MAATKLEDING r"---------------- Buitenland Vroede vaderen van Oude Ton ge be zochten de stad Esch in Luxemburg koVEMBERPRIJZEN ■uit de m Lederen kleding m&m@ï.: tanden Wit. adem FHS No. 2250 CHE. WEEKBLAD OP GEEEFORMEEEDE GRONDSLAG VOOE DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Is ieder ievreden over het Rampenfonds? VJ *^oor *T/{u? kleding Niet duur, wél duurzaam -^ Betere pasvorm! Deze adoptiegemeente deed veel voor Oude Tonge COJrSTAKTT Fa. HARTOGS Slechts drie candidaten- lijsten voor de Raadsver kiezing te Oude Tonge HET MOTORPALEIS Wijkgebouw Groene Kruis te Dirksland wordt aanbesteed MEDITATIE Wat is Uw bekommernis? Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag I uog was de vergoeding voor de Oor- Lsschade van 1940-'45 niet geheel af- iewikkeld (totaal 7 8 milliard gulden) [I door de watersnoodramp van 1 Febr. 1 werd wederom een zware last ge- op het Nederlandse volk. Zoals ijcr weet, heeft het Nationaal Rampen- hjijs daarvan een aanmerkelijk deel loor zijn rekening genomen, vnl. huis- ,(1 en textiel. Momenteel hebben, voor in de zwaarst getroffen gemeenten iel zo ongeveer alle gedupeerden hun iitkering te pakken. Hoewel velen er jj geheimzinnig mee doen, is het toch ik van vele anderen wel bekend gewor- wat ze ontvangen hebben. Legt men oor te luisteren, dan blijkt, dat er >er weinig ontevreden mensen zijn. Het is, zoals dhr. Van den Heuvel in Tiveede Kamer dezer dagen zei: ,,Een lütal mensen krijgt belangrijk meer lil zij hebben verloren. De regeling van huisraadsohade is zeer royaal; daar- lyer kunnen nauwelijks klachten val- ■n". En de heer Ritmeester verklaarde krijg de indruk, dat er velen zijn, je wat huisraad, kleding en textiel be reft, in een aanmerkelijk betere positie ijn 'gekomen dan vóór de watersnood et geval was." Inderdaad, het Rampenfonds is niet jrig geweest. Van de 125 millioen, die iet lieeft ontvangen, worden 80 millioen ^stemd voor de huisraadschade (10 mil- oen is besteed aan eerste hulp, 12 mill. bestemd voor vergoeding van z.g.n. materiële schade, 5 mill, voor de ker- etc. en 13 mill, voor pensioenen aan 'eduwen en wezen). Er is dan ook in 1 Tweede Kamer hulde gebracht aan rampschade-ambtenaren, die vlug en lepel en royaal gewerkt hebben. Wanneer men echter deze dingen wat ader beziet, dan doen zich toch enkele ragen op. In de eerste plaats weet vrij- 'cl niemand, welke normen er nu eigen- jk zijn of worden aangelegd bij het be- alen van het totale vergoedingsbedrag. 1 de Kamer heeft men er dan ook zijn )ijt over uitgesproken, dat de huisraad- :hade niet evenals die voor huizen, Ki'derijen, bedrijven etc. in de Wet op e Watersnoodschade is vastgelegd, 'ermoedelijk zou dan het bedrag van uitkering lang niet zo hoog zijn ge en daarom zullen weinigen erom ■euren, maar anderzijds is het nu voor igenen, die menen, dat er toch wel anverhoudingen in de uitkeringen be- aan, onmogelijk om dit met de cijfers bewijzen. We hebben gehoord van ioheidspprijzen voor de noodzakelijke Dederen, maar welke goederen worden Is zodanig beschouwd Dat is niet pu- liek bekend. Br is gezegd, dat alle oisraad forfaitair vergoed wordt. Be- tot dit alles nu, dat de ingediende isten geheel worden gehonoreerd Wie an ons eens precies zeggen, hoe men omt tot het eindbedrag? NatuurUjk zal dit de velen, die tevre- ïn of goed tevreden of buitengewoon Meden zijn, niets interesseren. Maar t zijn ook