INTERKERKELIJKE HERDENKINGS- DIENST TE MIDDELHARNIS Afsluiting van zee-armen is technisch mogeUjk Een nieuwe sleuven- graafmachine In het teken |van Herdenking IJsgang Uiendag te Goes ucces Weer een telegram aan de Minister over de veer diensten ^^Tweefpredikanten en Mr L A. Kesper, Commissaris der Koningin voerden het woord Indrukwekkende samenkomst Duidelijke uitspraak van Minister Algera UiENBERICHT 5chrammËtlL Ker DN Jde len >ld en. Ilij- 1de L.S. 26e Jaargang Woensdag 3 Februari 1954 No. 2275 ivan 22 van de i^ereni- al wat lover het pleek bij :ingen. aan de fer deze Itrachten opname het be- ban oude Icentages 1 Januari, let Rijks- 1 beneden pen, daar Toen dan Ister van ling aan- Iwd tot Iges ver- lellen van len lager |erwcg'iig December de Wc- Ict op te I Wethou- I voorlio- te bren- |r ontvin- woning- monde- iirophaler loogd zou Ie betrok- pring de yerhoging de coii- aotiveerd ■n waal in Is^inis ge- Veniging, Iterie van Iting. op lodigd Be- Burge- lle raads- len waren lan S.G.P- J verhinde- luwverenl- vergade- luurverho- fan.) wer- Ite 21 wo- Trblijd Ket J cent per ledrag aan de bouw ^54. ag van de dagen uit- Itatiereke- Joningcoro- laan huur- Ig van het 1 woningeo en. Hoe is f toestand, Jiurders de Izij het on- Tur vol- Keaactiebureau; Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 voor advertentiën uitsluitend Drukkerrj TelefK 1870 - 2729 N« 6 uur '8 avonds Telef K 1870-2017 CHK WEEKBLAD OP GEKEFüKMEEKDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Versrhynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: f 1.70 PER KW ART AAI. ADVERTENTIEPRIJS 12 cenl per mm. BIJ contract speciaal tanef Maandag 1 Februari stond geheel in I het teken van herdenking van het grote rampgebeuren, nu een jaar geleden. Van alle openbare gebouwen en van vele hui zen woei de vlag halfstok om daarmede I de bijna 500 doden, die op ons eiland in I de schrikkelijke rampnacht om het leven I kwamen, te eren. j In de meeste kerken is een herden- iKingsdienst gehouden, waarbij ondanks f de hevige koude, een flinke opkomst was 1 waar te nemen. Inzonderheid was dat het geval in de Herv. Kerk te Middelhamis, waar een regionale interkerkelijke kerkdienst I werd gehouden. Hiernaast vindt de lezer I er een verslag van. De Commissaris der I Koningin in Zuid Holland, Mr L. A. Kes- Iper was hierbij ook tegenwoordig, ver- igezeld van zijn kabinetschef de heer van [Weele. Beiden waren in de morgenuren [per hélicoptère Isabel" van de Kon. [Ned. Marine naar het eiland gekomen. I In de voormiddag zijn zij te Oude Tonge geland, waar zij een herdenking in de K. Kath. Kerk bijwoonden. Des middags I werd de Commissaris aan een lunch in 1 Hotel Meijer door het Bestuur van het I Wetenschappelijk Genootschap, het zo huist van de pers gekomen boek over de [ramp „Gebroken Dijken", aangeboden. {Na de kerkdienst begaven zij zich naar iSommelsdijk, waar op de Dirkslandse [dijk de hélicoptère wachtte om hen door [de lucht naar Den Haag terug te voe- Iren. Een koude tocht, daar deze hélicop- Itère niet verwarmd was. Honderden toe- l schouwers sloegen dit schouwspel jdat zo levendig herinnerde aan de red- I dingen van verleden jaar op een af- I stand gade. I In de rampgemeente Stellendam werd leen speciale raadszitting belegd om de {doden te eren; na afloop werd een krans _3lega op de graven te Melissant, waar |de meeste Stellendamse slachtoffers [begraven liggen. Menige traan zijn deze dag wegge- pinkt, de verliezen waren immers zo I groot en zoveel. Het Centraal bureau I voor de Statistiek heeft uitgewezen, dat fbij de stormramp van verleden jaar in [het gehele rampgebied 1835 personen om het leven zijn