Herverkaveling Herkingen krijgt veel nieuwbouw Postzegeltentoonstelling op Flakkee CHE. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEEEDE GEONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Grote bedragen vastgelegd Er moet een Woningbouw vereniging worden opgericht 5chrammelje. Ere-schuld betaald Mooie expositie te Sommelsdijk Taaie co llecti es Rondom het stroomgat te Herkingen Toelichting Wet op de Watersnoodschade Opening nieuw badhuis te Den Bommel "Woensdag 4 November 1953 No. 2251 pedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MTODELHARNIS XEIiEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 yoot advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL. ADVERTBNTTEPRUS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. in. vorens nu, in de volgorde van de t de aandacht te vragen voor de tsteliing der rechten en de schatting, t ik het nodig eerst te behandelen .vestigen van bedrijven elders". t'is enige onrust of twijfel gerezen [jiet bericht dat het de bedoeling is gronden van hen die vertrekken te kopen, opdat daardoor het terug- en naar de streek wordt tegen ge- et is niet bekend hoe de Herverka- o-scommissie zich die zaak indenkt welke regelen men stellen wil, maar wet die schrijft zulks niet voor. Dus gebiedende, wettelijke eis is het i Indien daarin drang zal worden ge- I dan zal dat langs indirecten weg ten plaats hebben, namelijk door de rkeur te geven aan hen die wel ver en willen. aarbij rijzen echter wel vragen. De gebruiker zal dadelijk kunnen lissen over de verkoop. Hij zal kun- toestemmen om naar elders te gaan daarbij zijn bezit te veikopen. Dat iMj ook de gebouwen zijn inbegrepen vanzelf. Het zou toch wel al te bar om de gronden aan te kopen en de met een gebouwencomplex te el zitten. laar hoe nu als een pachter, dus een ruiker van de grond wil weggaan. t dan die eigenaar ook maar verko- 7 an zal het toch anders moeten gaan in Walcheren wel heeft plaats ge- namelijk dat de pachter vertrok der dat de verpachter het ook maar ja soms niet eens wist. Iet hoeveel waarborgen ook de wet de este handelingen omringt, hier is een stand voor de eigenaar ontstaan "in hij geheel afhankelijk is gesteld de pachter. 'u kan gesteld worden dat die eige- r-verpachter wel weer zal willen ver- cliten, dus dat de mogelijkheid van later door hem ingebruiknemen min is dan van de eigenaar-gebruiker, t is echter niet steeds het geval. "r zijn personen die gronden verpach- met het doel die straks, als de pacht afgelopen, zelf te gaan gebruiken, of 1 een kind of ander familielid die nd te geven. Het is ook niet uitgesloten dat juist gebruikers welke dat gevaar zien komen trachten weg te geraken met evering van die gronden. e verpachter wordt dan voor een dongen feit geplaatst en de herverka- lingscommissie zal, tenzij tevoren der- ijke gevallen worden afgewezen, voor moeilijke beslissing komen. erzijds zijn er de belangen van de enaar, anderzijds is het ingeleverde "nd „potgrond", zoals die wordt aan- "uid. Dus grond die is ingebracht als zijn ter vrijer beschikking van de ramissie. Het is wel jammer, dat, met de prac- elders voor ogen, in dat geval geen erdere rechtsgrond is gemaakt, en n andere regelen zijn gesteld. De gedachte van de wet is dat er een rtrek mogelijk is op vrijwillige basis. "at kunnen eigenaren-gebruikers, en alleen gebruikers zijn. r zal dus getracht moeten worden ivoor regelen te stellen en het beleid üen. Zeer zeker zal dat wel plaats en misschien is er dan aanlei- g er nog op terug te komen. Het zal niet gemakkelijk zijn om een ^el te stellen die de partijen bevredigt, de commissie niet