MAATKLEDING r Afscheid van Wijkzuster Groneman Het personeelsgebrek bij het onderwijs V. J 26e Jaargang CHB WEEKBLAD OP GEBEFOBMËEBDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Kerstwijdingsdienst *^oor ^^w kleding Niet duur, vvé 1 duurzaam -^ Betere pasvorm! FIRMA HARTOGS MuziekhandeV Bemard PRIJSVRAAG Ons Nieuwjaarsnummer Champagne Veuve Clicquot-Ponsardin f 14.80 MEDITATIE Kerstfeest 1953 Woensdag 23 December 1953 No. 2265 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukker^ Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bfl contract speciaal tarief. Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Feiten en cijfers Debat in de Tweede Kamer De situatie op Flakkee Het is nu wel van algemene bekend heid, dat vrijwel alle takken van onder wijs tobben met gebrek aan geschikt pei'soneel en dat in een vacature öf niet, öf slechts na lang adverteren en zoeken kan worden voorzien. Dit is zo bij het Kleuteronderwijs, het L.O., het V.G.L.O., het U.L.O., het B.L.O. en eveneens bij het Middelbaar en Gymnasiaal onder wijs. Er zijn te weinig beschikbare krachten voor het groter wordende aan tal leerlingen en scholen. In dit artikel willen we het echter alleen hebben over het gewoon lager onderwijs. Hoe zijn de feiten? Volgens de statis tiek zitten er bijna 300.000 kinderen in ons land in klassen van 4044 leerlin gen, 212.000 in klassen van 4549, 64000 in klassen van 5054, 11.000 in klassen van 5559 èn 1400 in klassen met meer dan 60 leerlingen! Ieder be grijpt, dat behoorlijk onderwijs en vooral goede opvoeding in dergelijke kinder pakhuizen niet mogelijk is en dat het werken in zulke klassen veel te hoge eisen stelt, zowel physiek als psychisch, aan de leerkrachten, waarvan op de duur meerderen overspannen raken of als ze hun pensioen nog halen dan totaal versleten zijn. Een klas van 35 11. moet als normaal worden gerekend, doch 7/10 van de gehele lagere school bevolking zit in grotere kla,ssen. Wat er op deze manier vaji de zo hioog geroem de vernieuwing terecht komt, laat zich wel begrijpen. Jonge onderwijzeressen staan, met name in de steden, voor klas sen van tegen de 50 leerlingen, wat deze jongedames beslist niet kunnen volhou den. En daarbij komt nog, dat ons on derwijzercorps zodanig aan het veroude ren is, dat thans 43% van het corps reeds ouder is dan 45 jaar, hetgeen even eens wijst op een verkeerde tendenz in het onderwijsbeleid. Het kan niet an ders, of het peil van het onderwijs moet tengevolge van deze toestand aanmerke lijk neiar beneden gaan. De oorzaak van deze situatie Ugt uiteraard in een tekort aan leerkrach ten. Er zijn er momenteel 40.000 bij het L.O. ^n V.G.L.O. Volgens de statis tiek waren er op 16 Sept. j.l. 190 vaca tures, maar er staan noodgedwongen zo veel gepensionneerden en gehuwde on derwijzeressen (1200) voor de klas, dat er in totaal gerust van een tekort van 2000 kan gesproken worden. In de jaren 1950, 1951 en 1952 slaag den er 7300 candidaten voor de L.O. ak te, maar de totale behoefte in die jaren was 10.688! En dan vergete men ook niet, dat van de 13.600 geslaagden in de periode 19461952 slechts 77% bij het L.O. terecht kwam, zodat er nog meer dan 3000 afvielen. Het is duidelijk, waarom er steeds meer onderwijskrachten nodig zijn. Het aantal leerlingen stijgt elk jaar. De laat ste 5 jaar is de schoolbevolking toege nomen met 160.000 leerlingen, ver oorzaakt door de hoge geboortecijfers van 