mensen, die dit toch wel raag eens wilden weten, Wanneer het at over huizen, die hersteld of opge- iiwd moeten worden, geeft de Wet larover de preciese gegevens, maar [»w de huisraadschade hangt een waas m geheimzinnigheid. Deze is helaas [elieel aan de rechtssfeer onttrokken. De wetgever' bepaalt deze vergoeding iet, maar de ambtenaren van het RSB, de hand van de hun verstrekte ge- ime richtlijnen. Daardoor kan niemand mtroleren zoals dat b.v. bij de be dingen tot de laatste cent wel moge- is hoe men aan het bedrag der tering en destijds ook van het voor st, gekomen is. De zaak is n.l. deze: terwijl de, wat gemakshalve zullen noemen, arbei- wgezinnen ruimschoots tevreden zijn, ook een categorie burgers, die wel ins heel graag zou willen weten, hoe mogelijk is, dat vele arbeidersgezin- ii met bedragen van tegen of over de 400O.— uit de bus komen, terwijl dok- 'fen, predikanten, schoolhoofden en ''Selijke mensen het hebben moeten «tt met 3000.— of nog minder. Wie dit raadsel op We hebben daarnaar alle mogelijke manieren geïnfor- "wiJ, maar een bevredigend antwoord ?S nimmer ontvangen. En het gaat '''Mj toch niet om het milieu of in- ^■Jisn, want dit wordt later verrekend. gaat hier om het basis-bedrag. Mt er welbewust bevoorrechting van bepaalde bevolkingsgroep plaats ge- 2' Of is er al tevoren rekening mee «iiden, dat bovengenoemde categorie er toch nog nog wel iets bij zou l§SD? Zo zouden we meer penibele kunnen stellen. Deze groep heeft minstens evenveel noodzakelijke ™ren als de andere. Nogmaals: wie "■ons hierover inlichten? «tussen heeft het bestuur van het 'mpenfonds, overtuigd van de recht- i^wgneid van vele ingekomen klachten groep, een nadere regeling ge- feh A *^^'"^ii rekening zal worden len n millieu en het inko- Uok deze regeling is weer geheim. tooe 'rt gemeente een commissie isif geduppeerde moet WrT''^"' ..'^^^ê'^s^ ^isr en daar al f Com samenstelling van de- ^iden was de burgemeester ge- aan enkele categorieën burgers, ta3 ^-i^beider, een boer of midden- ii,(p '^'^°'=h hij kon ook anderen assu- Het Werk van deze commissies PSeheim Wat de rechtsbasis der uitke- n onroia""* de dren- I ffeluKt^ kan 'tot een aanfluiting maakt, want iw±"*eet, hoe hij geclassificeerd is iciiMjv ^ijn aan de burgemeesters It aC? '^'^''strekt en daarin staat o.a. k in ^X^^^^' schade hebben ge- l njjj, 'plassen worden gerubriceerd, I Selang van hun woonmilieu en inkomen. Het eerste betreft de waarde van de inboedel. Wie in een hogere klas se wordt geplaatst dan de eerste, krijgt een bepaald percentage van de basis uitkering gesuppleerd. Ook deze per centages zijn geheim gehouden. Of ze later bij de einduitkering aan de betrok kene worden medegedeeld, weten we niet, maar het is niet waarschijnlijk, zo dat zich ook hier weer de vraag opdoet, hoe iemand weten moet, of hij billijk be handeld is. Nu kan men op één of andere manier langs officieuze weg hier mis schien wel achter komen, maar dat moet toch niet nodig zijn. De Minister van Financiën heeft in de Tweede Ka mer op een nieuwsgierige vraag van enkele Kamerleden een tip van de ge heimzinnige sluier opgelicht. In antwoord op de vraag: „Op welke wijze houdt het Rampenfonds bij de ver goedingsregeling voor de huisraadscha de rekening met het milieu van de ge troffene? zeide de minister: „Ten einde het milieuverschil tussen de getroffenen in het bedrag der uiteindelijke vergoe