HA^ANDEL De activering tot burgerzin Raadsvergadering te Herkingen GHB WEERBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAO VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN n. MEDITATIE Vanwaar en waarheen? Groot doek van Marius Richters voor Doetinchem Als U schoorsteen brand hebt, dan Ambachtslui hebben hel druk Adoptiewerk nog niet afgewerkt Burgemeester Van Heijst is nog steeds ziek KIESPIJN?^ Veerdiensten „Van der Schuyt" met de zomerdienst DAME5. EN HERENHORLOGES Ds J. D. Kleine op 51-jarige leef tijd te Rotterdam overleden SLAVENBURG'S BANK N.V. Jaargang Zaterdag 22 Mei 1954 No. 2305 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag' ABONISTEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. In ons vorig artikel omschreven wij (ie „burgerzin" als het besef van de rechten en plichten, v^relke men als staatsburger heeft, de zin voor hetgeen de burgers ten goede kan komen, het besef, dat we verantwoordelijk zijn voor liet lot van anderen. Geconstateerd werd, dat slechts wei nigen bereid ztjn die verantwoordelijk heid te dragen en veler belangstelling niet verder reikt dan een zo hoog mo- geljjjk inkomen «n alles draaiend om het eigen „ik". Velen leven niet meer doelbewust, doch worden geleefd, zien wel wat er tenslotte van terecht komt. Het is begrijpelijk, dat het gemakke lijker is dit alles te constateren, dan de middelen tot verbetering aan te wijzen. Br zijn mensen, die het eerst de Over heid als de aangewezen instantie zien om „opvoedend" te gaan werken. We ontkennen niet, dat de Overheid een taak heeft, doch wijzen er terstond op gezin, kerk, maatschappij, school enz. geen onderdelen van de staat zijn, doch een eigen taak en arbeidsveld heb- Ijen. De Overheid mag stimulerend en zo nodig coördinerend optreden, doch dient ook in het belang van de geestelijke vrij heid, die eigen taak en dat eigen arbeids veld te eerbiedigen. Daarnaast staat vast, dat de Over heid op haar terrein heeft te bevorderen de belangstelling voor de publieke zaak. Deze gedragslijn heeft nu betekenis voor de te kiezen middelen. Met dankbaarheid moet worden ge constateerd, dat ook buiten de kring der christelijke politiek men daar een open oog voer heeft, met name beeft de Heer Molendijk, de referent op het con gres van de afd. Zuid-Holland van Ne derlandse Gemeenten in Middelharnis gehouden daarvan blijk gegeven. De taak van de Overheid moet dus allereerst bestaan in het wekken van belangstelling voor de publieke zaak, d.i. voor het werk van onze gemeentera den, de provinciale staten en de volks vertegenwoordiging. In verschillende gemeenten houdt men z.g. „Burgerdagen" dagen, waarop men de a.s. kiezers en kiezeressen op het ge meentehuis bijeenroept om hen voor te lichten ten aanzien van hun taak. Andere gemeenten geven populaire geschriften uit, waarin men een toelich ting geeft op de gemeentebegroting en daarin laat zien, waarvoor het geld wordt uitgegeven en waarvoor men dus belasting betaalt. Er zgn gemeenten, die van tyd tot tgd vergaderingen beleggen met de ingezetenen om b.v. een uiteen zetting te geven van stadsuitbreiding, die in nieuwe wijken de nieuwe bewo ners bijeenbrengen om uiteen te zetten, wat er in de gemeente alzo bestaat en werkt. Een andere mogelijkheid is in gemeen- telpe commissie etc. niet-raadsleden te benoemen om te profiteren van krach ten, die niet in de raden een plaats heb ben. Ook de plaatselijke kiesverenigingen hebben een taak om in hun vergaderin gen de publieke zaken van de gemeen te door deskundigen te laten behande len, waardoor veel duidelijk wordt en nieuwe gedachten ter sprake kunnen komen. Het raadhuis der gemeente moet niet een koud administratiegebouw zqn, doch dienstbaar zijn om de bevolking indivi