II V. N.V. Brugverbinding Goeree-Overflakkee Hoekse Waard opgericht Jee Hoe staat het met de samenvoeging? en LD fN.) IIJK sdiik CHB WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOU DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Grote belangstelling IN MAART NIEUWE TELEFOONTARIEVEN PLEEGZUSTER BLOEDWIJN 26e Jaargang Woensdag 9 December 1953 No. 2261 !.50 [itie. pratie- srdel lering na, I bepaalde lat in de [i'/ater en het wa- |\snjst dit kunnen Iging. Bij moeten de loefvelden 5 tot 15 ^aan liij Ide gi'ond idiepte is .terstand, itand tus- verband kunnen afstand [drains zo 3 een die- bosten be boter, aikt met thans is Ie gewen de to- af te .ig-er wor- weer een .P. wordt tet lit Ingenomen I maximale [tussen de feest de ing te ge- cm verval raineerbui- doch des rorden ge; |der verval tfvoer goed ^n grotere loch daar- turfmol'" ,t van ge- ,ch de be- loter. h uit voor )r normale rorden ge goed J«an n tegenstel- goed te f 50 de 10 cm en per lia ttt dus fea Enbespanng lultuurtech; in kraag- •okene door 3en &eam- at onder de boeren wa- - van voor ma.ts hebben tel Spee. UW5 Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDEtJÏARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 ABONNKMENTSPRUS: 1.70 PER KWARTAATi ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bg contract speciaal tarief. Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Reeds geruime tijd is het stil rondom I liet samenvoegings-vraagstuk op Goeree en overflakkee. Althans in het publiek hoort men er weinig van. Toch staat liet vast, dat Ged. Staten nog steeds van mening zijn, dat er een ingrijpende verandering op Flakkee moet plaats liebben. Voorheen zijn er diverse voor stellen geweest en nu schijnt er weer een plan te zijn, waaraan de beroemde Planologische Commissie vermoedelijk niet vreemd is, om de 13 gemeenten op ons eiland tot 4 te reduceren. Het col van G.S. is blijkbaar erop uit om i tot elke prijs een eind te maken aan i het zelfstandig voortbestaan van een groot aantal gemeenten. Ondanks het I feit, dat de Flakkeese bevolking vrijwel unaniem de samenvoegingsvoorstellen heeft verworpen, gaat men in Den Haag, ,r men zo heel erg democratisch vnl znn, even vrolijk door om deze zaak I door te drijven. Het is ons niet officieel bekend, of GS. hun voorstellen al bij de Minister van Binnenlandse Zaken hebben inge diend. Wel weten we met zekerheid, dat Minister Beel niet de bedoeling heeft, het eerste jaar met voorstellen omtrent Flakkee te komen. De Minister heeft nl. mgs een lijst aan de Tweede Kamer overgelegd, waarop zijn plannen voor het eerstvolgende zittingsjaar in dit op- it zijn aangegeven. Daarbij staat I Flakkee niet. Wij hebben destijds erop gewezen, dat men met de samenvoegingsplannen voor ons eiland een systematische veran dering in het gemeentelijk bestel op het heeft. Het gaat hierbij in het alge meen niet om verandering van gemeen tegrenzen en vanzelfsprekende samen voegingen, die historisch en feitelijk ver antwoord zijn, maar in v/ezen om een centraliserend systeem, waartegen wij ons ten sterkste dienen te verzetten. Dit is geen incidentele, maar een doctrinaire samenvoegingspolitiek, waartegen steeds weer opnieuw moet worden geprotes teerd. Het is van belang, eens na te gaan, wat de verschillende politieke partijen en vooral de betrokken Minister bij de behandeling van de