MAATKLEDING Graan en Wol Opening van het Rusthuis „De Goede Ree" te Sommelsdijk Buitenland 6e Jaargang CHE WEERBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MODERNE VERLOVINGSRINGEN Het gezin vooraan Woensdag 23 December a.s. Het Nieuwjaarsnummer MUZIEKHANDEL BERNARD Originele en gezellige Prijsvraag Niet duur, wél duurzaam -^ Betere pasvorm! RONDOM DE LANDBOUWSCHOOL EIEREN Voor de Feestdagen MEDITATIE Zaterdag 19 Decmber 1953 No. 2264 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkeri) Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. In Amerika zijn grote graanvoorra den. Die laten niet na een sterke druk uit te oefenen op de wereldmarktprijzen voor granen. Het verloop van de ^tar- weprijs globaal genomen varieert van 225 dollarcent voor het uitbreken van jiet Korea conflict tot 260 dollar cent per bushei, het hoogste niveau in Fe bruari 19511 Sedert die tijd is een gesta,- ge daling ingetreden, die zich in 1952 en in 1953 heeft voortgezet tot het peil van de laatste maanden: 2O0 dollarcent per bushel. De grote Amerikaanse oog sten hebben het hunne bijgedragen tot dit lage prijsniveau. Voor rogge is de prijs nog veel verder gedaald. Was de notering in het begin van dit jaar nog 175 dollarcent, te Winnipeg in Canada thans zijn de noteringen voor deze graansoort zelfs teruggelopen tot ongeveer 100 dollarcent per bushel. Een onderzoek naar de oorzaken leidt aller eerst tot de zeer goede oogsten, maar een andere factor, die zeer zeker tot de verlaging heeft geleid ligt in het psy chologische vlak. De koude oorlog duurt onverminderd voort. Maar de scherpte en het alarmerend karakter is eniger mate afgestompt. Men is niet zo bang meer voor een oorlog. En als gevolg daarvan is men minder genegen tot vor ming van voorraden waardoor de vraag ongunstig wordt beïnvloed en daa,ruit valt een verlaging van de noteringen te verklaren. Ondertussen heeft een en ander ook voor ons land grote gevolgen. Veel graan moet door ons land worden ingevoerd. De daling van de graanprijzen is voor ons land voordelig geweest. Mede daar aan hebben we voor een deel te danken dat onze betalingsbalans sterk verbeterd is. Maar toch komt onze economie voor grote moeilijkheden, speciaal in de agra rische hoek. De tarwebouw moet op de voet van de huidige prijzen nauwelijks lonend worden genoemd en de rogge- boeren, hoofdzakelijk op de zandgron den klagen er over dat de roggebouw uitkomsten geeft die onder het kosten- peil liggen, waardoor het bestaan der boeren op de zandgronden wordt be dreigd, zodat ingrijpen van de Regering gevraagd wordt. Ook inzake de wolprijzen heerst on rust. Ben enorm grote wolproductie doet aanzienlijke prijsdalingen verwachten. In 1951 bereikten de v/olprijzen een re cordhoogte van 200 pences per Engels pond. Een scherpe daling trad in welke liaar grootste diepte bereikte in het na jaar van 1951 tot 70 4 80 pences per pond. In de jaren 1952 en 1953 hebben de prijzen zich wel aanzienlijk geconso lideerd maar nu vreest men door de grote productie van ruim 4400 millioen pond een scherpe daling van de wereld marktprijs voor wol. Ook andere grondstoffen zoals rub ber, tin, lood, katoen en cacao hebben in meerdere of mindere mate aan deze daling deelgenomen. Dat de wereld met bezorgdheid deze gang van zaken gade slaat valt te begrijpen. Werd ook de ge duchte crisis van 1929 en volgende ja ren niet ingeluid met een daling van de prijzen van de grondstoffen. Voor grondstofimporterende landen is de dahng der grondstoffen