et voor- en het tegen van het „Landbouwschap'' een gevaar voor de jeugd GOUDEN HUWELIJKSFEEST TE OOLTGENSPLAAT CHB WEERBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOB DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Lezing voor de Hollandse Mij. van Landbouw De bruidegom is schrijver van een dagboek en groot natuurliefhebber Wettouder J. Ie Comte te Sommelsdijk koninklijk onderscneiden Woensdag 12 Mei 1954 No. 2302 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUDDELHARNIS ïïJLEFOON K 1870-2037 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkeifl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telet. K 1870 - 2017 Verschijnt tfceemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speclaaJ tarief. (Publiekrechtelijke Bedrijf- Organisatie) Vrijdag 7 Mei kwam de Holl. Mij. van Landbouw (gecombineerd) in algeme ne ledenvergadering bijeen in Hotel Spee te Sommelsdijk, tot het afwikkelen van diverse huishoudelijke aangelegenheden. Aan het eind van de bijeenkomst die slechts matig bezocht was hield de secretaris van het- Hoofdbestuur, dhr. Ir. Tuinmaji een inleiding over de Wet: Publiekrechtelijke Bedrijfs-Orga- nisatie en wel o.a. welke veranderingen deze wet zal hebben voor de Stichting voor de Landbouw, welke plaats de standsorganisaties zullen innemen ter uit voering van deze wet. De voorz. opende met een welkomst oord, inasnderheid aan dhr Tuiruman. Na de opening nam het Bestuurslid dhr Timmei'B het woord en deelde de vergadering mede, dat de voorz. j.l. de ridderorde van Oranje Nassau te beurt was gevallen. Dit viel niet ieder ten deel »zei spr., en het was verheugend dat het -an dhr Nieuwenhuijzen, die zoveel voor e landbouw en velerlei organisatie- orm deed, deze koninklijke onderschei ding was toegekend. (Applaus.) De voorz. dankte de heer Timmers en zeide steeds met veel ambitie te heb ben gedaan wat hij voor het welvaren an de streek op landbouwgebied had unnen doen en wenste daaraan zijn rachten te blijven geven. Door de secretaris dhr M. Rooy wer den de notulen gelezen en daarna vast gesteld. De rekening over 1953 werd niet be- andeld, omdat die eerst van iedere af deling bezien moesten worden. De heer de Leeuw Oude Tonge, had gedacht dat er een voorstel tot fusie zou komen. Alles staat in het teken van centralisatie zei spr. en de opkomst af zonderlijk is slecht. De voorz. antwoordde dat de verga deringen gezamenlijk werden gehouden en dat de vereniging in feite in z'n ge heel optrad. Br zouden ten deze nadere "egelingen komen. Dan werd de agenda van het Hoofd bestuur besproken. De vergadering van het Hoofdbestuur wordt gehouden op 19 Mei a.s. te Scheveningen. Geen pachtverhoging in het natte gebied! Van de heer Korteweg te Stad was verband met deze vergadering een riefhoudende een uiteenzetting dat de landbouw de eerste jaren door de inun datie niet de volle opbrengst zou heb ben, tervrijl toch pachten e.d. toch moe ten worden doorbetaald. In de eerste jaren diende geen pachtverhoging te worden toegepast. De voorz, had dit geval doordacht en merkte op, dat het niet zo moeilijk zou zijn indien de eerste jaren de opbreng sten beneden de productie-kosten bleven die door Landbouw-herstel zijn vastge steld. Spr. wilde dit ter bevoegder plaat se in zijn consequenties doorpraten. Het gaat er over, halen we dit jaar de pro ductie-kosten. De heer de Leeuw was sterk tegen bevriezing van de pacht voor 3 jaar. De grondeigenaar trekt zo weinig pacht, dat hij gelijk staat met een Dreesmannetje! De gerstprijs