r Grote Vitverhoop JANSEN SCHOENENMAGfiZIJN Wij ruimen alles op tegen WEGGEEFPRIJZEN! Kinder-, Meisjes-, Dames- en Herenschoenen. Alles moet weg. Elke dag nieuyve koopjes 1 ZANDPAD 68 MIDDELHARNIS y r Zaterdag 10 April 1954 No. 2294 CMR WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEUDE GBONDSLAG VOOB DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Het eerste succes De hamer der burgemeesters MEDITATIE De drinkbeker Christi Ons nieuwe vervolgverhaal „Van U is het Koninkrijk" ModesKow bij Esders SLAVENBURG'S BANK N.V. Wed. Kurvink's Drogisterij KERKNIEUWS H.>uNANDEt HOOGSTRAAT 164 Als de schoonmaak Morgen Zaterdag 10 April Grote tentoonstelling HET MOTORPALEIS Fa. GEBR. ZANDPAD MIDDELHARNIS 6e Jaargang Kedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUMDELHARNIS XjjLEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscimnt tweemaal per treek. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVBRTENTIEPRUS 12 cent per mm. B)j contract speciaal tarief. pe Commissie-Vogelaar heeft met prij- jenswaardige activiteit en voortvarend- jjeid haar toch Inzaken het samenvoe- gino-sprobleem aangepakt en we moeten zeggen, dat zij ook blijk heeft gegeven van" een opmerkelijke tactiek, die ertoe mleid heeft, dat Gedep. Staten de eerste ronde in de strijd hebben verloren. Zij lieeft zeer goede initiatieven ontwikkeld, z 0. het raadplegen van een professor in het Staatsrecht over de fout in de pro cedure, het doen stellen van vragen door een Eerste-Kamerlid aan Minister Beel, )iet leiding geven aan de besprekingen jn de Raden door een voorlopige be schouwing van het voorstel van G.S. en jiet instellen van een sociologisch on derzoek door een deskundige. We kunnen (jeze commissie dankbaar zijn voor het werk, dat ze tot dusver heeft verricht en we feliciteren haar met haar eerste succes: het voor G.S. gegeven uitstel van behandeling tot 1 October. We hopen uiteraard, dat het niet bij dit éne succes zal blijven. G.S. hebben uit de behandeling van deze aangelegen heid in de Raden kunnen concluderen, dat Plakkee niets liever zou zien, dan dat deze plannen definitief werden in getrokken. Ook Minister Beel, die blij kens zijn uitlatingen in de Staten-Gene- raal geen voorstander is van een syste matische samenvoegingspolitiek en die deze zaak uiteraard ambtshalve ook wel gerolgd zal hebben, zal tot de ontdek king gekomen zijn, dat een herindeling der Flakkeese gemeenten in de vorm, zoals dis ons nu al driemaal is voorge legd, alleen mogelijk is door oplegging van bovenaf, ook al zou dit nog zo par lementair in de letterlijke zin van het woord geschieden. Want heel Goeree en Overflakkee is pertinent ertegen en zal met alle wettige middelen blijven strijden om dit onheil af te wenden. De Flakkeese bevolking wenst de bestaan de zelfstandige sociologisch één-zijnde gemeenschappen ook staatsrechtelijk en politiek als een eenheid te handhaven en derhalve geen medewerking te ver lenen aan een kunstmatige administra tieve bewerking der gemeentelijke in deling. Wie van onze lezers zich de moeite getroost heeft en de belangstelling er voor heeft opgebracht om alle raadsver- slagen te lezen, die over de samenvoe ging handelden, zal bemerkt hebben, dat de burgemeesters wellicht in al de jaren van hun burgemeesterschap niet zoveel keren hun voorzittershamer hebben moeten gebruiken