Ouddorp deed als een van de eersten de begroting 1954 af Plaatselijk Nieuws R Er werden 18 Woningv/et-woningen verhuurd GOEDEREEDE Dankdag te Middelharnis 5chmmmetlt 953 Woensdag 11 November 1953 „EILANDEN-NIEUWS" Bldz. 3 lang, zaïl rver.l t nul enl ctueiej iedere j 'erin» 1 et ge. met) werk. 'erop.! tochj enige I Ver. bouw.j r nietj erbin.l pro.' nogj nodig, f voort-1 me-j Brug I itieve 1 korte I weede 1 e Mi.j leven 1 Iturele vinden nd te ter te at ge ve ar- e hulp dering an de lezing s wer- an wij- diens rde de e zee- ing^n", at de hebben sche- Men iligheid "gd is. t schip eer de en, dit lieid te agiers, ling in ergade- iundige en zijn en hier een en met DING rijke rol Kenya j Kikoe- eën van i en 1500 zouden Hier e cijge- ijs en dit laat- nadruk de woe- egen de Vele ontwili- gels. terug HVEBRINRICHTIN G VOOR MINDER BEGAAFDEN get streven is om te komen tot een I werkinrichting en internaat, zoals b.v. Je „Van der Woudenstichting" te Delft bekend worden verondersteld. Het I is echter zeer moeilijk de heren B. en W. Ivan de verschillende gemeenten in mijn werkgebied daarvoor gevsronnen te krij- ;en. In lezingen, gehouden in 1951 door dr Ij j. Visser en Zr. J. M. Blok van de I dienst Voor en Nazorg in het district I ZuldhoUandse Eilanden werd reeds aan- I redrongen op de stichting van een werk- I inrichting en internaat in dit gebied. In overleg met alle gemeenten op Goe- I ree en Overflakkee, de Hoekse Waard en Ivoorne en Putten, zou dit volgens mij I te bereiken zijn. Niet hier en daar een kleine werkin- I lichting zonder internaat, doch ergens Lp de Z.H.-ilanden één grote werkin- I richting en internaat, waarbij dan gele- I genheid is zwakbegaafde jongeren en I ouderen op te vangen. Velen moeten nu elders onderdak vin- Ijen, inrichtingen en gestichten, soms ver I buiten mijn ambtsgebied. Zoals met de waterramp in Februari |l953 arm en rijk, kerkelijken en niet- Ikerkelijken broederlijk samenwerkten |om de mensen te helpen, die getroffen. I waren door het water, zo moet het ook Inu mogelijk zijn het probleem der zwak- jlegaafden op de Z.H.-eilanden op te los sen. Hoe groter samenwerking, des te meer kunnen wij bereiken. Ik heb zwakbegaafden, waarvsui de ouders met smart zitten te wachten op een dergelijke Inrichting op de eilanden. B.v. Melissant: Een zwakbegaafde die geplaagd wordt door de „nor- jeugd. Deze jongen is thans onder gebracht in een internaat buiten deze streek. Middelhamis: Een man, die ook voor een internaat in aanmerking komt. Zuid-Beijerland: een jongen. Goudswaard: een jongen. Kieuw-Helvoet: een meisje. Brielle: in de toekomst 2 dames. Oud-Beijerland: een jongen uit een in richting halen, die beter op zijn plaats is in een internaat: een meisje uit een inrichting halen en in het internaat plaatsen; een meisje in de toekomst in het internaat plaatsen enz. enz. Zo zou ik door kunnen gaan en dan zijn er nog de velen waarvan wij niets weten. Als enigste oplossing zie ik dan ook voor de Z.H.-eilanden één grote werk-inrichting en internaat, hetzij ge baseerd op neutrale-, compromie-, of christelijke basis. Géén onderlinge hok jes en stukjes, doch door samenwerking van alle gemeenten op de Z.H.-eilanden komen tot één grote oplossing. Zó ver zien te komen, dat er straks !n grote inrichting bestaat voor onze zwakbegaafde kinderen, die zeker recht hebben opgevangen te worden In boven genoemd internaat. Daarom niet hier en daar een kleine inrichting, doch een Centrum, waar al le zwakbegaafden van de Z.H.-eilanden hun eigen thuis kunnen vinden. Zr. J. M. BLOK Kleiweg 192 a, Rotterdam Zuster-sociaal iverkster van de Dienst Voor- en Nazorg voor zenuw- en zielszieken in het district Zuidhollandse Eilanden. MIDDEOÏABNIS t- Gipsverstrekliing voor volkstuintjes YMelharnis Zaterdag a.s. van 1 tot p.30 uur op' het terrein van Grootenboer Pooraan de Steneweg. Uitsluitend voor pMdelharnis. Zak meebrengen. STELLEND AM Gemeenteraad, Woensdag 11 Novem- Jlier des nam. 3 uur komt de Raad der Kemeente in vergadering bijeen. I Agenda: 1. Opening en notulen. 