GERO Boerderijen buiten Middelharnis zullen eledrisch worden aangesloten J. KEUVELAM Plaat DE SLUIKER Flakkeese Gemeenschap kwam voor de eerste maal na de ramp bijeen Gezinszorg staat nog in de kinderschoenen Met gaat voort met het streven naar een vaste oeververbinding DOODOP? PLEEGZUSTEK BLOEDWÏJN versterkt. VOOR naar GERO MESSEN Zr. I vl iiT VERVOLGVERHAAL EfS^ begrolf |tuur; jg I Bldz. 2 „B3 I L A N D ïa N - N I B U W S" Woensdag 11 November ijj, De raad van Middelharnis kwam Donderdag j.l. bijeen. Het was eigenlijk een agenda van weinig betekenis, maar er werd deze avond nogal breeduit ge praat. Er werd over de nieuwe sluis gesproken, over de salarissen van gasfit ters, over de bewoners van het O. Voorgors, dat die nog tegen kale muren kij ken, over gezinszorg, kolentoeslag, aansluiting electriciteit boerderijen buiten Middelharnis, kortom het werd een rijk gevaiieerde gemoedelijke bespreking. De voorzitter, burgemeester D. Rijn- ders opende met gebed. De notulen wer den vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Prov. Bestuur om de bestaande regeling in verband onder houd haven te continueren. In dit ver band zei de voorzitter, dat de bouw van de sluis aan de haven was gestagneerd door de ramp en de oude regeling voor lopig bleef gehandhaafd. De heer v. Dieren vroeg of de sluis dan in 1954 niet zou zijn hersteld, waar op de voorz. zei, dat voor de maanden waarop niet was hersteld de oude bij drage gold. Verder vroeg dhr v. Dieren naar de instantie met de uitvoering belast, waarop de voorz. als antwoord gaf de Prov. Waterstaat. Het Rijk betaald mee, waarom deze ook de plannen be oordeeld en de Rijks Waterstaat wordt ingeschakeld. Voor het volgend voor jaar dacht spr., dat niet met het werk zou worden begonnen. De heer Koppelaar vroeg of de sluis mogelijk iets met de afdamming te ma ken kreeg, waarop de voorz. zei, waar het dijklichaam hoger werd, dit moge lijk ook een wijziging in het totale plan van de sluis zou kunnen brengen. Spr. zou daar later nader gegevens van ver strekken. De heer Koppelaar wees er op indien a.s. voorjaar eerst zou worden begon nen, de sluis in October met de bieten campagne niet klaar zou zijn, waarop de voorz. zei, dat dit toch wel de be doeling was. Begroting Gascentrale 1954 De heer Kleingeld had de salarissen bekeken en enorme verschillen ontdekt. Van grondwerker tot fittersbaas scheelde meer dan 700. iDe voorz. antwoordde dat de salaris bepaling niet tot de competentie van de raad behoorde. Over die lonen was veel gedokterd, ze lagen onder de rijksrege ling. Voorts wees spr. er op, dat een fa- brieksbaas de volle verantwoording draagt onder de directeur en dat er dus een flink loonverschil mag zijn, b.v. met een gewone fitter of grondwerker. De lonen in de nutsbedrijven op Flakkee waren zo hoog mogelijk opgetrokken. „De classificatie geeft ook hier in vloed" zei de heer Kleingeld, wat de voorz. niet ontkende. De heer L. v. d. Waal was van oor deel dat gerekend met andere bedrij ven de lonen aan de gascentarle in het nadeel lagen. De voorz. zegde toe het nader te laten bekijken. Herstel rampschade O. Voorgors Er was een schrijven van 2 bewoners van het O. Voorgors met de vraag wan neer hun rampschade werd hersteld. De voorz. noemde als reden dat de ambachtslieden over bezet waren. Ook dhr T. v. Dieren had hierover vragen en noemde gevallen waar men nu nog tegen de kale muren zat te kij ken, o.m. in een gem. woning waar vrouw maandenlang ziek lag. Hij had de indruk, dat de ambachtslui het maar verschoven! „De gemeente is nooit in trek bij de ambachtslui" zei de voorzitter, al zat de technische dienst er voldoende ach ter. Er waren echter 2100 schadegeval len in de gemeente. Mevr. van Groningen wees op een ge val waar zulke scheuren in de muur wa ren, dat ratten en muizen er vrij toegang hadden De heer L,. v. d. Waal laakte de am bachtslui die alleen maar voor de ge meente werkten als