ding tot uitdrukking te brengen, zijn de volgende voorzieningen getroffen. In de eerste pplaats is een aanvullende uitke ring in het vooruitzicht gesteld, welke de vergoeding omvat van vele andere goederen, die niet in de eerste uitkering waren begreppen. In de tweede plaats wordt zowel op de eerste als op de aan- In „Rondom de Landbouwschool" in dit nummer schrijft de heer Den Eerzamen over het experiment van hersengymnastiek voor land- bouwjongeren. Wij vestigen er de speciale aandacht onzer lezers op! vullende uitkering een toeslagpercentage vertrekt, afhankelijk van het woonmilieu van de getroffene en tot een maximum van 125 9^. Ter bepaling van het toe slagpercentage worden de getroffenen verdeeld in een vijftal klassen van woon- milieu's." Het is derhalve van groot belang, dat de plaatselijke commissies terdege re kening houden met het feit, dat de ba sis-bedragen voor de laagste 2 klassen o.i. rijkelijk hoog zijn geweest in verhou ding tot die der beter gesitueerden en dat deze laatsten dus beslist niet ge plaatst worden in een te lage klasse. Alleen op deze manier kan de wanver houding in de basisbedragen nog eniger mate rechtgetrokken worden. Er komt wél een beroepsinstantie, die reclaman ten in een hogere klasse kan zetten, maar als men geen bericht krijgt in wel ke klasse men geplaatst wordt, kan men moeilijk reclameren en bovendien kan men dit beter voorkomen. U vindt een rijke collectie Stojfen in diverse FLAKKEESE kwaliteiten en dessins hij de KLEERMAKERS ,Die Gemeindevater von Oude Tonge danken der Stadt Esch", onder deze titel stond er deze week een artikeltje in een Luxemburgs dagblad geschreven, dit ter gelegenheid van het bezoek dat burgemeester A. D. van Dijk en de ge meenteraad van Oude Tonge brachten aan het Luxemburgse stadje Esch-Al- zette. Het heeft kort na de ramp besloten het zwaar getroffen Oude Tonge hulp te verlenen en heeft dit metterdaad ook gedaan. Reden waarom deze ver tegenwoordigers van Oude Tonge gaarne een tegenbezoek hebben gebracht om hun hartelijke dank te betuigen. Men was er, zoals op zovele plaatsen elders in de wereld, begaan met het lot dat Holland in de Pebruari-dagen zo zwaar trof en men wilde graag iets bij dragen om de nood te lenigen. Niet al leen de inwoners van Luxemburg hiel pen, ook de staat, de gemeenten en be drijven en verenigingen deden het hunne om de hulpactie te doen slagen. Esch- Alzette trok 100.000 francs uit voor de gezamenlijke hulpactie maar wilde te gelijkertijd ook een bijzonder zwaar ge troffen dorp iets laten blijken van het medeleven. Men heeft toen contact ge zocht met de Nederlandse Gezant in Luxemburg Zijne Excellentie dhr H. A. Hooft en op diens advies nam men het besluit voor de adoptie van Oude Tonge. Een delegatie van de Escher gemeente raad heeft kort daarop een bezoek aan het rampgebied gebracht in het bijzon der aan Oude Tonge en daar aan het gemeentebestuur eveneens een bedrag Doet als zo velen en kiest voor uw verlo ving de beroemde Geen nieuwe vindingen in verwerkt, dus zuiver 14 kaïaats goud. Extia verhard, dus onverslijtbaar. Graveren klaar terwijl U wacht. Alleen verkrijgbaar bij de betere Juwelier. JXJWELIEK MIDDELHABNIS Dinsdag had in Oude Tonge de candi- daatstelling plaats voor de gemeente raadsverkiezing die op 9 December a.s. wordt gehouden. De volgende lijsten werden ingeleverd; Combinatie A-R-, S.G.P., V.V.».: 1. W. Fase; 