EIIAnPEn-fliEUWS WM 5 H.V.ANDEL Wet op de vervreemding van Landbouwgronden Goeree- Buitenland Marktberichten Bouwvolume voor Overflakkee kmöeRhoekje 2e Blad Zaterdag 13 Maart 1954 No. 2286 Mr Zijp hield een belangrijke lezing over dit actuele punt '^Jraagt en draagir-' GLADDE RINGEN KLOKKEN Bedrijfsvoorlichting „Goeree - Over!lakkee" Voor de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft Mr Zijp (Secretaris van de Commissie Grondgebruik van de Stichting van Landbouw) een belang- riike lezing gehouden over de nieuwe wet van 31 Deo. 1953, op de vervreemding van Landbouwgronden en de uitvoerings voorschriften, die op deze wet betrek king hebben. Er was grote belangsteLing voor van de zijde van vele land- tiruwers en pachters, ook woonden de notarissen van het eiland en meerdere rentmeesters deze lezing bij. ne praeses, de heer J. A. van Nieu- -pnhuiizen opende de druk bezochte bij- .nkomst met een welkom, inzonderheid nk aan de notarissen en rentmeesters, to bii dit onderwerp belang hadden, als- ede aan de spreker Mr N. M. Zijp. De nreker inleidende, wees hij er op, dat e laatste 20 jaar veel was veranderd av van pacht en verkoop van land- -u^rgrond; eerst had men de vrije prijs orming later beperkende maatregelen. e bezetter bracht weer andere regehn- en waarop dan nu de wet op de ver- -eémding landbouwgronden meer lijn racht Spr. was overtuigd dat er voor -t onderwerp een belangstellend gehoor OU zijn. Mr ZUP greep aan het begm van zijn iteenzetting terug op in de geschiede- is; eerst schetste hij de vrijheid van OOP en verkoop van landbouwgronden, -arna de situatie in Mei 1940, toen de eldbeleggers vluchtten in land, en ver- olgens de verordening van de Duitse ezetter, die de aankoop van land be- ong onder bepaalde eisen. „Boerenland boerenhand", de eerste maatregel te en vervreemding van landbouwgron- eu. Deze situatie bleef tot 1942; met 'en verstande dat boedelscheidingen oesten overlegd aan de Grondkamer, 'e intussen de prgzen van grond liet tijgen. Na de bevrijding is de Duitse erordening afgeschaft, alleen de toet ing aan de Grondkamer is gebleven, it werd eigenlijk betreurd door de ndbouw-organisaties, een prijsbeheer- ing voor aan- en verkoop van grond leek noodzakelijk. De regering ging aan 't werk tot het aken van een ontwerp van wet; het erd een gecompliceerde regeling, die de practijk niet goed bleek te hante- en. De Tweede Kamer leverde ernstige ritiek wat de regering ter harte nam, ant in 1951 kwam er een aanmerke- 'k verbeterd ontwerp voor de dag. Intussen rees in landbouwkringen terke twijfel, over de mogelijkheid van en doeltreffende prijsbeheersing, de lijs van land in Mei 1950 gold n.l. (op apier) nog in 1952. De Grondkamer as al lang van de prijs afgeweken en bleek veel onder de tafel door te aan. Op de wet die eind 1953 tot stand .wam, zijn niet minder dan 30 amende- enten geweest. Op zichzelf wenselijk, mdat daardoor nieuwe inzichten wer en geopend. De wet is toen nog vrij lug aangenomen, omdat Belgisch en rans grondbezit in het geding was. Het effect van de wet is nog niet te verzien, omdat de inwerkingtreding og van korte datum is. De wet be- elst 35 artikelen; ze heeft betrekking p overdracht van land, n.l. op iedere vereenkomst schenking en ruiling in- 'grepen. Recht van vruchtgebruik, op- "1 e.d. is in deze wet ook opgenomen. Allereerst houdt de wet in wat onder "dbouwgrond wordt verstaan, n.l. "ond die geschikt is voor landbouw, os valt er niet onder. Een bedrijf er p uitoefenen is niet nodig, een voetbal- eld, griendpercelen e.d, vallen er ook nder, alsmede woningen, ingericht en 'enende