het hun uit kwam. Hij wilde daar radicaal mee breken en zonder meer zeggen: „het moet, daar mee uit!" Devoorz. beloofde dat de huizen vóór St. Nicolaas zouden zijn behangen. Het voorstel tot wijziging van de sala ris- en loonverordening 1948 werd goed gevonden. Eveneens een voorstel tot het verlenen van een crediet groot 250.voor het opschilderen van de keuken in de wo ning Beneden Zandpad 3, bewoond door mej. Feenstra. ,,Maar het Ooster Voprgors is actu eler!" zei mevr. v. Groningen. Voor de plaatsing van een waterkraan bij de haven werd een crediet groot 600.toegestaan. Goedgevonden werd de in de naaste toekomst onbewoonbaar te verklaren woning Kaaidreef 13 van J. Krijgsma,n CS. aan te kopen voor 500. Ook werd goedgevonden de aankoop van een perceel grond aan de Spuistraat waarop de voorz. een toelichting gaf. Voor de aardappelbewaarplaats van Peeman, v/aarvan de bouwgrond nodig was, had een bedrijfsschade van 1000.- 17 m2 grond a 2.per m2 was nodig voor de gezamenlijke erfscheiding, het maximumbedrag bedroeg 200. Goedgevonden werd de aankoop van een perceel grond langs de Juliana van Stolberglaan (voor het nieuwe Badhuis) Het voorstel tot wijziging van het be sluit betreffende de verhuur van 8 nood- woningen werd ingewilligd. Dit betrof de 8 houten noodwoningen aan het Mariet- jespad en de Lijnbaanstraat ad 4. exclusief waterleiding. Men ging accoord met de verkoop van een perceel grond voor de bouw van 4 woningwetwoningen, groot 744 m2, ge legen hoek Meidoornstraat en Ver. .Ber kenlaan a 1.25 per m2. Aan de Woningbouwvereniging wer den voorschotten verleend voor de bouw van 11 woningv/etwoningen. De wijzi ging van het betreffende besluit luidde als volgt: I. in de considerans wordt 17.754.-" 97.100.en ,,11" resp. vervangen door 22.346.^", 132.300.—" en „15". II. in het dictum wordt voor het ver melde; ,,I. Aan de Woningbouwvereniging... met een aflossingstermijn van 50 jaren" gelezen ,,I. Aan de Woningbouwvereniging Middelharnis" te Middelharnis voor de uitvoering van het door haar ingediende bouwplan van 15 woningen op een ter rein gelegen aan de Berkenlaan, kadas traal bekend gemeente Middelharnis, sectie B, nr. 4286 (gedeeltelijk), 698 (gedeeltelijk), 699 (gedeeltelijk) en 4035 (gedeeltelijk), voorschotten te verlenen ten bedrage van: 22.346.voor de kosten van het bouwrijp maken en aankopen van het terrein (grondvoorschot), zulks tegen een rentevoet van ten hoogste 4%%, met een aflossingstermijn van 75 jaren en 132.300.voor de bouwkosten van 15 woningen (bouwvoorschot), zulks te gen een rentevoet van ten hoogste 414% met een aflossingstermijn van 50 jaren.' Bespreking over Gezinszorg Bij de wijziging van de begroting 1953 sneed mevr. van Groningen de Gezins zorg aan. Spr. wist te vertellen dat een zieke vrouw in 13 weken tijds 7 ver schillende meisjes had gehad, wat niet erg bevorderlijk was voor beterschap. Ze mochten niet wassen, zelfs niet eens de kamers een flinke beurt geven! Bo vendien moest 12 a 13 gulden per week worden betaald, wat voor een werkman te veel was. Gezinszorg moest h.i. vol ledige vervanging van de vrouw zijn. De voorz. noemde 7 gezinsverzorg sters wel wat veel van het goede. Eén troost ze zijn er, zei spr. De heer Krijgsman zeide dat deze kwestie in het kerkbestuur (der Geref. ICerk) op de beitel was geweest. Spr. begon om de organisatie een pluimpje te geven, dat ze het zover hadden ge bracht, al waren, er moeilijkheden, in de toekomst zou het beter v^'orden. De men sen werden nu althans geholpen. De heer L. v. d. Waal was ook blij dat deze organisatie er was, al moesten de kinderziekten nog worden overwonnen. Vi/el vond spr. het een bezwaar, dat bij een inkomen van 65.men er 18. per week aan kwijt was, met kostgeld mee kwam het op 25.a 30.per week. Dit was veel te zwaar. Spr. had wel respect voor het werk van de meis jes; dat er bij zieken telkens andere kwamen vond hij niet bevorderlijk en ook