Hv.ANDEL Buitenland Woningbouwvereniging „Middelhamis" CHE WEEKBLAD OP GEREFORMEEKDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN No. 2272 Daar is jeen plaats voor Naar wettelijke regeling van het cadeaustelsel MEDITATIF He O pen oi od DAMES- EN HERENHORLOGES WAAROM GEYER Mededelingen van het Arbeidsbureau Interkerkelijke regionale herdenkingsdag Februari- ramp te Middelhamis Boekhouder ie Middelbar- nis verduisterde I 7200.- Jaarverslag secretaris I E SP IJ N? -^ -«<« f 35.000 rampschade Zaterdag 23 Januari 1954 Kedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUXDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 VnrschDnt tweenuta) per week. Woensdag' en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm, Bg contract speciaal tarief. m Een tweetal Belgische Kamerleden lebben aan de Minister vragen gesteld Jf het niet gewenst is om in bijzondere fevallen de doodstraf toe te passen. [Ze gronden de noodzakelijkheid van ge invoering van de doodstraf op de toe- lemende misdadigheid in het land. De fetrokken Minister is van een andere lening. Volgens hem is er geen sprake \iL een toenemende misdadigheid. Ze- kr niet wanneer men een vergelijking feft met het vooroorlogse peil van de iisdaad. Ook verklaart de Minister dat j' geen aanleiding bestaat om de dood- Iraf in te voeren omdat in landen waar- Ji men de doodstraf nog wel toepast in ï^lijke mate moorden en andere misdrij ven voorkomen. De Minister is de me ning- toegedaan dat het toepassen van de doodstraf geen middel is om de mis daad te voorkomen. Beiden, zowel de vraagstellers als de Minister stellen zich op het standpunt uitsluitend van de utiliteit van de dood- Waar volgens de Minister in lande met de doodstraf ook moorden voorko men daar acht hij het bewezen dat het toepassen van de doodstraf geen verbe tering aanbrengt. Uiteraard een mening, die geheel voor rekening van die bewindsman komt. Maar de zaak heeft meer kanten dan alleen de nuttigheid. Onder meer anderen, zoals het bevre digd rechtsgevoel, is wel de voornaam ste eis om de doodstraf in te voeren de gebiedende eis van het Woord van God. Wie 's mensen bloed vergiet, diens bloed zal vergoten worden is de eis van het V/oord des Heeren. Het uitoefenen van de doodstraf is eis van gehoorzaam heid aan het Woord van God. Helaas wordt daarmee al minder en minder re kening mee gehouden. Met de eis des Heeren wordt geen rekening gehouden. Allerlei humanistische redenen worden opgeworpen, terwijl aan het eenvoudig beleven van de gehoorzaamheid aan Gods Woord geen gevolg- wordt gege ven. Een teken des tijds. Het verwerpen van de geboden des Heeren in het leven der volken. Naar vre' vernemen zal binnenkort een wetsontwerp worden ingediend waarbij het cadeaustelsel zal worden geregeld. Het wetsontwerp zal op korte termijn ingediend en moet reeds in het laatste stadium verkeren die aan een indiening bij de Staten-Generaal vooraf gaat. De zer dagen nog hebben de drie midden standsbonden telegrafisch bij de Minis ter van Economische Zaken aangedron gen op een spoedige wettelijke regeling van het cadeaustelsel. In het telegram werd er op gewezen, ésX de ontwikkeling van de laatste tijd genoegzaam aantoont, dat een wettelij ke regeling niet langer uitgesteld kan worden. Inderdaad is ingrijpen door de Regering geboden. Het cadeaustelsel heeft zich ontwik keld tot een ergernis en plaag voor de middenstand. Grote drukte en admini stratieve rompslomp. Veel rompslomp waar geen vergoe ding voor binnenkomt. Voor de middenstand in het algemeen maar voor de kleine en zeer kleine mid denstanders weinig minder dan een ramp. De recente ontwikkeling van het ca deaustelsel heeft het stelsel geheel ont aard. 