Begroting van Bin nenlandse Zaken enkele weken geleden daarvan in de Tweede Kamer als hun mening hebben doen blijken. Wij volgen daartoe de „Handelingen" en citeren daaruit, wat voor ons doel nodig is. Dhr Maenen (R.K.) zei, dat de K.V.P. zich zonder voorbehoud schaart achter (Je Minister, waar deze opmerkte, dat ten aanzien van een wijziging der ge meentegrenzen niet met van tevoren op gestelde algemene abstracte normen kan worden gewerkt. Onze fractie, aldus dhr M., zou een dergelijke handelwijze niet kunnen goedvinden. Elk geval moet op zijn eigen mérites worden beoordeeld. Het gaat hier over de aantasting van levende organismen en daaroiri is grote omzichtigheid geboden. Spr. stelde vast, dat grenswijziging verantwoord is, in dien de loop der gemeentegrenzen in bestuurlijk opzicht tot ernstige bezwa ren aanleiding geeft en gemeenschappe lijke regeling geen uitkomst biedt. Dhr Beerninli (C.H)verheugde er zich over, dat de Minister van mening is, dat ten aanzien van grenswijzigingen of sa- I menvoegingen van gemeenten grote be hoedzaamheid moet worden betracht. I Hij herinnerde aan een rapport van de 1 Dr Wiardi Beekman Stichting (P.v.d.A.) [waarin richtlijnen worden gegeven voor gemeentelijke indeling en waarbij een poging gedaan wordt om deze planma- I tig of scheinatisch overal in ons land te herzien. Spr. meende, dat wij die kant beslist niet uit moeten. VS^'anneer het er om gaat systematisch allerlei kleinere plattelandsgemeenten samen te voegen, omdat men vindt, dat er in. ons land (dat zelf tussen de grote landen ook zo klein is!) te veel en te kleine gemeenten zijn en er nu maar eens grondig „op ruiming" moet worden gehouden, dit tegenover de betrokken bevolking ze delijk niet geoorloofd is, tenzij deze in Meerderheid ermee instemt. Dhr Verkerk (A.R.) waardeerde het standpunt van de Minister in de Memo rie van Antwoord, waar deze zeide, geen schema te willen, maar slechts dan grenswijziging te zullen bevorderen, als de noodzakelijkheid daarvan vaststaat en als alle facetten daarvan zijn bezien. Spr. meent, dat we geen behoefte heb- oen aan kunstmatige indelingen. Dhr Scheps (P.v.d.A.) het natuurlijk een ander geluid horen. Hij was van me-' nmg, dat de Minister behalve de reeds voorgestelde grenswijzigingen gerust de grenzen van de Nederlandse gemeenten wns planmatig mag gaan bezien. Wel kan gpr. het begrijpen, dat de Minister net rapport van de Staatscommissie-De '■juay over deze materie wil afwachten, •naar niettemin moet er met bekwame spoed worden gehandeld. Dhr Van Dis (S.G.P.) meende de Mi- «'Ster te moeten aansporen tot de grootst mogelijke voorzichtigheid en zijn j P'amien niet in wetsontwerpen vast te j 'eggen voordat hem gebleken is, dat de 1 J'reffende gemeentebesturen er zich ™«e verenigen kunnen. De Overheid mf' materie rekening houden ''istorisch gegroeide verhoudingen f belangen van allerlei aard. Samen- i d^f^S stuit gewoonlijk op sterk verzet f vo \''^^°lking. S'pr. is daarom nimmer °''5*"der van samenvoeging geweest, ="^11 de betrokken gemeenten er zelf hewilligen. seff"^ Welter (Kath. Nat. Partij) advi- J °°k 'met grote omzichtigheid te erK te gaan, d.w.z, met respect voor et historisch gegroeide. Spr. hoopt, dat e Minister weerstand zal bieden aaji '- "^Perialisme der grote gemeenten Maandag 7 Dec. was voor ons eiland Goeree Overflakkee een betekenisvolle