2. In- Kekomen stukken. 3. Aankoop grond |voor woningbouw. 4. Salariëring ge- meentepersoneel. 5. 21e wijziging begro- Png 1953 (nieuwe financiële verhouding Tassen rijk en gemeenten). 6. Vergoe- pgen art. 13 L.O.-wet 1920. 7. Wijzi- Png gemeenschappelijke regeling school psendienst. 8. Vaststelling voorschot »53 voor de Hervormde School. 9. Aan- miing woonruimteoommissie. 10. Rond- Gemeenteraad Heden Dinsdagavond uur komt de raad der gemeente in prgadering bijeen. .Agenda: Na de notulen: 1. üigeko- ™M stukken; 2, 16e wijziging der be- Pting 1953; 3. Voorstel tot afschrij- t restant-boekwaarde motor-brand- "^^t 17e wijziging der begroting f™'*; 4. Salariëring burgemeester en ge- reeate-personeel met 18e wijziging der IJfJ^ting 1953; 5. 19e vrtjziging begro- l^g 1953, betreffende de nieuwe finan- 1^ verhouding tussen rijk en gemeen- L Voorstel tot aankoop en afbraak l«^ krotwoningen; 7. Vaststelling ver- taenmg besmettelijke ziektegelden; 8. L„ t<=l tot verkoop van grond op het |(,/^*oofd; 9. Intrekking verordening m J'^^^'^ bewaarschool-onderwijs t '«rordening marktgeld; 10. Vaststel- IfLy^^rienigvuldigingscijfer lager on- ^^s; 11. Verhuur 11 woningwet-wo- °n; 12. Verpachting Kappelarijlan- fepp)- ^Ü^iging gemeenschappelijke ^^«ng schoolartsendienst; 14. Wijzl- 'el'^'gi'oting 1952 en goedkeuring re- Kuur^ Algemeen Armbe- 15. Voorlopige vaststelling ge- lem-'^'/skening 1952; 16. Vaststelling leïrÜ" ®'^®"^"S 1954 en goedkeuring Nu, 1954 van het Algemeen Arm- t ur; 17. Vaststelling bedrag per leer (oof jn'ï' '^^t openbaar lager onderwijs l'iirant^ 18. Vaststelling rekening- Ie °:"'-crediet en maximum-bedrag op Vootb kasgeldleningen; 19. Verkoop °°sk-inschrijvingen; 20. Vaststel- De raad van Ouddorp kwam jl. Vrijdagmorgen bijeen. Onder de vele punten op het agenda stond o.m. behandeling van de gemeente-begroting 1954 die in een minimum van tijd werd afgedaan, waarmee Ouddorp een der eerste ge meenten op het eiland is, die de begroting afhandelde. Er werden aan de Oos terweg 18 Woningwetwoningen verhuurd, waarmee dus weer een aantal mensen werden blijgemaakt. Er staan echter nog 83 woningzoekenden op de lijst. Bij de bespreking deed zich nog een klein incident voor over het geval v. d. Klooster, maar dit werd practisch afgewimpeld. De vergadering verliep vlot, om half tien begormeni, stonden we even elf uur weer op straat. De oude heer Job Pad mos was afwezig. De voorzitter burgemeester Kleijnen- berg opende met gebed. De notulen wer den vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring van de 4e wijziging der gemeentebegroting dienst 1953 (herstel en verbetering Havenweg) Jaarverslag 1952 van de Frauderisico- Onderlinge van gemeenten; 4 rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële adviezen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten; Schrijven van de Minister van Verkeer en Waterstaat d.d. 5 September 1953 no. 50612 waarin deze bewindsman naar aanleiding van de motie van de Raad d.d. 8 Augustus 1953 no. 4 inzake het treffen van voorzieningen nabij het zgn. Plaauwe Werk, bericht, dat het ook naar zijn mening noodzakelijk was om hier maatregelen te treffen. Deze zul len bestaan in de aanleg van een nieuw dijkvak ter vervanging van de bescha digde duinen; Brief van het college van Ged. Sta ten betreffende het treffen van voor zieningen aan het Flaauwe Werk. Schrijven van Ged. Staten waarin werd bericht, dat de R.T.M, geen prijs meer stelt op de van overheidswege toe gezegde garanties in de verbouwings- kosten van de veerboot; Beschikking van Ged. Staten strek kende tot niet-ontvankelijkverklaring van het beroep van het bestuur der Stichting voor Christelijk Buitengewoon Lager Onderwijs voor Goeree en Over flakkee te Middelharnis tegen het raads besluit van 21 Februari 1952, waarbij vergoeding van de kosten van taxiver- voer van enige leerlingen der B.L.O.