MAATKLEDING HvANDEL Gemeentelijke Seizoen drukte Buitenland De toepassing van de Rampschade-wet 26e Jaargang CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN MEDITATIE Wat is bekommernis? *T^oor *^u? kleding Niet duur, wé 1 duurzaam -^ Betere pasvorm! DAM.IS. EN HERENHÓRlOGES Uiteenzetting en toelichting van het Kamerlid dhr. Chr. v. d. Heuvel voor de C.B.T.B. Doeiichem's burgemeester jubileerde Zaterdag 7 November 1953 No. 2252 Redactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TEIiEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verscbqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. By contract speciaal tarief. De laatste maanden van het jaar zijn voor de beide Kamers der Staten-Gene- raal de Provinciale Staten en de Ge meenteraden een drukke tijd. get is dan begrotingstijd, d.w.z. dan moét de begroting voor het nieuwe jaar worden vastgesteld. Het is dan voor de leden dier lichamen seizoendrukte". In het algemeen leeft juist in die tijd liet politiek medeleven op en de tribu- ,es voor het publiek tellen dan ook bij de tegrotingsbehandeling als regel meer bezoekers dan bij andere vergaderingen. Dit is geen vlonder, want bij de be- landeling der begroting kan een veel- ),5ia van onderwerpen ter sprake ge bracht worden als in geen andere ver- radering, terwijl juist dan de verschil len, ook de verschillen in levensbeginse len' duidelijker naar voren worden ge bracht. Over de begroting willen wij nu, in bet bijzonder over die voor de gemeen tebesturen, een enkele opmerking ma- in. De begrotingen der inkomsten en die der uitgaven vermelden alle ontvangsten en uitgaven, van welke aard ook, en, zoveel mogelijk, het bedrag, waarop el ke post in het bijzonder wordt geraamd. Ingevolge art. 252 der Gemeentewet kunnen afzonderlijke takken van dienst worden ingesteld. Als regel zijn dat de begrotingen voor de gemeentelijke be drijven. De voor- of nadelige saldi moe ten echter wel in de gemeentebegroting worden opgenomen. Aangezien burgemeester en wethou ders geen uitgaven mogen doen en geen inkomsten mogen ontvangen, die niet op de begroting zijn geraamd, is het wel duidelijk, dat zulk een begroting een belangrijk stuk is. In feite is zij het werkprogramma van de gemeente voor het komende jaar. De begroting wor^t opgemaakt door fiet college van burgemeester en wet houders en moet, nadat zij veertien da gen ter secretarie voor een ieder ter in zage is gelegd, vóór 1 November door de Raad worden vastgesteld. Gedeputeerde Staten moeten haar voor 1 Januari vaststellen, opdat zij dan kan werken, want zonder de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten kunnen geen uitgaven worden gedaan of inkom sten worden ontvangen en zou dus de gemeentelijke machine niet kunnen wer ken. Hoewel gestreefd moet worden naar nakoming van deze data mankeert er hier en daar nog wel iets aan. Het ontwerpen van de begroting is een heel werk voor het college van bur gemeester en wethouders. Immers moeten allerlei oude posten zo goed mogelijk worden geraamd, doch moet ook worden overwogen, welke nieuwe zaken moeten worden aange pakt. Elk radertje van het gemeentelijk ap paraat moet goed en verantwoord wor den nagegaan. We denken aan het aan tal ambtenaren, 'de door hen te gebrui ken hulpmiddelen, de huisvesting van be stuur en ambtenaren enz., doch niet minder moeten alle gemeentelijke acti viteiten worden bezien. Wie daar even over nadenkt kan zo een hele lijst noe men. Denk slechts aan de volkshuisves ting, openbare werken, onderwijs, soci ale zorg, openbare veiligheid, de volks gezondheid, economische aangelegenhe- ta, belastingen enz: Het is dan ook telkens weer een groot gebeuren, wanneer het college van bur gemeester en wethouders, met inacht neming van de financiële mogelijkheden, de