Opnieuw de samenvoeging Ijs en vervoer Jaarvergadering der Landbouw- vereuiging „Sommelsdijk" Ontsluiting van onrendabele gebieden Water leiding in Goeree en Overflakkee Woensdag 10 Februari 1954 No. 2277 GUB WEEKBLAD OP GEREFOBMEEBDË (iBüNDSLAti VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Derde aanval op de zelf standigheid der Flakkeese gemeenten Pogingen voor een open Woningbouwvereniging te Dirksland Tientallen boerderijen zullen worden aange sloten. Er komt hulp uit Noord- Holland bij de aanleg. Ds G. J. Koolhaas Jubileum van de Voorzitter, de heer J. Mastenbroek Lezing over ontzilting en zaaiplannen 5chmmmet{e. Helicopter- dienst 26e Jaarjtang Kedactiebureau: Pr. HENDRIIfSTKAAT 14, MUXDEUIARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerg TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870-2017 Verschfint tweemaal per week. Woensdag en Zaterdai; ABONNEMENTSPEUJS: f 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bt) contract speciaal tarlet. I. Verleden week hebben Gedep. Staten van Zuid-Holland voor de derde maal sedert 1947 bij de raden der 13 gemeen ten van Goeree en Overflakkee een door hen geconcipieerd wetsvoorstel aanhan gig gemaakt, dat een radicale herzie ning inhoudt van de gemeentelijke in deling door het aantal tot 4 terug te brengen. In ons nummer van j.l. Zater dag hebben we de hoofdzak,;n ervan weergegeven. Thans willen we 6én en ander mededelen uit de Memorie van Toelichting en daarna onze mening er over zeggen. Als spoedig na de ramp werd bekend, dat G.S. hun vroegere vastgelopen plan nen inzake de samenvoeging weer zou den opvatten. Als instrument daartoe werd mede gebruik gemaakt van de be roemde „Plancommissie," die aUerlei rapporten heeft opgesteld, welke inhoud aan slechts weinigen bekend is. Op de samenstelling van deze commissie is te recht veel critiek uitgeoefend, want het aantal Hagenaars, dat erin zat, over trof dat der Flakkeeënaars, terwijl bo vendien de ambtshalve erin zittende burgemeesters niet geacht konden wor den de bevolking te vertegenwoordigen. In deze „Plancommissie" is ook de sa menvoeging behandeld in voor G.S. gun stige zin. In de Memorie van Toelich ting schrijven G.S. n.l., dat zij op grond van hun contact met de streek en van besprekingen met eeii commissie, sa mengesteld uit leden van de Dagelijkse Besturen van alle betrokken gemeenten de indruk hebben verkregen, dat de ge dachte om van de 13 gemeenten er 4 te maken daar instemming heeft verkre gen! Nu weten we allen, dat de vroegere voorstellen door alle gemeenteraden be halve Oude Tonge verworpen zijn met vrijwel algemene stemmen. Het bleek, dat de bevolking er unaniem tegen was. Dit bleek uit de stemmingen in de ra den, uit de pers en uit vergaderingen, o.a. één te-MiddeUiamis, bijeengeroepen door dhr Dijkers, wethouder van Som- melsdijk, die toen nog fel tegen was, maar nu zijn draai heeft genomen. De notulen der genoemde Plancommissie" zijn geheim, maar het zou toch wel de moeite waard zijn om te trachten te weten te komen, wat men daar „bij ons, over ons en vrijwel zonder ons" heeft verhandeld. Is Flakkee daar „verkocht" aan G.S.? Hebben de daarin zittende Flakkeeënaars mede bewilligd in het vermoorden van de gemeentelijke zelf standigheid van onze dorpen? Hoe heb ben onze „vertegenwoordigers" daar on ze eilanden behartigd? liaarover moe^ allereerst licht komen! Intussen staan we nu voor het feit, dat G.S'. ten derden male een poging willen wagen hun zin door te zetten. Blijkbaar gaan ze van de stelling uit. dat de aanhouder wint. Doordat ze van uit de streek volgens hun zeggen bijvai hebben gekregen, werd hun herhaalt, initiatief mogelijk succesvoller. En wel licht heeft ook de overweging een ro gespeeld, dat de bevolking, vertegen woordigd in hun gemeenteraden, dt