- school te Middelhamis naar het tram station te Ouddorp bij bijzondere weers omstandigheden werd geweigerd; Begroting van inkomsten en uitgaven van de Schoolartsendienst Kring Mid delharnis voor het dienstjaar 1953 (bij drage gemeente Ouddorp 436.81); Voor het dienstjaar 1954 (bijdrage ge ling vergoeding 1952 van de. bijzondere lagere school op het Havenhoofd; 21. Herbenoeming woonruimte-commissie 22. Rondvraag. NIEUWE TONGE Nieuwe, eigen woning. De N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten een inter-Gemeentelijke Instelling, heeft tot doel de ingezetenen van aangesloten Gemeenten in staat te stellen, op zo een voudig en zo goedkoop mogelijke wijze en zonder dat men over een groot kapi taal beschikt, in het- bezit te komen van een nieuwe, eigen woning. In het bijzonder ook zijn plaimen voor radig voor woon- en winkelhuizen, klei ne boerderijen e.d. Voor herbouw van door de Water snood van 1 Februari vernietigde pan den zijn voordeliger voorwaarden ge steld. De Directie van deze Instelling houdt op Vrijdag 13 November a.s. te 19 uur in ,,Ons Dorpshuis" een bijeenkomst waar plannen voor nieuwbouw zullen worden getoond en waar verder verteld zal worden over bouwkosten en de te betalen premie. Een ieder wordt uitgenodigd deze vergadering bij te wonen. OOLTGENSPLAAT Ledenvergadering Chr, Nat. School te Ooltgensplaat. Nieuw huishoudelijk reg lement goedgekeurd. Ongeveer 70 leden waren, op de ledenvergadering van de Chr. Nat. School bijeen, toen de voprz. dhr G. H. L. de Bruin deze bijeenkomst opende en de aanwezigen hartelijk ver welkomde. Gelezen, werd Jesaja 25. Het -was de bedoeling, aldus de voorzitter, dat 6 Febr. een ledenvergadering zou worden gehouden, maar door de ramp is dat vanzelf niet kunnen doorgaan. Spr. herdacht de twee gemeenteleden die bij de ramp zijn omgekomen en die beiden lid van de school waren. Een minuut stilte werd in acht ge nomen ter gedachtenis aan de heren C. van Dam en Joh. van Kempen. Dit tra gisch gebeuren werd getoetst aaji Jesa ja' 23, waarin werd gesproken over een vloed en aan haar ontkoming. Wie on zer heeft de straf verstaan, aldus spr. Heeft het nog vruchten voortgebracht? God heeft ook ons gered in deze ramp en strekte Zijn handen naar ons uit. Spr. stond vervolgens nog stil bij de schade die de school heeft opgelopen, waarbij ook banken en verder meubilair werden vernietigd. Na lezing der notu len door de secr. dhr D. F. Okker, volg de een bespreking naar aanleiding van het Huishoudelijk reglement, waarbij en kele wijzigingen zijn ingetreden. Burge meester Hordijk gaf op duidelijke wij ze een toelichting, waarna punt voor punt in behandeling werd genomen. De^ ze bespreking vergde nogal veel tijd. Het gewijzigde reglement werd in zijn geheel aanvaard. Na een korte rond vraag en het zingen van Ps. 25 2 sloot de tweede voorz. dhr D. C. v. Oostende de vergadering met dankgebed. STAD AAN 'T HARINGVLIET Macht van 't Kleine, De afd. Stad aan 't Haringvliet van de vereen. „De Macht van het Kleine" heeft voor deze vereniging een bedrag van 64.08 kun nen afdragen. meente Ouddorp 929.30); Circulaire van de besturen van de Bond van Mobilisatie-invaliden en hun ne nabestaanden en van de Stichting ,,De Nederlandse Soldaat" te Drachten d.d. 18 September 1953 waarin zij het terzake van hun subsidie-aanvraag ver schenen rondschrijven van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Neder land te Amsterdam d.d. 1 September 1953 no. 787/2074, trachten te weerleg gen. Schrijven van Ged. Staten dezer pro vincie d.d. 22 September houdende be richt van ontvangst van de verordening op het kamperen. Rondschrijven van Ged. Staten, hou dende toezending van de ontwerpen van besluiten, die zij zich voorstellen, op het voetspoor van de bij K.B. van 4 Aug. 1953, getroffen maatregelen, te nemen met betrekking tot de salariëring van de secretarissen en de ontvangers van de gemeenten in deze provinc;e (toelage 1953), met verzoek hierover het oordeel van de Raad in te winnen. Brief van de Nederlandse Militaire Bond Pro Rege te Utrecht d.d. 21 Aug. 1953, waarin wordt verzocht zijn subsi- die-aanvrage, .die werd afgewezen bij raadsbesluit van 26 Maart 1953, opnieuw in overweging te willen nemen. De heer G, Tanis vond het van groot belang dit te steunen, onze jongens in militairen dienst hebben er goede tehui zen door. De voorz.: Kerken en particulieren steunen dit reeds, zodat B. en W. menen daarom dat de gemeente geen subsidie zal verlenen. De heer Nederlof haalde aan dat het vorige college het afwees om dat er an dere mogelijkheden zijn om geld te ver krijgen. Het werd voor kennisgeving aangeno men. Adres van Mevrouw M. Spee-Grinwis, Boompjes A 117 alhier d.d. 31 Juli 1952, waarin zij verlenging vraagt van de bij raadsbesluit van 24 Mei 1935 verleende vergunning tot het hebben van een weeg brug met bijkomende werken op de ha- venkade. De heer Hameeteman vond het niet juist dat er een winstje van 20.door de gemeente op werd gemaakt. De heer Nederlof erkende dat er een verschil was van 20.maar de ge meente heeft administratie-kosten e.d. Hij beschouwde die 20.^als een zeke re leges. Voor de heer Hameeteman was het de vraag of dit onder de lèges-verordening viel. Als er een nieuwe aanvrage was, was het vast anders. Het staat er nu eenmaal en zo florissant is het niet, zei spreker. Bij stemming werd het voorstel aan vaard met 3 stemmen tegen. Tegen de heren Hameeteman, G, Tanis en Koek. Adres van M. C. Roozemond wijk A 628 alhier d.d. 5 Juni 1953, houdende het verzoek om de Wittestraat te ver breden en daarin nog een straatlantaarn te doen aanbrengen. De heer Hameeteman kon zich er mee verenigen mits de grengen precies door de gemeenten v/erden aangegeven. De heer Koek besprak het punt van de lantaarn, wat in handen van B. en W. werd gegeven tot nader onderzoek. Schrijven van de Pensioenraad te 's- Gravenhage d.d. 8 September 1953 no. 22711/7752 XVI waarin wordt verzocht voor de heer K. A. de Leeuw, als secre taris der commissie van advies, bedoeld in artikel 8, eerste lid, der Woonruimte- wet 1947 S'. H. 291, alsnog een pensi oensgrondslag vast te stellen ad 50.i zukls met ingang van 1 Januari 1950; De begroting van de Commissie voor het Bouw- en Woningtoezicht en de ge meentewerken in de gemeenten Goede- reede, Ouddorp Z.H. en Stellendam voor het dienstjaar 1954; De Ie wijziging der begroting van de Commissie voor het Bouw- en Woning toezicht en de gemeentewerken in de ge meenten Goedereede, Ouddorp Z.H. en Stellendam voor het dienstjaar 1953. Deze laatste 2 punten zouden bij de begroting worden behandeld. Subsidie Tuinbouwlessen Verzoek van de Centrale Proeftuin om subsidie voor het geven van les in de Tuinbouw in deze gemeente. B. en W. stelde voor 50.^te geven. De heer Nederlof wilde het bedrag per leerling bepalen. De heer Hameeteman vond 50.te weinig. Hij wilde het gelijk stellen met de vergoeding van de huur schoollokaal plus vuur en licht. Wat de Bijz. School in rekening brengt, zou dan de gemeen te betalen. Weth. Grlnwis was er niet op tegen, maar hij meende, als de jongens gaarne leren mogen ze toch zelf ook wel een offer brengen. Spr. wilde niet alles op de gemeente schuiven. Daar het voorstel Hameeteman niet werd gesteund, werd besloten het op 50.te houden. Geheimzinnige brief? Ingekomen was nog een brief van de heer v. d. Klooster die voor kennisge ving werd aangenomen. (Een brief, die zeker geheimhouding vereiste, want er werd geen woord over gesproken. Ver slaggever). De gemeentebegroting 1953 werd ge- vrtjzigd. Het voorstel B. en W. tot aankoop van een strook grond in de Stationsweg voor de aanleg van een trottoir van P. Bosland Jz., werd aangenomen. Verhuur Vfoningen Voorstel tot het verhuren van 18 Wo ningwetwoningen aan de Oosterweg, tot een nader te bepalen datum b.v. 31 Dec. 1958. De heer Nederlof achtte het nodig een reserve-lijst aan