Voederbieten, Groeningia Vragen gemeente lijke indeling Flakkee Zr. Brinkman te Middelharnis 40 jaar in dienst van de verpleging Is door Ged. Staten de juiste procedure gevolgd Vorming van een contactcommissie in zake het vervoerswezen bij de R. T. M. CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAO VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Herkingen dankt de elf adopterende gemeenten Middelharnis - Sommelsdijk danken Delft Tentoonstelling Stormvloed in voorbereiding ele woorden van huid e en dank KERKNIEUWS R.T.M. Zomerdiensten bezien van Alphen's Zaadhandel Telef. 48 - Nieuwe Tonge ge Jaargang Woensdag 24 Maart 1954 No. 2289 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHARNIS TELEFOON K 1870-201? GIRO 167930 POSTEOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJSf 1.70 PER KWARTAAl. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. Het Eerste Kamerlid de heer Tjalma, heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat onlangs Gedeputeerde Staten van Zuidholland aan de raden der gemeenten op Goeree en Overfiakkee een ontwerp ener rege ling tot herziening van de gemeente lijke indeling van dat eiland hebben toe gezonden? Is het de minister eveneens bekend, dat genoemd onderwerp essentieel ver schilt van dat, hetwelk in 1950 aan be doelde gemeenteraden is toegezonden en waartegen destijds deze raden grote be zwaren hebben ingebracht? Acht de minister het juist, dat Ge deputeerde Staten van Zuidholland ten aanzien van dit nieuwe ontwerp ter stond de vreg van artikel 159 der ge meentewet hebben ingeslagen, zonder tevoren opnieuw ingevolge artikel 164 dezer wet de mening der gemeenteraden te hebben ingewonnen, teneinde die ter kennis van de kroon te brengen? Indien de voorgaande vraag ontken nend wordt beantwoord, welke maat regelen denkt de minister dan te nemen om het volgen van een juistere proce dure door Gedeputeerde Staten van Zuidholland te bevorderen? Tijdens de bijeenkomst in Krasna- polsky te Amsterdam heeft het gemeen tebestuur van Herkingen namens de be volking van deze door de watersnood getroffen gemeente op Goeree Zaterdag ochtend dank gebracht voor de hulp van het „adoptie-comité Herkingen", ge vormd door samenwerking tussen de ge meenten Ammerzoden, Bodegraven, Ha renkarspel, Hekendorp, Koedijk, Lange- dijk, Lange Ruige Weide, Papekop, Reeuvrijk, Sint Maarten en Warmenhui- zen. De burgemeester van Herkingen, Dirksland en MeUssant, de heer D. van Heyst, heeft na een welkomstwoord door de voorzitter van het comité, de heer H. Schelhaas, burgemeester van Lange- dijk, aan ieder der burgemeester» van de elf gemeenten een herdenkingsbord uitgereikt met het opschrift „Water snood 1 Februari 1953. Hei-kingen danktgevolgd door de naam van de gemeente. Ieder bord is voorzien van het wapen der adopterende gemeente alsmede van Herkingen. De opbouwstichting Middelharnis en Sommelsdijk heeft schriftelijk aan het gemeentebestuur van Delft dank betuigt voor de bij de overstromingsramp ver leende hulp. Zij heeft haar dank verge zeld doen gaan van een exemplaar van 'net boek „Gebroken Dijken", dat werd uitgegeven door het Wetenschappelijk Genootschap van Goeree-Overflakkee als jaarboek 1953. Bij de rijkswaterstaat is een tentoon stelling in voorbereiding, welke een over zich zal gev envan de gebeurtenissen, öie op 31 Januari van het vorig jaar in net Zuidwesten van ons land plaatsgre pen en van de herstelwerkzaamheden, die daarna zijn uitgevoerd. Deze tentoonstelling, die de titel Stormvloed zal dragen, is in eerste aan leg bestemd voor de hogeschooldagen van de technische