Zwitsaletten GERO ^u^ij^d^t Rondom het „Zoutbedrijf" J. KEUVELAAR iHelis! vai DE S L U I K E R e raad van Ooitgensplaat vroeg ook uitstel van behandeling van het wets voorste! samenvoeging gemeenten aan Mededeling Rijkslandbouwconsulentschap Dordrecht VEEVOÏ.GVEKHAAL VOOK naar GERO MESSEN IVORNO-heften Brandend DIaagzanr dat schrifnt tot hoog in de keel SPROETEN- ICOOÜTSIG, RILLERIG é''*i TPUrTSALprepara&tl Bldz. 2 „E I II A N D EN - NI E U W S" Zaterdag 13 Maart 1954 K terdag 13 II. GIPSAANWENDXNG Strooi zo mogelijk een kleine hoeveel heid gips onmiddellijk na de laatste be werking (1 1% ton per ha). Hiervoor komen in de eerste plaats in aanmer king stmctuurgevoeligo gewassen als bleten, aardappelen, vlas, erwten, en fijnzadige gewassen. Verder komen in aanmerking, voor zover aanwezig, meer of müifier verreden percelen. Gips is vooral nodig naarmate het zoutcijfer van de grond bij droogkomen hoger dan 10 lag en ook naarmate de grond zwaarder is. Zwaarte van de grond 20—30% afslibbaar 3040% afslibbaar 4050% afslibbaar meer dan 50% afslibbaar Voor de groep 610 wordt alles dit jaar geleverd, voor de andere groepen de helft. Aanwending van gips voor de genoem de gewassen voor voorjaarsaanwending is beslist rendabel en wel om de volgen de reden: MJen krijgt een snellere en regelmatige opkomst. De gewassen hebben in de zomer min der last van droogte. Men spaart ongeveer 1 baal stikstof uit en en de gewassen hebben minder last van ii).<5Jigaangebrek. Men kan in de herfst gemakkelijker werken, wat vooral bij de bietenoogst van groot belang is. Bij aardappelen heeft men minder kans voor optreden van kwaad en rot. Men spaart wat fosforzuur uit. BEMESTING Houdt rekening met een wat hogere stikstof-behoefte dan onder normale omiStandigheden. De eiwaring heeft ge leerd, dat op gronden waar de structuur niet in orde is, met wat extra stikstof vee! is goed te maken. Kalkanimonsalpeter en in mindere mate Kalksalpeter eventueel voor bie ten zijn de aangewezen stikstofmeststof fen. Aanbeveling verdient het om de stikstof, vooral op bleten, in 3 keer te geven. Als fosfaatmeststof verdient Super de voorkeur. Strooi in ieder geval de nor male hoeveelheid, liever iets meer dan minder. Wat de kalitoestand betreft moeten wij ons, bij gebrek aan beter, nog hou den aan het laatst gegeven advies, daar wij als gevolg van de vorst de bemon stering te laat konden uitvoeren. Op gronden met een zoutcijfer hoger dan 10 in voorjaar 1953, behoeft geen kali te worden gestrooid, uitgezonderd wellicht op lichte percelen en bij verbouw van kalibehoeftige gewassen. Opgemerkt dient te worden, dat deze in het alge meen door het nog te hoge zoutgehalte slechts in beperkte mate kunnen worden geteeld. Op gronden met zoutcijfers van 610 kan 1 baal Kali 40% bezninigd worden, op gronden met een zoutcijfer van 36 een V-i baal Kah 40% per ha, de overige gronden bemest men nor maal. Nu het zo laat wordt is het wellicht wenselijk voor kalibehoeftige gewassen, inzonderheid aardappelen, cMoorvrije kali (patentkaJi) te geven. GEWASSEN EN KASSENKEUZE Wanneer wij de verschillende gewas sen de revue laten passeren dan kan hierover het volgende worden opge merkt. Zomergerst kan vrijwel overal een normale opbi'engst geven. Een bezwaar is, dat men als regel voor het 2e en soms wel voor het 3e achtereenvolgende jaar graan gaat verbouwen. Wij willen in deze gevallen adviseren iiainstens 1 baal stikstof meer te strooien dan men normaal zou doen. Tijdig zaaien is in het algemeen gewenst. In 1945 verkreeg men door 3 weken vroeger zaaien 25% meer opbrengst: in 1946 daarentegen slechts 10% meer. Ook verdient het aan- beveUng, vooral op gronden met een slechte structuur, wat dikker te zaaien, bijvoorbeeld 10 a 20 kg extra. De rassenkeuze kan normaal