te leggen voor mensen met „verborgen" moeilijkheden. Er wa ren er b.v. die moeilijk een borg konden krijgen. Spr. doelde b.v. op vreemdelin gen, die soms geen familie of vrienden hadden, die zouden dan hier niet kun nen wonen. Spr. vond dat sociaal niet verantwoord. Hij beval verder het ge val Jan Klepper in de aandacht van B. en W. ,,Daar wordt aandacht aan geschon ken", zei de voorz. De heer Nederlof wilde het geval Klooster niet meer aanhalen, die staat niet ingeschreven als woningzoekende. Spr. zei er niettemin een en ander van, wat we niet goed konden volgen. De heer Hameeteman had het plan er niet het woord over te voeren, maar het geen dhr Nederlof nu zei, brak z'n mond open. Het meer dan pijnlijke geval van dhr Klooster in de raad te brengen door dhr Nederlof had hij niet verwacht. Als de heer v. d. Klooster een houding aanneemt die niet juist is hoopte hij dat het nieuwe college van B. en W. daar maatregelen tegen neemt. De heer Nederlof stelde het geval Klepper t.o. dat van dhr v. d. Klooster. Klepper woont in een krot, met een ziek kind! Verder had het recht uitgemaakt wie gelijk heeft, zodat hij niet begrijpt dat iemand met zijn hoofd door de muur wil. Men moet de zaken niet verdraaien! De heer Hameeteman: Het wordt niet verdraaid door mrj, maar door Nederlof is mijn mond opengebroken! Niet over Klepper gaat het maar over v. d. Kloos ter! Als over recht gesproken wordt, kan het recht ook nog wel verkracht worden! De raad die toch ook wel capa bel is, is uitgeschakeld geworden! Dat is gebleken! De voorz. wees er op, dat namen te noemen ontzaglijk veel moeilijkheden kon geven. Spr. wilde dat Uever niet. De heer de Jong vrtlde deze zaken aan B. en W. en de woningcomissie overlaten. Dit stemde de heer Nederlof toe, maar dhr Hameeteman zei, dat het liep over de woningen die door 'de gemeente zijn gebouwd, wat hij in handen van de raad wilde houden. De woningen werden verhuurd aan de volgende personen: 1. E. Klepper, Noorden B 8; 2. C. Pijl, Westerweg B 15b; 3. W. Plohil, De Kaap B 80; 4. J. Breen, Hazersweg A 42; 5. J. L. Meijer, Prov. weg A 225; 6. D. Moerkerke, Goedereede; 7. W. Hameete man, Bosweg A 213; 8. J. Grlnwis 't Noordje C 26a; 9. J. Bakelaar, Oostdijk D 55; 10. L. van der Linde, Stationsweg A 170; 11. M. Bosland, Klarebeekweg A 420; 12. L. van Wijk, Koude Grond B 113b; 13. J. Zeedijk, Koolweg B 49a; 14. L. Mijnders, Duinlust B 74; 15. Joh. Ha meeteman, Kerkstraat A 164; 16. C. v. d. Linde, Weststraat A 67; 17. F. van Boven, Weststraat A 11; 18. J. van der Klooster, Hazersweg A 28. Goedgevonden werd het besluit als be doeld in art. 55 quater der L.O. wet 1920 t.a.v. de Oppenbare Lagere School voor 1954, alsook de beschikbaarstelling be drag per leerling voor het Bijz. gewoon lager onderwijs 1954. Voorstel van B. en W. tot het nemen van de beslissing dat de instandhouden- ding van de O.L. School voor gewoon lager onderwijs ingevolge art. 19 der L.O. wet 1920 wordt gevorderd. Weth. Grinwis wenste aantekening tegen te hebben gestemd. De andere le den gingen er mee accoord. wyziging Winkelsluiting Vaststelling nieuwe verordening als bedoeld in art. 11, lid 2, der Winkelslui- tingsewet 1951. Ingevolge voorstel van B. en W. be sloot de raad vast te stellen de navol gende verordening als bedoeld in artikel 11, Ud 2, der Winkelsluitmigswet 1951. Artikel 1. Het verbod, vervat in artikel 2, onder c, der Winkelsluitingswet 1951 geldt niet: I. tot 19.00 uur voor viankels, waar het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend doch uitsluitend voor zover betreft het verrichten van kapperswerkzaamheden II. voor de overige winkels: A. gedurende de maanden April, Mei en September: op Zaterdag tot 19.00 u.; B. gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus: a. op Maandag t.m. Vrij dag tot 19.00 uur; b. op Zaterdag tot 20.00 uur. Het crediet in rek. courant bij de Bank Nederl. Gemeenten N.V. voor 1954 werd vastgesteld en goedgevonden. Met