H.v.ANDEL Gemeenteraad van Middelharnis bijna unaniem uit stel te vragen behandeling ontwerp samenvoeging gemeenten De samenvoeging larnis Gedeputeerden wezen het telefonisch voor Herkingen en Melissant af! :hines lan Nationale Feestdag en Herdenkingsdagen Onrustig, gejaagd? MEDITATIE (Kruisdragers"' Wil men een defaitistische houding? MODERNE'verlovingsringen: -X-r Jaargang Zaterdag 6 Maart 1954 No. 2284 It oog op lorden zo ngaande blad. Joncurrent" |den de aan- ug „De Con- lun algemene Ivan de heer Aanwezig leden. In zijn pe voorzitter nanciële toe- btig was, on- J zoveel land- |ijn. De aan- ere artikelen lat de uitslag tid kan wor- I aanvoer van ^loon hebben jaarverslag luders waren Ir Abr. Boon, als secreta- Jeeft gediend, I19.54 ook de Teden. landbouwpro' hoge zoutge- Ipbrengst ga- 1de hoop uit' ttiger zal zÖ" Ier zeker ten verslag en de |ig over 1953 gekeurd. De Jeeft de rake- levonden. Het JLiurshd Adr. len, terwijl de lie als weger in 1953 ge- I bedrag vf en 160 stuks bedrag aan hierna dankte f den voor h"" len voor W Waarborg". Jl D.V. de Al- lehouden vfot- 1 van de Weeg |t. Annaland' It Veemarkt lir.o. 918 vette Jrijzen per [60—2.78, 2.30 f 1.90, l-»"' leven kleWer| prijshouden" ■Varkens Jkalme hanae' Ifloop traag- [Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS I jBLEFOON K 1870 - 2037 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMEËRDE GRONDSLAG VOOkï DB ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN VerscbQnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMKNTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarief. fo de bevrijding is er een zekere lid om de voorrang geweest tussen I data 30 April en 5 Mei. Een strijd in die zin dat het er om fg welke van die twee dagen de Na- We Feestdag zou zijn. foor elk der beide dagen is wat te jgen. Zowel voor 30 April als voor 5 li Van beide dagen waren dan ook brstanders. /ooral in kringen van de Verzetsbe- ring vond men talrijke vooi'standers '5 Mei als de Nationale Feestdag te »ren. Dezer dagen is de strijd in de leede Kamer beslist. f April is de Nationale Feestdag. 5 li zal een herdenkingsdag zijn van de ►rping. 4 Mei, speciaal de avonduren de dag zijn van de herdenking van gevallen in de tweede wereldoorlog It 30 April de nationale Feestdag zal vinden we een gelukkige besUssing. (fee nationale feestdagen èn 30 April 5 Mei zoals ook wel voorgesteld is iworden gaat niet. De ontstaiie prac- van de naoorlogse jaren heeft be lzen dat daarvoor in ons volk niet de dige geestdrift kon woi'den opge- Écht. Of de oorzaak daarvoor gezocht iet worden in de omstandigheid dat _^de dagen elkaar zo dicht volgen, of 4t grote gebieden van ons land een Igcale vroegere bevrijdingsdag hadden, ^dat een feestdag na de dodenherden- Bg van 4 Mei op de volgende dag al te er uit de toon valt laten we in het idden. Zeker is dat de practijk van de na- fiogse jaren geleerd heeft dat de vie- ng van de 5e Mei van jaar tot jaar inder werd. Dat wil niet zeggen dat termee aan de betekenis van 5 Mei als Irdenking wordt te kort gedaan. Dat k, maar 5 Mei zal niet de Nationale lestdag zijn. De Nationale Feestdag, dag van de natie, de dag van het Ininkrijk der Nederlanden zal 30 April |n. Tevens de dag van het Oranjehuis. juist waar die beiden samengaan |ar kan van een Nationale Feestdag uitnemendheid gesproken worden. ÏOmdat Nederland en Oranje samen llen. Omdat Nederland en Oranje één In in lotsverbondenheid, 5 Mei is de ig van de herdenking van onze be- Kjding. Het is de herinnering aan het ft, dat we weer vrij werden, het kan een symbool aangemerkt worden van drang naar vrijheid, die ons volk be- glt. Maar dat is slechts een feest van volksbestaan. Iln Oranje ligt meer verklaard. Ging |t