Uitslag aanbesteding Buitenland WM 5 'S" Iw ig. ■drijf Cultuur en I Levensbeschouwing Br is een streven op ons eiland, om de bevolking cultureel op hoger peil te brengen. Een goed streven zouden we zeegen. Na de ramp, die onze eilanden trof heeft men daar meer dan te voren, aandacht voor. Om enige voorbeelden te noemen: er was voor de ramp reeds een dorpshuis" te Nieuwe Tonge, er is er nadien te Oude Tonge een bijgekomen en Middelhamis heeft "'n „Diekhuus". Er Bjn .vormingsieiders" gekomen voorde ieugd er zijn Stichtingen in het leven geroepen die bewerkstelligen dat er J Verenigingsgebouwen komen, waarin 'culturele avonden worden gehouden, al- temaal tot opvoering van het culturele peil van onze bevolking. De Stichting Maatschappelijk Werk uit onze provin cie heeft daar, vooral na de ramp, de stoot aan helpen geven. Op zichzelf genomen, is dit een zeer loffelijk streven. Toch lijkt het ons wel 3 nodig, het aan een beschouwing te on- - derwerpen. Het is n.l. zo, dat er een pro bleem uit kan ontstaan in betrekking van deze cultuur en onze levensbeschouwing. Een probleem immers ontstaat, wanneer het een met het ander niet in overeen stemming is te brengen. Voor iemand, die zich aan geen bepaalde norm of be- ginsel gebonden weet, is hier geen pro- I bleem. Wanneer men b.v. alleen zijn ver- stand of gevoel als maatstaf van alle dingen stelt, zgn er ten deze weinig of geen problemen. Dan kan men zien en genieten en iets mooi of niet mooi vin den. Maar voor een christen ligt de zaak een beetje anders. Voor de christen is de betrekking van hetgeen tot culturele i opvoeding wordt geboden en zijn levens- beschouwing vaak wèl een probleem. Eigenlijk zou het geen probleem moe ten zijn! Het is n.l. zó, indien de erva ring van de christen met de norm van zijn levensbeschouwing in botsing komt, dan is zijn ervaring fout en niet de norm. m Jaargang Zaterdag 8 Mei 1954 No. 2301 I CHB WEEKBLAD OP 6EBEFOBMEEBOE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VERGROTING TECHN. SCHOOL TE MIDDELHARNIS MEDITATIE Vanwaar en waarheen? Rijswijk - alarmeert Sabena I j ^^Dra.a.qt en draaft GLADDE RINGEIS op de Landbouwbeurs I airnnel Imeest roeien. geen nog lamhe- bngen. 1871) jjders in- Inderdruk- I iets ten frs-lieden" dra een 1 werd je t gestopt, [iet meer [beleefden, Ier durfde [chten be- jnder wa- lorzichtig ■vant ver- wel eens izer beste j" verraad haren niet ferweldiger amen aan te, waren pilarteling om ten- ie laatste lagen door beroep op Jlaten be- ichtoffers ./alide ge- |houdt dan lee, maar 'e zijn zo Jeren nog zelf weer [lacht, dat irvan niet jlt meren- iteun niet lankbaar- m hebben -;t verge- Ikoren zijn Ivoor onze In wande!, tiaat ons tl aan de ipitje, het etsbanden verteerde, ergelijke» aard, dan t wel be let eens' Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS l£iLE3F00N K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 \foot advertentiën uitsluitend Drukkerij Telel. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds TelefK 1870 - 2017 VerschQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMEI^SPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVEIRTBNTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract apectaal tsnef. In dit artikel willen we de problemen, die hier kunnen liggen, niet in zijn volle omvang behandelen. We stippen slechts enkele dingen aan om tegelijk aan en kele vragen, die hierover bij onze re dactie zijn binnengekomen, te beant woorden. We hebben reeds gezegd, dat vrij het streven op ons eiland (of liever gezegd op onze eilanden) om de bevolking cul tureel op hoger peil te brengen toejui chen. Cultuur houdt in „beschaving", en dit te bevorderen op gebied van ons be- if' roep, op gebied van kunst, van ons den- I ken enzovoort, daar kan niemand op te- gen hebben. Maar daarin zijn we als christen altijd gebonden aan de norm van Gods Woord en Wet. Zijn we aan die norm gebonden, zijn we daarmee in ons hele leven, in ons denken en doen doorzuurd (wat zo zou moeten zijn) dan zullen we het ook wel direct aanvoe len, wanneer er in de culturele opvoe ding, zowel voor jongeren als ouderen, dingen worden te berde gebracht, die daarmee niet in overeenstemming zijn. Zo is b.v. onlangs in de gemeenteraad te Nieuwe Tonge aanmerking gemaakt door een A.R.