DAMPO De afdamming der zeegaten Nie^soverf^ren Buitenland Hervormde Kerk te Den Bommel gerestaureerd opgeleverd CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE „Kruisdragers' n. Overdracht van Kerkvoogdij aan Kerkeraad Ds Postma leidde de dienst 26e Jaargang Zaterdag 27 Maart 1954 No. 2290 Redactiebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MUDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTEOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABO(NNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Verleden week is door de z.g. Delta- commissle een rapport uitgebracht het derde interim-advies aan de Mi nister van Verkeer en Waterstaat, waar in de vraag wordt beantwoordt, die door de Regering aan de commissie verleden iaar werd gesteld: of de waterstaats- technische voorzieningen, welke met be trekking tot de door de stormvloed van 1 Februari 1953 geteisterde gebieden getroffen dienen te worden, belioren te bestaan uit liet afsluiten van de zeear men. Het is niet te verwonderen, dat geheel Nederland en in het bijzonder de bewo ners van het rampgebied met spanning op dit rapport hebben gewacht en we moeten dan ook deze commissie van in genieurs, die zonder twijfel de élite vor men van onze waterstaat men leze slechts de namen van Ir. Maris, de voor zitter, Ir. Ringers, Ir. Thysse e.a. dankbaar zijn, dat zij eens een gunstige uitzondering heeft gemaakt op het v<?erk van zoveel commissies, door met grote voortvarendheid dit zeer moeilijke pro bleem te behandelen en met een conclu sie te komen, die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. Zelf dringt zij ei bij de Regering op aan, met het oog op I maatregelen, die ten behoeve van de veiligheid der bevolking tegen storm vloeden getroffen moeten woïden, op korte termijn een principiële beslissing te nemen ter aanzien van de afsluiting der zeearmen, waartoe zij zonder enige reserve adviseert. En zij geeft de Minis ter in overweging te bevorderen, dat een desbetreffend ontwerp van wet zo spoe- lig mogelijk wordt in gediend. Het nemen van een beslissing is niet alleen nodig voor de veiligheid, maar ook met het oog op de noodzaak van maatregelen, die thans reeds genomen moeten worden op diverse plaatsen, waarvoor men weten moet of er al dan niet rekening gehouden moet worden met de Elfsluiting der zeearmen. Daarom heeft de commissie met dit advies niet gewacht tot ze alles in de finesses had onderzocht en uitgewerkt, maar meende zij thans reeds de kern van de zaak aan de orde te moeten stellen in een z.g. ■"terim-, d.w.z. tussentijds-rapport. De situatie in ons land is n.l. zo, dat ngeveer de helft van ons land gelegen i beneden de normale vloedstand van de zee, zodat bij het doorbreken van duinen en dijken geheel Zeeland, Zuid-Holland, ""oord-Holland, de helft van Utrecht, .W. Noord-Brabant, de kop van Over- \isel, vrijwel heel Friesland en het over grote deel van Groningen zouden wor den overstroomd. In dit gebied met de grootste steden van ons land, de voor- "aamste havens en grote industrie cen tra, dat bovendien tevens ons rijkste agrarische gebied is, wonen 6 millioen mensen, dus 60% vsin onze totale bevol- kmg. De belangen van mensen en goe deren, die hier dus beveiligd moet wor- flen, zijn dus niet te schatten waarden en deze worden steeds hoger in bete kenis, daar de toeneming onzer bevel ing zodanig is, dat men die voor 1970 Schat op 12% millioen, het totaal der etto-investeringen op 2,1 milliard per aar en de verhoging der agrarische pro