HA^ANDEt MAATKLEDING IE üli on WNG nsie H armoniummuzie k he Jaargang Zaterdag 12 December 1953 No. 2262 lur nis CHB WEEKBLAD OP GEREFOEMEERDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEtFWSE EILANDEN [Ainerikaanse dankdag Te veel en te kort MODE:R|LE fVERLOVINGSRINGEN- De uitslag raadsverkiezing te Oude Tonge MEDITATIE ADVENT. De komende Engel des Verbonds ^^ocr *U/iw kleding Niet duur, wél duurzaam! Betere pasvorm! Tevens iü Kinderkli Muziekhandei BERNARD Geen hulp van Flakkee op Schouwen - Duiveland A.R.-Partij 75 jaar Oefening voor bescherming bij overstroming Zeldzame opdracht gereedgekomen bij Firma E. Leefiang te Middelharnis ■een MS ïest ost- t[JN op, pings. Ha ls uit het 2.95 ■r re- Üitg ond [irg lie. J eea uit- Itellin&en. 1 bekende Iirg bevat tialen van ;i, mevr- "jrel, G- Ooms, lertje van 1 -werkers len en dit leen prac» Ims is ge- ertellins er.ver- otere ajs -9, 9—1"' fceker vol- sscholen. er ook gebon- Ull/5 üedactiefeureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MTDDBLHARNIS ÏE3LEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Versch^ut tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONKEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAJU ADVERTENTDSPRUS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. I In Amerika wordt op de 30e Novera- ijer een Algemene Dankdag gehouden. pe eerste Dankdag werd gehouden in het iaar 1621 door een groepje, nauwe lijks honderd personen, van de Pelgrim FaÜiers. Door de eeuwen heen bleef de ze Danlidag in ere. In 1863 kreeg de Dankdag een offi- jieel karakter. Het was president Abra- )iam Lincoln die een proclamatie uit vaardigde waarbij de laatste Donderdag in November tot „een dag van dankzeg ging en lof" werd verheven. Sedert die tijd vaardigt de president van de Ver enigde Staten van Amerika jaarlijks een proclamatie uit, waarbij de laatste Don derdag in November tot officiële Dank dag wordt geproclameerd. Dit jaar is deze Dankdag geprocla meerd door president Dwight D. Eisen hower. In die proclamatie wijst de pre sident op de vele zegenmgen, die Ame rika mocht ontvangen en wijst hij op de plicht om naar analogie van de Pelgrim Fathers een dag af te zonderen om God voor zijn weldaden te danken. „Voor de moed en de visie van onze voorvaderen die een wildernis ontgonnen en een na tie stichtten; voor de zegeningen van de vrijheid, die de ontwerpers van onze Grondwet zochten te waarborgen voor zichzelf en. hun nageslacht en die zo overvloedig in ons land van heden ver wezenlijkt zijn; voor de eensgezindheid van geest die ons land sterk heeft ge maakt; en voor het blijvend geloof onder Zijn leiding dat ons bewaard heeft als een godsdienstig volk met vrijheid voor allen, behoren, wij neer te knielen met ootmoedige dankzegging." Dankbaar in het bijzonder voor de wapenstilstand op Korea, waarin de hoop gelegen moge zijn voor een blijvende vrede. Sympathiek in het bijzonder is de proclamatie wanneer ze oproept tot boete en berouw. Wanneer, om met de woorden van de proclamatie te spreken, gezegd wordt „Derhalve doe ik, Dwight D. Eisenhower, president der Verenigde Staten van Amerika een beroep op ons volk om Donderdag 26 November 1953 te vieren als een dag van nationale dank zegging. Laten wij allen op die dag in overeenstemming met onze gewijde ge woonte bijeenkomen in onze kerken en voor God nederbuigen in diep berouw over onze zonden, wijsheid afsmekend bij ons streven naar een betere wereld en dankbaar voor de veelvuldige zegenin gen die Hij ons en onze medemensen ge schonken heeft." Een oproep tot erkenning van God voor de genoten zegeningen. Een oproep tot boete en berouw over de zonden. En dat door de hoogste autoriteit van het grote land aan de overzijde van de Oceaan, Veelvuldig willen de groten der aarde niet van God weten. Zijn Naam niet kennen, Zijn Bestaan niet