dag. De N.V. Brugverbinding Goeree Overflakkee werd officieel opgericht, waarmee weer een nieuwe phase in de strijd voor een vaste oeververbinding is aangebroken. In de grote zaal van Hotel Meijer te Middelharnis was voor dit doel grote belangstelling. Met de Pres. Comm. der Naaml. Vennootschap Burg. D. Rijnders waren aanwezig alle commissarissen bestaande uit de burge meesters van Flakkee, en burg. W. D. van Dijk van Goudswaard, gedelegeer den, de directeur der N.V. dhr Jan Knape Mzn., dhr L. P. van Hameien, refe rendaris van de Prov. Griffie, die tevens de Prov. Brugcommissie vertegen woordigde. Mr. Oostveen, secr. van de Kamer van Koophandel te Dordt, dhr Frijlink als voorz. van het Wetenschapp. Genootschap, dhr P. D. Sieling, Kijks- landbouwconsulent ir van Galen; Ir N. A. Brugstra, dir. van R.E.T. Rotter dam; vertegenwoordigers van Hoekse Waard's belang, dhr H. E. v. Brule, Wethouder voor de bedrijven te Rotterdam, dhr Kalisvaart, directeur van de Reedej-ij v. d. Sohuyt, Notaris Mr. Hempenius, Cand. Not. P. Zaaijer en vele anderen. Het was een ietwat feestelijke aanblik door enige geschonken bloem stukken alsof de brug er al was! In zijn openingsrede heette Burge meester D. Rijnders alle asinwezigen welkom in zijn kwaliteit als Pres. Comm der N.V. Brugverbinding. Spreker schet ste de toestand zoals die momenteel met de verbinding was en zei, dat het niet theoretisch, maar concreet anders moet worden. Sinds eeuwen was de enige ver binding met het vasteland een veer dienst; door de toename van het ver keer was het een onhoudbare toestand geworden. Primair was Flakkee een productie-gebied, dat door verkeersstag- naties millioenen guldens aan inkomen moest derven. Spr. gaf een overzicht wat jaarlijks agrarisch werd geprodu ceerd, en dat meer dan lOO.OOO motor voertuigen per jaar moeten worden overgezet, waarvan de overtocht gemid deld 1% uur vergde. Door het grootste deel der bevolking moest ca. 1 millioen aan veergelden worden betaald. Het leven op Flakkee was duurder dan elders. De huidige veerdiensten wa ren een belemmering voor onze localiteit z& ernstig, dat de regering voor de be slissing staat tot opheffing uit ons iso lement. Gebeurt dat niet kan beter een deel van de bevolking emigreren, zei spreker. De werkloosheid zal als het zo blijft zeer toenemen. Spr, gaf over het pro bleem van de werkvoorziening een over zicht; wanneer er niet meer tuinbouw producten konden worden geteeld zou het aantal werklozen van 1000 tot 3000 stijgen. Een vaste oeververbinding zou hierin grote veranderingen brengen. Een typisch gevolg van het isolement was ook de weinige industrie. 17% van de bevolking werkt in de industrie tegen 30% op Voome en Putten. De ramp had Flakkee nieuwe moei lijkheden gebracht; met inzet van aJle krachten was het herstel aangevat. De ruineuze invloed van het zoute water is echter van die aard, dat het zout als vijand no. 1 jaren lang zal worden ge voeld. De welvarende streek was daar door in een staat van verarming geko men. Betere verbindingen zijn nodig, wil de slag niet een dubbele slag worden. Twee en twintig jaren lang was de autoriteiten om hulp gevraagd, niet om een utopie, maar door de natuurlijke drang om Flakkee gelijkmatig met het andere deel van Nederland te maken. Het is geen zaak van sentiment, maar van harde en bittere noodzaak, dat de localiteit