vasthoudendheid van G.S. ziende, een fa talistische of defaitistische houding zou aannemen, denkende, dat er tegen dit heren in Den Haag toch niet op te tor nen viel. Laten we op de voorgrond stellen, dat er van een dergelijke houding geen spra ke kan en mag zijn. Er is niet de min ste reden voor de gedachte, dat G.S het pleit zullen winnen. Men moet niei. vergeten, dat het niet G.S. zijn, die uit eindelijk beslissen, maar de Ministei van Binnenlandse Zaken en in hoogstt instantie de Tweede Kamer. En we moeten het nog zien gebeuren, dat èi de Minister èn de Kamer een Wetsont werp doordrijven, waarvan ze weten dat vrijwel de gehele bevolking van Goe ree en Overflakkee er vierkant tege^ is. Er gebeuren tegenwoordig zeer zekei dingen, die in flagrante strijd zijn mei de door iedere partij zo hoog geroemde democratie, maar indien men het zov durven bestaan tegen alle regelen vai democratie in onze eilandbevolking eei gemeentelijke indeling op te dringen waar ze om principiële en practischt redenen zich fel tegen moet verzetten i3an kan men beter eerlijk Bekennen, dai men in Den Haag de democratie aan zün laars lapt. We meenden deze dingen voorop te moeten stellen en willen nu de Memorie bezien. G. S. schijnen nogal haast te willen maken. De raden moeten binner. twee maanden beslissen, de nieuwe raadsverkiezingen moeten reeds vóór 1 November 1954 hebben plaats gehad er fle gehele nieuwe situatie zou op 1 Jal nuari 1955 in werking moeten treden We durven wel voorspellen, dat G.S. me; 3it tijdschema verkeerd zullen uitkomen Zelfs al verloopt overigens alles naai hun wens. De inhoud van de Memorie is thans inderdaad zakelijk en steekt dus zeer gunstig af bij die van 1947, toen de be volking allerlei discriminaties te horen Kreeg. G.S. hebben aangevoeld, dat er in het Flakkeese samenvoegingspro- Dleem duidelijk twee geheel verschillen- ae elementen zitten, waarop wij in ons Wad al herhaaldelijk hebben gewezen, laatstelijk m ons artikel van 9 Decern- toen we de besprekingen in de iwe»da Kamer over deze materie in het algemeen hebben vermeld. Wij bedoelen dit, dat deze kwestie niet voor alle ge meenten precies eender ligt. Er zijn sa menvoegingen, die vanzelfsprekend zijn, doch er zijn andere, die een gans ander karakter vertonen. Deze twee groepen moeten we goed uit elkaar houden en dat heeft men gelukkig tot dusver in de Tweede Kamer ook gedaan. Wanneer G.S. in hun M.v.T. zeggen, dat ze tot dit voorstel aanleiding hebben gevonden in de omstandigheid, dat de huidige in deling onjuistheden vertoont, welker voortbestaan op de duur tot onhoudbare toestanden moet leiden, dan hebben ze daarin zonder twijfel gelijk. Zij wijzen er dan op, dat MiddeUiamis en Som- melsdijk reeds lang tot één kom zijn samengegroeid, wielk proces zich na 1900 heeft voltrokken; dat deze dorpen economisch, maatschappelijk, organisa torisch en kerkelijk ineengegroeid zijn en dat samenvoeging ervan administra tieve verbeteringen zal brengen, terwijl toewijzing van woonruimte, coördinatie van uitbreidingsplannen, onderwijs (voor al V.G.L.O.) en havenproblemen gemak- keUjker zullen worden. Voorts, dat Dirksland belemmerd wordt door het grondgebied van Melissant, dat er als een ring omheen ligt en dat de situatie in Kralingen, dat administratief over 3 gemeenten verdeeld is, beslist verande ring behoeft. Ook de indeling van Acht- huizen, dat sedert de bouw van een R.K. Kerk en een liefdegesticht geen gehucht meer is, maar een behoorlijke gemeen schap, kan niet gehandhaafd worden, daar het ten dele onder Den Bommel en ten dele onder Ooltgensplaat ressor teert. En tenslotte wordt in dit verband de grens genoemd tussen Ouddorp en Goeree, die onmiddellijk langs de be bouwde kom van laatstgenoemde ge meente loopt, waardoor uitbreiding van Goeree in de gewenste