hogeschool te Delft, *e op 2 April worden geopend. Ir. A. G. Maris, directeur-generaal van de ïBKswaterstaat, zal bij deze gelegenheid net woord voeren. De tentoonstelling zal, gezien haar eerste bestemming, voornamelijk een technisch karakter dragen. Zij zal in het oijzonder foto's, tekeningen en een ma quette van het rampgebied met doorge- oroken dijken te zien geven. Niettenün ligt het in de bedoeling de njaquette ook nog voor andere tentoon stellingen ter beschikking te stellen. Zo worden thans besprekingen gevoerd om voor haar een plaats in te ruimen op de grote tentoonstelling E 55, die het vol gend jaar te Rotterdam zal worden ge- nouden. Hoewel nog geen definitieve be- ^"ff^'^Sen zijn genomen, mag worden r®™^.^^t, dat aan de voorlopige gedach ten hieromtrent uitvoering gegeven zal kunnen worden. Zaterdagmiddag werd in Meijer Theater te Middelharnis de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden van de vereniging Groene Kruis Middelharnis-Som- melsdijk. Deze bijeenkomst, waarin uiteraard diverse huishoudelijke zaken wer den afgedaan, kreeg een bijzonder cachet doordat er een jubileumviering aan verbqnden was n.l. van Zuster S. Brinkkman, sinds 25 jaren wijkverpleegster voor de beide centrumgemeenten van Flakkee en gedurende bijna 40 jaren in dienst van de verpleging. Vele woorden van hulde en dank zijn tot de zuster gericht, terwijl leden, bestuur, gemeentebestuur en anderen het bovendien niet bij woorden lieten. Op het grote toneel was het bestuur van de afdeling gezeten aan een lange, groen bekleedde tafel en het feestelijke van deze jaarvergadering straalde af van het toneel door de vele Paasbloemen bo ven de voetlichten en door diverse bloemstukken in het rond. Een aanzien lijk aantal Groene Kruisleden woonden een en ander met grote aandacht bij. Voorzitter dokter Tj. Kuipers heette de aanwezigen hartelijk welkom, in de eerste plaats de jubilaresse, voorts in het bijzonder burgemeester en mevr. Rijnders, de wethouders der gemeenten en de ere-voorzitter, oud-burgemeester L. J. den Hollander. Spr. wees er op, dat dit ook de eerste jaarvergadering na de ramp was. De ramp heeft aan het magazijn flink wat schade,toegebracht. Sprekende over de werkzaamheden der vereniging kon de voorzitter mede delen, dat de belangstelling voor het consultatiebureau voor zuigelingen voortdurend toeneemt en dat dit jaar zal staan in het teken van de verwezen lijking van een wijkgebouw. Spr. betuig de grote dank voor de prachtige schen king van 56.000 gld. van Doetinchem. Het gebouw zal huisvesting aanbieden aan de t.b.c.-bestrijding, aan het Kraam- centrum, aan de diverse consultatiebu- reaux, terwijl voor massages, verzeke- ringsonderzoek enz. localiteit in verhuur zal kunnen worden gegeven. Op de bo venverdieping zullen woningen komen voor concierge, zuster etc. Het bestuur stelt zich veel van dit gebouw voor, waarvoor de plannen al in vergevorderd stadium verkeren. Door het hoofdbe stuur wordt eveneens een hoog gewaar deerde bijdrage in de bouw enz. verleend. Met deze aangename woorden kon dokter Kuipers de vergadering voor ge opend verklaren, waarna secr. Heijboer notulen en jaarverslagen las. Daarin werd eveneens gewag gemaakt van de bouwplannen, die zijn opgekomen na de ramp. Reeds op 9 April was het bestuur weer bijeen en sindsdien heeft het 12 vergaderingen gewijd aan het wijkge bouw. Men had al een aardige spaarpot, maar er was meer nodig. Dat kwam toen burgemeester Rijnders op 25 Jan. j.l. de 56.500 gld. aan Doetinchem kon overdragen. Hulde en dank aan Doetin chem en aan burgemeester Rijnders, al dus het jaarverslag, waarin verder met lof geschreven werd over het werk der zusters Brinkman en Paasse en bode Vogelaar, die het, nadat voor Middelhar nis bode Koudijzer het bijltje er bij neer legde, ophaalwerk enz. alleen doet (en voortreffelijk!). De zusters legden in Middelharnis 3259 bezoeken af, in Sommelsdijk 3224, voor de t.b.c.