dueel en gezamenlijk tot activiteit te brengen. Op de gemeentebesturen rust dus on getwijfeld een taak, ook daarom, om dat zij niet moet verheugen om wat zij zelf doen, doch om wat uit de burgerij zelf voortkomt. Geen centraUsatie, doch decentralisa tie. Hieruit volgt, dat de grote waarde van door de burgerij gevormde organi saties moet worden erkend. Niet in de allereerste plaats door sub sidiering, doch door morele steun. Het gemeentehuis moet niet zijn een Centrum van waaruit de gehele samen leving wordt geregeerd, doch waar men steeds om raad kan komen. In het ver enigingsleven wórdt het dragen van ver antwoordelijkheid geleerd. Een ieder ontvangt zrjn taak en zal die naar beste krachten hebben te ver richten. Naast de gewone dagehjkse werkkring heeft ieder mens er belang bij in an dere bezigheden nieuwe krachten op te doen voor zijn of haar dagtaak. Als het verenigingsleven goed gericht is, dan wordt daardoor beoogd de naas te, de samenleving te dienen. In die samenwerking wordt bevorderd de gemeensehapsgedachte en daar moet Men leren de arbeid voor en van ande ren te waarderen. Wie even nadenkt, ziet dan een breed veld van arbeid opengaan. Van zangvereniging tot wetenschap pelijke verenigingen toe, van Kruisver- enig;ingen tot Oranjeverenigingen enz. Uit het vorenstaande moge blijken, dat wq de belangstelling voor het brede r!^ ga^arne willen stimuleren. iJoch nu de vraag is hiermede nu voor Christenen alles gezegd en dan ant woorden wij: neen. Het leven van den Christen bestaat h'et uit een aantal bezigheden, die hg ^eeft te verrichten, naar eigen keuze, «och zij. moeten staan in het doorlopend roepmgsbesef, dat God een ieder een «ak in deze wereld geeft. ^'^i^om geloven wij, dat de activering van de „burgerzin" weinig vruchten zal atwerpen, als dit niet gepaard gaat met „En hq zeide: Hagar, gij dienst maagd van Saraï.' vanwaar komt gij, en waar zult gij heengaan?" (Genesis 16 8a) ni. De vraag van de Engel des Heeren aan Hagar in de woestijn, heeft heerlijk doel getroffen. Dat bemerken we aan haar antwoord: „Ik ben vluchtende voor het aangezicht mijner vrouwe Sarai!" 't Is een kostelijke schuldbelijdenis. Ze heeft het niet over Saraï en werpt niet een deel van de schuld op hare meeste res, o neen, zij erkent dat Saraï hare vrouw is en dat zij van haar weggelo pen is. Hagar zelf wordt hier de schul dige en daarmede heeft Hagar alles ge zegd. „Keer weder tot uwe vrouwe en ver neder u onder hare handen." Dat is het antwoord hetwelk de Engel haar geeft op haar belijdenis. Keer weder! En dat betekende wat voor deze Hagar om terug te keren! Dat gaan langs al die punten en plaat sen, waar zij haar verwensingen tegen haar meesteres heeft geuit. Keer weder! O, dó.t bevel ging onge twijfeld in tegen haar vlees en bloed. Zelfontdekking leidt tot zelfvernedering! En nu was geen andere weg voor haar mogelijk. Zij moest tot het huisgezin van Abraham. De Heere Zelf heeft in Zijn voorziening bestel Hagar onder Sara ge steld, en het behaagde Hem Hagar door Sara's hand te regeren. Daarom moest zg zich onder hare hand vernederen. In dien weg zou zij zegen ontvangen. Er was dus voor Hagar een weg. En zo is er ook voor allen die geen weg meer weten met hun weg nog een weg, en dat is de weg terug. Zeker, die weg terug blijft voor vlees en bloed langs al de momenten, waarin we God de gehoor zaamheid heisben opgezegd, een zware gang. En toch, daar is geen andere weg. We moeten door het gericht heen terug. Terug naar het Woord van God en de God van het Woord. Keert weder, gij af kerige kinderen, zegt de Heere, Ik zal uw afkeringen genezen en uw zonden niet meer gedenken. Zonder onze verne dering voor God kan de Heere dus niets aan ons geven. O, mrjn lezer, smeekt