erkennen. Hoe weldadig doet zo'n praclamatie aan. Een erkenning van God en een opwek king tot boete en berouw door de hoog ste van het land. En dat in het land van de doUar. Waar de stoffelijke dingen op de voor grond staan. En het grove materialisme zijn triom fen viert. Toch door de Regering wordt God nog erkend. Och vraag niet naar de uitwerking 'an deze procalamatie. Naar de bele- *g door de burgers van de Staat. Dat komt in de eerste plaats voor hun ver- ïntwoording. Maar in deze proclamatie, een staats- stiik van de hoogste autoriteiten wordt God erkend en tot boete en berouw op- Seroepen, Een sympathiek geluid dat weldadig aandoet. Verre uitmunt boven ons land. Wat is ons land dan toch diep weggezonken. Van een openlijke erkenning van God in onze Staatsstukken is geen sprake. Nog minder van een oproep tot boete en berouw. Integendeel wat nog herinnerde aan de dienst van God, zoals dat het geval was bij de vorige Zondagswet, moet nog "it de wetgeving verdvvijnen. En toch is de erkenning van God en in de eerbiediging van Zijn geboden lig gen de zegeningen voor land en volk verborgen. Ons land behoort tot de dichtst be- 'olkte landen van de wereld. Ons land wordt vaak overbevolkt ge noemd. Dat er veel te te mensen samen wo- jien op een te beperkt gebied om een "Moorlijk bestaan te kunnen vinden. En J'ch het begrip overbevolkt is betrek kelijk. Reeds meer dan honderd jaar geleden, ™t weinig meer dan een derde van onze ™idige bevolking werd ons land ook al werbevolkt genoemd. Konden velen ook seen behoorlijk bestaan verwerven. En ™greerden ook velen naar Amerika om "aar een bestaan te zoeken. Even als nu. Dat het begrip overbe- oikmg een betrekkelijk begrip is kan ^ruit wel blijken. Als de Heere Zijn ^en wil gebieden geloven we nietijiat ,^^6l aanleidmg is om van overbe- wking te spreken. Aan de zegen des ''««ren is alles gelegen. tr wordt geklaagd over overbevol- anrf' ovarschot van mensen. Maar i,„ï''zijds is er een voortdurend te «»n aan mensen. Uit de pers vernemen we: En tekort mijnwerkers zowel voor bovengrond se als voor ondergrondse werkzaamlie- den. De aanverwante chemische bedrij ven kampen oqk al jaar in, jaar uit met een tekort aan werkkrachten. In veel branches wordt geklaagd over een groot te kort aan geschoolde en ge oefende werkkrachten. Was er onder an deren bij dijkherstel ook niet een te kort aan geschoolde werkkrachten zoals steenzetters, krammers e.d. Dat mag een speciaal geval maar ook in andere gevallen wordt over tekorten geklaagd. Denken we maar eens aan de bouwvak ken. Het tekort aan geschoolde arbei ders heeft zelfs het aantal te bouwen woningen ongunstig bepaald. En in de industrie. Vaak een tekort aan geschool de maar ook, zij het in mindere mate aan ongeschoolde werkkrachten. En bij het onderwijs. Hoe wordt ook daar ge klaagd over een tekort aan onderwij zers. Een tekort, dat verzacht maar niet opgeheven wordt door te werk stelling van gehuwde vrouwen en van reeds ge pensioneerde leerkrachten. Eigenaardig in ons land. Velen zijn genoodzaakt te emigreren terwijl er anderzijds nog een veelvuldig te kort is. '"MEt'eN ZONDER INtEVERING- JUyVEUER .V HORLOGER BEIIERLUAN 3 - 10., r-JÓO' ROTIERDAM.I Oude Tonge was de laatste gemeente op dit eiland, waar na de ramp raads verkiezing is gehouden. Uit vorige berichten weten onze le zers, dat van de ingediende lijsten er één was, die de eigenaardige com binatie vormde dat de A.R., de S.G.P. en V.V.D. samen gingen. Deze gecom bineerde hjst was met de kennelijke be doeling opgezet, om de samenstelling van het college B. en W. dat tot heden be stond uit een roomse wethouder en een van de P.v.d.A. te doorbreken. Ge zien de stemverhoudingen van vorige verkiezingen stond vast, dat een rechtse meerderheid nooit zou worden verkre gen, waarom men dit middel heeft te baat genomen. Het zal zeer