ductie op 25%. Onze zeeweringen krijgen dus elk jaar een steeds grotere schat aan ensenlevens, en economische waarden te beschermen. De commissie merkt zeer terecht op, dat indien men er op 1 Febr. 953 niet in geslaagd was, een begin van- doorbraak van de Hollandse IJsel te ichten, het centrale deel van Nederland geïnundeerd zou zijn, waardoor de eco nomie van ons land voor vele jaren ont wricht zou zijn geweest. De ramp van 1953 heeft bewezen, dat "nze dijken niet in staat waren een tormvloed van een dergelijke hoogte en ""acht als toen op onze kusten beukte, e weerstaan. Deze vloed bracht in het ■W. van ons land een waterstand, die 50 a 70 cm hoger was dan ooit was voor gekomen: Daardoor overstroomde een I^Jied van 150.000 ha, bewoond door eOO.OOO mensen, waarvan er .ong. 1800 het leven verloren, terwijl 72.000 perso nen moesten evacueren. En dit gevaar mft dreigen. Er zijn zelfs een aantal actoren, die in de toekomst de moge- Kheid scheppen van nog grotere cala miteiten. Men overwege in dit opzicht et volgende: De bodem van ons land daalt lang zaam ten opzichte van de zee, welks spiegel bovendien rijst door het afsmel- len van de ijsmassa's bij Groenland. De- ^e daling bedraagt 30 cm per eeuw en heeft in historische tijden al ettelijke meters bedragen, waardoor men in de oudere dijken wel 4 of 5 verhogingen an constateren. 2. De ramp van 1 Febr. 1953 had 'aats, terwijl er betrekkelijk weinig op- erwater was. Hadden de rivieren toen eer water aangevoerd, dan was de wa terstand nog hoger geweest. snvi J?*' ^-S- laag "Pnngtrj, d.w.z. wanneer deze ramp 2 eKen eerder of later was gekomen, zou Weest i"*^ ^eker nog 30 cm hoger zijn ge- Hieruit blijkt, dat de dijken, wil men hprifT^ mogelijk risico lopen, aanmer- JB'flK hoger zullen moeten worden dan ^s tot dusver waren. Houdt men reke- ^g met de relatieve daling van ons «flQ en de genoemde factoren, die nog '%""^"ger kunnen samenvallen als ze T^t^i' '53 deden met de toen reeds pweaende, zoals de windrichting (N.N. •J, de lange duur van de storm en het dert^ l'ehoeft het geen verwon- siP t t J' ^«"^I^en, dat de Deltacommis- kprt^ ae conclusie komt, dat de water- KeWngen in het Z.W. van ons land ten- Toen zeide Jezus: zo iemand ach ter Mij wil komen, die verlooche- ne zich zelf en neme zijn kruis op en volge Mij. (Matth. 16 24) 't Is heus nog zo gemakkelijk niet een discipel te zijn. Tegenwoordig is men daar zo gauw mede klaar. Geloof maar, neem Jezus maar aan! Weet ge hoe zwaar Jezus dit voor stelt? Zó zwaar, dat zelfs z'n discipelen het twijfelmoedig vragen: „Maar wie kan dan .'ïalig worden? Heere 't is onmogelijk. Juist! En dan pas is er plaats voor 't wonder. Het wonder, dat, als 't echt onmogelijk is ge worden bij ons; het mogelijk wotdt bij kracht om niet alleen op een bepaald moment, als 't voorspoedig gaat, het Lam te volgen, maar achter de Heere Jezus te komen en Hem te volgen waar Hij ook heengaat. En die volhouden zal tot 't einde, die zal zalig worden. Het wezen van dit volgen wordt uitgediiikt in de woorden: „die verloochene zich zelf en neme zijn kruis op." Waar de hoofdgedachte hier is, dat we navolgers moeten zijn, is 't duide lijk, dat iemand ons is voorgegaan. Zo moeten we dus in de eerste plaats onze blik richten op Hem. „Die verloochene zich zelf. Als ik iets loochen, dan wil dat, plat gezegd, uit drukken, dat ik iets heet te liegen. Hier zit dus een ontkenning in. Een wegredeneren van iets. Als ik iemand loochen, verloochen, dan ontken ik dus dat ik iets met