H^ANDEl^ MAATKLEDING Hoe de jeugdbandeloosheid te bestrijden? Buitenland Herdenking van rampslachtoffers te Oude Tonge en onthulling monument 75-jarig bestaan van de R.T.M. CHR WEERBLAD OP GEKEFOEMEEBDE GRONDSLAG VOOU DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN r *^oor ^^u? kleding Niet duur, wél duurzaam! -^ Betere pasvorm! Zeer indrukwekkende plechtigheid HET MONTHMENX OP DB RAMP- BEGRAAFPLAATS TE OUDE TONGE Brand bij Firma Nipius ie Middeiharnis ge Jaargang Zaterdag 14 November 1953 No. 2254 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTDiDELHARNTS TELEFOON K 1870-2017 OIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds TelefK 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag' en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRUS 12 cent per mm. BQ contract speciaal tarief. ÏT Zo nu en dan is er aanleiding om het fiaagstuk van de bandeloosheid der eugd weer eens te bespreken. Af en toe rertoont de curve der baldadigheid etc. [en zodanige strijd, dat van alle kanten ie vraag rijst, of daartegen niets te Joen is. Zo was er onlangs in de Raad Bji Stellendam een bespreking hier- (ver, waardoor deze gemeente weer voor lit probleem werd gesteld. We gaan uiteraard, wanneer we en kele woorden hieraan wijden, niet spe- tiaal over Stellendam schrgven. Het kwaad is algemeen. Alleen kunnen de' 'actoren, die het veroorzaken, plaatse ijk verschillend zfln. In Stellendam is |]et pellen der garnalen er o.i. niet he lemaal vreemd aan. Als de kinderen on- Jer zekere dwang want ze hebben er allemaal een gloeieüde hekel aan eni ge uren hebben geholpen, mogen ze nog een poosje de straat op en moet de op- 'ekropte en onderdrukte levens- en gel- iingsdrang geventileerd worden. Voor- il bij het langer worden der avonden er dan gelegenheid te over om aller lei gemene streken uit te halen en me- rustig burger tot kookhitte te bren- ;en, zodat men er verwonderd over kan zijn, dat er geen ongelukken gebeuren. Er is over het probleem van de spe- ïifiek Nederlandse bandeloosheid der ieugd al zoveel gesproken en geschre- fen, geconfereerd en gerefereerd, dat het moeilijk is, nieuwe gezichtspunten te openen. We voelen er trouwens heel (ïeinig voor, nog eens een theoretisch be- j te gaan houden na alles, wat door geleerden en autoriteiten, door paeda- ;n en jeugdleiders hierover als is ge- 1. Want al deze schone academische verhandelingen hebben de zaak niet veel verder gebracht. Het is wel interessant, allerlei factoren te bezien en gezinsom standigheden in discussie te brengen, de kerken de schuld te geven, de sohoolop- foeding in gebreke te stellen, maar daarmee komen we practisch niet zoveel verder. Het is natuurlijk nodig, alvo rens tot het nemen van maatregelen over te gaan, een goede diagnose te stellen van de oorzaken, maar ons dunkt dat we het daarover nu wel zo ongeveer lens kunnen zijn. We zouden dan als communis opinio de volgende punten willen stellen: de jeugdbandeloosheid komt in we zen voort uit de zondige natuur van de mens en is principieel het eerst en het best te bestrijden door mid del van oen wezenlijk christelijke opvoeding; de ouders hebben hier een primaire taak; zij zijn verantwoordelijk voor wat hun kinderen op straat doen; daarom moet de bestrijding der bal dadigheid etc. beginnen in de gezin nen; ook de kerk heeft in deze een roe ping; vooral op Flakkee heeft zij veel te weinig aandacht besteed aan het jeugdprobleem, zowel in de pre diking