2. P. Groenendijk; 3. G. Verweij Jzn.; 4. A. Hagens; 5. Adr. Kantors; 6. J. Prince; 7. C. A. van Loon; 8. H. Jon ker; 9. M. de Lint; 10. K. J. de Bruin; 11. P. Maliepaard; 12. P. van Marken- steijn; 13. L. P. Koets; 14. Jst. Groe nendijk; 15. Jn. Buscop; 16. P. Soeteman Katholieke Volkspartij: 1. Th. M. Jo- chem; 2. Jac. van Vugt Th.zn.; 3. M. Moerenhout; 4. R. Krouwer; 5. Fr. van Wezel; 6. Fr. Tuns Adr.z:; 7. Fr. van Peperstraten Adr.z.; 8. Adr. van Kam pen. Partij van de Arbeid: 1. C. Gebraad; 2. W. E. de Vin; 3. A. Both; 4. Th. van Eek; 5. Jac. Knöps; 6. C. de Koning; 7. I. van den Doel; 8. K. Beijer; 9. Abr. Hartog; 10. S. Beijer; 11. W- Verweij; 12. A. Kamp. van 100.000 francs (ongeveer 7500. overgedragen dat toen is gestort in het fonds waaruit van gemeentewege de vele uitgaven die met de rampgevolgen gepaard gingen, werden betaald. Om de dankbaarheid van zijn gemeen tenaren over te brengen heeft Burge meester Van Dijk, vergezeld van de raadsleden, nu een bezoek aan Esch ge bracht. Men heeft er enkele dagen ver toeft en de heren werden op het stad huis op plechtige wijze ontvangen door Burgemeester Krier. Daarbij waren on dermeer aanwezig de wethouders en raadsleden van die stad en de Holland se gezant. „Verbundenheit" In zijn welkomstwoord herinnerde Burgemeester Krier aan de geest van morele verbondenheid die allen bezielde bij het vernemen van de angstwekken de berichten over de ramp die de part ner van de Benelux getroffen had. „Uw tegenbezoek is ons uiterst welkom", zei deze hartelijk, „Esch is bereid de we deropbouw van Oude Tonge met de ver tegenwoordigers daarvan te bespreken en wanneer dit eventueel nodig zou zijn, daaraan mee te helpen." Hiertoe waren ook aanwezig de heren Nuel, stadsinge nieur en Van HuUe, stadsarchitect die zich als vaklieden een indruk konden maken van de plannen die men in Oude Tonge heeft. „Onze bijdrage is een zeer bescheidene geweest" zei burgemeester Krier" doch wij konden vaststellen, dat trots de catastrophe de bevolking de moed niet zinken liet en met kracht ar beidde om de verwoesting te bemeeste- den." Burgemeester Van Dijk dankte voor de bijstand die Esch in deze dagen aan Oude Tonge heeft willen verlenen. Veel is er bij ons bereids weer hersteld kun nen worden en de grootste nood is ge lenigd. Het dorp Oude Tonge heeft een verlies te betreuren van 300 doden op een bevolking van 3000 inwoners en het is zwaar om over zo'n verlies heen te komen. We zullen niet allen de rede van Uw burgemeester hebben kunnen vol gen maar het woord Verbundenheit" is ons allen bekend." Hij besloot met het uitspreken van de hoop dat de vriend schapsband die thans bestaat, niet ver broken zal worden en dankte voor de gelegenheid die hem en de gemeenteraad was geboden, de stad Esch te bezoeken en te leren kennen. Onder aanhoudend applaus reikten de beide burgemeesters hierna elkaar de hand. Als aandenken overhandigde burgemeester Krier zijn gasten een boekwerk over de eeuw feestviering van 1939. Aan alle aanwe zigen overhandigde burgemeester Van Dijk daarna een fraaie stenen asbak waarin rond het wapen van,Oude Ton ge te lezen staat „Watersnood 1953 Oude-Tonge Dank voor Uw hulp." Toezegging van nieuwe hulp In een conferentie die na de ontvangst ten gemeentehuize plaats had en waar aan deelnamen het college van B. en W. van Oude Tonge en de wethouders van Korea De vertegenwoordigers van de Ver