moet naar boven gehou den worden met een monopolie-heffing zei spr. Wg die tot gerstboer zijn ge bombardeerd, zijn daar de dupe van. Spr wilde dat de Stichting van de Land bouw er bg de minister op aandrong een extra prijs voor de gerst voor het natte gebied. We moeten het niet in de lagere regionen, maar bovenaf zoeken meende hij. De voorz. kon de mening van dhr de Leeuw delen, maar wilde dan een verzoek doen om de pachten niet te verhogen bij de Bond van Land eigenaren en niet rechtstreeks bij de Overheid. De vergadering stemde daarmee in. De 2e vraag van dhr de Leeuw om te vragen de gerstprijs te verhogen werd door de voorzitter bezien. Onze rege ring wil geenszins de kant uit van be- drijfsvergoeding, zodat voor het voor stel niet voldoende belangstelling is te wekken meende spreker. Mogelijk is er op een andere wijze iets te vinden, vmar- over spr .vertrouwelijke mededelingen deed. De heer de Leeuw betreurde dat het langs die weg moest worden gezocht. De Overheid heeft de belastingschroef zo aangedraaid dat we niets konden re serveren en laat ons nu ook in ons hemd staan. De voorz. betwistte dat de regering helemaal niets deed, maar probeerde de rampslachtoffers op peil te houden. Als voorbeeld noemde hij fle vergoeding le vensonderhoud om het bedrijfskapitaal in tact te houden. Coöperaties De heer Gteluk Herkingen had een vraag voor de Alg. Vergadering van het Hoofdbestuur betreffende de Coöpera ties. Worden deze niet te groot, vroeg spreker en is het niet nodig dat er meer controle op het beleid en meer bestuurs kracht komt. Spr. wenste deze vraag eerst hier te bespreken. De voorzitter gaf zijn eigen mening en zei, dat hierover reeds besprekingen waren gevoerd. Bedoeling was uit de af delingen een studiecommissie in te stel len om te bezien of controle, betere lei ding enz. nodig was, om zodoende te vernemen, wat er onder de mensen die bij coöperaties zijn aangesloten, leeft. Spr. meende dat het goed zou zijn, dit hele probleem in zijn algemeenheid eens te bekijken. Zo is b.v. in de statuten ^an sommige coöperaties vastgelegd, oat rekeningen e.d. door een bevoegd deskundige moeten worden nagezien. "6t is nodig dat de leden op de hoogte zijn en de besturen b.v. geen onver- antwoordelgke dingen op touw zetten. De heer Tuinman merkte op dat het Dag. Bestuur in aanraking was geko men met enkele bedenkelijke dingen bij sommige coöperaties, o.m. voorraad verschaffing crediet-verlening ens. Spr. meende dat dhr Geluk meer doelde op het organisatorisch beleid. De voorz. wilde het opnemen met het Coöp.-centrum in overleg met het Dag. Bestuur van de Maatschappij. Het TJien-vraagstuk De heer de Leeuw zat nog dwars dat op de Uiendag te Goes gezegd was, dat de juun zo slecht was, als schuld van de boer! Wij moeten ook zitting hebben in het bestuur van de U.C.B, riep spre ker uit! Daar moet op gehamerd wor den! De schuld ligt niet bij ons maar bij de exporteurs en tomaten-boeren! De gelegenheid om het uit te praten was in Goes onvolledig. Het laatste was de voorz. eens op een voorlichtingsvergadering, met dir. ir. v. Beekom zal dit nog eens worden doorge praat. Op Vrijdag 14 Mei zal hierover een vergadering worden gehouden. Spr. was ook eens, dat men in het U.C.B, vertegenwoordigd moest zijn. Deskundi ge telers dienden er in te zitten. Het voor- en het tegen van „Het Liandbouwschap" Dan leidde de voorzitter de spreker voor deze middag, ir. Tuinman met en kele woorden in. Wanneer het spel van de P.B.O. gaat spelen, hoe staat het dan naet