richting niet mo gelijk is. Wij zijn van mening, dat er inderdaad geen steekhoudende bezwaren zijn in te brengen tegen samenvoeging van ge meenten of gedeelten ervan, die histo- Alhier zal Vrijdag 12 Pebr. a.s. in de zaal Vermeulen een poging worden on dernomen om te komen tot het oprich ten van een nieuwe open woningbouw vereniging. Dhr L. V. d. Waal voorz. van de wo ningbouwvereniging in Middelharnis zal een inleiding houden over Waarom een open Woningbouwvereniging Aanvang 7.30 uur. Belanghebbenden en belangstellenden worden verzocht op tijd aanwezig te zqn. risch-feitelyk reeds één gemeenschap vormen. Samenvoeging is hier vanzelf sprekend en slechts een sanctionnering van een de facto bestaande toestand. Gans anders is het echter gesteld met de andere gemeenten. Wanneer G.S. in hvm M.v.T. verder gaan en zeggen: „Bij het onderzoek, waartoe de wens tot het wegnemen van deze onjuistheden leidde, kwamen bepaalde feiten en omstandig heden in een zodanig licht te staan, dat de vraag zich opdrong, of het niet aan gewezen zou zijn de gemeentelijke iiv- deling op het eiland in het algemeen aan een herziening te onderwerpen; G.S. hebben gemeend, deze vraag beves^ tigend te moeten beantwoorden," dan moeten we daartegen met de meeste na druk opponeren. We weten dat G.S. van Zuid-Holland niet alleen staan in hun pogingen een heel andere soort sa menvoeging door te voeren. Hun colle ga's van Noord-Holland en van Zeeland (Schouwen en Duiveland) zijn er ool^. mee bezig. Maar niettemin of liever juist daarom moet aan dit nieuv/e type samenvoeging, dat op doctrinaire overwegingen berust, een beslist halt worden toegeroepen. De aanhoudende geruchten over de aansluiting van onrendabele gebieden op ons eiland aan het distributienet der waterleiding, hebben ons aanleiding gegeven daarover eens nadere inlichtingen te vragen aan het Waterleidingbe-i drijf. Daar vverd ons medegedeeld, dat deze geruchten althans ten dele, kon den worden bevestigd. Nadat gebleken is, dat gerekend mag worden op een Rijksbijdrage in de jaar lijkse tekorten als gevolg van de aansluiting der onrendabele gebieden, zijn onderhandelingen geopend met de Cultuur-Technische Dienst. Gebleken is, dat de Waterleiding óók een subsidie zal mogen verwachten van die zqde op de onrendabele aansluitingen voor boerderijen, vast te stellen aan de hand van de oppervlakte der aldus aan te sluiten boerderflen. Dit vaststaande, heeft het Bestuur der Waterleiding mede gelet op het feit, dat in de per 1 Januari 1954 van kracht geworden zijnde nieuwe tarieven ook een bijdrage van de aangeslotenen begrepen is voor de kosten van aansluiting van onrendabele gebieden besloten, om over te gaan tot aanleg van een ge- leelte der onrendabele aansluitingen op GoereeOverflakkee. De benodigde asbest-cementbuizen Jaarvoor werden besteld en zijn inmid dels gedeeltelijk aangevoerd op het eiland, de daarvoor benodigde technische krachten worden door de welwillende medewerking van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf Noord-Holland, in het kader van hulpverlening voor de ramp oeschikbaar gesteld, terwijl tenslotte de vereiste vergunningen voor het leggen der leidingen door de diverse instanties bereids werden toegezegd. Derhalve staat momenteel niets de aanvang van de aanleg meer-in de weg ware het niet, dat de vorst intussen een spaak in het wiel steekt en het mogelijk maakt, het vereiste grondwerk te doen uitvoeren. Vast staat nu echter dat zodra de dooi zal intreden, door het bedrijf direct zaX worden aangevangen met de aan fluiting van de Kranendrjk, de Magda- lenadijk, de Oostmoersedijk, van de Dui- /enwaardse-Oudelandsedijk, en de Oudel Jijk van Stad naar Nieuwe Tonge, waar- Jöor kan worden aangenomen, dat ruim een honderdtal onrendabele aansluitin gen op korte termijn aan