^^aterónoodéckade 1953 1 :Zn. Wet op de Hoe de dijken op Tholen worden beschermd r Als de mens ingrijpt.... CHR WEEKBLAD OP GEKEFOBMEEKDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Over een konijnenplaag Waar hebben de getroffenen recht op? De stand van zaken in de Herv. Kerk 26e Jaargang Woensdag 27 Januari 1954 No. 2273 gkalenders natha enz. Kedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TEl>EFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Nb 6 uur '8 avonds Telef. K 1870-2017 V«»r8chgnt tweemaal per week. WcmnsdaK en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. mwdsle n, hed- is Als de mens in de natuur i;:grypt in de natuur dan komt het vaak geheel verkeerd uit. De natuur laat zich niet dwingen. Daaraan worden we weer eens herinnerd nu de konijnenziekte, de my- xomatose, ook op verscheidene plaatsen in ons land is opgetreden. Myxomatose is geen nieuwe ziekte. Aan het eind van de vorige eeuw werd ze in Zuid-Amerika ontdekt. In de jaren na de tweede wereldoorlog werd de my xomatose toegepast in Australië als be- strüdingsmiddel tegen de ontzettende konijnenplaag. Tot voor 1788 was het konijn in het werelddeel Australië een onbekend dier. In het nieuwe wereld deel v/as de fauna, de dierenwereld be trekkelijk arm, zodat de bewoners van Australië verheugd waren dat het ko nijn er gedijen wilde. Aanvanlcelijk had men er geen erg in dat het konijn tot een landplaag kon worden. Zelfs in het begin van de vorige eeuw werd het konijn in Australië nog een zeldzaam voorkomend dier ge noemd. Maar dat is snel veranderd. In- plaats van zeldzaam voorkomend werd het konijn door zijn talrijkheid tot een ware plaag voor Austrahë. In weinige jaren vermenigvuldigde het konijn zich in Australië op onrustbarende wijze, zo- zelfs dat het tot een ware landsplaag is geworden. Hoe dat kwam? Het klimaat van Australië is voor de konijnen gun- f stig te noemen. Natuurlijke vijanden, zo- 'i als fretten, wezels, hermelijnen en vos- sen, kwamen in Australië niet voor,zo dat daardoor het evenwicht in de die renwereld niet hersteld kon worden. Door het ontbreken van natuurlijke vij anden kan men wel indenken hoe snel het konijn, door zijn spreekwoordelijke vruchtbaarheid, een konijnenpaar kan in een jaar wel tot een konijnehfamilie van 250 uitdijen, tot een landsplaag. kon worden. Er was geen tegenhouden aan. De ko nijnen drongen overal door. Versperrih- gen van gaas boven of ondergrondse kon den het verder doordringen van de ko nijnenplaag niet beletten. Tlenduizendei- kilometers gaas werden aangebracht, versperringen konden de konijnen niet tegenhouden. In totaal werd wel een [,60.000 km lengte gaas aangelegd naar het baatte alles niets. Austrahë ging ge bukt onder een konijnenplaag, waarvan de schade en extra kosten door deskun digen wel begroot werd op circa twee milliard gulden per jar. Hier moet tegenover gesteld worden de opbrengst van het konijnenvlees dat tot een exportproduct .was geworden en de uitvoer van millioenen konijnenvel- len, die elders tot herenhoeden werden verwerkt. Maar deze voordelen verzon ken in het niet vergeleken met de ont zettende schade die door de konijnen werd aangericht. Enorm was de schade aan de weilanden, de akkers en de bos sen. Door het invoeren van het konijn had de mens een landsplaag over Austra lië gebracht. Van zo grote omvang was de konijnenplaag voor Australië gewor den, dat in 1887 een prijsvraag werd uitgeschreven om een geschikt verdel gingsmiddel te verkrijgen. Een afdoend middel werd niet verkregen en het door het instituut Pasteur te Parijs aanbevo len middel durfde men