gekomen. Hiervan worden f er nog 144 vermist. Tot de slachtoffers [behoorden 916 volwassen mannen. Ruim 600 personen beneden de 20 jaar verlo rren het leven. Blijken van medeleven zijn groot, en aangenaam, maar mensen zijn moeilijke vertroosters. De enige ware troost komt alleen van Hem, die de Heere' is, van leven en van dood. De diep bedroefden, ■de getroffenen en de verslagenen, moch- i ten in deze herdenkingsdagen daarmee bedeeld zijn. Zoals op pag. 3 in het betreffende i verslag vermeld werd de heer Vetter tot I gemeentesecretaris te Ooltgensplaat be- noemd. Burgemeester Hordijk feliciteert hem bij zijn ambtsaanvaarding. Door het Bestuur van de Plakkeesche Gemeenschap is het volgende telegram gezonden aan de Minister van Verkeer 6n Waterstaat; „Veerdienst Middelhamis-Hellevoet- sluis is tengevolge van ijsgang onre gelmatig, onzeker en beperkt gewor den. Veerdienst Den Bommel-Nu- mansdorp, is uitgevallen. Verzoeken Uwe Excellentie beleefd het Flakkee- sche Raonpgebied te willen helpen door havens met ijsbreker open te houden opdat veerdienst zo lang mo gelijk in stand blijft. Situatie wordt bij aanhouding vorst slechter. Voor het binnenvaren van de haven had de Veerboot Stad Zierikzee hedenmiddag één uur nodig. Huidige situatie eiland Goeree en Overflakkee vraagt meer dere verzorgende maatregelen dan vroegei:." Bestuur Stichting De Plakkeesche Gemeenschap: P. D. Sieling, Vice-voorzitter Jan Knapa Mzn., Secretaris. Maandagmiddag 2 uur had een plechtige interkerkelijke samenkomst plaats in de Herv. Kerk te Middelhamis, ter herdenking van de ramp op 1 Febr. 1953. In deze bijeenkomst werd door drie sprekers het woord gevoerd, allereerst door Ds J. C. Wolthers Ned. Herv. prekt. te Oude Tonge daarna door de Hoog Edel Gestr. Heer Mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid Holland en ten slotte door Ds D. C. Los, Ger. Predt. te Stellendam. De dienst werd afgewisseld door zang van het Evangelisatie-koor en het Zangkoor Jubilate Deo. Orgelist was de heer Arie Keijzer. Van het gehele eiland waren verwanten van ramp slachtoffers, predikanten, kerkeraden, burgemeesters, vertegenwoordigers van diverse corparaties en vele burgers aanwezig. De kerk was tot in alle hoeken gevuld. Ds Wolthers opende de dienst met het laten zingen van Ps. 103 8. „Gelijk het gras is ons kortstondig leven", waarna belijdenis des geloofs werd afgelegd. Vervolgens werd gezongen Ps. 1038 en ging spr. voor in gebed. Gelezen werd een Schriftgedeelte uit Exodus 25. Ds Wolthers ging dan in zijn vooraf spraak op dit Schriftgedeelte in, dat han delde over de woestijnreis van de kin deren Israels, en de bittere wateren te Mara. Hij nam daarna tot tekst, de woorden uit de Bergrede: „Zalig zijn die treuren, want zij zullen vertroost wor den." De Heere brengt ons vaak bij de bron nen van Mara zei spr. Tegen de lichte verdrukking die haast voorbijgaat, staat echter een bron van eeuwige heerlijk heid. Op elk pad komt een Mara voor, er is soms veel, te veel om te dragen. Leed van ziekte, van sterfgevallen, van verborgen leed, en ook en voor al die mensen die hier in het zwart aanwezig zijn, die hier hun geliefden betreuren, is het Mara: bitterheid. Het is voor ons vaak onbegrijpelijk, dat God zó doet zei spreker, er zijn wolken en donker heid rondom Zijn troon. De dood nam bij de ramp het allerdierbaarste weg, hij maakte het leeg in huis, leeg in het hart. Het zou klinken als spot als Jezus al leen maar gezegd had: Zalig zijn die treuren. Hij voegt er echter aan toe: ,,Zij zullen vertroost worden!" In zijn tweede gedachte stond spr. stil bij de wortel van het leed. Hij schet ste dat alle leed kwam uit de wortel der