in de moeilijkheden Bêt. r is naast de mogelijkheid van een 'willig vertrek, ook nog de mogelijk- d van, niet van gedwongen vertrek, 's Wel eens gesteld wordt, maar de gelijkheid van gedwongen afstand het gebruik van de grond. ie zaak is wel met de nodige waar- rgen omringt. Er moet een lijst wor- 1 opgemasikt; die moet ter inzage rdea gelegd; daarvan moet kennisge- g Worden gedaan zowel aan de be- ghebbende persoonlijk als openbaar; en dertig dagen kan beroep worden esteld bij de herverkavelingscommis- eu wel schriftelijk; de bezwaren wor- onderzocht; wordt geen overeen- mming bereikt dan wordt een pro- ■yerbaal opgemaakt (dus de zaak ™t officieel in een stuk vastgelegd); Kaad van Beroep wordt daarvan in ws gesteld; de zaak wordt voor die d behandeld, en is men het dan nog «t eens dan kan de zaak nog, na over rechter-commissaris te zijn gegaan de rechtbank komen. oals uit een en ander blijkt is er dus gedacht aan de mogelijkheid tot be- 6t is destemeer te betreuren dat een 5.P niet is mogelijk gesteld bij wuig vertrek van de pachter voor ögenaar. ^at die gedupeerd kan worden is wel 'Staand. Immers, als de Comimssie Ks die gronden zal moeten toewijzen 21] een zekere tijd er een pacht op 'en vestigen. e eigenaar kan daardoor een streep 2i]n rekening geven. Is de zoon aan Mvvbare leeftijd, hij ziet de moge- om op die hoeve te komen, uit eid 'eld. En zo zijn er nog wel meer ge- V",?® praktijk welke bezwaren to- 'pt ri eenmaal zo. ^«c die gevallen zitten we midden in nering. Wel een moeilijke opgave. ys reeds moeUijk om bij de toewij- 8 waarvoor grond te vinden, maar oeliif°^ "^osilijker om, wat toch de affo bestaansgrond te ver- 1 Wordt wel eens ondervonden dat «as Wel veel kan, onder Gods toe- s, maar dat hij zeker niet alles ver- De raad van Herkingen deed Vrijdag in korte tijd meerdere zaken af. Bij be grotingswijziging werden grote bedragen vastgelegd voor woningbouw en sane ringsplannen. Voor het opnieuw huren van tuintjes is bij de burgerij grote be langstelling. Bij zijn herbenoeming tot burgemeester had de heer van Heijst meerdere felicitaties in ontvangst te nemen. Volgende zitting zal een woning bouwvereniging worden opgericht. De voorz. burgemeester van Heijst opende de vergadering met gebed. De notulen werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken was het belangrijkste, de mededeling dat burge meester van Heijst was herbenoemd tot burgemeester van Dirksland, Herkingen en Melissant, die daartoe op 27 October de vereiste eden had afgelegd. Begroting Schoolartsendienst 1953, die wat verlaat was door de ramp. De bijdrage zal voor Herkingen in 1953 120.en voor 1954 250.bedragen. De laatste verhoging ligt hierin dat de kring voortaan alleen tot Goeree Over- flakkee zal worden bepaald, en niet meer met Voorne en Putten samen. Voorts waren er enige goedgekeurde raadsbesluiten w.o. meerdere begrotings wijzigingen. De gemeenschappelijke regeling van de Schoolartsendienst Kring Middelhar- nis, in verband met de reeds genoemde reorganisatie werd goedgevonden. Voorstel tot het deelnemen aan het tweede bevolkingsonderzoek vanwege de Stichting „Tuberova". De kosten van het doorlichten worden geraamd op 80 et per persoon. De heer J. O. Kalle vond het bedrag hoog. Weth. de Creus: Vorige keer gaven de mensen 0.50 vrijwillig. De voorz. hoopte dat er weer vrijwil lige bijdragen zouden komen. Het voorstel werd goedgevonden. De woonruimte-commissie, bestaande uit de heren Logmans, T. Kalle, A. Ho- gerwerf, J. v. Wageningen en C. J. Ge luk die periodiek moesten aftreden wer den alle herbenoemd. Voor het nazien der rekening 1952 en de