de Heere, om die ontfermende, verbrekende genade Gods. Dan komt ge op de weg terug! Het heeft de Heere behaagd, in de weg van Zijn vrijmachtig ontfermen, voor de verloren zondaar, in de Heere Jezus Christus, de Zoon Zijner eeuwige liefde, dien weg terug te geven! Jezus Christus heeft de toegang ont sloten in Zijn bloed tot des Heeren tent, tot het Vaderhuis en Vaderhart. In Hem is een verse en levende weg om toe te treden met vrgmoedigheid tot de troon der genade. Christus is voor een iegeltjk, die in Hem gelooft, de weg terug! Bezit ge nu reeds door de genadegave Gods dat geloof? Weet, gelflk de land man een stek of het boomgewas ent, het zwakke uitspruitsel daartoe aanvat en het in het oog van den tak hecht, zó grtjpt de genade Gods door Woord en Geest de zondaar in het hart om hem in het geloof met Christus te verenigen. Daaraan hangt de zaligheid. Dat is nu het geloof, dat overal in de Schrift ver eist wordt tot zaligheid. „Uit genade zijt gij zalig geworden, door het geloof, en dat niet uit u, het is Gods gave!" En dat geloof, als het door de Heilige Geest wordt werkzaam gemaakt, zuigt uit Christus zijn sappen; zodat de dwaas bij zichzelven uit Christus de sappen der wijsheid, der kennise Gods trekt, die tot de zaligheid leidende is. Zodat de god deloze in zichzelven, als Christus gerech tigheid hem in het evangelie wordt voor gesteld en aan zijn ziele ontdekt door de Heilige Geest, die gerechtigheid met beide handen des geloofs aanvaard; zo dat de tot alle goed onbekwame, gena de uit Christus trekt tot heiligmaking; zodat de van dood en hel benauwttis schuilt bij Dien Man, Die is een verber ging tegen de wind en een schuilplaats tegen de vloed, dewijl Hij ook tot een volkomen verlossing geschonken is. Zie, waar dit geloof heerst, heerst de zaligheid, omdat het de Zaligmaker aan kleeft; doch waar het ontbreekt, en men geen deel met Hem heeft, heeft men evenmin deel aan de verlossing door Zijn bloed. .Daarom, onderzoek uzelven nauw, ja zeer nauw! Vanwaar komt gij en waar zult gij henengaan Vanwaair? Komt ge van Bethlehems stal en van Golgotha's heuveltop, waar het handschrift der zonde ,hetwelk te gen ons is, genageld wierd aan het kruis in het bloedende lichaam van uw Borg en uw Middelaar, Die het al volbracht? En waarheen dan? 'k Weet niet, of de weg van dezulken kort of lang, ge makkelijk of moeilijk wezen zal, doch dat is het ergste niet. Voor hun verwonde rende ogen zullen zeker eens de parelen poorten van het nieuwe Jeruzalem open springen en door de woestijn van het leven, op de weg daarheen, worden de beloften des evangelies de staf om op te leunen. Het paradijs Gods komt, teruggekeer de zielen, want het is herwonnen! Vanwaar komt gij? Uit een verloren paradijs! Waar gaat gij heen? Naar het her wonnen paradijs! Katwijk a. Zee Ds N. de Jong. Gezicht vanaf de rivier op MiddelharnisSommelsd^ik De gemeentebesturen Middelharnis Sommelsdijk hebben aan de kunstschil der Marius Richters te Rotterdam van wiens kunstwerken te Sommelsdijk een paar jaar geleden een tentoonstel ling is gehouden opdracht gegeven voor een schilderstuk, dat aan de ge meente Doetinchem voor de verleende hulp aan beide gemeente zal worden aangeboden. Het is een zeer groot doek gevat in een fraaie lijst, voorstellende een gezicht op Middelharnis en Sommelsdijk vanaf het Haringvliet. Het is geschilderd op een Pebruari- morgen, als de zon in het Oosten op komt en haar eerste lichtflitsen over het Haringvliet werpt. Op de voorgrond is veel water, waarachter de contouren van de dijken, de torens van Middelhar nis en Sommelsdijk, de molen, de schoor steen van de gasfabriek en vooruit springend het havenhoofd met de inloop van de haven. Een juist beeld hoeveel water al is het