om een raadslid tot de orde te roepen als in de afgelopen weken! Sommige burgemeesters hebben zich zelfs nog echt boos gemaakt. Nu is het inderdaad zó, dat een enkel raads lid wel een tikje te ver gegaan is in zijn rechtmatige verontwaardiging. Men kan nu eenmaal in het publiek niet alles zeg gen, wat men denkt. Maar toch moeten wij verklaren het zeer begrijpelijk te vin den, dat overigens zeer kalme en beza digde en „anti-revolutionaire" (In de letterlijke zin van het woord) raadsle den het nodig vonden, ditmaal eens in zeer scherpe bewoordingen de samen voegingspolitiek van G.S. te kwalifice ren. Het is toch inderdaad verregaand, dat men vanuit Den Haag, wetende van af 1947, dat Flakkee er vierkant tegen ligt, tot driemaal toe een plan a.an de orde stelt, dat lijnrecht Indruist tegen de wil der bevolking. Men verandert dan wel voor de vorm de 6 in een 7 en de 7 in een 4, maar per slot van reke ning is het systeem hetzelfde. En het is daarom geen wonder, dat de raads leden er behoefte aan hadden, met ron de woorden te zeggen, dat de bevolking dit herhaalde pogen om een bestuursin- deling op te leggen, die men niet wenst, niet moe, maar zat is. Intussen is een burgemeester als raadsvoorzitter geroepen, de parlemen taire orde te handhaven, hetgeen in houdt, dat hij moet waken tegen het bezigen van uitdrukkingen, die beledi gend of krenkend zijn voor personen of instanties. Dat is nodig en dat zal ieder Mlijken. Er hgt echter steeds in het beoordelen van het al of niet geoorloofde Van een woord of uitdrukking een sterk subjectief element. Ons dunkt, dat de raadsvoorzitters daarom bij een onder werp als dit, gezien ook de gemoedelijk heid, die anders de vergaderingen ken- ■nerkt, de hamer slechts spaarzamelijk ai«n«n te gebruiken. Van Zaterdag 10 April v.m. 13 uur t.m. Maandaj; 13 April v.m. 9 uur *Iidde!hamis—Sonunelsdflk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui- Pers en J. j, wieringa. Voor spoedge vallen c. P. Arends, arts, Telef. 2001, Middelharnis. Öirksiand—Herkingen—MeUssant: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge- vai en dr P. Boot, Telef. 1877—227, nic,^^^*^ K. J. Huisman, arts. Tel. '*187(-412, Melissant. <^ost-Fiakbee: j Afwezig de artsen P. C. J. Voogd. P. "fan en E. Bouman. Voor spoed- ^Ifï^ G. J. Buth, arts. Tel. 1871—306 Tel f,°™"i«^ en C. W. Kramers, arts, i^^, Ooltgensplaat. De drinkbeker, die Mij de Vader gegeven, heeft, zal Ik die niet drinken (Johannes 18 lib) De drinkbeker, waarover Christus spreekt, ziet op het bittere lijden dat Hij Zich onderwerpen zal. Dit lijden wordt bij een drinkbeker vergeleken om dat in de wereld van het Oosten som tijds iemand tot de dood veroordeeld werd en daarbij werd uitgesproken, dat het vonnis moest worden uitgevoerd door middel van de gifbeker. Ook is het mogelijk dat deze beeldspraak is ont leend aan het feit, dat het drinken van een bittere drank te vergelijken valt bij bitter lijden, dat over iemand komt. Hoe het ook zij, het staat vast dat deze drink beker op het lijden en sterven van Chris tus doelt. Als wij dan met elkaar let ten op de inhoud van deze beker, dan moeten wij stilstaan bij datgene dat als de oorzaak Van dit bitter lijden moet verorden aangemerkt. De beker is gevuld met de zonden van Zijn volk. De zonden zijn bitter in de gevolgen. De zonde heeft God van Zijn beelddrager