't Is te hopen dat met de vormgeving van het wetsontwerp met de belangen van de middenstanders genoegzaam re kening wordt gehouden. I STAAL-DOUBLÉ-GOUD JUWELIER HORLOGER BEI1ERL.LAAN 3 TEL 70360 ROTTERDAM-Z. Van Zaterdag 23 Jan. v.m. 12 uur t.m. Maandag 25 Jan. v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdy k Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui ers en C. F. Arends. Voor spoedgeval- n J. J. Wieringa, arts, Tel. 2090, Mid- elharnis. irksland-Herldngen-Melissant: Afwezig dr P. Boot en K. J. Huisman, oor spoedgevallen B. Elvé, arts, Tel. 62, Dirksland. "St-Flakkee: Afwezig de artsen G. J. Buth, P. C. J. oogd en P. J. de Man. Voor spoedge- allen E. Bouman, arts ,Tel. 1871-269, ad aan 't HaringvUet en C. W. Kra- ers, arts. Tel. 42, Ooltgensplaat. „Gelijk een hert schreeuwt naar de .waterstromen, alzo schreeuwt mijn ziet tot U, o God!" (Ps. 42 2) Psalm 42 is een onderwijzing, een leer dicht voor de opperzangmeester, onder de kinderen van Korach. De kinderen van Korach waren opstandelingen die, zoals ons in Numeri 16 beschreven wordt, levend ter helle waren gevaren. Toch waren er nog enige gespaard (2 Kron. 20 19), ze waren tempelzangers en moesten de Heere op het hoogste prijzen. Als ze terugblikten van wie ze af stamden, zal het hun een wonder ge weest zijn, dat ze ook niet levend ver slonden waren. Hun borsten zullen bij de zang wel eens gezwollen zijn, om daarvoor de Heere te verheerlijken. Dat is geen vreemde zaak voor hef volk Gods, zij zullen, ziende op hun afkomst, daarmee zeker instemmen. Dan is er meer oorzaak om te juichen dan om te klagen. David heeft deze Psalm opgedragen (hoewel zijn naam niet wordt genoemd) aan hem die de leiding had bij de zang. Het vermoeden is, dat het was in die tijd, toen David moest vluchten voor zijn zoon Absalaom en hij wenend over de beek Kedron trok om beschutting te zoeken achter Gileads' heuvelen. Ande ren denken dat David niet in het Over- jordaanse was, maar daar, waar de Jor- daan zijn oorsprong vindt. Hoe dit ook zij, naen neemt aan, dat David en zijn ballingschap bepaald is ge worden bij het schreeuwen van een hert. Een gejaagd hert, dat schuiling zoekt voor zijn vervolgers, dat smachtte naar water om z'n dorst te lessen. „Gelijk een hert schreeuwt naar de waterstro men." In het Oosten had men waterleidin gen, die het water dwongen in een be paalde richting te vloeien. Die water leidingen brachten het water, uit een wel of bron ontsproten, naar de heilige stad Jeruzalem. - Die leidingen waren meestal gemaakt* van aarden pijpen, gelegd in dikke bed den van een cementachtig bestanddeel. Enkele malen waren het open groeven, van zeer smalle groeven, waardoor het water heenliep. Er waren dus overdek te en open waterleidingen. We zouden dus ook kunnen lezen: Gelijk een hert schreeuwt boven de waterleidingen! Gelijk dat dorstige hert bij zo'n over dekte waterleiding, dat het levende wa ter uit een ver verwijderde bron, dat door tussenliggende woestijnen wordt gevoerd onder zich hoort, alzo dorst Da vids' ziel naar God en smacht er naar, om in Zijn tabernakel zijn gvmst te mo gen smaken. Het arme dier hoort het water rui sen, het snuift de geur van het water op, en schreeuwt boven de waterleiding. Wat een teleurstelling, de vervolgers ontkomen, gewond, grote dorst en niet bij het water kunnen komen. Gelijk een hert alzo was ^et met David. David, de verstotene, zijn lijden was zwaar. Zijn ziel bloedt, z'n eigen kind sloeg hem diepe wonden, alles is tegen hem. Is God ook tegen hem? David ver keert in grote ellende en tochin die ellende roept hij tot God. David kende niet alleen zijn ellende, maar ook de Zoar's der behoudenis. Eén weg stond David open: roepen, roepen, tot de le vende God! Zwak als een kind vermocht hij niets tegen de vijand, als een ellen dige vluchtte hij tot de Heere. Wie leert dorsten naar de levende God als een ellendige, als een balling door eigen zonde en schuld, uit- en in wendig vervolgd door de vijanden, kan nooit geen rust vinden voor en aleer hij gebracht i^ tot de frisse waterstromen! De levende God alleen redt uit, is in Christus een verzoend God en Vader, daar alleen, bij die fonteinen der leven de wateren kan worden uitgerust en mag met