zonde, de bittere wateren zijn alle ontsproten uit zondeschuld. Jeremia zegt ,,Wat klaagt dan een levend mens! Een iegelijk klage vanwege ztjne zonden." Een uiting van diepe schaamte voor God moet er over de zonde zijn, dat we Hem hebben misdaan, nodig is het, ze te leg gen op Christus, het Lam Gods, die de zonde der wereld wegneemt. Jezus noemt zulken zalig. Niet zalig, die het wegredeneren en weg-lachen, maar die er in schuldbesef mee tot Christus ko men. Tenslotte sprak spreker over de troost voor hen die treuren. Met Zijn troost ging hij tot de wortel van alle leed, door de zonden te vergeven. Spreker dacht hier aan het hout van Mozes, in de bittere wateren te Mara geworpen en vergeleek dit met Christus, die aan het hout des kruises redding bracht, die Zijn ziel stelde als een schuld offer, tot rechtvaardiging van zonda ren. Zondaar blijft de mens tot de laatste snik, maar gelukkig heeft Christus de dood overwonnen, en is zittende ter rechterhand Gods, waar hij ook voor ons bidt. Als de doden in Christus zijn gestor ven zijn ze op die plaats, waar alle leed is geleden en waar ziekte noch dood wordt gekend. En nu zegt menigeen, ja, als ik dat maar wist, dan zou ik ge troost zijn. Spreker wees hierbij op Da vid, die zei: laat mij in de handen der mensen niet vallen maar in Gods han den. Laat het over aan Hem die recht vaardig, maar ook barmhartig is. Tot de bedroefden zei spr. dat kort bij Mara Elim lag, met 12 waterfontei- nen. Schep daar troost uit riep hij hen toe. De woestijn is dan een doorgangs huis naar de eeuwige gelukzaligheid, naar de rust, die overblijft voor het volk Gods. Het Zangkoor Jubilate Deo (dir. Ger- rit Zoon) zong daarna: „n Vaste rots is mijn behoud." Bede van de Commissaris De Commissaris der Koningin Mr L. A. Kesper, die daarna de kansel beklom, zei dat hij tweeërlei redenen had op de ze gedenkwaardige dag naar Goeree Overflakkee te komen. Ten eerste was het, omdat Flakkee het meest ernstige getroffen gebied was in zijn gewest. Ten tweede ook omdat hij hier zoveel werk- zaamheden had gehad, zo vaak was ge weest, zoveel leed had gezien en mee- gemaakt. Het deed spr. goed, dat hij was geno digd om in deze kerk het woord te voe ren. Hij ging in 't kort het schrikkelijke gebeuren na, wat deze streek had ge troffen. Nooit zou hij vergeten, wat hij hier in de rampdagen had gezien. Ik kwam van buiten zei spr. het waren uw huizen, die verloren gingen, uw vee dat verdronk, en het waren uw verwan ten en iamilie leden, die in de golven omkwamen. U voelt het nog meer dan ik. Gelukkig was er de troost van uw ge loof, die U steun en sterkte gaf. Mijn gehele leven zal bij mij blijven, de eer ste Zondag na de ramp, die ik meemaak te in deze kerk. Ik zag er de vermoeiden, de getroffe nen, de diepbedroefden, zij waren wel geslagen, maar niet verslagen. Door hun geloof werden zij gesterkt en ook door de veelomvattende hulp, die van alle zij den geboden werd, waarin diepe naas tenliefde aan de dag werd gelegd. Zware wonden zijn geslagen, het hart heeft ge bloed, de troost van het geloof, de troost van de naastenliefde heeft echter kracht geschonken onze gevoelens van deernis gaan naar de verwanten uit zei spreker. Om het medeleven te ontleden in dit uur, achtte spr. niet de tijd en de plaats. Een facet echter wilde hij noemen, de grote belangstelling die Flakkee heeft ondervonden van het Koninklijk Huis. De Koningin en de Prins hebben niet het eiland, maar „de mensen bezocht", in hun leed en hun grote smart. De Ko ningin kwam toen als een gewone vrouw, met hoogbeslijkte laarzen, een doek om het hoofd, een pakje brood bij zich naar het rampgebied. Zij begaf zich zo