alleen om de vrijheid, dan zou 5 Mei primeur moeten hebben. Hadden we hn bevrijdingsdag, als in Amerika tot nationale feestdag dan zou eigenlijk de ig waarop een einde kwam aan de ichtigjarige oorlog onze nationale festdag moeten zijn. En zo men letten %ilde op de geboortedag van onze natie, ons volk dan verdiende 1 April tot itionale feestdag uitgeroepen te wor- ^n. Dat is niet gebeurd in de loop van eeuwen. Evenmin konden de bevrij- igsdagen in onze roemruchte historie k tot nationale feestdag, tot dag der itie brengen. Zo min in 1672, al is 1813 in 1945. Het zijn dagen waard her- ïoht te worden, maar tot nationale |estdagen kunnen ze niet verheven orden. IDan moet Oranje er bij te pas ko- fen. Een waarlijk Nationale Feestdag zonder Oranje niet denkbaar. Oranje de grondlegger van onze Staat en onze vrijheid. Werd niet de Briel in van Oranje door de Geuzen op- Eëist? Heeft niet het Oranjehuis in et bloed van zijn zonen het cement ge- |verd voor het gebouw van ons natio- il volksbestaan? Mijnhaidt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw lenuwen. Oranje en de vrijheid. Die twee beho- Nn bij elkaar. Oranje heeft onze vrij- [eidsoorlogen geleid en begeesterd. Van frins Willem van Oranje, de Vader des pderlands, tot onze Koningin Juliana prdt de keten gevormd van het Oran- fehuis, die leden en streden, begeester den en stimuleerden de vrijheid van ons Folk. Daarom is het juist gezien om de jerjaardag van onze Koningin tot Na- lionale Feestdag te verheffen. Omdat f)ranje vei-weven is met onze vrijheid is |r geen plaats om een aparte dag, hetzij P Mei of een andere dag tot vrijheidsdag te verheffen. Immers Oranje en Vrijheid pijn voor ons volk één begrip. Bert men Pfanje, men eert tevens devrijheid. Pranje is Nederlands vrijheidssymbool poor de eeuwen heen geweest. Door^ de ^8.g van Oranje te vieren erkent men l°k de leidingen Gods in onze historie, Pie Oranje ons gaf om het gebouw van pnze vrijheid te stichten, te voltooien en p bewaren. Je Maintendrai „Ik zal handhaven" de Tijheid, daarin Ugt de betekenis van lOranje. De traditie van het Oranjehuis, pns volk te bevrijden, te leiden en te be- Tchermen vinden erkenning in het vie- pen van de Oranjedag, als de dag der ?iati6. Op die Nationale Feestdag eren y^ de Oranje-monarchie, symbool van lonze vrijheid, maar eren en erkennen ■We ook God, Die ons Oranje schonk en Iwe door Oranje ons bij de vrijheid be baarde. En met'die dag te vieren erkennen we |«od in Zijn wonderlijke leidingen in on- |«e historie en worden we herinnerd aan l*et bestaan van het drievoudig snoer, poa, Nederland en Oranje. Toen zeide Jezus: zo iemand ach ter Mij ivil komen, die verlooche nen zich zelf en neme zijn kruis op en volge Mij. (Matth. 16 24) Toen zeide JezusIn welk verband staat dit gezegde? Om dit te weten te komen, moeten we even terug gaan in ons teksthoofdstuk. Daar vinden we nl. de bekende belijdenis van Simon Petrus te Caesarea Fllippi uitgesproken. De Heere Jezus vraagt daar aan de discipe len: „Wie zeggen de mensen dat Ik, de Zoon des mensen ben?" En als Hij daar dan verschillende antwoorden op gekre gen heeft, vraagt Hij persoonlijk; ,,En, gij, wie zegt gij, dat Ik ben. Petrus ant woordt met die wonderheerlijke belijde nis: ,,Gij zijt de Christus, de Zoon des levenden Gods. Hierna gaat de Heere Jezus aantonen dat Hij lijden en sterven moet en dat de discipelen er op moeten rekenen, dat ze gelijkvormig moeten worden aan Zijn lijden, willen ze eenmaal delen in Zijn heerlijkheid. Nu we dit jaar de Lijdensweken weer zijn ingetreden, is 't een eerste vereiste dat we ons zelf onderzoeken of we Christus op die weg volgen en hoe we Hem volgen. „Zo wie achter Mij wil komen." Hier wordt dus gevraagd naar de wU