zeker wei nig voorkomen in Nederland bij gemeen teraadsverkiezingen, dat op deze wijze rechts en links samengaat het is zeker niet volgens het program van de A.R. en de S.G.P., het doel moest hier de middelen heiligen. Het was alleen ge daan naar men ons mededeelde uit zakelijke motieven; de zesde zetel, wanneer die gewonnen zou zijn, was voor de V.V.D. bestemd geweest. Het is echter niet gelukt. De hoop was geves tigd op het grootste gemiddelde, maar het kwam anders uit. De uitslag, zoals die in een ander bericht nader omschre ven is was, dat de Combinatie verkreeg 681 stemmen met 5 zetels P. V. d. Arbeid verkreeg 455 stem- met met 4 zetels Kath, Volksp. verkreeg 281 stem men met 2 zetels. Het is dus zo gebleven als het was en de wethouders-verkiezing zal dus weer hetzelfde beeld geven, n.l, één R.K en één P.v.d.A. Van de zijde van de R.K. en de P.v. d.A. had men zich tegen deze actie ge wapend, want boze tongen beweren dat de R.K, aan de P.v.d.A. stemmen heeft uitgeleend. Dat wil zeggen, dat tevoren werd bepaald dat ca. 25 kiezers van de R.K. op de P.v.d.A. zouden stem men. Dit heeft te Oude Tonge algemeen de ronde gedaan en er blijkt een kern van waarheid in te zitten omdat, toen tegen een van de voormannen werd ge zegd: „je kunt nog wel meer stemmen lenen' het antwoord was: „hoe weten ze dat nu zo gauw?" We laten ditvoorts zo het is. De verhoudingen met de verkiezing in 1949 zijn als volgt: De V.V.D. had toen 195, de A.R. 137, de S.G.P. 388 stem men, totaal 620. Thans hadden deze drie partijen samen 681 stemmen. De K.V.P. had in 1949 367 stemmen, thans 281, De P,v.d.A. had er toen 463, thans 455 stemmen. Had de gecombineerde lijst plm. 27 stemmen meer gehad, was het doel bereikt. Indien het dus waar is dat tevoren stenamen zijn uitgeleend, moet gezegd, dat deze heren het wel juist hebben berekend. Een verschuivmg heeft nu niet plaats gehad. In een strooibiljet uitgaande' van de gecombineerde lijst heeft men duidelijk uiteengezet, dat iedere partij, A.R., S.G,P. en V.V.D. ieder hun eigen begin selen zouden handhaven. De gevoerde handelwijze, al had die dan een zakelijke mslag ten doel, kan onze instemming niet hebben. Dat rechts en links samen gaat, is principieel met te verantwoorden. Zie Ik zend Mijn engel, die voor Mijn aangezicht de weg bereiden zal enz. (Maleachi 3:1) In dit eerste vers van het derde hoofd stuk van Maleachi wordt tweemaal de benaming „engel" gebezigd. Engelen zijn geestelijke wezens, die staan rondom de Troon Gods. Met de eerste waarvan gesproken wordt echter bedoeld een schepsel va:n vlees en bloed, wiens vader en moeder genoemd worden. Het is Johannes, die de toenaam van ,,de Doper" ontving. Zijn werk zou zijn als die van een bode, een heraut, om de weg te bereiden voor een Ander. Deze Godsspraak herinnert aan het woord van Jesaja: Bereidt de weg des Heeren, maakt recht in de wildernis een baan voor onze God," De andere die genoemd wordt is de Engel des Verbonds, die op andere plaatsen genoemd wordt de engel des Heeren, Die Engel was het die Hagar bij het omzwerven in de woestijn maan de zich te vernederen onder de hand harer vrouw. Hij wordt ook vermeld bij de drie mannen, die Abraham de ver woesting van Sodom en Gomorra aan kondigde. Letten we nu op de verhoudingen, waarin deze twee, die beiden .engel" ge naamd worden, tegenover elkander staan. De Engel des Verbonds is zelf een gezondene die tot Zijn tempel komt; en tevens treedt Hij voor diegene die voor Zijn aangezicht gezonden wordt, als zen der op. Wat een schoon licht ontsteekt hier de profeet in dit Woord van de Messias! Hij maakt van Hem gewag als zijnde éér, hij nog komt! Eer AbraJiam was ben ik! Een glans van Goddelijke heerlijk heid wordt hier op Zijn persoon gewor pen. Als zodanig moet Hij verbeid wor den. In dat licht moet Hij bezien wor den, alg; de ur© van