begroting 1954 werden benoemd de heren HogerwerfKalle en Doornhein. „'t Zal niet meevallen die grote cij fers te verwerken" aldus de heer Doom- hein! Vastgesteld werden diverse wijzigin gen van de begroting voor het dienst jaar 1953. Hierin waren o.m. verwerkt de volgende posten: 216.000.voor gewone woningbouw 50.620.voor Oostenrijkse wonin gen 35.700.voor Zweedse woningen f 10.600.voor aankoop bouwgrond 23.500.voor aankoop vanwege de saneringsplannen. Al deze posten waren tevoren reeds in de raad geweest. Een aparte begi'otings- wijziging was nodig voor de 2500. die men ontvangen had vanwege de nieuwe overeenkomst tussen Rijk en Ge meenten. Daardoor was het tekort tot 8300.verminderd. Gratificatie Voor de rampwerkzaamheden was aan Mej. de Geus ambt. ter secretarie een gratificatie verleend van 75.men besloot dit ook te doen aan de gemeen te-werkman, voor wie 150.werd uit getrokken. Besloten werd de gem. op zichter een gratificatie te verlenen, groot 500.waarmee dan ook veel extra werk is beloond. Van de Rijksadministratiekosten voor evacué's e.d. werd besloten 450.te verstrekken aan het secretarie-perso neel. Dit werk is meest in overuren ge beurd. ,,En wat krijgt nu de burgemeester Ook het „levensvatbaar" maken van bedrijven is een opgave die buiten de menselijke kracht en kennis valt. Naar menselijke berekening is er wel een norm te stellen, maar het is de ze gen des Heeren die rijk maakt en er geen smart bijvoegt. Ook is het van groot onderscheid wel ke structuur het bedrijf heeft. Ook de grond die verkregen wordt. Immers, naar menselijke berekening althans, kan op goede grond vlugger een bestaan ver kregen worden, als op minder goede grond. In Walcheren is daarom niet per op pervlakte, maar per waarde gesaneerd. Ook de personen kunnen wel moeilijk heden geven. Het bedrijf kan gunstig, liggen voor uitbreiding, maar de per soon kan minder bekwaam zijn, of de nodige middelen missen om uit te brei den. Is de verkaveling reeds een moeilijke opgaaf, de sanering er nog bij, maakt alles nog ingewikkelder. Het is niet mogelijk om de lijnen wel ke gevolgd zullen worden aan te geven, aangezien dat tot het beleid der Com missie behoort. Ook al zal ze winst kunnen doen met de ervaringen elders verkregen, zal veel wijsheid nodig zijn om daar in de juiste weg uit te stippelen en ook om die zo tijdig uit te zetten dat met vaste gang kan worden doorgegaan. Bij leven en welzijn hopen we deze ar tikelen te vervolgen. De redactie verzocht mij een keer of vier te schrijven, maar het kan wel zijn dat ik daarmede niet gereed ben. Misschien dat het geen be zwaar is om er mee door te gaan. voor zijn vele werk?" vroeg de heer J. C. Kalle. Er was ook meerder auto-ge bruik. De voorz. antwoordde dat hij geen prijs stelde op vergoeding voor extra werk. De grootste voldoening is dat al les goed marcheert. Trouwens het zou ook niet worden goedgekeurd. Ook de Wethouders stelden geen prijs op ver goeding voor extra werk zei de voorzit ter. Deze voorstellen werden goedgekeurd. Voorstel tot het aankopen van per ceel Molendijk 18 van de erven A. W. Korvink voor 400.'en van de woning Scharloodijk 49 van dhr A. Bestman met alles wat er bij komt voor 1000.