AR Marktberichten Herverkaveling NIEUWS UIT ZEELAND CHE WEEKBLAD OP GEEEFOBMEEEDE QBONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN l* Is een opleiding op Flakkee mogelijk? Het huizengebrek in Stellendam Jaargang Woensdag 10 Maart 1954 No. 2285 sim- 3-zaam Et leed donder let die pn 3n on- kter of resul- hp de ter be- rgevoe- ers be de fa- t€meen fe aan pas als vroeg Iteriaal Isuiker- die M kan hoog- len, dat j rassen Ikkende Ie boer 1 kennis en dat kr ten trnls met Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS XEIEFOON K 1870-2037 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verscbynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONKBMENTSFRUS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. [nen abonné maakte kortgeleden in J„s blad er de Chr. Scholenbond een llein verwijt van, dat deze inzake het Lrsoneelsvraagstuk niet actiever op- leecit. Hij meent, dat er op Flakkee een llrart is aan initiatief en stelt inzonder- \pii deze Scholenbond in gebreke. I Daar de activiteit van deze Bond ons liet "eheel onbekend is, kunnen we in- Indér mededelen, dat deze Inderdaad Lr actuele en urgente aangelegenheid Aeds lang in hoge mate de aandacht leeft van de Scholenbond en reeds meer ialen is besproken in al haar facetten. let is echter niet zo eenvoudig als inz. leent. In de eerste plaats moeten we let vergeten, dat een volledige oplei- ing op een Kweekschool van het nieuwe Ijtteipe type beslist het ideaal moet lliiveii, daar een z.g. stoomcursus van lénoftwee jaar of een schriftelijke op- Eding in hoge mate als surrogaat moet lorden aangemerkt. Het tegenwoordige fcderwijs stelt hoge eisen a'an de paeda- logische en psychologische vorming van Ie candidaten en deze is bij een spoed- Ipleiding niet voldoende gewaarborgd. 1 Anderzijds heeft inz. gelijk, als hij Lent, dat in de noodsituatie, waarin de fcholeti op Flakkee zich bevinden, op iórte termijn voorzien moet worden en lat dit slechts te bereiken is door een ipleiding, die minder hoge eisen stelt. Bet is echter èn uit financieel èn uit or- lanisatorisch oogpimt verre van gemak- lelijk, dit op Flakkee te verwezenlijken. Ie Chr. Scholenbond heeft in het verle- lei! gepoogd een opleiding voor kleuter- inderwijzeressen tot stand te brengen, locli dit mislukte door gebrek aan deel- leemsters. Hij heeft enkele jaren gele ien een hoofdaktecursus in het leven ge- loepen, die echter na enkele maanden lioest worden opgeheven door het grote ierloop. Bovendien is een grote moeilijk- leid, geschikte krachten te vinden voor Ie diverse vakken, met name voor pae- lagogiek. j Intussen stijgt de nood zodanig, dat Biderdaad o.i. deze kwestie nog eens ter- lege onder het oog gezien zal moeten borden en dat alles in het werk gesteld ioet worden om te voorkomen, dat het ilakkeese Christelijk onderwijs in een Jeer ernstige crisis komt te verkeren ioor gebrek aan personeel. De woningnood is overal een enorm probleem. Daarover zijn allen het eens. Haar we geloven niet te veel te zeg- |en, als we beweren, dat er in Stellen een toestand geboren is, die wel leel erg bedenkelijk is. Zoals men weet, lijn Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Stel- tadam het zwaarst door de ramp ge- Jroffen, niet alleen wat het aantal llachtoffers betreft, maar ook inzake de pningvoorraad. En nu horen we, dat in bude Tonge 200 huizen in aanbouw zijn |f zullen komen