als in het jeugdwerk; het grootste deel van de rijpere jeugd is bij goede leiding zeker vat baar voor goede tijdsbesteding; dat behoort primair in de gezinnen te gebeuren en als aanvulling in jeugd centra; i. er zijn echter ook individuen, die uitgesproken anti-sociaal gericht en voor goede woorden onvatbaar zijn; deze moeten veel straffer wor den aangepakt dan tot nu toe ge beurde en mogelijk was. Uitgaande van deze grondstellingen, Idie nog wel uit te breiden zouden zijn, Ikunnen we tot conclusies komen voor |de practische aanpak van dit probleem. IWant wanneer er door onze dorpen een polf van baldadigheid gaat, is de bur- Igerij niet gebaat bij een prachtig refe- jraat of een goed artikel in een krant, jmaar dan eist zij terecht concrete maat- J regelen. En dit is tot dusverre veelal j uitgebleven. Er wordt veel te veel ge- j praat en geklaagd, maar daar blijft het jook meestal bij. Wat moet er dan ge- I beuren? In de eerste plaats moet de situatie I in vele gezinnen veranderen. We weten luit ervaring, dat heel veel ouders al [net mogelijke doen om in hun kinderen l dit kwaad te bestrijden en er ook maat- fegelen tegen nemen. Maar anderzijds I'S er ook een niet gering aantal, waar net ouderlijk gezag vrijwel volledig is geliquideerd. En dat is één van de j grote kwaden van onze tijdde gezags- [Misis op alle gebied. We zullen niet in- |gaan op de oorzaken daarvan, want we [y^n in dit artikel concreet blijven. [Maar het gevolg is, dat de kinderen uit [ueze gezinnen opgevangen moeten wor- I flen om hun vrije tijdsbesteding anders 'e richten. Daarvoor kunnen in jeugd- j gebouwen onze jeugdleiders zegenrijk Werk verrichten, mits zij hun arbeid niet Iwenstbaar maken aan de propagering pan bepaalde doorbraak-ideeën, want j <m verliezen ze onherroepelijk het ver- l'fouwen op Flakkee. öe opvoeding der kinderen, met na- die van 14 en ouder kan alleen goed ^n, als de ouders zelf beseffen, wat op deden is. Menig gezin heeft nodig, dat ouders zelf eerst tot hun taak op- ««voed en opgeleid worden. Dit is, we «en het, reeds vele malen gezegd, aar hoe brengen we hierin in concreto e nodige verandering? Door op ouder- 'onden ook het vraagstuk der rijpere J "gd te bespreken; door huisbezoek an onderwijs, jeugdleiders en predi- anten; door buiten-schoolse bijeenkom st ouders te beleggen en moge- 'J^^op andere manieren. «-en heel voornaam punt is, zoals we aanstipten, dat bij de opgi'oeiende jeugd de belangstelling wordt gericht op andere dingen dan de straat. Als ouders hun grotere kinderen thuis aangenaam bezig weten te houden, hebben ze geen last van dit probleem. Op de scholen probeert ieder onderwijzer de kinderen te interesseren voor krant-lezen, boeken lezen, puzzles oplossen, poogt men lief hebberijen aan te kweken en stimuleert men het lid worden van jeugdverenigin gen. Dat moet naen thuis ook doen. Als de kinderen geïnteresseerd bezig zijn, behoeft het niet voor te komen, dat ouders hun kinderen niet in huis hou den of wat helemaal funest is ze zelf de straat op te sturen om van de herrie af te zfln. Ook in de jeugdgebou- wen probeert men, dikwijls met gunstig resultaat, om belangstelling op te wek ken voor houtsnijwerk, voor schaken en dammen etc. De lange winteravonden moeten ook voor onze rijpere jeugd een goede vulling krijgen en daarvoor dienen ook de ouders zich moeite te getroosten. Over datgene, wat de kerk doet en kan doen, handelen we nu niet. Dat is weer een kous apart. Maar