onze Standsorganisatie is de vraag Kuimen wij dan onze invloed doen gel den. ir Tuinman wees er op, dat wij ge confronteerd werden met de nieuwe be- drijfs-organisatie. Hij stelde eerst vast dat de Nederlandse Boerenstand de laat ste jaren een betrekkeUjk groot organi satie-vermogen had. Na de oorlog voor al zijn de oude landbouw-organlsaties meer naar voren gekomen. Br bestond een meer gezamenlijk optreden waarmee men bij de regering een gezamenlijke brievenbus had. De Slichting voor de Ijandbouw, waardoor werkelijk wel wat is bereikt, is in feite een oorlogskind zei spr., die een dam kon opwerpen te gen de Staatsalmacht. In de doelstelling staat o.m. de voorbereiding van de P. B.O., wat ook de wens van de arbei derskringen, die medezeggenschap wil den. Spr. ging niet dieper op al de kwes ties, die aan de totstandkoming van de P.B.O. vooraf gingen in; hij bezag nu meer het Landbouwschap zelf, dat in hoofdzaak bestond in bedrijfssohappen en productschappen. De bedrijfschappen doelden op degenen die met de grond te maken hebben, de productschappen liep over de groep van producent tot consu ment. Van het oorspronkelijke uitgangs punt is ver afgedwaald zei spr., het was een dubbeltje op z'n kant, of we hadden niet meegedaan! In de landbouw zijn we niet gebrand op vergaande regelin gen en we vroegen ons af, heeft het enig nut? Voor de na-oorlogse ontwik- keUng kunnen we echter niet de ogen sluiten zei spr., we komen met organen (productschappen) in aanraking waar mee we ook te maken krijgen. Het ingestelde Landbouwschap (P.B. O.) zal zich bezig houden met practisch de hele landbouw. Het Bestuur bestaat uit 24 mensen, uit iedere organisatie 4 leden, daarnaast zullen hoofd-afdeUngen komen. Ook zullen provinciale organen ingesteld worden, wellicht ook nog dis- tricts-organen. Spr. stelde de vraag: Wat kunnen wij van dit Landbouwschap verwachten? Persoonlijk meende spr. dat van de eco nomische taak weinig te verwachten viel. Al is men organisch aangesloten, gaat de Overheid behoedzaam te werk omdat ze niet bereid is enige betekenis aan dit orgaan te hechten! De hoofd zaak zal zijn de sociale taak, waarover spr. een uiteenzetting gaf. T.a.v. prijs regeling zal het landbouw schap weinig kunnen doen. Mogelijk wel voor teeltregelingen, ook wel voor af zet, behalve dan in het internationaal verkeer. Spr. zette in het kort de verordende bevoegdheid uiteen, lonen en arbeids voorwaarden, vakbekwaamheid, getals verhoudingen (alleen naar de leeftijd) registratie enz. Spr. meende dat dit alles veel, zelfs zeer veel zou kosten en noemde enige cijfers. Er wordt een heffing ingesteld van 3.per bunder, waarvan men een zeker bedrag mag aftrekken, n.l. de helft van de contributie van de stands organisaties. Persoonlijk meende spr. dat mon in de landbouw reeds met te veel heffingen zat, zodat het wel nodig is, de kosten zo laag mogelijk te houden. De belangen behartigende sfeer vond spr. belangrijker, vooral tegen de ach tergrond van vele internationale zaken, b.v. de integratie, de Benelux enz. Als landbouwer hebben we nodig een brain- trust, waar we als organisatie niet di rect aan toe komen en dit ook niet zou den kunnen financieren. De adviserende taak is ook belangrijk om daarmee een stem te kunnen laten horen bij de Overheid en de product schappen. We zitten ook met het z.g. „mede-bewind", waardoor het voorkomt dat moet geadviseerd worden, soms in heel moeilijke gevallen. Sprekei' stelde de vraag: als dit nu alles gerealiseerd wordt, welke plaats