ten Massabij eenkomst gemeenteraadsleden ter bespreking wetsvoorstel samenvoeging gemeenten ■P...! Aan een zijden draad Jaarvergadering Stellendamse Vissersvereniging >ING lalen 732 Woensdag 3 Maart 1954 No. 2283 INDEL CSLAND koken, Intage, Blaten tüTTEN «elsbedrijf CHE WEEKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOU DE ZülD-HOT,T,ANDSK EN ZEEUWSE EILANDEN Een commissie ingesteld Algemene bespreking Bond van Plattelands vrouwen gesplitst Veerdienst Middelharnis- Hellevoetsluis onderhevig aan vertraging S.S. „Greveiingen" naar de werf Jaarg»ng Irendeel pakken: derge- Iriftelijk pbureau Ikort in Bvering' van |>AM - ZUID Ï3733 iRumpt met legelen. He- 3ig spelbre- lok geen se- leen belang- velen van |erzaam ge vers hebben Jin de Am- Ipenisse van pst, alsmede Ver. Be- lljgevig aan- Innen genie- [t de kou open, houd \a bed gaat sting t in de vee zeer belang- og meer op Viforden g<^' ralen in de n is daar- n in dit op- ijke rol. D^' isbaar voor ing van li^' slum, kopef' een rol va" goede foS' e grond ab- hoogwaardig ren. Om li«' verschaffê'^ an ooit, ons. ting van oe meststoffe» racntvoer 'S ffen welK« stikstof, fs- eneleiiieate" ijv. ChiJiSf- uur en KaW lende soorten Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDDELHAJRNIS TELEFOON K 1870-20J? GIRO 167930 POSTEOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 ABONNEMEaJTSPRUS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Iwet jaar 1953 heeft zich gekenmerkt or een laag werkeloosheidscijfer. Me- oorzaak daarvan is de ramp, die over gekomen is door de grote overstro- ng in de nacht van 1 Februari. Juist Ik jii onze omgeving had men vaak te Impen met een tamelijk uitgebreide Loenwerkloosheid. De eilanden van It Zuidwesten hebben vooral in de Inter een groot aantal werklozen, aar het gehele jaar door is, mogelijke jteie weken met een topdrukte uitge- Kiderd, het aantal werklozen niet on- Iduideiid. Dit jaar is er door de uit- lering van grote Waterstaatswerken I gevolg van de ramp geen sprake ge- jest van werkloosheid van enige be- ^enis. En voor sommige van onze Jandeii zoals Tholen en Schouwen-Dui- Hand zal er in de naaste toekomst van Lkloosheid ook wel geen sprake zijn. KToch is het werkloosheidsvraagstuk lor ons land een moeilijk op te lossen Eobleem. Onze landelijke bevolking loeit snel. Jaarlijks met meer dan hon- |rd duizend mensen. Het aantal werk- «kenden stijgt ook van jaar tot jaar. iirlijks neemt het aantal toe dat een aats vraagt in het productieproces. De ndbouw, tuinbouw en veeteelt kunnen linig nieuwe krachten opnemen. Inte- Indeel is er een tendens dat door me- anisatie het aantal arbeiders daalt, nigratie en Industrie moeten hier uit- l>mat brengen. De emigratie kan het ïobleem niet oplossen. Emigratie kan de uitbreiding van het antal werkzoekenden onmogelijk bij- buden, daarvoor is ze te beperkt. Voor M grootste deel moet het overschot op- Kvangen worden door de Industrie. In Jet verleden is dat vrijwel gelukt. Het Moor de Regering opgestelde eerste in- listrieplan voor de jaren 19481953 eeft vrgwel de voorgestelde werkver- iiiming gebracht. Voor circa 135000 [ërsonen kon werkgelegenheid worden ècreeerd. Dit is mogelijk geweest door at voor meer dan 7 milhard in indus- •iële ondernemingen kon worden geïn- esteerd. Maar voor de komende tweede ériode lopende van 19531958 staan de nsen niet zo gunstig. In de eerste ftaats is het aantal mannen voor wie terk moet worden geschapen aanzien- |k groter. In plaats van 135000 werk- öekenüen zal nu voor ongeveer 175000 jiensen nieuwe arbeid moeten worden in |et leven geroepen. Dat is ongetwijfeld en zware opgave. In de tijd van het rste industrieplan waren de omstan- Igheden veel gunstiger om het plan te |oen slagen. Er was een grote achterstand aan oederen, zowel in het binnen- als in let buitenland. Er was een grote goe- lerenhonger. Dat was