Ouddorp blijft op Zondag droog Raad Sint Maartensdijk Woensdag 5 Mei 1954 No. 2300 GHB WEEKBLAD OF GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOE DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Kerknieuws Waarschuwing in verband mei het vinden van oorlogsmaieriaa! ■'L.^ Ull/5 Redactiebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MTDiDEUlARJSaS ijjLEFOON K 1S70-2017 GIRO 167930 POSTEOX 8 ^oor adverteatiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Vorschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMÏINTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTE3NTI1SPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tariet. Onder bovenstaande titel gaf het Alg. affblad van Zaterdag jl. een artikel, -aar aanleiding van een onderhoud met e heren Flohil, die een consumptietent ebben aan het Ouddorpse strand en bij et Gorsje, virelke Zondags gesloten -oeten blijven. De heer Flohil Jr., eige- aar van het strandpaviljoen „De Zee- ter" heeft een proefproces uitgelokt, mdat hij het absurd vindt, dat hij op ondag De Zeester gesloten moet hou- en zulks omdat de politie-verordening an' Ouddorp, het „zetten van gelagen" p Zondag verbiedt. Dhr Flohil heeft een vergunning m ezit van de Commissaris der Koningin n de provincie Zuid-Holland, om in deze trandtent zwakalcohohsche drank te erkopen gedurende de maanden April ot en met September, van des morgens ien tot des avonds tien uur. Dit sluit olgens hem de verkoop op Zondag niet it. Wij geven hier uit het onderhoud, dat e nieuwsdienst van het Alg. Dagblad et de heer Flohil had, een gedeelte eer. De Drankwet, die er op was nagesla- en, geeft aan, dat de Commissaris der 'oningin zijn bevoegdheid ontleent aan rt. 67 sub 4 en in de geschiedenis van it artikel verwijst de redactie naar een rrest van 25 Febr. 1935. „Dat is mijn arrest, zei de heer Flo hil er die daarbij uit zijn toonbank lade het bijna twintig jaar oude af schrift te voorschijn haalde. Evenals mijn zoon ben ik, twintig jaar gele den, door de kantonrechter te Som- melsdijk veroordeeld, omdat ik des Zondags de strandgasten in de gele genheid had gesteld hun dorst te les sen. In hoger beroep sprak de recht bank te Rotterdam mij vrij, maar de officier ging in cassatie en de Hoge Raad besliste dat de beschikking van de Commissaris der Koningin niet een hogere regeling is die zou praevaleren boven de gemeentelijke voorschriften en dat de gemeentelijke autonomie een hogere orde vormt ten opzichte van rijks- en provinciaal gezag. Met de politieverordening van 1933 is de ge meenteraad van Ouddorp niet getreden op het terrein dat krachtens een wets bepaling is geregeld. Dat alles kunt u in dit arrest lezen en het zou mij verwonderen wanneer de Hoge Raad thans anders zou beslissen." Ook met burgemeester Kleijnenberg Iflkt de redactie van het Alg. Dagblad en onderhoud gehad te hebben. „Er is weinig kans op dat de ge meenteraad de A.V(P. op dit punt zou willen herzien, zo zei burgemeester J. A. Kleijnenberg, die tevens voorzitter is van de V.V.V. te Ouddorp. Met 4.000 inwoners is Ouddorp een christe lijke gemeente met elf- tot twaalfhon derd kerkgangers die des Zondags tweemaal naar de kerk gaan. Dat is een unicum, aldus de burgemeester. Voor een beperkte verkoop van kof fie, thee en chocolademelk zou hij per soonlijk wel iets voelen, maar de ge meenteraad telt tien leden van ker kelijke partijen en slechts één libe raal gemeenteraadslid en op deze stemmenverhouding zou elk voorstel om in het Zondagsverbod enige ver zachting te brengen onherroepelijk stranden. Tot zover het Alg. Dagblad over dit geval. Wij achten het zeer gelukkig, dat hier is bewezen, dat