Onze Veerverbindingen De Woningbouw Sanering onzer binnendijken en de ge volgen voor eigenaars en gebruikers Orgelbespeling Dirksland heeft een open Woning bouwvereniging gekregen Grond b emonstering voor zoutgehalte CHR WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEKDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN protestmeeting tegen samenvoeging gemeenten Noodzaak der maatregelen door de drang der omstandigheden WAT HET MOTORPALEIS KERKNIEUWS -^J^ Woensdag 17 Februari 1954 No. 2279 Bedactlebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL. ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarief. Na 6 uur 'a avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschuilt tweemaaJ per week. Woensdag en Zaterdae Het wetsontwerp herziening gemeen- Irjke indeling op ons eiland Goeree erflakkee, waarbij de 14 gemeenten Hen teruggebracht worden tot vier, eft in vele kringen grote verontwaar- ging gewekt. De centrale kiesverenigingen van di- rse partijen zijn in het laatst van de jige week bijeengekomen en hebhen t besluit genomen, het oude comité n actie, tot behoud van de zelfstan- eheid der gemeenten, weer in het leven roepen. Dit comité bestaat zoals be- snd uit diverse gemeentebestuurders 'n onderscheiden politiek beginsel. Het ligt in de bedoeling om in een n de volgende weken, waarschijnlijk gin Maart, een openbare vergadering beleggen, waarin alle gemeenteraads den, en besturen van diverse instan- es zullen worden uitgenodigd, en waar otest zal worden aangetekend tegen et wetsontwerp nieuwe indeling ge- eenten, dat thans voor de derde maal "n de orde komt. Aan de beide Kamers aan de Kroon zal een manifest wor- gezonden. Een nadere bekendmaking waar en anneer deze protestmeeting zal worden fehouden, zal in ons blad worden gepu- liceerd. Van raadsleden uit de verschillende emeenten van ons eiland hebben wij ernomen, dat zij bij de behandeling van wetsontwerp dezelfde houding zullen -rniemen als de vorige keer en tegen Hen stemmen. Zoals wij in ons laatste nummer heb- n gemeld is het met onze verblndin- en te water vorige week hopeloos vast- elopen. Niet alléén het drijfijs, maar ooral de langdurige mist speelde hier- ij een grote rol. Door de Stichting ,,De Flakkeesche emeenschap" is nog geprobeerd voor e veerboten een radar-begeleiding te erkrijgen van de gemeente Rotterdam, ■aar dit bleek niet mogelijk. De radar- stallatie zou op een sleepboot moeten orden gemonteerd, er waren hiervoor .eveel technische moeilijkheden. De Flakkeesche Gemeenschap heeft ■ervolgens een telegram gezonden aan e Minister President, waarin werd ge- ezen op de ernstige verkeersmoeilijk- eden met de vraag om in de toekomst He moeite te doen, ons uit het isole- ent te verlossen. In dit verband werd ok aan de directeur-generaal van de ijkswaterstaat verzocht om de plan- en van de vaste oeververbinding met raoht ter hand te nemen, opdat deze opeloze situatie de laatste zou zijn. Een ander telegram werd gezonden an de Hoofdinspecteur van de Volks- ezondheid, waarin werd meegedeeld, "at sinds enige weken alle speciale po- 'klinieken waren uitgevallen, daar neus- "r-, oog- en kinderartsen, ons eiland iet konden bezoeken. Ook konden con trolerende artsen van Rijksverzekerings- ank en Bedrijfsvereniging ons eiland "oor ijs en mist niet bezoeken, en ern- tige zieken, die in het ziekenhuis te irksland niet konden worden geholpen, onden niet worden vervoerd. Het moet gezegd dat de bemanningen an de veerboten zowel op het Haring liet als op het veer Ooltgensplaat-Din- telsas hun uiterste best hebben gedaan, maar alle omstandigheden waren tegen. De enigste en blijvende oplossing zal dan ook zijn een vaste oeververbinding, waarop zoals hierboven gemeld, bq de Overheid en