niet in toepassing brengen omdat men vreesde dat bij ge bruik van dit middel de verdelging zich niet tot konijnen zou beperken. Na de tweede wereldoorlog werden de proeven hervat. Men gebruikte nu mjrxomatose dat aanvankelijk in de laboratoria weinig succesvol Was gebleken, maar nu men het niet als serum gebruikte maar de konijnen met besmette vlooien bewerkte was de uitwerking in een woord afdoen de. Van de op die manier besmette ko nijnen stierf niet minder dan 96,6 pro cent. Nu begon de strijd in Australië eens recht tegen de wilde konijnen. Als een vuur in de' droge heide en bossen vrat de myxomatose om zich heen. Niet minder dan 90 procent van de konijnen stierf. Door vliegen en muskieten werd de besmettelijke aiekte myxomatose voort geplant. Gehele streken werden „ontkonijnd". In weinige maanden was zoW£l in 1951 als in 1952 de strijd tegen het schadelijke knaagdier beslist. Deze gang van zaken had de aandacht getrokken voor Paul Armand Delille in Frankrijk. Hij bezat in het departement Eure et Loire ten Zuiden van Parijs een geheel ommuurd landgoed. Hij had grote over last van konijnen. In het jaar 1952 ge bruikte hij de entstof die hij uit Ame rika had laten overnemen. Met afdoende resultaat. Alle konijnen stierven. Zijn landgoed was in korte tijd „ontkonijnd." Hij was Van de overlast af, maar nu kwamen de gevolgen. Die waren verschrikkelijk en nu kwam „Leiden in last." Deze zomer drong de epidemische konijnenziekte myxomatose door in 30 Franse depar tementen, ja tot in Engeland, België en Nederland. Bij duizenden stierven de dieren op velden en wegen. Maar ook in de hokken der konnijnenfokkers drong de verwoestende ziekte door. De impor teur en toepasser van het middel werd toet vervolging bedreigd. Aan zijn beroe ring, dat geen enkel besmet konijn zijn landgoed had kunnen verlaten werd geen geloof geslagen. Een vereniging van ja gers en fokkers werd in Frankrijk op gericht, ter bescherming van het ko nijn." De heer Delille werd verweten, dat hij twee mlllioen jagers brodeloos had gemaakt en dat hij de huidenexport die in 1952 een waarde had gehad van 171/2 millioen gulden verloren deed gaan. Maar hiermede is het laatste woord het konijnendrama niet gezegd. Het instituut Pasteur te Par^s heeft Nu de Wet op de Watersnoodschade 1953 j.l. 15 Januari in het Staatsblad (No. 661) is verschenen, kan het voor de getroffenen van belang zijn te we ten, waar zij recht op hebben. Daarom volgt hier een overzicht, waarin ge streefd is de belangrijkste en meest algemeen geldende maatregelen weer te ge ven. In de watersnoodschadewet wordt de huisraadschade niet geregeld, zodat dit in dit onderwerp niet voorkomt. Bekend is, dat dit door het Nationaal Ram penfonds wdrdt vergoedt, (voorzover dit inmiddels al niet heeft plaats gehad). I. I Aangifte We gaan vootbij waar de aangifte moe' worden gedaan. (Rampenfonds-bureau, alleen merken wij op, als er nog zijn die het niet gedaan hebben, dit nog kunner doen, tot uiterlijk 16 Juli 1954. (Zeê maanden na het inwerking treden van de wet. Dit iS bepaald, omdat sommige gebieden nu pas droog zijn gevallen, bv. Schouwen en;Duivel£ind. n. Door wie wordt de bijdrage toegekend De bijdragen worden vastgesteld voor: 1. schade aan agrarische en woeste gronden, agrarische bedryfsuitnisting en —voorraden alsmede veldgewassen, boomgaarden en opgaand hout, door de Rijksdienst voor Landbouwherstel; 2. onherstelbare schade aan wonin gen, bedrijfspanden, boerderyen en an dere gebouwde onroerende goederen door de Directeur-Generaal van de We deropbouw en de Volkshuisvesting; 3. herstelbare schade aan