uitermate gun- Itig voor de industrie in het algemeen in voor het vestigen van nieuwe indus- |riën in het bijzonder. Afzet was geen probleem. Productie was het roepwoord. Thans staat dat anders. Er is een ze- |ere verzadiging aan goederen geko- oen. Zowel in het binnenland als in het Buitenland. Een gevolg daarvan zal zijn, pat nieuwe afzetmarkten gevonden zul- moeten worden. Die zullen uit de |ard der zaak in hoofdzaak in het bui- enland gevonden moeten worden. Van- ar dat de export, de uitvoer zal moe ien toenemen. Voor de binnenlandse narkt is er ook nog wel enige moge- Skheid. Een mogelijkheid, die b.v. hier- zal kuimen bestaan dat tal van im- portgelden door eigen industriële pro- pucten worden vervangen. Het behoeft geen betoog dat op dit gebied de verhoudingen niet zo eenvou- 'lig liggen, daar de importerende landen j)ver het algemeen met argusogen de narkt bekijken waar ze tot nog toe af zetmogelijkheden vonden. Het gesukkel (iet de Benelux wijst er wel op dat het buitenland zich er terdege rekenschap van geeft wat er op onze binnenlandse Sinarkt plaats grijpt. De strijd om in Europa uitbreiding van markten te vin den voor onze industriële producten vneeemt van jaar tot jaar toe. Waarbij niet uit het oog kan worden verloren dat de concurrentie zich meer en meer duch- tig laat gevoelen wat voor een land met leen hoge levensstandaard als het onze igrote moeilijkheden met zich meebrengt, lln het grote wereldgebied vormen de lachterlijke gebieden nog wel mogelijk- jheden. Maar dat is allereerst een kwes- jtie van tot ontvrikkeling brenging van jdie gebieden. Het levenspeil van die ge- [bieden moet aanzienlijk verhoogd aleer jer sprake kan zijn van een uitvoer van Ibetekenis naar die gebieden. Verhoging •van het levenspeil van een groot gedeel- |te van de wereldbevolking kan tot uit- jbreiding van de industriahsatie leiden. {Om dat te verkrijgen is ook het Mars- [hall-pian werkzaam. Veel geld zal daar taan in eerste opzet besteed moeten wor sen. Verheffing van de achterlijke ge- rWeden is een dringende eis om tot toe- jnemende industrialisatie te kunnen ko- imen. Voor de komende industrialisatie I periode dient men zich te richten op [versterking van onze binnenlandse [markt, in hoofdzaak door het terugdrin- [pii van importartikelen door die zelf I te gaan produceren, door uitbreiding van de uitvoer naar landen in Europa, waar- fvoor de toenemende concurrentie moei lijkheden opwerpt en door het ontslui ten van de achterlijke gebieden waardoor Ook daar grotere behoefte aan indus trieproducten ontstaat. Ondertussen is dit alles grauwe theorie. Mogelijkheden «e zich voordoen indien alles voorspoe- [sig blgft gaan, indien er geen economi- pche crisissen ontstaan. Als de wereld- f'Mnomie omslaat dan valt alle theorie 'n duigen. Dat heeft de wereldcrisis van i 08 dertiger jaren ons wel geleerd. Juist 1 tijden van malaise en teruggang is I onz» sconomi» zo tr«fbaar, zo uiterst ge- Zaterdaginiddag is er in hotel Zaaijer te Middelharnis een massale bijeen komst gehouden van vrijwel alle gemeenteraadsleden (w.o. vele wethouders) van ons eiland, waarop het voorstel tot herziening van de gemeentelijke indeling op Goeree Overflakkee is besproken en waar een commissie is ingesteld om het voorstel te bestuderen en e.v. een plan van actie te ontwikkelen. Besloten werd om een socioloog aan deze commissie toe te voegen om een wetenschappelijk verweer aan Ged. Staten te kuimen zenden. De vergadering stdemde een sfeer van saamhorigheid en unaniem verklaarde men zich tegen dit voorstel, dat thans voor de derde maal aan de orde komt. De bijeenkomst die zeer goed bezocht was, stond onder leiding van de heer C. M. Vogelaar, raadslid te Melissaiat. Aan de bestuurstafel zagen we meerdere le den van de vorige commissie, o.m. weth. Leijdens, Melisant, P. C. Tijl te Nieuwe Tonge, M. de Geus te Herkingen, G. van 