-bestrijding in Middelharnis 330 en in Sommelsdqk 372 bezoeken. Er kwamen 134 nieuwe baby's zich laten aandienen en zodoende werd het consul tatiebureau zuigelingen gesteld voor 1011 onderzoekingen in 18 zittingen. De secretaris gewaagde nogmaals met lof van het werk van bode Vogelaar en van het ophalen der kwitanties door mej. De Gast. Overgegaan moest worden tot be- stuursverkiezüig. De voorzitter kon me dedelen, dat de nieuwe statuten zojuist waren goedgekeurd en hierdoor moest uitbreiding worden gegeven aan het be stuur en wel met 2 leden. Het bestuur droeg voor de dames mevr. Van Eck- Sieling en mevr. Rijnders-Van Kempen, voorts de heren dr Sypkens en L; van der Waal. De voorzitter was aftredend maar werd op voorstel van burgemeester Rijn ders bij acclamatie en onder applaus herkozen. Na een drietal stemmingen werden in het bestuur gekozen mevr. Rijnders en tandarts Sypkens. De penningmeester, de heer J. Zaaijer, bracht verslag uit over de financiële toestand der vereniging, over 1952 en 1953. In 1952 had men een nadeUg slot van 2422.88, de wijkverpleging een voordeUg saldo van 40.44. Het nadehg saldo van het Gr. Kruis over 1953 is 2576.78, bij de wijkverpleging een voor delig saldo van 2402.74. De heer van Heest stelde namens de commissie van onderzoek voor om de rekeningen goed te keuren. Hij herhaal de een vorige maal gedaan voorstel om aan de penningmeester enige tegemoet koming toe te kennen voor het vele werk, hetgeen door het bestuur bezien zal worden. In de commissie onderzoek rekening 1954 benoemde men de heren van Heest, A. v. d. Nieuwendijk en J. Ie Comte. Van de begroting 1954 valt te ver melden de gecreëerde kapitaaldienst voor het wijkgebouw. De bouwkosten Dr. J. C. HOOIJKAAS Met ingang van heden stelt Dr. J. C. Hoorjkaas, wonende Belgisch Plein 4 te Scheveningen, Telefoon 554065 -'s-Gra- venhage K 1700) zich beroepbaar als predikant in de Ned. Herv. Kerk. worden geramad op 97.000.gld., de inrichting op 10.000.gld. en de archi- tectkosten op 9.700.gld. Aan eigen geld kan men bijbrengen 27.000.gld. aan subsidie ontving men van Dr Stij- ling 20.000.gld., van Doetinchem 56.500.gld. en om uit te komen zal men nu nog 13.200.gld. moeten lenen. Door de heren van Heest en S. van der Valk werden enige opmerkingen ge maakt over afschrijving, nadelige saldi en reserveringen. De heer van Heest be rekende op het gebouw een exploitatie tekort van meerdere duizenden guldens, doch de voorzitter verklaarde dat het niet meer dan 2000 gld. zal bedragen, terwijl burgemeester Rijnders er wel op attendeerde dat de diverse fondsen niet zijn gegeven om te reserveren maar voor direct gebruik. Hieruit mag niet worden afgeschreven! Dit zit in de aard van de gift! De heer van Heest vond dat men de lasten niet mag afwentelen op de volgende generatie en hield het daarbij. De vergadering keurde de diverse reke ningen enz. goed. In de rondvraag informeerde de heer V. d. Valk naar de grond voor het wijk gebouw. Hierover, zo zei de voorz., is men nog in onderhandeling. De heer G. Verbiest bracht de wen selijkheid naar voren van weer actie voeren ter compensatie van het jaar lijkse tekort. Huldiging Zuster Brinkman Het jubileum van Zuster Brinkman noemde dokter Kuipers een hoogtepunt in het bestaan van de