pnieuw de samenvoeging 'Stopping :s':nt^ Buitenland Het Molorpaleis CHK WEEKBLAD OP GEKEFOEMEEKDE GBOIVDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE De Zaaier lieuws in 't kort Zeepost Veerdiensten varen weer de gewone dienstregeling Zaterdag 27 Februari 1954 No. 2282 Kedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-20.1? GIRO 167930 POSTEOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarle2. Thans overgaande tot onze critiek p de systematische samenvoegingspoli- tek zoals die tot uiting komt in de iverse voorstellen van G.S., willen we eginnen met de opmerking, dat kleine gemeenten evenveel recht van bestaan -ebben als grote, gelijk dit ook met klei- e landen het geval is. Als we naar ons igen land zien temidden van de grote ogendheden, dan Wijkt, dat Nederland ot de dwergen behoort. Men kan daar uit de conclusie trekken, dat dergelijke -iniatuurlandjes maar moeten worden samengevoegd of geannexeerd, maar geen rechtgeaard Nederlander zal dit accepteren. Op het Weener Congres be ;Sloot men in 1814 Nederland en Belgic samen te voegen om er een flinke staal ■van te maken ten Noorden van Frank rijk, maar dit is een bron van allerlei el lende geworden, die eindigde met de oor log van 1830 en de onafhankelijkheid vSa België. Het bleek dat deze grotere staat door zijn heterogeniteit vee! zwakker was dan de twee samenstellen de delen. En zoals wij het kleine Neder land wensen te handhaven in zijn natlo nale zelfstandigheid temidden der gro te landen, zo wensen wij ook onze klei ne dorpen in hun locale zelfstaindigheid te behouden. Degenen, die voorstander zijn van col lectieve opheffing van gemeenten, zitter verstrikt in rationalistische opvattin gen, die o.a. inhouden, dat een gemeent( niets anders is dan een administratiel district tot beoefening van bepaalde on derdelen van de staatsdienst. Vandaal dat samenvoegingsplannen steeds uit gaan van hogere bestuurders, die van uit een stad, waar ze zelf wonen eet. kunstmatige indeling willen opdringe- aan het platteland welks mentaliteit ze veelal niet kennen. Van de bevolkinj zelf is nog zelden een samenvoeging uit gegaan hetgeen vanzelfsprekend is om dat ieder baas wil zijn in eigen huis. Steeds waren het anti-democratischt machten die op revolutionnaire wijze het aantal gemeeiiten wilden beperken Napoleon heeft het in zijn hoofd gehaC om b.v. Middelharnis en Sommelsdijk samen te voegen onder de naam Napo leonstad"! De N.S.B, wilde in de jongste oorlog de 1000 Nederlandse gemeentei tot 400 reduceren. De tendenz tot sa menvoeging komt steeds van de zijde der voorstanders van centralisatie, ter wijl de echte democratie juist decentra lisatie eist. Dat de Partij van de Arbeid ook sterk vóór een radicale opruiming van kleine gemeenten is zie het rap port der Dr Wiardi Beekman-stichting hieromtrent stelt deze partij in de kring dergenen, die de democratie naet de mond belijden, doch metterdaad om hals brengen. Het is, zoals iemand eent kernachtig gezegd heeft: „de gemeentei zijn de oudste democratieën", d.w.z. dt gemeenschappen, waar het eerst en hei. meest de echte volksinvloed tot uitdruk king kwam. Dat deze in de hogere re gionen nog slechts in naam bestaat, be hoeft geen reden te zijn om ze ook in de plaatselijke gemeenschappen te ver moorden. Een gemeente is niet primair een ad ministratief district, dat ten gerieve var. hogere organen naar willekeur mag wor den geliquideerd. Zij is allereerst een historische gemeenschap, welks ledei; verbonden zijn door locale betrekkingel. en in sociologisch