en in Nieuwe Tonge [ZO, zodat in deze gemeenten op het van dit jaar de woningnood vrijwel |ot het verleden behoort. Daar worden alve dorpen bijgebouwd. En in Stellen lam? Daar zijn nu, ruim een jaar na de lamp, nog slechts enkele houten Noorse poningen in gebruik genomen. Het zal geruime tijd duren dat wordt bel diep in de zomer voordat er in paal een 40 huizen beschikbaar zijn. j Er heerst dan ook in deze gemeente lea grote ontevredenheid over de gang lan zaken. Men is veel te laat begonnen Vt maatregelen te treffen en daar is pe bevolking de dupe van. Nog steeds i een aantal gezinnen geëvacueerd! En fet aantal inwoningen is schrikbarend Wat dit betekent,- kan iemand, die H niet aan den lijve heeft meegemaakt, iieh niet voorstellen. Geen enkel huis, Klfs de grote niet, is op samenwoning lan twee gezinnen berekend. Zelfs met |e grootste inschikkelijkheid vormt dit len bron van veelsoorige ellende. Ruzies zijn aan de orde van de dag. foor enkele maanden gaat het allicht |»ed, maar als het te lang duurt, wordt P geest in het dorp bij velen totaal ver giftigd. Vele famiUes krijgen onenig- pid. De situatie is zó, dat zelfs bij de >r<iotste contUcten het gemeentebestuur de handen in hët haar zit en, geen fiitweg- weet bij gebrek aan ruimte. Men Nrwachtte van de verleden jaar opge- pchte woningbouwvereniging beter re- ■"itaat, maar dit is helaas nog niet in foncreto aan te wijzen. Het wordt o.i. pd, dat hier radicaal ingegrepen wordt |b dat er op een kernachtige manier bij p betrokken instanties op aangedron- |en wordt alle lijdelijkheid en ambtena- P aan kant te zetten en te zorgen, dat pinnen de kortste tijd dit probleem in Pellendam is opgelost. Wat in Oude en piieuwe Tonge kan, moet in Stellendam F* kunnen! VEEMARKT ROTTERDAM, 8 Maart. Ter vee- ■JiMkt aangevoerd in totaal 1536 dieren, paaronder 831 vette koeien, 705 var- «ns. Prijzen per kg: vette koeien 2.84 -3.02; 2.64—2.82; 2.342.58; varkens ■W. gew. 1.93, 1.91, 1.88. lm' ^^'^^oer van vette koeien was even Piinder met levendige handel en de prij- ■^'1 waren hoger. Prima's boven note- §■- De aanvoer van varkens v/as klei- C met vlugge handel en iets lager in Füs. Prima exemplaren gingen nog bo- pa notering: WENVEILING 9 MAART 1954 Iküo' ^^'''^«''insren 7.59. Aanvoer 10.000 V. Nu met de herverkaveling op het eiland Tholen is begonnen en er enige tekening in komt, kan het nuttig wezen om nogmaals de aandacht te vragen. In de eerste artikelen zijn de algeme ne bepalingen behandeld tot en met de beschrijving op de lijst van rechthebben den. Het zal nu reeds wel een ieder dui delijk zijn dat er werken op de grond welke in gebruik is of voorheen inge- bruik was, kunnen plaats hebben. Immers, als wegen worden verlegd, als waterlopen worden veranderd, dan gaat dat gepaard met graafwerk. Het kan zijn dat daardoor een opper vlakte van het thans ingebruik zijnde land wordt afgenomen. Hoe moet het nu daarmede? Moet de gebruiker dat maar lijden? Of is er een mogelijkheid tot vergoeding? In Walcheren is er steeds vergoeding gegeven voor de grond die niet meer ge bruikt kon Worden. Niet steeds is dat in geld uitgekeerd, want, zo enigszins mogelijk, is daar voor andere grond in de plaats gege ven. Maar vergoed is het derven van het gebruik wel. Het kan ook zijn dat door die werken de grond minder in gebruikswaarde wordt, dat er minder op groeit. Ook daarvoor is vergoeding