de gemeentelijke voor schriften praevaleren boven een be schikking van de Commissaris der Ko ningin, en dat de gemeentelijke autona- nie een hogere orde vormt ten opzich te van rijks- en provinciaal gezag. Er wordt zo vaak beweerd „een ge meenteraad heeft niet veel te vertellen en kan t.o. Overheids-voorschriften niets bereiken," maar het tegendeel is hier gelukkig waar. De orthodoxe gemeenteraad van Oud dorp stelt zich op het standpunt, dat Gods dag dient te worden geheiligd en derhalve iedere consumptie-verkoop op Zondag bij politie-verordening moet worden tegengegaan. De Wet des Heeren is van hogere orde dan van rijks- en provinciaal gezag en het is een gelukkig verschijnsel dat daar de gemeenteraad bij politie-verordening de dag des Heeren kan worden geëer biedigd. Tegen strandbezoek op Zondag kan de gemeenteraad weinig of niets doen, maar wel kan verkoop van con sumptie in strandtenten e.d. worden ver boden. Ouddorp mag daardoor als badplaats een, „slechte naam" hebben, die de ge meenteraad echter met ere mag dragen. Want in het houden van Gods geboden ligt grote loon. 3VS0^^" RECTIFICATIE In de meditatie van Ds H. v. Gilst ge plaatst in ons vorig nummer zijn enige storende zetfouten geslopen. Er stond: „Geen dorheid, geen dor stigheid zal daar meer gevonden wor den." Dit moet zijn, „geen dorheid,' geen dodigheid zal daar meer gevonden wor den." In een andere alinea staat: „Hij no- ttigt nog, opdat Zijn huis vol worde. Zullen wij met de oudste zoon niet wil len ingaan? Of is de breuke in der eeuwigheid? De laatste zin moet van zelfsprekend luiden: „Op U is de breu ke in der eeuwigheid." Benoeming Hoofd en Onderwijzer deir O.L. SchooL Een nieuwe burgemeesterswoning. De clo sets-affaire. De voltallige Smerdiekse raad verga derde op Woensdag 28 April om 10 uur vourmiddag. Goedgekeurd bleek het raadsbesluit tot huurverhoging der ambtswoningen met 29%. Voor de 5e bouw was de huur door Min. v. Wederopbouw vastgesteld. De Centrale Dienst heeft bij de houten woningen nog een stukje grond van de gemeente nodig. Het wordt voor 2,50 per jaar verhuurd. En de Ned. Heide Mij krijgt hetzelfde voor de woning van G. Zwagemaker tegen 5.per jaar, om dat de oppervlakte ook groter is. Een donatie van 25.per jaar zal aan de Chr. Ver. voor lijders aan val lende ziekte worden verleend. De jaar wedde van de wethouders werd op 475 gebracht met de stem van dhr Koopman tegen. Hij vindt dat er al te rijkelijk met het geld wordt omgesprongen. Tegen salarisherziening van een districtsge meenteontvanger is geen bezwaar, om dat men daarmee hier niet te maken heeft. De Chr. Vereen, voor School- en Be roepskeuze vraagt ook een bijdrage. B. en W. stellen voor om geen subsi die te geven. De heren Koopman en op den Brouw daarentegen vinden dit een zeer nuttige instelling. Weth. Bout merkte op, dat men toch wel terecht kan om z'n kind te laten testen. Ge noemde raadsleden vinden echter dat .nen het ook wel kan steunen. Dhr op den Brouw voegt er nog aan toe, dat wanneer niemand de vereniging steunt, ze het ook niet zal volhouden. Er wordt over gestemd. De wethou ders en dhr Geluk zijn tegen subsidie, de andere vier raadsleden zijn er voor, zodat genoemde vereniging een tientje per jaar krijgt tot wederopzegging. De gevel van dhr Oudesluijs in de Kaaistraat moest achteruit gezet wor den. De kosten hiervan bedroegen vol gens de architect 307.55. Voorgesteld wordt een tegemoetkoming te geven van 150.Dhr Oudesluijs deed hiertoe een verzoek, waarbij de voorzitter opmerkte dat de inhoud daarvan het dag. bestuur onaangenaam heeft getroffen, waar het niet geheel overeenkomstig de waarheid is. De heer op den Brouw