voor de landbouw. Wel is het o, dat men een boerderij-woning kan erhuren aan een kolenboer of schilder, ordt deze later verkocht aan een boer, alt de woning om deze reden buiten de et. Spreker vond dat niet juist. Scheidingen en delen Scheidingen en delen van land vallen r in het algemeen buiten; erfgenamen 'n niet gebonden aan een bepaalde rijs. Er is bij scheidingen een methode w de wet te ontduiken door b.v. een Werdeeld aandeel te kopen; voor dat etreffende deel moet men de goedkeu- '"g hebben en laat men zich later de est toedelen kan dat voor ledere prijs, «nzij het binnen een periode van 6 jaar ebeurd. De bepaling van 6 jaar was "olgens spr. zodanig geredigeerd, dat r ook nog een maas in de wet zit! CSedeputeerde Staten hebben de vol- «ftde aantallen te bouwen woningen oegewezen voor de verschillende dor- 61 op Goeree-Overflakkee. Middelharnis 37 (plus 5 migratiewoningen) Sommelsdijk 39 Herkingen 6 Dirksland 15 Melissant 17 Stellendam 23 Goedereede 7 Ouddorp 47 Nieuwe Tonge 10 Oude Tonge 4 Ooltgensplaat 17 Den Bommel 14 Stad aan 't Haringvliet 11 Totaal aantal woningen 247 Dat de 4:ampgemeenten Nieuwe Tonge Oude Tonge enz. zo'n laag aantal zijn wegewezen houdt verband met het ver- 'angingsvolume, sanering enz. De toewijzing loopt over een tijdvak 'aJi 3 jaröi. Buiten de toetsing van de grondkamer is ook nog gebleven, de overdracht op kinderen of andere familie-leden. Met familie-zaken bemoeit de grondkamer zich niet. Persoonlijk meende spr. dat hier een bepaalde regeling tegen split sing van grond diende te ztjn. Spreker meende dat in zo'n geval een van de erven een onverdeelde toewijzing dien de te hebben. Als er b.v. drie erfgenamen waren, zou de rechter er een moeten aanwijzen. In Zwitserland bestaat dit al 40 jaar, al vond spr. het geen gemakke lijke rechterlijke taak. De eerste jaren zag spr. dit niet tot stand komen al kon misschien het nieuwe Burgerlijk Wet boek (ontwerp Prof. Meyers) op het ge bied van erfrecht, aspecten openen. Eisen waaraan overdracht moet voldoen. Spreker bezag de eisen waaraan de overdracht moet voldoen; ten eerste de prijs, dan het tegengaan van ondoelma tige verkaveling, vervolgens een te klein bedrijf, dat niet productief kan worden gemaakt. Het laatste was z.i. moeilijk uit te voeren, want 2 bunder kan ook worden gebruikt voor kippen- houderij, varkensmesterij of glascultuur. De wet verbiedt voorts dat land ge kocht wordt voor nevenverdienste, in feite dus een vestigings-eis. Naleving hiervan was bijna niet mogelijk; boven dien wordt b.v. landarbeiders onmoge lijk gemaakt zich tot kleinlandbouwer op te werken. Voorkeursrecht van de pachter. Een belangrijk punt was het voor keursrecht van de pachter, dat bij amen dement in deze wet was opgenomen. De pachter moet een goed gebruiker zijn, alleen bij „ernstige redenen" kan de eigenaar zeggen de boerderij aan de pachter niet te gunnen. Die ernstige re denen kunnen b.v. zijn de gunning aan een broer of een zoon. De kerk in het geding. Ook schenking aan een kerk kan een reden zijn. Daarbij komt ter sprake of de pachter lid is van die bepaalde kerk. Spreker vond dat wel vérgaand. Hij noemde enkele gevallen waarbij land bouwgrond aan een kerk was geschon ken, de pachter was geen lid van die kerk, de beslissing ligt aan de Grond kamer (te Arnhem) of de pachter ver lenging zal krijgen. Een beslissing (die heel moeilijk is) was bij de genoemde voorbeelden, nog niet genomen. De prys van landbouwgrond. De wet zegt dat voor de bepalingen van de hoogste prijs wordt uitgegaan van de pachtwaarde. Een alg. maatre gel van bestuur beslist hierin. In feite