zijn, al leen in gevallen waar de structuur zeer slecht is, kan Kenia aanbeveling ver dienen boven andere rassen. Daar waar nog ve«l zout aanwezig is verdient Bal der de volle aandacht. Andere rassen die normaal hoger in opbrengst zijn dan Ke nia en Balder zijn Pirollne, Agio, Herta en Frisia. Piroline is een. brouwgerstras, met wat slap stro, doch is weinig gevoelig In verband hiermede hebben wij steeds wat gips te reserveren. Op de vraag of er dit voorjaar nog gips verstrekt wordt kunnen v/ij het volgende zeggen: Zoals begrijpelijk is komt eerst Schouwen^Duiveland aan de beurt. Hiei'voor is een hoeveelheid nodig van 10.000 ton. Na 1 April hoopt men voor ons gebied weer gips te kunnen le veren ten behoeve van de najaarsaan wending. Wellicht is het mogelijk hiei'- van nog- iets te gebruiken voor de nu te zaaien of te poten gewassen. Voor het nog te leveren gips geldt het volgende schema: ZOUTCIJFERS 10—20 boven 20 3 ton 4 ton 4 ton 6 ton 5 ton 7 ton 6 ton 9 ton 6—10 1 ton 1 ton 1 ton voor roest en meeldauw, de overige zijn vporgersten. Agio heeft als sterke punt de zeer geringe vatbaarheid voor roest. Herta is stevig, doch vyel vatbaar voor roest. Frisia heeft een g'oede grondbedekking, doch als minder sterke punten het door- knikken en alHareken van de aren en de niet zo beste kwaliteit. Voor brouwgerst wordt dit jaar een kwaliteitstoeslag gegeven van 3% bo ven de basis-aankoopprijs, voor Balder wordt bovendien 0.25 per 100 kg ex tra betaald. VOEDER- EN SUIKERBIETEN Deze zijn ook overal op hun plaats. Toch moet men de bietenteelt niet over drijven. In 1947 en 1948 verkreeg men bij een zoutcijfer van 2 respectievelijk 30 en 15% opbrengstdaling. Bij een zout cijfer van 5 moet men bovendien reke nen, dat het suikergehalte gemiddeld 10% lager is. Verder worden er dit jaar naar schat ting 8 éi, 10.000 ha ineer bieten uitge zaaid dan in 1953. Dit zal tot gevolg hebben dat de afievering- veel minder vlot zal lopen dan in 1953. Twee punten zijn nu bij de bietenteelt van groot belang en wel: Ie. De opkomst, deze kan men beter doen slagen, indien men na het zaaien 1 ton gips per ha strooit. Het risico van een minder goede opkomst m.ag men be slist niet nemen. Het gebruik van ge segmenteerd of op aijdere wijze bewerkt zaad moet sterk ontraden worden. 2e. Structuurbederf in de herfst. Dit jaar gaat het structuurbederf een meer of mindere grote rol spelen. Dit dient men te bedenken bij de bietenteelt. Men moet de bieten zoveel als mogelijk droog aan de kant kunnen krijgen en daarom moet men de oppervlakte zeker niet overdrijven, want dit kan een groot risico met zich meebrengen. Verder dient men te bedenken, dat de houdbaarheid te wensen overlaat. Dit is niet alleen van betekenis voor de voe derbieten, maar ook voor de suikerbie ten in verband met het teruglopen van het suikergehalte. Wat de rassenkeuze betreft verdienen bietenrassen, die veel blad vormen de voorkeur. Dus rassen als HiUeshög, Maribo en Klein Wansleben: Pedigree heeft het bezwaar erg laat rijp te zijn. Bij de voederbieten geven de Ovale Groeiikragen, waarvan Alpha de beste is, de hoogste loofopbrengst. Van de tfaapjes Groenkragen geven Bison, EnH-e- ka en Groeningia de beste resultaten, LUCERNE Lucerne is een gewas dat ook zeker aandacht vraagt. Bij het slagen hieiwan is men een paar jaar van zo'n pex-ceel af en vooral op die bedrijven, waar men nog moeilijk zit met het herstel van het grasland, kan dit gewas hierbij goede diensten bewijzen. Een moeilijk punt kan de opkomst zijn en daar lucerne duur is aan zaaizaad zouden wij willen zeg gen: alleen lucerne zaaien als er daarna gips op komt. Bij dit gewas mag m-en geen risico nemen. En verder nog deae raad: als het gewas in het begin wat traag ontwiklielt, let dan op de vreterij door bladbrandgevaar en help het gewas met een baalt je kalksalpeter. HAVER Hiervoor geldt ongeveer hetzelfde als voor gerst is gezegd. Een voordeel van haver is, dat dit gewas weinig gevoehg is voor voetziekten. Verbouw één van de bekende rassen, een bepaalde voor keur hebben wij' hierbij niet. Marne, Abed Minor, Libertas en Major zijn de meest aanbevelingswaardige rassen. Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn. (46). De ster van Napoleon taant alleen niet, neen, die gaat onverbiddelijk ten onder. In geheel Europa, dat tot de va- zalstaten behoort, is gisting. De Russi sche kozakken komen tot in Holland toe. Ook in de Hollanden komt er verade ming. Men acht de tijd gekomen, het Franse juk, dat men overigens achttien jaar geleden met vreugde heeft begroet, van zich af te schudden. De zoon van Prins Willem V landt bij Soheveningen. Alom is er gejubel. Het leed is geleden. Op het eind van 1813 is het grootste deel van de voormalige Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden van het gev/eld bevrijd. Maar het Zuiden nog niet. Zeeland, Brabant en België voelen nog terdege de druk van de Franse gev/eldenaar. Het is, alsof die, zijn ondergang ziende, uit wraak of waarom dan ook, nog fel ler optreedt dan vooi'heen. Dat baat evenwel niet. Nu het een maal zo ver is, zal de bevrijding ook daar spoedig zijn. In aller hart gloort de levende en levendige hoop, dat 't leed spoedig geleden zal zijn. Natuurlijk gloort die hoop ook in het Land van Cadzand, waar Hanna Ver- wolde weer een uitvoerige brief van haar man heeft ontvangen en beantwoord. Ook hij schrijft over de toestand des lands en over zijn vast vertrouwen in een spoedige hereniging. En dan verliest de zozeer verheugde vrouw, die geheel en al is opgeleefd, zo dat ook de buren het merken en ver moeden koesteren, de voorzichtigheid uit het oog. Aan een zeer vertrouwde huisvrien- din vertelt zij, dat haar man leeft, er gens in het land van Goes is en al en kele malen geschreven heeft. Zij ver geet, dat een geheim niet meer een ge heim is, als twee mensen het weten De vriendin belooft geheimhouding, maarvertelt het nieuwtje, natuur lijk ook onder de plechtige belofte van geheimhouding, aan een vertrouwde kennis. En dan is het hek van de dam Op een morgen in Januari van 1814 legt dokter Stellaard in het dorp zélf enkele bezoeken te voet af, zoals zijn gewoonte is, terwijl Heilman in de stal bezig is met het oppoetsen van het paardetuig. Er valt plotseling een schaduw in de stal en als Heilman op het gerucht, dat gemaakt wordt, opkijkt, ziet hij twee marechaussees, die hem doordringend aankijken. Zijier zakt schier door de grond van WORTELS, WITLOF EN CICHOBEÏ Deze gewassen zullen wat het zout betreft in het algemeen weinig inoeilijk- heden geven. Hierbij geldt overigens hetzelfde als voor bieten is gezegd. Zorg' door middel van wat gips voor een goe de opkomst en tracht ze in de herfst zo droog mogelijk van het land te krij gen. Een bezwaar ten opzichte van bie ten is de trage ontwikkeling van deze gewassen in het begin van de groei. Daarom met wat gips en een snel wer kende stikstof proberen een goede start van deze gewassen te verkrijgen. SPRUITEN Worden voornamelijk geteeld in min der zoute gebieden. Men zal er bij dit gewas op bedacht moeten zijn, dat de structuur van de grond minder zal zijn dan vorig seizoen. In een natte herfst en winter kan men wel eens land over houden met een extra slechte stractiiur vooral op de zware gronden en daar waar het behoorlijk zout is geweest. Voorzichtigheid in deze is zeker gebo den. ZOMEKTARWE Zomertarwe is beduidend meer gevoe lig voor zout dan gerst en haver. Kier mede dient men rekening te houden. Een voordeel is de mogelijk betere prijs, zo dat men moet gaan rekenen waar