Waterstaats-instanties is aangedrongen. Thans worden de veerdiensten weer v^ti normaal uitgevoerd; op de rivier is Weinig ijs, losdrijfijs in de havens. Alleen wordt bij donker niet gevaren, omdat Se betonning en ook de verlichting (gas- boeien) ontbreekt. Nu het seizoen vordert lijkt het er op, dat wij de grootste verkeers-ellende te teven zijn en dat vrij spoedig alle veer diensten (ook bij avond) weer zullen sunnen worden ingelast. In „De Banier" van 11 Febr. lazen we Wder bovenstaand opschrift het volgen- ..Dat er, gezien het nog immer zo gro- tekort aan goede en behoorlijke wo- ''ingen, de woningbouw flink ter hand SMomen moet worden, is wel een gebo- *'i Zaak, En dit om allerlei redenen, yjclke niet nader uiteengezet behoeven '6 Worden, dewijl een ieder ze wel kent. Minister Witte heeft een woningbouw- ffogram van 65.000 woningen per jaar. '"et dit getal staat ons land vergelijken- JM Wijze nog ver bij West-Duitsland '«1 achter. Het doet dan ook, om geen ander Woord te gebruiken, wel uiterst vreemd dat socialistische leden in de Eer- Kamer tegen het cijfer van minister "itte bezwaar gemaakt hebben. pezen zijn van oordeel, dat er wat «nnder snel gebouwd moet worden, de- J^'i' 2iJ hij de thans voorgestelde woning- oouw spanningen op de arbeidsmarkt vrezen. ^it doet te meer vreemd aan, als men ;*nkt, dat het de socialisten zijn, die «ds sinds jaar en dag op de opruiming krotwoningen hebben aangedron- De openbare bekendmaking in ons blad van 6 Febr. j.I. van het Waterschap „De Dijkring Flakkee" betreffende de dijken van de tweede waterkering de schenkel- en de tussendijken, bracht de bevestiging van hetgeen velen ver wachten en wat enkelen reeds uit ervaring wisten. Meerdere van de binnendij ken zullen hun oer-oude karakter weer hernemen en zullen uitgeschakeld wor den uit het rechtsverkeer," Daar dit voor zeer velen, zowel eigenaars als ge bruikers van ingrijpende betekenis is, omdat het verboden is in de binnendijk en en in de taluds iets aan te brengen, te verbouwen of wat ook, meenden wij goed te doen op deze materie enigszins breedvoerig te moeten ingaan. We von den notaris J. de Vries te Dirksland zo bereidwillig ons hiervoor de copy te verschaffen en zijn hem daarvoor zeer erkentelijk. Notaris de Vries heeft zich in deze stof zeer goed ingewerkt. In een serie artikelen zal het volgende onder de loupe worden genomen: I. 1. de noodzaak der maatregelen door de drang der omstandighe den. 3. de rechtsgeldigheid van de maat regelen op de wijze, waarop de Dijkring deze genomen heeft. 3. de praktische gevolgen daarvan voor de dijkeigenaar, voor de eigenaar der langs de dijken ge bouwde woningen en de gebrui kers der dijkhoven. 4. de (Wenselijkheid, dat een en an der „anders" gaat, speciaal op fi- nantieel gebied. I. De watersnoodramp heeft geleerd, dat het bezit van binnendijken voor ons eiland van buitengewoon grote beteke nis is geweest. Toen door het breken der buitendij ken plotseling de binnendijken de func tie van zeewering moesten opnemen, bleken deze in eerste instantie als golf breker dienst te kunnen doen en hoe wel zeer veel binnendijken niet de mo gelijkheid te zien gaven, in de toestand waarin ze verkeerden, de functie van zeewering volledig te vervullen, is het behoud van Dirksland en Melissant toch aan hun bestaan te danken. En dadelijk na de ramp gaven ze waardevolle verbindingen! Het is dus volkomen begrijpelijk, dat deze binnendijken, NA de officiële bui tendijk, in hoog aanzien bij onze water staat staan en dat alles in het werk ge steld wordt, om die binnendijken te be houden en uit hun plaatselijke falen le ring te trekken. Ook is het volkomen juist gezien van Gedeputeerde Staten onzer provincie, om het beheer van die binnendijken te koppelen