water hier rustig bij de ramp tegen onze dijken is opge- tornd! Het is een zeer imposerend doek, met machtige wolkenmassa's, een men geling van licht, wolken, water en land. Het ligt in de bedoeling dat het doek op Zaterdag 29 Mei a.s. aan de gemeen te Doetinchem door burgemeester D. Rijnders zal worden aangeboden, waar het in de raadszaal zal komen te han gen. iDe leden van beide gemeenteraden e.a. autoriteiten, alsmede Sempre Cres cendo, zal hierbij tegenwoordig zijn. Voor het publiek zal het schilderstuk te bezichtingen zijn op Dinsdag- en Woensdagavond a.s. van 7 tot 9 uur in het raadhuis te Sommelsdijk. Wij wekken gaarne op om dit kunst werk te gaan bezichtigen. De commandant van de brandweer te Middelharnis verzoekt de inwoners bij melding van schoorsteenbrand op te ge ven: „Schoorsteenbrand bij enz." Het gebeurt n.l. herhaaldelijk, dat er zonder meer. „Brand bij enz." gemeld wordt, in welk geval door de Politie via de alarminstallatie, de gehele vrijwilli ge brandweer gealarmeerd wordt en ve len onnodig hun werk moeten onderbre ken. als uiteindelijk doel een antwoord op de vraag: Waarvoor leeft gij? Behoort Uw leven U toe of staat het in dienst van Uw Schepper, Uw Heer en Koning. En laten we het dan eerlijk bekennen, dat met alle waardering voor het vele, wat gedaan wordt, zo weinig gezien wordt van de opdracht, om de macht der zonde in 's Heeren kracht terug te dringen, om heel de samenleving te doen beantwoorden aan de wil van onze God. De belijdenis, dat God Schepper is van hemel en aarde, dus met al het goede en schone, wat Hg in Zijn genade ons nog schenkt, moet worden aangewend tot Ere van Hem. Daarom moet de Christen er voort durend op uit zijn, op gepaste wijze in allerlei verband, waar hij werken kan ook te werken. Het hele leven moet een getuige zijn mede door onze daden. We denken aan het medeleven met de politieke arbeid, we denken aan het cul turele leven, dat niet verwaarloosd mag worden tot Ere van God, we denken aan velerlei sociale arbeid. Ook op ons eiland groeit, mede dank zg de kerken, deze arbeid, doch voor waarde is, dat met verstand en wijs be leid gewezen kan worden op Hem, die vastheid en blijdschap aan het leven geeft. Als Christenen moeten we niet alleen verdedigen wat ons lief is, maar ook werken als een zoutend zout. Het woord actieve Christenen is eigen lijk niet juist. De naam van Christen eist activiteit. Wg hebben een woord tot de wereld. In die arbeid hebben we vertrouwen te vriimen, doch nimmermeer in neu traliteit te berusten. De oproep tot activering van de „bur gerzin" heeft tot ons dus wel heel. veel te zeggen. Wanneer we allen gegrepen werden door onze roeping, wat zouden we dan veel voor de samenleving kunnen doen. (Daartegenover vrezen we, dat wan neer alleen de middelen worden aange prezen, zonder de geestelijke wortel, het grote levensverband niet zal worden ge zien. Dan mogen vele middelen een tijdelg- ke opleving geven, doch blijvende waarde zullen zij niet hebben. Door genade heeft de Christen een taak jegens heel Gods Schepping. Zijn activiteit geldt tot de laatste snik, om daarna God eeuwig te mogen loven. Voor hem geldt er voorturend naar te staan: Eens aan de avond van mijn leven Breng ik van zorg en strijden moe Voor elke dag mij hier gegeven U schoner, rijker loflied toe. De raad van Herkingen kwam Dinsdagavond half acht bijeen. Daar Burgemees ter van Heijst nog steeds ziek is, werd Je vergadering gepresideerd door de loco-burgemeester Wethouder J. Witvliet. Afwezig was met kennisgeving de heer van Wageningen. De 15 punten bevattende agenda werd in een vlot tempo afgewerkt weth. Witvliet heeft daar slag van het was alleen de rond vraag die enige bespreking opwierp. Ter tafel kwam o.m. dat sommige bewo ners nog op herstel van hun huizen en op een schuurtje van het adoptie-comité zaten te wachten, wat volgens de voorzitter aan de ambachtslieden lag, die overkropt zaten met werk. De voorz. opende met gebed en wees er op dat de burgemeester ziek was waarbij hij de hoop uitsprak dat hij spoe dig hersteld zou zijn om de gemeenteza ken weer te kunnen behartigen. Deze vergadering moest echter toch worden belegd, om enkele noodzakelijke dingen af te handelen. