Verloden Rugsproeiers Sproeibomen Buitenland CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEBDE GBONDSLAG VOOtó DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN samenvoegingsprobleem MEDITATIE Om onze overtredingen Fa. L. VERKERKE Zn. Zitdagen Adviesbureau voor Oorlogs- en Rampschade 26e Jaargang Zaterdag 20 Maart 1954 No. 2288 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIEOELHARNIS TELEFOON K 1870-201? GIRO 167930 POSTEOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tnreemaal per week. Woensdag: en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. Na het viertal artikelen, dat we aan Idit onderwerp onlangs hebben gewijd, [willen we thans nog kortelljks enkele aspecten van dit thans weer actuele I vraagstuk bezien, mede ter voorlich- Iting van het publiek en dergenen, die I straks de stem des volks moeten laten Ihoren. We beginnen met: [Een rectificatie. In ons derde artikel over deze kwes- ftie schreven we: „We vermoeden, dat Ig.S. de eerste twee ontwerpen niet aan j Binnenlandse Zaken hebben doorge- [stuurd, gezien de felle oppositie van de fFlakkeese bevolking." Dit vermoeden is achteraf foutief gebleken, want uit in lichtingen is ons duidelijk geworden, dat G.S. wel degelijk het laatste voorstel bij dé Minister aanhangig hebben gemaakt, die er echter vanaf 1950 niet op inge gaan is. Wij hadden dus G.S. nog te hoog op! We meenden zoveel democra tische gevoelens bij Heren Gredeputeer- den te mogen aantreffen, dat zij na de f pertinente en vrijwel unanieme afwijzing de zaak in het archief zouden opbergen. Dit blijkt echter anders te zijn, zodat de conclusie gerechtvaardigd is op grond van de feiten, dat G.S. niet wensen te wijken voor de uitspraak der Flakkeese bevolking. Zij zullen dat ook nu wel j weer niet doen; derhalve moet Flakkee ni een eenparige afwijzing van deze funeste centralisatie-politiek zijn actie concentreren op de Minister en de Twee de Kamer. De subcommissie. Uit datgene, wat publiek geworden is, moet de gevolgtrekking worden ge maakt, dat de befaamde subcommissie van de „Plancommissie", bestaande uit alle burgemeesters plus enkele wethou ders, een zeer grote rol gespeeld heeft in de politiek van G.S. Wanneer G.3. in hun M.v.T. spreken van contact met de streek", dan bedoelen zij deze com missie! Nu zullen G.S. toch wel niet zo onnozel zijn te menen, dat Flakkee de ze commissie beschouwt als representa tief voor het eiland. Ook de samenstel ling van deze commissie spot met elk begrip van de democratie. Burgemees ters zijn nu eenmaal vanwege hun eigen aardige „amphibische" positie niet de aangewezen representanten der burge rij. Wanneer G.S. werkelijk „contact" hadden willen opnemen met de bevol- liing, hadden zij de commissie anders en breder moeten sam.enstellen. Maar dan had wellicht apriori vastgestaan, dat haar conclusies anders zouden zijn ge weest! Doch er is nog iets. Deze subcommis sie is gevormd en heeft grotendeels ver gaderd in de periode, dat de bevolking geëvacueerd was. Dat was de tijd van de uitschakeling der gemeenteraden, de tijd, dat soms zelfs raadsleden en wet houders de toegang tot hun dorp ver boden werd, de periode, waarin de auto cratie gunstige uitzonderingen daar gelaten hoogtij vierde. En in die tijd, toen de bevolking geen stem in het ka pittel had, werden de nieuwe plannen besproken in de vorm van „geheime di plomatie" en werden de besprekingen vastgelegd in geheime notulen. Men moest deze toch werkelijk voor pubUca- tie vrijgeven, want de publieke zaak moet publiek besproken worden! Dan zou blijken, dat in de commissie aan G.S. verzocht is, de samenvoeging nog wat radicaler door te voeren dan in de eerste voorstellen. Het voorbeeld van Zeeland. Ook in Zeeland achtten G.S. na de ramp een special^ studie nodig met na me over de problemen van Schouwen en Duiveland. Aanvankelijk :^cht men het ook daar hoofdzakelijk in de ambtelijke sfeer. Later bleek echter, dat een bre der