aan het beheer van de buiten dijken en alles onder de Dijkring te plaatsen. Het breken der binnendijken vond plaats, in de eerste plaats daar, waar ondeskundig dwars door de dijk heen was gegraven in het verleden. Speciaal de tankvallen uit de bezettingstijd wa ren zwakke plekken. Ook is gebleken, dat rond de huizen die tegen of op de dijk geplaatst waren, stroomveranderin- gen van het ,,over-"stromende water uit- slijping tengevolge hadden wat tot breuk leidde; dat de opritten zwakke plaatsen waren, dat omwaaiende bomen tot het losweken der binnendijken meewerkten en dat bouwgrond langs de dijken eer der tot breuk aanleiding gaf, dan een gesloten grasmat, waarbij uiteraard op het „gesloten" zijn der grasmat de na druk gelegd moet worden. Het bestaan van een goede verharding (gesloten wegdek) op de kruin van de dijk is voor veel dijken een behoud ge bleken. De eerste maatregel, welke dus in de lijn ligt, is, alle bebouwing langs de dij ken op te ruimen, alle gas-, waterleiding en electriciteitskabels in de dijken als „taboe" aan te merken en alle dijken in gras in te zaaien. Zo rigoureus grijpt de dijkring in het algemeen nog niet in! Slechts plaatselijk, waar een dijk in zijn geheel aangevat moest worden, is het zover gekomen, of althans vrijwel geheel zo ver. Voorbeelden op ons eiland de motorrijder ook zoekt... voor zichzelf of voor zijn motor heeft het! Door rechtstreekse import: „altijd goedkoper altüd beter!" Schepenstraat 111115 Telefoon 82950 ROTTEKDAM-BUjdorp gen en daarbij steeds de 'mond hebben vol gehad over behoorlijke woningen. En ziet, nu er dan het plan gemaakt is om 65.000 woningen per jaar te bou wen, een getal, dat bij de schrikkelgke woningnood stellig jiiet groot te noe men is, zijn het de socialisten, die daar tegen in de Eerste Kamer bezwaar ge maakt hebben. Hoe moeten de duizenden, die nog steeds zich alle moeite getroosten om een behoorlijke woning te bemachtigen, zonder daarin te slagen, dit wel opvat ten? Een behoorlijke woning is toch voor een ieder, ook voor een arbeider, een zaak van groot belang." zijn de Wellestrijpse dijk en de Duiven- waardse dijk vanaf de Wellestrijpse dijk tot de nieuwe dwarsdijk bij de Stoof van Nieuwe Tonge en een groot deel van de Tilse dijk vanaf de hoek van de Lint tot aan de Bommelse Binnendijk (alias Tramdijk). Terzake punt 1 bestaat dus dezerzijds geen enkele vraag omtrent de noodzaak dezer zaken. De wel eens gehoorde opmerking: Als onze buitendijken zo sterk zijn, als de deskundigen beweren dat ze nu na het herstel zijn, behoeven die maatregelen voor de binnendijken niet meer genomen te worden, -willen vrtj stilzwijgend voor bij gaan. Met die opmerking kunnen wij name lijk in geen enkel opzicht accoord gaan. U sluit ook uw voordeur af en hebt dan, hoewel U voor inbrekers dus geen angst meer behoeft te hebben, toch een sleu tel op Uw kabinet en dan wéér een sleu tel op Uw geldkistje! Een bank heeft zijn safes ook achter twee of meer be veiligingen zowel tegen brand als tegen inbraak en beide zo mogelijk dubbel. II. De rechtsgeldigheid van de maatregelen, op de wjjze waar op de IMjkring deze genomen heeft. Onze Grondwet bevat in de artikelen 196 tot en nx^t 199 de bepalingen „Van den Waterstaat" en bepaalt onder meer in het tweede lid van art. 198: de Staten (der Provinciën) zijn be voegd, met goedkeuring des Konings, in de bestaande inrichtingen en regle menten der waterschappen... verande ringen te maken,... en nieuwe regle menten voor zodanige instellingen vast te stellen. Tot veranderingen van de inrichtingen of reglementen kunnen de besturen van die instellingen voor stellen aan de Staten der provincie doen. terwijl in art. 199 wordt bepaald: de besturen van waterschappen, kunnen volgens regels, door