om een navolger Christi te zijn. In 't al gemeen wordt daar wel eens te licht vaardig over gedacht. Het is zo spoedig gezegd: Ik ben een Christen. Maarhebt ge er wel eens bij stil gestaan, wat dat eigenlijk inhoudt? Achter Hem, komen, dat willen we uit natuur niet. Wanneer we al iets met Jezus willen te doen hebben, dan willen we voor Hem uit gaan en alhoewel de Heere voorschrijven, hoe Hij zich ten op zichte van ons heeft te gedragen. We willen niet worden zoals de Heere ons hebben wil, doch trachten ons een God te scheppen naar onze gedachten. En meen nu niet, dat dit een te som ber beeld is. Trachtte zelfs Petrus niet om de Heere Christus van de lijdensweg af te brengen? Verwachtten de discipelen geen aards Koninkrijk Horen we de moeder van Johannes en Jacobus niet vragen of haar zoons ter rechter- en linkerhand van de Heere Je zus mogen zitten in Zijn Koninkrijk? Zouden wij ons daar boven stellen? „Zo wie achter M\j wil komen." Wij zijn met onze mond zo spoedig gereed hierop een bevestigend antwoord te geven, maar nu neemt de Heere ons eens even apart en zegt: Hebt ge het wel goed begrepen? Wilt ge de conse quenties ervan aanvaarden? Weet ge wel dat 't een weg tegen vlees en bloed is? Waarlijk Christen zijn, vordert ons gehele bestaan op. Daarom is nodig, dat de wil omgebo gen wordt. Dat we veranderd, wederge boren, bekeerd worden. Om Hem te kunnen willen volgen, moeten we Zijn discipel zijn. Er is dus bekering nodig. Wat ver staan we onder dit woord? Het komt in tweeërlei zin in de Evangelieën voor. Als de Farizeeën het gebruiken bedoelen ze daar een zedelijke verbetering mee. Een nauwgezet betrachten van de inzet tingen. De volksmond van heden zou dat noemen: Een bekering van de kroeg naar de kerk, Hoe voortreffelijk op zich zelf,, is 't toch niet genoeg om Jezus op al Zijn wegen te volgen. Hoogstens worden we dan gelijk aan de rijke Jon geling, die uiteindelijk van Hem weg gaat, bedroefd, omdat hij wèl een hel pende, maar niet een reddende Zaligma ker hebben wil. Wel een papieren Heiland, maar geen Christus der Schriften. Neen, het woord .bekering" moeten we verstaan in de zin, zoals Johannes de Doper, wanneer hij tot de schare zegt ,,Doet dan boete en bekeert U." En hier wordt een woord gebruikt, dat een wezens verandering aanduidt. Dan wordt de mens totaal anders georiën teerd. De oude vromen zeiden zo kern achtig, dat de bekering is: een afkeer "van de zonde, een inkeer tot zichzelf en een heenkeer tot den Heere, d.wz. dat de mens, die van nature met de rug naar de Heere toestaat, hierbij bepaald wordt en radicaal wordt omgekeerd. Het is duidelijk, dat zulk een veran derde gemoedsgesteldheid slechts door de Heere kan bewerkt worden. Ander zijds moeten we niet vergeten, dat de bekering in haar openbaringsvprm, een actieve daad van de mens is, maar dan met de belijdenis: ,,Het is God, die in U werkt, beide het willen en 't werken naar Zijn wel behagen. Welnu, hét is duidelijk dat, als een dergelijke bekering ten grondslag ligt, ook de wil geboren wordt om de Heere te volgen. Dan raakt onze wil verenigd met Gods wil. Dat is de grote voor waarde. Deze wordt ons in 't slot van deze tekst beschreven met de woorden: „die volge mü-" Eigenlijk heel logisch, zult U zeggen. Achter Hem komenHem volgen. Toch is 't niet zo eenvoudig als U denkt. Dit woord „volgen", duidt in de oor spronkelijke tekst een voortdurend vol gen aan. Ja op bepaalde momenten willen we wel achter Hem komen. Bij de spijziging der vijfduizend. Bij de opwekking van Jairus doch tertje. Bij de verheerlijking op de berg. Bij de glorierijke intocht van Jeru zalem. Maar óók, als de weg afbuigt van Gethsemané, over Gabattha, naar Gol gotha. Hoe moeilijk dat is, bewijst wel de