als allen, die bij dit vraagstuk betrokken zqn; ouders, onderwq'zers, jeugdleiders, predikanten, hiervoor gemobiliseerd worden, blijft tenslotte toch nog het probleem derge nen, die men niet bereiken kan op deze wjjze of bg wie alle woorden tevergeefs blijken. Er is in ieder dorp een aantal individuen, die krachtens aanleg en ka rakter onhandelbaar blijven en ouders en opvoeders soms wanhopig maken. Het is dit soort raddraaiers, dat iedere gemeente onveilig maakt en dikwijls anderen, die van zichzelf niet zo geraf fineerd zijn, meeslepen. Hier nu ligt een taak voor de overheid, de politie en de justitie. De burgerij heeft er recht op, beschermd te worden tegen dit soort banditisme. En deze bescherming laat ronduit gezegd wel wat te wensen over. Dit is niet alleen de schuld van de organisatie der politie, maar ook van de vals-humanistische ideeën over op voeding en straf, die men veelal huldigt. Men verwacht alles van praten, van mi lieu-verbetering, van de natuurlijke goedheide!) van de mens en van straffe aanspraak van misdadige elementen wil men niet weten. Onze hele jeugd-recht- spraak is daarop gebaseerd. De politie wordt getreiterd en uitgelachen, want de jeugd weet, dat ze vrijwel machteloos staat. De politie mag dit niet meer en dat niet meer, doch de asfalt-jeugd maakt er gebruik van. Dacht u, dat een berisping op het gemeentehuis of op het politie-bureau deze raddraaiers iets doet? Ze lappen het aan hun laars. Neen, de situatie met de jeugd op de ze leeftijd is zó, dat laat ons zeggen 95% ervan ongetwijfeld met verstan dige aanpak wel te leiden is, maar de overigen, de geboren straatschenders, moeten op een heel andere manier aan gepakt worden dan tot dusver geschied de. In de eerste plaats moet de politie 's avonds veel meer surveilleren, waar bij de blinkende knopen gecamoufleerd moeten worden. De gummistok kan ge rust op een verstandige manier gebruikt worden. Er komen veel te weinig straat schenders voor de kantonrechter, die blijkbaar menig geval aan de burgemees ter delegeert. Laat het maar eens flinke boetes re genen. Ook zou het niet kwaad zijn, als als enkele opperhoofden der benden voor een tijdje werden opgeborgen. Daar is op één of andere manier wel een mouw aan te passen. In één woord: de auto riteiten moeten deze elementen radicaal aanpakken. Dit zijn zo slechts enkele gedachten over het jeugdprobleem. We hopen, dat ze ertoe mogen bijdragen, dat steeds meerderen zich gedrongen zullen voelen, daadwerkelijk alle pogingen te steunen om dit probleem minder nijpend te ma ken. Triest De kwestie-Triest schijnt met de dag ingewikkelder te worden. Zoals bekend, heeft Amerika indertijd ten stelligste verzekerd, de A-zóne van Triest aan Italië te zullen overdra gen. Do dreigementen van de Joego-S'la- vische president Tito hebben echter hun uitwerking niet gemist. Hij heeft im mers gedreigd dat zijn troepen onmid dellijk Triest zouden binnenrukken, in dien Amerika en Engeland hun voorne men ten uitvoer zouden brengen. De ge allieerden schijnen nu van plan te zrjn, hun besluit te wijzigen. Premier Pella van Italië heeft geëist, een officieel onderzoek in te stellen naar de onlusten in de stad. Deze eis is door de Westelijken onvoorwaardelijk van de hand gewezen. Inplaats daarvan heeft de Engelse regering te kennen gegeven, veel te voe len voor de voorstellen van Tito. Eén van deze voorstellen hield in zo spoedig mogelijk een Vijf-Mogendhe- den-conferentie (tussen