opzicht een eenheid vormen. Gaat men kunstmatig dergelijke ver uiteenliggende gemeenschappen sa menvoegen tot één administratief ge heel ,dan schept men meer protalemei. dan men oplost. Men zal inderdaad op de provinciëk griffie minder begrotingen etc. te con troleren hebben en ook het Min. var Binnenlandse Zaken zal wat minder werk hebben, maar daar staat tegen over een enorm verlies aan ideële en so ciale waarden, dat de voordelen verre te boven gaat. Dit beseft men in Den Haag eigenlijk ook wel. Wie de historie na gaat van de pogingen tot radicale ver mindering van het aantal gemeenten, bemerkt, dat deze al heel oud zijn. Reeds vóór de grondwet van 1848 is er enkele malen een algemene herziening der gemeentelijke indeling aan de orde gesteld, doch nimmer doorgevoerd. Na 1853 (invoering gemeentewet-Thorbeo- ke) zijn er wat gemeenten gesneuveld, omdat een gemeente toen tenminste 25 kiezers moest hebben. In die tijd is b.v. Roxenisse (bij Melissant) verdwenen. Groot was dit aantal echter niet. Om streeks 1920 kwam de kwestie in aller lei discussies weer aan de orde, doch zonder resultaat. In de oorlog wilde de secr.-generaal van Binn. Zaken eraan beginnen, maar heeft tenslotte weinig bereikt. In Noord-Holland heeft men, toen de Oommissie-Ter Veen ingesteld, die in 1949 een rapport uitbracht, waar in het minimum-aantal inwoners ener gemeente op 5000 werd gesteld (bij ho ge uitzondering 2000). Daartegenover werd een rapport uitgebracht door een commissie, die handelde namens 57 klei ne gemeenten, waarin het bestaansrecht dezer laatste met klem verdedigd werd. Het schijnt, dat men de laatste jaren weer poogt te weten te komen, of de plattelandsbevolking nog niet rijp is voor samenvoeging. Vandaar de herhaal de voorstellen. Uit deze historische ge gevens is te concluderen, dat er in de loop der jaren al heel veel pogingen ge daan zijn, maar dat de regering het toch nimmer gewaagd heeft, massale oprui ming te houden. Indien Flakkee zich als één man blijft verzetten, zal ongetwij feld ook deze laatste poging stranden. Wie denkt, dat alleen Nederland klei ne gemeenten heeft ,is niet op de hoog te met de situatie in andere landen. Daar zijn er naar verhouding oneindig veel meer! Een onderzoek in de volgen de elf landen: Finland, Zweden, Noor wegen, Denemarken, Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland, Zwitser land, Frankrijk en Oostenrijk, bracht dé volgende cijfers aan het licht: genoem de landen hebben in totaal (in 1953) 76.827 gemeenten. Daarvan hebben er 86% een inwonertal van minder dan 2000, 71% minder dan 1000 en 48% minder dan 500!! M.a.w. ongeveer de helft van alle gemeenten in deze landen zijn echte dwerggemeenten, wel een be wijs, dat men in het buitenland de waar de van dergelijke kleine mensengemeen schappen heel wat hoger taxeert dan door sommigen in ons land wordt ge daan, waar gemeenten beneden 500 inw. vrijwel niet voorkomen. Dr Prinsen (pas benoemd tot Comm. der Koningin), lid van de P.v.d.A., waar schuwde op een congres van die partij ervoor, dat gemeentelijke herindeling geen wondermiddel is voor allerlei, deels vermeende, gebreken in de gemeentelij ke bestuursapparaten. Hij meende, dat samenvoeging in de regel geld kost. Men moet ook niet op grond var, uitsluitend planologische overwegingen tot samen voeging besluiten. En bepaald funest vond hij het om bij de herziening uit te gaan van een minimum-aantal inwoners Geval voor geval moet worden nagegaan en de grootste voorzichtigheid is gebo den. Dit is toch wel een zeer onverdacht