de wet te stellen, in het huishoudelijk belang van die instellingen verordeningen maken (dit zijn de z.g. keuren). De plaats gehad hebbende wijzigin gen, waardoor het toezicht der binnen dijken bij de Dijkring is gebracht heeft plaats gehad bij door de Staten van Zuid Holland verordineerde reglementswijzi ging, goedgekeurd bij Koninklijk Be sluit. Dit is in overeenstemming met het voorschrift van onze Grondwet. Met na me is het volgens de wet niet noodza kelijk, dat de lagere waterschapsbestu- ren hiermede ingenomen zijn, nog min der is het noodzakelijk, dat de ingelan den in de poldervergaderingen hierover gehoord worden. Voor zover ons bekend is dan ook in geen enkele polder door welke ingeland ook, hierover stem uit gebracht. Naar onze mening was dit ook niet nodig, en kan geen enkele in geland zich beklagen, niet gehoord te zijn omtrent deze „ingreep in zijn eigen dom." 't Was al verboden!! Bezien wij deze „ingreep" thans na der in het licht van de reeds voor de watersnoodramp bestaande provinciale verordeningen, dan valt in de eerste plaats op, dat alles, wat in de publica tie van de Dijkring thans als verboden wordt aangemerkt, reeds was bepaald in de verordening van de Prov. Staten van 17 December 1918 (laatst voor de ramp gewijzigd in 1925.) Er is dus niets nieuws bijgekomen. De prov. verordening verstond onder „dijken" in de zin van die verordening „de kruinen, de glooiingen of belopen en de bermen" van een aantal met name genoemde dijken, te weten op Over- Flakkee en Goedereede onder meer: de dijken, waarover de zorg is opgedra gen aan het Waterschap „De Dijkring Flakkee", bij het reglement voor die in stelling. Het enig nieuwe is, dat thans een groot aantal binnendijken op Flakkee onder de zorg van de dijkring zijn ge komen bij voormelde reglementswijzi ging. Het lijkt dat dit ingfrijpend „nieuws' is, maar het is het niet, omdat ook in de polderbesturen voor iedere polder af zonderlijk reeds verbodsbepalingen van gelijke strekking voorkwamen. Zowel de provinciale verordening, als het reglement en de keur van de Dijk ring als alle polderkeuren, beginnen met het stellen van het verbod, geven daar naast regelen aan van vergunning tot ontheffing en bepalen allen DAT DE VERGUNNINGEN TE ALLEN TIJDE OPZEGBAAR ZIJN en dat na de intrek king van de vergunning door de vroe- Zaterdag, 20 Februari 1954, te 19.15 uur hoopt de heer Arie J. Keizer weer een orgelbespeling te geven in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Op het pro gramma staan o.a. werken van: Bach, Buxtehude, Handel, Mendelssohn enz. Al met al belooft het weer, evenals de vorige keren, een mooie orgelbespe ling te worden. Laten zij, die nog nim mer zo'n orgelbespeling hebben bijge woond, ook eens komen luisteren. Het is zeer zeker de moeite waard. De toe- gang is vrij. De programma's zijn S, 0.25 per stuk vanaf Woensdag weer verkrijgbaar bij de boekhandel „Vroeg- indeweij", Westdijk, Middelharnis en 's avonds aan de kerk een half uur vóór de aanvang. Het is niet de bedoeling, dat deze or gelbespeling regelmatig door de heer Arie J. Keizer worden gegeven. Er zijn en worden besprekingen en onderhan delingen met andere organisten van de „overkant" gevoerd om in de komende maanden voor dit doel naar Middelhar nis te komen. Onvoorziene omstandig heden voorbehouden zal de heer P, Kerkhof, organist te Rotterdam op D.V. Zaterdag 6 Maart 1934 een orgelbespe- ling,geven en de heer P. Kiel, organist te Bussum op D.V. Zaterdag 10 April 19S4. Door de commissie wordt alles in het werk gesteld om deze orgelbèspeling op een hoog peil te brengen. Laat daarom het publiek blijk geven, dat zij het werk van deze commissie waardeert door in groten getale te komen luisteren. gere vergunninghouder alles in