nemen dan de stands-organisaties in. In het Landbouwschap is het zo, dat de helft der stemmen door de werknemers en de helft door de werkgevers wordt uitgebracht. Men ziet er een vorm van samenwerking in voor het gehele land. Men tracht tot een zekere eenheidssitiu- tie te komen, wat volgens spr. niet ge makkelijk zal zijn. Onze taak zal er zeer door verzwaard worden, meende spreker. De practijk zal zijn, dat in eigen kring, de vraagstukken die worden ge boren worden getoetst en doorgegeven worden aan de vertegenwoordigers in het Landbouwscliap. Het hangt er van af of de gemoedelijkheid die bij de Stich ting van de Landbouw heerste, wordt gecontinueerd. Er zijn veel specifieke problemen, zei spr., waarop invloed zal moeten worden uitgeoefend. Voorheen hadden we onze eigen advies commissies die deze zaken behandelden. Als maatschappq moeten wij het ko mende landbouwschap zien als een cri- tiek-orgaan. Spr. was persoonlijk eniger mate bang van een machtsvorming, die hier zou worden ontplooid, waardoor de democratische gang van zaken zou te loor gaan. In het verleden b.v. hebben we moe ten vechten tegen bepaalde bureaux, die zich konden handhaven. We zullen moe ten oppassen de gezonde democratische opvatting te handhaven. Er moet vol doende medezeggenschap blijven, we moeten in eigen organisatie het oog houden op het werk van deze mensen. Een toezichthoudende taak voor onze maatschappijen, 'voor ons Hoofdbestuur, is bepaald nodig. Voetje voor voetje ko men we in een nieuwe maatschappij; we kunnen de iüok niet terugzetten. We zijn niet alleen boeren, producenten, maar moeten ook oog houden, wat er met het product gebeurd. Samenvattend zei spr. dat het Land bouwschap economisch niet veel zou be reiken, sociaal beperkt was en in de ad viserende sfeer mogelijkheden bestonden Men diende er oog voor te hebben, dat dit apparaat dat met macht bekleed is, niet zou ontaarden in een instituut dat in feite reglementair een ordeningsstaat nastreeft die in de landbouw onmoge lijk is. De georganiseerde landbouw heeft toe te zien, dat het niet zo wordt, dat de P.B.O. voor ons, over ons, maar zonder ons zal regeren, wat naar spre kers oordeel tot rampzalige gevolgen zou kunnen leiden. (Applaus.) Discussie Op deze uiteenzetting volgde een dis cussie, waaruit bleek, dat de heren landbouwers tamelijk sceptisch t.o. deze nieuwe instelling stonden, te meer om dat de Overheid hier regelend optreedt. Door dhr den Eerzamen werd opgemerkt, dat wijlen de heer Veth indertijd enthou siast was voor dat Landbouwschap en velen met hem, maar dat er van diens idealen weinig was overgebleven. Moge lijk zou het bij de uitvoering mee kun nen vallen. Ook de heer Mol zag weinig in het gecreëerde orgaan. Ir Tuimnan wilde niet de indruk ge wekt hebben tegenstander van dit or gaan te zijn, al was hij t.o. de verorden de bevoegdheid somber gestemd. Het zwaartepunt van belang lag in de be langhebbende sfeer. Als landbouwer hebben we nodig een orgaan, dat tech nisch en wetenschappelijk wat presteert, als zodanig zat er wat in. Wordt de sfeer zuiver gehouden kon er nog wel wat bereikt worden. Daarom merkte de voorzitter aan het slot van de vergadering op, dat de in vloed versterkt diende te worden in or ganisatorisch verband en zeker niet mocht verslappen. Hij wekte op propa ganda te maken bij niet leden, om zich bij de stands-organisaties aan te sluiten. Ben goed georganiseerde boerenstand zal altijd invloed blijven behouden. In de raadvergadering van Middelhar- nis j.l. Donderdag