-raadslid op het program ma van de vormingsleider, die Volks dansen" opvoert. Dit raadslid stelde de ze vraag vanuit zijn levensbeschouwing, vanuit zijn christelijk normatief denken. Zo kan het ook zijn; (het is slechts een voorbeeld) dat bij die culturele opvoe ding die men nastreeft, bepaalde fihns worden opgevoerd, lezingen worden ge houden o.i.d., die met de zo even ge noemde norm, gebaseerd op Gods Woord en Wet, niet in overeenstemming is. Dan moet men hier besUst „neen" dur ven zeggen. Dan is men als christen ver plicht, waar dit mogelijk is, zich daar tegen te stellen, omdat deze bescha ving" opvoedt in een verkeerde zin en ons van God en Zijn dienst afvoert. De apostel Faulus was toch wel een cultureel ontwikkeld man en bovendien een christelijk geleerde van formaat. Dat zal niemand ontkennen. Hij zegt in de Romeinenbriefdat hij de begeerlijk heid niet geweten had zonde te zijn, in dien, de Wet niet zeide: Gij zult niet begeren! De norm is hier Gods Wet, waaraan Paulus zijn ervaringen onder geschikt maakt. Op dat standpunt hebben wy ook te staan, bij hetgeen op cultureel gebied wordt geboden. We hebben hier terdege toe te zien, ook hoe onze kinderen bij het culturele streven worden opgevoed. Al wat ons van God afvoert, is uit den Boze! Bij de beoordeling van wat ge oorloofd of niet geoorloofd is, hebben wij ons niet door ons verstand of ons ge voel, maar door Gods Woord te laten te leiden. Dat is de enige en juiste rich ting gevende maatstaf. Op 6 Mei werd in het Bouwcentrum te Rotterdam door het Ing. Bureau Meischke en Smit, te Rotterdam voor re kening van het Bestuur aanbesteed. Het vernieuwen en vergroten van de Techn. School te Middelhamis. Inge schreven werd door Fa. Mosselman en Korteweg, Rotterdam 531.900; fa. Kroos en Dijkers, Middel namis 548.000; C. Spee, Rotterdam 554.200; J. Ie Comte, Sommelsdijk 562.000; fa. Dessing en Co, Almelo f 568.400; Fa. Te Pas, Enschede i 571.000. „En hrj zeide: Hagar, gij dienst maagd van Saraï! vanwaar komt gij, en v/aar zult gij heengaan?" (Genesis 16 8a) Vanwaar en waarheen? Wie onzer heeft nooit die vraag ge daan?. Zo gewis als in ons een geweten klopt, komt ook die vraag op ons af: „vanwaar komt gij en waar zult gij heen gaan?" Vanwaar en waarheen? Deze vraag stelde ook eens de Engel 4es Heeren aan de vluchtende Hagar in de woestijn bij een waterfontein. Ge kent de geschiedenis. Hagar had haar meesteres Sara veracht en zich verhovaardigd toen zij begreep, dat zg moeder zou worden. Dat kon in de tent van Abraham zo niet blijven. En Hagar werd aan de huiselijke vrede opgeofferd en vernederd. Maar Hagar wil die vernedering niet dragen en vlucht weg. Eenzaajn zwerft zij om in de woestijn, schijnbaar van God en mensen verlaten, een schrikkelijke dood tegemoet. Al verder vlucht ze weg de woestijn in, in de richting van Egyp te. Totdat ze niet meer kan en uitgeput neerzinkt bij een waterbron in de woes tijn Sur, zonder verzorger, wachtend op de dood. Eenzaam zit zij daar nu, ver nederd, verlaten, verloren! Deze vluchtende Hagar in de woestijn is het treffend beeld van de verloren zondaar, die ook van zijn wettigen Sou- verein eenmaal is weggelopen, die met trotse hoogmoed de wereld is ingegaan, maar die door God van zijn hoogte is neergestort. Want de mens gaf aan Sa tan ere boven God. Hij trapte in het paradijs Gods gebod met voeten. Hij scheurde Gods bevel aan flarden. Hij was moedwillig ongehoorzaam en stelde