beroofd en de beelddrager Gods van God beroofd. Over de zonden moet God naar Zgn ge strenge gerechtigheid ook Zijn bedreigd oordeel uitvoeren. God kan Zijn gerech tigheid niet verloochenen. De zonden hebben alle leed en lijden in het leven van mens en mensheid veroorzaakt. De zonden zijn het ook die de beker van Christus' lijden hebben gevuld. O, zonden, zonden. Als wij de zonde in ontzaglijke afmetingen willen zien, dan moeten wij de beker van het lijden vaji Christus in aanmerking nemen. Daar kunt ge pas recht zien hoe schrik kelijk de zonden zijn. God denkt niet licht over de zonde. Eer Hij die onge straft deed blijven, heeft Hij die ge straft in de bittere dood Zijns Zoons. Die de beker van Christus' lijden ooit door het geloof gezien heeft, kan ook niet meer licht over de zonde denken. Die dicht bij die beker leeft zal de zonde haten en vlieden. Die beker is gevuld door al de rechtvaardige straffen die God op de zonden bedreigd had en wel ke bedreigingen ook vervuld moeten worden. Dat Gods kerk dan ook in deze aan die beker gedenke en zich dan te dieper voor God verootmoedige. Hoe meer de kerk des Heeren bij de beker van het lijden van Christus gebracht v/ordt, hoe lager die kerk buigt. Maar het is niet alleen een door de zonden gevulde beker, het is ook een gegeen beker. Christus zegt: De beker die Mij ia Vader gegeven heeft, zou Ik die niet drinken? Zijn Vader gaf Hem die. Dat is onbegrijpelijk. Hierin ontdekt Zich het wondere welbehagen Gods, de on doorgrondelijke liefde Gods, en ondoor- zoekelijke wijsheid Gods. Geheel de Schrift spreekt ons van hefwelbehageri dat God in verlorenen genomen heeft. Dat welbehagen is de bewegende oor zaak van de zaligheid van de Kerk Gods. O, als dat welbehagen er niet ge weest was, er zou geen zaligheid voor de mens meer mogelijk zijn. Neen, dat welbehagen is geen strui kelblok op de weg naar het eeuwige le ven. Daardoor is juist de mogelijkheid van eeuwig leven ontsjpten. O, zielen, die door de listige verleidingen des dui vels gedurig in de benauwdheid gebracht wordt doordat de hel u wijsmaakt, dat dit welbehagen Gods Uw zaUgheid ver hindert, weet toch, dat geen dierbaar der en troostrijker leerstuk in de Schrift ons geopenbaard wordt dan juist dit welbehagen, daar het daardoor alleen mogelijk is, dat nog verloren zondaren zalig worden. Dit welbehagen vindt in Christus Zijn openbaring. Buiten Hem om kunt gij dit welbehagen Gods niet bewonderen noch aanbidden. Luther heeft eens gezegd: Wilt ge over de eeuwige verkiezing spreken, spreekt dan eerst over de uitnemendheid van de Heere Christus en ge zult in Hem, in Wie al het welbehagen Gods woont. Uw verkiezing van God aanschouwen. En zo staat het ook in dit Schriftwoord: Het lijden van Christus is naar het welbe hagen Gods. Dit welbehagen kon niet geopenbaard worden dan alleen in een weg van recht. En het recht Gods wordt door de Heere Christus verheer lijkt. Naar de wil Zijns Vaders gaat Hij in de dood opdat eeuwige liefde zal kun nen worden betoond aan een alles mis sende en alles onwaardige zondaar. Dit is eeuwige wijsheid. God heeft de ze weg uitgevonden opdat Zijn welbeha gen haar loop hebbe en al Zijn deugden veerheerlijkt worde. De gift van deze beker aan Christus was een gift van liefde voor het volk, dat voorwerp van de liefde Gods zou zijn. A. V. In dit nummer