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was de rekening van de Vleeskeuringsdienst, waarvan 59.26 zou worden terugontvangen. De kascontrole was in orde bevonden; goed gekeurd waren terugontvangen enkele raadsbesluiten. De bezoldiging wethou ders was gesteld van 290.op 400. B. en W. vond hier iets onbillijks in, om dat b.v. in Melissant de wedden 550. voor iedere wethouder waren. Hierop zou bg G.S. worden geattendeerd. Vastgesteld werd een algemene kin derbijslagregeling voor het gemeente personeel. Voorgesteld werd het besluit tot ge sloten verklaring van het Zweosplein in te trekken. Dit moest gebaseerd zijn op art. 4 van het Wegenreglement in het belang en de vrijheid van het ver keer en de veiligheid op de weg. Hiertoe werd besloten. Voor begrafe- ni.ssen zou e.v. ontheffing worden ver leend. Vastgesteld werd de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. liOl en 101 bis der L.O.-wet 1920 over 1953 voor de Vereen. Chr. Schoolonderwijs op Ger. grondslag. Hierop was nog een tegoed van 89.71, Eveneens volgde vaststel- Ung voor de Ned. Herv. School. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening op de heffing van een verlof- recht ingevolge de Drankwet. Voorstel tot het ruilen van grond aan de Grevelingenweg met Mevr. de Wed. A. Munters-Polder ten behoeve van de woningbouw. De gemeente heeft het strookje grond achter het huis van Wed. Munters ge kregen en Mevr. Munters een stuk grond naast het huis. De raad ging er mee ac- coord. Voorgesteld werd het presentiegeld der raadsleden te brengen op 6.per vergadering. Het presentiegeld is thans vier gulden. B. en W. wil met deze verhoging ook het verlet enigszins tegemoet komen. Werd goedgevonden. Voorstel tot onteigening van het per ceel grond achter de Kaaidijk (opgespo ten terrein). Dit is gepubliceerd aldus de voorz., er waren geen bezwaren binnengekomen. Werd goedgevonden. Vaststelling herziening uitbreidings plan. Ook dit had ter inzage gelegen; de raad moest het vaststellen, waarna het nog 14 dagen voor het publiek ter in zage moet liggen. Aldus geschiedde. Enige begrotingswijzigingen voor het dienstjaar 1953 en 1954 werden aange bracht en goedgevonden. Voorstel tot het aanvaarden om niet van een perceel grond aan de Kaaidgk van het Waterschap „De Dgkring Flak- kee". Dit betrof een lapje grond waar de afgebroken huizen op hebben gestaan. Deze grbnd kan gebruikt worden voor woningbouw. Het werd met graagste aan vaard. De voorz. deelde mee dat nog een stuk grond nodig was van de Polder. Het Polderbestuur bleek bereid dit af te staan. Hierover moest met de notaris nog overleg worden gepleegd. De prijs is nog niet bepaald. Tevens deelde de voorz. een en ander mede over een waterkerende muur die nog moest worden aangelegd. Rondvraag De heer Kalle vroeg of de pad naar de Zweedse woningen voor rekening van de gemeente werd gelegd, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Het zou spoedig in orde worden gemaakt. Van Zaterdag 22 Mei v.m. 13 uur t.m. Maandag 24 Mei v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdyk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen C. F*. Arends, arts. Tel, 2001, Mid delharnis, Dirksland-Herkingen-Mellssant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen dr P. Boot, Telef. 