het distribu- cie-net der Waterleiding zullen worden aangesloten. Voor deze aansluitingen za\ waar schijnlijk het normaal geldende tarief worden toegepast met dien verstande, dat met het oog op de bijzonder hoge kosten van aansluiting (de gemiddelde kosten per aansluiting komen op 2000- f 2500.een minimum-afname moet .vorden gegarandeerd bedragende voor boerderijen per jaar 100.en voor woningen 30.per jaar (waarvoor dus water tegen het normale tarief ATordt geleverd). Teneinde misverstand te voorkomen wordt er met nadruk op gewezen, dat overeenkomstig de voorwaarden de aan- jegkosten der dienstleidingen voor re kening van de aangeslotenen komen, In Dtjzondere gevallen waarin deze kosten aen onoverkomelijk bezwaar voor de aangeslotenen zouden opleveren, heeft •iet Waterleidingbestuur een bijzondere betalingsregeling goedgekeurd, waartoe t.z.t. overleg met de Stichting kan wor den gepleegd. De onvermijdelrjke vertraging in de aanvang van de aanleg maakt het mo gelijk, om alsnog nader te overwegen de mogelijkheid om ter bestrijding van Ie toenemende structuele werkloosheid op ons eiland het benodigde graafwerk met Rijkssubsidie te doen uitvoeren met handkracht in plaats van de oorspron kelijk aangenomen mechanische kracht. De onderhandeling-en hierover zijn op dit moment nog niet in een zodanig sta dium gekomen, dat reeds thans kan worden gesteld dat de zekerheid be staat dat door de aanleg van deze on rendabele leidingen mede een object naar voren komt waarmede de werk loosheid kan worden bestreden. Er be staat echter op grond van de door de Waterleiding ontvangen voorlopige me dedelingen gerede aanleiding om aan te nemen, dat ook deze onderhandelingen tot een gunstig resultaat zullen leiden. De vraag, of nu terstond alle onren dabele aansluitingen tot stand zullen komen, moet op dit moment ontkennend worden beantwoord. Vanzelfsprekend wordt er vanwege de subsidie-verlening een maximum-grens gesteld voor de aansluitingskosten per perceel, hetgeen met het oog op de r£imp, voor Goeree- Overflakkee reeds op een aanzienlijk hoger bedrag gesteld werd dan volgens de bestaande richtlijnen toegestaan wordt. Naast nog enkele minder grote per celen buiten de hiervoor genoemde, zul len er dan ook voorlopig nog onrenda bele percelen bleven bestaan, waarover het Bestuur der Waterleiding in nauw overleg met de betrokken autoriteiten zich nader zal moeten beraden of en zo ja, op welke wijze aan de betrok kenen alsnog water zal kunnen worden geleverd, hetzij door middel van een buis leiding, tankwagen of anderszins. Omtrent de (onrendabele) aansluiting van de gemeente Ouddorp aan de wa terleiding zijn onderhandelingen gaande tussen het Waterleidingbestuur en voor noemd Gemeentebestuur. KERKNIEUWS Vrgdag a.3. wordt Ds G. J. Koolhaas, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk 70 jaar Ds Koolhaas, die thans te Lopikerkapel woont, was van 1928 1938 te Charlois werkzaam. Van Char- lois vertrok hij naar Huizen. In Janu ari j.l. is hij na veertig dienstjaren met emeritaat gegaan. Hij heeft vele func ties in het verenigingsleven bekleed. Ge durende zign verblijf in Charlois kwam er een wijkgebouw tot stand, zomede de Julianakerk aan de Heyplaat. Ds Koolhaas is ridder in d« Orde van Oran- je-nassau. Sedert het verschijnen van ons laat ste nummer is het met het vervoer over het Haringvliet kwakkelen geweest. Vrijdag 5 Februari raakte de veerboot vast in het ijs en is de post per sport- vliegtuig van het eiland naar IJpenburg overgebracht. Ook Zaterdag 6 Febr. zijn twee vluchten vice versa voor postver voer gemaakt en ook Maandag 8 Fe bruari j.l. Men zou het nu Dinsdag weer via de veerboten doen, daar er Maandag door de Zuidelijke wind weinig ijs was en de vaarten vrij regelmatig verliepen. Voor heden Dinsdag stonden er weer