opzet gewenst was en werden enke le predikanten, schoolhoofden, werkne mers en een arts ingeschakeld. Door de overheersing van het ambtenaren ele ment werd het tenslotte een ambtelijk rapport, zodat op Schouwen en Duive- land de bevolking evenals hier afwijzend staat o.a. tegenover de conclusie, dat de 18 gemeenten daar tot 5 of 6 moeten worden gereduceerd, maar niettemin moet erkend worden, dat men in Zee land democratischer is dan in Zuid-Hol land door de bredere samenstelling der commissie en door het feit, dat het rap port is gepubliceerd. Het „rampaxgument". G.S. menen, dat door de ramp de sa menvoeging nog urgenter geworden is, omdat de daardoor geschapen problemen alleen door grotere gemeenten kunnen worden opgelost. Wij vragen „echter: Zul len de gemeenten, als ze groter zijn meer bouwvolume krijgen? Zo ja, laat men het dan nu ook geven! Het zal heus wel verwerkt worden. Zullen de haven- Problemen beter kunnen worden opge lost? Wij menen, dat dit toch centraal zal moeten geschieden, zodat het pre cies hetzelfde blijft, of er 13 of 4 ge nieenten zijn. Zal het probleem Stellen- uam (Scheelhoek-haven) gemakkelijker worden bij combinatie? Wij kunnen het niet inzien. Dit zijn zaken van Water staat, waar de Raden buiten staan. Zul len er betere ambtenaren komen? Och Kom, dat zit niet vast op het aantal gemeenten, maar op het isolement van I'lalckee. Zal de gemeenteraad van het nieuwe „Goederede" (met één e) de ver- Keersproblemen beter kunnen oplossen fan de 3 raden nu We geloven er lüèts van. Zal-de ontpoldering, zoals die hier en daar nodig is, dan vlotter verlopen? We zouden waarlijk niet weten waar om. Zal er eerder riolering, bestrating «c komen dan nu? Dat hangt at van oe iinanciële armslag, die het Rijk aan Maar Hg is om onze overtredingen verwond. (Jesaja 53 5a) II. (Slot.) In de eerste plaats het woordje: maar. Dit drukt een tegenstelling uit. Dat had men nimmer tevoren kunnen Indenken. Men heeft Hem veracht, versmaad. Zijn roepstemmen van eeuwige liefde in de wind geslagen, tegen al Zijn nodigingen in het toch gewaagd op de grondslag van onze werken en verdiensten, en toen het afgesneden was van onze zijde was het alsof het licht opging. Maar, Hij is om onze overtredingen verwond. 2. Onze overtredingen. Van hart, woord en wandel. Daarom hebben wij de eeuwige dood verdiend. Daar zouden wij altijd voor ter helle moeten varen, want één overtreding reeds maakt ons de eeuwige dood waardig, en hoeveel te meer overtredingen zonder tal. Wij kun nen die nooit meer goed maken en daar om is het van onze zijde verloren. 3. O wonder van Gods ontferming! Er staat hier: Hij verwond. De eeuwige Zoon Gods, Die heilig geboren werd en rein geleefd heeft; nooit zonde door Hem bedreven; volmaakt zondeloos. Hij ver wond door het. wraakzwaard van God delijke rechtvaardigheid. Hij in de plaats van hellewichten. Hij in het vuur van het oordeel. Hij met een doornenkroon op het hoofd. Hij aan het hout der schan de. En dat om ons. Ziet, dat is stof van aanbidding. Aan bidt hier eeuwige wijsheid en liefde. Goedertierenheid en recht. Verheerlijkt hier de grote God, Die wonderen deed. Hier ligt uw zaligheid, verlorene. O neen, niet in uw werken of tranen of verdiensten, maar in deze gezegende Zoon Gods. De ziel, die dit met de ge loof smond mag nazeggen: Om onze overtredingen verwond, is zelf heiwaar dig en erkent dit, maar is ook vol heilige blijdschap en uit dit. Dat kan men niet meer voor zichzelf alleen houden. Wie in het geloofsgezicht op de Heere Jezus nog bekrompen van Hem spreken durft, heeft nog nooit als een heUewicht op Hem gezien. Die zit misschien wel vol met een veronderstelde rechtziimigheid, maar die heeft het niet door een zalig makend geloof ervaren wat dit inhoudt. Getuig er van, ziel, die er wat van ge zien hebt. Toen was er ootmoedige ver wondering in uw hart en heilige blijd schap in uw ziel. Dat ge dan ook in de ze dagen er wat van uitdragen