vandaag een daad gaat stel len, voorafgaande aan een daad uit de landbouwkring en de eigen regionale ge meenschap. Spr. gaf de notaris gele genheid de acte van de N.V. Brug Goe ree Overflakkee Hoekse Waard voor te lezen, en deze acte te laten tekenen daar bij de hoop uitsprekende, dat dit een en de gemeentelijke autonomie hoog zal houden. Er moet een werkelijke band blijven tussen dè ingezetenen en de be stuurders der gemeente. Minister Beel (R.K.) accentueerde in zijn antwoord, dat hij het niet met dhr Scheps eens is. Deze is voorstander van een systematische herziening der ge meentegrenzen. Spr. neemt een ander standpunt in. Men zou volgens de ideeën van dhr Scheps normen moeten opstel len, om uit te maken of alle onpracti- sohe en ondoelmatige grenzen al of niet systematisch moeten wórden herzien. Naar spr.'s mening is er echter onmo gelijk een complex van maatstaven te vinden, dat men zonder ongelukken op dit terrein hanteren kan. Overwegingen van doelmatigheid kunnen, zolang niet tevens gesproken kan worden van ern stige bestuurlijke bezwaren, in het alge meen geen voldoende grond voor herzie ning'van de gemeentelijke indeling op leveren. Uit de dabtten in de Tweede Kamer is wel gebleken, dat alleen de P.v.d.A. een systematische, centraliserende her ziening wenst en dat alle andere par tijen, plus de Minister, deze afwijzen. Het plan van G.S. van Zuid-Holland in zake G. en O. is ontegenzeggelijk zulk een socialistisch creatuur. Afgaande op de woorden van de Minister zou men zeggen, dat er dus voor ons eiland geen gevaar is. Toch moeten we waakzaam blijven. Te betreuren is het, dat de A.R. Gedeputeerde Jansen Maneschijn en de C.H. Mr Schmal blijkbaar hun sanctie geven aan de voorstellen van G.S. Wij moeten ervoor pogen te zorgen, dat in ieder geval de Minister van B.Z. de voorstellen van G.S. niet overneernt, want zijn ze eenmaal ingediend, dan ver werpt de Tweede Kamer, in casu de K.V.P., deze niet zo gauw. daad zou zijn waarvan de vruchten voor het eiland spoedig zouden gezien worden en Flakkee uit zijn isolement zou wor den verlost. Groen, de kleur der hoop! De heer P. D. Sieling bood namens de Coop. Landbouwvereniging een nieu we groene vulpen aan, waarmee de he ren konden tekenen. De gToene kleur was gekozen om daarmee de hoop voor de verwezenlijking van de plannen uit te drukken. Nadat de lieren de acte getekend had den, zegde de voorz. daarvoor dank. Het glas werd geheven met de wens, dat Flakkee door een vaste oeververbinding een welvarend stuk van het vasteland van Nederland zou worden. Burgemeester D. v. Heijst te Dirks- land sprak een woord van gelukwens namens de aandeelhouders. Hij achtte het gelukkig, dat ondanks de ramp de Comm. der N.V. actief waren gebleven en dat thans de N.V. Brugverbinding was opgericht. We staan nog slechts aan het begin zei spr. al was er reeds ontzettend veel gedaan. De ogen van alle gem. besturen en van alle eiland bewoners zijn op de N.V. gericht. Vele hinderpalen zullen moeten worden over wonnen, maar hij sprak de wens uit dat re vaste oeververbinding eenmaal wer kelijkheid zou worden. De belangrijkste punten waren nu wel het tijdstip van,^ de totstandkoming en de tarivering. Ih' vol vertrouwen zou men zich aan het werk zetten. De „Grootmoeder" De heer P, D. Sieling sprak namens de Coop. Landb. Vereen, te Melissant, die de