zich aan de zijde van de opstandelingen in de schepping. En in gekrenkte trots begaat die mens nu nog altijd twee boos heden: de Springader des levenden wa ters verlaten om zichzelven bakken uit te houwen, gebroken bakken, die geen water houden. Het geldt nu van dien mens: vernederd, verlaten, verloren! Maar deze vluchtende Hagar is ook het beeld van zo menig begenadigde zon daar, van zo menig kind des Heeren, die Christus kocht met Zijn dierbaar bloed en Zich ten eigendom verworven heeft, maar die in de zondigheid van zijn vle selijk bestaan en dwaalisiek hart nog tel kenmale afdwaalt en wegloopt en zo dik wijls wordt gevonden uitgeput en mat in de dorre plaatsen. Hoe donker kan het dan worden op het pad! Hoe ont glipt dan de klacht wel van de lippen: ik ben eenenzaam en ellendig, de be nauwdheden des harten hebben zich wijd uitgestrekt. Zie, dan gevoelt de ziel zich weer: vernederd, verlaten, verloren! Maar nu komt de Heere in deze ge schiedenis tussenbeiden. Ach! wij ver beelden ons zo dikwijls bij het leed, dat ons ontmoet, dat onze weg voor de Heere verborgen is en wij maken ons zelf wijs op de zondepaden, die wij in slaan, dat God er geen acht op slaat en dat er geen wetenschap bij de Aller hoogste is. Doch Hagars geschiedenis roept ons met aangrijpende sprake toe, hoe God er alles van af weet en in Zijn opzoekende genade veelszins bemoeiems met ons maakt. Let maar op Hagar! Als zij daar uit geput is neergezegen in de woestijn, vindt haar de Engel des Heeren aan de waterfontein. Deze Engel is de Zone Gods Zelf, Die reeds onder het Oude Verbond in een engelengestalte is ver schenen en nu in zulk een gestalte in deze geschiedenis optreedt. De Heere vindt dus Hagar. En niet Hagar, waar God is de eerste.. Hoe ken- nenjk zien we het hier vervuld: „Eer zij roepen, zal Ik antwoorden!" O, ais het aan Hagar was overgela ten, had ze ninamermeer naar God ge vraagd, maar God vraagt naar haar en vindt ze, voor dat er enig schuldbeset bij haar is En nu zal de Heere haar tot schuldbelijdenis brengen en weer lei den op de rechte weg. Hoor slechts Zijn vraag: „Hagar, gij dienstmaagd van Sa- raï! vanwaar komt gij en waar zult gij henengaan?" «F Lezer, kent gij u reeds door de genade des Heiligen Gees.tes üi de woestijn des levens voor God vernederd, verlaten en verloren Kent ge met David reeds de belijde nis: 'k Heb tegen U, ja TJ alleen, misdreven: Uw wil en wet, hoe heilig, stout versmaad Zo ja, dan zult ge óók ervaren dat de barmhartigheden en goedertierenheden Gods in de Heere Jezus Christus voor armen en verlorenen groot en vele z\in. Katwijk aan Zee. Ds N. de Jong Génëve De Aziatische conferentie, die te Ge neve wordt gehouden, is nu reeds bflna twee weken op gang en het is de moeite waard, de ontwikkeling van de bespre kingen na te gaan. Aanvankelijk dreigde de kwestie van het voorzitterschap tot ernstige moei lijkheden te leiden. Rusland stond erop dat Rood-China dezelfde rechten zou hebben als de Grote Vier en dus bij toer beurt het voorzitterschap zou waarne men. Foster Dulles was daar zó fel te gen gekant, dat hij te kennen gaf lie ver de conferentie te verdelen dan in zulk een regeling toe te stemmen. Tot ieders grote verrassing vonden echter Molotof en Eden een voor beide partijen bevredigende oplossing, nog vóórdat de conferentie officieel was geopend: Het voorzitterschap wordt nu om beurten waargenomen door Eden, Molotof en de prins van Thailand. Met opzet koos men een vertegenwoordiger van een klein land, die zowel door Oost.als door West kon worden geaccepteerd. Door deze vlotte regeling hadden de Communisten géén kans de conferentie te vertragen, reeds bij de keuze van een voorzitter. Dit neemt evenwel niet weg dat de tegenstelling tussen Oost en West bleef bestaan en soms ook pijnlijk gevoeld werd. Zoals altijd w^s Dulles heirvan de voornaamste oorzaak. Het niet