vereniging en na tuurlijk ook in het leven van de zuster. Namens bestuur en leden bood hij zuster Brinkman, die op zijn verzoek plaats genomen had tussen het bestuur, de hartelijke gelukwensen aan. De zuster verdient het om nu eens in het middel punt der belangstelling te komen. Zij werkt altijd maar zo regelmatig en on opvallend voort, nu was het een moment ter betuiging van dank en waardering. Steeds heeft Zuster Brinkman zich ten volle ingezet voor de patiënten, voor haar zegenrijk werk in de stille zieken kamer. Dokter Kuipers loofde de zuster voor haar plichtsbetrachting en voor de enorme hoeveelheid werk, die zij in deze 25 jaren heeft verzet in beide gemeen ten. Een grote plaats heeft zij veroverd in de harten van de zieken en van hun familieleden. Steeds geeft Zr Brinkman blijk van een hoge opvatting van haar plicht. Als tastbaar blijk van dankbaar heid van leden en bestuur bood de voor zitter de jubilaresse twee enveloppen met inhoud aan. Een inzamelingscomité heeft onder de leden een gul onthaal gevonden en toen men wist dat het ging om een cadeau'tje voor de zuster is er spontaan bijgedragen. De voorzitter maakte het bedrag niet bekend, maar gaf dit ten naastenbij aan met de ver melding dat gemideld ongeveer een gld. per lid is geofferd. Met een hartelijke wederzijdse handdruk tussen voorzitter en jubilaresse werd dit geschenk aan geboden en aanvaard. Burgemeester Rijnders sprak namens de beide gemeentebesturen en had bere kend dat de zuster in deze 25 jaren on geveer 125.000 verplegingsbezoeken heeft afgelegd. Hij prees en dankte de zuster voor de wijze w^aarop zij zolang haar belangrijk werk al verricht en ver zekerde dat zij aen grote plaats in de harten de inwoners van Middelharnis en Sommelsdijk inneemt. De gemeentebe sturen wilden niet achter blijven met een geschenk en om in de practische lijn van de zuster te blijven bood de burge meester haar een fraai electrisch ketel- tje aan. Erevoorzitter L. J. den Hollander fe liciteerde in niet minder hartelijke woor den en hoopte, dat de zuster nog heel lang levenskracht en gezondheid zal mogen genieten. Als bhjk van zijn waar dering bood de oudburgemeester en oud voorzitter haar een fraai fruitschaaltje aan. Namens het Roode Kruis kwam de heer Sypkens feliciteren en hij schetste de zuster als de vrouw, die dag voor dag op haar fiets, bij slecht weer gesto ken in lederen jas en met 'n alpino'tje op, haar zegenrijk werk verricht. Ook bij deze spreker gingen de woorden ver gezeld van een cadeau, .ditmaal een fer me doos met iets voor de inwendige mens. De heer van Heest sprak als trouw bezoeker der jaarvergadering en ver heugde zich er over dat er zo gul voor 'de zuster is gegeven. Lettende op het door de burgemeester genoemde aantal bezoeken stelde de heer van Heest vast dat de dagen van de zuster wel 48 uren moeten tellen. De heer Geesink sprak namens de Stichting Maatschappelijk Werk en bracht hulde aan de zuster voor haar voor de gemeenschap belangrijke werk. De heer A. Baart voerde het woord na mens het actiecomité. Deze bracht be halve zijn gelukwensen aan de zuster de dank over aan de gemeentenaren voor hun financiële medewerking. De heer S. van der Valk gevoelde zich genoopt om ,,als man uit het volk" waardering en dank te komen zeggen aan de zuster, die honderden mensen in dagen van veel lijden en leed hielp en daarmede nog steeds Voortgaat. Hij hoopte dat t.z.t. het pensioenfonds een grote strop aan de zuster zal krijgen! Laatste spreker was de heer M. van den Bosch uit Melissant, die het hoofd bestuur van de Zuid-HoU. Vereen. Het Groene Kruis