betekent het echter dat de minister al léén de prijs bepaalt van 2% millioen H.A. landbouwgrond! Is b.v. de netto pachtwaarde 140 bruto, worden daar alle zakelijke las ten afgetrokken, waarna verkapltali- sering volgt tegen een bepaald i)ercen- tage van 3, of 41/2 Een tientje ver schil in waterschapslasten kan 300 schelen in de koopprijs. Normaal is de rente 3 waartegen wordt gekapitaliseerd, naar beneden of boven afgerond met Vi Voor tuin bouw is het 5 met een speling van een half procent. In de tweede plaats heeft de minister bindende pachtnormen vastgesteld en daarmee kans gezien om de grondka mers t.a.v. de pacht bepalingen, in zijn greep te krijgen. Toeslagen voor gebouwen en woon huizen zijn ook vastgelegd. Voor een boerderg van 30 H.A. is de gebouwen toeslag 800 per H.A., voor nieuwe ge bouwen plm. 1000 per bunder. De vol ledige vervangingswaarde wordt er niet door vergoedt. Normaal komt men voor een boerderij op een rendement van 2% procent. Spreker stelde de vraag of bij nieuw bouw het Rijk niet diende te subsidië ren. Nu de regering zelf de prijzen vast stelt meende hij dat het Rijk het onren dabele deel diende over te nemen, b.v. 20 Dit is in studie bij de standsorga nisaties. De overheid subsidieert nu reeds 40 bij ruilverkaveUng. Publieke veilingen. Er is een streven bij de Grondkamers om meer publieke veilingen in te voe ren. Ook daarbij heeft de pachter recht van voorkeur, mits hij geen slecht grondgebruiker is. De Grondkamer past wel een voorselectie toe, bij loting wordt uitgemaakt wie de boerderij krijgt. De pachter moet natuurlijk de maximum prijs kunnen betalen. Mr. Zijp bezag tenslotte hoe de pach ter te handelen had bij aanvraag voor verlenging van pacht. Verlenging kan bij 6 en 12 jaar, inhuren moet 18 maan den voor het einde van het contract. Een schriftelijk bewijs van de verpach ter is altijd nodig. Heeft men dit niet kan men b.v. bij overlijden wel eens hangen! Krijgt men geen verlenging van de pachter, wende men zich 1 jaar tevoren tot de pachtkamer. Discussie. Na de pauze volgde een geanimeerde discussie, waarbij meerdere vragen uit de practijk naar voren kwamen. Notaris Ris deelde mede dat hfl en zijn collega's, wanneer deze wet meer practigk had, op een praatmiddag gaar ne bereid waren, hierover diverse aange legenheden te bespreken. Dit werd gaar ne aanvaard. De heer Both te Dirksland stelde vra gen over de boerderij-gebouwen, over uitgifte van los land aan kinderen en informeerde nader over de vaststelling van verkoopwaarde van land bij een pachtprijs van 180. De spreker beantwoordde deze vragen en becijferde bij een pacht van 180. 50 lasten, waardoor het netto 130. werd. Hij zette dit om tegen 3 n.l. 130 X 3 gedeelde op 100 en kwam tot 4290 per H.A. oftewel rond 4300. Notaris de Vries maakte opmerkin gen over moestuinen, over sterk verka veld land en toezicht hierop en tenslotte hoe het stond met legaten met en zon der inbreng. Deze vragen waren heus niet gemakkelijk te beantwoorden! De heer M. Rooy te Dirksland merk te op dat wet en uitvoeringsbeschikking verschillende zijn en de minister iedere dag andere normen kon uitvaardigen. Mr. Zijp wees op de waterschapslas- ten, die op Flakkee door dijkherstel zul len stijgen en derhalve een lagere grond prijs betekenen. De wet heeft een gel digheidsduur van 5 jaar, men beraadt zich nu al op wijzigingen. Mr. Hempenius stond stil bij land- bouwschuurtjes en kleine stukjes grond, waar geen enkel landbouwbelang mee was gemoeid. Mr. Zijp noemde het baar lijke nonsens dat die onder de wet wer den begrepen. Voor iedere bloempot grond" was een minimum-heffing