gehouden, '(zie voor het verdere verslag biimenzijde van dit blad)' kwam ook aan de orde een wijzi ging van de verordening op de heffing en invordering van een vermakelijkheids- belasting. Er was hierover een breedvoe rig prae-advies van B. en W., dat hierop neerkwam, om het tarief vpor de bios coopvoorstellingen, dat momenteel 35% bedraagt terug te brengen op 25%. Het tarief van 50% voor danspartijen, va- rleté-voorstellingen, circussen, bokswed- strijden e.d. die een overwegend sensa tioneel karakter hebben, is in de nieu we verordening gehandhaafd. De op brengst van de vermakelijkheidsbelas- ting bedroeg in de laatste jaren gemid deld 13.000.—. Hiervan is 12000.— afkomstig van de bioscoop en 1000. van uitvoeringen enz. van plaatselijke verenigingen. Na de tariefsverlaging zal de opbrengst naar schatting zijn resp. 8.600.— en 500.—, in totaal 9.100.- De heer Beversluis had tegen de tarie ven geen bezwaar, maar wel tegen de bioscoop. Dat het bioscoop-bezoek zou verminderen doet hem geen leed, het zou hem goed doen als het geheel uit stierf! (Rumoer op de tribune). Liever had hij gezien, dat B. en W. met een ta riefsverhoging gekomen waren, dan met een verlaging. Hij kon aan deze voor stellen zijn stem niet geven. Meermalen had hij er op gewezen welk een kwaad deze bioscoop voor de gemeente deed, het peil van de jeugd werd er zeer door geschaad. Er zijn filmen van zeer laag gehalte op zedelijk gebied zei spr. Neem het onzedelijke uit de bioscoop weg en de bioscoop heeft z'n waarde verloren! De heer v. Berge had nooit iets on- zedelijks in de bioscoop gezien. Er is toch een locale keuring merkte spr. op. „Br is een landelijke keuring" zei de voorzitter. De heer v. d. Berge: De heer Bever sluis is er nooit geweest! De heer Beversluis: Gelukkig niet!! Hem was al eens gevraagd zitting te nemen in die keurings-commissie, hij had geweigerd, maar deed hg het, zou hij ze alle afkeuren! ■De heer v. d. Waal had er ook nooit van gehoord, dat er iets onzedelijks in de fihns zat. Bij de begroting heeft Be versluis gezegd dat hij bedroefd was over het grote bedrag dat aan vermakelijk- heidsbelasting binnenkwam. Hij was B. en W. thans dankbaar voor de wijziging die werd voorgedragen. De heer Kr^gsman merkte op, dat er vanavond was gesproken dat er toch iets gedaan moest worden voor de jeugd Hij vond het tegenstrijdig, dat er nu een verlaging kwam voor bioscoopbezoek. Nu trekt men de jeugd naar de bios coop! De heer Kleingeld meende uit de be sprekingen, te moeten opmaken, dat de jeugd erg slecht was. Er was eens ge zegd, dat er geen jeugdleiders nodig waren, maar ze blijken nu toch wel no dig zei spr. Hg meende dat men er dan ook vertrouwen in moest hebben, dat de jeugd van de bioscoop zou getrokken worden naar het Diekhuus! Die toch naar de bioscoop willen houd je er niet vandaan zei spr. De heer Kr\jgsnian: Op de ene verga dering moeten we stapels rapporten ver werken, dat dit slecht is en dat, en hier werken we het in de hand! „Is dat gevolg van de bioscoop" vroeg dhr V. d. Waal. ,,Het is er niet beter op geworden" zei dhr Krijgsman. „Dat is een ontwijkend antwoord" al dus de heer v. d. Waal. De heer v. d. Berge: Er zijn streken, waar geen bioscoop is en daar is de jeugd ook slecht. „We hebben het nu over Middelhar- nis" zei de heer Krygsman, De heer Koppelaar gaf een uiteenzet ting over de belasting-techniek van de regering, en wees er op, dat het bezoek dermate verontrustend was, dat uit de publieke vermakelijkheden meer belas ting moest