oordeel over deze materie. We menen, dat we bij dit probleem moeten uitgaan van de stelling, dat een gemeente als staatsrechterlijk gegeven in principe gebonden moet zijn en blij ven aan de natuurlijke gemeenschap. Jaar ze anders wordt gedegradeerd tot een administratief orgaan. Haar gren zen moeten dus geconformeerd zijn aan die der gemeenschap als localiteit. En daarom is het ook ongeoorloofd een in deling te ontvangen, die de gemeenten dwingt in het keurslijf van algemene richtlijnen. We stemmen in met de conclusie van Dr van der Ven in zijn dissertatie: Aantasting van het gemeen telijk grondgebied, in hoe geringe ma te ook, is alleen gerechtvaardigd, als onomstotelijk vaststaat, dat belangen van hogere orde dan die van plaatselijke aard daarmee worden gediend; deze be langen voorts van een dusdanige im portantie zijn, dat ze opwegen tegen het toe te brengen plaatselijk nadeel en op geen andere, minder ingrijpende, wijze aan deze hogere belangen kan worden tegemoetgekomen. Elke inbreuk op het voortbestaan ener gemeente, hoe gering ook, kan verlies betekenen voor de de mocratie." Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt's Laxeertabletten 65 et. Van Berlijn naar Geneve Bovenstaand opschrift zou de indruk kunnen wekken dat de lezer het verslag van een reis werd aangeboden, ware het niet, dat dit artikel rubriceerde onder „Buitenland." ,,Van Berlijn naar Gene ve"ziedaar het enige resultaat en ie korte tragiek van een Vier-mogend- heden-conferentie, waarover wij ons ver plicht voelen, U een bescheiden over zicht te geven. Verplicht, want aantrek kelijk is het niet, iets te moeten zeggen over niets-zeggende besprekingen. Vorige week werd de conferentie, na dat ze bijna vier weken had geduurd, ijesloten. Over géén der agenda-punten was overeenstemming bereikt. Minister Molotof, die als eerste on derwerp van bespreking wenste: een conferentie van de Grote Vijf, met inbe grip van Communistisch China, zag zijn voorstel al spoedig verworpen. Toen daarna de Duitse kwestie aan de orde kwam, bleek de kloof tussen Oost en West voorlopig nog niet te overbrug gen. De laatste hoop was toen gevestigd op het vredesverdrag met Oostenrijk. De mislukking van de bespreking van dit vraagstuk werd echter de meest aan wijsbare van de gehele conferentie. Toen de Westelijke ministers zonder uitzon dering alle Russische voorstellen hadden goedgekeurd en dus alle hinderpalen voor Oostenrijk uit de weg hadden ge ruimd, voegde Molotof er een nieuwe eis aan toe. Zijn tactiek was vrij door zichtig: de Sowjet-Unie is vooralsnog niet van plan, haar positie in Oosten rijk prijs te geven. Begrijpelijk was de Oostenrijkse teleurstelling, waaraan de bevolking na afloop van de conferentie uiting gaf. Niemand zal ons van pessimisme kun nen beschuldigen, wanneer we de Ber- lijnse conferentie een groot fiasco noe men. In geen enkel opzicht heeft men iets bereiktof toch wel? Immers, wanneer Minister Eden alléén zou spre ken van „een belangrijke stap voor waarts", dan zouden we dit nog met een korreltje zout kunnen nemen. Maar als de onverbeterlijke scepticus, Foster Dulles, spreekt van „tóch vooruitgang", daji vragen we ons af, of er dan tóch nog successen geboekt zijn, al springen ze niet in het oog. Zonder de mislukking te willen ver doezelen, mogen we het als een licht puntje beschouwen, dat men aan het praten is gekomen en gebleven. Bij alle Westelijke voorstellen die tegen de zij ne indruisten, is Molotof in de conferen tiezaal gebleven, die hij vroeger dikwijls uit protest verliet; hij toonde zich nooit (Matth. 