-. Be doeling is dat deze huisjes verdwijnen, zo gauw de andere klaar zijn. „Ze zijn best betaald", opperde de heer A. Hogerwerf. Men ging er mee accoord. Aanbieding gemeenterekening over het dienstjaar 1952 en de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1952. De gewone dienst van de gemeente- rekening sloot met een nadelig slot van 151.wat meeviel. De kapitaaldienst had een nadelig slot groot 21301. De kasgeldlening moest worden ver lengd met een bedrag groot 35.000. wat werd g'oedgevonden. Voorts werd besloten tot het sluiten van een kasgeldlening van 200.000. bij de Rijkspostspaarbank ad wat een zeer gunstige rente was. Op vaste lening werd aangegaan een bedrag groot 100.000bij de firma Hondius te Mid delburg, tegen 3%%, af te lossen in 40 jaar. Voorstel tot het verkrijgen van grond in erfpacht van het Burgerlijk Armbe stuur voor de bouw van de houten wo ningen. De gemeente neemt deze grond in erfpacht over. Werd goedgevonden. Verhuur tuintje Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Wende hoe het stond met de grond in het nieuwe poldertje, en of die in erf pacht werd gegeven. De voorz. antwoordde dat er eerst nog een en ander te regelen was omtrent de statuten van deze bgedel en het ont- eigeningsplan eerst moest worden vast gesteld. De heer v. d. Wende informeerde naar de verdeling van de tuintjes waarop de voorz. zei, dat men zich daarvoor kon opgeven ter secretarie. De heer Doornhein vroeg of het uit sluitend was voor mensen die geen tuin tje hebben? „Er zijn er 76 te vergeven" antwoord de de voorz. De heer 3. C. Kalle vroeg met nadruk of degenen die een tuintje hadden, niet mochten aanvragen? De voorz.: Iedereen die een tuintje wenst te huren, moet dit opgeven. Alle huren zijn opgezegd, we beginnen met een schone lei zei spreker. Onverschillig dus of iemand een tuintje had moet men inschrijven, vóór 8 November. Op secre tarie zoeken we het wel uit. De heer v. d. Wende informeerde hoe het stond met de betaling van de pacht. Secr. v. d. Ster: De pacht blijft ver schuldigd, want er wordt aangenomen dat er rampschade voor wordt ontvan gen. De heer v. d. Wende: In '44 met de oorlogsschade is het ook niet vergoed. „Maar men is nu soepeler!" zei de voorzitter. Weth. de iCreus was ook van mening dat men zelf voor de pacht moest zor gen. Bij de landarb. vereen, is dat ook zo. De heer v. d. Wende wilde de gemeen te de pacht bij het rampschadebureau laten incasseren maar dat kon niet vol gens de voorzitter. Felicitaties herbenoeming Burgemeester De heer J. C. Kalle feliciteerde de burgemeester met diens herbenoeming, met de wéns dat God zou geven, dat hij nog een lange reeks van jaren burge meester van Herkingen zou zijn. Hij hoopte dat het hem en zijn gezin goed zou mogen gaan. Hierbij sloten de andere raadsleden zich aan. De voorz. zegde dank voor de harte lijke woorden. Besproken werd nog de demping van een sloot in de Tuinstraat wat bij het rioleringsplan bleek begrepen. De heer J. C. Kalle vroeg naar de vor dering van de Finse houten woning, waarop de voorz. zei, dat het bestek en de beschrijving uit Finland was ontvan gen en dat het mmisterie medewerking verleende tot spoedige opbouw. Dezelfde vroeg naar het huurpeil der nieuw gebouwde houten woningen, wat de voorz. niet precies wist te zeggen, maar meende, dat het tussen de 6. en 7.zou liggen. De voorz. deelde in dit verband mee, dat in de volgende zitting een woning- bouw-vereniging zou worden opgericht. Het lag n.l. in de bedoeling dat de hou ten woningen in de eerste plaats zouden komen aan hen die een verwoest pand hebben. Deze getroffenen bouwen echter zelf met de gunstige regeUng, die het Rijk daarvoor stelt. Jammer genoeg valt deze gunstige regeling niet voor de dijkwoningen die afgebroken moeten worden. Bekeken kan worden dat de nieuwe houten woningen in de Woningbouwver eniging worden opgenomen. Dan besloten zitting. Wanneer we op de hoogte willen blij ven van het gebeuren in onze eiland- gemeenten, dan moeten we een plaatse lijk blad lezen. Dit is geen kwalificatie voor het dagblad, maar de zaken liggen nu eenmaal zo, dat ieder zich op geheel ander terrein beweegt. Wat het plaat selijke betreft, komt slechts het allerbe langrijkste en dat meest nog in tele gramstijl in de dagbladen voor. Daar om is het plaatselijk blad voor het plat teland onmisbaar. Het hele gezin zit er in te neuzen. Als vader 's avonds het maal op heeft en z'n voeten bij de warme kachel uit strekt, dan is 't al gauw: ,,Waer is de krante?" Je heit 'r' toch zeker de kachel nog nie mee ange- maekt?" 