aanvanke lijk een gunstig werkend verschijnsel, maar op de duur verandert dat doordat ook de exportmogelijkheden er door be- invloed worden, doordat de prijzen van de exportartikelen de noteringen van de grondstoffen moeten volgen. Industrie en tussenhandel ondergaan van de daling der grondprijzen ook de nadeUge gevolgen. Voorraadvorming leidt tot vaak aanzienlijke verliezen. Een bewijs daarvan hebben we in ons land gezien door de onverwachte prijsdalin gen in 1951. De confectie- en schoenin dustrie en de detailhandel hebben toen zware verliezen moeten incasseren. Voor ons land, we wezen er boven op, kan de daling der wereldprijzen een voor deel betekenen omdat we op grote schaal grondstoffen moeten importeren maar ons land is ook in grote mate pro ducerend zodat daling van de grondstof fen uiteindelijk moet voeren tot daling van de prijzen van de exportartikelen. Afgezien nog van de verstoring van het economische evenwicht in de huishou ding van ons land. Geen wonder dat de daling van de graan- en wolprijzen onbehaaglijke ge voelens opwekt gedachtig aan de scher pe economische crisis van 1929, die in ons land zulke diepe economische won den heeft geslagen. MET ENZONDER INLEVERING JUWELIER HORLOGER BEIIERLLAAN 3 TEL 70360 ROTTERDAM-Z, .■Dan behandelde spreker het door •neerderen aangesneden jeugdvraagstuk, *at hij liever gezinsvraagstuk wilde noemen. Landelijk en plaatselijk was er 6en geestelijke devaluatie te zien, waar tegen men ?;ich geestelijk diende te wa penen. Spreker wees er op dat ten de- 2en de ouders heel wat hadden goed te ■naken; de'jeugd zou weer aan de ge zinnen moeten worden gebonden. Dezer ^agen had spreker een bespreking ge had met geestelijke leiders en diverse Personen over de gevaren, die hier drel- zal de volgende week D.V. „Eilanden-nieuws" slechts een maal verschijnen en wel op Copy en Advertentiën voor dit nummer moeten uiterlijk Dins dagmorgen eerste post binnen zijn. komt uit op Woensdag 30 De cember. Wij attenderen er op de Nieuwjaars-advertenties tijdig in te zenden of nu reeds aan de pi. agenten op te geven. No. 1 Chr. de Vrieslaan 21 - Tel. 2427 Met Januari begint een Hieraan kan ieder deelnemen. Aardige prijzen op muziek gebied. Knip uit en bewaar déze adver tentie in een envelop. De officiële openstelling van het Rust huis voor ouden van dagen te Som melsdijk had Dinsdag 15 Dec. j.l. plaats. Men ziet hier Ds H. J. F. ÏFesseldijk uit Eindhoven, praeses van de Generale Synode, door- het omdraaien van een electrische knop, de symbolische handeling verrichten. (Een verslag vinden de lezers elders in dit blad.) gen. Het accent werd verlegd naar de gezumen. Het zal de ouders moeten wor den bijgebracht dat het in de eerste plaats hun taak is." Zo sprak dezer dagen in een openbare raadszitting de Burgemeester van Ooltgensplaat. De woorden van deze Magistraat hebben onze onverdeelde instemming. We zijn het van harte eens met het hoofdartikel van Zaterdag 28 November. „En tochook het Gezin" in Eilan- dennieuws. Er dient een algemeen appèl op de Gezinnen te worden gehouden. Daar ligt de breuk. Daar moet men de oorzaak zoeken dat er van een jeugd vraagstuk moet worden gesproken. Er moet wat worden gedaan voor de jeugd. Omdat het vraagstuk er nu eemnaal is. Maar laten de jeugdleiders het doel voorbijschieten. En onbedoeld en onge wild het Gezin helpen devalueren en uit hollen. Voorzichtigheid betrachten op dat de jeugd niet uit het Gezin wordt getrokken. Daar is gevaar voor in de jeugdacties. Alle