maar in een gewone auto of een jeep. In een hélicoptère zonder een trapje, net als een piloot. Als een gewone vrouw stond ze tussen alle andere vrouwen, verbinding leggend van hart tot hart. Spr. haalde in dit verband aan hoe prinses Wilhelmina als meisje op het balcon stond, en op een verjaardag door duizenden hulde werd gebracht. Zij vroeg aan Koningin Emma: ,,Zijn al die men sen van mij?" „Neen, jij bent van al die mensen" was het antwoord. Aldus schet ste hij ook onze Koningin Juliana. Flakkee is gewond, maar niet terneer geslagen. Alleen de doden keren niet weer. Het leven gaat verder. Spreker besloot met te zeggen: Zolang we leven zullen we die doden met ere blijven ge denken. Het Evangelisatiekoor Jubilate Deo" dir. C. C. V. d. Heuvel, zong daarna „Wat de toekomst brengen moge, mij geleid des Heeren hand." „Wiens ook de zee is!" Ds D. C. Los, van Stellendam las een gedeelte van Ps. 95 en sprak over het 5e vers „Wiens ook de zee is." Herdenken is moeilijk en zwaar zei spreker, om weer opnieuw in te leven Mr J. Algera, de minister van Verkeer en Waterstaat, heeft Zaterdagavond tijdens het jaarlijkse diner van de Buitenlandse Persvereniging te Amsterdam medegedeeld, dat de (zeer hoge) kosten, verbonden aan de afsluiting der zee gaten, ongeveer gelijk zijn aan de bedragen, die noodzakelijk zijn om alle dflken te verhogen. Het was de eerste maal, dat de bewindsman zich zo duidelijk uit sprak vóór afsluiting der Zuidhollandse en Zeeuwse zeegaten. De afsluitdam- men zouden een totale lengte van 28 kilometer krijgen. De daarachter Uggende dijken (een lengte van 700 kilometer) zouden dan een goede tweede verdedi gingslinie tegen het water vormen. De minister zei verder, volgens De Rotterdammer, dat de deskundigen (van de op 21 Februari 1953) geïnstalleerde Delta-commissie, geneigd zijn om aan te nemen, dat de afsluiting der zeearmen technisch mogelijk is. Dit zal dubbele veiligheid betekenen en bovendien zou een voor de landbouw zeer belangrgk zoetwater-reservoir ontstaan. Jhr De Casembroot merkte later op, dat één groot bezwaar het verdwijnen van de Zeeuwse mosselen- en oestercultuur zou zijn, maar de verkeersmogeUjkheden tus sen de eilanden zouden veel groter wor den en dat dit belangrijk is bewijst deze huidige vorstperiode, nu vele eilanden practisch geïsoleerd zijn. Op Maandag 22 Febr. a.s. zal te Goes een Uiendag gehouden worden, welke georganiseerd wordt door de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij, de Algemene Nederlandse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs, de Provinciale Commis sie uit de Veilingen in Zeeland en de Stichting Nederlandse Uien-Federatie. Gezien de moeilijkheden die gedurende de laatste jaren zowel bij de teelt als bij de export van uien ondervonden wor den is het van groot belang na te gaan op welke wijze hierin verbetering kan worden gebracht. Voor de op deze dag te houden inlei dingen heeft men zich van de meest des kundige sprekers verzekerd. Uitgenodigd zijn: Dr Ir C. W. C. van Beekom, Des kundige bij de Stichting Nederlandse Uien-Federatie, Ir A. M. van Doorn, On derzoeker bij het Instituut voor Plan- tenziektenkundig Onderzoek te Wage- ningen, de heer J. J. J. Bos, Voorzitter van de Algemene Bond van Groenten- en Fruitexporteurs en de heer P. H. W. Klamer, Directeur van het Uitvoer-Con- trole-Bureau voor Tuinbouwproducten. Door bovengenoemde sprekers zal dan ook de huidige onbevredigende gang van zaken van verschillende zijden belicht worden. De bijeenkomst is voor iedereen toe gankelijk. Laten daarom alle belang hebbenden bij de teelt van uien reeds thans deze datum noteren. Nadere bijzonderheden omtrent deze