woningen, bedrijfspanden, boerderijen en andere ge bouwde onroerende goederen, door het Hoofd van de Afdeling Vaststelling Oor logsschade en Afwikkeling Onteigenin gen van het Departement van Wederop bouw en Volkshuisvesting; 4. schade aan schepen en scheepstoe- behoren, door de Afdeling Vaartuigen van het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting; 5. de overige onder de Wet vallende schadecategorieën, zoals schade aan niet-agrarische bedrijfsuitrusting en voorraden, door de hoofden van de Ramp schade-bureaux voor de kleinere geval len en door ée Directeur van het Bu reau van het Commissariaat voor Oor logsschade voor de grotere gevallen. 6. Om bij deze opsomming volledig te zijn, kan hier nog worden vermeld dat de huisraadschade, hoewel niet val lende onder de Wet, doch onder de rege ling van het Nationaal Rampen Fonds, wordt behandeld door de hoofden van de Rampschade-bureaux. IH. Hoe wordt de bydrage berekend? Agrarische gronden De Wet gaat er van uit, dat ten aan een verzwakt virus van de myxomatose weten te bereiden. Konijnen, die hier mede ingeënt worden zijn onvatbaar voor de besmettelijke myxomatose. De ze entstof is reeds in België en Neder land te verkrijgen. Vele liefhebbers en fokkers van konijnen laten hun konijnen met myxomatose door de veearts in spuiten. Maar ook de natuur herstelt zich weer. Die weinige konijnen die aan de algemene slachting zijn ontkomen blij ken evenals hun soortgenoten in Ame rika immuun te zijn voor de myxomato se. Zodat Australië wel rekening moet houden met het feit, dat een herhaling van de konijnenplaag in de toekomst met een voor myxomatose onvatbare konijnensoort niet uitgesloten is. ■De' natuur regelt en helpt zich zelf. In biologisch opzicht kan de mens door zijn ingrijpen veel kwaad doen.- Maar zelfs ook hiertegen herstelt zich de natuur. zien van beschadigde agrarische gron den herstel in natura van Overheidswe ge plaats vindt. Ook wanneer dit her stel heeft plaats gevonden, kan het evenwel voorkomen, dat de grond toch minder waard is dan vóór de ramp. Wanneer de waarde van de grond na het herstel minder dan 75%'van de vroegere waarde bedraagt, wordt voor het verschil een aanvullende vergoeding in geld verleend, zodat niet meer dan 25% van de waardevermindering voor rekening van de getroffenen blijft. Nu kan het zijn, dat in sommige ge vallen herstel in natura technisch niet mogelijk of financieel niet verantwoord is. In deze gevallen ontvangt de recht hebbende een geldelijke bijdrage, welke gesteld wordt op het bedrag van de waardevermindering als gevolg van de schade, berekend naar het prijspeil op 31 Januari 1953. Bij de berekening van de waarde van de grond wordt geen re kening gehouden met te velde staand gewas, boomgaarden en opgaand hout. Voorbeelden: 1. De waarde van de grond vóór de beschadiging bedraagt 2400.per ha; na de beschadiging 600.per ha. Door herstelwerkzaamheden, waarvan de kosten b.v. 4500.per ha bedragen, krijgt de grond weer een waarde van 2200.Voor de resterende waarde-verrfindering van f 200.per ha 2400.mirt 2200.wordt geen aanvullende vergoeding toegekend, aangezien de waardevermindering minder dan 25% bedraagt van de waarde van de grond vóór de beschadiging. 2. De waarde van de grond vóór de beschadiging bedraagt 2400.— pe;., ha; na de beschadiging 600.per ha. Door herstelwerkzaamheden, waarvan de kosten b.v. 3000.per ha bedragen, krijgt de grond weer een waarde van 1500.De res terende waardevermindering be draagt in dit geval dus 900. waarvein 600.