geestelijke leiders dienen te wer ken op herstel van het Gezin. De Kerk vooraan. En alle andere krachten die nen mede te werken. Huisbezoek. Be spreking in de Gezinnen. Dat is allereerst nodig. Het Gezin is de kern. Goede, gave gezinnen vormen een sterk volk. Een krachtig bloeiend Gezinsleven vormt een zedelijk gezond volk. Deva lueren de gezinnen, de geestelijke en ze delijke krachten van het volk gaan ver loren. Het Gezin is het bolwerk tegen gees telijke en zedelijke verwording. En daarom bij alle jeugdzorg ga de zorg voor het behouden en herstel van het Gezin vooraaji. U vindt een rijke collectie Sloffen in diiierse FLAKKEESE kivaliteiten en dessins bij de KLEERMAKERS Grote Drie Nu de regering van de Sowjet-Unie de uitnodiging tot een conferentie van de Grote Vier heeft aangenomen, zijn de Westelijken begonnen, overleg te ple gen aangaande de koers, die men op 4 Januari te Berlijn moet volgen. Het feit dat de Duitse kwestie één van de belangrijkste agendapunten dient te zijn, zo niet het belangrijkste, heeft er toe bijgedragen dat Dulles, Eden, en Bi- dault een bespreking zullen houden met Dr Adenauer. In Westelijke kringen ziet men de te houden conferentie van de Grote Vier als een laatste poging om de geschillen op te lossen. Het gevolg zal dan zijn: óf een voor beide partijen aanvaardbare regeling (wat zeer twijfelachtig is, gezien de te genstrijdigheid der belangen) óf een de finitieve breuk tussen Oost en West en dus, in het gunstigste geval, voortzetting van de koude oorlog. Bovendien verwacht men enorme be togingen van Oost-Berlijnse zijde en de Oost-Duitse eis: vertegenwoordiging van geheel Duitsland." De viermogendhedenconferentie baart op deze wijze de Westelijke diplomaten veel zorgen en Frankrijk niet het minst is door de ophanden zijnde bijeenkomst plotseling in het middelpunt van aller belangstelling gekomen. In Parijs is een bijeenkomst gehou den van de ministerraad van de Noord Atlantische Verdrags Organisatie tege lijk met een conferentie van het minis- terscomité van de Raad van Europa. Daarbij komt nog een afzonderlijke be spreking van Bidault met Adenauer over de Saarkwestie. Door het geluid dat Frankrijk bij monde van minister Bidault-liet horen op de conferentie van de NAVO-raad te Parijs, trilt opnieuw de vrees voor Duitsland. Bidault heeft aan de veertig ministers van Buitenlandse Zaken, Fi nanciën en Defensie gevraagd om ver sterking van de Atlantische organisatie, niet door herziening van het verdrag, maar door een meer' dynamische uitvoe ring en een striktere naleving van de beginselen; de minister drong verder aan op een nauwe eenheid. Volgens Bi dault zijn er slechts twee mogelijkhe den: herstel van het evenwicht of de kans op overheersing door een sterke natie. Het was duidehjk dat hij met die sterke natie het oog gevestigd had op Duitsland, dat door zijn snelle na-oor- logse vooruitgang een dreigend geva,ar voor Frankrijk kan vormen. Verder wees de Franse minister op de dringende noodzaak om het Kremlin te blijven benaderen en te streven naar een pact van wederzijdse veiligheid tus sen Oost en West. Hij verklaarde zich geheel accoord met het voorstel van Eisenhower over internationale samenwerking op het ge bied van de atoomenergie. Mevr. M. A. Knöps-Duetz de eerste ingezetene in dit Rusthuis overhan digt namens de bewoners en bewoon sters aan de voorz. Ds J. C. Wolthers van Oude Tonge een prachtig stem pel voor het Bestuur. Tevens had zij bloemen aangeboden aan mevr. Wesseldijk uit