grootmoeder" van de plannen kan worden genoemd. Reeds 25 jaar ge leden zocht hun organisatie naar een verbinding met de vaste wal, Spr. haal de daarbij aan het contact met een Duitse firma voor het leggen van een kabelspoor, waardoor in 7 minuten de overkant zou zijn bereikt tegen een laag tarief. In 1934 wenldde men zich tot het Mi nisterie, voor een brug die 5 millioen zou kosten. Men verkreeg geen medewer king. Op 30 Oct. 1934 waren de door wijlen Notaris v. d. Berg te Goedereede concept Statuten gereed om de oplos sing zelf ter hand te nemen. De tijd was aangebroken om Flakkee zelf er voor te interesseren. In 1936 werd onder presi dium van nu wijlen dhr Ulbo Mijs te Voorburg een vergadering belegd, en een comité opgericht met het doel dat Rijk en Provincie een brug zouden bou wen. Deze plannen werden weggedrukt. Tijdens de bezetting kon er niets aan worden gedaan, na de oorlog In 1945 werd het weer ter hand genomen. Des kundigen noemden toen het fantastische bedrag van 40 milUoen voor een brug, uit een rapport van het Ir. Bureau Ny- hoff en Jansen te Amsterdam bleek, dat men met 10 millioen kon volstaan. De Flakkeesche Gemeenschap heeft er intussen vele jaren aan gedokterd; we zitten nog in dezelfde misère zei spr., terwijl nu de kosten ruim 20 millioen zullen bedragen. Wel was er een suggestie dat Rijk en Provincie de kleinste helft zouden bij dragen. Spr. raadde de N.V. om zich niet te laten verleiden door welke scho ne voorspiegelüigen ook tot uitstel en hoopte dat op korte termijn een inge bruikname van een vaste oeververbin ding zou kunnen worden gevierd. „De Crrootvader" Namens het Wetensch. Genootschap Goeree en Overflakkee sprak de voorz. de heer Frijlink zijn gelukwensen uit „als grootvader;" Na de bevrijding werd het Wetensch. Genootschap opgericht, waaruit de Stichting Flakk. Gemeen schap was voortgevloeid. Deze beide Stichtingen hadden plannen gemaakt, spr. hoopte waimeer er sprake was van Grootmoeders en Grootvaders, dat de jongere generatie Flakkee uit zijn isole ment zou verlossen, al was het zo, dat hij betwijfelde of het juist was nu met brugplannen te komen nu er bij de Wa terstaat zoveel te doen was over af- damming. Hij vertrouwde het de heren echter volkomen toe en wenste hen ge luk. „Het kleinkind" De heer van Heest sprak namens de Flakk. Gemeenschap en schetste de tot standkoming van dit orgaan, met daar aan verwant de oprichting van de N.V. Brugverbinding. Ontelbare besprekin gen, reizen naar den Haag werden ge daan, om het probleem onder de ogen van de autoriteiten te brengen. Aan de doortastenheid van de pres, comm. was het te danken dat men in Den Haag thans weet hoe het er op Flakkee uit ziet. Er zou niet worden gerust tot ér een vaste oeververbinding tot stand was gekomen, al was er sprake van afdam- ming. Spr. achtte een brug alvast zeer op zijn plaats. Hij feliciteerde met de totstandkoming van dit lichaam en wist zich overtuigd dat men niet zou rusten, eer een vaste oeververbinding werkelijk heid zou zgn geworden. Spirit toegewenst! De heer A. J. Dijkers te Sommelsdijk sprak als oudste van de commissarissen en feliciteerde met het feit, dat de acte gepasseerd was. We zijn allen diep over tuigd van de noodzakelijkheid van een vaste oeververbinding zei spr. Jhr. van Karnebeek Comm. der Koningin, die des tijds de Waterleiding opende, zeide toen, het is