een toe stand gebracht moet worden, als de be sturen der waterschappen zullen ordi neren en aangeven. De publicatie van de dijkring heeft de strekking, deze opzegging der ver gunning voor allen kenbaar te maken; Ze verzacht voor betrokkenen de toe stand nog iets, door kenbaar te ma ken, dat „het inzaaien met gras en het onder taludbrengen der bermen" door de Dijkring zal worden gedaan. Rest nog te onderzoeken of de provin ciale verordening, het waterschapsreg lement en de polderkeuren ook voor oer oude toestanden en die zijn er op Flak kee legio) rechtskracht hebben op dit speciale punt. Er is n.l. ook nog een Onteigenings wet en een Wet opheffing Publiekrech terlijke Belemmeringen. Let wel, de be doeling is niet te zeggen, dat men de werkzaamheden kan tegenhouden; dit in geen geval. Maar het is een open vraag, of een verordening en een keur, zelfs al zijn ze bij Koninklijk Besluit goedgekeurd, rechtskracht hebben, als ze indruisen tegen een wettelijke bepa ling. Er schijnen rechterlijke uitspraken te zijn, dat een keur nimmer zo ver kan gaan, dat het practisch op een onteige ning zonder vergoeding zou neerkomen. Wij willen ons in deze materie niet wa gen. Het Provinciaal Bestuur van Zuid Holland heeft aan een betrokkene laten weten, dat zij meent, dat geen vergoe ding behoort te worden gegeven; weer op andere grond. Het Prov. Bestuur redeneert als volgt: Een dijk heeft nu eenmaal een openbare bestemming als dijk. Deze openbare be stemming heeft er op gezeten vanaf het tijdstip, waarop de dijk in het verre ver leden eenmaal gelegd werd. Misschien heeft ten aanzien van een bepaalde dijk de „afwerende" bestemming geruime tijd' „geslapen", verloren gegaan is ze nimmer (Opgemerkt zij dat een zodani ge bestemming nimmer door verjaring kan teniet gaan). Een eigenaar of erf pachter aan een dijk heeft altijd gewe ten, wat hem boven het hoofd hing ten gevolge van die bestemming en ervaart het thans in meerdere of mindere mate. Wat van deze opmerking van het Provinciaal Bestuur waar zij, in ieder geval is dit waar ten aanzien van alle werken, welke zijn aangelegd aan of langs de dijken na 2 November 1810, toen bij keizerlijk decreet door Napoleon al soortgelijke voorschriften gegeven werden als in de thans geldende „pro vinciale verordening op het bouwen op de zee- of rivierwaterkerende dijken en het graven in deze" d.d. 17 December 1918 goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 14 Februari 1919 nummer 56, en afgekondigd in het Provincieblad jaar gang 1919 nummer 30 sedert enkele malen gewijzigd. Voor de nog oudere schijnt de toe stand iets ingewikkelder, omdat de oudere gevestigd zijn op „ambachts- heerlijke" gronden en alle ambachtsrech- ten voordien in de Napoleontische tijd waren afgeschaft en enkele dier rechten weer, nadien door de Souvereine Vorst Willem I werden teruggegeven aan de ambachtsheren, evenwel niet als volle dige oud Hollandse heerlijke rechten, doch als normale eigendomsrechten. Verschillende in de 19e eeuw gevoerde processen tussen ambachtsheren en wa terschappen of polders kunnen getuigen, dat dit een materie is, die niet in kort bestek te bezien is. Soms vielen die pro cessen uit in het voordeel van de am bachtsheren, soms in het voordeel van de polders. We zullen hopen, en onder punt 4 be spreken, dat dergelijke processen niet nodig zullen zijn. (Wordt vervolgd) UIENVEILING 16 FEBKUARI Alle sorteringen 10.27 tot 10.77 per 100 kg. Aanvoer 34000 kg. Toen de heer van Berkel te ongeveer 7.30 uur jl. Vrijdag de vergadering open de was het zaaltje van „Vermeulen" tot de laatste plaats bezet. Spreker heette allen van harte wel kom, in 't bijzonder de heer L. v. d. Waal, die op deze avond een inleiding zou houden. Daarna liet spreker in 't kort