gegeven. Daarvoor zijn normen gesteld. Er is niet steeds precies aan te geven hoeveel de schade is. Vandaar die normen. Zo wordt ook wel met een tevoren bepaalde pachtsom gewerkt. Dat behoeft niet steeds de pachtsom te zijn welke betaald moet worden. Het kan zijn dat de pacht laag is, bij voorbeeld in de verhouding van ouders tot hun kinderen die pachten, maar het kan ook wel zijn dat er nog een hoge pacht geldt. Indien ook met normen wordt ge werkt, dan kan het wel zijn dat de een meer als vergoeding ontvangt dan hij derft, terwijl een ander minder ont vangt. Dat lijkt, zo op het oog niet juist. In derdaad, juister zou het zijn als voor elk geval de vergoeding afzonderlijk werd bepaald, maar dat is schier niet moge lijk en zou, in ieder geval, veel kosten met zich brengen, want dan zouden er overal schattingen moeten plaats hebben door minstens drie personen. Ook zou het wel veel tijd eisen, en de betalingen niet vlug kunnen plaats hebben. Van daar dat naar een gemakkehjker weg wordt gezocht, eni dat het minder nauw keurige daarbij maar genomen wordt. Doorheen genomen is die regeling' wel bevredigend te noemen. In Walcheren hebben de uitbetaling, behalve dan nu in het laatst, tijdig plaats gehad. Uit het verkrijgen van vergoeding, volgt ook dat de pachten betaald dienen te wor den. Immers, de eigenaren moeten ook leven, en hebben ook de lasten van de gronden te betalen. Ja, ook de lasten moeten betaald wor den, en wel naar de oude toestand. De grondbelasting gaat door, ook de dijk- lasten worden ingevorderd. Dat kan wel vreemd schijnen, en ook daarin kan wel iets schuilen dat minder juist is, althans gewogen naar billiijkheid, maar de prac- tijk eist die regeling. De grondlasten worden geheven naar de inschrijving in de kadastrale leggers, en die zijn nog niet veranderd. Ook de polder-of dijklasten worden meestal daarnaar geregeld. Zodat het wel dui delijk is dat het moeilijk anders kan. Het is ook niet te verwachten dat re clames tegen de aanslagen succes zullen hebben. Dat is nu minder plezierig, vooral niet voor de eigenaren die van de pacht moeten leven, en het toch al zwaar hebben, maar wat baat het om niet te melden hoe het is, terwijl het toch wel zo zal komen? Een gewaar schuwd man geldt voor twee, zegt het spreekwoord. Deze artikelen zijn toch om voorlichting te geven? Nu het straks voorjaar is, zo God het geeft, en het werk weer op het land aan vangt, is het ook van belang er op te wijzen dat het nodig is dat geweten wordt wat bezaaid kan worden en wat niet. Het zal wel niet- steeds mogelijk zijn dat nauwkeurig aan te geven, maar er moet toch zeker naar voren worden gestreefd. Het voorkomt teleurstelling. Het voorkomt vernietiging van vruch-; ten wat nooit is goed te keuren. Hier ligt een werk voor de agrarische com missies, maar ook voor de belg,ngheb- benden. Een" goede samenwerking kan veel moeiten en zorgen voorkomen. Het kan ook zijn dat er personen wel ke de fruitteelt beoefenden weer willen gaan planten. Dat kan moeilijk zijn. Want, wordt het oude perceel behou den? Wordt het geheel behouden? Hoe staat het met het planten van wind schermen ook al met het oog op naburi ge erven? Moeten nu al die dingen maar wach ten tot alles is toegewezen? Dat is schier onmogelijk. Zo bezwaarlijk het ook is, hier zal reeds een beslissing moe ten vallen, aleer alles te overzien is. Het is wel van groot belang