concept-begroting heeft vastgesteld eu nu de raad kan aanbieden. Ieder raadslid moet zich nu gaan zet ten aan de bestudering daarvan, om daarna in fractievergadering als groep de lijn van het gemeentebeleid mede te nelpen bepalen. Het gemakkelijkst is wel, om een en kele begrotingspost er uit te lichten en 11 discussie te brengen, doch eerst moet Wen inzicht krijgen in de gehele finan ciële positie van de gemeente. De vraag rijst dus of de gewone in komsten de gewone uitgaven dekken, of de reserve moet worden aangesproken w dat er kan worden gereserveerd-voor slechter dagen, of de post „onvoorziene Uitgaven" de mogelijkheid openlaat, om >n de loop van het jaar nog enkele za ken tot uitvoering te brengen. Voorts is het van belang het onder scheid tussen gewone dienst en kapitaal- wenst in het Oog te houden. Op de ka-- Pitaaldienst mogen die uitgaven worden êeplaatst, wier nuttigheid zeer over Meerdere jaren uitstrekt b.v. de aan- ■^oop van een brandspuit, de bouw van ^en kazerne enz. Laat de financiële toe stand dit echter toe, dan zal men zoveel "logelijk uit de gewone dienst betalen, °m de schuld zo gering mogelijk te doen m. Natuurlijk kan er verschil zijn over "6 vraag of er niet teveel uit de gewone «;enst wordt betaald, waardoor het hui- ^S:« geslacht teveel laisten draagt, waar ™n het volgende profiteert. Kaadslid zijn is een moeilijk, doch niooi werk. Reeds eerder schreven we, dat men ^leeds de grote lijnen moet trachten te Q^^^serste lijn is, dat de taak van de erheid moet worden gezien. Naar de 2-'i'S« Schrift is de Overheid er om der »nü6 Wil, d.w.z. dat zij niet tot de g pPPing behoort. Daarom moet naar ??'flk6 ordinantie de eerste verant- ^.^ordelijkheid blijvend gelef d worden bij ^iiJ. doch Jj^^enskringen, die niet aan de Over. ken w"^ aan God hun ontstaan dan- schn 1 '^°^"*6n de mens, het gezin, de 'OOI, de maatschappij, de kerk etc. die 1 °^^''^eid heeft daarom tot taak j, ''j^y^skringen" te steunen, waar dit H. Werpt al Uw bekommernissen op Hem, want Hij zorgt voor U." (1 Petri 5 7) Er zijn vele bekommernissen in het le ven, zoals we in onze vorige meditatie hebben aangestipt. De Apostel Petrus doelt met de bekommernissen in ons tekstvers zulke, die het hart van de wa re gelovigen zullen vervullen in tijden van lijden en vervolging. Immers waren in de eerste christelij ke Kerk velen verstrooid in vreemde landen en moesten smaad, laster en veel druk ondergaan. Dikwijls was bange vrees in hun hart: hoe zal het gaan met de Kerk des Heeren? Zullen de vijan den de erve van Gods Kerk geheel on der de voet lopen? En daarnaast be kommernis, hoe het in die bange tijd gaan zou met hun dierbaren. De Apostel komt nu met een bemoe digend, met een vertroostend en ver sterkend woord: Werpt al uw bekom mernissen op Hem, want Hij zorgt voor U." Een gepast woord ook voor onze dagen; dagen van zorg en bange zeker heid. Gods oordelen zijn op de aarde; we le- j;en van aardbevingen in verschillende plaatsen, van watervloeden en meerdere natuurraihpen. Het is een zeer kwaad teken, dat er ten deze zo weinig op merkzaamheid gevonden wordt. De Waarheid wordt vertreden, er is aller- wege verdeeldheid, liefdeloosheid, ver dachtmaking, verachting van Gods knechten enz. En het ergste is, waar wordt er smart gevonden over al deze droeve dingen Ook hier begint het oor deel van het Huis Gods. Ondanks dit alles, toch wil de Heere niet dat Zijn kinderen onder de last be zwijken, ook al zijn ze debet aan al de genoemde zaken. Hij ziet geen zonde in Zijn Jacob en geen overtreding in Zijn Israël. Hij kent hun broosheid en zwak heid, vandaar dat de Apostel het woord „werpen" gebruikt, „werpt het al gelo vig op Hem!" Van nature heeft men daaraan geen behoefte. Dan vertrouwt men in kom mer en ellende op eigen inzicht, op eigen