van 20 gulden aan de grondkamer! Men was van plan hierop te reclameren. Aan het slot vestigde mr. Hempenius er de aandacht op, dat onbewust de za ken van de pachtwet en de wet op ver vreemding landbouwgronden door elkaar werden gehaald, tegen welke verwarring hij met klem waarschuwde. De heer den Eerzamen wees op de noodzakelijkheid dat jonge boeren goed landbouwonderwijs genoten hebben, waarbij zij met deze wet meer kansen hebben. We zijn in de na-oorlogse jaren reeds zo gewend geraakt aan de opeenvolging vêin allerlei schokkende gebeurtenissen in de wereldsituatie, dat het vreemd is, wanneer er gedurende een week niets belangrijks plaats heeft. Toch is dat de afgelopen dagen het geval geweest, zo dat het „Buitenland" momenteel be perkt kan blijven tot enige vluchtige notities. Allereerst willen we even in herinne ring brengen de politieke toestand in Egypte Om een goed ir^zicht te krijgen in de elkaar snel opvolgende gebeurtenissen noemen we enkele data: 25 Februari Naguib door de Re- volutionnaire Raad ontslagen en van al, zijn functies ontheven. Nasser wordt premier. 27 Februari Naguib hersteld in het ambt van president na een opstand van legerofficieren, „'t Was maar een ver gissing!" 1 Maart Naguib, Nasser en Salem hebben gezamenlijk de Egyptische rege ring in handen! 5 Maart Nasser kondigt vrije en directe verkiezingen" aan. 7 Maart Nasser wordt militair gouverneur van Egypte, in plaats van Naguib. 8 Maart Naguib hersteld in al zijn vroegere waardigheden. Het was slechts een greep uit de vele gebeurtenissen, maar genoeg om te il lustreren welke zonderlinge wendingen een revolutie kan nemen. Tenslotte is Eg3rpte weer teruggekeerd tot dezelfde verhoudingen als vóór de revolutie, met dien verstande, dat het gezag van Gene raal Naguib wél wankeler is gebleken dan vrij zouden menen, maar dat het misschien door deze revolutie blijvend werd gevestigd, dank zij zijn grote po pulariteit. Of deze populariteit hem (én zijn medebewindslieden) ook zal ken merken in zijn houding ten aanzien van de Suez-kwestie met Engeland, is een vraag, die de toekomst zal moeten be antwoorden. Als zodanig wordt het vraagstuk ook van belang voor de we reldsituatie. Indo-China In de Franse Nationale Vergadering is de Indo-Cchinese kwestie tér sprake gekomen. De invloedrijke leider van de radica len, Mendes-France heeft onder meer verklaard dat de komende conferentie van de Grote Vier te Génève géén vrede voor Indo-China tot stand kan brengen. Hij zei: „Noch de Sowjet-Unie, nóch Communistisch China hebben er belang bij, de Franse wensen in te willigen. En indien ze daartoe wél geneigdwaren, wat zou Frankrijk hen in ruil kunnen aanbieden?" Mendes-France gaf te kennen, voor stander te zijn van rechtstreekse onder handelingen met de Vietmin-leiders. Hij keurde de houding van enkele Franse ministers af, die volgens hem aan de ene zijde de schijn willen wek ken, dat zij een einde wensen te ma ken aan de Indo-Chinese oorlog en aan de andere zijde heimelijk aansturen op een ingrijpen van Amerika. Premier Laniel was van mening dat er bepaalde aanwijzingen zijn in de rich ting van enig succes op de Geneefse conferentie. Frankrijk zal géén kans on benut laten om dit welslagen van de be sprekingen te bevorderen, aldus de pre mier. De Franse regering blijft bij haar be sluit van Juli 1953, waarbij ze de Indo- Chinese staten Vietman, Laos en Cam bodja algehele onafhankelqkheid heeft beloofd. Echter is ze evenmin van plan, een of andere verplichting aan te gaan op voor Frankrijk onaanvaardbare voorwaarden. En ondertussen woedt de opstand maar voort! Plaatst uw