vertegenwoordigde. Deze schetste de veelomvattende taak en het veel eisende werk van de wijkverpleeg ster. Gedurende 25 jaren heeft zuster Brinkman nu meegeleefd in vreugde en leed met de gezinnen, is zij de vraag baak geweest, heeft zij verpleegd en was zij tot hulp. Als huldeblijk overhandigde de heer van den Bosch namens het hoofdbestuur Zuster Brinkman de zilve ren erepenning van het Groene Kruis. De voorzitter deed daarop nog mede deling van een brief met gelukwens enz. van de inspecteur volksgezondheid Dr In 't Veld. Aan het slot van deze aangename ju bileumviering had de zuster de handen te drukken van allen, die bij dit gebeu ren tegenwoordig waren geweest. In het Flakkeese vervoer en in het vervoersprobleem van het eiland Goe reeOverfiakkee neemt de Rotterdamsche Tramweg Mij. een belangrijke plaats in. Deze vervoersmaatschappij heeft bijna het gehele passagiersvervoer en een aanzienlijk deel van het goederentransport van en naar de streek in handen. Ge constateerd moet worden, dat, met name in het verleden, de verstandhouding en het wederzijds begrip tussen bevolking en directie van de R.T.M, niet te best waren. Oorzaken en omstandigheden zijn in deze algemeen bekend, even als het streven naar verbeteringen. Als een der uitingen van het zoeken naar een oplossing voor moeilijkheden kan thans gewezen worden op de vorming van een Contactcommissie R.T.M, uit de „Plancommissie Flakkee" door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het dagelijks bestuur van deze com missie wordt gevormd door burgemees ter Van Hofwegen te Nieuwe "Tonge (voorzitter), Ir. J. B. Mijs te Sommels dijk en de ^leer P. D. Sieling te MeUs sant met als andere commissieleden de heren H. van Heest, Middelharnis; C. Gebraad, Oude Tonge; S. Dekker, Nieu we Tonge; B. van Dongen, Dirksland; Th. Beekhoven (bestuurslid Kamer van Koophandel voor Dordrecht), Sommels dijk. Deze commissie heeft dezer dagen een eerste bespreking gevoerd met de direc tie der R.T.M, over de a.s. zomerdienst, dit nadat tevoren overleg was gepleegd met de burgemeesters uit de streek en met de hoofden V£in diverse scholen, die belang hebben bij de R.T.M.-diensten vanwege de scholieren, die met tram of bus reizen moeten. Een moeilijkheid blijkt te liggen in het feit, dat de streek- scholen i(TJlo's, H.B.S., Ambachtsschoo.l enz.) de lessen niet alle op hetzelfde tijdstip van de dag beëindigen. Te de zer zake zal nu nader overleg met de betrokken scholen worden gevoerd. Een andere aangelegenheid, welke men besprak, is de reisgelegenheid naar en vanuit Herkingen. De directie der R.T.M, heeft toegezegd aan verbeterin gen, vooral in de middaguren, aandacht te zullen schenken. Diverse klachten uit de streek zijn verder doorgesproken; o.a. dat de bus diensten geen halte hebben bij de sta tions, althans niet in alle dorpen. Deze halteplaatsen zullen nu bij alle stations komen terwijl overal elders deze plaat sen met bordjes kenbaar gemaakt zullen worden. Gaarne zou men zien, dat de laatste veerboot, die 's avonds nog van Helle- voetsluis overkomt, ook tramaansluiting krijgt naar Ooltgensplaat, maar dit stuit af op de uiterst geringe vervoers behoefte.. De toestand der diverse stations en de mogelijkheden van meer service aan het publiek dat van de diensten der R.T.M, gebruik maakt, zijn eveneens behandeld. Men heeft hierbij o.a. gesproken over het aanbrengen van fietsenstallingen, meer en beter wachtlokaliteit enz. De klacht, dat stukgoederen nogal eens op de stations blijven liggen heeft zeer de aandacht van de R.T.M.