kracht en komt niet als een smekeling tot God. Wanneer de wereldse bekom mernissen zich voordoen, wordt naen mistroostig öf vijandig. Zo iemand heeft niet meer dan wat zichtbaar is. Het leu nen op God en Christus wordt niet ge kend. Het stof der wereld beneveld het oog en de liefde tot het aardse trekt zijn hart. Arme mens! Met al die bekom mernissen komt men voor eeuwig oml Er mocht vernieuwing komen onder de krachtige hand Gods, om verhoogd te worden te zijner tijd! (vers 6). Zondaar worden voor God, bekommerd vanwege de zonde. Wat een troostwoord voor Gods lieve volk: Hij zorgt voor U! De Heere kent en weet wie de Zijnen zijn, U, dat per soonlijke! Hij weet in al hun bekommer nissen waar ze wonen! En dan: al uw bekommernissen, zonder onderscheid! Wat een grootheid van gene, en barm hartigheid voor dat gezegende volk! Die liefde wekt tot wederliefde, ze roepen uit bij tijden: Niets kan ons scheiden van de liefde van Christus! Verdruk king of benauwdheid, vervolging, hon ger, gevaar noch zwaard, niets! Weest in geen ding bezorgd, want Hij zorgt voor U. Middelharnis. Ds G. ZWERUS. 17 uindt een rijhe collectie Stoffen in diverse FLAKKEESE kwaliteiten en dessins hij de KLEEEMAKEKS Daarom nooit het eerste woord mag zijn „de gemeente" moet het doen, doch de burgerij moet aanpakken en wij wil len, zo nodig, helpen. Een tweede lijn is, dat we niet sterk moeten staan in het afwijzen, doch op bouwend werk moeten doen. Naast het tegen moet een duidelijke weg worden aangewezen hoe het dan moet. En bij dit alles moet het gaan om de mens als beelddrager Gods in staat te stellen te kunnen leven tot Ere Gods. Van deze dingen moeten onze mensen spreken, opdat ook in de praktijk blijke, dat Protestantse bestuurders geen groepsbelangen dienen, doch als Over heid de ware belangen van heel de ge meente willen en kunnen dienen. De vraag rijst wel eens: „Worden on ze raadsleden ook gedragen door het ge bed, van hen, die hen afvaardigden?" De gemeentelijke Overheid heeft tot taak het door de zonde geschonden men senleven te helpen verbeteren. Zo moet de Christelijke politiek jn de gemeentepolitiek tot uitdrukking wor den gebracht. Bij de behandeling van de gemeente begroting moet daarvan blijk gegeven worden. ■i STAAL-DOUBLÉ-GOUD JUWELIER HORLOGER BEDERL.LAAN 3 IEL 70360 - ROTTERDAM-Z, Triest De dreigementen van president Tito van Joego-Slavië hebben hun uitwerking niet gemist. De bewoners van de A-zó- ne, die aanvankelijk enthousiast waren over de inlijving bij Italië, zijn nu met zorg vervuld over de toekomst van hun gebied. Bovendien neemt de Joego-Slavische pers nog elke gelegenheid te baat om felle aanvallen te richten op Italië en de regering van premier Pella. Het is de kennelijke bedoeling van de Joego- Slavische regering, verdeeldheid te zaaien in het geallieerde kamp. Premier Pella vyordt beschuldigd van ondermijning van de Westelijke pogin gen om Italië tot de orde te roepen." Italië wordt verder dringend verzocht, zich in geen geval aan een conferentie over Triest te onttrekken. In regeringskringen is overigens niet veel gesproken over de kwestie-Triest. Van de internationale besprekingen kan veel afhangen. Vindt men geen oplos sing, dan is een gewapend conflict wel licht niet te vermijden. West-Duitsland De j.l. Zondag te Hamburg gehouden verkiezingen hebben de coalitiepartijen van bondskanselier Adenauer de over hand gegeven in het bestuur van deze staat en daardoor de regering van de West-Duitse Bondsrepubliek geholpen aan een tweederde meerderheid in de Senaat. Hiermee is het laatste struikelblok weggenomen voor de ratificatie van het verdrag inzake het Europese leger en zo heeft Adenauer eindelijk de weg vrij voor de Europese Defensie Gemeen schap. De einduitslag van de gehouden ver kiezingen was als