Familieberichten In „EtLANDEN-NIEUWS" Natuurlijk was er Zater dagmiddag een feestelij ke stemming in de gara gebedrijf van de heer J. L. de Lignie te Dirksland toen daar bekend werd wie de AUgaiertractor, gratis door fabriek, im- portrice en dealers voor de Nederlandse AUgaier- gebruikers beschikbaar gesteld, ten deel was ge vallen. Jong en oud ver drong zich om de keurig opgedofte en versierde tractor en om het vat olie, dat door Import De Kroon uit Wierden er bij cadeau werd gedaan. Met een krans omhangen zette Vreeswijk Jr. zich achter het stuur, terwijl Vreeswijk Sr. met een tevreden gezicht toe keek, temidden van de vertegenwoordigers van de Allgaierimportrice en de dealers. Beste jongiens en meisjes! Eerst heb ik mijn hoofd geschud en gezegd: „Nee, dat is toch wel een beet je te groot voor mijn kinderen; dat mag ik toch niet plaatsen, hoor!" Maar daar zag ik in mijn gedachten die kleine Ti neke al zitten, gebogen over het werk, met haar tong uit de mond en al maar pennen, om straks met een zucht haar pen neer te leggen: „Eindelijk, het is klaar!" En toen ik dat meisje zo zag zitten, nee, toen moest ik haar raadsel wel een beurt geven, maarhet is voor jul lie te lang, en laten we daar rekening mee houden bij het inzenden van een nieuw raadsel, hoor! Dus niet zo lang meer. We moeten elkander niet té veel werk opgeven, nietwaar? Nou, hier komt het dan. Ik zal de vragen zó stel len, dat het niet zo erg moeilijk is, dus jullie moeten er niet van afschrikken en maar dadelijk beginnen. MAABT-RAADSEL 2: Er worden 42 woorden gevraagd, waar van de beginletters een bekende uit spraak vormen van Jozua. 1. Koning van Perzië, die trouwde met Ester. 2. Ander woord voor eerste"; zie Openbaring. 3. Profeet die David be strafte. 4. Naam van. een bekende en gel. 5. Aartsvader. 6. Koningszoon die tegen zijn vader opstond. 7. In de brief aan Efeze (Openbaring 2) wordt ge sproken over mensen, die Christus haat te; hoe heten die? 8. Plaats waar Jozef zijn broeders vond. 9. Tovenaar op het eiland Cyprus tijdens Paulus' eerste reis. 10. Vader van Simson. 11. Deed Eliza op het water drijven. 12. Broeder van Da vid. 13. Want dat knechtje zal een Gods zijn (zie de geschiedenis van Sim son.) 14. Metgezel van Barnabas (Han del. 15.) 15. Woord dat veel in Prediker voorkomt. 16. Berg waar Mozes stierf. 17. Legerplaats der kinderen Israels. (Numeri 11). 18. Land waar Job woon de. 19. Goddeloze koningen in de tijd van Elia. 20. Nam het Kindeke Jezus in de tempel in zijn armen. 21. Een der poor ten van Jeruzalem (Nehemia 3). 22. Je hu sprak: Zie mijn aan voor de Hee- re. 23. Moeder van Joab (Joab de zoon van 24. Man die zijn hand uit stak naar de ark en stierf. 25. Vader van Noach. 26. Woonplaats van Mefibo- seth, die door David in zijn paleis werd opgenomen. 27. Wie worden gedienstige geesten genoemd? 28. Plaats die Paulus vóór Filippi bezocht (Handel. 16.) 29. Zilversmid in Efeze (Handel.) 30. Jon geling die dood werd opgenomen en door Paulus werd levend gemaakt. 31. Laat ste woord uit het Boek Habakuk. 32. Archiet, vriend van David (2 Sam. 15). 33. Een der grote profeten die vele ma len „mensenkind" wordt genoemd. 34. Schuilplaats van David (1 Sam. 24.) 35. Vrouw uit Moab, die trouwde met Boaz. 36. Knecht van Abraham. 37. Andere naam voor Tabitha (Hand.) 38. Klein zoon van Eli; zijn naam betekent: de eer is weggevoerd. 39. Filistijnse stad. 40. Vader van Abner (1 Sam. 14.) 41. Dal waaruit de verspieders druiven meevoerden. 