's Morgens op 't werk is het onderling al gauw 'n praatje over de inhoud. „Hei joe dit of dat geleze?" Zo hadden de arbeiders op 't werk bij Schrammetje het deze week ook .over de krant. Over het gemeenteraadsverslag van Ooltgensplaat. Ze hebben met ,,De Plaete" wel niets uitstaande, maar ik hoor toch graag, dat er ook wat be langstelling is voor hetgeen er in ande re gemeenten gebeurt. En uit de ge- meenteraadsverslagen kan men nog al eens gewaar v/orden, welke geesten er in zo'n gemeente leven. Maar goed, dat is weer een kous apart. Ze hadden het dan over de schuld, die Ouddorp aan Ooltgensplaat heeft betaald, ter zake van het officiële bezoek van onze Ko ningin aan Plakkee in October 1947. Hare Majesteit is toen door de hele bevolking op buitengewoon enthousiaste wijze ontvangen. Van Ouddorp tot Oolt gensplaat was het één triomftocht. Na tuurlijk zijn er aan zo'n officieel Ko ninklijk bezoek kosten verbonden. En waar het hier een bezoek aan het ge hele eiland betrof, zouden de kosten daarvan naar evenredigheid door alle gemeenten worden gedragen. Dat is ook billijk. Men kan nu eenmaal niet ver gen, dat men zulke Hoge Gasten de ,,stikzak" mee laat brengen en ze er gens in een cafétje onderweg of in de auto de boterhammen op laat knabbelen. De gemeenten waren als gastheer ver plicht ook het culinaire gedeelte naar behoren te verzorgen. Natuurlijk kost zoiets een lieve duit en of Ouddorp nu vond, dat er te veel gesmokkeld was, weet ik niet meer, maar de gemeente dacht er niet aan om de dikke vierhon derd gulden, die hun in rekening werd gebracht, te betalen. Vasthoudend als de Ouddorpers zijn een, te prijzen deugd overigens hebben ze voet bij stuk gehouden en ze lieten de Plaatse factuur jaar na jaar openstaan. Tot er een paar Ouddorpse burgers gekomen zijn, die niet meer konden slapen van de last dezer ere-schuld en netjes Oolt gensplaat hebben betaald. Ze durfden zeker Hare Majesteit nooit meer onder de ogen te komen als ze de wetenschap omdroegen, dat Ouddorp de soep uit 1947 nog te betalen had. De arbeiders op het werk, die het Plaatse raadsver- slag aandachtig gelezen hadden, vonden het prachtig, dat deze twee burgers de zaak zo opgelost hadden. Ze vroegen aan Schram vanzelf ook wat hij er van dacht en ik moet zeggen, dat deze men sen een woord van lof toekomt, temeer, daar niemand weet, wie het zijn. Hun naam staat niet in het verslag ver meid, doch ze verdienen zeker een eer volle vermelding. Als buitenstaander weet ik natuurlijk de motieven niet pre cies die Ouddorp er toe drongen om wanbetaler te worden, maar toch doet zoiets tegenover onze Koningin pijnlijk aan. Terwille van ons Vorstenhuis, dat naar ik zeker weet de Ouddorpers ook een warm hart toedraagt, had ik des tijds maar betaald. Vondel zei eens: Al wat de Vorst verbeurt, betaelt de goe-gemeente! maar daarmede was de vroedschap van Ouddorp het zeker niet eens. Ik kan me indenken dat burgemeester Hordijk zich afgevraagd heeft of deze betaling wel geaccepteerd diende te worden. Hij is er de man niet naar om zo maar zonder meer zich de handen te wrijven en te denken: ziezo, die buit