(t.w. 25% van de waarde van de grond vóór de be schadiging) voor rekening van de getroffene blijft. Voor het restant van de waardevermindering wordt in dit geval een aanvullende vergoe ding toegekend ten bedrage van 300,—. 3. De waarde van de grond vóór de beschadiging bedraagt 2400.per ha; na de beschadiging 600.per ha. Het blijkt technisch niet moge lijk of financieel niet verantwoord te zijn om de grond te herstellen. De getroffene ontvangt in dit geval het gehele bedrag van de waardever mindering, derhalve 2400.min 600.— of wel 1800.per ha als vergoeding. Gewassen Voor verloren gegane of beschadigde gewassen en opgaand hout wordt de bij drage gesteld op het bedrag van de oogstwaarde van het voldragen gewas, resp, op de waarde van het kaprijpe hout, dat anders van de aanplant zou zijn verkregen. In beide gevallen wordt de bijdrage verminderd met de kosten, die tengevolge van het verloren gaan van het gewas of het hout niet meer zijn gemaakt. Ook de waarde van even- In „Kerknieuws" onder hoofdredactie van W. C. F. Scheps, vonden wij het volgend overzicht van de stand van zaken ten aanzien van de predikantsplaat- sen in de Ned. Herv. Kerk op 1 Jan. j.l., dat ongetwijfeld onze lezers zal inte resseren: Provincie Pred.- pi. Vacant Onvervulbaar Vervulbaar Totaal Vr GB. O. V G O V G O V G O Gelderland 277 31 68 178 0 17 11 0 5 3 0 12 8 Zuid-Holland 395 23 117 255 2 26 15 1 3 6 1 23 9 Noord-Holland 247 63 9 175 16 3 13 12 0 2 4 3 11 Zeeland 112 8 8 96 1 3 4 1 2 0 3 2 Utrecht 123 1 56 66 0 15 6 0 6 0 0 9 6 Friesland 241 97 3 141 18 0 13 16 0 7 2 0 6 Overijssel 138 20 19 99 0 9 3 0 1 0 0 8 3 Groningen 166 57 2 107 17 0 21 13 0 13 4 0 8 Noord-Brabant 103 10 23 70 2- 4 13 1 2 12 12 1 Limburg 24 0 0 24 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Drenthe 77 33 3 41 6 2 2 2 1 4 2 1 Waalse Gemeente 18 11 0 7 3 0 2 3 0 2 0 0 0 Algemene Dienst 95 5 1 89 0 0 0 0 0 0 0 0 Totalen 2016 359 309 1348 59 79 109 49 17 48 10 62 51 Onder de vervulbare vacaturen zijn er 58 in gemeenten met meer dan één pre- dikantsplaats, waardoor er dus een reeks opschuivingen moet plaats hebben al eer een candidaat aan de beurt komt. In 1953 verminderde het aantal gewone predikantsplaatsen met 10; het aantal byzgndere (Algemene dienst) vermeer- Legenda: derde met 20. Vr.: Vrijzinnig De Vr. verminderden met 5 predikants- GB: Gereformeerde Bond plaatsen. O: Orthodox. De GB. vermeerderden met 4 predi kantsplaatsen. De O vermeerderden met 11 predikants plaatsen. (In de gemeenten: 5 vrijzinnigen minder; 4 Geref. Bond meer; 8 orthodox min der. Het aantal vacaturen daalde van 262 op 247). tuele restanten wordt in mindering ge bracht. Woningen en bedrgfspanden en andere gebouwen a. Herstelbaar beschadigd De Wet onderscheidt de volgende scha- degroepen: 1. Indien de herstelkosten naar schat ting niet meer dan 1.000 bedra gen, worden deze tot het geschatte bedrag volledig vergoed. Voorbeeld: Voor een beschadigde woning bedragen de geschatte her stelkosten 800.In dit geval wordt de bijdrage vastgesteld op 800.—. Wanneer de door het Rijk goedge keurde herstelkosten meer bedragen dan 1.000.wordt de eerste 1.000.volledig vergoed (over eenkomstig het onder 1 gestelde). Het restant van de kosten wordt voor 75% vergoed. Voorbeeld: De goedgekeurde her stelkosten van een winkelpand be dragen 3.800.—; de bijdrage wordt vastgesteld op 1.000.vermeer derd met 75% van 2.800,is 3,100,—. 3. Voor één woning en één bedrijfs pand wordt op verzoek van de ge troffenen het hiervoor genoemde percentage van 75 gesteld op 90. In het onder 2 genoemde voorbeeld wordt dan de bijdrage: 1.000. 90% van 2,800,— is 3.520.