13 3) In verband met het kerkelijk jaar wor den altijd in de passietijd (tijd tussen Kei'stdag en Paasfeest) de gelijkenissen besproken, en in de prediking aange legd tot onderrichting op de weg, die uitloopt in de volle betekenis van het Koninkrijk Gods. De Heere Je.ïus nam de eenvoudigste voorvallen uit het leven om de zaken van Gods Koninkrijk af te beelden. Hij heeft dat Koninkrijk afgebeeld in de nietigheid zoals het hier openbaar komt, bij een mosterdzaad, en bij een graankorrel. Gods Woord bevestigd in die oppr.baring de nietigheid van Gods Kerk, daar gesproken wordt ve'vi „een' arm en ellendig -^'Olk" in Zeph. 3. Dat Koninkrijk wordt op aarde genoemd ,,een klein kuddeke." Die zullen het Konink rijk beërven. Alleen genade doet de grootheid kennen van dat Koninkrijk, en wordt verstaan wat in dit hoofdstuk in vers 44 en vorder geschreven staat, bij; „een schat in de akker" en ,,een parel van grote waarde". De innerlijke waarde, en de onverderfelijkheid schit teren uit in de gelijkenissen. Het nie tigste van het Koninkrijk is nog groot, en het grootste van de wereld is nog nietig. Gelukkig die met de bruidskerk uit mag roepen: ,A1 gaf iemand al het goed van zijn huis, ik zou hem ten enen male verachten." In onze overdenking neemt Christus het voorbeeld van de zaaier en gaat voorstellen, hoe het Woord Gods werkt. Onze aandacht valt in de eerste plaats op de zaaier. Een zaaier mag maar niet willekeurig het za.ad wegwerpen, hij moet er een geschikte, en gerechte plaats toe hebben. Er kan gezaaid wor den in opdracht, en ook als eigenaar in de akker. Ook kan het zijn dat men met anderen eigenaar is van de akker en in overleg werkt om de akker vrucht baar te maken. Het laatste kunnen wij in deze geschiedenis vasthouden. De zaaier ging uit om te za^tien, en was dus nog niet bezig. Er zijn wel zaaiers die te vroeg op weg gaan om te zaaien, en ook wel die te laat komen, doch daar v.o:dt hier niet van gesproken. Deze zaaier is op tijd. Deze zaaier heeft re kening gehouden met regen en wind. Niemand anders wordt hier voorgesteld dan Christus zelf, die uitgegaan is om te zaaien. Hij ging uit op Gods tijd. Hij ging uit in overleg met anderen. Hij is uitgezon den om het Woord te zaaien. Hij is de Zaaier, en is ook het Zaad. Een zaaier in de natuur kan wel eens ver keerde stappen maken, en daardoor op de ene plaats te veel, en op de andere plaats te weinig zaad doen vallen, doch deze zaaier doet geen stap verkeerd, een zaaier in de natuur kan weleens tegen de wind in zaaien, doch deze zaaier zaait met de wind mee en wordt gesterkt door de wind. De wind des Geestes werkt op het ogenblik van zaaien en zal ook in de opwas nuttig zijn tot vruchtbaar heid. Het zaad is van grote betekenis. Het moet zaad zijn, het moet vruchtbaar zaad zgn. Dit zaad dat uitgestrooid wordt is het beste en is het eeuwigblij- vend Woord Gods dat nooit verwelkt, en nooit zal sterven. Al kan men uiter lijk aan een graankorrel niet zien dat er leven in is, nochtans is er leven. Dat le ven blijkt pas als dat zaad uitgestrooid is Het moet gezaaid worden. Dat zaad is niemand anders dan Chris tus zelf, die het Zaad genoemd wordt, in Gen. 3 15, en verder het Zaad Abra hams. Hij is het zaad dat gestrooid is door de profeten, en voorgesteld als tot vruchtbaarheid gesteld, en rijke vrucht dragend. Het is een wonderlijk zaad dat alleen vruchten voortbrengt als het ge zaaid wordt, en dan nog wel in een voor en toebereide aarde. De akker waar het zaad gestrooid wordt, moet men op