geschiedenis van Petrus, de rotsman, die zo gauw 't pad naar beneden gaat uitglijdt, vloekt en zweert met verloo chening van zijn Meester, 't Is heus nog zo gemakkelijk niet een discipel te zijn. Hoe is 't met U? Wilt ge Hem vol gen? (Wordt vervolgd) Dirksland. C. J. KESTING. De raad der gemeente Middelharnis kwam Woensdagavond bijeen. Afwezig was de heer Beversluis. Allereerst werden de tv/ee nieuwe raadsleden geïnstal leerd, jonge mannen nog, waardoor de raad de laat.ste tijd aanmerkelijk jeug diger is geworden. De agenda bevatte geen zaken van groot gewicht, dan alleen de verbouwing van het zaaltje naast het gemeentehuis. Er was wel een interessant debat aan de orde, nl. over het uitstel vragen behandeling wets voorstel herziening gemeentegrenzen. Het lijkt er op, dat Ged. Staten door de gedane afwijzingen, de raden in een defaitistische houding willen dringen! De voorzitter burg. D. Rijnders open de met gebed. Dan volgde direct beëdi ging van de nieuwe raadsleden dhr Koe- se V.V.D. (vac. C. V. d. Melde)dhr Tie- leman A.R. (vac. T. v. Dieren) die de gebruikelijke eden in handen van de voorz. aflegde. De voorz. heette de heren welkom in de raadszaal, de plaats waar bij uitstek democratie beoefend wordt, naar spre ker zei. Hij leidde de heren tot hun werk in, dat meest van practische aard is; hij hoopte dat zij hun practische kijk op de zaken ook zouden laten blijken. De notulen werden vastgesteld. Invoering rondvraag Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de V.V.D. en van de P.v. d.A. fractie om de rondvraag weer in te voeren. De voorzitter stelde voor dit schrijven naar B. en W. te renvoyeren voor nader onderzoek. De heer Koese vroeg waarom het naar B. en W. ging. De voorz.: Omdat het op z'n mérites moet worden bekeken. Bovendoen moet de redactie voor de wijziging in het reg lement van orde precies worden opge steld. De heer v. d. Waal die ook tot de on dertekenaars behoorde, zeide, dat de raadsleden het goed hadden overdacht. Hij was er niet tegen dat het werd aan gehouden, maar wenste het dan in de e.v. raad behandeld te zien. De voorz. zei toe dit te doen. De e.v. vergadering (16 Maart) zou echter be stemd zijn voor behandeling wetsvoor stel samenvoeging gemeenten. Voorgelezen werd een schrijven van de heer C. M. Vogelaar te Melissant, voorlopig voorzitter van de commissie tot onderzoek wetsvoorstel herziening gemeenten. Daarin werd voorgesteld uit stel van behandeling te vragen, een lid voor de commissie aan te wijzen en 10 et per inwoner te voteren voor sociolo gisch onderzoek. De voorz. deelde mede dat hij wist van Ged. Staten dat voor Herkingen en Melissant geen uitstel van behandeling was verleend. De heer Krygsman: Moeten wij daar uit afleiden dat dit unaniem zal zijn De voorz.: Ja. Het college geeft geen uitstel. Het moet voor 1 April behan deld worden. De heer Krögsman voelde zich ge bonden aan de toezegging op de verga dering van raadsleden. Hij wilde toch uitstel vragen. De heer Koppelaar vond dat daar toch geen bezwaar tegen was. Is er be richt van Ged. Staten gekomen, als Mid delharnis uitstel vroeg, dat het bij voor baat zou worden afgewezen? ,,Ik kan U zeggen, dat het zo is!" zei de voorz. De commissie zal zich ook hebben te beraden of het nog zin heoft 10 et per inwoner te vragen. Uit de brief blijkt niet of het sociologisch rap- part voor Ged. Staten is bedoeld. Wel zullen ze het later voor de Minister en voor de Tweede Kamer kunnen gebrui ken. De heer v. d. Waal: Ged. Staten heeft d'an toch wel snel gereageerd op het be sluit van Herkingen en Melissant! „Inderdaad" aldus de voorz. De heer v. d. Waal: Ik heb er een an dere visie op, maar wilde de partijen ge legenheid geven voor onderzoek. De heer Krygsman wilde een