—, b. Onherstelbaar beschadigd m geval van onherstelbare schade wordt de bijdrage gesteld op de goed gekeurde kosten van de bouw van een nieuw pand van dezelfde aard en grootte als het oorspronkelijke, onder aftrek van 1% voor ieder jaar, dat het oorspron kelijke pand oud was en onder aftrek van de waarde van de restanten. De aftrek voor de ouderdom bedraagt maximaal 40%. Op verzoek van de recht hebbende wordt deze aftrek gehalveerd voor één woning en één bedrijfspand of voor één ander gebouw. Deze mogelijk heid bestaat niet, wanneer de gteroffene reeds heeft verzocht voor een herstel baar beschadigde woning en bedrijfs pand het onder a (voorbeeld 3) genoem de vergoedingspercentage van 75 op 90 te stellen. In deze inbriek kunnen de volgende drie voorbeelden worden genoemd: 1. De goedgekeurde bouwkosten van een vervangende, alleenstaande wo ning van 240 m3 bedragen ongeveer 9.700,De verwoeste woning was 25 jaren oud. De bijdrage is 9.700,min 25% (aftrek) van 9.700,— is 7,725,—. 2. De goedgekeurde herbouwkosten van een verwoeste winkel 250 m3) Vrijdagmiddag is het portret van Evert Comelis geschilderd door de Larense schilder W. van Nieuwenhoven aan het concertgebouw in Am sterdam overgedragen. Rechts Mevr. de Weduwe Comelis, Mr, J, W, de Jong Schouwenburg, H, Stips initiatiefnemer voor het schilderij. met een afzonderlijke bovenwoning 300 m3), gebouwd in 1903 (lïüderdom 50 jaren, bedragen 23,200,waarvan voor de win kel 10,850,en voor de woning 12,350,—, De bijdrage is voor de winkel: 10.850.min 40% (max. aftrek) van 10.850. is 6.510.— en voor de woning: ƒ12.350.min 40% (max, aftrek van 12,350 is 7.410,— Totale bijdrage 13,920,— De getroffene heeft voor de onder 2 genoemde schade verzocht de af trekpercentages te halveren. De bij drage wordt dan: voor de winkel: 10.850 min 20% van 10,850,— is/ 8.680.— voor de woning: 12.350.min 20% van 12.350.- is 9,880,— Totale bijdrage 18,560, Voor de woning, genoemd in voorbeeld 1, zou de halvering van het aftrekper centage leiden tot een bijdrage van 9,700.min 12y2%^ van 9.700,is 8.487,50. Voor een woning met een inhoud van meer dan 750 m3 wordt geen hogere bij drage toegekend dan voor een woning van ten hoogste 750 mS. (Wordt vervolgd) Het dijkleger „Dijkleger", we zouden het hèt woord van 1953 willen noemen. Hoe dikwijls is er dat jaar het woord dijk gebruikt? Wat heeft zich dit jaar niet vóór, op en achter de dijken afgespeeld? Van hoeveel betekenis was het, als uit de grond gestampte vrijwillige dijk leger niet gedurende de eerste rampda gen. Met man en macht werd aange pakt, waar dat maar enigszins mogelijk was. Wat een enorme winst bracht deze krachtsinspanning. Morele en maat schappelijke winst. We durven geen veronderstelling te doen, wat zo'n vrijwillig dijkleger voor het Eiland Tholen zou hebben, indien het de 31ste Januari al paraat was geweest. De ramp voorkomen? Zeer zeker niet, maar wat had er menselijk bekeken veel meer nog gewaarschuwd kunnen worden en maatregelen genomen. We staan nu op ons eiland Tholen vooh de organisatie van een dijkleger: een be- wakings- en beveiligingsdienst. Is het niet ons aller belang, hieraan spontane medewerking te verlenen? zo als die medewerking door velen op ons goede eiland ook werkelijk verleend is, toen de nood hoog was? Voorkomen is beter dan genezen We kunnen hier nog wel een spreek woord bijhalen, n.l. over dat ons allen bekende verdronken kalf e.a. die ge dempte put. In dit geval spreekt dat nog duidelijker, maar vooral ook pijnlijker. Maar wens"te IJ dan die put nog open te laten? Immers neen!! Met vreugde kunnen we er thans allen van gewagen, dat alle dijken dicht z^'n. Maar onmid dellijk worden