't Geloof te Dirksland en Mr L. J. den Hollander, samensteller van het bij de vorige actie (1950) gebruikte „Plakkee's Verweer." De heer Vogelaar achtte het niet no dig het wetsvoorstel geheel te ontzenu wen, daar het de raadsleden voldoende bekend was. Hij trok enkele lijnen en greep terug in de geschiedenis, er op wijzend dat in 1947 al aan de orde was geweest, waar alle gemeenten (met uit zondering van Oude Tonge) afwijzend tegenover stonden. In 1949 kwam het ontwerp van wet opnieuw met de be ruchte" memorie van toelichting, waar in het zondenregister van Flakkee was geboekstaafd. Ged. Staten hebben dit toen teruggenomen, omdat ,,vorm en in houd om onverklaarbare oorzaken een nadere toelichting behoefde," waarvan intussen nooit iets werd vernomen. In Juli 1950 kwam het opnieuw aan de or de. Het was toen een „nette" memorie. Op een vergadering als deze, werd een commissie ingesteld, die het ontwerp nauwgezet bestudeerde, de toegevoegde raadsman stelde het rapport „Flakkee's Verweer" samen, men stond er toen ook geheel afwijzend tegenover. Thans ligt er weer een nieuw plan voor ons zei spr., waarin Ged. Staten echter met geen enkel woord op dit „Plakkee's Verweer" ingaan. Daaruit concludeerde spr. dat men in wezen géén rekening houdt met de mening van de raden. Spr. noemde dit zeer ondemo cratisch. Op enkele punten van dit plan ging spr. dieper in, aan de hand van de me morie van toelichting. Ook al denken we er verschillend over, de argumentatie van Ged. Staten is ontzaggelijk zwak zei spr. Een van de argumenten om Middel harnis en Sommelsdijk is b.v., dat Som- melsdijk zijn inkopen doet te Middelhar nis. Het zelfde kan men zeggen, van Delft t.o. Den Haag. Melissant-Dirksland-Herkingen zijn als door een ring omsloten, wat spr. niet ontkende, maar waarvoor een oplossing is aangegeven. Achthuizen is een moei lijke situatie, in Flakkee's Verweer staat de oplossing, maar G.S. gaat er niet op in. Hetzelfde geldt voor de onregelmati ge grenzen van de dorpen. Kleine dorpen zouden gebrek aan be stuurskracht hebben zei spr.; allereerst was dan nodig een definitie te geven van bestuurskracht, wat culmineerde in activiteit en het finantieel mogelijke. Spr. achtte samenvoeging geen vooruit gang van bestuurskracht, omdat de raadsleden niet alleen voor 'eigen ge meente zouden werken maar ook voor andere en daarvoor onmogelijk voldoen de belangstelling konden tonen. Wat de bestuurskracht betreft, gebeuren in Den Haag, Amsterdam e.a. grote steden ook gekke dingen. Ook wordt aangevoerd dat het ver krijgen van goede burgemeesters moei lijk is. Hebben ze ons dan nu met slech te burgemeesters afgescheept, vroeg spreker Organisatorisch zou ook weinig kun nen bewerkstelligd, maar spr. wees op vele gemeenschappelijke regelingen, op de Emgo, Waterleiding, Vleeskeurings dienst, Gezinszorg enz. In de woning nood zou beter voorzien worden, laat G.S. ons bouwvolume geven, dan zullen wij wel bouwen riep spr. uit! En zouden Middelharnis, Sommelsdijk, Stad, Nieu we Tonge worden samengevoegd, waar voor b.v. voor 50 woningen bouwvolume voelig. Iiazonderheid ons land met zijn gebrek aan grondstoffen en zijn hoge levensstandaard. Dan loopt het hele industrieplan ge vaar omdat dan de bestaande en de nog te stichten industrie niet kunnen expor teren waardoor het emplooi voor de toe nemende arbeidersbevolking weg komt te vallen. Bö een gunstige wereldeconomie zijn er mogelijkheden, maar als daar veran dering in komt dan komt er van het in dustrieplan niet veel terecht. Als men in aanmerking neemt dat de wereldeconomie zeer labiel is dan be hoeft het niet te verwonderen, dat we van het nieuwe industrieplan moeten spreken dat h»t als aan «en «ijden draad hangt." zou worden verstrekt, zou dit grote her rie geven. Het ene dorp zou tegen het andere worden uitgespeeld, de kernge meente zou het beste uit de