erkennen van de regering te Peking dreef hij zo ver, dat hij weigerde, zich aan zijn col lega Tsjou-en-Lai te laten voorstellen. De hoffelijke Engelsman Eden evenwel is een meer buigzame figuur. Reeds op de eerste dag van de conferentie werd hij door Molotof aan Tsjou-en-Lai voor gesteld en voerde hij met hem een ge moedelijk gesprek. Dulles zag echter in elke vorm van toenadering tot Rood- China verraad aan zijn anti-Communis tische politiek. Dat deze starre houding tot botsingen aanleiding moest geven, zal in het vervolg blijken. We mogen hierbij niet vergeten dat reeds bij het begin van de besprekingen de Indo-Chinese kwestie in een critiek stadium was gekomen. De strijd om de benarde vesting Dien Bien Phoe had haar hoogtepunt bereikt. Het is duidelijk dat Eden en Molotof optraden als bemiddelaars inzake de kwestie Indo-China, waarbij immers zo wel China als Amerika en Frankrijk nauw betrokken zijn. Wat het laatste land betreft, dat het meest rechtstreeks bij de strijd in In do-China is betrokken, de houding van minister Bidault was zeer raadselach tig. Bij het begin van de conferentie ver zocht hij Dulles, toch niet tussenbeide te komen in de Indo-Chinese strijd, om de gang van zaken op de conferentie niet te dwarsbomen. Een paar dagen la ter drong hij aan op Amerikaanse in terventie. Engeland staat op het standpunt-dat deelneming aan de strijd in Indo-Chma niet wenselijk is en daarom moet wor den vermeden. Liever treedt het op als bemiddelaar en dat verklaart tevens Eden's vriendschappelijke houding te genover Rood-China. Dat deze politiek echter Dulles maar matig beviel, be hoeft geen nader betoog. Dulles is een idealist in zijn kruistocht tegen het Communisme. Ronduit verklaarde hij te Génève, wat hij ook reeds in Berlijn had betoogd: De Communisten vrezen de vrijheid, omdat ze zichzelf bedreigd voelen door hun eigen onderdrukte vol ken. Daarom geeft Dulles hen geen duim breed toe. Daartegenover staat echter dat Molotof en Tsjou-en-Lai tamelijk buigzaam zijn en „de koers durven ver anderen." Zo is de propaganda die van Commu nistische zijde wordt gevoerd, minder ernstig dan de verdeeldheid in het Wes- teUjke kamp. Tenslotte heeft Dulles het opgegeven. Nadat hij zichzelf practisch reeds had uitgeschakeld, heeft hij de conferentie verlaten en de leiding der Westelijke di plomatie overgedragen aan zijn collega Eden. Na zijn vertrek heeft Dulles zich naar Milaan begeven, waar hij een onderhoud had met de Italiaanse premier Scelba. Hoewel de besprekingen geheim waren, gelooft men in politieke kringen dat men voornamelijk van gedachten heeft gewisseld over Triest en de E.D.G. Vol gens onbevestigde berichten zou het vraagstuk-Triest vrijwel zijn opgelost. Bfl zijn terugkomst in Washington verklaarde DuUes, dat het geenszms zijn bedoeling is, af te treden, zoals men in diplomatieke kringen verwachtte, omdat hij het niet eens zou zijn met Eisenhou- wer's politiek. Er blijkt echter volkomen eensgezindheid te bestaan tussen de pre sident en zijn minister van Buitenland se Zaken. Ondertussen is men in Génève voort gegaan met de besprekingen over Indo- China. Dezelfde moeilijkheden die des tijds in Korea zijn ontstaan, doen zich ook hier gevoelen. Een delegatie van de Vietman-opstan- delingen is naar Génève gekomen om er met Frankrijk en Vietman te onderhan delen. Zowel Bao-Dai, het staatshoofd van Vietman als Ho-Tsji-Min zeggen beiden dat ze de regering van Vietnam vertegenwoordigen! Frankrijk, hoewel het in feite Bau-Dai als wettig staats hoofd erkent, ziet zich genoodzaakt, met de rebellen te onderhandelen. De strijd om. de vesting Dien Bien Phoe duurt intussen onverminderd voort Reeds aan het begin van de week viel een Westelijke stelling in handen van de opstandelingen. We geloven niet dat het de Vietmin veel moeite zou kosten, de vesting geheel in handen te krijgen, maar