we daarbij geconfronteerd met de werkelijkheid, zulks met het oog op de toekomst. Tal van dijkvakken in de Zeeuws- en Zuidhollandse wateren zijn nog maar kort geleden hersteld of opnieuw aangelegd. Daardoor zullen die dijkvallen gedurende deze winter bij het optreden van stormvloeden eerder aan beschadiging bloot staan dan voorheen. Ook zonder deze mogelijkheid ligt het 1 Februari-gebeuren nog vers in het ge heugen van het Thoolse volk, ja van geheel ons volk. Geen wonder daarom, dat uitgaande van het Ministerie van Verkeer en Wa terstaat een speciale stormwaarschu- wingsdienst is georganiseerd, terwijl in aansluiting daarop aan het technisch personeel van Rijks- en Provinciale Wa terstaat met vooral ook inschakeling van het personeel van de Waterschappen is opgedragen tot het organiseren van een bewakingsdienst. Een centrale post Het K.N.M.I. te De Bilt zorgt voor het opmaken van de verwachtingen. Dit Instituut zal in deze winter telegrafisch berichten omtrent de te verwachten ex tra hoge waterstanden zenden aan ver schillende daarvoor opgerichte Centrale Posten van de Organisatie, belast met de bewaking van de waterkerende dij ken. Zo'n Centrale Post is ook gevestigd in het Bureau van de Rijkswaterstaat te Tholen. Elk district is weer onder verdeeld in rayons, die tot leider de- dijkgraaf hebben en als technisch uit voerder de waterbouwkundig ambtenaar Deze rayons omvatten een gedeelte van de waterkerende dijkring b.v. van het Eiland Tholen. Aan de bijzondere zorg van de rayonleider is dus zo'n stuk dijk toevertrouwd. De dijkwachten Door een wijziging in het polderreg lement is het mogelijk geworden alle mannelijke inwoners tussen de 16 en 50 jaar, wonende in een polder of water schap op te roepen om tesamen het dijk leger te vormen. We nemen dus aan, dat ieder van onze Eiland-Waterschappen op Tholen en 'St. Philipsland een dijkleger gaan vormen. Met de organisatie hier van is men trouwens al een heel eind gevorderd of zelfs klaar. Men behoeft zich dan ook niet te verwonderen, wan neer er straks een briefje in uw brieven bus ligt, waarop staat vermeld, dat U ook bij het dijkleger behoort, In eerste instantie rekent men per ki lometer dijk 10 personen. Eenzelfde aan tal staat geboekt als reserve. Men zou nu kunnen aanvoeren, dat er ook af zonderlijke polders zijn (niet behorend tot een waterschap), waarin geen men sen wonen, die dus niet voor oproeping in aanmerking komen. Dit hiaat kan evenwel worden opgelost volgens artikel 226 van de gemeentewett, zodat het er practisch op neer komt, dat we met z'n allen opgeroepen kunnen worden voor deze bewakings- en beveiligingsdienst. Het alarm Zodra het K.N.M.I. te De Bilt aan de Centrale Post telegrafisch bericht, dat er behoorlijk hoog water is te verwach ten (telegram A) geeft laatstgenoemde post dit bericht aan de dijkgraven door. Op hun beurt delen de dijkgraven het mee aan de rayonleiders. Men is dan waakzaam. Het is te hopen, dat het de ze winter nooit verder behoeft te ko men. Het is dan van geen betekenis, want er wordt dan slechts 1 meter meer water verwacht, dan het aangegeven hoogwaterpeil voor dat getij. Komt er daarop weer een bericht van het K.N. M.I. dat er flink hoog water wordt ver wacht (1.50 meter plus het hoogwater- peil voor die dag), dan roepen de wa terbouwkundigen hun dijkwachten op. Er is dan ook nog niet de minste reden voor ongerustheid, maar ook hier geldt, dat voorkomen beter is dan genezen. Het kan ook gebeuren, dat er een storm vloed op komst is. Het K.N.M.I, geeft daarvan tijdig bericht. Gevaarlijk alleen bij Noord-Wester storm. Kans bestaat, dit 