Oosterse wijze in denken. Fen akker met een pad er door waar men de aren kan plukken. Een ak ker waar de kanten met doornen zijn bezet. Ben akker die een rotsgrond bevat en bij plaatsen onvruchtbaar is. De Zaaier werpt het zaad over de gehele akker, met gevolg dat er zaad viel op onvruchtbare plaatsen. Het was niet om dat het zaad niet goed was, maar om dat de akker er niet voor geschikt was. Gods knechten als geestelijke zaaiers hebben te zorgen dat het zaad goed is, en staan niet verantwoordelijk voor de vrucht, doch alleen om het op de juiste wijze uit te strooien. God zal met Zijn Woord doen wat Hem behaagt, en het zal voorspoedig zijn waartoe Hij het zendt. De Heere Jezus verklaart dat het zijn verschillende toehoorders die het Woord horen. Driemaal wordt er in deze ge schiedenis gezegd wat de onvruchtbaar heid is, en eenmaal hoe de vruchtbaar heid gewerkt wordt. Om verwachting te hebben moet de akker zijn voor- en toe bereid. In Jeremia 4 staat dat het de beste verwachting geeft als de akker gebraakt is. Onder de doornen is geen venvachting. Er zijn wel landbouwers die met een stoppelploeg het land klaar maken om te zaaien, en dan kan het wel zwart gemaakt worden, doch de wortels van onkruid zijn gebleven, en als het regent kan het water er niet in. Het beste is dat het Woord Gods als een scherp tweesnijdend zwaard er door gaat, en als een braakploeg het ploeg ijzer er door trekt. Zo moet Gods Woord en Wet alles doortrekken om het zaad te kunnen aanvaarden, en te verenigen. In de natuur kan er nog een tijd tus sen zijn voordat men het zaad uitstrooit, en moet de akker een tqd wachten, doch hier valt alles tezamen. Zoals de zaaier op tijd komt, zo komt ook hier het Woord Gods op tijd, en brengt vruchten voort. In begin en voortgang moet alles medewerken om dat zaad te doen op groeien. Zowel wind, als regen, en zon neschijn zijn noodzakelijk, dat het niet te vlug zal groeien, en ook niet zal ster ven. Waar het vruchtbare aarde is daar maakt het eerst wortelen, en schiet het nederwaarts. Gods werk door het Woord gaat niet eerst de hoogte in, en soms lijkt het wel een mislukking, vooral ais men het begin ziet van het zaad op steenachtige plaatsen, en dat gebruikt de Heere om het te doen wortelen. De bijbel heiligen staan getekend als mid den in de storm, en groeiden zelfs op in ramp en tegenspoed. Nooit anders zal het bij Gods Kerk werken. Het tijd- en verontwaardigd en wist zijn zelfbeheer sing wonderwel te bewaren. De politieke situatie is nog niet ge komen in een stadium van benauwend zwijgen; er is nog plaats voor een open hartig gesprek. Op de laatste dag van de conferentie kwamen de Grote Vier overeen, in April te Geneve een vergadering te beleggen op breder basis. Daar zouden dan ook Korea en de Oost Aziatische vraagstuk ken aan de orde komen. Dushet gesprek wordt voortge zet. Men moet van weerszijden wel nie- we mogelijkheden zien, anders ware het beter, voorlopig niet bijeen te komen. We zullen er echter goed aan doen, onze verwachtingen ten aanzien van Ge neve niet al te hoog te spannen. Het Westen zowel als het Oosten heeft open lijk te kennen gegeven, niets te zullen wijzigen in zijn politiek, niets toe te ge ven of prijs te geven ten koste van het prestige. Men deed geen enkele belofte of er waren voor de andere partij voor waarden aan verbonden, die onaan vaardbaar bleken te zijn. Het gevolg wasgeen resultaat. Een andere vraag is of de vier minis ters dit van te voren niet geweten heb ben. Het spreekt bijna vanzelf dat ze het wisten. Molotof is naar