Zijn ver,sehijning zal zijn aangebroken. Liefderijke zorge van de God des Verbonds! Immers Hij zou Verschijnen als het zaad ener Vrouw, als éen gewoon mens onder de mensen, In dienstknechtsgestalte, zonder gedaante en zonder heerlijkheid, als een die niets met Zich bracht, dat men Hem zou be geerd hebben. V Toch staat er o Goddelijk wonder! j— dat Hij ondanks dat men Hem niet begeerde. Hij snellijk tot Zijn Tempel komen zou. Daarbij moet gedacht aan Jeruzalem, de stad des groten Konings. Hij kwam tot de zijnen, maar de zijnen hebben hem niet aajlgenomen. Vandaar staat er: dien Heere dien gijlieden zoekt, aan dewelke gij lust hebt! De bode, de heraut zou voorafgaan aan zijn komst om de weg te bereiden om alles vlak te maken om Hem te ontvangen. Wat een troostrijk advents-woord voor diegenen, die Hem verbeiden en ver wachten. Neen, niet degenen die riepen: „Wij hebben Abraham tot een Vader" zagen naar Hem uit. Bij hen was geen plaats voor Hem. Ze worden geveinsden, soms wel adderen-gebroedsel genoemd. Dit zal zich af blijven tekenen door al le eeuwen heen. De wetsprediking plaats inakend voor de Messias, voor een zoe kend volk, dat het leven niet meer in eigen hand kan houden. Dat begerig staart naar de komst van Hem, die hun heil volmaken kan. Bij de wettisch vrome mensen, om hangen met de klederen van Mozes, .heeft dit uitzien niet plaats. Maar wel bij diegenen, waar de engel, gaande voor Zijn aangezicht henen, met de Wet in .Zijn hand, uitzuiverende plaats heeft ge maakt voor die zoete Jezus. Dan zal iZijn Tempel zich verheugen in Zijn jcomst. De zijnen ontvangen Hem uit Ide hand Zijns Vaders. Zij verlustigen |zich in Hem in zalige zielevrede omdat Sn de bange ziele-weeën over hunne zon- .aüen. Hij het is, die voor hen de eeuwige •Zali^eid teweeg heeft gebracht. Lezer, kent ge daar wat van? Of zijt ■ge daar vreemd aan? Verwacht ge .Hem? Hij zal snellijk tot Zijn Tempel komen en nu komt het er opaan, of ge daarbij begrepen zijt: ,,Dat U geboren ;is de Zaligmaker." Middelharnis. Ds G. ZWERUS. IIIOCCX^ VIXIX jLJU Het heeft alle schijn dat Frankrijk het minst tevreden is over de resultaten van Bermuda. De vurig begeerde garanties, dat Amerika en Engeland voor een be paald aantal jaren hun troepen op het Europese continent zullen handhaven, werden niet verkregen. Het enige tastbare resultaat is de no ta aan de regering van de Sowjet-Unie, waarin de uitnodiging tot een conferen tie van de Grote Vier wordt aanvaard. De Grote Drie stellen voor, deze con ferentie te houden in Berlijn op 4 Ja nuari. Ommddellijk na afloop van „Ber muda" hebben de Westelijke ambassa deurs deze nota aan Moskou overhan digd. Triest Het geschil tussen Italië en Joego slavië over Triest zal naar alle waar schijnlijkheid nu spoedig zijn opgelost. De Joego-Slavische troepen zijn bezig zich terug te trekken uit het achterland. Bovendien heeft de Joego-Slavische re gering een aantal nieuwe denkbeelden naar voren gebracht, die een spoedige verzoenmg met Italië mogelijk maken. U vindt een rijke collectie Stoffen in diverse FLAKKEESE kwaliteiten en dessins b^ de KLEERMAKERS L«.u,x&uuv. ,uU.cl.CU., X.'Ullt;^, Eden en Bidault zijn bijeen geweest om van gedachten te wisselen over de hui dige wereldsituatie. (De Franse premier Laniel werd echter spoedig ziek, zodat hij zich door Bidault moest laten verte genwoordigen.) De Grote Drie zijn het eens geworden over de volgende punten:. Ie Dat de kans op agressie thans kleiner is en minder dreigend schijnt, is toe te schrijven aan de krachtinspanning van de vrije wereld, 2e Het Atlantiscli Pact is en blijft de grondslag van de gemeenschap pelijke politiek 3e De Europese Defensie Gemeen schap is noodzakelijk. 4e Een verenigd Europa met inbe grip van Duitsland is dringend geweest. 5e De tegenwoordige indeling van Europa kan niet als blijvend wor den aanvaard. 