men verder mee kan komen. Peko is het bes te ras, maar ook Koga en Blanka, in wat mindere mate, kunnen nog wel mee. En ook hier, bij wit op wit, mins tens 1 baal stikstof extra strooien: Behandelden wij bovenstaand een aan tal gewassen, die vrijwel overal een re delijke kans van slagen maken, met de onderstaande gewassen is dit beslist niet het geval. Juist voor deze gewassen is het, daar waar meer dan 10 gram zout voerkwam, onverantwoordelijk om zonder voorafgaande bemonstering de ze te zaaien of te poten. VLAS Vlas vraagt voor het welslagen een mooi fijn gelijkmatig zaaibed. Boven dien kan dit gewas vrijvv^el geen zout verdragen. Bij vlas is de kwaliteit van doorslaggevende betekenis. Vlas met een slechte kwaliteit is min of meer waardeloos. Bij vlas op zoute grond krijgt men veelal een grote kop en het gewas blijft kort. Het gevolg is vrijwel geen vezel van enige lengte. Dit dient men wel te bedenken alvorens tot uit zaai over te gaan. Vlas is alleen verant woord op gronden met een goede struc tuur, die bovendien weinig of geen zout bevatten. Daarnaast zal men alle aan dacht moeten besteden aan een goede en regelmatige opkomst door het strooien van gips na het zaaien en bij schraal weer scherp te letten op insectea, als aardvlo en thrips. Door tijdig te bestrij den kan men stagnatie in de groei zo veel mogelijk beperken. Voor v/at min der goede omstandigheden is Concurrent nog altijd een best ras. Daarnaast komt Wiera in aanmerking. Met de nieuwe rassen is nog heel weinig ervaring op gedaan. KLAVER Inzaai van klaver verdient zo moge lijk, aanbeveling. Bij slagen krijgt men een hoeveelheid voer dat in bepaalde ge vallen zeer welkom kan zijn. Bovendien is een stoppelklaver veelal een groot voordeel bij het ploegen in de herfst on der minder gunstige omstandigheden. Daar het inzaaien van klaver betrekke lijk goedkoop is, vooral Italiaansche- Franse- en Hopperupsklaver, kan men ons inziens in dezen wel enig risico ne men. (Wordt vervolgd) De raad der gemeente Ooitgensplaat kwam. Maandagavond bijeen. De agen da had niet veel te betekenen; het was verordening op verordening die moest worden ingetrokken. Over de voorstellen van de voorlopige commissie die het wetsvoorstel over de samenvoeging zal bestuderen ontspon zich een interes sant debat. Met meerderheid van stemmen besloot men ook hier om uitstel van behandeUng aan te vragen. Het overleden raadslid de heer J. v. Hassent herdacht De voorz. burgemeester Hordijk open de de vergadering met gebed. Daarna sprak de voors. ongeveer als volgt. Op 28 Januari kon ds heer J. van Hassent niet aanwezig zijn door het overlijden van zijn schoonmoeder. Op 26 Februari is hij zelf van ons ontnomen zei spr. Hij is slechts kort raadslid gev/eest, sinds 1 Sept. 1953. In het ambtsgebed spreken ivij jegens God onse afhanke lijkheid uit, van Hem is ook ons leven afhankelijk. Spreker bad de weduwe en de kinderen die achterbleven 's Heeren troost toe, omdat God het alleen is, die waarlijk troosten kan. Staande herdacht men enige ogenblikken de overledene. Van de gemeente zal tevens een brief van rouwbeklag uitgaan naar de fami lie. De heer K. v. Oostende dankte na mens de raad voor het gesprokene, als ook namens de Chr. Hist, fractie. De notulen werden daarna gelezen die onveranderd werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren diverse goedgekeui'de raadsbesluiten; verslag commissie wering schoolver zuim; aanbieding nieuw wetsvoorstel herziening gemeentegrenzen. De oude verordening uit 1932 op de heffing en invordering schoolgeld cursus in de Franse taal, alsmede een verorde ning uit 1899 voor staangeld van kra men, werd ingetrokken. Verder de ver ordening toekenning kledingtoelage aan de gemeentebode, omdat deze in een nieuw costuum gestoken