niet zo moeilijk om een zaak te beginnen, maar vol te houden. Spr. wen ste de nodige spirit en geestkracht toe, om de commissarissen te inspireren dat het gewenste doel zou worden bereikt. De stoot! Van Hameien feliciteerde als secr. van de door Ged. Staten ingestelde commis sie vaste oeververbinding Goeree Over- flakkee-Hoekse Waard, en namens de voorz. daarvan dhr ir. Wittenberg. Het vraagstuk had ook de belangstelling van Prov. Staten, die telken jare 100.000 vo'teerde voor een vaste oeververbinding Hij constateerde dat na de stormramp een vaste verbinding nog meer nood zakelijk had gemaakt. De oprichting van de N.V. was het lichaam, dat hier in korte tijd de stoot toe zou geven. Handelsregister De secr. van de Kamer van Koophan del, dhr Mr. Oostveen bracht eveneens zijn gelukwensen over. Spr. wees er op, dat er een aanvrage binnen zou komen bij de Kamer voor inschrijving in het Handelsregister, waardoor en direct weer contact zou bestaan. Wij zullen U het vel niet over de oren trekken zei spreker maar er moet toch worden be- taaJd «n er zal wel een compensatie wor den gevonden om dit te overbruggen. Hij wenste de heren geluk. Contact met Rotterdam De heer H. E. v. d. Brule van Rot- terdafn (wethouder van bedrijven) die eveneens complimenteerde zei dat hij de laatste tijd nogal eens was werkzaam geweest voor samenwerking tussen ge meenten, waardoor veel was bereikt. Po sitieve samenwerking was noodzakelijk en indien dit hier actief het geval zou zijn, had hij de overtuiging dat er wat tot stand zou komen. Daarvoor zal ge activeerd moeten worden bij hogere be sturen; indien als een eenheid werd op getreden, zonder zich te laten afleiden, zou het doel zeer zeker worden bereikt. In Rotterdam is men overtuigd van de welvaart van dit land, en in het vervolg zou er van samenwerking tussen Flak kee en Rotterdam zeker op de ene of andere wijze sprake zijn. Flakkee had belang bij Rotterdam en Rotterdam bij Flakkee spr. wenste de N.V. bij zijn pogingen veel succes. Hoekse Waard De heer Verhagen van Oud Beijerland voorz. van Hoekse Waard belang, kon zich zo goed begrijpen wat het isolement van Goeree Overflakkee betekende. Ja renlang hadden ze het zelfde euvel ge had. Spreker zei dat er door Hoekse Waards' belang meerdere heren contact v/as opgenomen met de Flakkeese Ge meenschap. Dit zou, indien er een brug verbinding over Tien Gemeten kwam, mogelijk nog menige keer voorkomen. Spreker zegde daartoe alle medewerking toe. Niet te veel praten! Namens de Dijkring Flakkee compli menteerde dhr P. van Es te Ooltgens- plaat (De voorz. Ir J. B. Mijs was af wezig) De Dijkring, die het beheer heeft over de binnen- en buitendijken en zijn inkomsten uit ongebouwd en gebouwd moet hebben, heeft het grootste belang bij de welvaart van Flakkee. Het vele tijdverlies is een handicap voor die wel vaart, waarom ook de Dijkring belang had bij een vaste oeververbinding. Hij hoopte dat niet te veel meer zou wor den gepraat, maar in 1954 reeds de aanbesteding van een nieuwe brug zou plaats hebben. De heer Kalisvaart, dir. fa. v. d. Schuyt was verbaasd dat hij als „Veer man" een uitnodiging had gehad. Wan heer de eerste spade in de grond zou gestoken worden van een brug, zou dat het graf kunnen betekenen voor de veerdiensten. Intussen zullen wij aldus spr. zolang de brug er niet is ons uiter ste'best doen, om het