weet niet pre cies wat er beloofd is. De heer Koop man zegt zich met dit voorstel te kun nen verenigen. Bij stemming is alleen de heer op den Brouw tegen. Benoeming Hoofd der School Terwijl dit aan de orde wordt gesteld vraagt dhr op den Brouw om eerst punt 6 der agenda af te werken: bouwen ambtswoning burgemeester, omdat dit zijn inziens verband houdt met dit punt Hij wijst er op, hoe er destijds een ambts woning op de Molendijk is gekocht, die was voor de burgemeester bestemd. La ter ging die functionnaris naar de Schoolstraat. Kan dat nu weer niet veranderen, zo dat het schoolhoofd weer in de School straat naast de school komt te wonen? Weth. Hage wijst er op, hoe inder daad destijds het huis in de Schoolstraat voor het Schoolhoofd was bestemd en dat op de Molendijk voor de burgemees ter. Burgemeester SchuUer heeft dit echter op eigen houtje, toen dat nog mo gelijk was, veranderd, iets wat door Ged. Staten werd goedgekeurd. De heer Langejan verklaart dat hij toen voor de ruil was, omdat het op de Molendijk voor dat gezin te klein was. De heer Geluk acht het ook wel beter dat het Hoofd der School naast de school woont, maar dat kan nu niet anders. De sollicitanten hebben het huis op de Molendijk gezien en zich daar mee accoord verklaard, men kaji ze nu niet naar de Schoolstraat doen verhui zen. Daarna wordt gestemd uit de door B. en W. opgemaakte voordracht voor een Hoofd van de O.L. School. Die voor dracht luidt: 1, H. J. Voren, 2. J. de Bruijn. 3. H. Bossa. Nummer twee krijgt 6 en nummer één van de voordracht 1 stem, zodat de heer J. de Bruig'n te 's Gravemoer is benoemd. Voor de betrekking in de onderwijzers- vacature was er slechts één sollicitant, nl. de heer H. Ossel te Hansweert, die met algemene stemmen als zodanig werd benoemd. Dhr Ossel kreeg met ingang van 1 Mei klein verlof, maar zal na vaste benoeming groot verlof uit de mi litaire dienst worden verleend. Woningverbetering Er is een verzoek van de heer D. H. C. Hartog om een premie voor woning verbetering in de Schoolstraat. Het be treft een pand, dat tot op heden als pak huis wordt gebruikt en waar hij boven een woning wil laten zetten en beneden werkplaats. Het Rijk zal hierin 1400 bijdragen, wanneer de gemeente 700 betaalt. Allen zijn er voor dit verzoek in te willigen. £n dan nog eens de closets Dit geval loopt al enige tijd, waarbij met rijks- en gemeentesubsidie de be staande w.c.'s in gemeente- en particu liere woningen vervangen zouden kunnen worden door closets met sceptitank. Per geval werd het op 300.begroot. Hiervan zal 50% of 150.worden ge subsidieerd, waarvan door het Rijk 100 en door de gemeente 50.B. en W. stellen voor deze kwestie naar het Dag. Bestuur te delegei'en, die dan geval voor geval (wanneer er aanvragen komen) kunnen bekijken. De heer Koopman vraagt of er toch geen krotopruiming komt, opdat men dus niet tevergeefs gaat vernieuwen en subsidiëren. De voorzitter aanwoordt dat hiervoor geen extta toewijzing wordt gegeven. Zolang dat niet het geval is, kan het ook niet. De heer op den Brouw daarentegen is er van overtuigd, dat dit wel het geval is, omdat het in St. Philipsland ook ge beurde. Hij zal hieromtrent dezer dagen wel schriftelijk bevestiging krijgen. De voorzitter wil het dan wel officieel vragen aan Middelburg. De heer op den Brouw herinnert er aan, hoe de voorzitter in een vorige ver gadering heeft opgemerkt, dat het nu te bouwen woningtal misschien wel ver dubbeld zou kunnen worden door ratio neler bouw. Hij hecht hieraan niet zo veel waarde. Het zal door een kapitalis tische instelling gebeuren, maar het ge volg zal zijn hogere huren voor de men sen, die toch al niet bepaald