bijeenkomst volgen spoedig. Moge deze dag, waarvoor naar wij vernemen in de kringen van telers, commissionnairs, vei lingen en exporteurs grote belangstel ling bestaat, vruchtbare resultaten af werpen. Immers, de exportwaarde van uien rechtvaardigt ten volle, dat een uiterste krachtinspanning tot het behoud van deze export gedaan wordt., wat 1 Febr. 1953 is gebeurd. Verbijste rend hebben we gadegeslagen hoe het kolkende water onze dorpen overstroom de, hoe de huizen werden weggespoeld en vele geUefden in de stroom verdron ken. Het is pijnlijk, om het alles weer te overdenken. Spr. wilde de ramp niet enkele toeschrij ven aan de elementen der natuur, maar hoger zien op Hem, Wiens ook de zee is. Als we niet verder komen dan het noodlot, is het een muur zonder uitzicht zei spreker. Dan zal men geen verkla ring vinden, dan is er niets dat de pijn kan stillen. „Wiens ook de zee is" de zee is van God, die de winden geboden heeft dat de wateren werden geschud, de dijken braken, de akkers werden ge schonden en honderden mensenlevens werden afgesneden. Het kan moeilijk worden als je God er bij haalt, zei spr., had Hij het niet anders kunnen doen? We kuimen op zoveel vragen geen ant woord geven. Hij heeft het gedaan, „Wiens ook de zee is!"- Er is een uit weg naar Hem, die de zee gebood en die druk en slagen bracht. Wy zijn zwaar geslagen maar wij richten onze ogen op God, Wiens ook de zee is! Die God mo gen wij kennen als een God, die niet al leen leed brengt, maar die de God en Vader is van Jezus Christus, die naar de aarde kwam om de mensen ook van het rampgebied te zoeken en te zaligen. We zullen iets begrijpen van ons leed als we het Kruis zien op Golgotha! Gods stem roept: breek de dijken stuk, maai er velen weg, opdat degenen die over blijven naar het Kruis zullen gaan, waar genade en liefde te vinden is. De oplos sing van het levens probleem ligt daar in, om te gaan met ons kruis naar hel Kruis! Hoe het dan ook gaat, naar Hem, Die wolken lucht en winden Wijst spoor en loop en baan, Hij zal wel wegen vinden Waarlangs uw voet kan gaan. Al is het dan ook een weg, dwars door de zee. In samenzang zong men Ps. 121 1. Daarna sprak Ds Los het ,,Onze Vader" uit. Tenslotte zong men staande twee coupletten van het Wilhelmus. De grote schare verliet daarna het kerkgebouw een indruk meenemend, die niet licht zal worden vergeten. Alle sorteringen 13.08. Aanvoer 8000 kg. ----------O---------- MIDDELHARNIS Kantoor verplaatst. Hierdoor delen wij mede, dat de afdeling Cultuurtech nisch Herstel van de Rijksdienst voor Liandbouwherstel met ingang van 1 Fe bruari 1954 verplaatst is naar Ring 13. Het telefooimummer blijft ongewijzigd 2035 Middelhamis. SOMMELSDIJK Terugkeer militair der Zeemacht per Oorlogschip uit Korea Naar wg vernemen zal per Hr. Ms. „Joh. M. van Nassau" de militair der Zeemacht A. Mulder, Tuinstraat 2, al hier, in Nederland zal terugkeren. De vermoedelijke aankomst is 6 Fe bruari 1954 te Den Helder. Veel draineringsarbeid in ons water land moet nog steeds in handwerk wor den verricht. In verband met de schaar ste aan geschoolde arbeidskrachten voor dit werk en eveneens in verband met de hoge lonen wordt er al geruime tijd uit gezien naar machines, die of een dhcl van deze arbeid of het geheel kunnen verrichten. Er zijn al enkele van deze machines voor het graven van sleuven, waarin later de draineerbuizen moeten worden gelegd, beproefd. De meeste zijn hoog in prijs en hebben nog niet in olie opzichten voldaan. Het Centraal Bureau voor de landbouw te Rotterdam heeft thans een machine geïmporteerd van het systeem Howard, waarmede proeven zijn genomen. Onlangs hebben we zulk een