enigde Staten, Noord-Korea en Commu nistisch China zijn Maandag 26 October te Panmoenjon bijeengekomen, teneinde voorbereidende besprekingen te houden over een eventuele conferentie over Ko rea. Onmiddellijk bracht de Chinese afge vaardigde de samenstelling van de con ferentie ter sprake, hetgeen ook reeds in de Verenigde Naties was behandeld.' Hij handhaafde zijn eis, dat behalve de landen, die troepen op Korea hebben, ook neutralen" zoals Birma, Palestina e.a. aan de conferentie moeten deelne men. De Amerikaanse gedelegeerde was van mening dat slechts gesproken dient te worden over tijd en plaats van de Korea-conferentie. De kwestie van de deelnemende landen was zijns inziens reeds in de V.N. afgedaan. De Korea-conferentie moet ten doel hebben, aldus de Amerikaanse afgevaar digde, Korea te herstellen van de sla gen, door de oorlog toegebracht, de een heid van Korea te bevorderen op demo cratische wijze, het land te verlossen van de zware last der bewapening en een voor beide partijen bevredigende oplos sing te geven voor het conflict tussen Noord en Zuid. Hij voegde er aan toe dat het de schuld van de Communisten is, wanneer de conferentie over Korea geen doorgang mocht vinden. Het meningsverschil tussen de Ver enigde Staten en Communistisch China is hierdoor opnieuw aan de dag ge treden. We vragen ons af of Amerika nu in derdaad met een definitief voorstel zal komen om een conferentie van de Grote Vijf te beleggen ter bespreking van het Koreaanse vraagstuk. Reeds op de bijeenkomst van de Gro te Drie te Londen is dit ter sprake ge komen als een middel om uit de impas se van de „deelneming der neutralen" te geraken. Misschien is het de enige vooi'waarde voor het welslagen van de Korea-conferentie. Triest Italië heeft aan Joego-Slavië voorge steld, de toestand rondom Triest te „normaliseren" door de troepen van bei de partijen gelijktijdig van de grens te laten terugtrekken. Het Italiaanse voorstel is in Londen en Washington met goedkeuring ont vangen. Joego-Slavië was echter minder en thousiast. Een woordvoerder te Belgra do noemde het voorstel: „Doorzichtige huichelarij". Hij verweet Italië dat het van plan zou zijn door overneming van het bur gerlijk bestuur, en handhaving van de bezetting ,,door de achterdeur te wil len binnenkomen" nu ,,de voordeur is versperd" door de dreigementen van pre sident Tito. De Amerikaanse minister van buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft te kennen gegeven, dat de voorgestelde vijfmogendheden-conferentie over Triest niet behoeft te worden uitgesteld, tot dat de geallieerde troepen de A-zöne hebben ontruimd. Hoe eerder deze conferentie tussen Amerika, Engeland, Frankrijk, Italië en Joego-Slavië begint, hoe beter, aldus Dulles. Deze verklaring wordt in diplomatie ke kringen beschouwd als een tegemoet koming aan president Tito. De betrokken landen hebben echter nog niet op de Westelijke uitnodiging geantwoord. Italië Reeds gedurende drie weken wordt de Zuidpunt van Italië, met name de pro vincie Celabrië, geteisterd door stormen en regenbuien, die grote overstromingen hebben veroorzaakt. Toen Zaterdag j.l. het noodweer ge ëindigd scheen, begon het 's nachts op- van nergens beter nergens goedkoper en.... de grootste keus SCHEPENSTRAAT 111—115 KOTTEKDAM—BLIJ0OBP Telefoon 82950 Esch-Alzette hebben laatstgenoemden financiële medewerking toegezegd door het verbouwen van