vier vaarten vanaf MiddeUiarnis-haven op het programma, n.l. v.m. 6.40, 11.10, 13.40 en 15.50 uur. De mist bleek van daag echter een handicap te zijn, de eerste boot kon daardoor eerst een paar uur later vertrekken. Vanaf Hellevoet- sluis arriveerde de eerste boot om ca. 10 uur v.m. Middelharnis-haven. Blijft het een kwakkelvorstje, danzgn we de moeilijkheden nog niet kwijt. We hebben bewondering voor de be manningen, die zich zoveel moeite ge troosten, om de communicatie met de vaste wal te onderhouden. Op het eiland Marken werd Vrijdag j.l. een ijsfeest gehouden. Men ziet hier de Markers in hun tj'pische klederdracht. Marken was per auto van de vaste wal bereikbaar. J.l. Donderdagavond kwam de landbouwvereniging Sommelsdijk" in verga dering bijeen. In een kort openingswoord memoreerde de voorzitter de heer J. Mastenbroek, de ramp, die, hoewel er gelukkig geen slachtoffers te betreuren waren, zo diep ingreep in ons dagelijks bestaan, dat naast het financiële en materiële verlies, thans nog weinig hoopgevends is te verwachten in het ko mende jaar. Met grote omzichtigheid dient het bouwplan te worden samen gesteld daar verschillende gewassen zeker ook dit jaar zullen afvallen. Han delt alleen op advies van de Voorlichtingsdienst en beperkt zodoende uw ri sico's zo sprak de voorzitter. 1 Na voorlezing van de notulen en het jaarverslag werd de voorz. met enkele toepasselijke woorden een fraaie vulpen aangeboden voor het feit, dat hij 25 jaar de voorzittershamer hanteerde. Met en kele woorden dankte de voorzitter voor dit blrjk van waardering. De rekening en verantwoording van de penningmeester werden goedgekeurd. In de commissie tot nazien der reke ning werden benoemd de heren A. van Lente, J. Volwerk en L. v. Nimwegen. De aftredende bestuursleden de heren H. v. Lente en L. Joppe werden met meerderheid van stemmen herkozen. Voor de aanbesteding kunstmeststof fen kwamen inschrijvingen binnen van de Caago en de N.V. Kooman en Co. Als laagste inschrijver kwam de Caago uit de bus, zodat deze ook dit jaar weer mèt de levering van de benodigde kunst meststoffen zal belast worden. Na afhandeling van deze huishoude lijke zaken kwam de heer Le Suisse van de Landbouwvoorlichtingsdienst direct aan het woord. Spreker begon met de opmerking dat het zoutgehalte van de grond in hoofd zaak de gewassenkeuze zal bepalen. Voor een goed overzicht wat betreft hoever thans het ontziltingsproces is ge vorderd gaf spreker eerst de C-cijfers aan die kort na de ramp in de omlig gende polders zijn opgenomen. Deze cij fers zijn gemiddelden en geven dus geen afzonderlijk beeld van elk stuk land. Bij van VUet (Gors) rechts was dit C-cijfer 5 6, Unks was het 9. In de Westplaatpolder 15 tot 20, evenals in het Oudeland van Middelharnis en Som melsdijk. Op de laatste gehouden contro le van 12 Januari j.l. bleken deze cflfers als volgt te zijn gedaald. Bij van Vliet rechts van 2 tot 2,5, links van 23, Westplaatpolder 5,2, evenals in het Oudeland. Deze cijfers zijn iets hoger dan het gemiddelde van het hele consulentschap, waaronder de ze gemeente ressorteert. Bij eventuele regenval in Februari of Maart kuimen deze cijfers nog verder dalen. De huidige vorstperiode komt de ontzilting niet ten goede en kan zelfs oorzaak worden dat vóór het inzaaien der gewassen geen verdere daling plaats vindt. Alleen in de polder rechts van van Vliet zal het mogelijk zijn uien te telen als het weer medewerkt. Met een C-cij fer van 1,5 tot 2 kan dit ook in andere polders op voorzichtige schaal worden geprobeerd. De oogstverwachting van uien op land met een C-cijfer van 2 is 75%, bij normale weersgesteldheid. Voor aardappelen bij een C-cijfer van 2,5 3 moet ook niet op een hogere op brengst dan 75% gerekend worden. Bij het telen van aardappelen spreekt ook de kwaliteit