1946 en de verlenging van de leer plicht tot 8 jaar. Daarbij komt nog, dat er IIJOOO meer overgegaan zijn naar het B.L.O., dat een veel gunstiger leerlin- genschaal heeft (18 per klas tegen het gewoon L.O. 45) en dat er door de in voering van de V.G.L.O. scholen voor 7 en 8, die een 30-schaal hebben, even eens meer onderwijzers nodig zijn. De regering heeft, hoewel herhaaldelijk ge waarschuwd, echter steeds optimistische klanken laten horen. De opeenvolgende ministers Gielen, Rutten en Cals waren erg bang, de opleiding te veel te stimu leren, omdat men vreesde, weer even als vóór de oorlog een enorm surplus te zullen kweken met al de daaraan ver bonden misère. Inderdaad moffit daar voor gewaakt worden, maar uit angst daarvoor zit men nu met een tekort, dat veel ernstiger is in zijn consequen ties, omdat het honderdduizenden kin deren en tienduizenden overbelaste on derwijzers raakt. En deze politiek is te kortzichtiger, omdat de aanwas der schoolbevolking blijft doorgaan, daar het geboortecijfer al is het na 1946 ge daald toch nog steeds 50.000 hoger ligt per jaar dan vóór de oorlog. De laatste maanden is op dit pro bleem van het onderwijzerstekort op al le manieren de aandacht gevestigd. Op 28 November hield het Openbaar Onder wijs een protestvergadering hierover in Utrecht. Wij gaan niet accoord met al les, wat daar gezegd is men sprak zelfs over staken, wat natuurlijk onzin is maar wat de zaak zelf betreft, was het nodig, eens een krachtig geluid te doen horen. Zelfs in Rotterdam lopen elke dag 40 klassen op straat. Ieder be grijpt, dat het in deze omstandigheden voor de afgelegen streken in ons land en Vooral voor het rampgebied nog moeilij ker is aan personeel te komen. Het is öan ook geen wonder dat bij de behan- fleling van de begroting van Onderwijs, K. en W. in de Tweede Kamer de vorige week nogal harde noten zijn gekraakt en dat de Minister van alle zijden hier over werd aangevallen. Gewezen werd door de diverse onderwijsdeskundigen Zoals Mr. Roosjen, mevr. Fontanier-de Vit, de heren Van Sleen, Peters e.a. op de précaire situatie en werden maatre gelen der Regering gevraagd om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Aanbevolen werden de volgende maat regelen: algehele afschaffing van de clas sificatie. 2' toekenning van fictieve diensttijd aan hen, die vroeger het onderwijs hebben verlaten door het overcom pleet. 3. vergroting van het bedrag aan beur zen en renteloze voorschotten voor studie aan de kweekscholen. 4. uitstel van militaire dienst in ur gente gevallen. 5. wederoprichting van spoedcursussen van 1 jaar voor h.b.s.'ers. 6. hoger aanvangssalaris voor de on derwijzers. Wat punt 1 betreft, dit kon de Minis ter niet toezeggen. Punt 2 zou hij bespre ken met zijn collega van Financiën. Punt 3 zou hij uitvoeren. Over punt 4 had hij overlegd met Oorlog en dit had resultaat gehad. De punten 5 en 6 wees hij af. We behoeven dus geen grote ver-' wachtingen te koesteren omtrent een ver andering ten goede, op korte termijn ze ker niet en evenmin op langere termijn. Stimulering op grote schaal vindt niet plaats. Bij de debatten in de Tweede Kamer is speciaal Flakkee ter sprake gekomen. De voorzitter van de Chr. Scholenbond op ons eiland had Mr. Roosjen verzocht, de aandacht te vestigen op de situatie al hier. Dit Kamerlid sprak als volgt (Ver slag Handelingen 2e Kamer) ,,De minist;er zal ervoor zorgen, dat er voldoende