worden geput. Die drastische verhoging was toen om te remmen en wij gaan nu verlagen! De voorz. merkte op dat de regering dit niet deed om te renrunen. Door de extra belasting werd er geremd. Het had niet iets principieels in. De heer Koppelaar meende toch dat het de principiële zijde raakte. Hij stelde zich eveneens tegen deze verlaging. Bij stemming bleken er 3 leden tegen te zijn, n.l. de heren Beversluis, Koppe laar en Krijgsman. Rest van de leden met de beide wethouders voor. Onderwijs. Besloten werd tot vast stelling van de 5 jaarlijkse afrekening voor de bijz. scholen voor g.l.o., v.g.l.o en b.l.o. Het totaal voor de Ned. Herv. School bedroeg 27.958.47; Ger. School 8.297.69. Ned. Herv. V.G.L.O. 5.487.06 B.L.O. 8.837.91. Plannen voor bouw van nieuwe U.Ii.O.-scholen en een V.G.L.O- iSchool Ter tafel kwam een voorstel met be trekking tot het kleuter en het lager on derwijs in deze gemeente. Ook hierover was een breedvoerige uiteenzetting van B. en W. aan de raadsleden gezonden. 1. het kleuteronderwijs Is absoluut on voldoende gehuisvest; 2. de inrichting van dit onderwijs is sterk ten achter gebleven bij de ontwik keling, welke het heeft doorgemaakt. 3. Het voortgezet gewoon lager on derwijs is via de Groen van Prinsterer- school hier in de gemeente geïntrodu ceerd. De vormgeving en de ontwikke ling ervan ondervinden echter belangrij ke belemmering door het gebrek aan voldoende localiteiten; 4. zowel het openbaar- als het bij zonder uitgebreid lager onderwijs komt ruimte tekort. Voor beide scholen is het noodzakelijk, dat er. een locaal bijge bouwd wordt; 5. de scholen in de gemeente zijn weinig modern van opzet. Alle scholen zijn ver vóór de laatste oorlog gebouwd en ingericht. Zowel de bouw als de in richting vormen een belemmering op de weg naar aanpassing van het onderwijs aan de sterk gewijzigde paedagogische, psychologische, en didactische inzichten. B. en W. bleek deze kwestie ernstig te hebben bestudeerd. Alle bezwaren op lossen, zou grote kapitaalsinvesteringen meebrengen, ver boven de draagkracht van de gemeente. Toch wil men de eer ste stappen doen en begiimen met de bezwaren bij het kleuteronderwijs. De beide Ulo-scholen komen ruimte tekort, een oplossing zou zijn deze voor het kleuter-onderwijs te bestemmen en 2 nieuwe Ulo-schoIen te bouwen, op het terrein speelweide Berkenlaan. Voor de speelweide zal een ander terrein moeten Op 14 Mei 1904 was het de heer Arend den Braber die te Ooltgensplaat in het huwelijk trad met mej. Wilhehnina Kie vit. Het jonge paar bleef in deze plaats wonen, want Aten had zijn werk in deze plaats. Hij arbeidde in de landbouwbe drijven van diverse werkgevers, althans in de eerste jaren. Toen hij evenwel bij landbouwer H. van Nieuwenhuijzen werk had gevonden bleef hg daar en wel 36 jaar aan een stuk. Hij kon met de baas goed opschieten en waarom zou je dan geregeld veranderen. Toch is dhr Bra ber nog overgestapt in een ander bedrijf of andere werkkring. In 1947 werd hij door de Kerkvoogdij, als opvolger van zijn buurman dhr A. Langeweg, aange steld als tuinman van de pastorie tuin van de Herv. gemeente. Dit werk doet hij met veel animo en kennis van zaken en wij kunnen ook wel zeggen tot volle tevredenheid van de kerkvoogdij en de predikanten (en predikants vrouwen) die hij altijd van dienst is geweest en dit op de dag van vandaag nog is. Ook Vrouw Braber helpt wel eens ,dat is als in de zomer voor de weck moet wor den gezorgd. Dagboekschrijver Tuinman Braber heeft ook een hobby- en al