Amerika, Enge land, Frankrijk. Italië en Joego-Slaviè) te houden. Deze conferentie moet ech ter worden gehouden, aldus een woord voerder van de Joego Slavische rege ring, voordat de A-zóne van Triest daad werkelijk aan Italië zou worden over gedragen. Het Britse kabinet kwam dezer da gen in spoedzitting bijeen, teneinde het Joego-Slavische voorstel nader te be spreken. De onlusten in Triest zijn nu enigszins geluwd. Op het einde van de vorige week zijn daarbij verschillende personen oia het leven gekomen. De toestand is echter nog steeds gespannen. Grote Drie De Russische antwoordnota, waarin de regering om deel te nemen aan een Conferentie van de Grote Vier te Luga no, was opgenomen, heeft heel wat stof doen opwaaien. Zelfs van Russische zijde heeft men gereageerd op de uitleg, die door de Westelijken aan deze nota is gegeven. Het Kremlin beweert dat de tekst van de, nota geheel verdraaid is, om de Wes telijke oorlogsophitsing te kunnen door voeren. Westelijke diplomaten verklaarden dat de Russische weigering hen niet had verrast. Ze waren reeds van mening dat de Sowjet-TJnie geen deel wenste te ne men aan een conferentie op hoog ni veau. Premier Churchill van Engeland heeft in het Lagerhuis verklaard dat de toe stand in de wereld minder gevaarlijk is dan twee jaar geleden, maar meer verbijsterend: Minder gevaarlijk omdat Amerika door het Koreaanse conflict opnieuw tot de tanden bewapend is en zich naar de mens gesproken met elke vijand kan meten, maar meer verbijs terend, omdat géén mogelijkheid be staat, met de Russen te onderhandelen. MOD ER NE? VÉR LO VIN GS RIN GEN MET ÈN ZONDER INLEVERING JUWELIER HÖRLOGERï BEIJERLLAAN.3 - TEL..70360 -.DQTTERDAKf'z". Het is duidelijk dat de Sowjet-Unie nie;, voornemens is, de genodigde politiek na Stalins dood, voort te zetten en er is geen Westelijk diplomaat, die voor dit probleem een oplossing kan geven. Daar de voorgestelde conferentie met Rusland niet doorgaat, heeft Foster Dul les voorgesteld, een conferentie van de Grote Drie te houden over Duitsland. Deze bijeenkomst van de Presidenten Eisenhower, Churchill en Laniel zal ge houden worden van 4 tot 8 December op de Bermuda-eilanden. Zelfs deden geruchten de ronde dat Malenkof genegen was, de conferentie bij te wonen. Dit bericht werd echter tegengesproken. Tevens zullen de ministers van Buiten landse Zaken van de betrokken landen deelnemen aan de besprekingen. Bén der vooraanstaande agendapun ten is: de integratie van Duitsland in een verenigd Europa. Perzlë Het proces tegen oud-premier Mossa- deq van Perzië is Zondag jl. begonnen. Aanvankelijk trachtte de ex-premier door huilbuien invloed uit te ojpfenen op zijn rechters. Bij een volgende zitting van het hof echter, deed hij felle aan vallen op de Engelsen en probeerde hij aan te tonen, dat het hof niet bevoegd was om zijn zaak te behandelen. Tenslotte verklaarde Mossadeq dat hij in geen geval een verzoek om gratie zal indienen, omdat gratie alleen aan verraders wordt verleend en als zodanig wil hij niet gebrandmerkt worden. De competentie van het Hof te Tehe ran om Mossadeq te berechten, staat in tussen nog niet vast. Als het Hof in derdaad bevoegd is dan zal de openbare aanklager over gaan tot het voorlezen van de aanklacht. Op de derde dag van zijn proces heeft Mossadeq zijn advocaat geslagen en po gingen gedaan om weg te lopen. Arabië Koning Ibn Saoed van de stad Saoe- di-Arabië is j.l. Maandag overleden. De overledene was