mocht. Hebt ge misschien al die Jezus willen ontkronen, door uw zaligheid buiten Hem te zoeken in uzelf of in een ander schep sel, och, dat ge dan deze keer eens al uw gerechtigheden mocht VEiarwel zeg gen om Zijn gerechtigheid alleen deel achtig te mogen worden. Er is ruimte in die volbrachte arbeid, al waren uw zonden meer dan het zand aan de oever van de zee. Neen, gewis niet, uw zonden zijn niet te veel voor Hem. Misken door ongeloof de kracht van Zijn bloed niet, zeggende, dat gij te zwart zijt om door Hem gezaligd te worden. Dat is de grootste oneer, die ge Christus ooit kunt aandoen. Maar, zegt er één, die oneer heb ik Hem al zo menigmaal aangedaan, en dat gedurende zo lalige tijd. Hebt gij dat gedaan, en meent ge dat Hij u nu geen Verlosser meer zou willen zijn? Lees dan dit hoofdstuk eens. De profeet voorspelt, dat dit gebeuren zou. Wij hebben Hem niet geacht. Dat is dan uw beeld. Gg hebt Hem niet geacht. met S DOPPEN 4 DOPPEN 8 DOPPEN POEDERVEKSTUIVBRS HANDZAAEVIACHINES WIEDMACHINES ZAAIVATEN ZAAIBIEMEN Uw juiste adres: IJZERHANDEL SOMMELSDIJK TEUEF. 2464 NIEUWE TONGE de gemeenten geeft. Summa summa- rum: als het Rijk de kleine gemeenten naar verhouding even vlot in de finan ciën zet als de grote steden, dan is sa menvoeging volmaakt overbodig, gelqk zij dit overigens in vele opzichten toch al is. De bestuurskracht. Dit argument wordt ook weer van stal gehaald ondanks alles, wat er voor heen tegen aangevoerd is. Ieder be grijpt toch, dat de energie, waarmee een gemeente bestuurd wordt, voor een groot deel afhankelijk is van de perso nen die aan het roer staan en van de geld middelen, waarover zij beschikken. De burgemeesters en het geld levert Den Haag en het contingent „inboorlingen", waaruit raadsleden en wethouders wor den gerecruteerd, blijft hetzelfde, of er 13 of 4, gemeenten zijn. Trouwens, is de bestuurskracht der grote-stadstaestu- ren nu zo formidabel? We ktljgen sterk de indruk, dat het ambtenaren- en be- ambtencorps aldaar de gemeentebestu ren boven het hoofd groeit. Zie de Am sterdamse tram en de Haagse bouw maatschappij Hamova! Neen, als Den Haag voor geld zorgt, maken de 13 ge meenten op Flakkee zelfstandig alles in orde, wat in een plattelandsgemeente in deze tijd noodzakelijk is. Men wil hier in volle vaart vooruit, maar de stagnar ties zitten niet op Flahkee! De Friese gemeenten. Van de zijde van de voorstanders der samenvoeging wordt veel geschermd met het voorbeeld der grote Friese ge meenten, die al eeuwenlang uit een con glomeraat van aparte dorpsgemeen schappen bestaan. Dat zou daar zo prachtig gaan. De practijk is echter an ders. Deze leert, dat de gemeenten geen gemeenschappen geworden zijn, zelfs niet na eeuwen. AUes wordt plaatselijk geregeld, het contact tussen de dorpen is moeilgk. Meestal is de dominee of het schoolhoofd de practische leider der ge meenschap. In de centrale gemeente wordt aan 't loket alles ambtelijk afge daan. Men moet soms 15 km fietsen om een geboorteaangifte te doen. Bij raads verkiezingen speelt nog altijd de kwes tie van vertegen\yoordiging van het dorp een dominerende rol, zodat de be ginselen in het gedrang komen. De sa menstelling van principiële candida- tenlijsten is een hopeloze puzzle. De raadsleden weten weinig of niets van de plaatselijke dorpsproblemen, omdat de gemeenteleden te ver uiteenliggen. Nog steeds voelt men zich daar primair dor peling en pas daarna gemeentenaar. Sommige gemeenten ztjn vrtjwel onbe stuurbaar. Steeds is er rivaliteit en in druk van achteruitzetting blj.de „aan hangsels" van de centrumgemeente. Het is alles dorpisme", wat de klok slaat. Ziehier het oordeel van een commis sie van Noordhollandse burgemeesters van kleine gemeenten (die men ook wil samenvoegen) en die hun licht in Fries land eens hebben opgestoken. Ziehier tevens ons toekomstbeeld! De politieke verhoudingen. De vraag doet zich op, of er ook po litieke argumenten mogen worden aan gevoerd, m.a.w. of