niet dat de leiding buiten medisch advies bepaalde je hebt geen hulp meer nodig. De voorz. deelde mee dat de raad 1300.subsidie verstrekt en verwacht dat het goed loopt. De hulp die er is, is echter geen gediplomeerde hulp, al wordt er een cursus gegeven. Het moet groeien zei spr. In het reglement is ver der bepaald, wanneer een geval een be paald aantal weken duurt, dat de werk kracht moet terug worden genomen. Dan draagt zo'n geval een permanent karak ter en moet op andere wijze worden voorzien. ,,Ik weet een geval waar langer dan een jaar gezinshulp is" opperde de heer V. d. Waal. De vergoeding vond hij te veel. De voorz. zeide toe er bij de begro tingsbehandeling 1954 op terug te ko men. De heer Koppelaar sprekende over de wisselingen van de meisjes, meende dat er selectie was door de gezinnen zelf. Soms wil men dat meisje wel en die niet. ,,Dat kan zijn" zei de voorz. Hij stel de zich voor een maatsch. werkster in te schakelen om die gevallen eens na te gaan. De heer Koppelaar zeide dat de Stich ting in een dringende behoefte voorzag, de heer v. d. Waal had het over het on derhoud gezinszorg en gezinshulp, en dhr Krijgsman voerde aan dat er ge schipperd moest worden omdat de aan vrage groot was. Bovendien had de rijks subsidie heel wat voorwaarden. Van dit punt werd afgestapt. Buur vloerkleed? Mevr. V. Groningen had nog een op merking over de begroting en was nieuwsgierig wat met het vloerkleed van 900.werd bedoeld. „Daar zit U op!" zei de voorz. De begrotingswijziging werd aangeno men, alsmede de rekening 1952 van de Burgerl. Instelling v. Soc. Belangen. Kolentoeslag Ook de begroting 1954 voor deze in stelling werd aangenomen, maar daarbij had dhr Kleingeld enige opmerkingen. Hij wees er op dat er een post stond van 30 maal 1.kolengeld, hetzelfde be drag als vóór de oorlog. De kolen wa ren nu duurder, spr. wilde dit voor de ouden van dagen tot 2.per v/eek opvoeren. Weth. V. Eek wees er op, dat de grond bedragen reeds waren verhoogd en in het voorjaar extra kolen v/erden ver strekt. Er was dus al rekening mee ge houden. Spr. zou het nog eens nader la ten bezien. De heer L. v. d. Waal had het dan nog over de a.s. huurverhoging ,om ook daar rekening mee te houden, waarop de vooi'Z. antwoordde, dat er nieuwe nonnen akamen, die landelijk geregeld worden. Aansluiting electriciteit bniten-boeren Van verschillende landbouwers was het verzoek binnengekomen om een bij drage in de kosten van aansluiting van hun bedrijf aan het electriciteitsnet. B. en W. was van mening, dat thans een einde moet worden gemaakt aan de reeds jarenlang bestaande kwestie van de aansluiting van de zg. buiten-boeren. Momenteel zijn nog een aantal bedrij ven van 13 niet aangesloten. .De kosten van aansluiting zijn derma te hoog, dat niet verlangd kan worden, dat betrokkenen de aansluitingskosten geheel dragen. Met de E.M.G.O. is door betrokkenen overleg gepleegd. Dit bedrijf is bereid 1/3 deel van de kosten voor zijn rekening te nemen. Het resterende 2/3 deel dient door de aanvrager en de gemeente tesamen op gebracht te worden. B. en W. stelden voor in principe te besluiten medewerking te verlenen. Deze' medewerking dient dan te ge schieden door dat de gemeente 1/ deel, beperkt tot een maximum van 750. per bedrijf beschikbaar stelt. Met de aansluiting zal dus in totaal in maximum gemoeid zijn een bedrag van 13 X 750.— is 9750.