Problemen van Stellendam Algemene loonsverhoging van 5 pCt. met ingang van 1 Januari 1954 Boerderij te Den prooi der lommei werd ei vlammen Van tram gevallen en overreden Plaatselijk Mieuws Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-HOLLANDSK EN ZEEUWSE EILANDEN Baldadigheid Burenplicht Koeien kwamen om in het vuur Krachtig optreden van de brandweer OOLTGENSPLAAT Aanrijding met dodelijke alloop te Stellendam Brand te Oude Tonge Uitslag Etalage-wedstrijd te Middelharnis Rotterdams schip bij Bruinisse gebroken "Woensdag 28 October 1953 No. 2249 Bedaotietureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUMDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. Iedere gemeente heeft haar prohle- „ja, maar die welke door de ramp ir getroffen zijn, wel in zeer bijzon- jere mate. Daaronder is ook Stellen- dam. De vraagstukken, die daar opge lost moeten worden en die er de gemoe- jjren bezighouden, zijn in hoofdzaak: de veiligheicl in de a.s. winter, het afslui ten van de haven in de naaste toekomst, iet schreeuwend tekort aan woonruimte (j dit laatste hgt in een andere vlak ie verregaande bandeloosheid van een deel der jeugd. De veiligheid Er heerst onder de bevolking nog ■teeds ongerustheid over de mate van veiligheid achter de herstelde dijken- Dit is niet te verwonderen, daar Stellendam een betrekkelijk smalle strook grond M en aan weerszijden de zee vlakbij lieeft, dus bij een eventuele hoge vloed aan beide kanten gevaar loopt. De schrik zit er nog in van 1 Febr., toen het water èn vanuit het N. door de Irachtsdijk èn vanuit het Z. door de Zniddijk en de Damdijk het dorp over- waarbij 70 mensen verdron ken ea een enorme ravage onder wonin- en schuren werd aangericht. Dat 1 de zaak nog niet helemaal ver trouwt, blijkt wel hieruit, dat de bevol- j er in het algemeen nog steeds niet toe Vergaat, nieuwe meubelen, vloerbe- delfking etc. asn te schaffen. Men wil terst eens in Stellendam overwinteren!. Nu zijn er van de zijde van de Pro vinciale Waterstaat reeds meerdere ma len geruststellende verklaringen af ge- Deze zomer door de Directeur- Hoofding, Klein op een vissersvergade- ting, door Ir Bruggeman in de Gemeen teraad en nu pas weer door de Hoofding. Terluin op de vergadering van het We tenschappelijk genootschap. Deze kwa men hierop neer, dat Stellendam in de komende winter gerust kan zijn. Wel ffordt erkend, dat er tot dusver nog ;en dubbele waterkering is, zoals bij andere dorpen. Dat wacht*in het Z. de nieuwe dijk, vanaf Boxenisse over i slikken met een breedte van onge veer een kilometer naar Goeree zal lo pen, waardoor een behoorlijke opper vlakte land bouwgrond gewonnen wordt in het N. op de inpoldering van Scheelhoek, waarover men al heel lang i het plannen jnaken is. Feit is, .dat Stellendam lang 'niet zo goed beschernid Plakkee. De Zuiddijk is niet veel waard en is op verschillende plaatsen 1 m lager dan voorheen. De Damdijk i goed opgeknapt en zal de beveiliging voor het dorp moeten vormen aan de Zuidkant. Wij menen, dat buitenge- mne stormvloeden daargelaten deze fijk inderdaad daartoe wel in staat zal üjn. Aan de Noordzijde is de Eendrachts- öijk bij de Korteweg zeer verhoogd en erbreed, terwijl ook de Scharrezeepol- 8er nu door een hoge, zware dijk be- chermd wordt. Alleen de Molenpolder Met het nog met een lage dijk stellen, maar als er geen catastrophale gebeur- ieiiissen voorvallen, zal ook deze wel voldoende blijken. Alles bijeengenomen lijkt het ons toe, tot er voor Stellendam werkelijk geen leden voor ongerustheid is. De haven Wat de afsluiting van de haven be- Kft, ook