42. Discipel van Jezus die onder de vijgeboom zat, toen hij werd geroepen (Joh. 1). Dit raadsel werd ingezonden door Tineke v. d. Kruk, Monster. CORRESPONDENTIE Ik begin met een nieuweling, en dat is Jaap M., Oude Tonge. Hartelijk wel kom, Jaap! Wat vind ik dat leuk: je moeder heeft vroeger ook mee gedaan. Dat weet ik nog heel goed. Ik heb ze op een foto met haar zus Lo. Wat heb ben ze daar lange vlechten! Misschien hebben ze die foto nog wel bij jullie thuis, dan zal je wel bemerken, dat ik het goed voor heb. Ik merk, dat je op school goed je best doet, want je rap port is in orde, hoor! Ik had nooit kun nen denken, dat ik van Jana nog kin deren zou hebben in mijn „hoekje", 't Is leuk! Wim M., Den Haag. Je hebt weer prachtig werk geleverd, Wim! Houd zo maar vol, dan kan de beloning niet uit blijven. Wat je opmerkt over de kin deren van Jacob is goed: behalve de 12 zonen had Jacob ook nog een dochter Dina. Dat had de opsteller van het raad sel niet duidelijk laten uitkomen, en ik zelf had er ook beter naar moeten kij ken. De inlichtingen over de school bij jullie zijn zeer duidelijk. Het is zowaar een opstel geworden. Wat een grote school is dat toch! Dat is toch wel een van de grootste, of zijn er nog- grotere Informeer daar eens naar. Joke W., Den Bommel. In de laatste oplossing schuilen kleine foutjes, die ik niet zo erg als fout aanraken. Zie het antwoord maar hierboven aan Wim. En ook: hoeveel dagen er liggen tussen Pa sen en Pinksteren, daar heb jij 49 gezet en dat is niet fout. Maar de opsteller van het raadsel heeft gedacht aan de naam Pinksteren, die, zoals je wel weet „Vijf tigste" betekent. Dat is aardig, dat de dominee ook de raadsels zo nagaat! Zo'n man heeft de antwoorden maar uit zijn mouw te schudden! Elly de B., MiddeUiamis. Is Tootje, je vriendinnetje, een kind van meester R. Dat is jammer, dat ze nu weg is. Heb je nog meer vriendinnetjes? Hoe is het nu met de zieke meisjes? En waar moest je zo schappelijk aan breien? Doe je het graag? Aria V., Middelharnis. Ik ben be nieuwd hoe de reis naar R. is verlopen. Ik hoop dat in je volgende brief wel te vernemen. Ben je ook nog op school ge weest? Dat zal de juffrouw zeker wel prettig gevonden hebben! Weet je wat ik ook zo leuk vind? Dat je meester dit antwoord op je briefje van a tot z leest. Doe hem de groeten van mij terug, hoor Aria. Je had zijn naam eens moeten noe men. Willie van 't G., Dirksland. Je briefje is heel duidelijk geschreven, Willie. Ja, dat zou ik ook prettig vinden als je zul ke mooie nuttige dingen op school mag maken. Daar heb je nog eens wat aan! Zeg, Willie de oplossingen behoef je niet op een afzonderlijk blaadje te schrijven, hoor. Je kan wel wat papiertjes sparen. Allemaal. Ik zie, dat ik mijn ruimte weer al vol heb gemaakt, dus zal ik moeten stoppen. Tot de volgende week, zullen we hopen. De hartelijke groeten van jullie OOM KO. RUIME S O R I JUWELIER. HORLOGER BEIIERI.LAAN 3 lEl. 70360 - ROTTERDAM-Z. De AUgaiertractor, die Zaterdag j.l. aan een Flakkeese landbouwer ten deel viel, komt uit een fabriek in Duitsland. Die fabriek, tesamen met de importrice en de Nederlandse dealers hebben deze tractor geheel gratis be schikbaar gesteld. Het lot werd getrokken op het kantoor der directie in Duitsland door een lieftalUge secretaresse. Gebhnddoekt haalde zij het nummer 241 uit de schaal. En dat tractornummer bevond zich bij de heer Iz. Vreeswijk te Battenoord. Met genoegdoening constateerden directie der Allgaierfabrieken, importrice en dealers dat het kostbare werktuig in het rampgebied is terecht gekomen. DE ROOMSEN KRIJGEN HtTN PROCESSIES I En nu een heel ander onderwerp. Er is alweer een Grondwetsherziening in de maak. Dat gebeurt in Nederland gemid deld zo om de 4 