het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de „Interim-regeling ziekte kosten gemeentepersoneel 1953" ging men accoord. Voorstel deelname gemeenschappelij ke regeling ziektekosten t.b.v. ambtena ren in dienst der gemeenten in Zuid Holland. De secretaris gaf op dit punt een toe lichting, die we hier voorbijgaan, omdat we dit in andere raadsverslagen reeds hebben weergegeven. De heer Nederlof gaf een berekening van het geval, ze hebben er 36.scha de van en minder rechten zei spr. Wel wilde hij dat B. en W. het onderzocht dat er een bevredigende regeling kwam. De heer Hameeteman gaf ook zijn visie, haalde hogere ambtenaren aan en vond tenslotte dat het beter was het maar niet te doen. De voorz. zei toe dat B. en W. het zou onderzoeken, en een volgende zitting met nieuwe voorstellen komen. Bekeningien en begrotingen Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm bestuur 1952. Namens de commissie bracht de heer Hameeteman verslag uit. Hij bracht dank aan het personeel van het serce- tarie en voor de inlichtingen van de gem secr. en de secr. penningmeester, die al Ie hulde verdienden. De toelichtingen op alle begrotingen zijn altijd zeer juist, en hij had niets dan lof voor het ge meentepersoneel. Dan gaf de heer Hameeteman namens de commissie bescheid en adviseerde tot goedkeuring op de volgende cijfers: De rekening Burgerl. Armbestuur 1952 sloot met een ontvang en uitgaaf van 5266.13. De rekening van het Woningbedrijf 1952 had een ontvang en uitgaaf groot 14.795.44; kapitaaldlenst 276.062.25. De gemeenterekening 1952 had in de gewone dienst een uitgave van 350. 450.94, een inkomst van 336.100.99 met een nadelig slot groot 14.349.95. Er waren nog betalingen te doen groot 15.260.85; te ontvangen 8.672.65 zo dat het werkelijk nadelig saldo bedroeg 6.588.20. De kapitaaldlenst had een ontvang van 111.896.17, uitgaven 846.618.84 met een batig saldo groot 165.277.33. De begroting Burgerl. Armebestuur '54 beliepp in ontvang en uitgaaf op 4702.57, met een gemeentelijke subsi die groot 3000.^. De begroting Woningbedrijf 1954 had aan baten en lasten 2596.89; de kapi taaldlenst in ontvang en uitgaaf 9. 128.04. De Gemeentebegroting 1954 in ont vang en uitgaaf 458.631.76 voor de ge wone dienst met een post onvoorziene van 17607.26. Kapitaaldienst ontvangst 754.521.42; uitgaaf 764.909.07; nade- hg saldo 10.387.65. Als een onderdeel van de begroting kwam ter sprake de samenwerking ge meentelijk bouw- en woningtoezicht. De heer Hameeteman wees er op dat in de vergadering van 8 Augustus beslo ten was zelfstandig te blijven. In Stel- leqdam was de beslissing nog niet ge vallen; de commissie vrilde dit eerst af wachten en dit punt aanhouden. Ook wil de de commissie een wijziging in de be taling, van de ongewone verdeling werk krachten. Men wilde dit regelen naar het aantal werkuren. De heer Nederlof zeide dat gerekend wordt op een eigen zelfstandige dienst, met een bekwaam ambtenaar. Die is er toch zei een der raadsleden maar spr. wilde een waarborg. De begroting hiervan had volgens dhr Nederlof zijn belangen verloren. Hij ad viseerde B. en W. de zaak spoedig af te wikkelen, om met Jan. 1954 te gaan draaien. De sollicitanten waren opgeroe- Te Middelhamis wordt Woensdag a.s. in alle kerken in onze gemeente Dank dag gehouden. Het is een goede ge woonte geworden, dit zoveel mogelijk op een en dezelfde dag te doen. De diensten zijn als volgt: Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 en sav. 7 uur Ds H. Goedhart. Chr. Geref. Kerk: n.m. 2.30 en sav. 7 uur Ds N. de Jong van Katwijk an Zee. Geref. Gemeente: v.m. 10, nam. 2.30 en sav. 6.30 uur Ds G. Zwerus. Goref. Kerk sav. 8 uur Ds G. C. Mun- tingh. C'N.V. Vrijdagavond 7.45 uur zal in de Chr. Ger. Kerk de afdeling Goeree Overflakkee van het Christ. Nat. Vak verbond bijeenkomen, waar zal optreden de heer C. van Baren Jr., voorz. van de Chr. Bedrijfsgroepencentrale over: „Een vraag enUw antwoord." Lezing