was. Ingetrokken werd ook het raadsbe sluit 13 Oct. 1953, betreffende toetre- Westdijk - Middelharnis thans ook leverbaar met ding gem. schapp. regeling ziekenkos- ten-voorziening ten bate van ambtena ren in dienst der gemeente in Zliid-Hol- land. Aan de gemeenteontvanger J. L. Vet ter werd voor deze functie eervol ont slag verleend, zulks omdat hij tlians ge meente-secretaris is. De afzonderlijke finantiële adm.ini- stratie van de openbare gemeentelijke bewaarschool werd op par. 8 van de be groting gebracht. Deze afzonderlijke ad ministratie bleek niet meer nodig. Gewijzigd werd de verordening rege lende het vergunningsrecht voor de ver koop van sterke drank in het klein, als ook die van het verlofrecht voor de ver koop van zwak-alcoholische dranken. Behandeling van het voorstel van de comnaissie, inzake her ziening van dp gemeeiiteiyke indeUng op Goeree-Overfiakkee De voorz. lichtte dit punt de lezers bekend breedvoerig toe. Gead\'iseerd werd door deze commissie om uitstel te vragen, een lid er in te benoemen en 10 et te veteren voor de onkosten. Het col lege B. en W. had geen prae-advies op dit voorstel. Op een vraag waarom B. en W. dit niet had, antwoordde de voorz. dat de meerderheid voor uitstel was, echter niet voor de 10 cent per inwoner. De heer Tiggelman wilde zich solidair verklaren met de andere gemeenten en 10 et per inwoner uittrekken De voorz. wees er op, dat er al een rapport was en dat het reeds 7 jaar liep. Men kon weten dat dit komen zou en gereed lag zei spreker. Zijn persoon lijke visie was, dat het onjuist was om er op het laatste moment een studie van te maken. Spr. stelde de vraag of het bestaande rapport dan niet meer dienen kon. Persoonlijk was hij er ook tegen om uitstel te vragen. Daarmee meende spr. helemaal geen standpunt te hebben be paald, inzake vóór of tegen het voor stel. Over deze gedachtengang bleek het college geen instemnring te hebben. De heer Vugt wilde de socioloog een kans geven om een oplossing te zoeken voor Achthuizen. „Dat is in het Verweer onvoldoende belicht meende de voorz. De heer v. d. Vliet vond het niet no dig' nog eens 10 et per inwoner te ve teren. Er was een rapport. •De heer Tiggelman: Als je een brief schrijft, moet er een postzegel op! Als men werkt maakt men kosten! Dat moe ten z.i. de gemeenten sam»en betalen. Waarom zal je dat oude verweer weer ophalen" zei de heer v. Vliet? Het ligt er nu eenmaal! Weth. Waling: Het kan misschien wel met 5 cent toe! De heer v. Vugt: Als het minder is dan 10 cent, wordt minder in rekening gebracht. Er v/erd geopperd, dat er de vorige keer geen exploitatie-rekening was ver strekt. De heer v. Oostende meende dat er iets gedaan moest worden al waren er misschien de vorige keer fouten ge maakt. Spr. vond wanneer er kosten ge maakt werd dat die ook betaald moes ten worden. üe hoer Moerenhout vond het eerste rapport waardeloos. „Wat zal dit wor den?" x'roeg spreker. De heer S. Buscop: Het vorige schijnt niet g'oed te zijn geweest; want in deze memorie wordt het met geen en kel woord aangehaald. „Dat v/ordt nooit gedaan" zei de voorzitter. De heer Leijdens vond dat het niet over de 10 cent gaat in de eerste plaats. Het gaat over het standpunt van de commissie, waarmee hij het volkomen eens was. De bedoeling van Gedeputeer den is, een geest te kweken van: „er is toch niets aan te doen." Hij vond dat Gedeputeerden er v/el vlug bij waren, ze deden al telefonisch af: Spr. waarschuwde dat Plakkee ten deze zeer op z'n qui vive diende te zijn. Weth. de Vos zei eerst gevochten te hebben voor de te maken onkosten, ai had het een gulden moeten zijn, inplaats van een dubbeltje! Men zou eerst Prof. Groeman nemen, maar deze blijkt geen socioloog te zijn. Nu zoekt men weer een ander, spr. was van standpunt veran