afwij zend antwoord risceren. „U bent gemeenteraad" waarschuwde de voorz., U moet de raad hoog houden! Als Ged. Staten de officiële mededeling doen het te zullen afwijzen, moet het dan toch worden gevraagd? De heer Koppelaar: Straks horen we: twee gemeenten hebben het maar ge vraagd!! De heer Krijgsman: Ik zou het toch willen vragen! „Wilt U het motiveren?" vroeg de voorz. Uitstel vragen nu het al zes jaar loopt „Het gaat over de laatste memorie van toelichting" aldus de heer Krijgs man. We moeten doen wat rnogelijk is. Krijgen we afwijzend, dan hebben we ge daan wat we konden. De voorz.: De procedure begint pas, als Ged. Staten de stukken hebben. De termijn is tekort, voor de socioloog, die heeft minstens een half jaar werk. ,,We moeten tijd winnen" opperde dhr Krygsman. De heer v. d. Waal had er een andere visie op, maar wilde toch het volle pond geven aan de anderen. De heer Koppelaar: Eigenaardig is dat G.S. het nu op zo korte wijze voor leggen! En zo vlug op een raadsbesluit reageren. „Dat is niet waar zei de voorz., het voorstel lag er al een half jaar geleden! Door de ramp is het uitgesteld. De ra den hebben al gelegenheid gehad zich uit te spreken, er is alleen een verschil in detail. Nu speelt in plaats van- zes, vier gemeenten. De heer Kleingeld: Dus in feita ligt de fout bij de tegenstanders? Die had den volgens U door moeten gaan met hun actie? De voorz.: Het lag klaar. Ged. Staten hebben geen socioloog nodig. Ze hebben het sociologisch laten onderzoeken. Het gevaar is dat dit in hun lijn ligt en het gevaar van een socioloog van de com missie is, dat deze naar hun mening ad viseert. Het is geen machtsmiddel van boven af, zoals in de plaatselijke pers is geschreven! De heer Krijgsman: De vorige memo rie is teruggenomen .Gewijzigd" zei de voorzitter. Spr. wilde er neutraal tegenover staan. B. en W. willen met de commissie zeer ze ker nader overleg plegen. De heer v. d. Waal: Er is dus een kostbare maand tijd verlopen omdat- de voorzitter (de heer Dijkers) te oud werd, meen ik! Heeft het dan nog zin? „Het rapport kan ook dienen voor de Tweede Kamer. Vermoedelijk zal toch de datum van 1 November wel moeten worden verzet eer alles gereed is. De heer Krygsman wilde 2 maanden uitstel vragen. De voorz.: Ik moet het U afraden. Spr kwalificeerde de pers, die het voorstel in het teken van de haat trekt. Er was ook in een gemeenteraad gezegd, we hebben wel ander werk (door de ramp) dan samen te voegen! Spr. vond dat geen argumentatie. Weth. van Eek: We behoeven dit niet nader te argumenteren maar moeten uitstel vragen zonder meer. „Ik heb de mededeling dat het wordt afgewezen" zei de voorz. De heer v. d. Waal wees op de samen stelling van de sub-commissie in de Plan commissie, die geheim te werk ging en geheel buiten de localiteit om. De voorz.: De situatie vaii het voor stel betrof een technische wijziging, die na de ramp is ontstaan. Ged. Staten hebben een eigen sub-commissie be noemd, met uit iedere gemeente een raadslid. Het laatste was de inschake- hng van de localiteit. ,,Daar heb ik toch bezwaar tegen" zei de heer v. d. Waal. „Zegt U dat dan niet mij, maar Ged. Staten", aldus de voorzitter. De heer Koppelaar: De Plancommis- sie neemt 6 maanden tijd en wij krijgen maar 2 maanden! Laat men ons ook 6 maanden geven! De voorz. stelde de vraag, nu op de nominatie stond om 16 Maart te verga deren, en er was geen bericht van Ged. Staten over uitstel, of deze vergadering dan toch door moest gaan? (Ged. Sta ten zullen wel telefonisch bericht doen, we menen te weten dat het besluit Me lissant en Herkingen ook voorlopig over de telefoon liep. Gedeputeerden zijn op dit punt wel vlug.' Het lijkt ons een dwingen in defaitistische houding! Ver slaggever.) De