een trouw bondgenoot van de geallieerden, ofschoon zijn land zich in de tweede wereldoorlog neu traal heeft gehouden. Zijn land is de vierde olieproducent ter wereld. De oudste van zijn 150 zonen. Emir Saoed, is tot koning uitgeroepen. Kij is 52 jaar oud en heeft zijn gehele le ven besteed aan de opleiding tot het ko ningschap. Een broer van de nieuwe ko ning. Emir Peisal, wordt kroonprinses en tevens premier en minister van De fensie. U vindt een rijlie coïfecfie Stojfen in diverse FLAKREESE kwaliteiten en dessins bi/ Je KLEERMAKERS Donderdagmiddag had te Oude Tonge een algemene dodenherdenking plaats, waarbij tevens door de Commissa:ris der Koningin het monument werd onthuld, door het Haarlemse adoptie-comité geschonken. Zoals in ons vorig nummer be kend gemaakt, had de herdenking plaats in de Herv. Kerk te Oude Tonge, die nog in restauratie is, waar men maimetje bij mannetje werd ingestuwd om een staanplaats in te nemen. De regelings-commissie had er op gerekend, dat deze ruimte te klein zou zijn om de velen te bevatten, waarom buiten de kerk luid sprekers waren aangebracht om het gesprokene te volgen. Na de korte plech tigheid in de kerk, volgde een stille gang naar de begraafplaats, waarin naar schatting 4000 mensen meehepen. Ondanks deze grote mensenmassa verliep het geheel in de volmaakste orde. Het was alles zeer imponerend en zal ongetwij feld een blijvende indruk nalaten. Overweldigende belangstelling Niet alleen vrijwel alle dorpsgenoten het gehele dorp is immers in rouw, want er zijn weinig families die niet zijn getroffen maar ook uit de omliggen de plaatsen was men opgekomen om de ze gebeurtenis mee te maken en de rampslachtoffers te eren. Familieleden, vrienden, mensen waar men geëvacu eerd was geweest, waren alle mede te genwoordig. Ook was burgemeester Cremer van Haarlem de stad die Oude Tonge adopteerde met zijn Wet houders vertegenwoordigd en het gehele adoptie-comité. Namens Hare Majesteit de Koningin de Commissaris Mr. L. A. Kesper en van zijn kabinet mr. van Weele. Voorts de beeldhouwster van het monument mevr. J. Ducro-Kruyer, de Haarlemse Politie-kapel, meerdere burgemeesters en talrijke andere autoriteiten. Zoals hierboven reeds gezegd, had eerst een korte herdenking plaats in de geheel ledige Herv. Kerk, waar twee sprekers het woord voerden, n.l. Pastoor P. de Groot en Ds J. C. Wolthers. Pastoor P. de IGroot zeide met zekere schroom te hebben aanvaard om bij deze gelegenheid het woord te voeren, omdat hij niet beleefd en doorleefd had wat de dierbare Oude Tongse families hadden meegemaakt. Wel had hij het stormgeloei gehoord, de zee zien beuken en kolken tegen onze kusten, echter niet bevroedend, wat zich op de eilanden afspeelde. ZJSerw. wenste echter enkele woorden van troost te spreken n.l. deze troost, dat er wetenschap is dat de dierbare overleden zijn aangekomen in de vr^j- stad, waar geen storm en geen strijd meer zijn zal. Spr. achtte dit bij al het leed het grootste geluk. Hij citeerde een vertaling van een Hebreeuws lied: Be treur de treurenden, betreur niet hen die dood zijn, want zij gingen naar een rust, ook al moet ons leed groot zijn. Niet treuren riep spr. uit, maar Pau- lus nazeggen: Het leven Is mij Christus, het sterven gev/in. Het betekent dat ge broken is met alle kwaad, dat vervuld is geworden het gebed: bevrijd ons van de boze, verlos ons van het kwade! Voor uw dierbaren is sterven daarom gewin. Niet alleen dat het kwade is