politieke verschui vingen in een nieuwe raad tengevolge van de samenvoeging een gegronde re den tot afwijzing kunnen zijn. Naar on ze mening is dit wel degelijk het geval. Allereerst op deze formele grond, dat G.S. zelf in het rapport een dergelijk ar gument aanvoeren. Eg hun verdediging van de samenvoeging van Oude Tonge, Den Bommel en Ooltgensplaat merken zij o.a .op, dat daardoor „het bezwaar van de Rooms-Katholieke groep tegen een oplossing der grensregelingen, die tot versnippering van deze groep leiden, wordt ondervangen." Wanneer G.S. dus rekening houden met pohtieke verlan gens der R.K., dan dienen zij dat ook te doen met die van andere bevolkings groepen. Afgezien echter van deze uitlating van G.S. lijkt het ons een redelijke eis, dat er rekening gehouden wordt met de po litieke consequenties, die voor een dorp vastzitten aan de samenvoeging. Even min als het Roomse België destijds door de samenvoeging met Nederland Pro testants geregeerd wilde worden, even min als democratisch Nederland bij de samenvoeging met Duitsland Hitleri- aans geregeerd wilde worden, evenmin wil een bepaalde dorpsbevolking door sa menvoeging principieel anders geregeerd worden. Dit zou b.v. het geval zijn bij samenvoeging van Ouddorp, Goeree en Stellendam en ook zelfs bij die van Stel- lendam en Goeree. De bezwaren daarte gen worden van uit alle drie gemeenten gevoeld. De geesteligke-politieke inslag van deze 3 gemeenten verschilt in zulk een mate, dat van samenvoeging niets anders dan permanente onvrede, onrust en strijd te wachten is. Dit argument moet dus wel degel^k als zakelijk wor den beschouwd. Alles bijeengenomen hopen we, dat de Raden unaniem de samenvoeging zullen afwijzen. De ramp heeft niet bewezen, dat concentratie nodig is, integendeel, dat Juist decentralisatie meer gewenst is dan ooit, opdat bij optredende cata- strophen de dorpsgemeenschap niet zon der leiders en gemeentelijk apparaat zit. De strijd voor behoud der zelfstan digheid is heus niet verloren: hij begint pas goed. Als Flakkee pal staat, zal D«n Haag bakzeil moeten halen. doordat ge het gewicht van uw schuld groter geacht hebt dan het gewicht van Zijn bloed. Maar in waarheid, dat bloed is gewichtiger, dierbaarder, heerlijker, genoegzamer dan ooit een mens zeggen kan, ja dan ooit een engel zou kunnen zeggen. Werp u nog heden als de grootste van alle Christus-onteerders aan Zijn voe ten, en gij zult het ervaren, dat Hij de handen van Zijn Goddelijke genade over u uitstrekt en u zal doen ervaren, wat het betekent om te zeggen: Om. onze overtredingen verwond. Dan zijn er geen woorden meer, maar dan alleen nog aanbidding. Dan gaat ge hier al instemmen met de lofzang van de gemeente, die en hierboven, maar ook hier beneden al Zijn lof zingt. Maar als ge, lezers, Hem zult blijven onteren door de zonde lief te hebben, uw eigengerechtigheid te beminnen en Christus te versmaden, weet dan, dat Hij, Die eenmaal verwond is uit enkel liefde tot de zaligheid der Zijnen, aan stonds uw Rechter zal zijn en dat Hij dan heilige vwaak oefenen zal aan al len, die Hem niet geacht hebben en die Hem bleven niets achten. Kust dan de Zoon, opdat Hij niet toor- ne, en gij op de weg vergaat, wanneer Zijn toom maar een weinig zou ontbran den. Gezegend volk, dat Hem heeft mogen kussen met de mond des geloofs, en dat hier stamelt, maar eeuwig jubelt van: Om onze overtredingen verwond! U.S.A. Ds A. V. Het middel erger dan de kwaal Reeds enige tijd geleden konden we dagelijks in de kranten sensationele be richten lezen over het ontstane confUct tussen de Amerikaanse Senator Mc Car- thy en de legerleiding van de Verenigde Staten. Dit conflict is thans zo omvang rijk geworden, dat we het niet stilzwij gend kunnen voorbijgaan. We vragen dan allereerst: Wie is die maji, die de hoofden van de Amerikanen verWt en een scheuring dreigt te ver oorzaken in de Republikeinse Partij? Joseph Mc Carthy (of Joe, zoals de goedmoedige Amerikanen