weinig moe ten betalen. De voorzitter zegt dat hij hierop in het openbaar nog niet kan ingaan, naaar dat het zo zeker niet ligt. De heer op den Brouw was er maar voor zo gauw mogelgk die 10 woningen te bouwen. Dat mag niet eens, antwoordt de voorzitter. We kregen bericht, dat we slechts een derde van het toegewezen aantal (voor 3 jaar) in 1954 mogen bou wen, dat is dus maximaal 4. Toch zal ik nog alle mogelijke moeite doen om dat wel voor elkaar te krijgen. De heer Zwagemaker twijfelt er zelfs aan, of men voor de te bouwen closets wel vergunning zal krijgen, waar ze bij na overal buiten moeten komen te staan. De voorzitter gelooft met vorige spre ker dat er wel voorwaarden gesteld zul len worden, maar hier kan het toch niet anders. Weth. Bout: Indien dit wordt afgewe zen ben ik er voor in beroep te gaan. Men moet toch rekening houden met de toestand waarin zich deze woningen be vinden. Tenslotte wordt aan het Dag. Bestuur machtiging verleend x>m het per aan- vraaggeval te bekijken. De heer Zwagemaker gelooft dat er van deze aanvraagmogelijkheid veel ge bruik gemaakt zal worden. De voorzitter wijst er nog eens op, dat het hier dus om de particuliere wo ningen gaat. Een nieuwe ambtswoning Voorgesteld wordt om daar waar de twee woningen voor de herverkavelings- functiormarissen worden gebouwd een derde woning te plaatsen voor de bur gemeester. Er wordt op gewezen, dat dit toch wel als zeer gewenst geacht moet worden. De heer Koopman vraagt of men dan de andere ambtswoning zal verkopen? De heer op den Brouw wijst er op, dat men ook nog met het schoolplein zit. Zou het niet beter zijn de oude ambts woning af te breken, evenals de krotten die zich nog achter de school bevinden om dan met de woning naast die van de burgemeester een groter schoolplein te maken. De voorzitter wijst er op, dat een ge deelte van de tuin niet verkocht zal wor den, dus wel bij het schoolplein kan worden getrokken. De heer ïioopman vraagt of dit ook van het bouwvolume afgaat. Hierop wordt bevestigend geantwoord, maar er komt een huis voor een huis, dus is dat niet zo erg. Bij stemming hierover verklaart de heer op den Brouw tegen te zijn. De an dere leden zijn voor, dat de nieuwe bur gemeesterswoning er komt. Ronöivraag De heer Zwagemaker vestigt de aan dacht op het pad bij zijn woning, waar nu de sloot gedempt is en een uitgang te maken voor de bewoners daar, die er met paard en wagen moeten zijn, weer doenbaar is. Dit kan dan een uitrit wor den naar de Bleekveldstraat. Weth. Bout wijst er op, dat het var- kenshok van M, v. d. Hoek dan weg moet, waarmee de anderen het eens zgn. Op voorstel van de heren Zwagemaker en op den Brouw wordt hiertoe besloten. De heer Langejan vraagt hoe het met de afbakening der ambachtsschool staat Men is daarmee een eind opzij gegaan, zodat men in de tuin van Knuist zit. Weth. Bout zegt dat dit inderdaad het geval is en hij er zo niet mee accoord zal gaan. Dat moet daar minstens 4 me ter op zij. Weth. Hage zegt dat men bemerkt heeft, dat de Ambachtsschool de nieu- *e weg zou hinderen, dus moet het wel opzij. In dit verband zegt de voorzitter dat er voor die Ambachtsschool al heel wat is geconfereerd en wanneer dan alles voor elkaar is, komt er plotseling een telefoontje uit Middelburg, dat ze op een andere plaats gezet zou moeten worden. De heer Koopman ziet ook daarom de Ambachtsschool er nog niet staan, maar de voorzitter is nog vol goede moed. De heer op den Brouw vraagt mede werking van het gemeentebestuur op dat de heer P. Bijl, die wat grond te wei nig schijnt te hebben, toch een duplex- woning zal kunnen bouwen. Het zou maar een meter of 3 schelen. De voorzitter vreest