dat daar in de agrarische commissies zullen wor den geraadpleegd. Zeker mag zulks niet alleen door het ambtelijk apparaat plaats vinden. Betrokkenen dienen hun aanvraag in te zenden. Zij zullen moeten beginnen. Zo kunnen er ook wel bezwaren zijn te gen herbouwen van een boerderij op een plaats waar die tevoren stond. Beter een poosje een noodboerderij als later de moeilijkheid dat de grond niet kan worden toegewezen, gunstig gele gen, bij de boerderij. Het kan nu eenmaal niet alles tege lijk, ook al is het dat de practijk zulks wel zou eisen. THOLEN Burg. Stand. Geboren: Willem Karel, zoon van M. K. van Egmond en A. W. H. P. Steenpoorte; Marinus Leendert, zoon van P. Jansen en C. P. Quist. Uien voor Engeland. Zaterdagmiddag arriveerde te Tholen de kustvaarder An tilope uit Groningen voor het laden van uien, welke bestemd zijn voor de markt in Engeland. Geslaagd. De heer T. W. Schot te Tholen slaagde op het te Bergen op Zoom gehouden examen voor Handvor- men in de IJzergieterij bij de Machine fabriek „Holland". Benoeming, Mej. J. F. de Heer te Tholen, thans te Amsterdam, is benoemd tot lerares aan de Chr. U.L.O. School te Eindhoven. Buitenlands bezoek. Een autobus mei 51 personen uit het overstroomde gebied van 's Ingene (België) arriveerde Don derdag jl. te Tholen, waarbij ook aanwe zig waren de burgemeester en schepenen der gemeente 's Ingene alsook de com missaris van Mechelen. Ten gemeente- huize werd het gezelschap ontvangen door de burgemeester en wethouders en de gemeente-secretaris. Vervolgens brachten de buitenlandse gasten een bezoek aan de oesterputten van de Zeeuwse Oestercultuurmij Bona Fides. Zij werden hier voorgelicht ovev het bedrijf door de directeur, de he^r J. H. Bal, die hierna de gasten fef^stelijk onthaalde in de directiekamer. Na het bezoek aan de gemeente Th Dien vertrok het gezelschap naar het geteisterde ge bied in de andere plaatsen van het eiland. Kerknieuws. Cand. C. J. P. Lam te Hilversum, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Poortvliet aangeno men. Ds B. Eysinga Ned. Herv. predikant te Barendrecht, heeft bedankt voor het beroep naar St. Maartensdijk. Door het bestuur der Geref. Kerk te A. J. Polder is een beroep uitgebracht op cand. H. J. van Duinen te Wasse naar. Rondweg om de stad Tholen. Het laatste deel van de rondweg om de stad Tholen zal worden aangelegd. Het gaat hier om het gedeelte van de brug over de Eendracht naar de Singel bij de Voor stad, waar aansluiting wordt verkregen op de reeds aangelegd en vernieuwde provinciale weg naar Poortvliet. Het nog aan te leggen gedeelte is plm. 200 meter lang, doch er zal een doorbraak moeten worden gemaakt waarbij aan de kruit- toren 7 woningen onder de slopershan- den zullen verdwijnen. De aanbesteding van de laatste wegvak zal worden ge houden op Vrijdag 26 Maart a.s. Chr. Kweekschool voor Tholen en West-Brabant? Er zijn plannen in voor bereiding om tot stichting te komen van een Chr. Kweekschool te Klundert, be stemd voor de westhoek van N. Brabant en Tholen en St. Philipsland. Het Is de bedoeling zo mogelijk een dependence op te richten van de Chr. Kweekschool te Dordrecht. In de commissie van voor bereiding hebben zitting Ds J. Spelt, Ned. Herv. predikant te Dinteloord; bur gemeester J. V. d. Bos te St. Annaland; burgemeester mr C. Drayer van Klun dert; burgemeester C. A. v. d. Hooft van Willemstad en de heer