het schoolgebouw aan de Emmastraat. Met name heeft het gemeentebestuur van Esch in overwe ging genomen om de drie ter plaatse gevestigde scholen hetzij geheel of ge deeltelijk te voorzien van nieuw meubi lair. De volgende dag toonden de gastheren diverse bezienswaardigheden van hun stad en omgeving. Ondermeer werd een bezoek gebracht aan een kleuterschool te Sassenheim en verschillende andere inrichtingen op sociaal gebied alsmede aan een aantal industriën. Esch-Alzette is een stadje van 28000 inwoners het ligt in een omgeving waar in veel industrie is gevestigd o.m. ijzer en staalverwerkend. Het heeft een ge meenteraad die bestaat uit 17 leden, waarvan 7 socialisten, 5 katholieken, 4 communisten en 1 liberaal. De burgemeester is socialist en van was voorheen mijnwerker. Alle weerberichten en weerpraatjes zijn gebaseerd op de mist. Het kan zeer mooi zijn in de mist, maar tevens zeer gevaarlijk voor het verkeer. Vooral grachten en kanalen eisen de grootste aandacht van automobilisten en voet gangers. nieuw te stortregenen. De overstromin gen hebben zich nu over geheel Italië uitgebreid. Zelfs in Rome stonden tal van straten blank. Tientallen plaatsen in het Zuiden zijn volkomen van de bui tenwereld afgesloten, wat het reddings werk in de overstroomde gebieden zéér bemoeilijkt. Over het aantal slachtoffers zijn nog geen officiële ramingslijsten bekend ge maakt. Men verwacht dat de materiële schade zéér groot zal zijn. Boven de conferenties van de grote mogendheden en het rumoer der vol ken, die tegen elkander opstaan, spreekt de Allerhoogste voor ieder die het maar wil horen: ,,De Heere regeert, dat de volkeren beven!" Donderdagavond hield de afd. Dirks land van de Vereniging Het Groene Kruis in het gebouw „Odeon" een alge mene ledenvergadering. Uit het jaarver slag bleek dat in 1952 het aantal gezin nen onder toezicht van de t.b.c.-bestrij ding was gedaald van 23 op 16 met 19 patiënten. Door de wijkzuster werden 3100 bezoeken afgelegd. Van de hoogte zon maakten 14 patiënten gebruik met 207 bestralingen. Uit het magazijn wer den 473 artikelen in bruikleen afge staan. De consultatiebureaux voor zuige lingen werden bezocht door 112 zuige lingen. Er werden 738 consulten ver leend. De moedercursus had 36 deel neemsters. De rekening 1952 sloot met een batig saldo van 1315. Begonnen was met een saldo van 1434. De begro ting voor 1953 werd vastgesteld met een ontvangst en uitgave van '9010. De voorzitter gaf een uitvoerige toe lichting omtrent de stjchting van een eigen wijkgebouw. De vereniging heeft hiervoor reeds een eigen kapitaal van 15000. De rijkssubsidie zal bedragen 10.000. Een geldlening is gesloten van 10.000 tegen 2% procent, terwijl de gemeenten een geldlening zal verstrek ken van 15.000. De totale bouwkosten met inventaris van het gebouw zijn be groot op 50.000. Het wijkgebouw zal gebouwd worden op een stuk bouwgrond van de gemeente op het eind van de Oranjelaan. Met algemene stemmen werd het_ bestuur gemachtigd spoedig tot de aanbesteding van het gebouw over te gaan, omdat de vereniging thans in het geheel geen magazijn meer heeft en de toestand zo onhoudbaar is. Tot bestuursleden werden gekozen de heren H. G. van Gangelen, W. Hagens en L. Jonge jan. Tot leden van de con trolecommissie de heren C. J. van Loo, G. Los en P. de Jong. [Tn de rondvraag deelde de voorzitter nog mede dat zr. Groneman in verband met