de emmer des geloofs genade voor genade worden geput. Lezer, kent U wat van dat roepen tot God? Niet om de uitwendige ellende al leen, maar ook om van de mwendige be nauwenis van zonde en schuld verlost te worden. Als dat in waarheid zo is zal bevestigd worden: „eer ze roepen, zal Ik antwoorden." Middelhamis. Ds G. ZWERUS. Grote Vier De Vier commandaiiten in Berlijn zijn er, na dagenlange besprekingen, in ge slaagd, een besluit te vormen over de plaats, waar de vier ministers elkander zullen ontmoeten. Op voorstel van de Sowjet-Unie zal de conferentie worden verdeeld tussen Oost- en West-Berlijn. De zetel voor de zittingen in het Westen zal het gebouw van de gallieerde be stuursraad zijn, in Oost-BerUjn zal men vergaderen in het gebouw van de Rus sische ambassade. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft de verwachting uitgesproken, dat de be sprekingen binnen drie weken geëindigd zullen zijn. Het is niet bereid tijdens de conferentieover Eisenhowers voorstel een internationale atoombank te spreken. Wel wil hij met Molotof alléén hierover van gedachten wisselen. Ook laatstgenoemde wil over de atoomkwes tie spreken. Minister Bidault van Frankrijk meen de dat het Westen zich nu herhaaldelijk bij de Rissische eisen had neergelegd. Eerst was het Russische voorstel aange nomen, de conferentie in Berlijn te hou den de Westelijken hadden Lugano voorgesteld. Daarna kwam het verzoek V£m de Sowjet-Unie, de besprekingen uit te stellen tot 25 Januari ze waren be paald op 4 Januari. Tenslotte kregen de Russen hun zin omtrent de gebou wen, waarin de conferentie zal worden gehouden. Uiteindelijk zijn dit slechts bijkomstig heden. Op de conferentie zelf zal heus niet aan alle Russische wensen wor den tegemoet gekomenof Foster Dulles zou er niet bö moeten zijn! Korea 'De Indische generaal Thimaya heeft de vorige week aan beide partijen ge vraagd of zij bereid waren de door hen gemaakte krijgsgevangenen van de In dische bewakingstroepen over te nemen. De geallieerde bevelhebber heeft daar op geantwoord, dat hij bereid was, de 22000 Communistische gevangenen over te nemen, maar dat hij hen op 23 Ja nuari in vrijheid zou stellen. De Communisten hebben daarop in al le talen gezwegen, ofschoon het bekend is, dat ze fel gekant zijn tegen ophef fing van de Indische bewaking. Ze wil len nog steeds een periode van dertig dagen, gedurende welke de Koreaanse' vredesconferentie in de gelegenheid moet worden gesteld, het lot van de gevan genen te bespreken. Daar deze conferentie nog altijd geen doorgang heeft gevonden, zouden de ge vangenen onder neutrale bewaking moe ten blijven. Rusland heeft bevestigend geantwoord op de vraag van mevrouw Pandit of er een vergadering van de Verenigde Na ties moet worden bijeengeroepen om het vraagstuk te bespreken. Zelfs heeft het te kennen gegeven, dat de datum van vergadering moet worden vervroegd en wel op 22 Januari, inplaats van 9 Fe bruari. Ondanks de Communistische tegen stand laat Generaal Thimaya thans de gevangenen overdragen aan de V.N. Dat laatstgenoemden ze in vrijheid zullen stellen, is zeer waarschijnlijk. Italië Na een kabinetscrisis, die veertien da- zoudt U zich met een „studiepiano" behelpen, wanneer U reeds voor If' t 1876.— een NIEUWE, prachtige piano kunt kopen? 52 18 dtf RiJKENt^LANGE KORTE LIJNBAAN 28.hoek Kirel OooriMiulnat ROTTERDAM gen duurde, is professor Fanfani erin geslaagd, een nieuwe regering te vor men. Fanfani zal in zijn kabinet de fimctie van Minister-president bekleden, Piccioni krijgt de portefeuille van Bui tenlandse Zaken. De samenstelling van de nieuwe rege ring berust op een evenredige vertegen- v/oordiging van alle stromingen in de partij der Christen-Democraten. Voor de binnenlandse politiek ver wacht men van de nieuwe regering maatschappelijke hervormingen; wat de buitenlandse politiek betreft, zal de re gering Fanfani nauwe aansluiting zoe ken bij het Atlantisch Pact. De monarchistische partij heeft