volgt: Coalitieblok: Socialisten: Communisten: 62 zetels 58 zetels geen zetels Israël De premier van Israël, David ben Goerion heeft op een bijeenkomst van de politieke commissie van zijn partij medegedeeld dat hfl voornemens is af te treden. De oorzaak van zijn aftreden is ver moeidheid en bewust niet op menings verschillen tussen de permier en de par tij. De incidenten tussen Israël en Jorda nië duren onverminderd^voort. Jordanië heeft weer een klacht inge diend bij de Verenigde Naties over een explosie, die de waterleiding van Jeru zalem voor een groot gedeelte heeft ver nield. Perzië De nieuwe Perzische regering schijnt van plan te zijn, de afgebroken betrek kingen met Engeland weer te herstellen en te komen tot een vreedzame regeling van de geschillen. Premier Zahedi heeft zich in verbin ding gesteld met de Engelse minister Eden als antwoord op het Engelse ver zoek om de betrekkingen te normalise ren. Eden staat op het standpunt dat in de allereerste plaats de diplomatieke betrekkingen dienen te worden geves tigd vóórdat de beide landen besprekin gen kunnen voeren over de olie-kwes tie. In Engeland schijnt men een open oog te hebben voor de Perzische moeilijk heden om sjonpathie te verwekken voor de Engelsen, aangezien de anti-Engelse stemming die premier Mossadeq heeft bewerksteUigd, nog aanzienlijke invloed heeft. iGrote Drie De verwachting van diplomatieke waarnemers te Moskou, dat de voorge stelde conferentie over Duitsland en Oostenrijk door de Sowjet-regering zou worden aanvaard, is niet bewaarheid. Dinsdag j.l. heeft Rusland aan de am bassadeurs van Amerika, Engejand en Frankrijk een nota overhandigd, waar in de uitnodiging van het Westen van de hand werd gewezen. Opnieuw stelde de Sowjet-XJnie voor, een Vijfmogendheden-conferentie met Rood China te houden voor een be spreking van de heersende spanningen in de wereld." Een bewijs, dat de regering in het Kremlin voorlopig niet voornemens is, de politiek te veranderen na de dood van Stalin. Het was een zeer ontijdige vergadering die de afd. van de Christel. Boeren- en Tuindersbond Donderdag te Sommelsdijk hield, maar het vroege uur de vergadering ving smorgens 9 uur aan bleek geen bezwaar dat men van heinde en ver was gekomen om deze bijeenkomst mee te maken. Het was ook een zeer actueel onderwerp: het Tweede Kamerlid dhr Chr. v. d. Heuvel be handelde de Wet op de rampschade, een onderwerp, waarmee bijna iedereen op ons eiland te maken heeft. Men had in Hotel Spee de kleine zaal gereserveerd, maar het liep zo propvol, dat de schuifdeuren er uit moesten en toen kon men nog maar ternauwernood zitten. Tal van vragen over de toepassing van de Wet kreeg de spreker te beantwoorden. De voorzitter, dhr. C. A, van Loon te Oude Tonge, opende de vergadering met lezen van Ps. 147 en ging voor in ge bed. Hij heette de vele aanwezigen op dit vroege uur welkom, inzonderheid de spreker dhr. C. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal en dhr. B. W. Biesheuvel, alg. seor. der C.B.T.B., alsmede de Rijkslandbouwcon- sulent ir. Van Galen. De heer Chr. v. d. Heuvel het woord verkrijgend, attendeerde er op, dat het thans niet zozeer ging over de wet zelf, maar over de uitwerking ervan. Hij meende dat er uit de practijk tal van vragen zouden komen, ook wel, die hij niet zou kunnen beantwoorden, waarom hij bij voorbaat een beroep deed op de rijks-landbouwconsulent ir. Van Galen. Spr. merkte op dat de huisraadschade niet in de wet was opgenomen, over het algemeen kan gezegd worden, dat de uitkeringen daarvoor redelijk waren. Ook de bedrijfsschade stond er niet in, al kwam dit zijdelings aan de orde. De wet spreekt van „bijdrage" in de geleden schade en niet van totale ver goeding al werd in vele gevallen een integrale vergoeding toegepast. Beziende