het komt ons voor dat ze haar op zettelijk sparen om op de conferentie te Génève over een „onderhandelingsob ject" te beschikken. Nu Engeland opgetreden is als bemid delaar, begint men zich in de Verenigde Staten en Frankrijk af te vragen of Eden het Westen niet heeft verzwakt door zijn weigering, deel te nemen aan een gezamenlflke militaire actie om Dien Bien Phoète redden. Er is dus verdeeldheid ontstaan in het In één van de Nederlandse weekbla- clen is een dezer dagen een interessant artikel gewijd aan een zeer modern ver voermiddel. Een vervoermiddel, dat juist door de watersnoodramp, 'welke ook ons eiland trof, zo geweldig populair is geworden, dat zijn naam voor iedere Nederlander een vertrouwde klank heeft gekregen. De helicoptère, tot voor enkele ja ren een onbekend en wonderlijk gedrocht van luchtvaart-techniek, zijn wij na de donkere Februari-dagen van 1953 met geheel andere ogen gaan zien. Het is met de helicoptère gegaan als met de onooglijke pop, die na een mys terieuze methamorphose de gedaante aanneemt van een wonderschone libelle. Boven steden en dorpen, midden in de grote stad is de helicoptère met haar wentelende wieken verschenen. De heli coptère is het teken van een nieuw tijd perk, dat door de watersnoodramp werd ingeluid. De watersnoodramp heeft de psycho logische stoot gegeven tot de opening van een helicoptèrenet in Nederland België en West-Duitsland. Er zyn kort na de rampdagen tal loos vele lieden geweest, die met be wondering hebben gesproken over de ge weldige prestaties van de reddende wie- km van de heücoptère. Reeds op Zondag 1 Februari, toen een vliegende Noord-Wester ons verdronken overspoelde eiland teisterde, verschenen de eerste hefsohroefvliegtuigen. Het waren de Bell-helicoptères van de Sabena uit België. Menigeen heeft zich in die dagen af gevraagd hoe het mogelijk was, dat het volkomen geïsoleerde Flakkee reeds zo vlug na de ramp hulp ontving uit het buitenland. Voor het antwoord op deze vraag moeten wij ons verplaatsen naar Rijs wijk, een vriendelijk voorstadje van den Haag. In Rijswijk was het op die verschrik kelijke 1 Februari 1953 reeds heel vroeg zeer levendig. Terwijl de inwoners nog geheel on kundig van de geweldige ramp, die Zuid- ■^Jederland had getroffen zich op maakten om ter kerke te gaan, verkeer de de Burgemeester reeds in alarmstem ming! Wat toch was het geval? Reeds zeer vroeg in de morgen was de Burgemeester opgeschrikt door eni ge telefoontjes van Burgemeesters in het toen nog niet geïsoleerde rampge bied, die bestemd waren voor de Com missaris der Koningin in Zuid-Holland. Als we weten, dat de Commissaris der Koningin telefoon 118736 en de Burge meester van Rijswijk nummer 118735 den Haag heeft, is deze vergissing verklaar baar. Maar wordt het geen wonderlijke be stiering Gods, als we bedenken, dat de woning van de Commissaris der Koning in geen gehoor zou hebben gegeven, om dat de Commissaris onereikbaar ver in Zweden vertoefde! Hoe het zij door deze wonderlijke vergissing was de Burgemeester reeds zeer vroeg enigermate op de hoogte van de omvang van de ramp. Gewend om onder moeilijke omstan digheden doortastend op te treden, had hij reeds Zondagmorgen 9 viur de gehele administratieve en technische staf ge alarmeerd en op het Raadhuis gecon centreerd om de mogelijkheden voor hulpverlening te bezien. Enige uren daarna kreeg de Burge meester een telefoongesprek door van de Rijkspolitie in Middelhamis. De medewerking van de Burgemees ter werd gevraagd voor het alarmeren van het op het Vliegveld Ypenburg in Westelijke kamp en het is vooralsnog niet te zeggen, welke de gevolgen van deze onenigheid zullen zijn. Rijswijk gestationeerde hefschroefvlieg- tuig. In de omgeving van Middelhamis verkeerden namelijk twaalf personen in doodsgevaar op een geïsoleerd stuk dijk, dat gedeeltelijk door de golven was on