die per soon te maken heb. Dan cijfer ik hem weg. Als ik me zelf verloochen, dan rede neer ik me zelf dus weg. Dan cijfer ik me weg. Dit nu kan ten volle gezegd worden van de Heere Jezus Christus. Reeds in de stilte der eeuwigheid cij ferde Hij zich weg, toen Hij zich in de Raad des Vredes aanbood om 't rantsoen te betalen voor zijn volk en 't beleed: Zie, Ik kom om uw wil te doen o God!" Zijn komst op aarde is een verlooche ning van zich zelf. Hij, de Eeuwige, nam een tijdelijk gestalte aan. Hij, die de vlekkeloos reine was en wezens gelijk aan God de vader, wordt Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dat helptl minste 1% 2 cm moeten worden ver hoogd Het ligt voor de hand, dat de com missie een vergelijking ging maken tus sen de afdamming, dus het leggen van nieuwe, zware afsluitdijken in de zee gaten en de verhoging der bestaande waterkerende dijken. Het laatste is h.i. practisch onmogelijk. Voor de verbre dingen en verzwaringen van deze dijken langs de Zeeuwse en Zuidhollandse stro men bestaan zoveel staketsels door de aanwezigheid van vele huizen, bedrij ven, havens enz. langs en op de dijken, dat het vrijwel ondoenbaar moet worden geacht ze aan de nieuwe eisen te doen beantwoorden. Daarbij komt nog, dat de oude dijken allerlei gebreken vertonen, die niet alle zijn op te sporen en in Zeeland boven dien door het wegvoeren en uitschuren van zand door de stromingen dijkvallen voorkomen, zodat ophogen en. verbreden van de oude dijken slechts lapwerk zou zijn. Als voordelen van de afdamming zijn dus aan te merken: 1. Men verkrijgt een veel solider be veiliging dan met de oude dijken. 3. Br komt achter de afsluitdammen een tweede'waterkering door de be staande dijken. 3. Het maken der afsluitdijken, die betrekkelijk kort behoeven te zijn, is veel efficiënter dan het ophogen van 1000 km oude dijken. 4. Door de afdamming wordt de ver- zilting der polders op afdoende wijze te gengegaan. 5. Er komt een gesloten kustlijn, die direct op vereiste hoogte, ook voor de naaste toekomst, kan worden gebracht. 6. De scheepvaart binnen de dam men wordt veiliger en gemakkelijker doordat de getijstromen vervallen en het water kalmer is. 7. Het tekort aan zoet water op de eilanden vervalt door het ontstaan van zoetwaterreservoirs, waardoor bepaalde industrieën worden gestimuleerd en ook de drinkwatervoorziening vergemakke lijkt. 8. De aaneensluiting van de eilanden onderling en aan Tie vaste wal zal de verkeersverbindingen aanzienlijk verbe teren, waardoor ook de economische ont wikkeling van Goeree en Overflakkee en Zeeland wordt bevorderd. 9. Achter de dammen kunnen ge makkelijk diverse gronden «worden inge polderd, terwijl bij versterking der be staande dijken veel cultuurgrond voor die dijken zou moeten worden gebruikt. 10. De zoetwaterbassins kunnen re creatie-oorden worden, vrnl. voor de wa tersport. De eilanden zull«n du» mwr to«rjsten aantrekken. in zijn menselijke natuur de nakomeling van een dronken Noach, een overspeli ge Thomas, een heidense Ruth, een zon dige David. Hg, die de troon Gods tot zetel, de schoot des Vaders tot rustplaats en de aarde tot voetbank had, komt in een arme stal ter wereld. Hij, die de hermelijnen koningsmantel tot een bedelaarskleed kon achten, wordt omhuld door schamele doeken. En Zijn verdere leven? Het is één aaneenscha keling van zelf-verloochening. Zijn opgroeien in 't timmermans gezin. Zijn verkeer onder de mensen. Maar nooit méér, dan juist in de laatste week van zijn leven. Zelfverloochening