jaar. De daartoe be noemde Commissie-Van Schalk heeft hierover onlangs rapport uitgebracht en in de door deze commissie geconcipieer de vrtjzigingen is, zoals te verwachten viel, ook opgenomen, een voorstel om de tot dusver bestaande beperking van de processies in Nederland benoorden de Moerdijk geheel op te heffen. Er komt dus algehele vrijheid voor de Roomsen om overal hun godsdienstige optochten buiten de kerken en kerkelijke terreinen te houden. Vroeger met name in 1921 is daar heel veel over te doen geweest. De Z€iak 'is toen gestrand op de verwoede tegenstand van de Protestanten, althans van velen hunner. We moeten er ons nu echter op voorbereiden dat dit zal door gaan, Gezien de politieke verhoudingen in ons land behoeven we er niet aan te twijfelen of dit voorstel, dat door de Regering zonder enige twijfel wordt overgenomen, zal in de Staten-Generaal een zeer grote meerderheid halen. Rooms Katholieken, Partij van de Arbeid en V.V.D. zijn er beslist voor. De Roomsen, omdat dan een sedert lang gekoesterde hartewens in vervulling gaat en daar mede het eindpunt van hun emancipatie is bereikt, zoals zij dat zien. De Partg van de Arbeid zal er, zoals nu reeds uit persstemmen blijkt, uit een oogpunt van democratie en tolerantie voorstemmen, al zal menigeen in die kring het niet van heler harte doen. En de V.V.D. zal er vóór zijn op grond van haar vrijzinnig beginsel. Afgezien derhalve van wat de grote Protestantse partijen zullen doen, staat het wel vast, dat verzet niet zal baten. Duidelijk blijkt, dat de macht van Rome .steeds toeneemt in ons van ouds Calvinistisch land. In de tijd van de rechtse coalitie vermeerderden de Room sen hun macht met behulp van de Pro testantse partijen en nu zullen ze dit desideratum in de wacht slepen met de stemmen van links. Het zal nog wel ge ruime tijd duren voor deze zaak in de Kamers komt, maar we menen er nu reeds de aandacht op te moeten vesti gen. Later hopen we gelegenheid te heb ben er uitvoeriger op terug te komen. Vanwege de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting „GoereeOverflakkee" zul len ter bespreking van de uitslagen van de genomen grondmonsters de volgende plaatselijke bijeenkomsten worden ge houden: Maandag 15 Maart om 2 uur in Hotel Kaashoek te Stellendam. Maandag 15 Maart om 7 uur in Café van der Velde, Herkingen. Dinsdag 16 Maart om 2 uur in Café Vermeulen te Dirksland. Dinsdag 16 Maart om 7 uur in Hotel Spee te Sommelsdijk. Woensdag 17 Maart om 2 uur in Café Smits te Stad aan 't Haringvliet. Woensdag 17 Maart om 1 uur in Hotel Osseweijer te Nieuwe Tonge. Donderdag 18 Maart om 10 uur in Hotel Keijzer te Den Bommel. Donderdag 18 Maart om 2 uur in Café Huibrechtse te Achthuizen. Donderdag 18 Maart om 7 uur in Hotel Hobbel te Ooltgensplaat. Vrijdag 19 Maart om 2 uur in Café, van der Werf te Melissant. Vrijdag 19 Maart om 7 uur in Hotel De Weerd te Oude Tonge. Zaterdag 20 Maart om 10 uur in Hotel „De Gouden Leeuw" te Goedereede. Zaterdag 20 Maart om 3 uur in Hotel ,,Akershoek" te Ouddorp. ETTENSE VEEMARKT ETTEN EN LEUR, 10 Maart 1954. Op de veemarkt werden aangevoerd 174 stuks, waarvan 117 runderen en ö7 biggen. De aanvoer van runderen was zeer ruim, de handel levendig en de prijzen iets hoger. In biggen was er vlugge handel, de aanvoer ruim en de prijzen vrijwel on veranderd. De belangstelling was groot. Prijzen: kalf koeien 650.—1000.— pinken 300.625.kalfvaarzen 500 —775.—; guste koeien 450.650. graskalveren 100.^200.paarden 400.—700.—biggen 40.—60.—lopers 70.—-100.vette koeien 2.002.50 per kilo geslacht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1