E. Hasker, hoofd van de Prinses Julianaschool te Breda. Aan alle M.U.L.O. scholen is reeds gevraagd het aantal leerlingen dat kweekschoolonderwijs wil volgen op te geven. SCHEBPENISSE Geslaagd. Aan de Technische Hoge Schooi te Delft slaagde voor het candi- daatsexamen (2e ged.) voor civiel-inge nieur de heer J. J. Vinje te Scherpenisse. Uienveiling van Donderdag i Maart 1934 (via de veiling van St. Annaland) Uien middel 9.12, uien bonken 7.68. Alles per 100 kg. Aanvoer 5 ton. ST. ANNALAND Burg. Staiid over de maand Febr. '54 Geboren: Adriana Willemina, dochter van .7. Rijnberg en C. Wessels; te Ber gen op Zoom: Pieter Jan, zoon van C. Stols fn E. Bazen; Geeske, dochter van J. Baron en M. Gall; Pieter Johannis, zoon van J. J. Ridderhof en C. A. Scher penisse. Gehuwd: Anth. Westdorp 57 jaar en E. van Doezelaar, 45 jaar; Joh. Ridder hof 27 jaar en C. A. P. Geluk 21 jaar. Overleden: Frederik Hartman, 36 jaar echtgenoot van A. Polderman; Maria Ridderhof, 69 jaar, echtgenote van M. V. d. Boogaard; te Oud Vossemeer; Wil lem Snoep, 41 jaar, echtgenoot van C. van Prooijen; Catharina Overbeeke, 82 jaar, weduwe van W. Scherpenisse; Cor nelia A. Moeliker, 68 jaar, echtgenote van I. C. Beeke. Ingekomen: Joh. Schouten van Woer den naar A. 1; Corn. A. P. Ridderhof, geb. Geluk van Sint Maartensdijk naar A 249; P. den Haan van Fort Liberte (Haïti) naar A 340; H. W. Slager van Wijchen naar A 107; Jac. D. Carol, geb. Zwagemaker van St. Maartensdijk naar B 13. Huisslachtingen. Gedurende de maand Februari 1954 werden ter secretarie van St. Annaland 45 vergunningen afgege ven voor het verrichten van een huls- slachting. Uienveiling van Donderdag 4 Maart 1954. Uien middel 9.18. Uien bonken 7.82. Uien drielingen 12.80. Uien Ook daarin is wel een vooruitlopen op de toewijzing soms nodig, maar dat eist nog meer voorzichtigheid als het inplan ten van bomen. Bojnen kunnen, als het nu eenmaal mis is geweest, met wat kosten nog verplaatst worden, maar een boerderij verplaatsen, ook al behoort dat niet tot de onmogelijkheden, zal toch wel teveel kosten met zich brengen. Ook dient nu reeds aandacht te wor den geschonken aan de voorzieningen met water door de leiding en van stroom door aanleg van een lichtnet. Ook die zaken zijn niet eenvoudig, en eisen veel voorbereiding. Er kan daar om niet te vroeg worden begonnen. Zie, hier weer enige wenken. Zo God het leven en de kracht geeft, volgen er nog wel meer. Maar, zijn er nu geheel geen vragen? Het valt op dat er niet gevi-aagd wordt. Gaarne zou ik vragen ontvangen, opdat ik daarnaar de voor lichting richten kan. D. KODDE picklers 24.50. Alles per 100 kg. Aan voer 25 ton. Geslaagd. Voor het diploma machi- neschrijven slaagden te Bergen op Zoom de dames Betsy Kurvink, Cornelia Moer land, Betsy Polderman en Dina Rijnberg en de heren: Jacob Hartog, Aarnoud Kurvink, Anne Meloen, Han van Pope- ring en Johannes Sturris, allen te St. Annaland. Jaa,rvergaderiiig Coöp. Boerenleen bank. Onder voorzitterschap van dhr A. Bergers, hield de Coöp. Boerenleenbank Vrijdag 5 dezer, des avonds 7 uur in de zaal van dhr lm. Rijnberg alhier haar 41e jaarvergadering. Hij - heette alle aanwezigen harte lijk welkom. Inzonderheid Burgemeester Van den Bos. Daarna werden door de secretaris dhr C. J. C, Boot, de notulen voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Uit de rekening over 1953 bleek, dat deze aan eindcijfers gaf te zien 13. 