is eindelijk bin nen! Want in feite zit er enige blamage voor Ouddorps bestuur aan vast. Vor sten moet men vorstelijk entvangen, daar gaat niets van af. Ik weet zeker dat de Ouddorpers duizenden geofferd zouden hebben, wanneer onze Koningin in de oorlogsdagen hun gemeente eens had kunnen bezoeken. Toen leefde de gedachte of ze wel ooit weer de Vader landse bodem zou betreden. En nu na haar bezoek kibbelen over de rekening is toch wel een beetje klein. Maar al- lez, de zaak is nu vereffend al is het wat on-officiëel, dus we praten er niet m.eer over. Volgende keer maar een be tere afspraak maken, 'n Goed accoord maakt een zacht scheiden! Om nog even op de gemeenteraads- verslagen voort te borduren: ik werd getroffen door Nieuwe Tonge's besluit om het klokluiden 's avonds 8 uur af te De gemeenteraad van Leiden bezocht Woensdag j.l. het geadopteerde Nieuwe Tonge en toonde vooral ook belangstelling voor hetgeen er op het grote werk terrein gebeurt, waar 120 woningwet- en 13 Finse woningen verrijzen. Men zie het verslag aan de binnenzijde van dit blad. De postzegeltentoonstelhng welke de Flakkeese afdeling van Philatelica Vrij dag en Zaterdag j.l. in Hotel Spee te Sommelsdijk hield was niet groot, maar desniettegenstaande zeldzaam interessant. Er was werkelijk iets heel bijzon ders, iets aparts bijeengebracht, dat niet alleen de verwoede verzamelaar maar even goed, misschien nog meer zelfs, de niet postzegelkenner kon boeien. Er is veel bezoek geweest, zoals wij althans bemerkten toen wij er waren en vooral de jeugd toonde grote interesse, maar het zou ook voor vele niet in de van de philatelie ingewijden machtig interessant zijn geweest. Dit om te onthouden voor het geval er binnen niet al te lange tijd weer zo'n expositie georganiseerd wordt. Daar was b.v. de fraaie verzameling van notaris De Vries uit Dirksland. Die is blijkbaar al gauw na zijn komst op het eiland gedoken in de posthistorie van Plakkee en zo zagen wij envelop pen van brieven en kaarten uit de tijd, dat Dirksland het postale centrum van de streek vormde (18301850) en de gedresseerde het als een belediging be schouwde als hij het porto niet moest betalen. De heer De Vries had voorts diverse zegels ter expositie gebracht, die zijn uitgegeven bij zeer bijzondere ge beurtenissen: de IZeppelinvlucht van 1930, de vlucht van de DO X, de Uiver- vluchten enz. benevens als merkwaardig exempel van een poststuk een half ver koolde brief, die gevonden werd na de ramp naet het vliegtuig Maraboe in 1935. De ramp en de post uit die tijd heeft ook de volle aandacht van notaris De Vries gehad; er waren brieven uit Stad waar op 5 Februari weer al post kwam, van Ooltgensplaat, dat in Maart nog brieven retourneerde omdat het dorp geheel geëvacueerd was enz. enz. Zeer interessant waren ook de echte fo to's, waarnaar de gravura voor de kin derpostzegels gemaakt werden, de be kende lachende kindersnuiten, De heer Aarden, onderwijzer te Mid- delharnis, had een collectie ter tentoon stelling betreffende jeugdverzamelen, verzamelboekjes van Nederland, zeer interessante dierenverzamelingen en ten slotte de zegels en enveloppen van de Chrischurchrace. De heer Bernard exposeerde een ge deelte van zijn unieke verzameling com ponisten, annex levensbeschrijvingen met notenschrift uit hun bekendste wer ken. Iets zeer aparts! Tenslotte was er de fraaie en veelzij dige collectie van de heer K. J. Klein geld te Middelharnis, van de Jamboree 1937, van de oude koning van Zweden toen die 90 jaar was, van de hulpverle ningszegels van Curagao in 1946, van de Franse Marianne" zegels, van de gro te mannen van Frankrijk