bus komen. De havens wordt ook een probleem genoemd. Stad zou dan het loodje moe ten leggen! Verenigingsgebouwen: als er geld voor één is, komt er twist waar het moet komen. Spreker noemde nog meer punten, die alle in hetzelfde vlak lagen. Ged. Staten baseert de noodzakelijk heid op grond van een gelegd contact, op de Planoommissie. Opheldering hier over is zeer gewenst meende spreker. Waarom informeren Ged. Staten niet bij de vorige Commissie? Waarom nemen ze geen nota van Plakkees' Verweer, dat nog altijd actueel is? Het kwam spreker voor dat de heren burgem.ees- ters (die in de Plancommissie zaten) bij een herbenoeming niet vrij staan t.o. de Commissaris der Koningin en leden van Ged. Staten! (Applaus) Spreker kwam tot de conclusie, dat de bewijsgronden om de zelfstandigheid van 9 goed geordende gemeenschappen te vernietigen, buitengewoon zwak wa ren! Hij onderstreepte het woord van Prof. Struicken: „alleen d4n samenvoe ging, wanneer dringende redenen dat vereisen" en die redenen zijn er niet! Spreker kwam tenslotte tot de vraag: ,,Wat nu?" Met een protest bij Ged. Staten zijn we niet klaar. Hij bracht drie punten naar voren: ten Ie. een commissie vormen die het plan ernstig bestudeert; ten 2e. die commissie te doen bijstaan door een bekend socioloog (vorige keer een jurist) ten 3e. Ged. Staten een rapport aan te bieden aan Ged. Staten en te verzoe ken in overleg te treden met die com missie. De actie van de bevolking was z.i. thans niet aan de orde, een defaitistische houding mocht echter zeker niet aange nomen worden. Weth. Visser van Stellendam sprak zijn teleurstelling uit dat Ged. Staten weer met dit ontwerp herziening ge meentelijke indeling gekomen waren. Spreker wees op de onbevoegdheid van Ged. Staten, omdat ze het nu al zo dik wijls geprobeerd hadden. De stille com missie" heeft onder drang van G.S. be sloten tot vier gemeenten. De commis sie had moeten zeggen wij willen blijven wat we zijn! Dat ware z.i. beter ge weest. Het motief „krotopruiming" hield geen steek, want in de steden waren er nog talloze krotten. Hetzelfde gold voor riolering en verbetering straten. Ged. Staten gaan terug tot jaren geleden, ze kuimen zei spr. wel teruggaan tot de tijd van de Batavieren! De brandweer staat ook nog op het lijstje! In alle ge meenten is prima brandweermateriaal. Ged. Staten brengt ook de begraafplaat sen naar voren, een zeer treurig argu ment, daar de doden hier met ere be graven worden! Men wil ,,vier levenskrachtige ge meenten". Spr. had de indruk, dat men de zaak wil dooreenmengen! Dikke en dunne olie door elkaar! Verdeeldheid zaaien zal het gevolg zijn meende spr., wij moeten het veto er over uitspreken. Beter was ons een brug of dam te ge ven, daar zijn we meer mee gebaat! Sa men moeten we optrekken want het Damocles-zwaard hangt boven ons hoofd We hebben in de oorlog schouder aan schouder gestaan en zijn bevrijd, in de ramp samen de moeilijkheden bevochten en er bovenop gekomen. ledere Flakkeeër moet protesteren, zó, dat een extra post naar den Haag moet ingelegd worden om de protes ten te verwerken. Daar zouden ze vijf jaar aan werk hebben en was de sa menvoeging misschien van de baan! Spr. wenste de commissie sterkte toe bij hun pogingen om de zelfstandigheid der gemeenten te bewaxen. Uitstel vratgen De heer van Seters te Stellendam vond het tijdslimiet van twee maanden tekort, om dan gereed te zijn, te meer wanneer een socioloog aan de commis sie zou worden toegevoegd. De voorz. antwoordde dat Herkingen en Melissant reeds uitstel hadden ge vraagd en spoorde de raden aan, dit in iedere gemeente te doen. Middelharnis had er wel niet zoveel belang bij, maar spr. meende dat deze gemeente soladi- riteit diende te betonen door ook uitstel te vragen. De heer Keizer Melissant, vroeg hoe d« kost«n warden g«regeld, wat de voorz Zoals wij reeds eerder berichten bestaan