jaren. Hij houdt n.l. een dagboek bij waarin alle bijzondere gebeurtenissen staan vermeld. Zijn vrouw liet ons er even een kijkje in nemen en zo zagen wij onder 1897, dat er in dat jaar hoog water is geweest, waarbij paarden en koeien naar de overkant zijn gezwom men. In 1899 is bij storm een scheepje geladen met uien vergaan. De schipper (V. d. Ploeg), en een opvarende verdron ken. Nog enkele bladzijden terug ont dekten we, dat in 1894 een nieuwe klok in de toren werd gehangen. Jacob van Nimwegen (18 jaar) werd het eerst on der het gelui van deze klok begraven en de laatste was de 87 jarige Klaas Kamp uit de Nieuwstraat. Toen werd hij door de Duitsers geroofd. Zo vonden wij aantekeningen over storm, hoogwater, branden, ongevallen, enz. Jammer, dat met de beide evacuaties (1945 en '53 met de ramp) enkele voorname geschriften verloren zijn gegaan. Ook het weerkun dige document. De heer Braber vermeld n.l. ook de weersgesteldheid en bijzon dere natuurverschijnselen. Man van de natuur Uit het bovenstaande bemerkt de le zer wel, dat deze man een grote vriend van de natuur is. Hij heeft al ontelbare keren een wandeling langs de buiten kant van het dorp gemaakt en altijd langs het water. Nog iedere middag (ongeveer 1 uur) gaat hij langs de oever en let dan goed op, wat zich op het wa ter en aan de kant afspeelde. Hij kan vertellen van de verschillende verande ringen die in de loop van de jaren de stroom van het Volkerak heeït onder gaan en hoe de watervogels het in barre winters hadden te verduren. (Want ook voor dhr Braber moet het weer al bar zijn om zijn dagelijkse wandeling te on derbreken) Hij heeft de zeilschepen zien tobben om vooruit te komen en ziet nu naar de .hardlopers" die in een ogenblik de kop van het eiland passeren. En de bruid? Die doet rustig haar werk in het huishouden. Zij is nog zeer vitaal. Beiden mogen zij zich in een goe de gezondheid verheugen wat gezien de leeftijd (Braber is 78 jaar en zijn vrouw 72 jaar) reden tot grote dankbaarheid geeft. Vrijdag 14 Mei zal van die dank getuigen, als zij met hun beide kinderen (1 meisje is op jonge leeftijd gestorven slechts 8 weken oud) en 11 klein- en één achterkleinkind het 50-jarig huwelijks feest wordt herdacht. Velen zullen op Molendijk 15 wel even aanlopen, daar zijn we niet ongerust over. gezocht. Voor de bouw van deze nieu we scholen zou naar de overtuiging van B. en W. de z.g. hal-vorm worden toe gepast, die voor het uitgebreid lager on derwijs het meest geschikt wordt geacht In de gemeenschappelijke hal kan de ge hele schoolbevolking op bepaalde tijden bijelkaar komen, waar het kind tevens cultureel gevormd kan worden. De bestaande Ulo-scholen, bestemd voor het kleuter-onderwijs, zouden moe ten worden verbouwd, zodat ze ieder be schikking krijgen over lokalen. Voor de inrichting is een beroep gedaan op het Nederlands Jeugd Rode Kruis, dat met de verdeling van de Zweedse ge schenkzendingen belast is. Het V.G.L.O.-onderwijs van de Ned. Herv, Chr. School, dat zich als streek onderwijs ontwikkelt en steeds groeit, heeft in de Groen van Prinstererschool niet voldoende onderdak. De vorm gl.o. en v.g.l.o. in één school ondervindt steeds meer bezwaren. Het aantal leerlingen is van die aard, dat een nieuwe school ge rechtvaardigd is, aan welke stichting volle medewerking zal moeten worden verleend. De plaats wordt gedacht in het Prinsenkwartier. Voor de beide U.L,0,-scholen zal ook een gymnastieklokaal moeten komen, dat gedacht wordt op de hoek van de Lijsterbesweg (Zuidzijde) en