dermijnd. Alleen een- redding door de lucht door middel van een hefschroef- vliegtuig was mogelijk. Onmiddellijk zegde de Burgemeester toe, alles in het werk te zullen stellen, om de ongelukkigen te redden. En hij heeft woord gehouden. Uit een telefoontje met de Comman dant van Ypenburg vernam de Burge meester, dat het enige hefschroefvlieg- tuig, dat Nederland toen rijk was, op de vliegbasis van de Marine Luchtvaart dienst in Valkenburg was gestationeerd. Uit Valkenburg kwam de rampzalige tij ding, dat de toestand van de helicop tère zodanig was, dat men in de gege vens weeromstandigheden geen vlucht aandurfde. Goede raad was duur! De gemeentesecre taris wist zich echter te herinneren, dat de Engelse bezettingstroepen in West- Duitsland alsmede de Belgische Lucht vaart-Maatschappij „Sabena" in Brussel over hefschroefvliegtuigen beschikten. Terstond nam de Burgemeester het initiatief in handen, door een ijlgesprek met West-Duitsland en Brussel aan te vragen. In het wonder snel en goed doorgeko men telefoongesprek met de Directie van de Sabena vertelde de Burgemeester met een stem, waarin de ontzetting doorklonk, dat in Middelhamis twaalf mensen in doodsnood verkeerden op een stuk dijk. Gaat U er toch heen met een helicop tère zo zei hij en help die stak kers er af. In Elseviers weekblad van 10 April 1954 kunnen me lezen, wat het resultaat was van het alarmsein van de Burge meester van Rijswijk. „Geen uur daarna tornde Trémerie, de chef-piloot van de helicopterdienst van de Sabena, met zijn kleine Bell tegen de Noordwesterstorm op in de richting van het rampgebied. Hij had slechts een Michelin-autokaart bö zich, waar hij niet veel aan had in een streek, die door het ziedende water verzwolgen was, maar toch slaagde hij erin Middelhamis te bereiken. Tot zijn ontzetting ontdekte hij, dat er méér dan twaalf mensen zich aan de balken en binten van hun stuk gewaaide huizen vastklamptenDoor het rap port, dat hij de volgende Maandag aan de leger-autoriteiten in Woensdrecht verstrekte, wist hij een bijna volledig beeld te scheppen van de ontstellende omvang van de ramp." De Sabena bezat nog twee Bell-heli- copters en ook deze werden naar het rampgebied gestuurd, nadat de Directie van de Posterijen ermede accoord was gegaan, dat de postdienst, die deze drie Bells verzorgden, enige dagen werd op geschort." Wij allen weten, tot welk een geweldi ge hulpactie, die eerste inzet van de Sabena-helicopters is uitgegroeid. In de lawine van hulp, die zich uit schier alle landen over ons getroffen eiland uitstortte zijn de heroïke daden van deze enkele dappere helicopter-vlie- gers verloren gegaan. Toch mogen wij de moedige Trémerie met zijn mannen, die dank zij het initia tief van de Burgemeester van Rijswijk bij de hulp-actie het spit heeft afgebe ten, niet vergeten. En nog minder mogen wij vergeten, hoe de Alwetende God in de ure van het gevaar voor velen op de meest wonder lijke wijze uitkomst heeft geboden. R. V. V. FORD OP DE LANDBOUWBEURS Ford Red Tiper met maisplukker. 1954 8 t.m. 8 MEI) Onmiddeliyk bij het biimenokmen in de Bemhardhal op het Jaarsbeursterrein in Utrecht, trekken de grote stands van de N.V. Nederlandse Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam, dit jaar wel bij zonder de andacht. Aan weerszijden van het middenpad, heeft deze fabriek haar stands opgebouwd en wel zodmig, dat men aan de ene zijde de Amerikanse Ford Red Tractoren met een grote keur van landbouwwerktuigen vindt, terwijl aan de andere zijde uitsluitend de diver se soorten Engelse Fordson Major trac toren zijn geëxposeerd. Men heeft deze splitsing doorgevoerd, om op duidelijke wijze te demonstreren wat Ford in Amerika en Ford in Enge land op dit gebied presteren. Onder de grote verscheidenheid werk tuigen, die al dan niet gecombineerd met diverse typen tractoren op de beide Fordstands zijn geaxposeerd