hieromtrent zij men niet al te essimistisch. Er zijn wel allerlei plan- maar de vraag is, of ze uitvoer- «ar zijn. De haven wordt van twee "ten bedreigd: door de inpoldering 'M Scheelhoek en door de ,,afdam- "•iiig." De eerste staat al 15 jaar op ipier en er wordt wel veel over ge- raat, vooral weer na de ramp, maar •ii moeten het nog zien, dat de Weste helft van Scheelhoek ingepolderd wdt. Deze plaat is daar n.l. nog veel e laag en vertoont het laatste half 'ar sterke neiging aan de Westpunt bij s Goereese haven af te nemen, terwijl e Vaargeul naar Stellendam door het piderdiep niet ondieper wordt. Door 1 en ander zal het o.i. bezwaarlijk zijn, I W. deel van Scheelhoek de in hering zou in tv/ee gedeelten geschie- "i binnen afzienbare tijd in te dij- waardoor het gevaar voor de ha- 'tt aanzienlijk vermindert. Inzake de afdamming der zeegaten, ook het Goereese Gat, die na de zó actueel is geworden, dat de 'Sering de z.g. Delta-commissie be- zijn we ook niet zo pessimis- Deze afdamming zou zonder twij- zeer grote voordelen opleveren inza- veiligheid, verbinding met de over- tegengaan van verzilting etc. 'w daartegenover komen er bij na- Je bestudering zoveel bezwaren naar ..''D, dat we er nog niet zeker van "■dat dit reuzenproject uitvoerbaar Een lid der Delta-commissie verze- 'je ons nog kort geleden, dat de af- ."'"ng helemaal niet vast staat; dat eeV"^ "og geen positieve mening over aart °P enkele gepubhceerde tten voorkomende dam daarop een zeer voorlopige plaats kreeg S^wezen, v/aarbij nog grote verschui- S«n mogelijk zijn. We geloven daar- I flat men zjuh voorlopig ook daar- w Stellendam maar niet bezorgd "«t maken. Het woningprobieem Schreeuwend tekort aan woon- '•m ogenblik wel het meest "te vraagstrik voor deze gemeente, heêfP 2waar van de ramp te lijden gehad. Er is een flink aantal hui geheel verwoest, zeer vele zijn ot ücht beschadigd en derhalve er ondanks het feit, dat er 80 Het Met ingang van 1 Januari 1954 zal er een nieuwe loonsverhogiing komen van vijf procent. Deze verhoging wordt bindend vastgesteld voor werknemers van 23 jaar en ouder. In verband daar mede zal, zo besloot de Ministerraad geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging in de loonpolitiek in dier voege, dat de lonen voor de geschoolden in het bedrijfstaksgewijze overleg met 2 cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklas se met 2 cent per uur zal mogen wor den verminderd. Evenwel zal dan de Staten-Generaal de huurverhoging moe ten aannemen welke verhoogd wordt tot een gemiddelde van 141 procent van 1940, hetgeen nu neerkomt op een ge middelde verhoging van 22,5 procent. Voor de vijf gemeenteklassen bedra gen deze percentages respectievelijk 17, 20, 23, 26 en 29 procent. De salarisver hoging komt alleen wanneer de huur verhoging wordt aangenomen, daar de hogere salarissen een gedeeltelijke com pensatie vormen voor de hogere huren. Er is heel wat over te doen geweest eer er overeenstemming bereikt was over die vijf procent. Vele besprekingen tus sen afgevaardigden van werkgevers en werkne mers. Uitgebreide deliberaties en rapporten van deskundigen. Veel gecij- fer van het Centraal Bureau voor de Statistiek welks becijfering door de werknemers hard is aangevochten. Tenslotte een commissie van drie ver trouwensmannen. Deze beslissing is door de Raad van Ministers gevolgd en zo is dan de loonsverhoging vastgesteld op vijf procent. Over het algemeen meen den de vertegenwoordigers van de werk nemers dat de loonsverhoging tenmin ste z;es procent moest bedragen. Bedriegen de voortekenen niet dan zal over