en van het enige zegel, wa.arop Sint Nicolaas is af gebeeld, ook uit Frankrijk. Bijzonder zijn ook de zegels van de heer Klein geld betreffende een brief, die drie jaar schaffen. Gelukkig is het nog niet zo ver gekomen dat men de morgen- en middag luiderij van de baan veegde, maar de eerste stap is gedaan. Een ze ker geleerde heeft eens gezegd: ,,Voor dat de traditie sterft, moet men haar nog vele malen doden." De eerste doods steek is dan het traditionele klokluiden te Nieuwe Tonge toegebracht, ondanks de waarschuwing van de voorzitter, die blijkbaar meer gevoel voor traditie heeft dan het merendeel zijner raadsleden. Het schijnt hier meer een financiële kwestie te zijn, want ik las dat als de kloklui- der wat méér betaald werd, hij er geen bezwaar tegen zou hebben ook 's avonds het klokketouw te trekken. Ik ken 's mans bezoldiging niet, maar als het wat schraal-an is, had ik hem iets meer vergoed om deze oude dorpsgewoonte in ere te houden. Hij had toch ook een beleefd verzoek bij de raad kunnen in dienen om salarisverhoging? We behoe ven geen slaaf van de traditie te wor den, maar het klokgebeier op gezette tijden heeft voor Schram altijd iets dorps-eigens gehad, dat we zo maar niet te grabbel moeten gooien. Ik zou de klokken maar laten luiden, we hebben toch al zoveel van het oude afgeschaft! SCHRAMMETJE. onderweg geweest is vanuit Antarctis, het ZuidpooUand, en van de jongste Tour de France. Alles bij elkaar was er dus op post zegelgebied wel wat te zien. Officier van Justitie vond geen aanleiding maatregelen tegen de Dijkraad P. D. Sieling te nemen In de eerste dagen na de stormvloed van 1 Februari 1953 is in de steen- glooiing van de Zeedijk te Herkingen een gat gemaakt, vlak voor een plaats, waar de dijk over een totale breedte van 640 meter was weggeslagen. Deze coupure werd gemaakt om het water uit de Klinkerlandse Polder te la ten terugvloeien naar de Krammer, om dat door dit water de enige in dit gebied nog drooggebleven polder n.l. de Polder Dirksland met de hierin gelegen ge meente Dirksland ernstig werd bedreigd. De Polder Dirksland is inderdaad be houden gebleven, doch te Herkingen ont stond een stroomgat, vóórdat de ge maakte coupure in de dijk kon worden dichtgemaakt. Over deze zaak is veel te doen ge weest en tegen de Dijkraad P. D. Sie ling te Melissant is door de Officier van Justitie te Rotterdam een gerechtelijk vooronderzoek ingesteld. De Officier van Justitie te Rotterdam heeft thans schriftelijk kennis geg'even, dat hij de heer Sieling niet verder zal vervolgen, terwijl ook het College van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland, na onder zoek van deze zaak, geen aanleiding heeft gevonden ten aanzien van de Heer Sieling enige maatregel te nemen. Wij attenderen nogmaals op de open bare vergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond (afd. Flakkee) waar D.V. Donderdag 5 November 's morgens 9 uur in hotel Spee de heren Chr. v. d. Heuvel, Tweede Kamerlid en B. W. Biesheuvel, alg. secr. der N.C.T.B., een toelichting zullen geven op de thans door de Tweede Kalmer aanvaardde Wet op de Watersnoodschade 1953. Deze vergadering moet wel 's morgens om 9 uur gehouden worden, omdat de heer v. d. Heuvel 's middags weer in de Tweede Kamer moet zijn. Het onderwerp is evenwel zo belang rijk, dat wij in deze ochtendvergadering toch wel een flinke opkomst verwachten. Het nieuwe badhuis te Den Bommel, zal a.s. Vrijdag te 4.30 uur officieel in gebruik worden genomen. De opening zal geschieden door de adj. dir. van de Stichting Maatschappelijk Werk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1