er plannen om de afdeling Goeree-Over- flakkee van de Bond van Plattelands vrouwen vanwege het grote aantal en uit alle dorpen van Flakkee komende leden te splitsen in meer afdelingen. De ze plannen staan thans werkelijkheid te worden, zoals blijkt uit een tweetal ver gaderingen, die Donderdag a.s. zullen worden gehouden en wel 's middags te Ooltgensplaat en 's avonds te Goederee- de. Zowel in het Oosten als het Westen van het eiland schijnt er aanzienlijke belangstelling te bestaan voor vorming van eigen afdelingen. Uit Goedereede vernamen wii althans, dat men daar reeds vijftig leden telt en dat zich nog wel meer dames zullen aansluiten uit Ouddorp, Stellendam en Goedereede. De vergadering te Ooltgensplaat wordt gehouden in het Verenigingsgebouw aan het Weespad, die te Goedereede even eens in het Verenigingsgebouw. Leden van het hoofdbestuur uit Den Haag, waarbij de algemene secretaresse mej. Brink, zullen tegenwoordig zijn. Intro- ducé's en adspirant leden zijn welkom. meende dat dit op dezelfde wijze kon als de vorige keer, n.I. door van de ge meente een bepaald bedrag per inwoner te vragen. Ged. Staten zgn slechte psychologen! Mr den Hollander betoogde dat Ged. Staten zeer slechte psychologen waren, wat uit de gehele entourage van het ont werp bleek. Een beangstigend symp toom, noemde spr. dat Ged. Staten zó ver van de bevolking afstaat. Dit is vooral gebleken in de eerste Memorie van Toelichting, die ze misschien zelf niet gelezen hebben! De tweede me morie, die wat gematigder was, is gron dig bestudeerd en in Flakk. Verweer zijn de grieven weerlegd en is voor be paalde punten een oplossing gegeven. Spr. vond het bijzonder grievend dat Ged. Staten het nu aan de orde stellen, met vrijwel dezelfde motieven. Ged. Staten hebben niet eens de moeite ge nomen, om de met de bevolking en met de raden te spreken. Als voorbeeld noemde spreker dat Ouddorp in een vo rige memorie alleen bleef en Stellendam en Goeree samengevoegd zouden wor den. Nu wordt zonder motivering voor gesteld Ouddorp, Goedereede efi Stellen dam wèl samen te voegen! Daarmee wordt het intellect van de Flakkeeërs wel zeer onderschat! Ged. Staten weten dat Flakkee alles nodig heeft om er boven op te komen, in regeringskringen noemt men Flakkee „de oogappel van Z. HoUand. Men is er trots op, dat hier zo gewerkt is, vooral na de ramp. Het lijkt er op, dat met Flakkee in een apatische houding wil drijven, door te suggereren ,,er is toch niets aan te doen!" Spreker waarschuwde tegen een apatische geestesgesteldheid! Flakkee kan er voldoende tegenover stellen: Ged. Staten moeten het plan aan de Kamer overleggen en het is heel niet zeker dat die het zonder meer overnemen! Boven dien is het ook niet bewezen, dat kleine gemeenten moeten opgeruimd! Spreker haalde wetenschappelijke uit spraken aan o.m. van Prof. Dr. Groe- man te Amsterdam, die in de N.R.Crt. over de her-indeling van gemeenten had geschreven. Deze ging er van uit, wan neer men grenzen wijzigt, moet worden nagegaan of die groep mensen een ge meenschap vormen, dan wel of het een losse verzameling van individuen is. (fo rensen enz.) Wanneer men te doen heeft met een levend organisme, doodt men bij samenvoeging het leven zelf aldus deze professor. Persoonlijk leek spr. het van belang bij Ged. Staten te weerleggen, dat de gemeenschappen in hun taak niet te kort schoten. Een wetenschappelijk rap port, samengesteld door een socioloog van de bovenste plank was nodig. Daar mee zou bewezen kunnen worden dat deze gemeenten voldoende zelfwerk zaamheid bezitten, dat er een goed ge ordend gemeenschapsleven is en geen „losse individuen". Dit rapport kan de minister en ook de Tweede Kamer dien stig zijn. Andere klanken Het raadslid Sandlfort te Goedereede, die ook in de „geheime" subcommissie van de Plancommissie bleek te zitten, merkte op, dat hij en ook andere he ren