Berlijn gegaan met het vaste voornemen star en onverzette lijk te zijn; hij wist vooruit, dat hij met een dergelijke houding de wereldspan ning niet zou verminderen. Dulles en Eden en Bidault waren er stelling van overtuigd dat de tegenstrijdigheid der belangen te groot was om tot overeen stemming te komenen toch hebben ze zich naar Berlijn begeven! Dat alles geeft te denkenEn thans? Zuid-Korea protesteert, nu de Kore aanse kwestie te Geneve zal worden be handeld. Het Westen stoort zich niet aan deze protesten en gaat z'n gang, eens gezind. todo-China heeft Frankrijk gevraagd, het vuren te staken, totdat ook dat vraagstuk aan de orde zal zijn gesteld. Frankrijk wacht met de besUssing over de E.D.G. totdat de conferentie te Geneve gehouden zal zijn. Zo ziet de wereld met spanning naar Geneve. Nu we ons bevinden „tussen Berlijn en Geneve" is het goed, ons van deze dingen rekenschap te geven. Samenvattend kunnen we van Berlijn zeggen, dat de wereldsituatie er niet is verbeterd, maar ook zeker niet ernsti ger geworden. We kunnen eruit leren dat een conferentie in de meeste geval len meer middel is dan doel. En de wereld ook ieder peiö'^on- lijk moet beseffen het woord van de Psalmdichter dat God niet alleen in, maar ook boven de vergaderingen staat als Hoogste Rechter. Hij heeft op alle conferenties het laatste woord, al ver staat men het niet. En langs de weg van geslaagde en mislukte conferenties leidt Hij do wereld naar het einddoel: de komst van Zijn Koninkrijk. KERKNIEUWS GEKEF. KERK Ds J. H. Winter te Sens (Frank rijk) die een ernstige maagoperatie heeft ondergaan, is thans vooruitgaande. Er is geen reden tot ongerustheid meer. Uiteraard zal er voorlopig nog geen sprake van kunnen zijn, dat ds Winter zijn ambtsbezigheden mag hervatten. Het predikantstractement. De classis Hallum heeft t.a.v. het predikantstrac tement haar ressort in drieën gesplitst. De grote gemeenten met meer dan 700 zielen moeten een minlmumtractement van 6.000.betalen, de middelgrote gemeenten 5550.en de kleine ge meenten 5000.De kindertoelage werd op 200.gesteld per kind per jaar voor de kinderen tot 17 jaar. Voor studerende kinderen blijft de toelage tot 21 jaar. PLECHTIGE HERDENKING TE NIHMEGEN Precies om 13 uur 28 het moment waarop voor tien jaar terug Nijmegen door een bombardement werd getroffen waarbij bijna 900 mensen het leven lieten, legde Burgemeester Mr. Ch. M. J. H. Hustinx nadat twee minuten stilte in acht was genomen een krans aan de voet van het monument op het. plein 1944. Overzicht van deze plechtigheid op de achtergrond de toren van de Stephanus kerk. wondergeloof lijkt wel vruchtbaarder, doch mist de wortel die het wa.re Zaad wel heeft. Alleen voor het vruchtbare werk komt een oogsttijd, en voor de an deren niet, en dan zal het grote onder scheid blijken. Mijn lezer leeft U ook order het Woord? Hoe werkt het Woord dan? Heeft het ooit uw hart verbroken? Al leen het werk van deze Zaaier zal te oogsten geven, en dan is he'' nodig van wij ons ons eigen werk zullen iSien als een mislukking, opdat het Wetk van Christus zijn waardij zal hebben. Geluk kig de akker die God verkiest om dat zaad op uit te strooien, en nog groter v^aar het zaad wortelen maakt, en vrucht draagt. Gods Woord zegt drie maal wat het niet werkt, en eenmaal wat het werkt. En nu elk persoonlijk. Welk soort toehoorder zijn wij? Straks komt de oogst en dan zullen geen men sen selecteren, maar Hij die weet waar de zaaier kwam, en welke akker ont- vangbaar was. Dan zal het kaf geschei den, en het Koren in