demonstratie bijgewoond in de zwa re grond in de gemeente Zetten in .het gebied van Maas en Waal, welke de monstratie werd gegeven voor een der tigtal hogere technische ambtenaren van de Nederlandse Heide Maatschappij. Na afloop van de demonstratie hebben deze deskundigen hun tevredenheid betuigd en de machine de eerste en enige, die er op het moment nog in ons land is overgenomen. Deze machine bestaat uit een combi natie van een dieseltractor, die voorzien is van een extra reductie-(vertragings) overbrenging, waardoor de tractor met zeer lage snelheden, tot ongeveer 2 m per minuut, zich kan voortbewegen en de eigenlijke graafinrichting. Deze laat ste wordt gevormd door een roterende schijf voorzien van messen, welke van de achterkant van de tractor af wordt aangedreven. De schijf heeft een diame ter van ongeveer 1% m. Dit graaf me chanisme kan hydraulisch bediend wor den, zodat de machine eenvoudig op diepte kun worden gesteld. Sleuven kun nen worden gegraven van maximaal 1.05 m. Door een vernuftige installatie kan men al gravende de diepte van de sleuf regelen, zodat men de bodem van de sleuf, wat voor de afwatering door de draineerbuizen van groot belang is, vol gens oen vooraf bepaalde helling laten oplopen of dalen. De machine kan ook geleverd worden met een automatische draineerspij pen- legger, waardoor het dure drainerings- werk nog zeer kan worden vergemakke lijkt en vereenvoudigd. De automatische pijpenlegger het leggen van de pijpen is overigens het CORRESPONDENTIE In verband met de aanhoudende vorst gelieve onze adverteerders en correspon denten hun copy zo vroeg mogelijk in te zenden. Copy voor het Vrijdagnum- mer moet Donderdag in ons bezit zijn. (Redactie) eenvoudigste deel van het werk en kan door betrekkelijk omgeschoold personeel worden verricht is bij de proefde- monstratie niet getoond. De deskundi gen waren het er over eens, naar ze ons verzekerden, dat de Howardma- chine moet worden beschouwd als een van de voor de Nederlandse toestan den geschiktste, ook door de vergelij kenderwijs lage aanschaffingsprijs. De Heide Maatschappij, die veel drai- neringswerk in de Noordelijke provin ciën, maar ook in de gebieden, die ge- inundeerd zijn geweest, onder l;anden heeft en nog jaren lang zal hebben te verrichten, is van plan de nieuwe aan winst voorlopig in het land van Maas en Waal in te zetten. (N. Rott. Crt.) KOUD. Een klein meisje ging met haar vader en moeder naar het ijs om te schaatsen. Zij was echter te klein om zelf te schaatsen en ze werd ondeugend zoals alle kinderen worden als ze niets te doen hebben. Zoals U op de foto kunt zien brak ze ijspegels van het dak en stak ze in haar mond. Zij wist echter niet, dat dit de snelste weg was om een kou op te lopen. Deze foto konden we echter maken voor dat haar vader de ijspegel weg nam. Zo zitten we dan nog ongedacht In een dikke winter, waar de meesten van ons niet meer op gerekend hebben. De vorst zwaait op een geduchte manier haar gesel en gelukkig ligt er geen pak sneeuw, anders zaten we midden in een bar getij. Als metselaar noem ik het ge lukkig, dat er geen sneeuw ligt, doch de boeren zullen het waarschijnlijk wel een ongelukkige omstandigheid vinden, daar de nog opgekomen wintertarwe nu on bedekt misschien het loodje zal moeten leggen. We weten echter de bloemen niet van de glazen gestookt te krijgen en de kolenvoorraad slinkt zienderogen. Over kolen gesproken: het moet me even van 't hart, dat nog maar een paar weken terug de kolenhandelaars bar in 't be klag stonden, omdat we tot toen zo'n zeldzaam zachte winter hadden. In een der dagbladen las ik er zelfs een arti keltje over, dat er grote voorraden