beginnen we met een nieuw vervolgverhaal, dat van geheel andere aard is, dan het vorige. „De Sluiker" was een boeiende geschiedenis uit de tijd van de Franse overheersing; dit verhaal staat geheel in het teken van de ze tijd, n.l. de greep van het com munisme naar de wereldmacht. We worden er In geconfronteerd met de sinistere daden van de va- sallen van het Kremlin in Mos kou, die een duivels plan opzetten om in Canada "het communisme te laten overheersen. De held van het verhaal is dr Tresham, een gelovig bioloog In Toronto, die door zijn tweeling broer verbonden aan de Komintern en het Politbureau te Moskou, uit de weg zou moeten geruimd. Maar de rollen keren zich; Dr Tresham die als twee druppels water op zijn broer gelijkt, neemt diens plaats in en weet de communisti sche leiders te blinddoeken. De plannen die een duivels karakter droegen en millioenen mensenle vens zouden hebben gekost, wor den ontmaskerd en verijdeld. Is de titel, d.w.z. dat het Ko ninkrijk Gods het wint van het rijk van Satan. God staat boven alles, van Hem is het Koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid. Wij vertrouwen dat het onze le zers evenzeer zal boeien als het vorige verhaal. DB REDACTIE. Warmeer het lente wordt begiiuien ook de mode-shows. Dezer dagen hielden Es ders Modemagazijnen een serie shows die men voor de clientèle van de eilanden in de „Spil" in Rotterdam-Zuid organi seerde. l'weedstof was hier favoriet; ideaal voor mantelpakjes, dieux-pieces en een japon van deze stof voor de kille zo meravonden zal ook goed van pas ko men. De mantelcostuums zijn van klas siek model doch ook zagen we veel los hangende jasjes. Er werd een costuum getoond, waarvan de rok en het jasje in twee verschillende kleuren grijs vervaar digd was. Ook een japon van twee ver schillende kleuren donkerblauw ,,deed" het goed. Voor de zomertoiletjes ge bruikt men dit jaar linnen, een edelka- toensoort of ottomanzijde. Het jonge meisje trad wel zeer op de voorgrond. Ze toonde met veel gratie heel leuke japonnetjes die van effen of geruite stof gemaakt waren met dik wijls als enige garnering een grote zak, afgewerkt met applicatie van raffia of vilt. Op de meeste japonnen was trouwens applique garnering aangebracht. Een groot applaus ontlokte een donkerblau we japon met grote vierkante kraag, zonder mouw en geheel afgewerkt met een smal wit biesje. Met een variatie daarop toonde de mannequin een zelfde kleur japon met wit applique garnering. Niet alleen de bakvis en de jonge vrouw hadden de asindacht van Esders- Modemagazijnen, ook voor de niet zo VOOBSTRAAT 9 SOMMELSDWK TELEF. 2138 Alle Bank- en Effectenzaken Bels- en Zaken-deviezen MIDDELHARNIS Pand aangekocht. Door de heer J. Keuvelaar, Opticien alhier, is onder hands aangekocht het pand van de heer Verrijp aan het Zandpad. STELLENDAM Xydwooïd. Op Donderdag 15 April a.s. hoopt Ds H. V. Gust van Dirksland, in het Verenigingsgebouw een tqdrede uit te spreken. Aanvang 8 uur. DEN BOMMEL Benoemd. De heer B. C. Lokker, voorheen ombtenaar ter secretarie al hier thans te Bilthoven, is met 1 Juni a.s. benoemd tot Hoofd der Afd. Finan cien der gemeente. STAD AAN 'T HARINGVLIET A.s. Dinsdagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. alhier voor te gaan Ds H. van Gilst uit Dirksland. OUDE TONGE Vacantiebonnen. Maandagavond a.s. is er van 7 tot