onderwijzers zijn. Ten aan zien daarvan moet de Minister niet al te optimistisch zijn. Ik heb bij mij een brief van het hoofd ener school op Flak kee, waarin het probleem zeer juist is weergegeven. Het hoofd van die school, een heel waardig man, die het belang van het onderwijs zeer ter harte gaat, schrijft mij: Ondanks de steeds herhaalde betui gingen van de Minister, dat er geen tekort is, weet iedereen, dat dit wel degelijk bestaat. Zelfs in Rotterdam tobt men daarmee. Maar u begrijpt, dat de situatie dan bij ons nog zoveel te erger is. Er zijn hier momenteel vele vacatures, waarvoor zich öf geen, öf ongeschikte sollicitanten aanmel den. Op sommige, scholen dreigt de zaak vast te lopen. Flakkee heeft al tijd veel minder sollicitanten gehad dan elders door de afgelegen ligging, maar nu het rampgebied is geworden, is dit nog veel erger geworden. De dichtstbijzijnde kweekscholen zijn in Rotterdam en Dordrecht, maar van wege de hoge kosten studeert er prac- tisch vrijwel niemand meer van Flak kee voor onderwijzer. Wij hebben nu vanwege de Chr. Scholenbond een audiëntie aangevraagd bij de Min. van Onderwijs. Het is voor ons natuurlijk niet gemakkelijk een remedie aan te geven. De classificatie wordt wel wat verzacht, maar daar dit over de ge hele linie gaat, zal dit voor Flakkee geen genoegzame oplossing bieden. Er is onder ons gesproken over een speciale toelage voor het rampgebied en het lijkt mij toe, dat dit wel de overweging waard is, want er zou op korte termijn verandering moeten ko men. En voorts moet de opleiding van kiiidei-en uit Flakkee voor het onder wijs gestimuleerd worden door flinke beurzen op gemakkelijke vooiwaar- den." Minister Cals antwoordde hierop: „De heer Roosjen heeft ten aanzien van Goe- ree en Overflakkee gezegd, dat daar een vrij groot tekort was aan leerkrachten bij het Prot. Chr. Onderwijs. Voorts heeft hij mijn aandacht gevraagd voor een audiëntie, die is aangevraagd. Het spreekt vanzelf, dat ik die gaarne zal verlenen. Ik kan hieraan toevoegen, dat volgens de gegevens, zoals die op het ogenblik ten Departemente bekend zijn en dat zijn gegevens van begin October van dit jaar er geen vaca tures waren op G. en O. bij het Prot. Chr. onderwijs. Ik wil hieraan toevoe gen, dat de onderwijzers dezelfde extra toelage ontvangen als het gemeente-per soneel. Voorts ben ik gaarne bereid ioi het verlenen van beurzen aan de jonge lieden van dit eiland, die voor onderwij zer willen studeren." Uiteraard werd Mr. Roosjen door de voorzitter van de Chr. Scholenbond na der ingelicht over de situatie. Bij de re plieken zei deze afgevaardigde dan ook in antwoord aan de Minister: ,,De Minister deelde mede, dat volgens de gegevens van begin October er geen vacatures zouden zijn bij het Prot. Chr. Onderwijs öp G. en O. Ik heb n.a.v. de ze uitspraak een brief ontvangen, d.d. 10 Dec. 1953, van het hoofd ener school, waarin hij zegt: „Ouddorp ((Chr. School) heeft al zeer lang een vacature, die niet te vervullen is. Middelharnis (Gr. van Prinstererschool)', adverteert al enke le maanden voor 2 vacatures (die 1 Jan. ontstaan) doch is tot dusver nog niet geslaagd). Ooltgensplaat (Chr, School) 1 vacature. Den Bommel, per 1 Jan. een vacature, met grote moeite j een tijdelijk onderwijzer gekregenr Herkingen, per 1 Jan. 2 vacatures, nog niet geslaagd. De situatie is inderdaad précair. Van het Openbaar Onderwijs heb ik geen gegevens, maar ook daar