de schuur komen. Waar Gods vV.ioid ons hier plaatst zal Goa zelf ons ook plaatsen. En de Waar heid zal Gods Kerk vrijmaken. y. DS DIELEMAN -O- ER ZIJN TOCH NOG PLAATSEN IN ONS LAND, WAAR GEEN WONINGNOOD IS!! Zowel ds H. Bardeloos te Dutten als ds W. v. d. Kooy te Waaxens maken in hun resp. kerkbladen een opmerking over de vele leegstaande woningen in hun dorpen. Ds Bardeloos sjelt de vraag of de streek waarin hij woont zo oud ge worden is, dat er geen bestaan meer te vinden is voor jonge gezinnen. Hij oor deelt zijn dorp nog teveel werkeloos te genover het geweld van de opstekende wind. Hij ziet in veler vertrek ook het waarschuwende teken, dat het anders worden moet. Ds v. d. Kooy noemt het een wonderlijke gewaarwording om te zien hoe in zijn dorp van alle kanten le ge huizen een mens aangapen en hij con stateert, dat dit dus ook nog voorkomt in een wereld van woning- en inwonings- nood. In Heukelom ging 6 zusters De Kort in het huwelijk met de vijf gebroeders Berents uit Berkel-Enschot en Jan van Haaren uit Udenhout. Het vermiste m.s. „Domburg" is met vertraging in Wemeldinge aangekomen. Men had zich over dit schip ernstig on gerust gemaakt. De kapitein was even wel getuige van een aanvaring in de buurt van Dinteloord en kan zodoende niet verder inverband met het onder zoek. Een inwoner van Harderwijk zond een brief naar Moscou bij Hollandsche- veld in Drenthe, De brief kwam terecht in Moskou (Rusland) en kwam onbe stelbaar terug. Het dijkherstel te Schouwen kostte 103 millioen. Dr R. Korteweg, Nederlands Kanker specialist waarschuwt met klem op het gevaar van longkanker bij zwaar roken en dan speciaal van sigaretten. Artsen worden bewogen de mensen in Neder land speciaal de jongeren te waarschu wen. „Er moet wat gebeuren" om dit onheil af te wenden, aldus Dr Korteweg. Te De Bilt zal 27 Febr. een Sanato rium voor ooglijders worden geopend. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld; Indonesië: m.s. „Oranje" (11 Mrt); Ned. Nw. Guinea: m.s. „Kota Agof^ng" (4 Mrt.); Ned. Antillen: m.s. „Maas" (1 Mrt.)Siariname: s.s. ,,Baarn" (3 Mrt.)Unie van Z. Afrika en Z,W. Afri ka: m.s. Winchester Castle" (27 Febr.); Canada: s.s. „Waterman" (27 Febr.); s.s. „Averdijk" (3 Mrt.); s.s. American Counseler" (4 Mrt.)Zuid Amerika: s.s. „Andes" (27 Febr.); Australië s.s. ,,Hil- malaya" (27 Febr.); Nieuw Zeeland: via Engeland 27 Febr.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Nu de betonning op het Haringvliet weer is aangebracht en ook de verlich ting (gasboeien) functionneren de veer diensten weer normaal. Ook de dienst Den BommelNumansdorp is weer in gelegd en de veerdienst Sluishaven Din- telsas vaart de gewone dienstregeling. Sedert Woensdag is men op het veer Middelharnis-Hellevoetsluis weer sav. gaan varen, zodat men nu weer met de late diensten van en naar het eiland kan komen. Van Zaterdag 37 Febr. v.m. 13 uur t.m. Maandag 1 Maart v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen P. Knöps, arts. Tel. 2121, Som- melsdijk. Dirksland-Herkingen-Mellssant: Afwezig B. Elvé, arts. Voor spoedge vallen dr P. Boot, Tel. 1877-227, Dirks- land en K. J. Huisman, arts. Tel. 1877- 412, Melissant. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoedge vallen E. Bouman, arts. Tel. 1871269, Stad aan 't HaringvUet en C. W. Kra mers, arts. Tel. 42, Ooltgensplaat. heeft nog een beperkt aantal speciale koopjes in motorrij wielen. Er is vast iets voor U bij! SCHEPENSTBAAT 111—115 Telef. 83950 Kotterdam-Blüdorp

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1