—. B. en W. stelden voor om het bedrag, dat uiteindelijk ten koste van de ge meente blijft ineens uit de bestaande re serve te putten. De heer v. d. Berge informeerde of de arbeiderswoningen ook werden aange sloten, waarop de voorz. antwoordde voor zover ze bij het bedrijf stonden wel De heer O. v. d. Meide vroeg of het aanbod, vroeger door de boeren gedaan, niet afweek van dit voorstel. De voorz.: 1/3 deel is voor de Emgo en 2/3 voor aanvrager en gemeente sa men! Het_is zo uitgerekend, dat dit 1/3 deel op 750.per aansluiting komt. Mogelijk is ook 500.voldoende. Voor de eerste maal na de ramp heeft er een algemene vergadering plaats ge vonden van de Stichting Flakkeese Gemeenschap. Oudergewoonte kwam men in Hotel Spee te Sommelsdijk bijeen en presideerde burgemeester Rijnders. Een dertigtal vertegenwoordigers van leden woonden de vergadering bij. De voorzitter hield een uitvoerige rede en in het verdere besprak men ook oudergewoonte diverse problemen van de streek. Het meest belangwekkende uit de besprekingen enz. lijkt ons wel de opmerking of aankondiging van de voorzitter dat aan de F.G. het werk niet uit handen is genomen door de Plancommissie Flakkee en voorts dat men voort zal gaan met het streven naar een vaste oeververbinding nu het er alles van weg heeft, dat een dam door het Haringvliet nog wel even op zich zal laten wachten. Zijn openingsrede ving burgemeester Rijnders aan met herdenken van het door de dood ontvallen bestuurslid, de heer A. A. Mijs en van de vertegenwoor diger van Middelharnis, de heer Vroeg- indeweij. Dan wees hij er op dat sinds het laatste samenzijn veel gebevird is op en met het eiland en met ontroering herdacht hij het grote verdriet dat in vele gezinnen door de ramp is gekomen. ,,Er zijn voor ons allen schokkende en indrukwekkende dingen gebeurd. Het heeft ons verdriet en geboeid en activi teit met elkaar gegeven" aldus spr. Flakkee heeft getoond in een noodsitu atie dat er samengewerkt kan worden op het beste niveau. Bijzonder is ons Flakkeese volk ge troffen door het generatiewerk van Dijkring en Provinciale Waterstaat dat is een nationaal monument, hetwelk aan de kusten van ons eiland is verrezen. Dank aan de technici van hoog tot laag!! F.G. en Planconjinissie Spr. vroeg dan de belangstleling voor de door Ged. Staten in het leven geroe pen Plancommissie Flakkee en hij ver klaarde niet de opvatting van verschil lende leden te delen, dat deze commis sie zou arbeiden op het terrein dat reeds eerder door de P.G. is veroverd of dat het spijtig is dat de P.G. niet officieel vertegenwoordigd is in deze Plancom- De heer v. d. Waal wees er op, dat er toch ook een rendabel gedeelte in zat, waarop de voorz. zei, dat daar mee ge rekend was. Er hadden 5 boeren een aanvrage gericht, maar de bedoeling was dat alle 13 werden aangesloten. De heer L. v. d. Waal wist te vertel len dat 2250.redelijk was, maar dat sommige wel 3000.kwijt zouden zijn. De heer van Dieren vroeg of hier geen precedent geschapen werd, t.o. hen die voorheen waren aangesloten en die 4000.hadden betaald. De voorz. zei dat dit kon worden be keken b.v. wat in 1953 was aangesloten. Hij wilde echter niet al te ver terug gaan. De heer Koppelaar vond dat hier ge vaarlijk terrein werd betreden. Wanneer de boeren in 1932 hadden aangesloten, had het niets gekost. Toen lagen de be langen anders. Nu zijn de omstandighe den gewijzigd en ook de prijzen in ver band met de Korea oorlog sterk geste gen. De voorz. stemde dit toe al ging het niet geheel op. Er waren ook afstands bepalingen. Nu is men voortvarender, toen had men geen belang. De heer Koppelaar: Juist. Nu heeft men belang doch nu is alles zoveel duur der. Spr. was er daarom niet tegen, maar wilde dit toch opmerken om voorzichtig te zijn in verband met andere aanslui tingen zoals v/aterleiding" e.d. De heer Krijgsman bracht de koel techniek naar voren die zoveel opgang maakte, zodat aansluiting noodzakelijk was. De brongasvoorziening is door het zoute Vï^ater verwoest. De heer Kleingeld sprak van vergoe dingen in de rampschade hiervoor, zo dat daaruit ook kosten voor electriciteit konden gedekt. Dan sluiting. HAJ[£7« BEDOEN' EN STAALWAR ENFABRI EK EN TE ZEVENBERGEN missie. Naar spr.'s opvatting ligt de taak van de P.C. sterk in het vlak van de advisering aan overheidsorganen over de toekomstige ontwikkeling van taken in dit gebied, welk tot nu toe door de bestuurlijke organen nog niet waren ter hand genomen. ,,Het is een