig uitzoeken en alles op kwaU- teit beoordelen. Op de markt gaat alles om zo te zeggen met een vloek en een zucht en zit men er tussen eer men er erg in heeft. Met klachten behoeft men achteraf niet aan te komen, want daar kan de marktkoopman zich niet mee be zighouden, 't Wordt trouwens niet van hem verwacht ook. Daarmee wil ik niet zeggen, dat de echte marktkooplui nooit eens 'n extra koopje aan kunnen bieden, 't Is ook een apart soort vakmensen, die overal neuzen of er voor hun wat te pikken valt. Faillissementen, in beslag genomen goederen, oude magazgnvoor- raden en dergelijke zitten ze achteraan om hun slag te slaan. Let maar eens op: een merkartikel vindt men nooit op de markt, 't Is alles meest goed met onbe kende namen of buitenlandse fabrikan ten. Neen, Schram kan de oprichting van deze weekmarkt geen gelukkige greep vinden, wanneer de kooplui uitsluitend van „over" moeten worden aangetrok ken. Het is ook de vraag of zij de Woens dag vrij hebben om te Sommelsdijk te komen experimenteren. Wanneer ze die dag elders een druk bezochte markt be zoeken, zullen ze er weinig voor gevoelen dat terrein prijs te geven en grote on kosten te maken om naar Sommelsdijk te reizen, zonder dat ze er zeker van zijn er een boterham te zullen verdie nen. Wil men wat goed meebrengen, dan moet dat meestal per auto en vormt de dure overtocht voor hun een bezwaar. Dat men een paar maal per jaar ter ge legenheid van de „beêstemart" wat volk naar Sommelsdijk trekt, zit hem in de traditie van jaren her. Ik meen me te herinneren, dat er voor de oorlog meer marktkooplui naar deze veemarkten kwamen dan thans het geval is. Of dit komt doordat er minder interesse voor bestaat, dan wel door dit er veel Joden- koopluit zijn aangekomen, die destijds rijk vertegenwoordigd waren, weet ik niet. We zullen afwachten hoe de zaken zich ontwikkelen, al zie ik er voorshands nog niet veel heil in. Er zijn mensen, die menen dat een markt het beste zou sla gen op Zaterdagmiddag onder aan het Zandpad. Als het Zandpad dan voor het verkeer zou worden afgesloten, zeggen ze, dan zou je eens zien, welke zaken daar wer den gedaan. Niet om Sommelsdijk te veraffronteren, maar ik geloof, dat daar meer levensvatbaarheid in zou zitten dan in een Sommelsdijkse markt. Het zou ook daar echter naar mijn beschei den mening niet anders dan tot schade van de winkeliers zijn die op de dgk hun zaken hebben. Onze gemeenschap is te klein, om er een markt op na te houden, waar de winkeliers geen last van zullen hebben. En een markt, om tweede-hands artikelen van de hand te doen zou ook weinig kans van slagen hebben, omdat de bevolking op zoiets hier niet inge steld is. Daar is njen te degelijk voor! SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1