heer v. d. Waal wilde die vergade ring toch laten doorgaan. Op die datum. Uitstel vragen moest niet beschouwd worden als een protest aan de voorzit ter, maar als een protest aan Ged. Sta ten. Stemming By «tpminJng werd besloten nitstel van Maanflagavond brak er bij de B.P.M, te Pernis door explosie brand uit in een van de tanks met ruwe benzine, waarna ook een tweede tank tot ontploffing kwam. Het vuur brandde de gehele nacht door en de brandweer moest de an dere tanks met brandstralen afkoelen om verdere explosie te vóórkomen. Foto: De beide tanks met een inhoud van 10 millioen liter ieder leverden een huizenhoge vlammenzee op. behandeling te vragen. Alleen wethouder de Jong stemde tegen. Behandeld werd een schrijven inzake het niet toestaan van enige onbewoon baar verklaarde woningen. B. en W. beraden zich hiertegen in be roep te gaan. De heer Koppelaar had indertijd ge vraagd of er overeenstemming was met de eigenaars. U dacht dat dit zou gaan zei spr. We hebben er nooit nader be richt van gehad. De voorz.: Bij onbewoonbaarverklaring behoefden wij geen overeenstemming wanneer over de aankoop geen overeen stemming wordt bereikt, gaat het niet door. De heer Koppelaar zei dat de burgers in een positie komen, dat ze denken, waar zijn we aan overgeleverd? In het verweer staat dat van de vermogensbe lasting zoveel etis op andere wijze weer zoveel staat aangegeven! De voorz.: Hier speelt alleen de kwa liteit van de woning. Het is wel aange voerd, maar het heeft geen zin. U hoort nog nader van ons hierover, zei spr. MEI EN ZONDER iWLEVERING JUWELIER HORLOGER BEI)ERl-.LAAN 3 lEl. 70360 ROriERDAM-Z. Verbouw zaal gemeentehuis Volgde een wijziging van de gemeen tebegroting 1954. Dan kwam een voorstel ter tafel tot het verlenen van een crediet voor de verbouwing van de zaal naast het ge meentehuis. Architect Niepoth had hier een plan en begroting gemaakt; het komt hierop neer dat het tegenwoordi ge zaaltje in tweeën wordt verdeeld, het Zuidelijke deel wordt burgemeester ka mer, het noordelijke commissiekamer. Ook komt er een eenvoudig keukentje. Dé kosten bedragen 15.000.af te schrijven in 20 jaar. De heer Krygsnian zou gaarne zien, dat het uit de reserve betaald kon wor den, dan zijn we er af zei spr. Misschien is dit aannemelijk te maken. De voorz. antwoordde dat het college hetzelfde standpunt heeft. Ged. Staten geven echter geen go.edkeuring. Wel zou de afschrijving in 10 jaar kunnen. De heer Koppelaar wilde bepaalde de tails op de begroting 1954 brengen bv. losse meubels enz. De voorz.: Anders groeperen is mo- geUjk. De heer v. d. Berge had geen bezwa ren tegen de verbouwing. De totale kos ten zijn hoog. Spr. vroeg of het archi tect-werk niet via de dir. van gemeen tewerken kon, dat zou al bezuinigen. De voorz.: Omdat het gebouw een monument is mag dat niet door de di recteur. Daar moeten wij een architect voor nemen. De heer Koese informeerde hoe het stond met de verenigingen die in dit lo kaal vergaderden. Spr. wilde liever wach ten, tot hier andere voorziening voor was. Ook vond hij de losse prijs voor meubelen, lambrizering, vloerbedekking, vrij hoog. De voorz.: Het is een ramingspost, die bedoeld is voor beide localiteiten. De mogelijkheid is ook, dat er bij komt, aldus de heer Koese. De voorz. wilde niet wachten tot ver schuiving e.d. plaats vindt. De vereni gingen zouden niet worden gedupeerd, hij zou ander onderdak zoeken. Het voorstel werd aangenomen. Oninbaar-verklaring verschillende vorderingen De heer Tieleman vroeg hoe het kwam dat de posten Landbouwherstel niet in baar zijn? De voorz. antwoordde dat dit ontzet tend traag liep en al zo vaak was over geboekt. De heer Koppelaar: Het loopt over 1100.zijn bezwaar was wanneer het