derd, hij was er nu tegen. De heer Langeweg onderschreef deze gezegdens. Daarna volgde stemming. Voor waren de heren: Leijdens, v. Vugt, v. Oostende, Buscop, Waling en Tiggelman. Tegen Langeweg, v. d. Vliet, de Vos en Moerenhout. A.luds met 56 stemmen aangeno men. De 10 cent per inwoner zou dus voor den gevoteerd. Dan volgde stemming over uitstel van behandeling waartoe met algemene stemmen werd besloten om dit aan te vragen. Tenslotte volgde stemming om een lid voor deze commissie aan te wijzen. Bij de eerste stemming hadden de he ren de Vos, V. Vugt, Moerenhout en Bus cop ieder één stem; bla'nco 1, Waling 2 en van Oostende 3 stemmen. Bij de 2e stemnring' was ook nog geen volstrekte meerderheid, van Vugt kreeg 4, v. Oos tende 3, Waling 2 en Buscop 1 stem. Dan volgde een tussenstemming tus sen de heren van Oostende en van Vugt. Hierbij verkreeg de heer van Oostende vier stemmen en dhr v. Vugt vijf, met een blanco stem. De heer van Viigt nam het aan al zei hij dat hij vóór deze samenvoeging was. De voorz. meende dat er in de co2n-- missie meerdere tegenstanders zaten. Het was ook noodzakelijk pi'imair dat er iemand in zat die de kwestie Achthuizen goed zou belichten. De waarde van het rapport zou er z.i. door worden ver hoogd. Hij juichte de keuze die gedaan was toe. Voorstel tot ruiling van een perceel gemeentegrond, tegen een gelijke opper vlakte tuingrond van de heer J. v. Dam. De heer v. d. Vliet vond het een mooie plaats om er een woning te plaatsen. De voorz. antwoordde dat de grond daarvoor niet toereikend was. Voor uit breiding van de zaak van v. Dam was het zeer geschikt. De heer v. d. Vliet: U zei: het heeft geen waarde voor de gemeente! Hij was er overigens niet tegen. De heer v. Oostende vond liet juist om van Dam de grond voor uitbreiding te geven. Klein-industrie moeten we be vorderen meende spreker. De voorz.: Het loopt over 233 m2 grond. De breedte is maar 6 meter, er ligt van de kerkelijke diaconie nog ruim te voor een slop. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. De subsidie van het Koningin Wilhel minafonds voor de kankerbestrijding werd z.h.s. op et per inwoner ge bracht. De instructie van de gemeente-secre taris werd vastgesteld. Een geldschenking groot f 500.-- (voor dhr C. v. Dam) werd i.v.m. onder houd van het graf door de gemeente aanvaard. Het voorstel tot vaststelling van een wachtgeldregeling van het gem. perso neel werd accoord verklaard. De onverkorte toepassing van de Woonruimtewet 1947 werd goedgevon den. Gewijzigd werd de begroting 1953 kunt U blussen in de klem. Neem sim. pelweg een of twee Reunies langzaan laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En on. opgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. voor de Bewaarschooldienst alsook een wijziging van de gemeentebegroting dienst 1954 waarin o.m. voorkvv'am het bouwrijp maken van grond in de Lang. straat. De heer v. d. Vliet merkte op, bij deze wijziging dat hij niet kon begrijpen dat Ged. Staten het voorstel om voor de stembureaux vergoeding voor verteer te geven had afgewezen. Spr. vond dit kleingeestig. ,,U zou het scrupuleus" kunnen noe men" zei de voorz.! De heer v. d. Vliet vond het niet juist dat de mensen hun knapzak en thermo- fles op de zitting moesten meenemen! Met 10.komen ze er aan tekort! Moeten wij er mee accoord gaan vroeg spreker De voorz. 