klaagt men steen en been, als er een vacature komt." Mijnh. de voorzitter. Ik moest dit even In de Gereformeerde Kerk, Ker kepad 7 te Middelharnis hoopt de Centrale Evangelisatie Commissie ■Donderdag 24 December a.s. des avonds acht uur een Kerstwij dingsdienst te houden. Naast samenzang door allen wordt medewerking verleend door: Het Evangelisatiekpor o.l. van dhr C. V. d. Heuvel Mevr. T. Keur van Melissant, (solozang) Mevr. Ypma-Herle (declamatie) Ds L. Loosman (Schriftlezing) Ds G. C. Muntingh (spreker) Dhr B. V. Zijl (orgelist) Toegang is vrij. Een ieder is wel kom. zeggen, opdat de Minister zal begrijpen, dat men hem een te zoimige kijk heeft gegeven t.a.v. de situatie op genoemd eiland." Daarop antwoordde de Minister weer: „De geachte afgevaardigde dhr Roosjen heeft een brief voorgelezen, afkomstig uit G. en O. over een daar bestaand te kort aan leerkrachten. Ik moet zeggen, dat hij mij niet heeft overtuigd van de onjuistheid van hetgeen ik in de eerste instantie heb gezegd. Hij heeft enkele vacatures genoemd: Ouddorp en Middel harnis. Ik kan mededelen, dat in Oud dorp een vacature heeft bestaan, die echter op 1 Juli j.l. is vervuld. De ande re zullen eventueel pas ontstaan per 1 Jan. a.s." Zoals men ziet, is het moeilijk de batteren met deze Minister. Hij baseert zich op begin October, waarover nie mand gesproken heeft. Het gaat over de toestand na 1 Januari, waarin nu al voorzien had moeten zijn. Wat Ouddorp betreft, is er nog een vacature, maar daarin had de Minister geen erg. In elk geval is de situatie op ons eiland voor het voetlicht gebracht en we hopen, dat dit althans enig effect zal sorteren. Laten de gemeentebesturen actief zijn inzake de extra-toeslag, dan helpt dit welUcht het onderwijs en laten de ouders eens overwegen, of ze nu de financi ële steun groter wordt hun intelligen te kinderen voor het onderwijs kunnen bestemmen. U vindt een rijke collectie Stojfen in diverse FLAKKEESE kwaliteiten en dessins hij de KLEERMAKERS DIRKSLAND Donderdagavond had het afscheid van Wijkzuster Groneman plaats. Als we de veelal gebruikelijke woorden „het was voor haar een onvergetelijke avond", ook ditmaal neer schrijven, is dat zeker voor Zuster Groneman de volle waar heid. Tal van genodigden w.o. Burgemeester en Wethouders, de beide dokto ren, vertegenwoordigers van E.H.B.O. en Roode Kruis, het lid van hoofdbe stuur Notaris Ris, Zusters uit naburige gemeenten, de kerkeraden van de Herv. Kerk en de Ger. Gem. hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven. De nieuw benoemde Zuster J. Gorissen kon, helaas, niet aanwezig zijn. Met bloemen en geschenken overladen Het zaaltje van de Bijz. Kleuterschool was gezellig ingericht en op de bestuurs en andere tafels stond een schat van bloemen. De voorz. Ottink sprak zijn dank uit voor de grote opkomst waaruit hij de liefde voor de vertrekkende zuster kon opmaken. „Wij beleven, aldus de voorz., een bij zonder feit omdat dit het afscheid bete kend van Zuster Groneman die bijna 25 jaar op zo voortreffelijke wijze het Groene Kruis werk heeft behartigd. Hoe wel ik mij zal onthouden de leeftijd der Zr. te noemen is het genoeg als ik U vertel dat zij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. Een afscheid gaat gepaard met weemoed want er zijn ban den gelegd die slechts moeilijk verbro ken kunnen worden aldus spr. Hierna richtte de voorz. zich tot de Zuster. In het bijzonder legde