6e De politieke conferentie over Ko rea blijft direct doel zij kan leiden tot normalisering van de toestand in het Verre Oosten. 7e De strijd in Indo-China is van groot belang voor de defensie van de vrije wereld. 8e Vereende kracht is de beste waar borg voor vrede en veiligheid. Chr. de Vrieslaan 21 Tel, 2437 MIDDEtHARNIS Onze collectie is zeer uitgebreid - Cijferaccoorden compleet - Klavar - enz. Met Januari begint een origi nele prijsvraag. Let op onze advertenties! Orgel kopen? Vra.agt ons advies! De Britse regermg is van deze nieuwe voorstellen op de hoogte gebracht, maar bijzonderheden over de iimoud mogen nog niet worden bekend gemaakt. De „atoom-rede" President Eisenhower was de eerste die na de conferentie de Bermuda-eilan den verliet zulks in verbsmd met zijn redevoering, die hij beloofd had te zul len houden voor de vergadering van de Verenigde Naties. Deze rede was ge titeld: „De gevaren die de wereld in het atoomtijdperk bedreigen." De Amerikaanse president begon met de verklaring dat Amerika thans be schikt over een voorraad atoomwapens die vele malen groter is dan de verdel gingskracht van S,lle bommen en gra naten op alle slagvelden in de gehele Tweede Wereldoorlog. De atoombommen die op het ogenblik vervaardigd worden zijn ruim 25 maal krachtiger dan het eerste wapen; de kracht van de water stofbom kan vergeleken worden met die van imllioenen tonnen dynamiet. Hierdoor is Amerika m staat, aldus Eisenhower, elk land dat onverhoeds tot een aanval overgaat, in een woestenij te herscheppen. Als tegenmaatregelen voor dit drei gende geva.ar noemde de president de volgende hoofdpunten: Ie Een gebruik van uranicum en an der splijtbaar materiaal voor vre desdoeleinden. 2e Vermindering van de grote hoe veelheid vernietigingsmiddelen. 3e Opstelling van een vredesplan voor atoom-energie. 4e Instelling van een internationale commissie om toezicht te houden op de vervaardiging van atoom wapens. Het is verbijsterend uit de mond van de Amerikaanse president te horen over welke ontzaglijke vernietingsmiddelen de wereld beschikt. Het is bovendien twij felachtig of de door Eisenhower voor gestelde punten verwezenlijkt kuimen worden. In de geschiedenis der meffs- heid is het schier nooit voorgekomen, dat wapens werden gemaakt om ze niet te gebruiken of weer te vernietigen. Het is te betreuren dat Eisenhower één element over het hoofd heeft ge zien: dat de toekomst van de wereld niet afhangt v;gJi de atoombom (want als dat het gevolg was, was de aarde reeds onbewoonbaar gemaakt) maar dat het de Heere is, die de teugels van het wereldregiment m handen houdt en zegt: „Tot hiertoe en niet verder." 50 jaar geleden op 17 December ging het eerste motorvliegtuig in Engeland vóór een zeer korte tijd de lucht in. Op deze foto ziet men een moderne K.L.M.-machtoe die wel iets langer in de lucht kan blijven, dan dit 50 jaar geleden het geval was. De oude dames schijnen tegen elkaar te zeggen „Dat hadden we 50 jaar geleden niet kunnen dromen". DEN BOMMEL. Zoals we onlangs publiceerden is te Den Bommel het ini tiatief genomen om vrouwelijke hulp te zenden naar het rampgebied Schouwen- Duiveland. Van de zijde van Maatschappelijk Werk is bericht ontvangen, dat deze geste zeer werd gewaardeerd, maar dat er zoveel aanbiedingen waren dat er voorlopig geen gebruik van zal worden gemaakt. Zou men e.v. later nog hulp nodig hebben, zal van het aanbod een dankbaar gebruik worden gemaakt. Het jubileum-comitê, dat de viering van het 75-jarig jubiluem van de A.R. par tij voorbereidt, heeft aan de kiesvereni gingen en de regionale commissies me degedeeld, dat de actie vooral in de maand Januari zal worden gevoerd. Inmiddels heeft zich een comité tot aanbeveling gevormd, dat bestaat uit de volgende personen: mr. J. Algera; H. Algra; prof. mr. A. Anema; prof, J. H. Bavinck, ds