beslo ten, de regering-Fanfani niet te steu nen, daar ze niet van plan is, tegemoet te komen aan de monarchistische ver zoeken. (De steun van de monarchisten werd wél verleend aan het kabinet van Pella). De stand der werkloosheid was vol gens gegevens van het Arbeidsbureau Middelhamis voor het eiland Goeree- Overflakkee per 16 Januari 1954 als volgt: Ingeschreven mannelijke werkzoeken den: 558 (per 9 Januari 1954: 467), waarvan 2 (2) niet werkloos en 7 (7) werkzaam in Gemeentelijke werkvoor zieningsobjecten. Ingeschreven vrouwelijke werkzoeken den: 58 (53), waarvan 5 (5) niet werk loos. Gevraagd worden: o.a. Bolnes onge schoolden voor opleiding van een beroep in de scheepsbouw. Voor gehuwden en zij, die binnenkort gaan trouwen zijn woningen in aanbouw. Loon voor ge huwden van 23 jaar en ouder gemiddeld 55.20 per week. Heerlen: a. ondergrondse mijnwerkers leeftijd 18—30 jaar. b. bovengrondse mijnwerkers; leeftijd 20—35 jaar. Diverse gemeenten: Agenten van po litie, leeftijd 2128 jaar. Ongehuwd. Schouwen en Duiveland: draineerders of grondwerkers. Onderbrenging in kam pen; huisvesting gehuwden gratis. On gehuwden ƒ1.per dag. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigde dat het Arbeidsbureau zitting houdt te Goedereede in het Verenigings gebouw van 14 tot 14.30 uur op Dins dag en te Achthuizen in het Patronaats gebouw van 14 tot 14.30 uur op Woens dag. Commissaris der Koningin houdt een herdenldngsrede Op 1 Februari a.s. is het een jaar ge leden, dat de grote stormvloed ons eiland trof, de ramp, waaraan honderden men senlevens ten offer vielen. Er is geconfereerd om één interker kelijke regionale herdenkingssamen komst te houden, in het centrum van ons eiland, waartoe men Middelhamis omdat zich hier de grootste kerk be landt de geschikste plaats vond. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. Kerk heeft hiertoe toestemming ver leend, zodat deze samenkomst op 1 Fe bruari a.s., des namiddags om 2 uur, in de Ned. Herv. Kerk zal plaats heb ben. Het ligt in de bedoeling dat in deze dienst predikanten uit de rampplaatsen zullen optreden, o.m. Ds Los, Ger. pre dikant te 'Stellendam en Ds Wolthers, Herv. predikant te Oude Tonge. De Commissaris der Koningin Mr L. A. Kesper heeft toegezegd een herden kingsrede te zullen uitspreken. Voor deze dienst zullen worden uitge nodigd de nabestaanden van de ramp slachtoffers, kerkeraden en gemeentebe sturen uit de diverse gemeenten en an deren, voor zover er plaats zal zijn. Het orgel zal worden bespeeld door Arie Keijzer. Het programma voor deze herdenkin- kingsmiddag is nog niet vastgesteld, nadere mededelingen daarover volgen nog. HET TELEFOONNET VAN SCHOUWEN EN DUIVELAND De P.T.T. zal trachten in 1935 te be ginnen met de automatisering van het telefoonnet op Schouwen en Duiveland. Hoewel er geen sprake is van voorrang zal de P.T.T. ernstig rekening houden met de bijzondere belangen van het ei land. De conferentie van de Grote Vier in Berlijn. De eerste zitting zal worden gehouden in het gebouw van de Geallieerden-Controlecommissie in Berlijn Schöneberg, interieur van de zaal, Zes maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 voorwaardelijk De 28-jarige boekhouder J. v. Wezel te Middelhamis is, omdat hij zich in 1953 ten nadele van een expeditiebedrijf te Nieuwe Tonge verscheidene bedragen tot een totaal van 7200 zou hebben toegeëigend, door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf, met aftrek, waarvan 4 maan den voorwaardelijk. Verdachte had toe gegeven ongeveer 2400 te hebben ver duisterd om daarmee de kosten voor emigratie naar Australië te dekken. Hij werd de dag voor zijn vertrek gearres teerd. Zijn vlucht naar Australië om de dans te ontspringen, ging niet door! Dinsdagavond werd in de grote zaal van Hotel Meijer te Middelhamis alge mene ledenvergadering gehouden van de Woningbouwvereniging Middelhamis. Gezien het steeds groeiende ledental, dat th8,ns ongeveer 180 bedraagt, had het