art. 3 van de wet zei spr,, dat ook storm- en naschade tengevolge van de ramp zou worden vergoed, en wel tot 5 jaar na 1 Pebr. 1953. De arti kelen 4 tot 7 ging spr. voorbij, langer stond hij stil bij art. 9, over de schade aan de landbouwgronden, wat spr. het belangrijkste artikel vond. Spr. lichtte dit toe en hoopte op een royale uitvoering. Art. 11, (te velde staande gewassen) was duidelijk om schreven, hij hoopte dat het net zo zou worden uitgevoerd als in de wet aange geven. Breedvoeriger stond spr. stil bij de art. 12 en 13, regelende het herstel van gebouwen en verwoeste gebouwen. In de toelichting van de Holl. Mij. v. Land bouw indertijd door dhr. J. A. v. Nieu- wenhuizen gegeven, hebben wij hieraan veel aandacht gewijd, zodat we dit alles niet nog eens herhalen. De uiteenzetting, die dhr. v. d. Heu vel over de Wet gaf was meer een aan stippen, opdat daaruit gelegenheid kon worden geschapen om vragen te stellen. We gaan dit dus kortheidshalve voorbij. Tal van vragen. Na een ogenblik pauze te hebben ge houden kwamen er tal van vragen los, waarvan we de voornaamste opsommen. Dhr. Korteweg te O'plaat vroeg een nadere uiteenzetting over art. 11 en 17. (aardappels te velde); dhr. v. Kempen te O'plaat vroeg naar vergoeding kunst mest, kali en phosphor dat reeds was gestrooid; dhr. J. v. Rossum te Herkin gen informeerde wanneer een boerderij na de ramp was getaxeerd, de eigenaar voor het bedrag had getekend, en later bleek dat de schade groter was, of dan beroep open stond. De heer Visser te Stellendam door spekte zijn vragen met humor en wees op de gepeperde nota's die de getroffen boeren ontvingen over wachtgeld- en werkloosheids - verzekering 1952. Hij vroeg naar de mogelijkheid van onthef fing en terugstorten waarborgsom. Dhr. Grootenboer vond dat de huur van huizen, in de evacuatietijd onbe woond, diende te worden vergoed en de heer Huizer van Stad had het over koe beesten, die wel gered, maar in waarde zo waren verminderd dat vijf koeien maar de waarde van 3 of 4 beesten op brachten. Wie betaalt die 3 a 400 gul den verlies, vroeg spr. Volgens dhr.,P. D. Sieling duurde de bekendheid van de kale kostprijs van gerst voor dit jaar te lang en dhr. D. Vogelaar informeerde of voor herstel bare gebouden (art. 13) een verzoek kon worden gericht tot uitkering van 75 tot het volle bedrag en tegelijk een verzoek voor verwoeste gebouwen om van 60 op 80 te komen. Dhr, Philibert te Sommelsdijk stelde een vraag over het ondememersloon ev. ondememerswinst en vroeg of dit pro gressief werd bekeken. Dhr. Jongeling informeerde waar huizen, schuren en tuintjes aan slaperdijken waren ontno men, of de wet daar ook iets in regelde, met tenslotte een vraag over machine rieën, die wel gered maar later nascha de openbaarden, of ook hierin werd voorzien. De heer v. d. Heuvel in het labyrinth van vragen een weg zoekend, begon met de panden, waarvan gevraagd was wan neer die 90 werden vergoed of die tot 100 komen konden, waarop spr. ant woordde van bijna, n.l. 100 min 1 Op de vraag van dhr. v. Kempen over vergoeding van kunstmest, meende spr. dat met voorraden bedoeld was, wat in de schuur aanwezig was, niet wat op het land gestrooid was. Als antwoord op de vraag van dhr. J. V. Rossum te Herkingen of er beroep was, wanneer men accoord was gegaan met de schatting en later bleek, dat er meerdere kosten waren, zei spr. dat strikt formeel genomen men geen recht zou hebben, al zou er van een billijke toepassing sprake kunnen zijn, als er overtuiging was van de werkelijkheid. De regeling oorlogsschade, door dhr. Bakelaar aangevoerd, was een artikel, dat een loyaler toepassing gaf aan hen die nu voor de tweede maal getroffen waren. Vergoeding voor bedrijfspanden, waar naar door dhr. Visser was gevraagd, zette spr. nader uiteen. De