het bereiken van de pensioenge- rechtige leeftijd met ingang van 1 Ja nuari 1954 de afdeling zal verlaten. Met ingang van die datum werd tot wijk- verpleegster-huisbezoekster benoemd zr Gorissen te Wormer. Werpt al Uw bekommernissen op Hem, want Hij zorgt voor U. (1 Petr. 5:7). De Apostel Petrus, spreekt hier van bekommernissen. In overeenstemming met het woord, ons in het Grieks gete kend, duidt het een angstige bezorgd heid aan, waardoor het hart verdeeld, het denken verward en de ziel in onrust verkeert. Het is iets anders dan de zorg, die in de strijd om het bestaan ons kwel len kan. Een zorg die ons drukt, bij de roeping ons op de schouders gelegd bij het vervullen van onze dagelijkse plicht. Ieder mens is geroepen zijn krachten in te spannen om het dagelijks brood te verdienen met al de zorgen van dien en de ontvangen talenten niet in een zweet doek te begraven. De Thessalonicenzen ontvingen ten deze een vermaning hun eigen zaken te verrichten, stil te zijn en te werken met hun handen. Ook de zorgen daaraan verbonden moeten we op den Heere werpen, in af hankelijkheid van Hem levend en in al onze wegen en handelingen alles van Hem verwachten. De sociale voorzienin gen hebben dit afhankelijkheidsbesef wel min of meer gedood. Doch de Apostel heeft hier in het bij zonder het oog op de bezorgdheid die de harten der mensen van de gelovigen verdelen en verwarren kan, onderschei den van de dwaze bekommernis, die zich uitstrekt naar het verbodene, naar ijdel heid en zelfzucht. Achab b.v. had be kommernis over Naboth's wijngaard, zulke begeerten, die uitgaan naar het verbodene, kan men niet op den Heere werpen. Daarvan geldt, dat het gebed der goddelozen een gruwel is. Er is één bekommernis, die geen scha de aanbrengt, n.l. deze, die David had, Ps. 38 19: ,,Ik ben bekommerd van wege mijn zonden." Deze bekommernis is niet enkel een soort schuchterheid in het heilige, een vrees, of God wel gena dig zal zijn, neen, deze bekommernis gaat veel dieper. Het is een bekommer nis, die een hartelijke droefheid werkt naar en tot God en een smartelijk ber rouw over onze overtredingen, bedre ven tegenover een heilig, rechtvaardig en goeddoend wezen. Dat is geen mis stand in het leven, maar een stand die noodzakelijk dient gekend te worden. Er zijn vele z.g. gereformeerde belijders, die daar vreemd van zijn. Die bekommernis wordt geboren uit de ervaring, dat we God door onze zon den vertoond hebben. Ze doet niet vluch ten van God, maar tot God, ze valt het recht Gods toe. Nooit kan er rust zijn voor er rust gevonden is in God. Van hen geldt: „'t Behoeftig volk in hunne noden „In hun ellend en pijn „Gans hulpeloos tot Hem gevloden „Wil Hij ten redder zijn. Ze hebben geen rust voor in Hem red ding is gevonden, in Hem, die de zonde heeft weggedragen aan het vloekhout der schande. Die het uitgeroepen heeft: „Het is volbracht!" Het handschrift der zonde, dat tegen hen was, heeft uitge wist met Zijn dierbaar bloed. Die door- de daad des geloofs dus niet die het maar aannemen! die bekommernis sen, die zware last van zonde zoals in Ps. 55 getekend staat, op Hem, op dien gezegenden Borg en Middelaar mogen werpen, die het kruis alleen heeft ge dragen, waarbij al onze kruisen in het niet zinken. Zijn dat ook uw bekommernissen, le zer? Daarover dan de volgende maal. Middelhaxnis. Ds G. ZWERUS.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1