of de plaats aan de gestelde eisen zal kunnen voldoen. Maar zal het echter bekijken. Daarna sluiting. O- THOLEN Burg. Stand. (ïeboren: Lourina Ra chel, dochter van W. A. Verkamman en A. M. Jansen; Marinus, zoon van L. K. Boer en W. v. Haaf ten; Fieter Marinus zoon van J. Pollie en D. Jansen. Gehuwd: M. Bijl, oud 44 jaar, wonen de te Tholen en M. Geluk, oud 33 jaar, wonende te Tholen. Koninginnefeest. De feestelijkheden op de verjaardag van H.M. de Koningin werden te Tholen geopend door vier he rauten te paard waarna om half tien de Harmonie Concordia een muzikale wan deling door de gemeente maakte. Intussen hadden de schoolkinderen zich met hun onderwijzers zich opgesteld voor het stadhuis voor de aubade. Onder leiding van de heer Beun zon gen de kinderen het Wilhelmus en-ver schillende andere vaderlandse liederen. Burgemeester mr. A. J. v. d. Hoeven sprak nog een enkel woord en bracht dank voor de aubade waarna de kinde ren in de school werden getracteerd. Van 11.15 uur tot 12.30 uur werden er op de Markt kinderspelen gehouden zoals bussenlopen, wedstrijd met auto- peds en hindernislopen. Na de middagpauze maakte de Gym nastiekvereniging Olympia met Concor dia een wandeling door de stad waarna op de Markt gymnastieknemonstraties werden gegeven en door de damesafde ling rhytmische dansen werden uitge voerd. Vervolgens hield men wedstrijden voor personen boven de 16 jaar met fietsen door hindernissen, hinderniswedstrijd voor dames met breien, draad door naald steken, aardappelschillen enz. en nog kussengevechten voor dames en heren. Des avonds gaf de Harmonie op de kiosk een populair concert waarna tot slot van deze feestdag een lampionop tocht voor de kinderen werd gehouden, waaraan Concordia vooraf ging. Gedecoreerd. In het kamp van Zeist te Soesterberg werd op Koninginnedag aan de Opzichter 3e klas vliegtuigtech- nische dienst, sergt.-maj. J. M. C, Elen- baas uit Tholen, uitgereikt de hem door H.M. de Koningin toegekende Bronzen Kruis. De heer Elenbaas mocht deze onder scheiding ontvangen voor zijn illegaal werk tijdens de bezettingstijd. Ongeval. De heer Chr. Moelker te Tholen, die op Koninginnedag als he raut te paard zou mededoen met de ope ning van de feestelijkheden, ging Don derdag j.l. zijn paard zadelen om nog even te oefenen. Doch daar dit paard niet aan een zadel gewend was deed het een zijsprong toen de heer Moelker wil de optsijgen. Door die onverwachte be weging kwam'en man en paard te val len waarbij de heer Moelker onder het dier terecht kwam. Bij het geneeskun dig onderzoek bleek, dat hij een been had gebroken. Mutatie Belastingen. De heer W. P. J. Langbroek, adj. comm. tit. der Be lastingen te Tholen is met ingang van 1 Mei als zodanig overgeplaatst naar Amsterdam kantoor D. B. ais opvolger van de heer Langbroek komt de heer A. H. Schaffelaar naar Tholen. Visserij. Door het koude weer zijn de opbrengsten van de Thoolse vissers voor bot, kreeften on de weervisserij gering te noemen. Algemene Kleuterschool. In de zaal van hotel Hof van Holland zal 7 Mei a.s. een propaganda avond worden ge houden van de Algemene Kleuterschool te Tholen. Naast mededelingen overeen te bouwen stenen gebouw zal een der oprichters, de heer A. Lief aard, het woord voeren. Veilingvereniging De Eendracht. De Veilingvereniging De Eendracht te Tho len, met de afdelingen Poortvliet en Oud Vossemeer, hield in hotel Kesteloo te Poortvliet een bijeenkomst, waarbij de voorzitter wees op het afgelopen boekjaar, dat weer een rendabel jaar is geweest. Uit het overzicht van de pen ningmeester bleek, dat de omzet 535,000.heeft bedragen, tegen 618. 000.