de voorgeschiedenis van deze op richtingsvergadering de revue passeren, o.a. het verzoek van een aantal bewo ners om toegelaten te worden als lid van de bestaande woningbouwvereniging De heer van Berkel sprak zijn spijt er over uit dat men dat verzoek afgewezen had. Daar echter enkele bestuurders van de bestaande gesloten woningb. vereen, aanwezig waren hoopte spreker, dat zij misschien straks nog iets naders mee te delen zouden hebben. Tenslotte liet spreker uitkomen, dat bij 't eventueel oprichten van een open woningbouwvereniging het bestuur van deze woningb. vereen, zou moeten be staan uit personen van verschillende ge zindten. Hierna gaf spreker het woord aan de heer L. v. d. Waal, de inleider van deze avond. De heer van der Waal begon met het ontstaan van de Woningb. Verenigingen in Nederland en hun doelstelling. Het ging om de verbetering van de arbei derswoningen in 't algemeen. Tussen 19251945 zijn de Woningb. Vereen, in gebreke gebleven met 't bou wen van goede woningen. Na 1945 wel bouwen, doch nu huur problemen en de moeilijkheden van 't bouwvolume. Daar om moet er versobering plaatsvinden, maar toch doelmatig. Duplexwoningen zijn uit de nood geboren. De woningb. vereen, moeten volgens spreker het initiatief nemen bij de krot opruiming. Ir Witte geeft nu nieuwe richtlijnen aan waarbij de woningb. verenigingen een zeer grote taak zullen verkrijgen. Daarom juist nu open woningb. vereni gingen die in samenwerking met ge meentebesturen zullen moeten bouwen, propageerde spreker. Bij toewijzing van woningen zouden de leden eventueel voorrang moeten ver krijgen. Er wordt per gemeente slechts één woningb. vereen, toegestaan en dat zou volgens de mening van de spreker een open woningb. vereen, moeten zijn. Na de pauze werden nog enkele vra gen beantwoord, waarbij de secr. van de bestaande gesloten woningb. vereen. ook het woord kreeg. Het is wel heel typisch, dat juist de heer Rooij in deze oprichtingsvergade ring van de open woningb. vereen, het woord kreeg om klachten van de ge sloten woningb. vereen, te kunnen be antwoorden. Na de beantwoording der vragen, werd met een zeer grote meerderheid besloten een nieuwe open woningb. vereen, te stichten. Op de vergadering gaven zich direct 50 leden op. Het voor lopig bestuur werd samengesteld uit de heren S. Albregts, W. Kardux Cz., Joh. Jongejan Pz., T. van Prooijen en P. v. Berkel. Te plm. 11 uur sloot de heer van Berkel deze vergadering met een opwekkend woord. (Niet van onze gewone corresp.) De jongste van de prinsessen van ons Koninklijk Huis, H.K.H, prin ses Marijke viert Donderdag 18 Fe bruari a.s. haar zevende verjaardag. Als jongste prinses is zij zeer zeker de lieveling van ons allen. Wij bidden haar toe dat de Heere haar spare en drage tot in lengte van dagen, tot vreugde van de Koninklijke fa milie en van ons gehele Neder landse volk. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting deelt mede dat: In de komende weken zal een groot aantal monsters worden genomen voor bepaling van het zoutgehalte van de grond. Om dit werk een zo vlot moge lijk verloop te doen hebben zouden wij het op prijs stellen wanneer U op een der in dit schrijven genoemde zitdagen wilde verschijnen om uw percelen aan te wijzen die voor dit onderzoek in aan- merkmg komen. Het is onmogelijk om alle percelen te onderzoeken. t Percelen die bestemd zijn voor de teelt van granen of bieten behoeven niet te worden onderzocht. Alleen daar waar U een ander gewas vwlt verbouwen is onderzoek nodig. Kiest U daar voor uit percelen die ten tijde van de overstro ming ongeploegd waren, of met tarwe of haver bezaaid waren, in ieder geval percelen waar in 1953 de gerst goed groeide. De zitdagen worden gehouden: Woensdag 17 Febr. van 10.30—12.30 