bij de paasmaaltijd, als Judas met Hem indoopt. Zelfverloochening als Hij zich laat aangrijpen door de soldaten. Zelfverloochening als Hij zich laat spuwen en honen in Kajafas' zaal. Zelfverloochening als Hij Petrus vast houdt ondanks diens ontkenning, met Hem in betrekking te staan. Zelfverloochening voor Pilatus, van Herodes, torsend 't kruis. Zelfverloochening als Hij daar uitge- stroopt hangt aan 't vloekhout der schande en bidt voor Zijn moordenaars. ^ie, dat is éne kant van zijn kruis werk, zijn lijdensgestalte. „En neme zijn kruis op". Dat is de gewillige opname der zelf verloochening. „Vader, niet Mijn wil, maar de Uwe geschiede." In Gethsémané kan Hij legioenen en gelen oproepen ter bescherming, maar Hij doet 't niet. Als 't kruis op Zijn opengeploegde schouders, wordt gelegd, wijst Hij dat niet af, maar torst het gewillig. Als 't leven van Hem wordt afgeëist, dan geeft Hij dat gewillig: „Vader in Uwe handen beveel Ik mijnen Geest." Vrijwillig heeft de mens zijn Schepper de rug toegekeerd. O, wonder van genade, vrijwillig heeft Christus de vloek der zonde op Zich geladen. De vrijzinnigen beschouwen Christus als een edel mens, wiens leven navolging verdient. Zonder meer, wijzen we dit van de hand. Maar... anderzijds mogen we deze ge dachten ook niet verwaarlozen. Inderdaad, om de enige troost in leven en in sterven deelachtig te zijn, zullen we in onze levensopenbaring „de imita tie Chrlsti" d.i. de navolging van Chris tus moeten kennen. We zullen Christus slechts kuimen volgen in een weg van zelfverloochening. En dat is de moeilijkste weg om te gaan. Dat is op al onze werken een nul leren schrijven. Ons zelf weg leren cijfe ren. Niet langer willen zalig worden in een weg van zelfhandhaving. Dan gaat 't niet meer in de eerste plaats om ons. En dat is de moeilijkste opgave. Want ons hele bestaan draait om één woord... ik" i,iit Welnu zegt de Heere Jezus en dat zal toch niet gaan. Als ge waarlijk achter Mij vril komen en Mij volgen, dan zult ge Uzelf moeten verloochenen. Hij kan dit vrijmoedig zeggen, omdat Hij zelf ons hierin is voorgegaan. En, hoe onmogelijk 't schijnt, door de wederbarende kracht des H. Geestes ontvangen Zijn discipelen het vermogen dit (zij 't met veel gebrek en te kort) te doen. Dan wordt alles anders. Dan nemen we ons ambt waar, omdat de Uefde van Christus ons dringt. Dan bezoeken we onze oude, kinder loze famiUeleden niet om er later van te erven, maar uit louter mededogen om hun eenzaemiheid. Dan laten we onze kinderen dopen, niet met de gedachte: „Baat 't niet. dan schaadt 't niet en je bent per slot van rekening toch geen heiden," maar met stille dankbaarheid en vreugde en 't vas te voornemen ze op te voeden en te la ten opvoeden op dag- en Zondagsscho len, op catechisatie en verenigingen in de leer, die naar de godzaligheid is. Dan willen we niet meer bekeerd zijn om straks de hemel in te gaan en de hel te ontvlieden, maar dan leren we er iets van verstaan: Al was er geen he mel tot beloning en geen hel tot straf, dan zal ik U toch liefhebben, o Heere mijn God. Dan willen we ons leven verliezen om Zijns Naams wil. En wat 'n wonder! Want juist dan, vinden we het. 