— in 1952. Het verschil ligt in de lage prijzen van uien en geen export van peen, ter wijl tevens de afd^ Poortvliet was uit gevallen vanwege de inundatie van de stormvloed. Ondanks dit alles was er toch een goede exploitatie. De provisie voor 1954 werd vastgesteld op 4%, terwijl de inunderende leden dit jaar net als voorgaande jaar 3% in re kening zal worden gebracht. Bij de gehouden bestuursverkiezingen werden de aftredende heren M. A. Geu ze en M. V. d. Sande met algemene stem men herkozen. Coóp. Boerenleenbank. Onder voorzit terschap van de heer D. H. v. d. Velde Hier ziet U het moment.'dat Weth. Dgkers-bij Burgemeester D. Rijnders de ridderorde van Oranje-Nassau op de borst spelt. Het verslag van de plechtig heid vindt U aan de binnenzijde van dit blad. werd een algemene ledenvergadering ge houden van de Coöp. Boerenleenbank te Tholen. Hij gaf een overzicht van het voornaamste gebeuren bij de aangeslo ten banken bij de Centrale te Utrecht. Hij deelde ook mede, dat 1953 een goed jaar is geweest voor de bank. Er werd vooral veel spaargeld gedeponeerd, ter wijl 20 nieuwe leden toetraden. Thans zijn er 341 leden. De omzet van het kapitaal bedroeg ongeveer 15.000.000.gulden en hier uit kan worden geconcludeerd, dat de werkzaamheden zeer zijn toegenomen. Na de verschillende afschrijvingen was de winst 2158.02, terwijl het Reserve fonds was-gestegen tot 80.057.32. Tot bestuursUd werd met algemene stemmen herkozen de heer D. H. v. d. Velde en de heer T. Dijkslag als lid van de Raad van Toezicht. Tot plv. bestuurs leden werden herbenoemd de heren B. J. V. Westen en B. G. Friderichs. De voorzitter dankte daarna de heer J. C. Stoutjesdijk, die tijdens de ziekte van de heer v. d. Velde, op eminente wijze het nodige werk als vice-voorzit- ter heeft verricht. Ook bracht de voor zitter dank aan het Dagelijks Bestuur en de kassier, de heer J. Melse, alsmede de leden van de financiële commissie en de jongste bediende voor zijn ijver. Als afgevaardigde naar Utrecht werd benoemd de vice-voorzitter, de heer Stoutjesdijk, en als plaatsvervanger de kassier Melse. ST. PHILIPSLAND Internationaal bezoek. In verband met de schenkingen van woningen voor het rampgebied uit drie tanden, brachten vertegenwoordigers van de Regering en het Roode Kruis uit Zweden, Noorwe gen, Denemarken, Finland en Oostenrijk op hun rondreis door het rampgebied j.l. 28 April een bezoek aan St. Philipsland. Het eminente gezelschap, dat rondge leid werd door Dr Z. Y. v. d. Meer, Secr Generaal van het Departement van We deropbouw, werd op het gemeentehuis verwelkomt door de Burg. en Wethou ders. Burgemeester de Jonge releveerde in het kort de toestand tijdens en na de ramp, 't welk door een bij het gezelschap behorende tolk in het Deens werd over gebracht. In antwoord hierop deelde men mede, dat ,,hun volken" met grote blijmoedig heid, de in hun ogen kleine offers ge bracht hadden tot leniging van de nood in het rampgebied. Het onverdeeld genoegen van het ge zelschap bij het bezichtigen van deze prachtige woningen, bestaande uit 5 Deense en 6 Oostenrijkse, was zeer ze ker wederkerig, aangezien de voltooiing er van niet lang meer op zich zal laten wachten. Met het plaatsen van de door Noor wegen geschonken woning die, wat con structie en afmetingen betreft de an dere nog zal overtreffen, (die voor de Burgemeester bestemd is)zal ook spoe dig een aanvang worden gemaakt. Bij het eindexamen op de landbouw school te Goes slaagden dezer dagen de Gebrs. A. en M. Verwijs. SCHERPBNISSE Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin werd aan de heer J. Wondergem, wachtmeester der Rijks- poUtie Ie klasse te Scherpenisse de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons, uitgereikt. Deze