uur op de Beurs te Sommelsdijk; Don derdag 18 Febr. van 10.3012.30 uur op de Beurs te Dirksland; Donderdag 18 Febr. van 10.3012.30 uur op de Beurs te Ouddorp; Donderdag 18 Febr. van 15.0017.30 uur ïn De Gouden Leeuw, Goedereede; Donderdag 18 Febr. van 10.0012.00 uur in Café Huibrechtse, Achthuizen; Donderdag 18 Febr. van 15.00—17.30 uur in Hotel Hobbel, Oolt- gensplaat; Vrijdag 19 Febr. van 10.30 12.30 uur in Hotel De Weerd, Oude Ton ge; Vrijdag 19 Febr. van 10.0012.'00 uur in Hotel Kaashoek, Stellendam; Vrij dag 19 Febr. van 15.0017.30 uur in Ca fé van der Werf, Melissant; Vrfldag 19 Febr. van 9.0012.00 uur in Hotel Zaaijer, Middelharnis; Vrijdag 19 Febr. van 15.0017.30 uur in Café Smits, Stad aan 't Haringvliet; Zaterdag 20 Febr. van 10.3012.30 uur in Hotel Keijzer, Den Bommel; Zaterdag 20 Febr. van 10.3012.30 uur in Hotel Osseweijer, Nieuwe Tonge; Zaterdag 20 Febr. van 10.0012.00 uur in Café Van der Velde, Herkingen. Het onderzoek is geheel gratis. Wij verzoeken U wel niet meer percelen op te geven dan strikt noodzakelijk is. HERV. KERK KWEEKSCHOOL, OP DE VELUWE Naar wij vernemen heeft de Minister van Onderwijs toestemming verleend om in samenwerking met de bestaande Kweekschool Rehoboth te Utrecht op de Veluwe parallelklassen te stichten, die dan uitgaan van de Stichting Chris telijke Kweekschool op de Veluwe. Hier mede gaat een reeds lang bestaand ver langen in vervulling naar een kweek school die speciaal bedoeld is om Herv. Geref. Onderwijzers en onderwijzeressen op te leiden, waaraan zo groot gebrek bestaat overal in het land. Het bestuur van bovengenoemde stichting bestaat uit de volgende personen: Ds J. van Sliedregt te Ede, voorzitter; Ds B. Slin- genberg te Ede, 2e voorzitter; W. Wij- nands te Wageningen, penningmeester G. Verheul te Ede, secretaris; Ds R. de Bruin te Barneveld; J. G. Kohier te Har derwijk, J. Kroles te Ermelo, Ds A. Vroegindeweij te Veenendaal, Ds G. Wil- lemsen te Hierden, P. van Woerden te Arnhem. In goede samenwerking met kerken van gereformeerde belijdenis, heeft de stichting ten doel de opleiding van onderwijzers in het algemeen en die van Hervormd Gereformeerde leerkrach ten in het bijzonder. DIRKSLAND Gevonden voorwerpen. Vanaf 17 Aug 1953 zijn de volgende gevonden voor werpen nog niet afgehaald: een vulpot lood, een paar zware rubberlaarzen, een armband, zakje inhoudende een paar regenpijpen, een blauwe jekker, een En gelse sleutel, een winterjas, een ijzeren ploegwieltje, een gouden kettintje met zilveren kruisje, een paar zwarte glacé dameshandschoenen, een lederen motor handschoen, een zwarte onderjurk (nieuw), een gereedschapstang, 3 munt- biljetten van een 1.,een grijze want met rode bloempjes, een zwarte kinder- want. Te bevragen bij de postcomman- dant wachtmeester Schilders. OOLTGENSPLA4T Uitbetaling. Uitbetaling van steun aan kleine zelfstandigen zal plaats heb ben Woensdag 17 Febr. nam. 1.30 uur op het gemeentehuis. - (Ingang Molen dijk). Kaart meebrengen. Huizen gekocht en verkocht. De he ren C. Fun, Jac. v. d. Welle, W. Hokke en Andr. Kreeft hebben hun woning aan de Prins Hendrikstraat onderhands ge kocht van dhr P. Kloet te Rotterdam. Veerdiensten. Het veer Sluishaven- Dintelsas heeft Maandag de dienst her vat en vaart volgens de dienstregeling met uitzondering van de eerste en laat ste dienst. Het veer Den Bommel-Nu- mansdorp zal Woensdag met de Bea trix" de dienst hervatten. SXAD AAN 'T HARINGVLIET Macht van het Kleine. Door de afd. Stad aan 't Haringvliet van de Vereni ging „De macht van het Kleine" werd voor deze vereniging een bedrag van 66.18 gecontribueerd. Beroepen. Bij de Herv. Gemeente is een beroep uitgebracht op cand. W. van Herpen van Rotterdam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1