eerste 1000 werden geheel, boven de 1000 75 vergoedt, enz. Dit verdedigt de regering op deze grond, dat het herstel meest een verbe tering inhoudt. Toekomstige kosten, die zonder de ramp zouden gekomen zijn, worden daarmee vergoedt. Dan behandelde spr. de vraag van de heer D. Vogelaar, of tegelijk meerdere aanvragen konden worden gedaan (art. 12 en 13) wat spr. meende van wel. In elk van de genoemde artikelen is van één bedrijfspand sprake. Spr. merkte verder op, dat één arbei derswoning gerekend werd bij de be drijfspanden (art. 13). Een dienstwo ning was weinig, er waren meerdere grote boerderijen met twee of drie ar beiderswoningen. Hoe het daarmee moest, wist spr. niet. Wat de wachtgeld- en werkloosheids verzekering betrof, naar de opmerking van dhr. Visser, vond spr. dit wel iets buiten de orde. Hij betrok het echter bij de rampschade en kwam tot de conclu sie, dat het totaal van de schade op Plakkee wel zou worden vergoed, alleen was het jammer dat sommigen te veel en anderen te weinig krijgen (vrolijk heid). De totale vergoedingssom van de geleden schade zou zeer kort bij de wer kelijke waarde liggen. Waarom worden vergoedingen gegeven, vroeg spreker? Om aan uw verplichtingen te voldoen! 'Daartoe behoort dat in 1952 loon in uit gekeerd, waarvan de kosten voor wacht geld- en werkloosheidsverzekering moet v/orden betaald (toenemende vrolijk heid). Het is wel waar dat de gestorte waarborgsom de werkelijkheid overtreft waarvan misschien iets zou worden te rug gestort. Het is echter bij de bedrijfs verenigingen goed bewaard, zei spr. en hij raadde aan er niet zoveel soesah over te maken. Over de huur van ledige huizen tijdens de evacuatie houdt de wet niets in. Dhr. Grootenboer had gesproken over niet-verloren beesten, daarvoor kan de wet geen regeling geven. Of men reeds gereed was met de kale kostprijsberekening van 'gerst, daar kon spr. geen antwoord op geven. Zit U niet in de commissie, vroeg spr. aan dhr. D. Vogelaar? Maak het dan spoedig in orde! (Gelach). De heer v. d. Heuvel zei .verder, dat ook toegezegd was dat ondememersloon betaald wordt, en waar het herstel 3 a 4 jaar duurt, wordt verondersteld, dat er hier en daar nog wel een verborgen winstje zal zijn. Dat voor ieder schade object 50.wordt afgetrokken, blijft zo. Komende op het progressieve van de uitkering ondememersloon, dat de heer Philibert had aangesneden, vatte spr. dit op „naar de welstand van de betrok kene", waarin het Rijk geen onderscheid maakt. Over huizen die weggaan aan slaper- dijken zegt de wet niets, al zou spr. het billijk vinden dat, waar de ontruiming was voor het algemeen welzijn, er een behoorlijke vergoeding werd verstrekt. Ir. van Galen gaf dan een uiteenzet ting over de vergoedingen voor kunst- messtoffen, opgeslagen of gestrooid. Het gestrooide zit in de kale kostprijs verwerkt, die nog niet bekend is, maar waaraan wordt gewerkt. Bij het onder- nemersloon was zijn instantie niet be trokken. Wat de schade aan landbouw- werktuigen betrof, daarvoor werden normen gesteld, die nog niet gepubli ceerd waren, maar waarvan hij wist dat dit wel goed zat. Dhr. A. J. v. Nieuwen- huize vulde aan, dat de onzichtbare (na- schade) was ingecalculeerd. De heer D. Vogelaar kwam nog eens terug op art. 13 par. 2, waar uitdruk kelijk stond, dat slechts eenmaal om herstel of herbouw mocht gevraagd worden, wat dhr. A. J. v. Nieuwenhuize beaamde. Als er verschillende panden voor in aanmerking komen, dient men na te gaan wat het voordeligste is, des noods op deskundig advies. Arbeiderswoningen worden niet be schouwd bij art. 13, wel bij boerderijen bouw. Voorts zei deze spr. dat de 50.