een woordje mee. Voor consumptie werd vorig jaar ƒ2. f 2.50 per 100 kg minder betaalt van wege het lage zetmeelgehalte dat reeds bij een C-cijfer van 1,5 merkbaar wordt. Voor pootgoed gelden deze bezwaren niet, wel wees spreker op het te ver wachten structuurverval van de grond, waardoor vorig jaar in de Hoekse Waard van 20 tot 30% kwaad voorkwam na het rooien, niettegenstaande er van een zware aantasting in het blad niet ge sproken kan worden. Spreker beklemtoonde de noodzaak voor het aanwenden van gips. Alleen deze kan de bouwvoor gezond maken. Vooral na het inzaaien van bieten is het gewenst na de laatste grondbewer- king 1000 kg gips per ha te strooien. Door het structuurverval zal 11.I. de korstvorming funest zijn voor de op komst der kiemplanten. Niet het C-cijfer maar de structuur van het zaaibed is de voornaamste fac tor voor het slagen der verschillende in te zaaien gewassen. Het is dus beter. volgens spreker, gips aan te kopen in dien deze niet meer voorradig is dan het risico te aanvaarden van het mis lukken der gewassen. Ook op aardappelen gips aanwenden na de laatste grondbewerking. Ruime rijen afstand aanhouden, licht poten en bij het aanaarden zeer oppervlakkig wer ken. Volgens onderzoekingen is de wer kingssfeer van gips 10 cm d.wz.. de ze laag is de bouwvoor die te gebruiken is. Een diepere grondbewerking zal in t vervolg een groter structuurverval meebrengen. De Franse gips met een laag vochtgehalte en zeer goede uitstrooi- baarheid is aan te bevelen. De in de handel zijnde afvalgips is wel goedko per, maar tegen 1000 kg Franse gips moet 1650 kg afvalgips worden aange wend om hetzelfde resultaat te kunnen oereiken. De in het vooruitzicht gestel- ie gips leveranties zullen niet voor de corner arriveren, dus komen deze niet in (Vervolg pag. 4) We zijn nu weer een week verder en zitten nog dik-op In 't ijs. Dat zullen de lezers aan de overkant" wel ge merkt hebben, want de krant zal wel niet op tijd bij hun gearriveerd zijn. De post is niet zo royaal wat Flakkee be treft, want naar ik verneem heeft het heel wat voeten in de aarde gehad om de post nu een paar keer met 'n vlieg tuig naar het eiland te brengen. De pak- ketpost kon dan nog niet eens mee, om dat daarvoor een groter vliegtuig nodig was, dat niet op Van Beeks' vlieg veld zou kunnen landen. Om ech ter nog even een ritje te maken en de pakketpost te lat en halen kan er zeker niet af. Vanzelfsprekend zal de hoeveelheid postpakketten groter zijn dan normaal, want iedere zakenman denkt bij zichzelf: ik laat een en ander maar per post komen, dan heb ik de meeste kans het spoedig in huis te heb ben. Want de post heeft bij vervoer per boot altijd voorr-ang. Er rollen dus bij P.T.T. ontegenzeggelijk heel wat meer guldens in de la, die anders bij bode of tram in kas gekomen zouden zijn, maar ora daar nu iets meer moeite voor te doen, dat het eiland vlug zijn post heeft, is er niet \y^. Al gaan er voor de za kenmensen kostelijke dagen verloren, dat ze hun post ook weer niet tijdig kunnen beantwoorden, daar interesseert de grote baas van P.T..T zich blijkbaar niet voor. Als de burgemeesters aan Minister Algera om hulp telegraferen omdat de zaak in de knoei zit, dan is blijkbaar meneer van Zuylen er vlug bij om te seinen dat Flakkee niet geïso leerd is. Formeel heeft hij dan nog ge lijk ook, maar dan moet men niet vra gen hoe de verbinding tot stand komt. De Minister krijgt dan zeker de indruk dat het niet zo erg is. Dat die burge meesters daar op Flakkee maar schreeu wen voor ze geslagen worden. Ik lees in mijn dagblad, dat er naar Ameland een eiland met een paar dorpjes al door de tweehonderd en vijftig vluch ten gedaan zijn. Flakkee met zijn der tigduizend mensen bedeelt men dan wel stiefmoederlijk. We zullen niet eerder uit de impasse