van de heer Jan Knape Mzn., over: „In het heden ligt het verleden, in het nu wat worden zal." Het slotwoord zal gespro ken worden door Ds J. v. Drenth. Het Chr. gemengd zangkoor van Stel lendam, onder leiding van dhr C. C. v. d. Heuvel en de organist R. Rijksen zal voor afwisseling zorgen. Ieder is er welkom! pen, er moest zekerheid komen over het functionneren van deze dienst. Voorts zaten in de begroting fouten, niet alleen wat betreft de uitgaven, maar ook andere. De heer Nieuwland zei als Stellendam het niet opzegt moeten we doorgaan. Daarom moet B. en W. er op aan dringen en een bespreking met Stellen dam te beleggen" opperde dhr Nederlof. „Dit hoort in handen van de raad" zei dhr Hameeteman. B. en W. zullen aandringen op een uitspraak in deze zei de voorz. Hierbij werd het gelaten. De begroting werd overigens z.h.s. aangenomen. Wijziging van de gemeenschappelijke regeling van de Schoolartsendienst te Middelhamis. Hierop gaf de heer M. Aleman als vertegenwoordiger een toelichting. Werd goedgevonden. Plaatst uw Familieberichten in „EILANDEN-NIEUWS" „Om 't ieder naar de zin te maken. Is meestal een van de moeilijkste zaken" Zo luidt een oud rijmpje, dat Schram metje, nog gezeten in de schoolbank, eens met z'n medeleerlingen op de lei moest schrijven. Hoewel de spons uit de sponzedoos, waarin een witte boon wor tel lag te schieten, deze woorden even later weer van de lei deden verdvrijnen, zijn ze toch nimmer uit mijn geheugen gewist. In de loop der jaren schoten ze me bij verschillende gelegenheden nog al eens te binnen en ze kwamen me ook weer in gedachten toen een lezer uit Den Bommel me een brief schreef over de bouw van de aan deze ook door de ramp getroffen gemeente ge- schoiiken woningen. Tussen twee haak jes: het adres luidde ,,aan mijnheer de schrijver Schrammetje", maar dat is voor een eenvoudig metselaar te veel eer, hoor! Deze lezer was jaloers op Nieuwe Tonge, dat wil zeggen op de bouw-acti viteit die daar aan de dag gelegd wordt. Geïnspireerd door een foto, in de krant waarbij de Leidse autoriteiten de stage voortgang van Nieuwe Tonge's herbouw kwamen bezichtigen, greep hij naar de pen en legt Schram de vraag voor, waar om de aan den Bommel geschonken wo ningen nu ook niet in het centrum der gemeente zullen worden gebouwd. De ik meen 12 houten woningen zullen volgens de briefschrijver verrijzen in de Zuidzijde. Hij had horen beweren dat dit wordt gedaan omdat houten huizen de gemeente zouden ontsieren. Plaatsing in de Zuidzijde vindt mijn vraagsteller niet in de haak, omdat de woningen voor rampslachtoffers bestemd zijn. Hij had dan liever eerlijk gedeeld: zes in 't dorp en zes in de Zuidzijde. Nu weet hij niet hoe de gevers eigenlijk bedankt moeten worden, omdat hun gift, de huizen in feite niet voor het doel worden gebruikt waarvoor ze gegeven zijn. Ze waren im mers voor de rampslachtoffers bestemd? Moeten er mensen uit het dorp in gaan wonen, dan komen ze weer een heel eind van kerk en school vandaan te zitten. Al met al vindt mijn opposant het voor de mensen die voor een woning in aan merking zouden komen een teleurstel ling en eindigt met de vraag of daar nu niets aan te doen is. Ziezo, Schr'ammetje is er weer goed voor om de kastanjes uit het vuur te halen. En om het ge meentebestuur van den Bommel eens flink de mantel uit te vegen omdat dit niet gedaan heeft, wat de schrijver zo graag had gezien. Toch wil ik dit deze keer niet doen. Niet, dat ik bang ben, want als 't nodig is steek ik voor de autoriteiten mijn me ning niet onder stoelen of banken. Maar de zaken moeten in het juiste licht wor den bezien. De briefschrijver moet we ten dat een Burgemeester of liever ge zegd: het Gemeentebestuur in deze ook niet doen kan wat het wil. Het Roode Kruis spreekt in deze geschonken wo ningen ook nog een woordje mee. De huizen worden toegewezen aan hun, die inderdaad hun woningen door de ramp zijn kwijtgeraakt. Zover ik weet zijn in Den