106.620.48, zowel in ontvang als uitgaaf. Aan spaargelden werd ontvangen 1. 796.255.77 en terugbetaald 1.298.418.73. De balans gaf aan bezittingen te zien: 3.306.814.18 met een gelijk bedrag aan schulden, waaronder een saldo winst groot 6785.91. Als bestuurslid werd herkozen dhr D. Dormaar en als lid van de Raad van toezicht dhr Mars. Moerland Martsz. Medegedeeld werd voorts dat in 1953 overleden 18 leden. Het ledenaantal be droeg per 31 December 1953: 594. Het aantal School" spaarders bedroeg 197 met een inleg van 187S.56. De heer Boot voornoemd, hield een „belastingpraatjé" waarbij diverse voor komende gevallen, waarmede men in het tegenwoordige bedrijfsleven heeft te maken, werden toegelicht en besproken. Daar de rondvraag niets opleverde werd de vergadering, waarop 52 leden aanwezig waren, op de gebruikelijke wij ze door de voorzitter gesloten. Jaarvergadering Zangkoor „V.Z.O.S." Donderdagavond 4 Maart hield het Her vormde Zangkoor V.Z.O.S." haar ge bruikelijke jaarlijkse „Grote Avond" in het Catechisatielokaal der Ned. Herv. Kerk. De Ere-voorzitter, Ds D. J. van Dijk opende deze avond met te laten zin gen Psalm 98 1, 3 en 4, ging voor in gebed en sprak vervolgens een kort ope ningswoord naar aanleiding van Psalm 8. Uit het jaarverslag vande secretaris, de heer Corns. Scherpenisse bleek, dat na de ramp het ledental van 35 op 25 gekomen is. In 1953 heeft het koor een maal in het openbaar gezongen op het terrein aan de Dorpsweg. De opbrengst van genoemde zangavond bedroeg 80.- en werd bestemd voor de getroffen zus tervereniging van Stavenisse. De Zang vereniging werd opgericht door de heer K. Koetsdijk en telde eens maximaal 92 leden en minimaal 22 leden. De be stuursleden Corns. Scherpenisse en J. Bruijnzeel hebben de vereniging mee helpen oprichten, zijn thans nog in het bestuur en tevens werkend lid. Teleur stellend is het feit, dat bij de repetities nog al eens leden verzuimen. Uit het jaarverslag van de penning meester Jb. Gunst bleek,dat de inkom sten over het 15e boekjaar waren: 230.13 en de uitgaven: 227.49, zodat er een batig slot is van: 2.64. In kas was echter nog een bedrag van: 70.50 terwijl op de spaarbank nog 10.80 staat, zodat er over ruim 80be schikt kan worden. Van Burgemeester van den Bos was bericht van verhinde ring binnengekomen. Verder werd de avond gevuld door zang van het koor onder leiding van haar directeur Jacs. Bidderhof en door zang v-aneen kwartet onder leiding van de heer Corns. Scherpenisse (de voor malige dirigent). De heer D. Ridderhof las een stukje proza voor van L. A. Stofkoper, geti teld: ,,De fietstocht van bootsman Arie." De samenspraak „Als Jantje moet schoolblijven" viel bijzonder in de smaak evenals de uit drie delen bestaande sa menspraak Onterfd' Door de Ere-voorzitter Ds D. J. van Dijk werden enveloppen met inhoud aan geboden aan de dirigent J. Ridderhof en aan de organiste van het koor, mej. Wouda Goedegebuure. In de pauze werden alle aanwezigen rijkelijk onthaald. De gehouden collecte bracht 36.20 op. Nadat de heer J. Rid derhof alle aanwezigen had dank ge zegd, sprak de heer C. van Winkelen een woord van hartelijke dank tot het be stuur namens de gasten en afgevaardig den van diverse verenigingen waarna hij deze uitstekend geslaagde vergade ring sloot met dankgebed. SEBLISSANT Aangenomen. De bij de Ned. Herv. Kerk beroepen Candidaat