geraken, alvorens er een brug komt. Of een luchtbrug. Die zou ook te maken zgn. Daar wil ik het eens met de lezers over hebben. Dat wil zeg gen met de lezers die haast hebben. Want zij, die plenty-tigd hebben, blijven natuurlijk per tram reizen. Maar de za kenman die zijn tijd als geld weet te waarderen, zoekt naar andere wegen. Moet U weten, dat ik verleden week bij een zakenman werd geroepen voor een verstopte gootsteen. Waar ik overigens weinig aan kan doen, want het ding was bevroren. Komt als vanzelf het gesprek op vorat en varen en boten en bruggen. En roept'meneer mijn hulp in, om een luchtbrug te helpen bouwen. Niet een brug, die alleen met vorst dienst kan doen, maar zo men dat noemt een per manente" luchtbrug met helicopters. Dat is nog niet zo'n gek idee. Natuur lek moet zoiets goed uitgekiend en al le mogelijkheden overwogen. Mijn zegs man wist te vertellen, dat een flinke heUcopter 150.per vUeguur kost. Men kan in een uur tflds daarmee heel wat personen naar Rotterdam vliegen. Als de beursmensen nu eens met een helicopter naar Rotterdam vlogen, dan behoefden ze niet vroeg weg en waren 's middags weer op 't eten thuis. Ze konden hun auto rustig op Flakkee la ten en spaarden overzetkosten en tijd. De meneer met z'n verstopte gootsteen gelooft vast en zeker dat daar wat in zit en als er bij andere zakenmensen ambitie voor bestaat, zou hij er zich wel voor willen spannen om die zaak aan het rollen te krijgen. Mogelijk was er met de „Sabena", die die dienst Brussel- R'dam onderhoudt iets te bereiken, b.v. doorvliegen naar Flakkee. Het gaat er echter in de eerste pla,ats om, of er in teresse voor bestaat bij de zakenlui. Daar om wil Schram verzoeken of zij, die voor dit plan voelen, hun adres aan hem wril- len opgeven. Een groot vliegveld is er niet voor nodig, dat hebben we bij de ramp gezien. Dus wat dat betreft, zou men gauw klaar zijn. Denk nu niet, dat er over veertien dagen een vaste heli- copterdienst Flakkee-R'dam zal zijn, maar het gaat er om een begin te krij gen. De eerste vlucht mag Trijn en Schram gratis meemaken, dus dat zegt al wat. Wie er voor gevoelt om bin nenkort per wentelwiek de plas over te gaan, stuurt even een briefkaart aan Schrammetje. Afgesproken Duistere zaken'. Nu moet ik nog even op een geheel ander chapiter overgaan. Er is me langs m'n oren gewaaid, dat er op Flakkee 3en „Rotary"-club bestaat, wat een soort j-eheime club zou zijn in internationaal erband. Er wordt allerlei over gefluis terd en men zou gaan denken aan een joort klu-klu-klan, een geheime organi- jatie met minder goede bedoelingen. Of lan een vrijmetselaarsloge die ,,de ont- .vikkeltng van geest en gemoed, die de mens kunnen opvoeren naar hoger gees telijk peil", op het oog heeft. Men schijnt deze club wel in geheimzinnig heid te hullen en zodoende wordt er ook geheimzinnig over gesproken. Er zou van elk beroep of ambt slechts één persoon lid mogen zijn, die dan in het geheim hun werk doen. Wie er voor het metselaarsgilde in zit is S'ohram niet bekend en van duistere practijken heb ik nog niet gehoord. Wel meen ik te we ten dat deze Rotary-clubs in Nederland m 1926 zijn gesticht en in 1940 door de' bezettende macht zijn verboden. In 1905 begon deze beweging onder leiding van P. P. Harris in Chicago en beoogt de vriendschap tussen mensen en naties en het fatsoen in het zakenleven te be vorderen. Aanvankelijk kwamen de le den bij elkaar in „rotation", dus rou lerend, ieder op zijn beurt thuis. De be weging telt 6800 clubs in 81 landen; zo ver ik weet zijn er in Nederland 28 clubs met een totaal van 900 leden. Flakkee schijnt dus nog al voortuitstrevend te zijn op dit punt. Maar waarom deze club zich hier in geheimzinnigheid hult is •en raadsel voor SCHRAMMETJE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1