bestuur gemeend deze grote zaal te moeten benutten. De opkomst was echter maar matig; 54 stemgerechtigde leden. De besluiten, die men moest nemen waren belangrijk genoeg, o.a. wijziging van statuten en reglement en bouw van 80 nieuwe huizen! De heer L. van der Waal opende met een welkomstwoord en weet de kleiner dan verwachte belangstelling aan de slechte weersomstandigheden. Hij hoop te op vruchtdragende besprekingen en bracht dan naar voren dat 1953 een dy namisch jaar is geweest voor de vereni ging, vanwege de ramp en de daarna gevolgde aanbestedingen en vanwege het door de gemeente genomen besluit om veel onvoldoende woonruimte te eli mineren. Het college van B. en W. is on onderbroken in de weer geweest voor bouwvolume en spr. bracht daarvoor gaarne openlijk dank. Over de voortgang van de bouw van het moment was spr. minder tevreden. De aannemer Mans kan niet verder bij gebrek aan stenen en voor de Zweedse huizen ontbrekende pannen. Dat is zeer teleurstellend, temeer omdat men door de gunstige winter hard zou kunnen op schieten. Het bestuur heeft in 1953 de nodige moeilijkheden moeten overwimien o.a. inzake de grootte van huizen en de daar uit voortvloeiende huren. Als voorbeeld noemde spr. de duplexwoningen. Daar in zouden de geysers kunnen komen, ware het niet dat die de huurprijs zeer zouden verhogen, idem terzake tegel paadjes. In de gemeente zelf heeft men een ar chitect en spr. meende dat dit het over leg en ook nog wel de bouw bespoedigt. Het speet spr. dat in sommige ver gaderingen over de woningbouwvereen. is gesproken met verwijten, die het be stuur niet verdient. Br is geprotesteerd wat meer enigs zins mogelijk is en spr. hoopte in 1954 op rustige besprekingen. De voorzitter memoreerde dat het overlijden van de vroegere voorzitter, de heer J. Vroegindeweij, in wie spr. het vooral waardeerde dat hij krachtdadig meewerkte en op een gepast tijdstip het roer van de vereniging in jeugdiger handen wilde overgeven. Tenslotte deed de voorzitter medede ling van een telegram, van burgemees ter Rijnders, die uiteraard verhinderd was" de vergadering 'bij te wonen. De burgemeester sprak in zijn telegram de beste wensen uit voor de woningbouw. De voorz. verklaarde zich zeer inge nomen met dit bericht en blijk van be langstelling en bedankte daarvoor de burgemeester, die hij „de motor voor de woningbouw in Middelhamis" noemde. Na deze inleidende woorden van de voorzitter las secretaris Kleingeld de no tulen en daarna het jaarverslag over 1953. Wij nemen daaruit over: Dit boekjaar zal in onze geschiedenis geboekstaafd staan als „het Rampjaar". Op de laatste vergadering van onze wo ningbouwvereniging zal niemand ver moed hebben wat ons boven het hoofd hing. Mogen zij, die verliezen leden in de familiekring weten dat ook 'Wij met hen medetreuren en begrip hebben voor hun leed. Enige weken na de ramp heeft het dagelijks bestuur een rondgang langs onze woningen gemaakt, op lieslaarzen, om op te nemen waar glas- en storm schade was geleden, om er vooral zorg voor te dragen dat de terugkerenden konden gaan droogstoken en beginnen met de restauratie van hun gezinsleven. De nodige werkzaamheden werden met spoed ter hand genomen en zo kon het gebeuren dat vrij snel na de ramp vele huizen weer behangen waren en er be woonbaar gingen uitzien. Het was vaak moeilijk geschikte ar beidskrachten te krijgen, zodat beslis singen op korte termijn genomen moes ten worden, waar anders een speciale bestuursvergadering zou zijn gehouden. Wij zijn, dank zij B. en W., uit de strijd gekomen met nieuwe plannen, en v/at het belangrijkst is, met nieuwe wo ningen. Acht aan de Berkellaan waren even voor de ramp in gebruik genomen en na de ramp bouwden wij er elf, twaalf duplexen voor 24 beginnende of kleine gezinnen en zeventien W.