de huurverhoging en over de verschillende compensatiemaatregelen, die voorgesteld worden in de Volksver tegenwoordiging uitgebreide debatten worden gehouden. Over het algemeen staan beslissingen op het spel, die diep in het economische en maatschappelijke leven ingrijpen. Zo als de stand van za ken zich op heden laat aanzien is er veel voor een nieuwe loonsverhoging te zeggen. Evenwel de ervaring na de be vrijding heeft het ons genoegzaam aan getoond, dat men door de loonsverhoging min of meer in een vicieuze cirkel is aangeland. Een loonsverhoging is nog steeds gevolgd door een verhoging van de prijzen en zo is men in een klim mende spiraal terecht gekomen. De lo nen stijgen met als gevolg de artikelen worden duurder met als gevolg ver nieuwde drang naar een nieuwe loons verhoging om niet in een consumptiebe perking te vervallen. Dr van Rhijn de staatssecretaris van Sociale Zaken heeft op een persconfe rentie op het ministerie van Sociale Za ken als achtergrond waartegen het ge heel van huurverhoging en loonsverho ging en de andere maatregelen' die de huurverhoging moeten compenseren ge noemd de huidige gunstige stand van de werkgelegenheid en de gunstige positie van de betalingsbalans met de over het algemeen gunstige toestand van de Ne derlandse volkshuishouding. Evenwel donkere schaduwen vertonen zich:- De hoge belastingen hebben deflaitoir gewerkt en een gunstige invloed op de betalingsbalans gehad. Ook zijn de be- wapenings-uitgaven beneden de ramin gen gebleven, hetgeen onze betalings balans OT)k ten goede is gekomen. De investeringen, waaruit nieuwe werkge- personen voorgoed zijn weggebleven en de bevolking daardoor en door de 70 rampslachtoffers tot 1770 is geredu ceerd, een ontstellend gebrek aan woon ruimte. Er is een groot aantal samen- woningen 70) en bovendien, zijn er nog ongeveer 35 gezinnen geëvacueerd. Dit alles in aanmerking nemende, is het geen wonder, dat er in Stellendam gro te ontevredenheid heerst over de gerin ge voortgang van de v/ederopbouw. Wel is er de laatste tijd behoorlijk gewerkt aan het herstel der beschadigde wonin gen, wel zijn nu de funderingen gelegd voor de 16 Noorse woningen, waarvan al een deel is gearriveerd en kan er bin nenkort ook begonnen worden, aan de bouw van 26 nieuv/e woningen, maar een massale aanpak van dit probleem op korte termijn zoals in Nieuwe Tonge ontbreekt. Men komt wel met allerlei verklaringen hiervoor, maar wij vinden, dat wat in de éne gemeente kan, in de andere ook mogelijk moet zijn. Het nieu we College van B, en W. staat voor een moeilijke taak, maar aan de andere kant zal het zich de dankbaarheid van geheel Stellendam kunnen verwerven, wanneer het resoluut en doortastend dit probleem ter hand neemt. Daarvoor moet gewerkt worden, bij wijze van spre ken, dag en nacht. De hogere instan ties, waardoor helaas op dit gebied zo veel stagnatie ontstaat, moeten mee werken om aan de onhoudbare toestand een eind te maken. Menige samenwo ning is nu al radicaal mislukt en als dit lang moet duren, is de ellende niet te overzien. Als de woningbouw doorgaat in het tempo van nu, zal het jaren du ren vóór ieder weer een eigen huis kan bewonen. Het moet toch mogelijk zijn de hogere autoriteiten daarvan te door dringen. Ook moet men niet al te spoe dig een beschadigd huis voor krotwoning verklaren. Het is onzin in Stellendam Haagse normen aan te leggen op dit ge bied. Daarvoor is de situatie te précair. Laat ieder medewerken aan de oplos sing van dit vraagstuk, dat voor velen een dagelijkse kwelling is. legenheid en verhoogde uitvoer moet voortkomen lopen