dhr W. van Herpen van Rotterdam heeft dit beroep aangenomen. Engelanüs jongste duikboot-aanwinst ite „'EXPLOBER" is te water gelaten. De boot overtreft in haar ontwikkeling alle andere duikboten van de Britse marine. Een der belangrijkste toepassingen van een nieuwe vinding betreft de machine rieën die met waterstof-jwroxide worden aangedreven. vertraagd, anders was het denkelijk 'verleden jaar al aan de orde geweest. Dat het komen zou stond voor mij vast, want als je overal op karwei bent, hoor je zo af en toe wel eens iets van men sen, die wel eens in de Haagse keuken gekeken hebben en niet al te best kun nen zwijgen. Daarvandaan wist ik, dat de zaak al te lang te vuur stond. Nu het overal in de gemeenteraden is neer gelegd, blijkt wel, dat er van enige toe nadering tot de samenvoegingsplaiinen door het Plakkeese volk in de verste verte geen sprake is. Dat kunt U wel lezen uit de krantenartikelen en de ge- meenteraadsverslagen. Er is alweer groot alarm geslagen en in de reeds gehouden vergaderingen hebben de mal contenten hun hart op velerlei wijzen gelucht. Men is het met Gedeputeerde Staten gans niet eens en daarvan wordt op een wijze uiting aan gegeven, die heus niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Het valt ook niet mee om nog steeds voor half achterlijk aangezien te wor den; als mensen, die niet voor hun taak berekend zijn. Daar komt het tenslotte op neer. Wonderlijk is het, dat men aan „de overkant" altijd zo graag mensen uit dat achterlijke land in dienst heeft. Als het over arbeiders gaat, dan weet Schrammetje heel zeker, dat men bij de grote bedrijven die personeel nodig heb ben, steeds zoekt naar krachten speciaal van de eilanden. Zie in de bladen maar eens naar de advertenties van de scheepswerven en dergelijke. En als het over de meer geschoolde arbeidskrach ten gaat, ook bij de Rijksinstellingen, dan weet ik dat men die bij voorkeur uit de Zuid Hollandse en Zeeuwse eilan den recruteert. Vooral dit laatste zegt toch wel iets. Ik zou zo denken, dat men wel een speciale reden heeft om zulke mensen hier te zoeken. Ze steken dan zeker toch wel een weinig boven de gemiddelde stedeling uit, zowel wat ar beidsprestatie als karaktereigenschap pen betreft. Wat de krotwoningen betreft, zijn die er in de steden, die zo wèl-geregeerd worden, niet Heb U wel eens om bij dat grote Rotterdam te blijven, wel eens in de trein van Feyenoord naar station Beurs gereden? Dan moet U eens naar de achterzijde van de.wonin gen aan de Rosestraat kijken! Schram metje heeft ill Rotterdam, Schiedam en meer andere steden bewoonde woningen gezien, 'die niet in de schaduw van op Flakkees onbewoonbaar verklaarde wo ningen kunnen staan. Hoe is 't mogelijk: Het heeft er alle schijn van, dat men de voorgestelde samenvoeging eenvou dig op wil leggen. Dat de raden zullen worden gehoord" komt Schram slechts als iets formeels voor, een wassen neus want den Haag geeft niet eens behoor lijk tijd om met een gedegen verweer gereed te zijn. Jammer, dat men met andere dingen ook niet zo'n verb^ende vaart aan de dag legt. Had men met een vaste oeververbinding of verkeersverbe- tering eenzelfde spoed betracht, dan waren we misschien op dat punt allang uit de penarie geweest! Geen wonder, dat er allerwege weer ontstemming op het eiland heerst. Het zal alleen de vraag zijn of ae tegenactie enige vrucht zal afwerpen. Zo