Bonmiel zelf niet zoveel woningen ten prooi aan het water gevallen. Het is erg genoeg, daar niet van, maar ge wone burgerwoningen werden er niet veel vernield. De zakenpanden zoals ca fé van der Plaat, het postkantoor enz. zullen natuurlijk t.z.t. worden herbouwd. Vandaar dat de woningen in de Zuidzij de worden neergezet. Daar zijn méér huizen verdwenen. Ik geef de briefschrij ver grif toe, dat er grote woningnood op Den Bommel is, doch daar zijn de ze woningen niet voor bestemd. Ten slotte hebben al onze eilandgemeenten met dit probleem te kampen. Deze soort schenkingen zijn alleen bestemd om het verloren gegane te vei^angen; niet om de woningnood op te heffen. Dat het ge meentebestuur deze huizen niet in het dorp wil hebben omdat ze de -gemeente zouden ontsieren zijn natuurlijk praatjes voor de vaak. Dat heeft misschien de een of ander onder z'n kornuiten op de Kaai verteld en zodoende is dat vertel sel het dorp doorgedwarreld. Mijn brief schrijver heeft ook een familielid, wiens woning bij de ramp verloren ging. Dit gezin zou gaarne weer een woning in 't dorp krijgen; niet in de Zuidzijde. Nou, Schram heeft nog wel zoveel vertrouwen in Den Bommel's Gemeentebestuur, dat dit voor het rampslachtoffer best in or de gemaakt zal worden. Ik lees zo af en toe wel eens wat van dit plaatsje, en ik moet eerlijk zeggen, dat men er goed af is. Verleden week een badhuis ge opend, wie had het ooit kunnen denken vóór 1 Februari? Een kleuterschool staat op de helling en de speeltuinver eniging zit er achterheen om de Bom- melse jeugd een mooi plekje te geven, waar ze zich naar hartelust kunnen ver maken, zonder belaagd te worden door het drukke verkeer. In Januari a.s. komen er een aantal nieuwe woningen klaar en voor zover ik als metselaar heb gehoord zijn de plannen voor nog een 20-tal al in ge vorderd stadium. Heus, Den Bommel boert niet slecht en burgemeester Kruijff met zijn staf doet wel al het mogelijke om de woongelegenheid zo gunstig mo gelijk te maken. Mijn briefschrijver moet niet vergeten dat er vandaag de dag heel wat komt kijken eer op dat gebied alles in karmen en kruiken is. Daar zit veel meer aan vast dan men als buitenstaander kan bevroeden. En nog steeds stagneert de particuliere wo ningbouw omdat het niet te betalen is. Ook al ontvangt men rijkssubsidie, dan moeten er nog heel wat duiten op tafel komen eer men een woning kan laten neerzetten. Kijk alleen maar eens wat 'n betrekkelijk kleine verbouwing kost van de ambtswoning van Dirkslands' Burgemeester, Dat kost alleen al elf duizend gulden. Er is daar nog al een hartig woordje over gewisseld, las ik in het raadsver- slag. Het wil me voorkomen, dat er een beetje politiek om de hoek komt kijken als de heer Poortvliet uitroept: ,,ik heb óók geen balcon!" Dat wil met andere woorden zeggen dat de burgemeester het ook zonder balcon doen kan, nu het er over liep om deze woning wat uit te breiden. Natuurlijk kan dat. ,Er zullen wel meer burgemeesterswoningen zijn zonder balcon. Maar wat is er tegen om het te hebben als het meteen bij de ver betering van zo'n woning verkregen wordt? En burgemeester kan desnoods ook in een éénkamerwoning wonen, niet waar? Als een gewoon burger dat kan, dan kan een burgemeester dat ook. Maar zo te doen is niet gebruikelijk. Er zijn rangen en standen in de wereld.' Een koning woont ook in een paleis en een burgemeester behoeft niet in een slop- je te huizen. Daarmee zou men het ambt omlaag halen. En wat de begro ting voor het herstel betreft is het be ter, dit wat aan de ruime kant te ne men, dan telkens om verhoging van een te laag geschat bedrag te moeten vragen. Het valt misschien nog wel mee ook! Overigens kunnen alle raads leden weten, dat onderhoud en vooral achterstallig onderhoud van een flinke woning, die door twee gezirmen be woond is, héél wat kost. Dat zullen ze zelf ook wel eens ervaren hebben! SCHRAMMETJE.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 3