hem gewoon lijk noemen) is iemand, die het van een voudige boerenzoon heeft gebracht tot invloedrijk Senator, maar op een manier, die we het beste kunnen weergeven met de bekende stelling: ,,Het doel heiligt de middelen." Nadat hij tot z'n 17de jaar werkzaam was geweest op de boerderij van zijn vader in de staat Wisconsin, verhuurde hij zich in een kruidenierszaak en kreeg toen opeens lust om het gymnasium te volgen. In één jaar tijds behaalde hij het diploma terwijl hij in zijn vrije tijd nog geld verdiende als portier van een bios coop. Daarna liet hij zich inschrijven aan de Universiteit en ging rechten stude ren, jvant hij voelde zich aangetrokken tot de politiek. 'Dé.èx maakte hij zich reeds onmogelijk onder zijn mede-stu- denten, wegens zijn fanatisme op aller lei gebied. In 1935 hij was toen 26 jaar begon hij een praktijk als advocaat, die hij echter spoedig moest opgeven, we gens gebrek aan cliënten. Toen zocht hij een definitieve loop baan in de politiek en deed als vurig democraat en getrouw aanhanger van Roosevelt van zich spreken door zijn redevoeringen. Drie jaar later liep hij over naar de Republikeinen, waarschijnlijk omdat hij meende öAéx beter zijn doel te kunnen bereiken! Door minderwaardige verkie zingstrucjes toe te passen, versloeg hij zijn tegencandidaat en werd gekozen tot rechter in het district Wisconsin. De jonge, eerzuchtige rechter had er evenwel geen vrede mee, niet actief aan de oorlog te kunnen deelnemen. Als lui tenantboordschutter ging hij in 1942 met een aantal jachtvliegtuigen naar de Stil le Oceaan. Beladen met roem keerde hij terug! Na de oorlog stelde hij zich candidaat voor de Senaatsverkiezingen, werkte op De nieuwe kantonrechter te Sommelsdijk, Mr J. Zuur, werd Maandag j.l. op plechtige wijze geïnstalleerd. Op de foto van r.n.l. waarnemend griffier Smit, de nieuwe kantonrechter. Mr Muller, rechter te Oud-Beijerland, die Mr Zuur installeerde en Mr Oort, ambtenaar O.M. toij de rechtbank te Rotterdam. een laaghartige manier zijn tegencandi- daad eruit enwerd gekozen. Tijdens het proces tegen een landver rader ontdekte Mc Carthy de kans van zijn leven! Hij kondigde een kruistocht tegen het Communisme aan Als spreker op een bijeenkomst van de Republikeinse Partij deed hij begin 1950 een opzienbarende mededeling: Hij had een lijst met namen van 205 personen, die lid waren van de Communistische Partij, maar werkzaam waren aan het State Department! Toen hij in de Senaat werd uitgedaagd om bewijzen te leveren, verminderde hij het aantal tot 81, later tot 57. Bij het onderzoek, dat daarna werd ingesteld, noemde hij er nog 12, die üimiddels reeds waren ontslagen! Maar dat hin derde niet, Mc Carthy had de aandacht blijvend op zich weten te vestigen, en dus zijn doel bereikt! Sinds die tijd heeft hij zich berucht gemaakt om zijn anti-Communistische campagne. Als voorzitter van een speci ale, door de Senaat benoemde, perma nente commissie, die tot taak heeft, een onderzoek in te stellen naar personen, die van communistische activiteiten wor den verdacht, heeft hij op een onmense lijke manier vele processen gevoerd, soms geheel alléén. Bijna geen enkele verdachte hield het vol tegen de ge vreesde „heksenjager." En niet alleen voor het binnenland, maar ook voor de buitenlandse politiek stelde Mc Carthy de richtlijnen vast. Zo behoorde Amerika, volgens hem, geen cent hulp te verlenen aan bondgenoten die goederen leverden aan Rood-China. Op die manier joeg hij de democraten niet alleen tegen zich in 't harnas, maar wekte hij ook het wantrouwen op van zijn partijgenoten, de Republikeinen, waarvan hij de uiterste rechtse vleugel vertegenwoordigt. Zowel president Eisenhower als mi nister Dulles zwegen in alle talen over de affaire Mc Carthy; blijkbaar wilden zij geen openbare breuk met de Senator. Totdathet conflict uitbrak. De aanleiding was vrg onbelangrijk: Een tandarts, verdacht»van communis me, kreeg eervol ontslag uit het