'wilde het zo stellen, is het in 's Landsbelang, dat men een dag ver let? Spr. wilde het nog wel eens nader bekijken. Dan gingen de heren voor een bespre king in besloten zitting. komen vroeg 'm 'b voorjaar Koopbijdig SPÜOTOL DIRKSLAND Burg. Stand. Geboren: Hermanns, zoon van W. van Okkenburg en K. Zoon; Gijsbert Leendert, zoon van L. Albregts en W. G. van der Laan; Hendrik Hui- bert, zoon van S. Dekker en E. M, Meyer; Johannes Leendert, zoon van J. van Steenbergen en W. de Berg; Jozina Pieternella, dochter van H. Matsinger en P. J. de Munck; Jacob, zoon van K. Westhoeve en N. Akershoek; Willemina dochter van M. G, de Graaft en J. Ras; Apolonia, dochter van A. van Dijk en W. B. van der Ree. Getrouwd: C. Grootenboer 23 jaar en J. P. J. ten Hove 25 jaar; P. van Atten 25 jaar en L. v. d. Wekke 24 jaar. Overleden: Stina van der Groef 90 j. vr. van L. v. d. Wekke; Jacoba Nelis 66 jaar, vr. van J. Wittekoek; Jan van Has sent, 61 jaar, m. van C. Crezee; Pie- tertje de Jong, 45 jaar, vr. van W. Ta- nis; Pieter J. Zevenbergen, 43 jaar, m. van J. van Ours; Abraham den Boer 90 jaar, wedn. van A. Breeman; Laurijntje van den Ochtend, 59 jaar, vr. van J. van den Ouden; Willem Tanis 59 jaar, m. v. K, Meyer. OUÖDORP Verkoop huis. Wegens het vertreK van de fam. T. Aleman naar Canada (half Maart a.s.) is diens woning on derhands verkocht aan dhr Polie te Stellendam. Gevallen. De heer Fr. Akershoek liad het ongeluk achterover van de vraclit- wagen te vallen en zich zodanig te zeren dat doktershulp noodzakelijk was. verjaag dat lome griepgevoel met: schrik. Hij verbleekt tot en met; verliest alle zelfbeheersing en toont duidelijk aan de politielui, voorzover zij het nog niet weten, dat zij de gepakte man vóór zich hebben. „Jacob Heilman, of beter nog Frits Zijier, nietviraar?", vraagt één van hen, die Hollander blijkt te zijn. Zonder te beseffen, wat hij doet, knikt de aangesprokene van ,,ja". ,,In naam van de keizer zijt gij onze gevangene", merkt de politieman op. ,,Maak nu geen spektakel en ga bedaard mede; anders zouden wij geweld moeten gebruiken." Met deze woorden slaat hij hem han dig de handboeien om; trekt hem kalm mee en bindt hem s.an de zadelknop van zijn paard. Vv''el niet in draf, maar toch met enige snelheid verlaten zij met hun gevangene het dorpje Heilman heeft zijn hersens niet bij el kaar. Het is alles zo snel gegaan. Hij beseft alleen: gevangenen" en... weet, wat dat betekent Vrijwel onmiddellijk daarop is het dorp in rep en roer. Men weet van de koetsier van de dokter niets af, maar... dat die wordt meegenomen door mare- chaussee's ,nudat is verdacht. De oude Marina loopt radeloos door het huis, om de dokter roepend, ofschoon zij weet, dat die niet thuis is. De dokter is op de molen beland, waar hij opgewonden spreekt over nieuwe ge ruchten niet alleen uit Holland en Utrecht, maar ook uit Brabant zijn de Fransen verjaagd. Wanneer zou Zee land nu eens aan de beurt komen? Hijgend en bezweet komt er een jon gen aanlopen, die vertelt, dat er een on geluk met de koetsier heeft plaats ge had en juffrouw Marina hem verzoekt onmiddellijk te komen. Neen, welk on geluk weet de jongen niet. Maar daarvan is dokter Stellaard spoedig op de hoogte, als hij het relaas van zijn huishoudster verneemt. Hij staat een moment als verplet. Nog éénmaal moet zij vertellen, als of het hem onwezenlijk toeschijnt. Dan barst hij los: „Dat onheil is in het Land van Cadzand uitgebroed." En hij braakt, tot grote ontsteltenis van Marina, die hem zó nog nooit gehoord heeft, een vloek uit. ,,Dat hen de donder sla, die Franse satans-kinderen!" Maar dan: ,,Arme Jacob! Arme vrouw en kin deren! Gedaan is het met hem! En dat zo vlak vóór de bevrijding! Grote God, hoe is het mogelijk! Hoe kunt Ge dat nu toelaten! Zoveel onrecht!" Opeens zwijgt hij en denkt diep na, om dan als het ware tot zichzelf te spre ken: „Het kan, het nróét worden be proefd. Marina, geef mij m'n inantel. Ik ga naar Goes en kom vannacht heel laat thuis, misschien helemaal niet. Gauw, meid! We mogen geen tijd verlie zen!" Hij ijlt naar zijn schrijftafel, haalt er een stapeltje nieuwe rijksdaalders uit en steekt die, met een paar gouden Napo leons, in zijn