01877—227, Dirksland en K. J. Huisman, arts. Tel. 01877412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, P. J. de Man en E. Bouman. Voor spoedge vallen G. J. Buth, arts. Tel. 1871—306, Den Bommel en P. C. J. Voogd, arts. Tel. 59, Oude Tonge. Hemelvaartsdag: Dienst P. C J. Voogd, arts. Tel. 59, Oude Tonge en G. J. Buth, arts. Tel. 1871—306, Den Bom mel. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 cL Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos SO et. De heer Kalle vestigde verder de aan dacht op de sloot langs de begraafplaats waar allerlei rommel in wordt gewor pen. De voorz. vond dit meer dan ergerlijk. Hiertoe zouden strenge maatregelen ge nomen worden. Ook zal er een bord wor den geplaatst. De heer Kalle attendeerde op de grond bij Klem die open lag, wat hij een wan gedrocht in de gemeente noemde. „Wan neer wordt dat nu bebouwd?" vroeg spreker. De voorz. gaf hierop een toelichting en zeide er in besloten zitting er meer van te zullen zeggen. „De begraafplaats wordt die ook af- gerasterd?" vroeg de heer Doomhein. De voorz. zou dit opnemen met ar chitect Vreugdenhil. Er zouden palen met een afrastering komen. Het is op genomen in het stratenplan. De heer Hogerwerf stelde een vraag over het oude kerkhof. Men loopt daar maar over heen zei spr., en nogal liefst oudere mensen, wat van weinig fatsoen blijk geeft. Spr. wilde daar voorzienin gen treffen. De voorz. lichtte toe, dat er inderdaad hoeks op over gelopen werd naar de Scharloodijk. Er liggen nu gerooide bo men langs om het te versperren. Dit na jaar hopen we er bomen te planten, zei spr. De mensen die zich hieraan, schul dig maken zullen gewaarschuwd wor den. De heer Hogerwerf vroeg of het talud van de dgk bij de kerk van de polder was, wat de voorz. bevestigde. De pol der zou dit laten herstellen en gras in zaaien. Wordt er een pad aangelegd voor de mensen aan de Scharloodijk?" vroeg de heer Kalle. De voorz. antwoordde dat de gemeen te-architect dit pad zou uitzetten. Dan vroeg de heer Kalle nog of de Woningbouwvereniging toezicht had op woningen op het Zweosplein. Er man keerde hier en daar nogal wat aan. De voorz. antwoordde dat de wonin gen nog niet waren opgeleverd. Het zou in orde komen. De heer v. d. Wende informeerde naar de weg onder de buitendijk en de Schar loodijk. Spr. vond het een erge nalatig heid dat dit niet vorderde. De voorz.: Er is vandaag gewalsd en morgen gaan ze teren, Tevens wordt het pad onder handen genomen. De heer v. d. Wende vroeg wanneer de kade aan de haven werd verlegd, waarover de voorz. een en ander vertel de. Het wordt stalen damwand. De heer v. d. Wende vroeg of het adoptie-werk nu afgelopen was. Er za ten nog enige mensen uit de zien naar herstel van Hun woning en ook naar een schuurtje. De voorz. was blij dat deze vraag kwam. Er waren inderdaad ontevreden mensen, wat echter niet ligt aan de adoptie. Het ligt aan de drukte bij de ambachtslieden meende spreker en dhr Snijder, met de uitvoering belast, zal het onder handen nemen. De heer v. d. Wende dacht dat niet zo best werd afgeschoven! Hij meende dat het aan B. en W. lag! Als de adoptie er buiten staat, moet B. en W. deze mensen helpen. Weth. de Geus lichtte toe, dat de am bachtslieden eerst hun klantenwerk af maakten en het andere werk lieten lig gen. De voorz. zeide er in besloten zitting nader mededelingen'over te zullen doen. Dit vond dhr v. d. Went?,? goed, zijn mening bleef dat het niet aan de am bachtslui lag. Hij zocht de schuld bij B. en W. In besloten zitting zou hij er ook het zijne van zeggen. De heer Doornhein sprak nog met lof over de brandweer, die zich met het laatste brandje zo geweerd hadden. De materialen waren best en alles verliep vlot. Dit