'k Zal dan gedurig bij U zijn In al m'n noden, angst en pijn U al mijn liefde waardig schatten. Dirksland. C. J. KESTING. DE NEDERLANDSE KERK IN LONDEN NADERT ZIJN VOLTOOIING In AUSTIN FRIARS in de City van Londen wordt de laatste hand ge legd aan interieur en exterieur van de Nederlandse kerk die de kerk zal vervangen, welke tijdens de oorlog door bombardementen werd vernietigd In Juli a.s. zal H.M. de Koningin de openingsplechtigheid bijwonen. Russisch protest Aan Russische protesten zijn we de laatste jaren wel gewend geraakt en er zou dan ook op deze plaats geen aan dacht aan worden besteed, ware het niet, dat de Sowjet-Unie ditmaal had ge protesteerd aan het adres van Neder land. De aanklacht betreft „de vestiging van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd" en was ge grond op de verklaring van de Minister van Oorlog, Staf, waaruit bleek, dat de Nederlandse regering heeft Ingestemd met de legering van Amerikaans perso neel op Nederlands grondgebied. De Russische regering meent, dit be sluit sterker te moeten afkeuren, in een tijd dat er maatregelen worden geno men, om de algemene spanning te ver minderen en de vrede te versterken. „De vestiging van Amerikaanse bases op Ne derlands grondgebied kan moeilijk bij dragen tot ontspanning in de wereldsi tuatie, temeer, daar het duidelijk is voor iedereen, dat Nederlaiid niet door een aanval wordt bedreigd," aldus de nota. Tegelijk met de protestnota aan ons land heeft de Sowjet-Unie een soortge lijke nota verzonden aan de regering van Griekenland. Enkele maanden gele den heeft Turkije een zelfde Russisch protest ontvangen. Het is duidelijk, aldus waarnemers te Moskou, dat Rusland als de grootste buitenlajidse dreiging beschouwt: om singeling door bases der Westelijke mo gendheden." De Bussen kunnen moeilijk verwach ten dat de landen, waaraan ze de pro testen hebben gezonden, onmiddellijk hun verdragen met de Verenigde Staten zul len opzeggen, maar de Sowjet-regering wil blijkbaar de aaneensluiting van de Westelijke landen zo lang mogelijk te genhouden en de Europese Defensie Ge meenschap doen uitstellen. In Amerika ziet men de protesten als nieuwe pogingen oia de bondgenoten van Amerika schrik aan te jagen. In feite bevat de Russische protest nota weinig nieuws; ze komt slechts neer p-p een protest tegen de NATO in het algemeen. Het is duidelijk dat de Russen elke vorm van naleving der be palingen van de Westelijke verdragen afkeurt. We spreken echter maar niet van het defensie-systeem dat de Russen opbouwen van de Elbe tot de Grote Oceaan, waarbij evenééns bases worden gevestigd in naburige landen. Het goed- Hollandse spreekwoord ,,in zijn eigen tuintje wieden" is waarschijnlijk in de Sowjet-Unie minder bekend, maar bij opvolging van dit advies, zou er wel licht meer arbeid voor de dag komen dan men tot-op-heden bij de Westelijke buren heeft gevonden. De Nederlandse Ministerraad zou nog deze week vergaderen om een antwoord nota op te stellen. Turkse en de Wereldbank Deze week is een conflict gerezen tus sen Turkije en de Wereldbank, dat aan vankelijk zeer ernstig scheen. Professor Lieftinck, onze vroegere minister van Financiën, die thans in Turkije de Wereldbank vertegenwoor digt, had critiek geoefend op het econo mische beleid van Turkije en te kennen gegeven dat het voor de Bank onmoge lijk zou zijn, aan Turkije een nieuwe le ning van 25 millioen dollar toe t» staaji. De Hervormde Kerk te Den Bommel die door de watersnood van 1 Febr. veel heeft geleden, is Woensdag 24 Pebr. weer keurig gerestaureerd in gebruik ge nomen. Het interieur was zo goed als onbruikbaar, zodat er heel wat te doen is geweest om een en ander hersteld en vernieuwd te krijgen. De kerkvoogdij met als President dhr B. Melissant en dhr J. Goemaat als scriba, nam het ini tiatief tot de restauratie, bijgestaan door de Herv. 