Eindhoven. Naast mevr. Knöps de directrice Zuster V. d. Klooster en het bestuurs lid dhr Korteweg uit Ooltgensplaat. Een reactie zoals die van Foster Dul les had echter niemand verwacht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, die niet de gewoonte heeft, een blad voor zijn mond te nemen, verklaar de, dat de Verenigde Staten hun politiek grondig zullen herzien, indien het Euro pese legerplan wordt verworpen. De meeste Westelijke diplomaten zijn van mening dat Dulles met deze waarschu wing aan het adres van Frankrijk eigen lijk het plan voor een Europees leger heeft getorpedeerd. Anderen hebben de dreigementen van Dulles opgevat als een ultimatum voor de te houden presidentsverkiezingen in Frankrijk, waarbij de Europese politiek de doorslag kan geven. In Londen heerst ernstige bezorgd heid over de diepgaande meningsver schillen tussen Frankrijk en Amerika. Tegenover de waarschuwing van Dulles staat immers de eis van Bidault: tegen wicht en garanties voor het Europese continent of opheffing van de E.D.G. Dit alles kan een ernstige breuk ver oorzaken in het Westelijk bondgenoot schap. Amerika schijnt er genoeg van te hebben, dat Frankrijk nationalistisch en protectionistisch roet in het Atlantische en Europese eten werpt Washington heeft na,melijk de verklaring van Dul les toegejuicht. De laatste jaren wordt met alle mo gelijke middelen getracht de kwaliteit van de door ons land geëxporteerde eieren te vergeten, temeer, omdat onze grote concurrent op dit gebied De nemarken ook niet stil zit. Voor het product eieren bestaan 4 handelsschakels tussen pluimveehouder en verbruiker. Deze handelsschakels zijn: verzamelaar, handelaar, grossieren detaillist. De pluimveehouder levert aan de ver zamelaar, de verzamelaar aan de han delaar, de handelaar exporteert de eieren of zet ze af aan de binnenlandse gros sier, de grossier levert aan de detail- Van Zaterdag 19 December v.m. 12 uur t.m. Maandag 31 December v.m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdflk Afwezig de artsen P. Knöps, Tj. Kui pers en J. J. Wieringa. Voor spoedge vallen C. F. Arends, arts. Tel. 2001, Middelharnis. Dirksland-Herkingon-Melissant Afwezig dr P. Boot. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts. Tel. 01877-412, MeUssant en B. Elvé, arts, Tel. 01877- 262, Dirksland. Oost-Flalikee: Afwezig de artsen G. J. Buth, P. C. J. Voogd en P. J. de Man. Voor spoed gevallen E. Bouman, arts. Tel. 1871-269 Stad aan 't Haringvliet en C. W. Kra mers, arts. Tel. 42, Ooltgensplaat. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig van Donderdag 24 Dec. 12 uur t.m. Maandag 28 Dec. 9 uur B. Elvé. Voor spoedgevallen Dr P. Boot en K. J. Huisman, arts te Melissant. Afwezig van Donderdag 31 Dec. 12 u. tot Maandag 4 Jan. 9 uur Dr P. Boot en arts K. J. Huisman. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts, Dirksland. list en de detaillist verkoopt aan de con sument. Er zijn in totaal 2543 verzame laars ingeschreven, 425 handelaren en 653 grossiers. Het aantal detaillisten is niet precies bekend, het is echter zeer groot. De boerenpluimveehouder heeft het grotendeels in de hand, dat de eieren, zoals ze door de hennen zijn gelegd, tot dat ze door hem worden afgeleverd aan een verzamelaar, maar zeer weinig in kwaliteit verminderen. Voor dat het^ei wordt gelegd, wordt het zgn. „eihuidje" gevormd, dit is een zeer dun laagje, dat. als een zakje het gehele ei insluit. Het eihuidje geeft de bekende glans aan het pas gelegd ei en is bij het