afgeschreven was, dat er niemand meer naar omkeek. Worden de gemeenten in een dwangpositie gedreven? Uit het raadsverslag van Middelharnis in dit blad opgenomen, kan men verne men, dat het verzoek om uitstel behan deling herziening gemeentelijke grenzen op ons eiland door de raden van Her kingen en Melissant tot Ged. Staten ge richt, is afgewezen. Wij vernamen, dat B.' en W. daarvan telefonisch op de hoogte zijn gesteld. Gedeputeerden zijn er vlug bij en op dit punt zeer vasthou dend. Het lijkt er op, dat er een zekere dwang is, om vóór 1 April een uitspraak te hebben. Gelegenheid voor een gron dig onderzoek van dit wetsvoorstel wordt aan de localiteit niet gegeven. De burgemeester van Middelharnis bleek óók telefonisch te zijn ingelicht officiële stukken waren er tenminste niet! en hij raadde de leden de stan ding van de raad hoog te houden door geen uitstel te vragen. Bij voorbaat wist hij, dat het nul op het request zou zijn! Toch was het goed gezien van de raad zich hierdoor niet te laten intimideren. De heer Krijgsman hield zijn voorstel gestand en het is prijzenswaardig van de P.v.dA.-fractie ook al heeft die een andere visie op de samenvoeging om gelegenheid voor onderzoek te vra gen. Daarmee verklaarden ze zich met de andere gemeenten solidair. Bijna unaniem werd hiertoe besloten, alleen Wethouder de Jong stemde tegen. Zit daar mogelijk iets in, dat hij, als techn. ambtenaar, iets met Gedeputeerden te maken heeft? 't Is maar een vraag Met de beschouwingen die burg, Rijn ders over dit wetsvoorstel gaf, zijn we het voorts absoluut niet eens. Hij wilde het doen voorkomen, alsof het een wets voorstel was dat alleen een technische wijziging had ondergaan en geen nieuw voorstel. Is het niet nieuw, dat Stellen- dam en Goedereede bij Ouddorp komt en Oude Tonge bij de Plaat Het vangt aan met ,,Wij, Juliana enz." met de vo rige wetsvoorstellen heeft het niet van doen. Die zijn van de baan. In de memo rie van toelichting wordt daarin ook niet op teruggrepen, óók niet op Flak- kees' Verweer van 1950. De raden heb ben dus o.i. het volste recht op uitstel om dit nieuwe voorstel met deze nieuwe memorie van toelichting volledig te on derzoeken. Het is ongehoord dat men daar geen tijd voor krijgt. Al wijzen Ged, Staten uitstel van be handeling bij voorbaat af, laten de ge meentebesturen het toch aanvragen, We onderschrijven wat de heer Krijgsman zei: ,,dan hebben we gedaan, wat we konden!" En met de heer Koppelaar: ,,dat de raden moeten oppassen, dat Ged, Staten niet zeggen: er zijn maar twee of drie raden, die uitstel hebben gevraagd!" De voorzitter laakte verder de pers, omdat was geschreven, dat het van bo venaf werd opgelegd. Wij blijven op dit standpunt, want het lijkt er op, dat dit gaat gebeuren. Dat Gedeputeerden zó optreden, staaft ons in die mening. Het is op de bijeenkomst van raadsleden Za terdag j,l. gehouden waar dus de ge hele volksvertegenwoordiging van Flak- kee tegenwoordig was duidelijk ge bleken, dat de localiteit samenvoeging van gemeenten verwerpt. Hier is een dirigisme van bovenaf en wij waarschu wen nogmaals ernstig dat men zich niet een apatische houding laat op leggen, van: „er is toch niets aan te doen!" Er dient tegen gevochten te worden en wanneer men het nu toch oplegt, dan herhalen we wat we reeds eerder schreven: dan draait men de democratie de nek om! Het laatste woord is er intussen nog niet over gezegd. De voorz. zei toe deze post open te houden. De heer v. d. Berge trok informaties over de hondenbelasting. Mogen onver mogenden honden houden? De voorz.: Je kan de beestjes toch niet dood maken? Alle fikkies worden belast behalve enkele van onvermogen den. (Vervolg pag, 2)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1