hij de na druk op het Groene Kruiswerk. Al uw werk te overzien is niet mogelijk, spr. noemde slechts verzorging van hulp behoevenden, controle op 160 patiënten, uitgifte materialen, hoogtezonbehande- ling, huisbezoeken, zuigelingen- en kleu- terbureau en daarbij nog de admini stratieve arbeid. Voor uw taak hebt gij U ten volle ingezet zei spr. Jammer dat de waar dering door het pubUek pas tot uiting komt bij uw vertrek. Het bestuur heeft echter haar waardering niet opgepot tot deze avond maar omdat het nu de beste gelegenheid ïs om U thans als het ware te bedelven onder onze loftuitingen, voor uw grondige en gedegen arbeid onder onze leden. Gij zijt een dorpsfiguur ge worden, een zuster in dienende liefde. U wist uw plaats en uw taak al moest U weleens onaangename woorden horen als U een uitgeleend ledikant terug vor derde omdat het als logeerbed werd be schouwd. Het zou ons te ver voeren de gehele toespraak te verslaan en daarom volstaan we met de slotwoorden: Waar dering en verwachting! Afwisselend zo als het leven zelf! Maar het werk blijft. Gebiede Hij, van Wien en door Wie het leven is. Zijn rijke zegen over ons allen en vooral over het werk, waartoe Hij ons gesteld heeft! Hierna bood hij de zuster een couvert met inhoud aan als geschenk van het Groene Kruis. Na een drorik op de zuster sprak de Burgemeester eveneens een woord van waardering Voor de Zuster en zei, dat zij een leegte zou achterlaten. „De zorg voor uw zieken en de troost die U ook soms moet brengen eist tevens moed, want de volksgezondheid ligt voor een groot deel in uw handen", aldus de Bur gemeester. Hij huldigde de zuster voor haar werk voor het Roode Kruis en als dank daarvoor bood hij haar een enve loppe met inhoud aan. Hierna kreeg Dr Boot het woord die in een gedegen speech de zuster een af scheidswoord toesprak. Hij memoreerde o.a. hoe hij mèt haar samen een verlos sing moest verrichten in een nauw bed- steedje en met als verlichting een pe troleum looplampje. Toen het kind gebo ren was wilden ze het in de wieg leg gen maar tot hun verbazing lag daar ook nog een klein kind te slapen. „We hebben het toen maar bij de moeder ge legd" zei spr. De Zuster is eigenlijk een wandelend consultatiebureau! Zij doet ook niet aan kwakzalverij wat een zeer grote verdien ste is. Spr. hoopte dat Zr. Groneman haar taak verlaat met de gedachte dat zij haar plicht heeft gedaan. De voorz. dankte Dr Boot die weer op andere wijze het werk van de Zuster had belicht. Hierna trad Mevr. Rooij-Waling naar voren die in gepaste woorden namens de Burgerij een prachtige schaal met bloe men aanbood waarin een enveloppe lag verscholen met een inhoud van .650. (dit bedrag is inmiddels gestegen tot 750.—). De voorz. was zeer geroerd door dit blijk van waardering door de gehele be volking en dankte het zo spontaan ge vormde damescomité voor deze mooie daad. Notaris Ris bracht de dank van het Hoofdbestuur over en overhandigde na mens deze de Zuster de zilverenleg penning van verdienste. Weth. van 't Geloof sprak namens de kerkeraad van de Ger. Gem. Hij bracht dank voor het opofferend werk dat de Zuster had gedaan. Door alle weer en wind bracht zij hulp aan hen die dat zo nodig hadden. Hij hoopte dat God haar nog lange jaren van haar rust zou la ten genieten. Zuster Groneman verrees van haar zetel doch kon van ontroering niet an ders zeggen dan ,,Ik dank U allen zeer". Hierna kwamen velen uit de gemeen