'Synode, Rampschade bureau, en de Zweedse Kerk in Rotterdam. De restauratie stond onder toezicht van de Rest. commissie der Ned. Herv. Kerk. Men kwam in aanraking met de Herv. Gemeente te Velp en met andere instanties uit Velp, waardoor uit deze plaats in adopterenden zin, hulp werd verleend. Architect werd Ir. v. Maurik te Velp; aannemers de heren German en v. Asperen, eveneens te Velp. De Herv. Kerk te Den Bommel, een zeer artistiek gebouw dateert uit het be gin van de zeventiende eeuw. De eerste steen werd gelegd op 18 Mrt. 1647 en de kerk werd in gebruik genomen 6 Nov. 1647. De eerste predikant in deze kerk was Ds Cornells Willemse v, d. Poel, die onder de preekstoel ligt be graven. (Voor hem was er Ds Stampe- terwrjl ze reeds 60 millioen dollar had verleend. Er gingen geruchten dat Professor Lieftinck zou worden teruggeroepen uit Turkije; nóg sensationeler berichten meldden dat hij reeds de vlucht had ge nomen. De Turkse regering nam het Lieftinck zeer kwalijk dat hij zich had bemoeid met haar economisch beleid. Ze heeft verklaard dat een vertegenwoordi ger van de Wereldbank in Turkije in casu Lieftinck niet meer nodig is en dat zijn kantoor reeds is gesloten. De Wereldbank heeft echter verze kerd dat er geen breuk is ontstaan tus sen haar en de Turkse regering. Professor Lieftinck is thans voorzit ter van een speciale commissie voor in spectie, die tot taak heeft een nader on derzoek in te stellen. Na beëindiging van zijn werkzaamheden zal hij naar Washington terugkeren. De opheffing van het agentschap van de Wereldbank in Turkije is niets bij zonders: het is geen regel, dat de Bank vertegeriwoordigers heeft in landen, die er lid van zijn; Turkije was een uitzon dering. iDe Wereldbank heeft Turkije wél ge waarschuwd dat ze haar beleid zal her zien, indien de regering van Turkije blijft weigeren, haar adViezen op te vol gen. Egypte - Engeland De toestand in de zone van het Suez- kanaal is aanmerkelijk verslechterd. De orde en rust wordt herhaaldelijk ver stoord door onverhoedse aanvallen op Engelsen. Verschillende Britse militai ren en burgers hebben bij die ongere geldheden het leven verloren. Minister Eden heeft in het Lagerhuis gezegd dat het onmogelijk is, onder de ze omstandigheden de besprekingen met Egypte te hervatten. De Britse ambas sadeur had een onderhoud met president Naguib en verzocht om vermeerdering van orde en rust en verscherping van de veiligheidsmaatregelen. Het gesprek heeft tot-nog-to* g»»n resultaten opge leverd. rius, 16421646, toen was echter het kerkje nog niet gebouwd). Onder de preekstoel bevindt zich een grafkelder, die men-bij de restauratie moest laten zoals hij was, omdat Monu mentenzorg later het exterieur van de kerk wil restaureren en tevens die graf kelder onder handen nemen. Het archief van de kerkelijke gemeente moet prima in orde zijn vanaf anno 1600. Ds G. v. d. Zee, die in 1926 naar den Bommel kwam, heeft hier uittreksels uit gemaakt en er ook een boekje over laten verschijnen. Bij de restauratie van de Herv. Kerk te Den Bommel is een graf steen gevonden, met het volgende opschrift: „Hier leidt Jan Engelse Gebuys, in syn leeven Gezwoorene van den Grooten Block, eerste ouderlingh van deze Gemeente. Oud 70 jaar. Ghestorven 246 Anno 1647. De eerste die In deese Kerck be- graaven leidt. Dank aan God De Pres. Kerkvoogd dhr B. Melissant beklom de katheder en uitte zijn blijd schap, en* dank aan God, dat de kerk geheel hersteld thans weer in gebruik kon worden genomen. Wel met gemeng de