medaille werd ook uitgereikt aan de heer J. A. v. d. Velde, wachtmeester der Rijkspolitie te St. Philipsland. Oon de heer C. W. van den Berge, landarbeider op het landbouwbedrijf van Iz. de Wilde te St. Maartensdijk, mocht dit ere-metaal ontvangen. ST. MAARTENSDIJK Geslaagd. De heer J. Priem te St. Maartensdijk slaagde dezer dagen voor het eindexamen van de Rijks Middelba re Landbouwschool te Dordrecht. EVXBEDE DS. v. d. BUL TE THOLEN Na in de middagdienst te zijn beves tigd door Ds W. Baaij uit Alphen a.d. Rijn deed Ds. P. v. d. Bijl uit Driebergen Woensdagavond j.l. zijn intrede in de Chr. Geref. Kerk te Tholen. De nieuwe predikant deed zijn intre de met de woorden uit Ps. 119 vers 49 en 50. Hij bepaalde zijn tekst bij de vol gende punten: „Een verbonden dienaar aan Jehova, Een pleitende dienaar voor Jehova en Een getrooste dienaar door Jehova." Na de predikatie richtte Ds v. d. Bijl zich tot zijn bevestiger, tot zijn vriend Ds H. V. Leeuwen, tot de ambtsdragers zijner nieuwe gemeente, tot de afgevaar digden der classis, tot de afgevaardig den van de burgerlijke en andere ker kelijke gemeente van Tholen en tot de kerkeraad van Driebergen. Hij sprak woorden van dank en vroeg de mede werking bij zijn nieuwe taak. Hierna werd de nieuwe leraar toege sproken door verschillende sprekers waarna Ds v. d. Bijl staande werd toe gezongen met Ps. 121 vers 1. Met een woord van dank aan de ver schillende sprekers eindigde Ds v. d. Bijl deze bjyzonder druk bezochte dienst. De Groepscommandant der Rijkspoli tie te Middelharnis, maakt het volgende bekend: Op Zaterdag 1 Mei 1954 zijn door eni ge kinderen uit de gemeente Melissant, op de openbare weg, ogenschijnlijk oude en verroeste schroeven gevonden. Deze voorwerpen zijn door bedoelde kinderen mee naar huis genomen en aldoor door hen uit elkaar gehaald. Daar vermoede lijk dit niet bij alle voorwerpen ging heeft één hunner hierop een klap met een hamer gegeven, na het voorwerp tussen een bankschroef te hebben ge plaatst. Het gevolg hiervan was dat het voorwerp exploiteerde en beide kinde ren hierdoor zodanig werden gewond dat opname in het ziekenhuis te Dirks- land noodzakelijk was. Uit een ingesteld onderzoek is geble ken dat de hiervoren bedoelde voorwer pen afkomstig zijn uit de oorlog 1940 1945 en gediend hebben als slagpijpjes van landmijnen. Deze pijpjes zijn ver moedelijk door de Duitsers bij de caputi- latie in de sloten geworpen. Daar thans alle sloten en wateringen na de watersnoodramp worden uitgegra ven, zijn deze voorwerpen te voorschijn gekomen. Aangezien deze slagpijpjes op het eerste gezicht er niet gevaarlijk uit zien, zijn deze vermoedelijk door een oji- koper van oud ijzer opgekocht en ver voerd. Aangenomen dient te worden dat de vervoerder een hoeveelheid van deze pijpjes tijdens het vervoer heeft verlo ren, daar bedoelde kinderen deze voor werpen op de weg tussen Melissant en Stellendam hebben gevonden. Bedoelde slagpijpjes hebben een leng te van 7 centimeter en een diameter van 3 centimeter, doch worden trapsgewijze dunner. Op het voorwerp bevind zich een knikkervormig bolletje. Onder het dik ste gedeelte is een schroefdraad aanwe zig. Aan het ondereinde bevind zich een koperaohtig buisje ter lengte van 1% centimeter en een diameter van 1 cen timeter. In verband met het vorenstaande ver zoekt voornoemde Groepscommandant dringend aan hen, die dergelijke voor werpen in hun bezit hebben of kemiis dragen van de aanwezigheid van derge lijke voorwerpen hiervan onverwijld ken nis te geven aan de Postcommandant der RijkspoUtie in hun woonplaats.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1