andere klanken hadden laten ho ren en wel tégen de samenvoeging! Instellen conunlssie Men ging nu over tot het instellen van een commissie. Allereerst werden voor zover aanwezig aangewezen ver tegenwoordigers uit diverse politieke partijen. De meeste leden die er voor heen in zaten gaven zich weer op. Ook de heren Jacobs, den Bommel (R.K. en de heer v. Vugt te Oude Tonge, die ech ter wel opmerkten, dat zij zich wan neer er toch samenvoeging zou komen met dit plan, als zijnde gunstig voor de R.K. Volkspartij, wel konden vereni gen. „We maken van Achthuizen wel een aparte gemeente" opperde de heer v. d. Spaan te Melissant. Dit punt zou ook door de socioloog worden bekeken. ledere raad zou uit eigen midden een afgevaardigde benoemen. Zo spoe dig mogelijk zouden de raden daartoe byeen moeten komen. Voor dekking van te maken kosten zou van iedere gemeente voorlopig 5 CMit p»r inwo ner word«n g«vraa£d. De R.A.T.-autotentoonstelling is Vrijdagmiddag geopend door minister van Economische Zaken Z.Ex. Dr. J. Zijlstra. De minister toonde veel belangstelling voor de Russische Moskvitch. Verleden wefek hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering. De voorzitter, dhr A. van Eek sprak zijn voldoening uit over de grote opkomst en memoreerde met dankbaarheid, dat niemand van de leden bij de ramp is omgekomen. Wel zijn alle bescheiden van de secretaris verloren gegaan, zodat o.a. ook een nieuwe ledenlijst moet worden opgesteld. De secretaris gaf in zijn jaarverslag een overzicht over de vis serij gedurende 1953 en dankte daarin ook de voorzitter voor het vele werk, dat hij steeds geheel belangeloos voor de vissers verricht. Uit de boeken van de penningmeester bleek, dat er nog een behoorlijk saldo in de kas is. Vervolgens had de bestuursverkie- ang plaats. Daar de rooster van aftre ding verdwenen was, werd besloten het gehele bestuur te laten aftreden, terwijl tevens voorzien moest worden in de va cature, ontstaan door het overlijden van dhr Joh. van Dam, die 17 jaar bestuurs lid was geweest. De aftredenden A. van Eek, voorz.; G. Koese, secr.; H. W. van Seters, penn.; Adr. van Dam, J. van Se ters en H. Brinkman werden met vrijwel algemene stemmen herkozen, terwijl als nieuw bestuurslid werd benoemd dhr J. van Dam Pz. De voorz. deed voorts mededeHng van diverse acties, die gevoerd waren, o.a. de pogingen om omzetbelasting terug te krijgen, de mogelijkheid van aanvoer van pufhet repareren van de tijdens de ramp beschadigde kaaimuur, het vissen van Belgische vaartuigen binnen de Ne derlandse territoriale wateren, het ver krijgen van steun voor de schippers in de vsrinter enz., op sommige van welke punten resultaat was bereikt. Ook Verplicht onv voor de zelf standigheid te vechten! Aan het slot van de bqeenkomst wees Mr den Hollander er op, dat het defai tisme, als zou het toch doorgaan, met kracht de kop diende te worden inge drukt. Het hangt af van de bevolking zelf, wat er gaat gebeuren. Als men niet reageert, is het zeker dat de gemeen ten worden opgeheven. U hebt, zei spr., tegen de raadsleden uw eigen verant woordelijkheid, U is verplicht er tegen te vechten! Leven deze gemeenschappen of leven ze niet, is de vraag. Ged. Staten zijn niet almachtig en minister Beel is ook niet zo'n erge voorstander. De minister zal zich wachten, wanneer de localiteit unaniem tegen is, het toch door te drij ven, meende spreker. Spreker noemde voorbeelden waar het meer was geprobeerd, o.m. de gemeente Hemmen op de Betuwe. Men wil blijk baar minder begrotingen van kleine ge meenten en minder controle. In Zeeuws Vlaanderen zijn wel gemeenten van maar 300 zielen.' Spreker waarschuwde niet toe te geven en een beslist positieve houding aan te nemen. Na de watersnood is bewezen wat we hier op het eiland kunnen zei spr. Laat de Kamerleden nu ook eens komen kij ken, desnoods de gehele JSTederlandse pers! Gaat