leggen nog vochtig en slijme rig. Dit duurt maar zeer kort, want na een paar minuten is het ei volkomen droog. Het eihuidje is stevig verbonden met de eischaal. Er komt geen enkele ope ning in voor. Het eihuidje sluit dus ook de poriën af. Gassen kunnen echter wel door de wand van het jzakje heendrin gen. In een pas gelegd ei komt v/at koolzuur voor. Het koolzuur en ook nog wat waterdamp dringen door het ei huidje. Hierdoor wórdt het eihuidje ge leidelijk vernietigd. Dit is de reden, dat de glans, die op pas gelegde eieren voor komt, .met het ouder worden van het ei verdwijnt, ook al gebeurt er verder niets met het ei. Het eihuidje lost zeer gemakkelijk op in water en andere vloeistoffen. Wan neer een ei gewassen wordt of nat wordt, gaat het eihuidje verloren. Daar door zijn de poriën niet laeer afgesloten en vormen de toegang tot de ei-inhoud Cognac Rémy, Martin V.S.O.P., Hen- nessy Bisquit Dubouché Cour- voisier Favraud Planat voor bacteriën en schimmels: Wanneer deze naar binnen zijn gedrongen, wordt nog wel weer een groot gedeelte hier van tegengehouden en vernietigd door de schaalvliezen, maar er zijn toch altijd enkele bacteriën en schimmels die ook deze hindernis weten te passeren. Het wit van het ei vormt de derde verdedi gingslinie, maar allicht wordt ook deze linie door enkele bacteriën doorbroken. Ze komen dan bij de dooier. Dit is een uitstekende voedingsbodem voor bacte- reën, en de enkele bacterieën, die tot de dooier weten door te dringen verme nigvuldigen zich daar zeer snel. Het ei is dan spoedig ongeschikt voor mense lijke consumptie. Vooral op de vuilschalige eieren zit ten zeer veel bacterieën, en deze zijn dan ook spoedig bedorven. De pluim veehouder moet er dus alles op zetten, dat het aantal vuilschalige eieren op zijn bedrijf zo klein mogelijk is. Dit kost wat moeite en tijd, doch de opbrengst van de eieren is toch wel zo, dat de pluimveehouder zich die zorgen dient te getroosten. Een vuilschalig ei, is tweede soort en brengt beduidend minder op. De moeite voor de pluimveehouder, ter voorkoming van meer vuilschalige eieren dan nodig is, komt hoofdzakelijk neer op het zorgen van droog strooisel in de hokken en nesten; op het aanbrengen van een voldoend aantal doelmatige lég- nesten op een koele plaats in het hok, ver van de opening, waardoor de kippen van buiten naar binnen komen, op een driemaal per dag uithalen der eieren en op 't 's avonds controleren der legnesten om hennen, die daarin willen overnach ten te verwijderen. Zeer belangrijk is dat de pluimveehou der er voor zorgt, dat zijn kippen geen bevruchte eieren leggen,. Voor de kwali teit der eieren is het van belang, dat ze onbevrucht zijn. Bij een temperatuur van 68 gr. F. beguit in een bevrucht ei reeds de ontwikkeling van de kiem, het geen ook direct kwaliteitsaohteruitgang betekent. Daarom moeten de legnesten geplaatst v/orden op een koele plaats in het hok, omdat het ei, dat bij het leg gen een temperatuur heeft van 106 gr F. daar sneller en tot lager temperatuur zal afkoelen dan in een warmere omge ving. Uit het bovenstaande volgt: geen ha nen bij de kippen op de bedrijven van de boerenpluimveehouders. Een haan is een dure kostganger, die niets inbrengt en schade betekent voor de kwaliteit der eieren. Bij de fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven alléén hanen (Vervolg pag. 2 Ie kolom) der (gerechtigheid „Ulieden daarentegen, die Mijn Naam vreest zal de Zon der Ge rechtigheid opgaan. (Mal. 4 2) Ulieden daarentegen." Ja, de