vervoer zo goed mogelijk te doen zijn. Hij wenste de N.V. De Brug goed succes. Dank Aan het slot dankte de President voor de belangstelling en de uitgesproken ge lukwensen. Hij hoopte binnen afzienba- ren tijd de heren te kunnen uitnodigen, als de vaste oeververbinding werkeUjk- heid zou worden. Van de commissaris der Koningin Mr. Li, A. Kesper was een telegrafische ge lukwens gezonden. De directie van de R.T.M, had bericht van verhindering meegedeeld. Van het Statenlid dhr N, V. d. Brugge was ook een gelukwens, on der de woorden: „Volhouden!" Vertrek van de Fran se delegatie voor de Internationale confe- restie op de Bermu da eilanden, met een speciaal vliegtuig van de Air France. Foto: links George Bidault en rechts Jo seph Laniël groeten de achterblijvende op het vliegveld van Pa rijs. De aangekondigde tariefwijziging bij de telefoon zal pas omstreeks Maart haar beslag krijgen. In feite komt de wijziging neer op een interne verschui ving van tarieven voor plaatselijk en afstandsverkeer, waardoor het eerste van 3 op 4 cent zal worden gebracht, het tarief voor gesprekken binnen een kring van 25 kilometer wordt verlaagd. De totale iiikomsten voor het bedrijf zullen niet veel gaan verschillen van de oude, doch de ongezonde toestand, waar bij de verliezen op stadsgesprekken moesten worden goedgemaakt met de overschotten" van de exploitatie van het afstandsverkeer, komt te vervallen. Het abonnement zal voortaan worden berekend naar het aantal abonné's per sector. Het gevolg hiervan zal zijn, dat men in kleine plaatsen een hoger abon nementsgeld zal moeten betalen. Duizenden vragen omdat ze weten hoeveel kracht erin zit. Promotie. De postcommandant der Rijkspolitie Wachtmeester Ie klasse A. Boere, is benoemd tot Opperwachtmees ter. Voor betrokkene een mooie promo tie. Gevonden voorwerpen welke in het tijdvak van 8 October tot en met 5 De cember zijn aangegeven op het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Middelharnis: Broche met rood hartje en dobbelsteen; Oorbel; IJzeren ketting; Zwart garen dameshandschoen; Bomorosleutel; Brui ne alpino; Bruinrood fluweel jongens- jasje; Zwart lederen dameshandschoen; Jonge Belgische Herder; Linnen centi meter; Shawl of hoofddoek; Jongens col bertjasje. Gummislang; Rijwiel met ba gagedrager; Zwarte gymnastiekbroek; Bruine damesportemonnaie met inhoud; Herenshawl, bruin-geel geblokt; Hals ketting; Bankbilejt van 10.Rode baret; Herenportemonnaie met inhoud; Lüikersteunzool; Bruine rijwieltas; Ha- rtier; Paar bruine glacé dameshandschoe nen; Schuimrubberkussen; Zakmes; Ro de autoped; Beige damesportemonnaie met rits; twee radiozegels; Grijze wol len gebreide das; Paar wollen dames- handschoenen; Ceintuur; Zaklantaarn; Schaar; Blokfluit met tasje; Halsketting rode kralen; Wollen handschoen; Broche (souvenir); Pantoffel; Padvindersriem; Wieldop van Ford; Groene regenjas; Padvindersriem; Pakje met zware rub berlaarzen en paar bruine lage schoe nen; Geel lederen handschoen. Ned. Herv. Leesbibliotheek. In de maand December zal de bibliotheek ge opend zijn D.V.: Zaterdagmiddag 12 Dec en Zaterdagmiddag 19 Dec. van 1.30 3 uur voor de jeugd; van 3f4.30 uur voor ouderen. Donderdagavond 24 Dec. van 7.15 8.15 ma voor de jeugd en van 8.15^ 9.15 voor ouderen. Zaterdagmiddag 2 Jan. 1.30^3 uur voor de jeugd en van 34.30 uur voor ouderen. Daarna weer