goede om standigheid, dat velen Uwer in deze plancommissie als vertegenwoordig'ers van Flakkeese zijde het stemgeluid van Flakkee kunnen laten horen en dat ook doen. De F.G. heeft echter een eigen en andere stimulerende taak, welke tijde lijk wel onduidelijk is geweest, doch langzamerhand weer opgenomen wordt en tot uitdrukking zal worden ge bracht," aldus de heer Rijnders. De veel gestelde vraag, waarom de P.G. niet direct in de hulpverlening een eigen taak heeft gezien beantwoordde de voorzitter met te zeggen dat verre weg de meeste leden van het bestuur het zo overdruk hadden met andere ta ken en voorelkaar lange tijd vrijwel on bereikbaar waren, dat het functioneren van het bestuur niet mogelijk was. De F.G. was naar spr.'s mening ook niet het voor hulpverlening geëigende orgaan. Een gevaar van een commissie als de P.C. zou kunnen zijn, dat de studie-ar beid teveel beschouwend is; spr. uitte daarom de wens, dat de in de P.C. ge formeerde plannen ook inderdaad bin nen redelijk tijdsbestek worden gereali seerd. Dan behandelde de heer Rijnders de verkeerssituatie. Van de ,,Grevelingen" moet nog bewezen worden dat zij vaar- baar is -ook bij ruw weer. Overigens is de verkeersbehoefte zeer toegenomen, zodat de veerdienst weer onvoldoende is, hetgeen wel heel duidelijk blijkt op Maandagen en Vrijdagen. Deze vorm van oeververbinding blijft hopeloos on voldoende en middelmatig verzorgd. Verlanglijstje Als punten van de verlanglijst noem de spr.: een wachtgelegenheid op het havenhoogd te Middelharnis; regelmatig gebruik van de nieuwe pontons, zodat ieder weet waar de op stelling van het verkeer moet plaats vinden betere passagiersaecomodatie op de ,,Grevelingen"', met welke boot ook trampassagiers moeten worden ver voerd beter functionerende kompassen op de schepen, waardoor bij mist de dekken voor vervoer kunnen worden gebruikt; te voorkomen de plotselinge wijzigin gen in de dienstregeling zonder dit voor af enige waarschuwing is gegeven, zo- v/el vervroeging als verlating; het niet betalen van eerste klaskaar tjes voor de „Grevelingen", waar geen eerste klas vervoersgelegenheid aanwe zig is; het doen vervallen van de oude, nau welijks meer bruikbare trams en het doen vervangen door goede autobussen. Zorgenkind De exploitatie van de R.T.M. blijft een ernstig zorgenkind. Vele toezeggingen tot verbeteringen moeten nog gereali seerd worden en Flakkee blijft al te veel op een gesloten deur kloppen, zeer ten nadele van bevolking en van de stemming jegens de R.T.M.! Zoals bekend werd in 1952 besloten tot oprichting van een orgaan voor de vaste oeververbinding. Er zou een N.V. w-orden opgericht, maar de ramp heeft hierin vertraging gebracht. Nu gebleken is dat de ministeries van Justitie, Binn. Zaken en Waterstaat, alsmede het prov. bestuur geen bezwaar hebben heeft de verg'adering- van commissarissen en af gevaardigden van deze N.V. in haar laatste vergadering besloten tot defini tieve oprichting en de actie voor een vaste oeververbinding met kracht voort te zetten. Omtrent een vaste verbinding bestaat op Flakkee nog de grootst mogelijke on zekerheid. Ovei' een afdamming staat nog niets vast. Het grootste project tot afdamming van het Haringvliet is een studieobject van de eerste orde met niet alleen waterstaatkundige zorgen, doch ook vraagstukken van landbouwkundi ge en internationale aard. Er is bij het bestuur de ernstige vrees, dat de atd», ming van een zodanige omvang zal ht' ken te zijn, dat het weder zeer ij,,; tijd van overwegen en uitvoeren f vragen. Flakkee heeft in het Veliki' echter reeds zo lang de vaste oevervl binding moeten ontberen, dat het duidelijker dan ooit zal moeten ow' men voor de eigen belangen. Eerst de ramp en daarna de vooi» nomen planologie hebben gegeven zullen steeds meer geven struct» wijzigingen op ons eiland. Docli iej, wijziging, welke beoogt een verbeten te zijn, .stuit af en loopt dood op het; brek aan