Souvereine God van het eeuwig Welbehagen is twee-énig in Zijn open baring. Hij is het verterend vuur zowel als de vertroosting Israels. Genade en toorn, barmhartigheid en gerechtigheid, hemel en hel, leven en dood, zij worden in elkander opgeluisterd. God is één in Zichzelf. Geen tegenstellingen in Hem, maar wel voor ons. Er is een daarente gen, voor wie door genade geloven leer de; en alzo aan de belofte zich vast klemt om uit God en diens genade-open baring te leven. God heeft een volk het welk het genade-geheim heeft geleerd, om te leven uit een verbond, dat der genade, waaraan de belofte aan de eis vooraf gaat. Dat zijn'zij, die Zijn Naam vrezen. En voor hen is er een „daarentegen". Zij zijn daartoe ook zelve in het oor deel moeten komen en het vonnis heb ben ze leren aanvaarden; ik ben uw gramschap dubbel waardig (Ps. 51) maar ook hebben zij geleerd in de weg van ontdekking en afsnijding om uit de belofte te leven. Dat noemt de profeet: .ulieden daarentegen, die Mijn Naam vreest!" Dit betekent; die aan mijn openbaring zich vastklemt en daaruit leeft, niet slechts: die Mij vreest, maar er staat: die Mijn Naam vreest. Mijn Naam. Want de naam betekent de Hee- re, zoals hij zich openbaart; die naam zegt wie Hij is en wat Hij is voor Zijn Volk. Die naam vrezen is de ganse inhoud van de practicale Godsvrucht. De vreze des Heeren en van Zijn naam, men ver sta er onder, de onderwerpelijke beant woording aan de voorwerpelijke Gods openbaring. Het is het geloof en des- zelfs oefening en beleving. Deze vreze is wel te onderscheiden van de slaafse en knechtelijke vreze. Slaafse vrees is het zgn. dienen van God uit vrees voor straf; knechtelijke vreze het dienen van God uit hoop op loon. Beiden zijn niet de ware Gods vrucht, want dan is het een vreze uit de liefde Gods, welke de dienenswaardig- heid Gods heeft leren kennen en beamen en welke daarom de Heere bemint om Zijns Zelfs 'wil. Dan is het een kinder lijke vreze geworden; uit liefdevolle hoogachting voor het Wezen Gods is men dan met eerbied voor God vervuld en is al onze begeerte om op waardige wijze te beantwoorden aan Zijn open baring; om uit de kracht dier liefheb bende hoogachting de zonde te haten en te vlieden, en alle gerechtigheid na te jagen. Zij die deze vreze beoefenen, vragen niet in de eerste plaats naar tijden en omstandigheden, maar zij houden zich alle tegenstellingen, alle teleurstellin gen, alle bangheid en donkerheid, alle doodsorkanen, alle critiek en ongeloof ten spijt. Zij houden zich vast aan wat de Heere gezegd heeft en beloofd, aan Zijn openbaring. God is voor hen omdat zij Hem in de kracht der genade als Heiligen Geestes hebben leren kennen, alsGod)'; Hij is voor hen de waarborg, dat God is God. En daarom, hoe donker ook rondom, ja zelfs van binnen, er is verwachting van licht; Hij komt. Eindelijk spreekt ook de profetie niet meer. Juist. Er is niet veel meer te profiteren. Want het profiteren sluit hier juist in, dat de pro fetie tijdelijk is. Immers ware de Koning zelf niet op de komst, er ware geen profeet ooit in Israël opgestaan. Want tenslotte komt de Koning niet maar om dat het is geprofeteerd, maar het is ge profiteerd omdat de Koning was op de komst. Het is het woord des Konings Zelf. In de belofte is de Heere Zelf aan het woord, omdat hij eigenlijk Zelf de inhoud is der belofte. Dat nu hebben de vrezers geleerd, gezien, omhelsd, be oefend. Uit: De Heilsfeiten. Prof. G. Wisse

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1