-wonin- wen in aanbouw zijn, benevens 16 Zweed se huizen. Aanbesteed zijn weer 11 wo ningen. Het ligt in de bedoeling om de wonin gen te gaan voorzien van vaste wasta fels, geysers en douche's tegen een klein bedrag per week. Hiertoe kan men een verzoek indienen bij de secretaris. Dat wij niet kunnen bouwen zoals wij willen bleek in de twee vergaderingen met de vrouwen van Middelhamis, die hun wensen op deze vergadering konden kenbaar maken. Helaas ontviel ons het vele jaren zit ting gehad hebbende bestuurslid J. Vroegindeweij en van deze' plaats moe ten wij onze dank uitspreken voor het vele werk dat hij verricht heeft voor on ze vereiüging. Het bestuurslid A. de Adel bedankte, zodat er 2 vacature's ontstaan zijn. Ook hem danken wij voor de arbeid gedaan in het belang van de Volkshuisvesting in onze gemeente. Een woord van dank aan de penning meester voor zijn prachtige verslag dat vertelt van vele uren arbeid en reke nen in ons aller belang. Het aantal leden steeg geweldig n.l. van 126 in 1953 tot 178 in 1953. Velen hebben begrepen dat een sterke (6) Muziehhandel BERNARD Chr. de Vrieslaan 21 Tel. 2427 MIDDELHABNIS Prijsvraag: 3de rijmpje Hoor de muzikanten! Zij blazen een partij. Ook zij zijn onze klanten: Want die instrumenten leverden wij. Vul ontbrekende woord in Knip uit, bewaar de advertentie! woningbou'wvereen, een stumulans kan zijn voor een goede volkshuisvesting. Zoals reeds gemeld was de verhouding met het College van B. en W. zeer goed en de verdeling van de woningen ver liep naar genoegen. Jammer is het dat er raadsleden zijn die menen dat het bouwen door de wo ningbouwvereen, zou moeten ophouden. Welke motieven hiervoor zijn kan op de ze vergadering niet gemakkelijk bespro ken worden. Hopen wij alleen maar dat de arbeid, verricht gedurende vele jaren, voor onze volkshuisvesting zal kunnen worden voortgezet, opdat wij het sociaal en op voedend element dat er onget'wijfeld in een woningbouwvereen, schuilt, kunnen blijven doorzetten. De woningnood is l'^ijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 cl. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 et. nog zeer groot en er zal nog hard moe ten worden gewerkt om deze nood te lenigen. Krotopruiming, die zo noodza kelijk was, is door B. en W. krachtig ter hand genomen en vele van deze oude huizen zullen nooit meer bewoond mo gen worden. De huren vormen een grote puzzle voor het bestuur omdat er onder de huurders te weinig begrip is voor het feit dat alle gelden door de overheid worden verstrekt en het de overheid is die de ze huren vaststelt, zomede ook de huur verhogingen. De heer A. van Dongen besprak het bestaan van de huurdersvereniging en de opvatting daarvan over de jongste huurverhoging. De voorz. meende dat het een vereni ging betreft van de huurders der wo ningen van de woningbouwvereniging. De jongste actie betrof de woningen die in 1948 gebouwd zijn, waarvan de huren absoluut met 26% moeten worden ver hoogd, zoals ook de 2 maycretewonin- gen verhoogd moeten worden. Die eerste woningen zijn veel beter en groter en daarom is verhoging ook wel redelijk. Het bestaat niet om er dispensatie van te krijgen. De penningmeester, de heer L. C. Kie vit, gaf daarna uitleg van het financi eel verloop van zaken. De rampschade was 35.000.^De oude woningen en de noodwoningen leveren voor de ver eniging maar weinig op, want de mi nister steekt eventuele baten in zijn zak!! De rekening was nagezien door de he ren Jn. V. d. Valk, de Groot en Henrion Verpoorten. Eerstgenoemde adviseerde namens deze commissie om de jaarreke ning goed te keuren, waarbij hij veel lof en waardering voor de ijver en de kunde van de penningmeester uitspraak. Bij deze laatste woorden sloot de voor zitter zich nog uitvoeriger aan, de heer Kievit zeer hartelijk dank betuigend voor het gepresteerde en voor de wijze, waarop dit geschied is. De jaarverslagen werden dan zonder stemming goedgekeurd. Statutenwijziging De voorzitter bracht dan een voorstel ter tafel tot statutenwijziging. De sta tuten zijn 34 jaar geleden opgesteld en (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1954 | | pagina 1