een behoorlijke verbindin» t de vaste wal. Al is momenteel het aantal lozen tengevolge van het weden bouwwerk sterk teruggelopen, [1 mag een werkloosheid van 1 omvang in 1954 reeds worden wacht. Een uitgebreider teelt van tuinbou- gewassen heeft geen zin wanneer nj' ten spoedigste een vaste oeverveifr ding woi-dt verkregen. Voor de ramp was Plakkee het gag, leerde eiland, vol moeilijkheden en blem.en. Meer dan voor de ramp 'jp hebben wij een betere verbinding nojiJ Nu het gaat om het al of niet voo( bestaan van een welvarend eiland, ui nen Commissarissen van de N.V. Erii dat gehandeld moet worden. De eerste daad is dus de definitit; oprichting van de N.V., welke op lioiji termijn zal plaats vinden en de twes; daad de concessie aanvrage bij de ji nister van Verkeer en Waterstaat. Cultureel ley,, Tenslotte vroeg spr. aandacht voorj noodzaak tot een cultureel samenutt kingsorgaan. Het werk van de Cufe rele Commissie is slechts experiments; gev/eest en van onvoldoende stabüitt Er is behoefte aan een aan het vere: gingsleven hulp en steunverlenentl oi gaan m^et eigen inkomsten en gelegj heid tot eigen krachtsontplooiing. Het bestuur zal met de Culture Commissie proberen de vorm te viiij? dit samenwerkingsorgaan tot stands brengen en een zelfstandig karakter? geven. Het zal onder meer in .staat s steld moeten worden constructieve z beid te verrichten met financiële lit onzer gemeenschap. In het verdere van deze vergaderi stelde men diverse jaarstukken vaii F.G. vast en vond bestuursverkiezi plaats. De heren Stoel en Jacotos W. den herkozen en in de vacature vaniif len de heer Mijs werd g'ekozen dit; zoon Ir. J. B. Mijs. Bij het punt verkeer informeerde i heer Ottink XDirksland) naar de zs waardigheid van de ,,Greve!inget waarop de voorz. antwoordde dat c schepen de goedkeuring moeten hei; van de scheepvaartinspectie. De set pen worden periodiek gekeurd. 11? mag dus aannemen dat de veiliglit van het publiek wel gewaarborgd ii Maar spr. twijfelde er aan of het s* sterk genoeg is om bij slecht weer haven van Middelharnis in te lopen, i behoeft geen reden tot ongerustheid; zijn t.a.v. de veiligheid der passagieii maar het zou wel de dienstregeling! de war kunnen brengen. Men besprak verder in deze vergaè ring ook nog over waterstaatkimdis; vraagstukken, die door de ramp en s; gevolgen zijn geschapen. Wij hopen liii omtrent in volgende nummers nog eeii e ander te vermelden. Westdijk - Middelharnis thans ook leverbaar met IVORNO-heften VVEBKINKK Het strove ^erkinrichtii (Je „Van der mag bekend is echter zee van de vers( werkgebied ge»- j In lezmgei j j. Visser dienst Voor Zuidhollaiids gedrongen 03 inrichting er In overleg ree en Overf Voorne en te bereiken Niet hier richting zon op de Z.H.m richting en genheid is ouderen op Velen moe den, inrichtii buiten mijn Zoals met 1953 arm ej kerkelijken om de mens waren door nu mogelijk begaafden oj sen. Hoe grote3 kurdien wij Ik heb zv ouders met een dergelijli B.v. Melis jongen, die male" jeugd. gebracht in streek. Middelhari een internaj Zuid-Beijel Goudswaal Nieuw-Hef Brielle: in| Oud-Beljei richting hall is in een inl inrichting plaatsen; ee| het internaa Zo zou ik zijn er nog Weten. Als ook voor d> werk-inricht baseerd op christelijke jes en stukjl van alle geiT komen tot Zó ver zil één grote ijT zwakbegaafr hebben opge genoemd int Daarom n inrichting, c Ie zwakbegE hun eigen tl KIe Zl dl DOMINEES BIJ HEBOPVOKBIXC VAN MAU-MAU-LEDEN Predikanten spelen een belangrijke! in een proef, die de regeling van Keiil neemt met de heropvoeding van Kil« joe's, die besm.et zijn door de ideëavï de Mau Mau. In een kamp bij Nairobi worden l'i" Kikoejoes, die bij de Mau Mau .?ou* zijn aangesloten, vastgehoudei; H* wordt aan deze mensen discipline bracht, zij ontvangen er onderwijs 1' ook godsdienstige scholing. Op dit ste wordt zelfs ten zeerste de mill- gelegd. Men herinnert zich dat de Wi de van de Mau Mau vooral tegen'' Christen-Kikoejoe's gericht was. ^5' gedetineerden zijn min of meer octiii' keld en spreken en schrijven Engels. Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn. (13). Haar oom is de voorzichtigheid zelf. Want niettegenstaande het duister ge worden is, laat hij haar niet door do voordeur uit, maar leidt haar dezelfde weg, waarlangs zij gekomen is, terug; door de tuin naar de achterdeur. ,,Je kunt nu naar Jacob gaan", zegt hij met gedempte stem. ,,Zeg hem dat ik je gezonden heb en dat hij vanavond bij me komen moet. Misschien weet hij een oplossing. Ik weet van niets, be grepen!, hé God zij jou en je man gena dig. Neem dit mee. Het kan je van pas komen." Hanna voelt, dat het een rolletje francs is en zij bedankt hem hartelijk. ,,Niet nodig. Het beste er mee." Hij duwt haar zachtjes door de deur, die onmiddellijk behoedzaam sluitend. Dan spoedt Hanna, die volkomen uit gerust is, zich naar de woning van haar neef. Zij heeft, wachtend in het salet van haar oom, nagedacht en meent een oplossing te hebben gevonden. Neef Jacob geeft geen blijk, dat hij haar verwacht. „Zo, heeft vader je gevonden. Tja, ik weet er alles van en heb al zitten piekeren. Als ik je helpen kan, ben ik je man, daar kun je op aan. Mar hoe? Heb jij soms een idee, Hanna? Ze zeg gen dat vrouwen vindingrijk zijn". ,,Ik wou proberen een wachter om te kopen. Als dat lukt en ik ben bij Frits, dan van kleren verwisselen, zo dat Frits in mijn kleren uit de cel komt en ik er blijf. Mij zullen ze wel niets doen." „Daar kan niets van komen, beste nicht. De bewakers laten zich niet om kopen. De kapitein heeft er te veel de schrik onder. En als je het eenmaal hebt geprobeerd, hebben ze jou in de gaten. Neen, het moet anders. Jouw idee is lang niet gek." Dan doet hij of hij nadenkt. Hij ver telt niet, dat zijn vader bij hem geweest is en dat hij na diens vertrek een plan heeft beraamd. ,,Hoor eens even. Ik weet iets van de gang van zakeni in de gevangenis af. Om elf uur bezoekt de cipier voor het laatst de gevangenen en dan pas weer om vier uur in de morgen. We hebben dus vijf uur de tijd. Frits zit aan de achterkant van de gevangenis, waar ik aan het werk ben. Ik weet zijn cel. We kunnen in die afdeling komen, want ik heb de sleutel van de poort daar. We moeten dus alleen nog proberen in de cel te komen. Dat moeten we nader zien. Als dat gelukt dan doe je wat je zoeven hebt gezegd: van kleren verwisselen. Dan ga je op de brits liggen en je zorgt er voor, dat de wacht van vier uur je gezicht niet ziet. Hij kan dan niet an ders denken of Frits ligt daar. Pas als het goed is, wordt het ontdekt, maar dan is Frits al een eind weg. Durf je dat aan? Voor overlast behoef je niet bang te zijn. Tegenover vrouwen zijn de Fransen zeer beleefd. Je zult zien, dat ze je vrij laten gaan. Wat Frits betreft, ik zal hem verder helpen". Met glinsterende ogen heeft Hanna zitten luisteren naar deze lange uiteen zetting, die zij zeer goed heeft begre pen. ,,Zó doen we het Jacob! Of ik de moed heb? Ik wil mijn leven voor hem ge ven, als het moet. God helpe ons bij dit plan!" .Uitstekend. Ga nu wat i'usten. Vóór twaalf uur doen we niets. Vader heeft gevraagd of ik bij hem kom, hé? Goed, dan doe ik dat eerst." Om ongeveer te iniddernacht Han na heeft geprobeerd te slapen, maar het gelukte haar niet; elke vezel van haar lichaam trlit van spanning gaan zij op stap. De straten van Sluis liggen to taal verlaten. Bovendien kiest Jacob Verwolde, voor alle zekerheid, een om weg door allerlei steegjes en dwarsweg- jes door te lopen. Het kost hem niet de i-ninste moeite aan de achterzijde der gevangenis te ko men. De in zijn bezit zijnde sleutel, die hij flink geolied heeft, opent hem in een wip de poort. Niemand heeft hen opge merkt. „In deze cel", fluistert hij, naar eer. luchtgat boven in de muur wijzend. ,,Maar nu komt het pas: je moet er in!" De opening is niet groot en bovendien