^ maar éénmaal van het totaal werd af getrokken. De heer Visser had in de redevoering gehoord, dat telkens gesproken was van: we hopen op een loyale en royale uitvoering; Stellendam had een muziek vereniging „De Hoop", en die ging 3 maal over de kop! Spr. zag de uitvoe ring liever beter geregeld in de wet. Dhr. V. d. Heuvel was dit eens, maar het was moeilijk alles precies wettelijk te regelen. Vergoeding levensonderhoud. Nadat nog vele andere vragen waren gesteld en beantwoord, kreeg de heer A. J. V. Nieuwenhuize te Ooltgensplaat ge legenheid een en ander mee te delen over de vergoeding levensonderhoud. Er is een groot verschil in personen die er voor in aanmerking komen en iedere gemeente heeft een andere be oordeling. Daarom is een uniforme re geling in bewerking, door de Stichting Landbouw, Landbouwherstel en Maat schappelijk Werk. Aan ondernemingsloon zal zo onge veer worden uitbetaald 75.per bun der, wat als inkomen wordt beschouwd. Bedoeling is dit van de uitkering levens onderhoud af te trekken en van het ver schil een vast percentage te vergoeden. Er wordt tevens een percentage open gelaten, daar men rekent dat er nog wat bijverdiend wordt. Voor de Middenstand wordt de ver goeding levensonderhoud geregeld door de Kamer van Koophandel, voor de landbouw door de P.B.H., dus niet meer door de gemeente. De vergoeding is met terugwerkende kracht dus vanaf het be gin van de ramp. De voorzitter dankte de spreker dhr. V. d. Heuvel en de heren ir. Van Gfalen en A. J. V. Nieuwenhuize voor hun toe lichting. Hij deelde nog mede, dat het Adviesbureau Stichting Landbouw re gelmatig zitting hield, waarvan hij raad de bij moeilijkheden contact mee op te nemen. De heer Chr. v. d. Heuvel eindigde met dankzegging. Burgemeester Rijnders bracht namens Bliddelhamis—Sommelsdijk z^jn gelukwensen over Burgemeester J. Boddens-Hosang van Doetinchem, de gemeente die Middelhar nis en Sommelsdijk in de rampdagen adopteerde, vierde dezer dagen zijn 25- jarig jubileum. Er was een groot feest en ook een aparte raadszitting, voor die gelegenheid, waarin onze burgemeester D. Rijnders namens de bevolking van Middelharnis en Sommelsdijk gelukwen sen heeft overgebracht en zijn dank uit sprak voor al hetgeen in de rampdagen voor beide gemeenten is gedaan. In zijn 25-jarige loopbaan diende bur gemeester Boddens-Hosang de gemeen te Woubrugge, Naarden en thans Doe tinchem. ----------O—------ OPBRENGSTSCHATTINGEN LAND BOUWGEWASSEN IN OCTOBER 1953 De voorlopige opbrengstschattingen van de veldbonen zijn hoger dan de oog sten in de beide voorgaande jaren. Bij de stambonen echter vallen de eerste dorsresultaten niet mee. De opbrengsten aan suikerbietenzaad zijn gunstiger dan aanvankelijk werd verwacht. Hetzelfde geldt voor de consumptieaardappelen; de schattingen vallen dit jaar wel veel lager uit dan in het vorige jaar, maar ze liggen toch hoger dan in 1951. De fa brieksaardappelen gaven veel lagere op brengsten dan in beide voorgaande ja ren. Hoewel in mindere mate kan het zelfde worden gezegd van de voeraard- appeien. De gevolgen van de aantasting door Phytopthora zijn bij de latere ras sen meegevallen. De uien gaven een zeer goede opbrengst. Er komt- plaatselijk veel rot voor, als gevolg van „de kroef". De houdbaarheid zal wel wat te wen sen over laten. Van Zaterdag 7 Nov. v.m. 13 uur t.m. Maandag 9 Nov. v-m. 9 uur Middelhamis-Sommelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C, F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen P. Knöps, arts. Tel. 2121, Som-» melsdijk. Dirksland-Herkingen-Melissant Afwezig dr P. Boot. Voor spoedgeval len G. Huisman, arts. Tel. 01877412, Melissant en B. Elvé, arts. Tel. 01877^ 262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, P. C. J. Voogd en E. Bouman. Voor spoed gevallen P. J. de Man, arts. Tel. 20, Nieuwe Tonge en G. J. Buth, arts. Tel. 1871—306, iDen Bommel.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1