weggeno men, maar het goede in hen is begon nen en wordt in hen voltooid. Wanneer God wegneemt geeft Hij veel meer treug. Dan geeft Hij schatten terug, die niet worden verteerd door de wormen. Afscheid nemen van hen die overgingen in de dood, betekent hen een maal reiner en zuiverder te ontmoeten. Straks zal een monument worden ont huld staande op de graven die de doden bevatten. Daarmee eren we hun Ucha- men, die gegeven zijn tot een gave Gods. En als we dan terug gaan laat dan uw harten die troostwoorden erva ren van hetgeen Christus tegen Martha zei: „Wie gelooft zal leven, al ware hij ook gestorven. En wie in Mij gelooft zal niet sterven, maar leven in eeuwig heid. Ds. Wolthers begon met te zeggen, dat hij de ramp nacht wel had meegemaakt en gaf een korte indruk van het schrikkelijke ge beuren waarin zich zulke droeve tone len afspeelden en hele gezinnen door de dood werden weggerukt. We zijn hier, aldus Z.Eerw,, om een ogenblik in te keren tot onszelf. Er is veel gesproken over Oude Tonge en de vraag gesteld, waarom nu juist Oude Tonge zo werd getroffen. Men spreekt van een natuurramp. God is het echter, die het Al regeert. De mensen zeggen: het regent en het dondert, maar de Bij bel zegt dat Gods stem gaat over de grote wateren. Men kan daar over glim lachen, maar God heeft gesproken. Op dat we ons verootmoedigen zouden en ons bekeren, om in Christus gezaligd te worden. Dat is het rijkste wat we kun nen ontvangen. Straks zal een gedenksteen worden opgericht. Dat deed men in Israël ook, denk aan Jozua en met die ge denksteen heeft God wat tot ons te zeg gen. Spr. had de laatste tijd veel over het boek Genesis gedacht, over het Vrou wenzaad naar Gods belofte. Aan het eind van Genesis is sprake van de dood kist van Jozef, waar een glans van uit gaat, omdat Gods beloften (het in trekken in KanaSn) daarmee vervuld werden;. Als het zo is, is niet alles droefheid, is niet alles zonder hoop. Spr. wees daarby op de hof van Jozef van Arima- thea, waaruit de Verrezene kwam. Die in Hem gelooft heeft het eeuwige leven. Spr. eindigde met het vers even tevoren door organist Arie Keijzer was gespeeld Ga niet alleen door 't leven Die last is U te zwaar Laat Elén U sterkte geven Ga tot de Middelaar. Er is zoveel te klagen Daar is zoveel geween. En zoveel leed te dragen, Ga niet alleen! Onafzienbare stoet Daarna werd de rouwstoet geformeerd met aan het Hoofd Burgemeester van Dijk met het Gemeentebestuur, de Com missaris der Koningin Mr. Kesper, de Haarlemse genodigden,, de getroffen fa milies en duizenden anderen. Het was een onafzienbare stoet van mensen in diepe rouw, want velen zagen we we nen en tranen wegpinken. De molen van de fa. van Schelven stond in rouwstand; van vele huizen wapperde de vlag halfstok. Voet voor voet schreed men naar de Spuidijk, waar de 310 rampslachtoffers hun rustplaats hebben gevonden. Koud en guur was de wind het deed de mensen diep in hun jassen en mantels kruipen. Op de begraafplaats aangekomen nam Mr L. A. Kesper het woord die als ver tegenwoordiger van onze Koningin gaar ne gehoor had gegeven op deze dag het monument te onthullen. Veel was verlo ren gegaan, de gemeente Haarlem had echter onschatbaar veel goeds gedaan, waarvoor hij aan de persoon van bur gemeester Cremer dank bracht. Het Prov. Bestuur had dit alles met grote waardering gadegeslagen; óók, het ge schenk van dit fraaie monument. Eer hij tot de onthulling zou over gaan, zeide hij een krans te