verheugde de voorzitter, het pleit ook voor de gemeenteraad, dat ze beste spullen zijn aangekocht. Na nog enige verdere besprekingen volgde besloten zitting. De beide veerdiensten Dintelsas Ooitgensplaat (Sluishaven) en Den Bom melNumansdorp zullen met de zomer dienst ingaande Maandag 24 Mei a.s. ieder met één dienst worden uitgebreid. In de laatste vaarten zijn enkele wijzi gingen gekomen. De afvaarten van Din telsas zijn: 6.15, 7.45, 9.15, 10.45, 12.30, 14.00, 15.30, 17.00, 18.30 en 20.30. Van Ooitgensplaat (Sluishaven) om: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.15, 14.45, 16.15, 17.45, 19.30 en 21.00 uur. Gedurende de zomermaanden zullen 's Zondags twee diensten worden uitge voerd. Van Den Boimncl zijn de vaarten ge steld op: 6.00, 8.30, 11.00, 13.40, 16.00, 18.00 en 20.30 uur. Van Numansdorp vertrek: 7.15, 9.45, 12.15, 14.50, 17.00, 19.00 en 21.15 uur. Zondags geen dienst. Op 2e Pinksterdag zullen beide veer diensten varen als op werkdagen. Over Hemelvaartsdag- wordt in de nieuwe dienstregeling niets vermeld. Naar het ons voorkomt zal op die dag ook nor maal worden gevaren. Slechts enkele treinen van de R.T.M, geven aansluiting op de dienst Numansdorp van en naar Rotterdam. STAAL - DOUBLÉ - GOUD JUWELIER HORLOGER" BBmil^i^J^-lQiÜ;': l?Op|i)AM-t Woensdagmorgen om 4.30 uur is ten zijne huize Eendrachtsweg 79 te Rotter dam overleden Ds Jan Dirk Kleijne. Pre dikant bij de Herv. Gemeente van Rot terdam-Centrum. Hij bereikte de leeftijd van 51 jaar. Ds Kleijne werd September 1930 verbonden aan zijn eerste gemeente Willige-Langerak (bij Schoonhoven). Op 18 Mei 1933 deed hij zijn intrede te Ooitgensplaat (bevestigd door Ds J. Pokkema te Amstelveen). Op 15 Novem ber 1936 nam hij van deze gemeente af scheid en verbond zich tot April 1940 aan Oud Beijerland. Van 1940 tot 1945 was hij predikant te Alkmaar en vanaf September 1945 tot heden te Rotterdam- Centrum. Ds Kleijne was een gaarne ge hoord en bemind predikant, die behoor de tot de Geref, Bond in de Ned. Herv. Kerk en bekleedde vele functies op ker kelijk terrein. Te Ooitgensplaat, waar hij vele vrienden had en nog dikwijls tij dens vacantie bezocht of preekte, werd in de periode dat hij daar arbeidde over gegaan tot uitbreiding van het aantal zitplaatsen in de kerk, door een stuk dat was afgescheiden bij het geheel te trekken. De noodzaak van een goede vergaderplaats voor de verschillende verenigingen werd ingezien en mede door zijn leiding het verenigingsgebouw „EI- thato" gebouwd en ingebruik genomen September 1935. In 1935 was Ds Kleijne ook een van de initiatiefnemers tot uitgifte van een eigen kerkblad op (JoereeOverflakkee, dat onder de naam „De Zaaier" nog al tijd wordt uitgegeven. Geruime tijd was de overledene onder medische behandeling wegens een ver hoogde bloeddruk die schadelijke invloed deed gelden aan het hart. Preken deed Ds Kleijne sinds maanden niet meer, daar veel rust was voorgeschreven. Te Ooitgensplaat waar Ds Kleijne zeer gezien was wordt zijn heengaan diep betreurd. VOORSTRAAT 9 SOMMELSDIJK TEUEF. 2138 Alle Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen DIRKSLAND UITSLAG BALLONWEDSTRIJD Uitslag ballonwedstrijd tijdens natio nale feestdag van de Middenstandsver eniging van Dirksland. Ie prijs een autoped, Adr. Oorbeek; 2e prijs een foto-toestel, Trijn v. d. Hoek; 3e prijs een pop, Ines Jessurun; 4e prijs een paar schoenen, Truus Jongejan; 5e prijs een bromtol, Co. v. d. Hoek; 6e prijs een sportriem, H. Brooshoofd; 7e prijs een doos bonbons, J. Poortvliet Jacz 8e prijs een doos bonbons, Geke v. Ber- kel; 9e prgs een doos bonbons, Janny Koppehnan. Zaterdag afhalen na 7 uur in de toon- l;amer. Heul 1.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1