te de Zuster voor het laatst de hand drukken waarbij enkeleil een cadeautje achterlieten. Voor Zr. Groneman was het een avond van spanning maar ook nu zij zag, dat haar werk zo gewaardeerd werd. De voorz. sprak het slotwoord waar in hij de vertegenwoordigers (sters) be dankte voor hun aanwezigheid en hoop te tevens dat Zr. Groneman bij de ope ning van het nieuwe Wijkgebouw aan wezig zou zijn. Kom dan met uw brilrecept naar ons, of schrijf een brief kaart en wij komen U bezoe ken met een volledige collectie moderne monturen. Zo nodig de zelfde dag klaar in eigen atelier, (levert aan alle Zieken fondsen) OPTICIEN TEL. 2025 - ftUDDELHABNIS We geven hier nog een foto van de opening van het Rusthuis „De Goede Ree." In de katheder de voorzitter Ds J. C. Wolthers van Oude Tonge;. v.l.n.r. de heer en mevr. Ds H. J. F. Wesseldijk (praeses der Herv. Synode)de be stuursleden de heer P. van Driel te 'Sommelsdijk; de heer Korteweg van Oolt gensplaat en de heer S, Dekker te Nieuwe Tonge. Op de hoek de directrice van het Rusthuis, Zuster van der Klooster. Chr. de' Vrieslaan 21 - Tel. 2427 Nadere gegevens over onze (Zie ook adv. 1) ledere week in onze adv. een rijmpje waaraan 1 woord ont breekt. Vul dit in, naderhand de ze woorden tot een zin samen voegen. Knip uit en bewaar! verschijnt D.V. Woensdag 30 De cember a.s. Geef dus nu uw advertentie op! ''ïïl&t de Iscatdagen^ een leeótdreink ,,En het Woord is geworden." (Joh. 1 vlees 14a) Op het Kerstfeest wordt alom in den lande de zilveren bazuin van het eeuwen oude en toch altijd nieuwe Kerstevan gelie geblazen. Dan maakt de Christen heid zich op, om te horen gewagen van het grote wonder, dat de eeuwige Va der Zijn Eerstgeborene in de wereld heeft gebracht. Dat de eeuwige Zoon onze natuur aan nam uit de maagd Maria. Dat de eeuwi ge Geest, onder Wiens hoge leiding de Bijbel werd geschreven, gezorgd heeft, dat dit wonder alom zou worden bekend gemaakt. We kozen een woord uit de proloog van het Johannes-evangelie. Van hem, die genoemd wordt de adelaar der evan gelisten. Van wie een onzer vaderland se dichters zong: „Hoger dan de hoogste tolken; vloog deez' adelaar door de wolken, op ontemb're vleugelslag. Wat voorspeld is, wat vervuld is. Wat in nevelen gehuld is. Niemand die het zo klaar doorzag." Mattheüs, die voor de joden schreef, klimt met zijn stamboom op tot Abra ham. Lucas, die voor de heidenen schreef, klimt met zijn stamboom op tot Adam. Maar Johannes gaat terug tot achter de schepping tot in de eeuwigheid en vangt zijn nieuwe evangelie aan met de verheven woorden: ,,In den beginne was het Woord en het Woord was bij God en het Woord was God." Dat Woord is vlees geworden. De eeuwige Zone Gods heeft zich verenigd met onze ontluisterde natuur en is ge komen in de gelijkheid des zondigen vle- ses. Die vleeswording is een feit, dat niet ontkend kan worden, een wonder, dat niet begrepen en een zegen, die nooit genoeg gewaardeerd kan worden. Paulus raakt in verwondering en zegt: „De verborgenheid der godzaligheid is groot; God is geopenbaard in het vlees". Als de nietige naens als God wil wor den, stort hij zich en zijn geslacht in een afgrond van ellende. Maar als de Zone Gods mens wordt en toch blijft wat Hij is, dan kan een doemwaardige zondaar door Zijn Persoon en bediening gebracht worden in een staat van eeuwige heer lijkheid. De gewijde geschiedenis van het oude testament kan begirmen met het eerste