dreigden over te blijven, omdat er zo weinig afgenomen werd. Dit natuurlijk tot schade van de kolenboer. Nu hebben we een goeie week vorst gehad en is daar plotseling geen anthraciet meer te krijgen. Met grote moeite krijg je nog een mudje los, maar dan moet men dat beslist als een gunst van de leverancier beschouwen. Dat vindt Schram maar vreemd. Waar zijn nu ineens al die „gi'o- te voorraden" gebleven? Dat zal dan waarschijnlijk niet zo hevig geweest zijn! Zo maar ineens moet de kolenhan- del een soort distributiesysteem toepas sen. Zo hier en daar hoor ik dat er al heel wat boze woorden tussen kolenboer en koning klant gevallen zijn. De een vindt de ander bevoordeelt en dan heb je het gaande. Wel komt het me voor, dat de vraag naar anthraciet groter is dan voorheen, omdat tal van mensen na de ramp haarden hebben gekocht, die alleen voor dit soort brandstof geschikt zgn. Als zakenman dient een kolenhan- delaar daar wel enigszins rekening mee te houden bij zijn inkoop, tenzij er niet voldoende van dit artikel kan worden geleverd door de groothandel of de mij nen. Waar niet is, verliest tenslotte de keizer zijn recht, doch overigens heeft een handelaar met de gewijzigde om standigheden rekening te houden. On dertussen houdt de vorst aan en voelen we weer eens goed ons isolement op Flakkee. Met grote moeite banen de boten zich een weg door de ijsmassa's die de havens versperren en als het nog even zo doorgaat zit alles hopeloos vast. Om de herdenking van de rampdag bij te wonen moest meneer Kesper de Com missaris der Koningin al van een héli coptère gebruik maken, wilde hij op tijd aanwezig zijn. Door deze weersomstan digheden wordt de noodzaak van een vaste oeververbinding weer eens terde ge onderstreept en het doet Schramme tje deugd, dat een persoon van gewicht als Mr Kesper zijn weg door het lucht ruim moest zoeken om z'n doel te be reiken. Hij heeft nu meteen een goede indruk ontvangen hoe moeilijk het is voor de Plakkeese zakenmensen, om noodzakelijke vergaderingen en derge lijke aan „de overkant" bij te wonen, wanneer het eiland in de greep van het ijs gevangen ligt. Men gaat van huis, doch weet niet hoe laat men op zijn be stemming zal zijn. Voor hun staan de hélicoptères nog niet klaar. Dat is nog toekomst-muziek. Misschien dat deze reis Mr Kesper meer zegt, dan vele vel len vol verkeersklachten, die op een snikhete zomerse dag worden gelezen. Van een lezeres uit Amerika ontving ik onlangs nog een schrijven, waarin ze mij meedeelde, met belangstelling de krant na te gaan en als oud-Flakkeese aan dachtig de stukken over een brug te hebben gelezen. „Het is schande van de Regering, schrijft ze, om een eiland zo aan zichzelf over te laten. Maar dat is altijd zo: de een kan alles gedaan krij gen en de andere niets. Een brug moet er komen, men moet maar volhouden. „Never give up", zegt men hier: nooit opgeven.' 'Dat is een stem uit het verre Michigan van een in Ooltgensplaat ge boren dame, die al 45 jaar geleden de grote plas overstak. Nu, deze lezeres kan gerust zijn; we geven het nog niet op en deze vorstperiode zal weer een spoorslag voor de Flakkeese autoriteiten zijn om in den Haag op spoed aan te dringen het eiland uit zijn isolement te verlossen. Daarom zou het goed zijn, dat de Haagse heren met eigen ogen het gewurm aan onze havens in deze ijstijd eens konden gadeslaan. Ze zouden dan zien hoeveel moeite en geld het kost om goederen van en naar het eiland te krij gen. Allemaal extra onkosten, waarmee een Hollander op het vaste land niets van doen heeft. We zullen maar moed houden. De aanhouder wint! SCHRAMMETJE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1