gevoelens, omdat het hart met wee moed is vervuld over de slachtoffers die bij de ramp vielen, onder wie ook ouder ling Hokke, die 25 jaar lang de geeste lijke en stoffelijke belangen der gemeen te had gediend. Zijn nagedachtenis blij- ve bij ons in grote ere zei spr. Daarna heette hij welkom Ds Beens, afgevaardigde van de Synode, Ir. v. Maurik, de architect. Burgemeester en Wethouders, en, de aannemers. De Zweedse predikant Ds Appelga kon wegens ziekte niet aanwezig zijn. In een zeer goed opgezette, vlot uit gesproken speech ging spr. daarna de geschiedenis van de kerk na, die twee maal onder water had gestaan. Eerst tgdens de Duitse bezetting en nu met de watervloed van 1 Febr. 1953. Terwijl de kerk nog onder water stond, werd namens de Synode met Dr Emmen (wiens vader van 19011915 te den Bommel stond en die er dus zijn jeugd jaren heeft doorgebracht) overlegd en hulp toegezegd. In plaats van Stoelen zouden banken komen, maar hier was Monumentenzorg op tegen, welke in stantie voorts nog andere plannen met de kerk heeft. Het speet spr. dat Dr Emmen verhinderd was, waarom hij de aanwezige Ds Beens uit Hillegerstaerg verzocht hun dank aan de Synode over te brengen. Verder werden dankwoorden gericht tot Mr ter Linde v. d. bouw commissie en Mr Luyendijk secr. van het CoU. van Toezicht (beiden niet aan wezig) en aan Ir van Maurik en de aan nemers Gierman en v, Asperen met hun personeel. Buitengewoon veel dank was men aan de Zweedse kerken verschuldigd die de bijdrage nog met ruim 6000.had verhoogd. Op prijs werd gesteld dat Dr Becker met zijn kerkeraad aanwezig was, die gedurende de restauratie in de Geref. Kerk gastvrij onderdak hadden verleend. Spr. hoopte dat de samenwerking en' goede verstandhouding zou voortduren. Waar er veel geld was gegeven, zowel uit het binnen- als buitenland, waarvoor men dankbaar was, deed de kerkvoogdij toch een beroep op de gemeente, omdat het geschonkene voor alles niet toerei kend was. Ook deed spr. een beroep op de jeugd, om het kerkgebouw, dat er nu zo keurig uitzag, niet te beschadigen. Daarna droeg hij de gerestaureerde kerk symbolisch over aan de voorz. van de kerkeraad Ds Postma, door hem een kerkbijbel te overhandigen met de woor den uit 1 Kon. 8: 29: Dat Uwe ogen open zijn, nacht en dag over dit Huis. De gemeente viel in met de zang uit Ps. 75 1 „U alleen, U loven wij!" Een sterke begeerte naar de voorhoven des Heeren De pastor looi Ds Postma beklom daarna de kansel sprak het votum en de zegen uit, liet zingen Ps. 26 8, las Ps. 132 718 en ging voor in gebed. Hij nam tot tekst voor dit gewijde uur Ps. 132 7: „Wij zullen in Zijn woningen in gaan, wij zullen ons nederbuigen voor de voetbank Zijner voeten." De predi katie culmineerde in de sterke begeerte die er is bij de gelovigen, om naar de voorhoven des Heeren te kunnen op gaan. Als geen recht gedaan wordt aan Schrift- en Belijdenis in de prediking, zal de rechtvaardige niet altijd kunnen opgaan zei spr., maar dan zal er toch een sterke begeerte zijn, en een smeken, dat de zuivere Waarheid op de kansel komt. Spr. ontvouwde ook hoe de gesteld heid der vromen moet zijn volgens de tekst ,n.l. een nederbuigen aan 's-Heeren voeten. Hij wees op de grootheid dat in de voorhoven des Heeren geestelijk voedsel werd gevonden, maar stelde daartegenover wat het zeggen wil be- geerteloos te zijn en het Woord Gods tegen te staan en dit te meer nu de Heere in ds watervloed zo gesproken ïmA. (Vervolg pag 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1