versperd door een ijzeren stang. Maar Verwolde heeft zijn maatregelen wel ter dege overwogen. In een oogwenk zet hij een van de ladders, die hij bij het her stellingswerk gebruikt, tegen de muur, klimt er op en rukt met alle macht aan de stang, door ouderdom ingeroest. Ge leidelijk komt het ijzer losser te zitten, maar ongelukkigerwijze komt er een deel stenen en kalk mede, dat, op de grond vallend, behoorlijk lawaai veroor zaakt. Zij houden de adem in en wachten vol spanning, of de schildwachten aan de voorkant van het gebouw iets hebben vernomen. Het moet haast wel, want in de stilte van de nacht is het geluid over duidelijk geweest. Wonder boven won der heeft blijkbaar niemand het gedruis gehoord. Want niet één komt er opda gen. Na enkele ogenblikken, die een eeuwigheid schijnen, durft de metselaar verder gaan. ,,Nu naar boven en probeer je er door te wringen. Ik blijf hier op Frits wach ten", fluistert Verwolde. ,,Maar maak spoed. Hanna. Er is geen tijd te verlie zen!" Hanna aarzelt geen moment. Haar neef is nog niet uitgesproken, of zij staat al halverwege de ladder en enke le ogenblikken later wringt zij zich door het gat, wat niet eenvoudig gaat en wat haar schrammen en builen oplevert. Natuurlijk is Frits Zijier, die op de brits lag, ontwaakt, uit een lichte slui mer: er wordt aan de stang in het lucht gat gerukt; men doet pogingen om hem te bevrijden, hoe dan ook! Hij is op zijn qui Vive en wacht in de grootste span ning. Hij bespeurt, dat er iemand door de opening tracht te komen. Zodra hij er bij kan, strekt hij de armen uit, om dan tot de ontdekking te kom.en dat hij met eenvrouw te maken heeft. Even flitst hem de gedachte door het hoofd: zou dat Hanna zijn? Maar dat kan toch niet „Nog een paar rukjes. Frits", hoort hij dan fluisteren. Het is Hanna Het is zijn eigen, lieve vrouw, die deze waaghalzerij uithaalt Een golf van onzegbare dankbaarheid stijgt in hem op; zij heeft alle reden om. hem, door zijn gedrag, met verwijten als het ware te overladen en in plaats daarvan waagt zij haar leven voor hem.. Enige seconden later liggen man en vrouw spakeloos in eikaars armen Dat zwijgen duurt slechts een paar ondeelbare seconden. Hanna is de eer ste, die spreekt. Want hij is even te ver bouwereerd. ,,Niet praten. Frits. Gauw je boven- kleren uit doen en die van mij aan, Vlug! Dan naar buiten. Jacob staat'j je te wachten!" ,,En jij dan?" weerstreeft hij o*' dellijk. „Gauw! Opschieten! Of we zijn va ren. Ik volg wel!" In een oogwenk zijn dan de Wf'';| verwisseld. Hanna bukt zich. ,,10'»'' mijn rug!" De lenige Frits heeft snel het gat 1 pakken en wringt zich op zijn beurt o»J de opening. Hij vindt de ladder, staa de grond en wordt bij een arm gev*,| „Geen woord", fluistert Jacob wolde. ,,Doe alleen wat ik zeg!" Hij pakt de ladder en zet die te'*' op haar plaats. „Volgen!" Binnen het half uur is de bevnF' van de sluiker voltrokken. Rustig s'*'I de metselaar de sleutel weer in bet s^,' Maar dan houdt Frits henr tegen''! pas komt hij goed tot bezinning- „En Hanna dan, Jacob? Waar mijn vrouw? Ik ga geen stap voor zij in veiligheid is!" „Die is veilig, kerel! Haar gelie niets! Mijn vader staat er borg (Wordt vervoI#| 'MiddelharniJ ;'3.30 uur op"T 'vooraan de Middelharni| fGemeentt *ber des nan gemeente ir Agenda: gekomen stj Voor woninf WieentepersJ ting 1953 (J tussen rijk] •ïingen art. ging gemeejj ;artsendienstL 1953 Voor dl vulling -wool Vraag. f~~ Gemeenl E19 uur konl Verg-aderingl Agenda: I men stukkp' groting 19^ i vmg restajj spuit met 1953; 4. Sail, j jlieente-persl 1 I oegrotlng 11 |ting 1953 ill ciële verhou '«n; 6. Vooï Van 3 krotw ordening bd j. Voorstel tol tnavenhoofd pchoolgeiti p verorden, W^S Vermeil perv/ijs; ui ^'ngen; 12 J r°= 13. \l 'Regeling scJ Feeute-rek'J paeente-rA begroting il Pestuur; 17I PWg Voor h r°or 1954. L |«ourant-crei ïi! "^öien i pootboek-ii

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2