6 tot 12 uur tevoren door te geven. £!odra men dat weet, worden niet alleen de dijkwachten opgeroepen, maar het gehele dijkleger, dat zich op aanwijzing van de rayonleider naar de plaatsen be geeft, waar hulp en arbeidskracht nodig is, of kan zijn. De buitendijken, waar doorbraken en ernstige beschadigingen zijn voorgekomen, staan onder de zorg van de Rijkswaterstaat. De dijken, waar weinig of geen schade is geweest per 1 Februari 1953, staan onder toezicht van de Provinciale Waterstaat. Materialen Door de Rijkswaterstaat worden op verschillende plaatsen op onze eilanden materialen-opslagplaatsen ingericht. In deze depots worden opgeslagen de ge reedschappen en voor de dijkvyacht en het dijkleger en bovendien een groot aantal zandzakken; zoals vanzelf spreekt een partij zand om deze zakken te vullen, klei, kruiwagens, schoppen, spaden, riet, rijs enz. enz. Bewaking der dijken op Tholen Verder is op diverse plaatsen een transportdienst van vrachtauto's enz. ingesteld. Materiaal-depots op het Eiland Tholen komen bij de Sluis StrijenHam, m de gemeente Poortvliet, in St. Maar tensdijk^West en in de gemeente Sint Maartensdijk zelf, in de Nieuwe Annex te Stavenisse, aan de Havendijk, de Mar- grethapolder en in de gemeente Stave nisse zelf, aan de Sint-Annalandse An- navosdijk, de Suzanna en de gemeente zelf. Een reserve tevens, hoofddepot op de speelplaats in Tholen. Ook te Sint- Philipsland en in de Anna Jacoba Polder komen er op verschillende punten ma terialen-opslagplaatsen. Maak U niet bezorgd Het oproepen van de dijkwachten van het dijkleger wil nog niet zeggen, dat er een ramp dreigt of een dijk doorge broken is. Want bij bericht A wordt nog slechts 1.00 meter plus hoogwater ver wacht en dan reeds zijn de dijkwachten gewaarschuwd; bij bericht B verwacht men circa 1% meter hoog water en dan komt het dijkleger op de hoogte, terwijl hij bericht C-stormvloed - het dijkleger eerst werkelijk op de gewenste punten wordt ingezet. Vergete men hierbij niet, dat tijdens de 1 Februari van het vorige jaar plaatsgevonden ramp het op som- hige plaatsen 3% meter plus hoog water werd. Daarom is dit slechts bedoeld als tijdige voorzorg. Spontane medewerking gevraagd Het komt ons voor, dat zeker zo kort na het rampzalige gebeuren niemand zich aan een oproep zal onttrekken, wanneer normale omstandigheden (geen ziekte), dat zullen toelaten. Voorkomen is beter dan genezen. De ze harde regel hebben we bijna een jaar geleden aan de lijve ondervonden. Van daar dat men alle mogelijke menselijke maatregelen heeft genomen. Dit moet de bewoners in de getroffen gebieden, dit moet dus ons allen nopen daaraan spon tane medewerking te verlenen. Voor bewezen diensten wordt een billiijke ver goeding verstrekt, welke kosten voor rekening komen van het betrokken Wa terschap of Polder. We zijn er van overtuigd, dat zich niemand aan deze morele plicht zal wil len ontrekken, maar dat eendrachtig sa mengewerkt zal worden ter beveiliging van onze dierbare Zeeuwse grond, ook van ons goede Eiland Tholen. THOLEN Burg. Stand. Geboren: Jakomijna, dochter van L. Deurloo en C. J. B. Waas dorp; Jan Leendert Marcelis, zoon van J. van Lozenoord en A, J. C, Moerland; Tannetje Maria, dochter van M, Over- beeke en P. J, Deurloo, Gehuwd: H. vian den Brink, oud 21 j,, wonende te Tholen M, J, Deurloo, oud 18 jaar, wonende te Tholen. Overleden: te Bergen op Zoom: Cor nells Geuze, oud 80 jaar, wonende te Tholen echtg. van Pieternella Raat; Jo hanna Lena Geluk, oud 77 jaar, wonen de te Tholen, wed. van Adriaan Cornelis van Luijk,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1