gewoon op Vrijdagavond DIBKSLAND Roode Kruis. Voor het examen help ster 3e klas bij het Ned. Roode Kruis slaagden de dames Mevr. van Hoorn Schouls, mej. M. Roodzant, J. Zoon, H. van Prooien, J. P. van den Tol, C. Ha- meete, J. Hoogmoed, L. Polder, L. van Putten, N. Langerveld. Het examen werd afgenomen door Dr P, Boot en Zr Groneman. Als gedelegeerde van de gewst Comm. was aanwezig Dr v. d. Houwen uit Dordt. Opbrengst collecte. De dankdag col lecte in de Ger. Gemeente alhier heeft de grote som opgebracht van 5174. Binnenbrandje. In de aangekochte ambtswoning van de burgemeester is een binnenbrandje ontstaan, door kort sluiting, waarvan de oorzaak moet ge zocht in de slechte electrische leidingen Het geval kon door de bewoners worden geblust. HERKINGEN In verband met het gereedkomen van de in aanbouw zijnde Oostenrijkse en Zweedse woningen, heeft de Burgemees ter jl. Vrijdag diegenen welke voor deze woning in aanmerking komen, een wo ning toegezegd. De met dankdag gehouden Oogst- collecte in de Ger. Gemeente heeft op gebracht de som van 904. A.s. Donderdagavond van 78 uur zal er in de consistorie der Ger. Ge meente zitting worden gehouden tot ont vangst van zitplaatsgelden. 1A.s. Zaterdag 12 November hoopt des sav. half zeven voor de Ger. Gemeente op te treden Ds H. van Gilst uit Dirks- land. Burg. Stand. Overleden: Jan van der Wende, echtgen. van Lena Johanna van der Velde. MELISSANT Burg. Stand. Gehuwd: W. Neels, oud 29 jaren, besteller bij de posterijen en A. Grootenboer, oud 23 j., zonder be roep, beiden wonende te Melissant. Ingekomen: Ph. Melissant, van Her kingen; J. Non e.v. Ph. Melissant van Sommelsdijk; T. Hoogmoed en echtge note van Veenendaal. Vertrokken: D. Markwat en gezin naar Dirksland. STEIXENDAM Op -het gemeentehuis ligt voor een ieder ter inzage en tegen betaling der kosten de gemeentebegroting voor het jaar 1954. 'Gezonken. Vorige week vertrok uit de haven alhier een woonark achter een sleepboot van de firma Boltje, nabij Hellevoetsluis is de ark door de golf slag ondergegaan en gezonken. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. OU0DORP Gevallen. J. Hoek Mz. had het onge luk zo erg te vallen met de fiets dat dr. Ruizeveld en de E.H.B.O. de eerste hulp verleende. Molen gemechaniseerd. De korenmo len van dhr Pape is voorzien van een electromotor, zodat er bij windstilte toch gemalen kan worden. Visserij. Door de garnalenvissers werd de vorige week 5 dagen gevist. Er werd 3355 kg garnalen aangevoerd voor de prijs van 0.52 tot 0.64 per kg. 1155 kg sardien werd er aangevoerd, er werd 0.08 per kg gegeven, J.V. Zondagavond 7 uur hoopt D.V. in de Herv. Kerk voor te gaan Ds Koo- ten van Genemuiden (collecte voor de J.V.) A.s. Donderdagavond zal Goeree's Gemengd Koor een uitvoering geven in de Oude School alhier. (Vervolg pag. 4) OïTICIELE SCHEEPVAABTBERICHTEN Noord Pamper Tussen plm. 51° 50,7 en 4°, 1,3 plm 51°^49,3 en 4° 4,0 zijnde zwarte Stom pe tonnen no. 3 2 t.m. 7 vernummerd in no's 1 t.m. 6. In het slijkgat bedraagt de minste diepte op de binnendrempel in dm bij gem. LLWS. Midden vaarwater 24. Spitse tons kant 23 en Stompe tons kant 27. Deze diepte opgaven moeten onder het hoofd Slijkgat (binnendrempel) wor den opgenomen in de diepte Staatbladea 26 onderste rubriek. MS™»Ksm«MB5»tBlWW!«aSl!«!«m!B8«tMS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1