dit door, doet men hetzelfde met andere gemeenten, dan doet men als Hitler, die het ene buurland na het an dere nam! Vooral moet men niet denken dat men t.o. Ged. Staten niets doen kan. Vecht voor uw eigen leven riep spr. uit, en men zal respect voor U hebben!! (Daverend applaus).. De heer M. W. Struik te Melissant meende dat de gehele vergadering het hier mee eens zou zijn en haalde de woorden aan van een van de Oranje vorsten, toen hem door de koning van Engeland vrede werd aangeboden: wij zullen de steden verdedigen tot de laat ste gracht! Daarna sloot de heer Vogelaar de ver gadering. De commissie die pas vol tooid is als de aangewezen raadsleden zitting zullen hebben zal aanstonds aan het werk gaan. Binnenkort zullen we dus van de plannen van *oti© nader vernemen. bracht hij ter sprake het plan van de Minister van Sociale Zaken om alle deel- vissers onder de sociale wetten te bren gen. Dit werd breedvoerig besproken en de conclusie was, dat in de huidige om standigheden het bedrijf de sociale las ten niet dragen kan. De voorzitter deel de mede, dat hij zitting heeft in een spe ciale commissie van de Stichting voor de Ned. Visserij, die deze materie bestu deert en hij zal daarin mededelen, dat er alvorens ingegaan kan worden op de opneming in de sociale verzekeringswet ten, eerst een sanering zal moeten plaats hebben van de gamalenvissersvloot. Haven binnenkort onbruilcbaar? Tenslotte bracht de voorz. ter spra ke de toekomst van de haven van Stel lendam. Z.i. moet er beslist rekening mee gehouden worden, dat binnen zeer afzienbare tijd de havenuitgang onbruik baar zal zijn en de visserij verplaatst moet worden. Spr. had kort geleden Prof. Ir Klein nog gesproken, die mede deelde, dat de plannen wachten op het rapport van de Deltacommissie. Van de plaats, waar de dam door het Haring vliet komt, hangen de nadere inpolde- ringsplannen van Scheelhoek ai en te vens het lot van de haven. In verband met de beveiliging van Stellendam ach ter een dubbele waterkering wat nu nog niet het geval is zal zeer waar schijnlijk de afdamming van het Haring vliet voorrang krijgen en daardoor de havenkwestie wellicht spoedig urgent worden. Spr. had in een vergadering van de C.R.O.L.-commissie in Den Haag het pleit gevoerd voor een schadeloos stelling dergenen, die daardoor hun be drijf zouden moeten liquideren, hetgeen men vanzelfsprekend vond. Nadat bij de rondvraag nog enkele kleinere zaken waren behandeld, dank te de voorzitter alle aanwezigen voorde zeer prettige en geanimeerde besprekin gen, al was met name het laatste on derwerp niet erg opwekkend en sloot daarna de vergadering. Via Burgemeester Chr. v. Hofwegen ontvingen wij afschrift van een schrij ven door de Verkeersinspectle aan hem gericht: „In Uw functie van Voorzitter der Verbindigscommissie Contactorganen R.T.M, deel ik U mede dat het s.s. „V. d. Sleyden" van de N.V. R,T.M. tijdens de vorstperiode ernstige schade heeft opgelopen, in verband waarme de het thans bij een der werven wordt gerepareerd. Het s.s. „Greveiingen", dat tijdelijk in de dienst Anna Jacoba- Zflpe heeft gevaren en dat aldaar is vervangen door het s.s. Krammer", is eveneens naar de werf vertrokken om daar niet alleen te worden gerepa reerd, doch ook om zijn jaarlijkse sur vey en ketelkeuring te ondergaan. De veerdienst Hellevoetsluis-Middel- hamis zal thans worden bediend door de s.s. „Schelde", „Lely" en „Stad Zierikzee", terwijl als reserve het s.s. „Zijpe" dienst zal doen. Te verwachten valt, dat het s.s. „Greveiingen" pas over ca. 3 weken weer in dienst kan worden gesteld, zo dat gedurende die tijd met vertraging op het veer moet worden rekening gehouden. Het verdient wellicht aan beveling hieraan algemene bekendheid te geven." Da Rijkshoofdinspecteur vaji het Verkeer in het District auid-Holl»nd

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1