trekken de volgende combinaties de aandacht. In de eerste plaats de Ford Red Ti ger tractor, waarachter de bekende De- arborn-Wood Bros. maisplukmachine is gekoppeld. Deze machine is uitgevoerd met ontbladeringssysteem. De capaci teit van deze machine bedraagt, onder normale omstandigheden 2 3 ha. per ^ag. De machine is zodanig geconstru eerd, dat slijtage van de draaiende delen tot een minimum wordt beperkt, terwijl ook op de grond hangende kolven, door de machine worden geplukt. Men heeft er dan ook in Amerika naar gestreefd, de eigenschappen als grotere capaciteit en hogere opbrengst in deze maisplukker te verenigen. Een bijzonderheid is voorts dat de bijbehorende Rord Red Tiger trac tor is uitgevoerd met onafhankelijk doordraaiende aftakas, die thans door de fabriek tegen extra kosten kan wor den medegeleverd. Voorts treft men op de Fordstands aan: twee Howard grondfressen, één voor gebruik met de Ford Red Tiger en één voor gebruik met de Fordson Major tractor. Met de Red Tiger grondfrais komt Ford op deze Beurs voor het eerst uit. De tweede is leverbaar met laag toerental voor b.v. het zaaiklaar maken van bouwland en met hoog toerental, in dien een zeer fijne verkruimeling bij on diepe bewerking van de grond nodig is, alsmede voor het scheuren van grasland, Het is geen wonder, dat Ford, nu het gebruik van grondfressen in Nederland steeds meer in trek komt, zijn lijn van deze werktuigen, thans gaat uitbreiden. Men vindt ook op de Ford-stand de Red Tiger, uitgevoerd met de bekende Kansomes-vemevelaar, welke geen nieuwtje meer is, doch zeer zeker zijn plaats op deze beurs waard is, gezien de voortreffelijke combinatie. Nieuw is het originele Ford Industrie voorlaad apparaat, hetwelk in Amerika wordt vervaardigd en zowel op de Ford Dearborn als de Ford Red Tiger kan worden gemonteerd. Het hefvermogen van deze laadschap bedaagt 450 kg. Het apparaat is uitgevoerd met twee dub- belwerkende hefcylinders en twee dub- belwerkende kipcylinders. Eveneens nieuw is de combinatie Fordson Major Volrups met Bray IwiU- dozer/angledozer. Naast de bestaande Fordson Major volrups tractor, welke speciaal voor landbouw werkzaamheden werd ontworpen, is men in Engeland overgegaan tot de constructie van een volrups tractor, welke over het geheel zwaarder is uitgevoerd en welke trartor in de toekomst ook speciaal voor indus triële doeleinden zal worden ingezet. In samenwerking met de Fa. Bray in En geland, werd hiervoor een speciale bull dozer met een blad van 2.20 m breedte ontworpen, dat tevens onder een hoek van 26 gr kan worden gesteld. Een prachtige combinatie voor hen, die grondwerkzaamheden verrichten. Behoudens de standaard typen Fprd- son Major tractoren, is er ook een boom gaard-model. Dit type is aanzienlijk laag van bouw en heeft een speciale vooras, waardoor een vele grotere wendbaarheid wordt verkregen. Aangezien reeds een aantal van deze tractoren aan de Ne derlandse fruitkwekers werd afgeleverd bestaat hiervoor sindsdien van deze zij de groeiende belangstelling. Op de Ford- stand ziet men deze tractor uitgerust met de Howard Rotavator, een zeer ge schikte combinatie voor werkzaamheden in boomgaarden e.d. Behalve de hierboven genoemde „spé cialités", is er nog een grote collectie tractoren in diverse uitvoeringen, met vele typen ploegen, maaibalken, culti vators en derg., die stuk voor stuk de aandacht verdienen. Het was een goede gedachte van de bouwers van de Ford stands, om de trac tor-gebruikers te tonen, dat ook de „Ford Service" voor tractoren goed ver zorgd is in Nederland. Op beide stands heeft men daartoe een onderdelenuitstal- ling ingericht. Elke Ford Dealer in Ne derland strekt zijn service-verlening uit tot op: het land, waar de tractoren werk zaam zfln, een waarborg, die van uit zonderlijke betekenis is.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1