Schram het ziet, zijn er aan de samenvoeging geen aanwijs bare financiële voordelen verbonden en als deze dan toch tegen wil en dank opgedrongen zal worden ziet het er bij ons wel een weinig dictatoriaal uit, vindt U ook niet? Laten de betrokken ge meenten alles op alles zetten om er on deruit te komen en de gemeenten, die er geen direct belang bij hebben zich solidair betonen. Hoe massaler de tegen actie is, hoe meer indruk het toch we! in Den Haag zal maken. Van alle zijden dient er tam-tam gemaakt te worden, want als Gedeputeerde Staten alle ver zoeken ora uitstel van behandeling voor de hand afwijst, is het maar kort dag. Daarom, te wapen, te wapen voor Uw zelfstandigheid! En vlug! SCHRAMMETJE. Vier jaar geleden stond heel Flakkee op stelten over de plannen tot samen voeging van diverse Flakkeese gemeen ten. De verontwaardiging over de mo tieven die Gedeputeerde Staten destijds meenten te moeten aanvoei'en om hun plannen aannemelijk te maken, stond op ieders gezicht te lezen. Inderdaad deze motieven waren voor het. Flakkeese volk niet bepaald verheffend. Overal was ,,de samenvoeging het onderwerp van 't gesprek; op de scheerwinkel van De Ronde te Ouddorp evengoed als op die van Kobus te Ooltgensplaat; op de boot en in de tram; op „de hoogte", op „de heule" en op „de Koaie". Kortom, overal waar mensen op groepjes ston den, op de beurzen en op vergaderingen hoorde men niets anders dan die gehate samenvoeging van gemeenten afkarn- men. Al wie er belang bij had werd te wapen geroepen en in georganiseerd verband trok men te velde tegen deze snode plannen enniet zonder suc ces. Er kwam een tijdstip, dat ai die samenvoegingsplaimen de Haagse doof pot ingingen. Sommige gemeenten ver keerden in de mening, dat heel die zaak voor altijd van de baan was en men liet er de driekleur op wapperen, dat het een lieve lust was. Herinner ik me goed, dan heb ik destijds tegen zulk te vroeg juichen gewaarschuwd. Al wat in het Gedeputeerde vat zit verzuurt niet zo gauw en 't wordt te avond of te morgen wel weer opge schept. Met een andere lepel soms, of een weinig anders gekruid om het aan lokkelijker te maken, 't Komt wel uit, want na vier jaren krijgt Flakkee het weer op 't bord. En nu zullen ze eten, anders nijpt men hun de neus wel dicht! Men zal dat Plakkeese brood- en kaas- volk wel eens leren gehoorzamen! Schrammetje had dit al eerder ver wacht, 't Is misschien door de ramp wat DIRKSLAND Roode Kruisafdeling Dirksland. Door bijzondere omstandigheden is het be stuur genoodzaakt de op 12 Maart a.s. uitgeschreven jaarvergadering te laten vervallen en wordt deze op 19 Maart a.s. gehouden. Vergaderplaats en aanvangs tijd blijven dgzelfde. OOLTGENSPLAAT Geref. Gemeente. Vrijdag 12 Maart zal in de Ger. Gem. Bidstond voor het gewas worden gehouden. Aanvang 2.30 en 6.30 uur. Voorganger Ds H. van Gilst van Dirksland. STAD AAN T HARINGVLIET Kerknieuws. Donderdag a.s. zal alhier Bidstond voor het gewas worden gehou den. Herv. Kerk 2.30 en 7 uur Ds van Spelt van Dinteloord. Ger. Kerk 2.30 en 7 uur Ds L. Loosman. Ger. Gem. 2.30 en 7 uur Ds H. van Gilst. De heer Joh. Malipaard Ez. heeft de woning van de f am. J. Joppe staande aan de Voorstraat onderhands gekocht. De wed. J. L. Braber kwam op straat zo ernstig te vallen dat zij een een ge kneusde arm en ontvelling aan het ge laat bekwam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1