-directie en reeds is het personeel een nauwkeurige gedragslijn voorgeschreven, terwijl bo vendien extra controleurs toezicht zul len houden. Veel schade op de pontons Behalve door de directie der R.T.M, en bovenvermelde Contactcommissie werd aan de besprekingen ook deelge nomen door vertegenwoordigers van de Rijksverkeersinspectie en van Rijkswa terstaat. Derhalve was het zeer belang rijk, dat ook de situatie op het Haven hoofd te Middelharnis en bij het veer te Hellevoetsluis ter sprake is gekomen. De laatste tijd is meermalen schade Voor het „Holbein Huis" aan de Coolsingel te Rot terdam dat in Juli van dit jaar geopend zal worden is door de Rotterdamse schilder Louis van Roode een enorm mozaiek ontworpen, 12 m hoog en bijna 7 m breed dat in de voorgevel geplaatst zal worden. Louis van Roode (links) en zijn helper de kunstschil der C. Kieviet moeten de ongeveer 700.000 Franse en Italiaanse glassteentjes met de hand leggen en beves- stigen. VUILOPHALEN TE MIDDELHARNIS De Directeur van de Technische Dienst brengt het volgende ter kennis van de bewoners van 'Middelharnis en Sommelsdijk. Ie Op Dinsdag- en Vrijdagmiddag zal worden opgehaald opgebonden tuin afval. 2e Aan de bewoners van de Eendracht- straat, Verl. Hoflaan, Schoolstraat, Ie, 2e en 3e Weistraat te Middel harnis wordt bekend gemaakt, dat met ingang van 1 April a.s. inplaats van op Maandag- en Donderdagmid dag, Dinsdag- en Vrijdagmiddag het vuil zal worden opgehaald. 3e Een ieder wordt verzocht het vuil niet te vroeg langs de straat te zet ten, maar de komst van de vuilnis wagen af te wachten. Deze wordt aangekondigd door middel van een bel. CHR. BOEKINNENBOND De C.B.P.B., Bond van Christen Boer innen, Plattelandsvrouwen en Meisjes in Nederland, hoopt 25 Maart a.s. nam. 2.30 uur een propagandamiddag te houden in Hotel Meijer te Middelharnis. Spreekgter is mej. Lugtigheid uit Ede (secr. van de Bond) met het onderwerp: ,,Onze levenshouding in^ deze tijd." NED. CHR. BLINDENBOND KOMT TE MIDDELHARNIS Demonstratie met geleidehonden A.s. Woensdagavond 24 Maart zal een Jubileum-contact-avond worden gehou den van de Ned. Chr. Blindenbond in de Ger. Kerk, Kerkpad, Middelharnis. Aan vang 7.15 uur. in geplombeerde kleinverpakking waar borgt U, de originele soort en geen alle gaartje, te ontvangen. Nog verkrijgbaar bij: Tevens levering van alle gras- en kla verzaad van prima selecties, alsmede Tuin- en Bloemzaden van de allerbeste kwaliteit. aangericht aan auto's, die gebruik moes ten maken van de nieuwe pontons. Dit blijkt een zaak van Rijkswaterstaat te zijn, maar de R.T.M, heeft toegezegd, dat aan de ,,Stad Zierikzee" voorzienin gen zullen worden getroffen voorzover dit schip bij een en ander betrokken is. Vanwege de R.T.M, werd inmiddels al verbetering aangebracht in de verlich ting der pontons en bruggen. Deze vol doet nu aan redelijke eisen. Voorts is onder ogen gezien, dat zich op het Havenhoofd te Middelharnis twee aanlegsteigers bevinden, die beide in ge bruik zijn. Om bij de nieuwe steigers te komen moeten de reizigers vanaf het perron een heel eind tussen en over de rails met meestal rangerende loco motieven lopen. De directie der RTM heeft medegedeeld, dat er een nieuw perron zal worden gemaakt, tussen de twee steigers in. Ook is men bezig met het ontwerpen van een wachtgelegen- heid op het Havenhoofd, waarbij volle dige restauratie. Tenslotte zijn nog besproken het slui ten van de brug over het Voomse ICa- naal en het varen dar R.T.M.