half 9 bij de heer W. Ma liepaard, Stationsweg 20, gelegenheid tot verzilvering van vacantiebonnen voor de landbouw. OOLTGENSPLAAT Schoolnieuws. Aan de verschillende scholen zijn de volgende leerlingen toe gelaten: Openbare Lagere School No. I (dorp )15; Openbare Lagere School no. n (Langstraat) 17; Chr. Nat. School 41 en Kleuterschool (dorp) 55. Verder werd ons medegedeeld, dat dit de laat- jeugdige dame was er ruime keuze. De mannequin, die deze kleding toonde, had onder de bezoeksters veel bewonderaar sters, b.v. een zwart kamgaren tailleur- tje dat helemaal niet eentonig behoeft te zijn. Ze droeg er een Zwitserskanten blouse met opstaande kraag onder, ter- vrtjl de kraag van het jasje van zwart velours-chiffon was vervaardigd. Een alleraardigst geheel. Rokken en blouses zijn ieder jaar wel in de mode, maar dit keer wordt er spe ciaal aandacht aan geschonken. Een enkele mantel was vervaardigd van kamgaren of een fantasiestof, maar overwegend zal men de dames dit jaar swaggers zien dragen van zuiver wollen tweedstof. Verschillende mantels waren op de kraag en zakken gegarneerd met zwart yersey. Ook wanneer het regent kan de vrouw er chique uitzien. Zo werd er een tweed swagger getoond, die gevoerd was met popellne waarbij ook nog een ceintuur. Het is alleen een kwestie vau omkeren. CocktaUzijde en organdie zijn dit jaar het aangewezen materiaal voor cock tail- en avondtoiletten. De strepless mo dellen hadden veel bekijks. Op gebied van strand- en sportkleding werden zonnepakjes getoond van om streeks 1900 en van nu. De moderne mannequin had het het best bekeken: ze droeg een driedelig, luchtig zonne- pakje, waarvan ze de rok tevens kon gebruiken tegen de felle zon. Twee briudstoiletten werden getoond. De eerste was gemaakt van wit ever- glaze met tule voor overjapon en sluier, met daarbij een alleraardigst bruids meisje en een deftige moeder, Het an dere bruidstoilet was vervaardigd van Zwitsers kant, satijn en tule. Maar ook aan het bruidsmeisje en moeder was alle aandacht besteed. Zowaar wist de laat ste bruid bij haar rondgang een bruide gom aan de haak te slaan. Een kelner, keurig in het zwart gekleed, die zijn werk liep te doen, werd door de bruid van een anjer voorzien en aan de arm genomen voor een ererondje en zelden zagen we zo'n aardig stel. Wie weet ook voor Foto-artikelen, Box-camera's VEinaf 10.ontwikkelen, afdrukken, vergroten, reproducties, verhuur van flits-, Box- en klap-camera's. ste maal is geweest dat leerlingen met 1 April op de scholen zullen worden toe gelaten. Alle scholen Flakkee worden September scholen, gelijd dit reeds bijna overal het geval is. Flakkee maakte hierop een uitzondering. Het gevolg van deze wijziging is, dat dit jaar tweemaal leerlingen zullen worden toegelaten en dat leerlingen volgend jaar niet 1 April maar 1 September de school mogen ver laten en zodoende langer leerplichtig zijn. Vijf en twintig jaaa- op „WUIemshof" De heer Jan Bakelaar te Lajigstraat herdenkt Zaterdag 10 April de dag dat hij voor 25 jaar als eerste knecht in dienst trad bij de landbouwer J. A. van Nieuwenhuijzen op de hoeve „Willems hof". Busg. Stand over de maand Mrt. '54 Geb<wen; Maria Magdalena Adriana, dochter van J. Versaevel en L. C. M. H. Lambert; Johanna Lena, dochter van C. Nattekaas en A. C. Franke; Jacobus Johaimis, zoon van W, Huibregtse en