zak. Vervolgens haalt hij uit zijn aptoheek wat poeders en spoedt zich dan weer terug naar de molen. Natuurlijk is daar, als men het ver haal van de dokter vernomen heeft, de verslagenheid al even groot. „Wenberg, wil je mij helpen, te probe ren die arme kei-el te bevrijden?" „Of ik dat wil? Natuurlijk, dokter, 'k Weet alleen niet, hoe. Maar, mis schien weet u „Span dan dadelijk je sjees in, dan rijden wij, zo hard je klepper kan lopen, naar Goes. M'n Jans is voor zo'n snelle rit niet meer in staat. Maar we gaan binnendoor. Misschien zijn we er dan eerder dan die marechaussees, 't Is trou wens beter, dat ze ons niet zien. En ik zie hen het liefst niet, want ik sta er niet voor in wat er anders gebeuren zou, als wij ze achterop reden. Ik geloof, dat ik in staat was, de kerels neer te schieten. Maar dat is natuurlijk onzin. Met geweld komen we er niet. 'n Paar goedgerande Zeeuwen zullen vermoede lijk beter helpen. We zullen zien." In een oogwenk staat de sjees gereed en als zij op het punt van wegrijden zijn, komt de molenaarsvrouw nog met de pijjekker van haar man aanlopen. ,,Doe hem aan, Freek, 't Is koud. Je zult hem nodig hebben." In de vroege namiddag arriveren zij in Goes, waar de dokter Wenberg stal len laat in „De vergulde gans" op de markt. Daar komt hij geregeld, als hij in Goes is en de hospes kent hij uit' stekend. „Ik maak mij sterk, dat de marechau- seé's met Zijier nog niet eens in Goes zijn. Dat zou prachtig wezen." Het is een kleinigheid, van de 'waari te weten te komen, welke stalhouderij gev>roonlijk voor het gouvernement rij'" en de naam van de koetsier te weten te komen. En laat dat nu Jan Hekman zij"' die uit het dorp afkomstig is en die dokter dus van kindsbeen kent! Hij heeft hem zelfs wel als patiënt gehaA in een heel ernstig geval. „Het kan niet beter," zegt hij tot molenaar. ,,Jan Hekman, je kent hem wel. Dat is ook een kerel met moed in zijn lijf, als ik me niet vergis. Ik ê's hem opzoeken. Zoek jij je vertier nj maar. Men moet ons niet sanaen zien. In de stalhouderij is Jan Helunan zig 'n rijtuig in gereedheid te brengeO' als de dokter hem opzoekt. „Hé, dokter Stellaard", zegt hij ver baasd. ,,U komt toch niet vragen, of u thuis kan brengen? Dit zou mij sp'J' ten. Want ik ben bezet." „Dat weet ik. Je moet een gevange"^ naar Het Sloe brengen, nietwaar?" (Wordt vervolg* De raad Ivan een koJ I grote teleud Iten op l^et 1 I geineentegrl I belangrijke! I Yi woningea I bouwd. pe voorz. de vergaderij geving was gens ziekte; L jjag-en mochj Namens de ^et een wen| zonden. r Bij de ingd dedeling varl 2oek om uits| inzake de sa afge'wezen. De heer mens de raa welke luidde De raad kennis genoj van gedepuf Zuid-Hollan| no. 343, waa op het verzl ging van dl van bezwarj stel van ee| ziging van Goeree en overwegendJ dat het vel omstandigh| was om eer] ^ie te benc^ Ivoorstel val en zo mogff te laten sa^ van de sai! oogpunt zo| de eerste al leidraad bijf stel van g.^ dat het een sociolo grond van op het vooi wordt inge| Flakkeese voeging, dd te droeg, het nieuw«| strekking door G.S. dat gedel wijzende hJ aan de raq In „Tej^ textielbon Schrijl bijna g* lijf lopeij gelegd: de omz(j deze vr Kjk. Re men in belas tin| den afg^ deze tol volg g«f vrezen, bericht zijn ge^ held niJ mede zl Ihoop dl 'Willen nader ij ver wy schillen zijn. nis InderdL Fnister Lil diend tott de omzetf stelde vei belasting i handel a^ ten. Dad verhoginj- fabrikant taillistenl Warrt, hij den gehc stelde w; omzetbel! hebben, l fing verr ander sj ge geva gaan m< drag da' verkrege Reeds waarove hebben. Er zit h In eer mer dei over dit kenbaar duurd a voorlopi schriftel gen, we de com maakt, slag ge' pres gei versche groot a steem en 'Wie der de oiïi een gaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 2