-sch»p»n bg tjsgang en mist. Door woord en beeld, zal de bezoe kers eea indruk worden gegeven van de veel omvattende arbeid die door blinden kan worden verricht. De nieuwe film Terug naar het licht" laat in het eerste deel zien, de gehele opleiding van blinden, van kleuter tot volwassene toe, ter-.vijl het 2e deel vertoond het africh ten van geleidehonden, en hoe de blin den zich geheel zelfstandig in het leven kurmen redden. Een tentoonstelling van allerlei apparatuur, waarmede blinden moeten werken, maakt deze avond com pleet. Machines en voorwerpen zullen wor den gedemonstreerd en ook zal het brail le schrift worden uitgelegd. Het belooft een mooie avond te worden. Houdt allen deze avond vrij. De toegangsprijs be draagt 60 et. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Mevr. Koudijzer-de Koning, Hoflaan Middelharnis en sav. aan de kerk. Oudste inwoner wordt 95 jaar. Op 1 April a.s. is de oudste inwoner van Mid delharnis jarig! De heer Johs. van Rik- xoort, Langeweg 38, hoopt dan zijn 95ste verjaardag te vieren. De heer van Rik- xoort heeft het timmervak beoefend en was jarenlang in dienst van de fa. Meijer te Middelharnis. Dat was nog in de tijd, dat men van Middelharnis uit ter ha ring- en kabeljauwvangst uitvoer en in verband daarmede heeft de nu 95-jarige nog gewerkt aan de bouw en reparaties van de visserssloepen. Hij hielp 50 jaar geleden zijn broer Gerrit van Rikxoort, die het timmerwerk had aangenomen voor de bouw van de nu eveneens jubi lerende Ambachtsschool en voorts heeft hij in talloze bouwerijen van huizen en schuren op het eiland de hand gehad. Behalve timmerman exploiteerde de heer van Rikxoort een café en een krui denierszaak; was hij secretaris van de Kolenbond „Ons Belang," eveneens te Sommelsdijic en volgde hij zijn vader op als bode van het Nutsdepartement, voor welke diensten hij enige jaren geleden door H.M. de Koningin begiftigd werd met de eremedaille van de Orde van Oranje-Nassau. De heer van Rikxoort heeft nog een gezegende ouderdom be reikt en is nog behoorlijk gezond. Hij kan terug zien op een arbeidszaam le ven. 'Enige zijner kinderen emigreerden naar Amerika. SOMMELSDIJK Benoemd. Als zesde leerkracht aan de School met de Bijbel is benoemd de heer A. M. de Jong, thans onderwijzer te Colijnsplaat (Z.). Indiensttreding per 1 Mei a.s. Ds E. van Asch met emeritaat. De provinciale kerkvergadering Zuid-Hol land heeft aan Ds E. van Asch, Ned. Herv. predikant te Sommelsdijk, met in gang van 1 April a.s. eervol emeritaat verleend, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ds Van Asch werd in 1888 geboren, in 1918 candidaat in Noord-Brabant, en op 2 Maart 1919 te Babyloniënbroek bevestigd. In 1921 ver trok ds van Asch naar Daarle. Deze standplaats verwisselde hij in 1928 met Amemuiden. Op 22 Maart 1931 deed hij intrede in zijn tegenwoordige gemeente. Ds van Asch, die tot de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk behoort, is scriba quaestor van de ring Sommelsdijk. Hij is voornemens Zondag 28 Maart a.s. af scheid te nemen van zijn gemeente. OPENBARE VERGADERING van de Baad der gemeente Sommelsdijk, op Vrfldag 26 Maart 1934, des sav. 7 uur Te behandelen zaken; 1. Notulen. 2. Herziening gemeentelijke indeling Goe ree en Overfiakkee. Bij brief van 15/17 Maart 1954, B nr 10054 (Ie AFD.), G. S. nr. 206, delen Ged. Staten mede, dat zij geen gevolg kunnen geven aan het verzoek om verlenging van de termijn, genoemd in hun brief van 28 Jan. 1954, G.S. nr. 233, betref fende deze aangelegenheid. Deze vergadering wordt belegd als gevolg van een aan de burge meester gedaan verzoek van de heren J. P. C. v. Zielst, A. Knape en C. Edewaard, krachtens arti kel 48 dar Gemeentewet. (Vervolg pag. 4)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1