M. A. Vervloet; Arend Adrianus, zoon van A. F. Kagclielland en B. W. Schoon- derwoerd den Bezemer; Adrianus Ba rend, zoon van I. Bakelaar en J. v. Noord Overleden: Levenloos aangegeven kind van H. Donkersloot en J. Wielaard. Gehuwd: W .de Bonte 25 jaar en P, van Putten 22 jaar; Jacob Bezemer 25 jaar (Overschie) en Pietemella Arendje Braber 23 jaar. Ingekomen: P. Kievit van den Bom mel, E. Donkersloot van Den Bommel; F. V. d. Mast van Rotterdam, D. Lange- weg van Dordrecht; P. Neels en gezin van Melissant. Vertrokken: J. Campfens naar Brielle M. I. Oostdijk en gezin naar Almkerk; J. Hage naar Woerden; M. C. v. Nieu- wenhuijzen en gezin naar Califomië (Amerika)'; H. Kok en gezin naar Rid derkerk; C. Koert en gezin naar Melis sant; M. V. d. Windt naar Rotterdam; J .V. d. Wende en gezin naar Buimik. ZAAIMACHINES WIEDMACHINES GRASPEBKSCHEERDEBS GRAS MOTORMAAIERS CAMPFENS I,Tz,erhandel MiddeUiamis Ds W. DE ^VIT TE LEIDEN PLOTSELING OVERLEDEN De GerefGemeente te Leiden trof een zware slag door het plotseling verschei den van Ds W. de Wit, die in de nacht van Woensdag op Donderdag j.l. aan een hartverlamming overleed. Dinsdagavond •heeft hij nog gepreekt te Oostvoorne en Woensdagavond nog gecatechiseerd. Ds de Wit was hartpatiënt, hij had er 3.1 eens min of meer voor gekuurd. De de Wit is geboren 10 Sept. 1906, werd cand. aan de Theol. School te Rot terdam in 1947. Zijn eerste standplaats was Middelburg waar hij 17 Sept. 1947 werd bevestigd. Op 14 Juni 1951 ver wisselde hij deze plaats met Moercapelle en in September 1953 met Leiden, waar hij dus slechts een half jaar heeft ge staan. De overledene was gehuwd, maar had geen kinderen. In de Geref. Gemeen ten was hij een geziene en beminde pre dikant. MASSIE F GOUD VOEGLOOS GESMEED BEIiERLilMDSCHEMAN 3 TEL; 70r«Ö«R.DAM Thans ook tel. 115432 Lei op de ingang: „De deur mei de 2 Geluksringen". Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 8545 et. laatste dag van onze in de AHOY-HALLEN te Rotterdajn. Geopend van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. REEDS MEER DAN 20.000 bezoekers ontvingen wij op deze unieke motor-tentoon stelling die door vakmensen groots en imposant" werd genoemd. Een keur van motorrijwielen, bromfietsen, scooters, lederen kle ding, onderdelen, accossoires enz. enz. geven U een beeld van wat er aan „GOEDS" te koop is op de Nederlandse markt. Komt dit zien Vrij entree! Vrij entree'. Schepenstraat 111-115 - Tel. 82950 BOTTERDAM-BLIJDORP ■>i van deza 'vrOQwen hadden geen leven ^W^ dragen. Geen hinder van baleinen. Geen knellen hier en plooien daar. Afgelppen dat eeuwige „opkruipenHun leed is geleden, dank zij hun Iduna Pas-Tunette. weten ze niet meer dat ze een corset Middellang corset mat zlIslutUng en veter Solide ellen sattn. Verkrijgbaar mei en tonder binnenband. Prils van 1 S.50 el En Uui leed? Waarom blijft U lopen met een corset waarvan de verhouding tussen de taillemaat en heupwijdte voor U niet deugt? Iduna Pas-Tunette v^ heeft in elke taillemaat dne wetenschappelijk berekende heupwijdten. 98 percent van alle Nederlandse dames kunnen nu in minder dao geen tijd een volmaakt passend corset vinden, mits zij vragen om een Garantie. Wij maken zonder prijsverhoging efinmaatcorset voor iedere vrouw, die met een Pas-Tuneü» niet slaagt

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1