artikel van onze Apostolische geloofs belijdenis: „Ik geloof in God de Vader, de Almachtige, Schepper des hemels en der aarde". De gewijde geschiedenis van het nieu we testament kan aanvangen met het Artikel: „En in Jezus Christus Zijnen eengeboren Zoon onzen Heere, Die ont vangen is van de Heilige Geest, geboren uit de maagd MCaria". Het in het paradijs beloofde vrouwen zaad, is na een wachtenstijd van veer tig eeuwen in de volheid des tij ds geko men. De tijd van Zijn komst en het doel van Zgn komst wordt door de apostel Paulus saamgevat in de bekende woor den: „Maar wanneer de volheid des tij ds gekomen is, heeft God Zijn Zoon uitge zonden, geworden uit een vrouw, ge worden onder de wet, opdat Hij degenen die onder de wet waren, verlossen zou, en wij de aanneming tot kinderen ver krijgen zouden". Voor degenen, die on der de wet zuchten en door de wet aan hun schuld en zonden werden ontdekt, is de komst van die meerdere Boaz een oorzaak van verwondering en blijdschap. Onze Apostolische belijdenis begint met de woorden: „Ik geloof". De ge- loofsgenade als een gewrocht van de Heilige Geest is strikt persoonlijk. De Heilige Geest gebruikt niet alleen de wet om de zondaar te ontdekken, maar ook het evangelie om hem levend te maken. Het Kerstevangelie moet ons niet al leen van de kansel worden gebracht, maar ook uit de hemel. Een mens kan geen ding aaimemen, tenzij het hem van Boven geschonken worde. Dan worden onze oren doorboord en ons hart geopend en zeggen we met de dichter: „God heeft eenmaal gesproken en ik heb het twee maal gehoord." Dan horen en geloven we niet alleen het gepredikte Woord, maar dan zoeken en vinden we ook het vleesgeworden Woord. ,,U dan, die gelooft, is Hij dierbaar." Dan stemmen we in met de lofzang van Jesaja: ,,Want een Kind is ons ge boren en een Zoon is ons geegven." Op de vraag van onze Heidelberger: ,,Wat nuttigheid verkrijgt gij door de heilige ontvangenis en geboorte van Christus?", mag Gods kerk antwoorden: „Dat Hij onze Middelaar is, en met Zij ne onschuld en volkomen heiligheid mijn zonde, waarin ik ontvangen en geboren ben, voor Gods aangezicht bedekt". Toen de beproefde Naomi het gerucht had vernomen, dat God Zijn volk had bezocht en er weer brood was in Beth lehem (Broodhuis) heeft zij met Ruth de grote reis gemaakt. We leven in eén tijd van zielloze recht zinnigheid en boze critiek. De verzadig de ziel vertreedt het honingzeem, maar de hongerige ziel is al het bitter zoet. Mochten op het komende Kerstfeest Gods kinderen, hetzij bevestigd of be- komnaerd, met Naomi en Ruth in de geest optrekken naar Bethlehem, om Hem te zoeken en te vinden, die het wa re brood des levens is. Gaan we met een woordenzeef naar de kerk of met ledige vaten? De beste stuurlui staan helaas aan de wal. Geve de Heere in deze donkere da gen een honger niet naar brood en een dorst niet naar water, maar om te ho ren het Woord des levens. Als de trouwe herder dan Zijn staf gebruikt, schikt u onder Zijn leiding. En als het nodig is, dat Hij gebruik maakt van Zijn stok om de zonde te bestraffen, die als een pestilentie in de donkerheid wandelt, wordt dan niet boos, maar bedenk wat de dichter zong in Ps. 138 3: Hij slaat, ofschoon oneindig hoog, Op hen het oog, die ned'rig knielen, Maar ziet van ver met gramschap aan, De ijdele waan der trotse zielen." Rotterdam-Zuid. Ds A. DE BLOIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1