leger. Mc Carthy stelde een onderzoek in. Bij die gelegenheid noemde hij een hoogge plaatst generaal, Zwicker, een man, die niet waard was een uniform te dragen. De minister voor het leger, Stevens, nam dat niet en verbood officieren, ge hoor te geven aan Mc Carthy's dagvaar dingen. Mc Carthy was echter in het geheel niet uit het veld geslagen. Brutaalweg heeft hij verklaard, dat hij niet gelooft, dat president Eisenhower zijn bevoegd heden vril beperken! En helemaal onge lijk schijnt hij niet te hebben. Mc Carthy is iemand, die niet gemist kan worden bij éen verkiezingscam pagne! De bouw van de „Willem Barendsz II" op de werf van Wilton-Feyenoord in Schiedam vordert gestadig. Het in aanbouw z^nde schip, dat hier op de helling ligt die hiervoor ook speciaal verbreed moest worden zal volgend jaar gereed komen, waarna h«t in gebruik gestald zal wordsn door d« Ned. Mij., voor d« Walvisvaart. Ondertussen deed de legerleiding een felle aanval op de Senator, die hem even wel niet van zijn stuk brengt. Zo tiranni seert één man het democratische Ame rika. We kunnen ons afvragen, wat Mc Carthy bezielt, welke motieven hem tot zijn vreemdsoortige gedragingen leiden. En dan laten de New Yorkse kranten en tijdschriften ons niet in het onzeke re: Deze man heeft maar één doel. op het oog; hij vril de hoogste plaats ver werven in de Verenigde Staten, dus president worden. En zijn aanhangers hebben zich reeds gewaagd aan de voor spelling, dat president Eisenhower op 4 November 1956 zal worden opgevolgd door Senator Mc Carthy. De vrede van de wereld zou daarmee verzekerd zijn: deze man zou erin slagen, binnen 24 uur een verdrag met de Sowjet-Unie te slui ten, óf Rusland dreigen met totale ver nietiging en het niet bij die bedreiging laten! Natuurlijk is het ene al fantastischer dan het andere. Maar het is een feit dat de „heksenjager" in Amerika even veel voorstanders als tegenstanders telt. Vele Amerikanen zijn onder de indruk van zijn brutaal optreden en zien in hem een man, „die tenminste iets te gen het communisme doet." En met zijn gewaagde beweringen en verbluffende verklaringen heeft Mc Car thy de publieke opinie méér beïnvloed dan wij kunnen vermoeden. Maar het systeem van Mc Carthy be tekent een even groot gevaar als het communisme, dat hg ermee bestrijdt en dat dient Amerika zich goed te reali seren. Van Zaterdag 20 Maart v.m. 13 uur t.m. Maandag 23 Maart v.m. 9 uur Middelhamis-Sonunelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. F. Arends en P. Knöps. Voor spoedgeval len J. J. Wieringa, arts. Tel. 2090, Mid- delhamis. Dirksland-Herldngen-Melissant Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen Dr P. Boot, Tel. 01877—227, Dirksland en K. J. Huisman, arts, Tel. 01877412, Melissant. Oost-FIakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, C. W. Kramer en P, J. de Man. Voor spoed gevallen P. C. J. Voogd, arts, Telef. 59 Oude Tonge en E. Bouman, arts, telef. K 1871-259, Stad aan 't Haringvliet. Uitgaande van de Stichting voor de Landbouw De Gewestelijke Stichting voor de Landbouw in de Provincie Zuid Holland (Adviesbureau voor Oorlogs- en Ramp schade) zal op Woensdag 7 April van 11 tot 1 uur zitting houden in Hotel Spee te Sommelsdgk. Te Oude Tonge in café de Weerd op Woensdag 9 April, eveneens van 11 tot 1 uur nam. Zij die moeilijkheden hebben betref fende de rampschade, kunnen zich daar vervoegen, ETTENSE VEEMARKT Op de veemarkt werden aangevoerd 188 stuks, waarvan 117 runderen en 71 biggen. De aanvoer van runderen was zeer ruim, de handel levendig en de prijzen aan de hoge kant. In biggen was er vlugge handel, de aanvoer ruim en de prijzen vrijwel onveranderd. De be langstelling was groot. Prijzen: Kalfkoeien 650.—975.— Pinken 300.—650.—Kalfvaarzen 500 —750; Guste koeien 450.—650.—Gras kalveren 100.—200.—Paarden 400 700.Biggen 40.60.Lopers 70.—100.—Vett» kosien 2.00—2.50 psr kilo geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1