het Mariet- jespad. Dit sluit aan bij de bestemming, die de grond daar volgens het uitbrei dingsplan heeft. Al zullen door bovenvermelde voor zieningen niet alle bezwaren op school- gebied zijn opgelost, meent B. en W. dat deze stap op weg naar de moderni sering van het onderwijs in de gemeente moet gedaan worden en stelden zij voor hierover principe-besluiten te nemen, om aan de hand daarvan verder te kun nen werken. De heer v. d. Berge wilde een bouw commissie benoemen, die volgens de voorzitter reeds bestond, waar de beide wethouders zitting in hadden. De heer Beversluis: Er moet toch be paald worden, waar gebouwd wordt. De voorz.: Dat is bepaald. De heer Koppelaar wilde zich niet te gen een principe-besluit verzetten. Toch is het dan zo, dat later moeilijk kon worden teruggerepen. Op 't ogenblik gaat het ook al over de bouw van de scholen, het type enz. waarover in de gemeente wordt gesproken. Spreker wil de toch wel nadere inlichtingen. „De bouwcommissie is nog altijd be zig", antwoordde de voorzitter. In beslo ten zitting wilde hij er meer van zeggen, 't Gaat nu om het principe-besluit. De heer Beversluis vond het een be zwaar dat de kleuters uit het nieuwe gedeelte de tram-overgangen moeesten passeren, waarop de voorzitter zei, dat dit andersom ook zo bleef. Dat bleef practisch voor alle jeugd. De heer Koese vond de Berkenlaan Hij werd ridder van de Orde van Oranje Nassau Maandagavond, vóór de aanvang van de gemeenteraadszitting, is wethouder J. Ie Comte, die op 9 Mei j.l. 30 jaar zitting had als gemeenteraadslid de ridderorde van Oranje Nassau toege kend. In de raadszaal waren met de raads leden tal van genodigden aanwezig, o.m de echtgenote van de heer Ie Comte, en meer'dere van zijn kinderen e.a. fami lieleden; bestuursleden uit diverse cor poraties waarin dhr Ie Comte zitting heeft, alsook vertegenwoordigers uit de Kerkeraad der Ger. Gemeente te Mid- delharnis waar de geridderde diaken is. Nadat burgemeester Rijnders hem de tekenen van zijn onderscheiding haxi op gespeld, werd spontaan het Ie couplet van het Wilhelmus gezongen en volg den vele felicitaties. Aan mevr. Ie Com te werd door mevr. Rijnders en mevr. Knape bloemen aangeboden. Verslag volgt in ons e.k..nummer. niet de juiste plaats. Hij zag de scholen liever in het centrum. Ook vond hij het een bezwaar dat het sportterrein weg viel. De voorz.: We combineren gymastiek- lokaal, kleedkamer, sportterreinen. De heer Koese overwoog de Ulo-scho len te herbouwen. Als dan de beide kleu terscholen één werden, was al veel op gelost. De voorz.: Het laatste is met de taak van de raad. U kunt er het initiatief toe nemen. De heer Koese vond het aantal leer- hngen van het V.G.L.O. te gering, om een nieuwe school te bouwen. De voörz.: Ze hebben het vereiste aan tal. De heer Kleingeld zei hierop, dat hij de rancune, als zou hij tegen Chr. V.G. L.O. zijn, de wereld uit wilde helpen. Maar uit hoofde van een andere functie, waarmee hij met het V.G.LjO. in aanra king kwam had hij bezwaren. Hij had be vestigd gezien, wat hij eertijds gezegd had. De wegblijvers spelen hier een rol! MogeUjk is dat op papier 56 leerlingen zijn, maar hij wilde wel de juiste cijfers van het bezoek, dat z.i. droevig was. De vorm van onderwijs kon hij niet bewon deren, wat spr. toelichtte. De toekomst van het V.G.L.O. ongeacht van welke kant het kwam, was z.i. donker. Als er veel „juun" komt, viooltjes in Melissant enz., zag hij er geen toekomst in. (Vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1