zullen leg gen namens het Prov. Bestuur, daarmee delend in het verlies van de velen, de lend ook in de generositeit van Haar lem, die met alles veel deed voor de le venden, maar die ook op deze wijze de doden willen eren. Aankomst van de eerste tram te Dirksland. Wij geven ter gelegenheid van het 75-jarig jubileum van de Rotterd. Tramweg Mij. dit plaatje uit de oude doos. Zoals U in het overzicht, elders in ons blad lezen kunt, werd de Maatschappij 12 Nov. 1878 opgericht en de lijnen Goeree en Overflakkee in 1909 in exploi tatie gebracht. Dit was toen een heel feest op ons eiland, de schoolkinderen stonden op het station gereed om dit nieuwe vervoermiddel te verwelkomen en bij aankomst werden toepasselijke liedjes gezongen. Typisch zijn wel de klederdrachten van de jeugd uit die tijd! De jongens met petten en de meisjes met ouderwetse hoedjes op! Sommige van die oude locomotieven, zoals men er hier een ziet lopen nog, maar in de toekomst komen er uitsluitend moderne diesels op de lijn. Na afloop van de dodenherdenking in de Ned. Herv. Kerk op 12 Nov. j^l. is op de Rampbegraafplaats te Oude Ton ge, waar 310 watersnoodslachtoffers rusten, bovenstaand monument onthuld. Het stelt een vluchtende vrouw voor met een kind in de armen en is ver vaardigd door de beeldhouwster Janne- ke Ducro-Kruyer in opdracht van het Haarlemse Adoptie-comité. Het opschrift op het voetstuk luidt: Het water doos Gods wil geschapen, Heeft velen voor Zijn troon geleid. Zo werd Zyn gave ons een teken Hun zij Zijn liefde in eeuwigheid. 1 Febr. 1953. 7'"?----ai Kranslegging De Commissaris der Koningin legde daarna de krans bij het monument, waarna ook vele andere instanties kran sen legden, o.m. het gem. bestuur van Haarlem, het adoptie-comité, de ge meente Oude Tonge, van de Plaatselijke Verenigen meerdere kransen, Van de Vara, van tante Stien, die zolang in de cantine bediende en meer anderen. Langzaam ging de vlag halfstok waarna Mr. Kesper het fraaie hierne vens afgebeelde beeldhouwwerk onthul de. Het Haarlemse Politiekapel speelde plechtig: „O Heer, die daar des hemels tente spreidt" van Valerius' Gedenk- klank. Burgemeester van Dijk bracht de Commissaris der Koningin dank voor de onthulling. Spr. memoreer de hoe in de eerste dagen van de ramp door het Koninklijk Huis en ook door de Commissaris belangstelling en deel neming werd betoond, wat de bevolking had goedgedaan. Ook bracht spr. dank aan het Gemeentebestuur van Haarlem, die de begraafplaats zo keurig had ver zorgd. Het was voor Oude Tonge een zware dag, omdat nu de gevolgen van de ramp werden gerealiseerd. Gaarne aanvaar den wij de begraafplaats zei spr. die het gemeentebestuur tot in lengte van jaren hoopt te onderhouden, om daarmee de doden op de juiste wijze te zien. Men maakte daarna een rondgang over de begraafplaats terwijl de muziek plechtig speelde: „Wilt heden nu treden, ,,Voor God onzen Heere'.' In dezelfde tred schreed men dorp- waarts, waar de buitengewoon lange stoet werd ontbonden. Het was een zeer indrukwekkende ure, die niet licht zal worden vergeten. Woensdagmorgen half negen brak brand uit in de kelder bij de fa. Nipius op de Kaai, waarin zich de verwar- mings-installatie bevond. Gewaarschuwd door de buren, werd direct met het blussingswerk begonnen. De brandweer werd gealarmeerd, die ook nog water gaf, waarmee het brand je werd geblust. Naar wij vernemen is de schade ge ring.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1