D. Biesma Jr.; A. Borst Pz. mr. P, E, Briët; mevr, dr. F. T. Diemer- Lindeboom; mr. dr. J. Donner; L. F. Duymaer van Tvwst; prof, dr. K. Dijk; dr. J. J. C, van Dijk; prof. mr. P, S. Gerbrandy; ds. J. C. Koningsberger; Ad Kuiper; mevr. L. A. Lever-Brouwer; mr J. Meynen; prof. dr. G. H. J. van der Molen; prof. dr. F. L. van Muiswinkel; prof. dr. H. N. Ridderbos; prof. dr. W. Rip; M. Ruppert; prof. dr, L. W. G. Scholten; prof. dr. J. Severijn; mr. J. A. de Wilde en prof. dr. J. Zijlstra. Cognac Rémy Martin V.S.O.P., Hennes- sy Courvousier Planat Favraud Bisquit Dutouchê Heden Vrijdagmiddag wordt onder auspiciën van de Prov, Waterstaat een grote oefening gehouden volgens het Schema van het nieuwe beveiligingssys teem voor bescherming bij een e.v, overstroming. Er is deze middag van hogerhand" een telegram binnengekomen, waarin sprake is van „pseudo-dijk-doorbraken" en e.v. „overstromingen", waarbij hét gehele beveiligings-apparaat in werking wordt gesteld. Onze pers-vertegenwoordiger zal de ze oefening meemaken, zodat in ons e.v. nummer daarover een reportage kan worden verwacht. Drie-klaviers orgel voor groot buitengoed Bij de orgelbouwer E. Leefiang te Middelharnis is een zeldzame drie-kla viers orgel gereed gekomen, dat be stemd is om geplaatst te worden in"een groot buitengoed te Bathmen (O.) De eigenaar van dit buitengoed is een groot liefhebber van kerkorgels, hij heeft door heel Europa heen persoonlijk 4000 kerkorgels bezichtigd. Dit orgel, dat in de fabriek van de fa, Leefiang stond opgesteld, is 3 kla- viers, met pedaal, geheel mechanisch, d.w.z, de toetsen zowel als de register- tractuur. Het heeft Hoofdwerk, Borst- werk en Rugwerk, De dispositie is als volgt: Hoofdwerk: Praestant 8'; Baarpijp 8'; Octaaf 8'; Nachthoorn 2'; Mixtuur 35 sterk IVa'. Borstwerk: Holpijp 8'; Roerfluit 4'; Octaaf 2'; Quintfluit I1/3; Regaal 8'; Tremulant. Rugwerk: Holquintadena 8'Praestant 4'; Spitsfluit 2'; Scherp 23 sterk 2/3'; Tertiaan 12 sterk; Kromhoorn 8'; Tremulant. Pedaal: Spits gedekt 16'; Praestant 8'; Quintadena 4'; Vlakfluit 2' (Ko per). Ruispijp 4 sterk 2'; Musette 16'. Koppels I op ffll, in op U, I op pe daal, n op pedaal. iSpits gedekt is een register, dat de laatste tijd zeer in opkomst is. Het geeft een mooie beUjnde, gedekte toon. Het front. Het front is in de antieke trant, waarbij aan het uiterlijke het in wendige is af te lezen: Het houtwerk is klles gezaagd van antieke balken, die honderden jaren oud zijn. De opdracht gever wilde dit alles precies in stijl heb ben. Het Borstwerk heeft geen frontpijpen, maar is door antieke deurtjes, voorzien van gesmeed-ijzer beslag afgesloten. Het ontwerp van het front is van compagnon van de heer Ernst Leefiang, de heer Jan Keizer. De adviseur voor de bouw was Dr. M. A. Vente, secr. van de Rijkscommissie van kerkorgels. Het was een prachtstuk werk, dat in de orgelbouw een unicum kan worden genoemd. Een dergelijke opdracht voor een particulier komt in ons land zelden voor. De heer Leefiang verricht ook veel restauraties van oude kerkorgels. Zo wordt door hem in Januari a.s. het or gel in de Herv. Kerk te Sommelsdijk onder handen genomen. Verder heeft hij in opdracht het orgel in de Ger. Kerkte Ooltgensplaat, het verplaatsen en her stellen van het orgel in de Herv, Kerk te Oude Tonge, dat binnenkort zal wor den ingespeeld door Arie Keizer. Voorts zijn restauraties onder handen van het orgel in de Herv. Kerk te Gorsel (G), Rolde (D.) en Nieuwerkerk a.d. Usel. Ons eiland zal helaas het mooie be drijf van de fa. Leefiang kwijtraken, daar het zich naar een provincie aan de vaste wal zal verplaatsen. Er is op ons eiland te weinig emplooi, vracht- en reis kosten zijn duur. Was er een vaste ver- bindmg zo vertelde ons de heer Leef iang zou hij mogelijk hier zijn ge bleven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1