achteruit. We teren in op de voorraden, die sinds het conflict in Korea zijn gevormd. Inderdaad zijn dit, zoals door Dr Rhijn werd genoemd donkere schadu wen, die zich over ons gehele economi sche bestel werpen. Ook kan niet verheeld worden dat er zich tekenen voordoen dat met te ruggang gerekend moet worden. Van sommige grote bedrijven zijn de order portefeuilles minder goed gevuld. De verkopers moeten over het algemeen zich tot het uiterste inspannen om hun omzetten op hoogte te houden. Uit.Ame rika komen berichten, en de Amerikaan se economie is toonaangevend voor de wereld, dat in sommige sectoren slapte optreedt met als gevolg ontslagen van werknemers. Ook bij ons neemt de con currentie hand over hand toe en heeft in vele bedrijven een ontstellende hoogte verkregen. Een en ander wijst er op, dat de economische toestand uiterst la biel is. Ook in de agrarische sector moet gerekend worden met dalingen van de producten. De productiekosten nemen toe, zodat ook daar zeker geen verdere dalingen gedragen kunnen worden. De komende loonsverhoging geeft geen ze kerheid dat de loontrekkers wezenlijk voordeel zullen hebben. Wel kan als vast worden aangenomen dat de pensioentrek kenden, de lage rentetrekkers en zoveel andere die van de loonsverhoging niet zullen profiteren, noch voor consemptoi- re maatregelen in aanmerking komen het nog weer moeilijker zullen krijgen. In een van onze gemeenteraden is ge klaagd over baldadigheid van de jeugd. Dat is een algemeen voorkomend ver schijnsel. Ook algemeen is het ver schijnsel, dat de baldadigheid ieder na jaar weer schijnt op te leven. Dat in het najaar als het ware de baldadigheid een hoogtepunt bereikt. Dat de curve van de baldadigheid dan een hoogtepunt bereikt. Nu dat is ook geen wonder. Dan zijn de avonden duister. Dan kan men zich door de duister aan het oog onttrekken. Baldadigheid en duisternis hoort bij elkaar. Op onze dorpen is het ene (de duisternis) noodzakelijk voor het ande re, de baldadigheid. Vandaar dat in het najaar eon hoog tepunt in de baldadigheid wordt bereikt. De straat bij duister is de voedingsbo dem voor de baldadigheid. De straat bij duisternis is de vijand voor eer en deugd. Met dit te constateren is ook de oor zaak en daarmee tevens het geneesmid del voor de kwaal aangegeven. Het ge neesmiddel tegen de baldadigheid is te voorkomen dat de jeugd niet op straat vertoeft in het duister. Er wordt vaak gesproken van het vraagstuk der jeugd. We geloven dat er veeleer sprake is van een vraagstuk van het gezin. Indien het gezin gaaf is dan kan men de jeugd wel van de straat houden. Trouwens dat is ook roeping en plicht van de gezin nen. Indien er geen gezinsprobleem was dan was er zeker geen vraagstuk van de jeugd. Er wordt veel voor de jeugd gedaan in vele plaatsen. Maar daar blijkt wel dat men daarmee het jeugd- vraagstuk niet heeft opgelost. Verenigingen, vergaderingen, gezel schapszalen en dergelijke, hoe nuttig ook, lossen het jeugdvraagstuk niet op. Die er heen gaan vormen in ds regel het jeugdprobleem niet en die er nood zakelijk moesten komen, komen er niet. Het ouderlijke gezag is zo het goed uit geoefend wordt slechts in staat 'het jeugdprobleem op te lossen en de bal dadigheid weg te nemen. Dat de ouders het mogen bedenken en hun g&ag uit oefenen, de klachten over baldadigheid zouden zeker verstommen. In de gemeenteraadszitting van Stel lendam kwam een zaak ter sprake, die niet zal nalaten een pijnlijke indruk te maken op de lezers. Het betrof de „burenplicht" bij de be grafenissen. Wethouder Visser wees er volgens het verslag in de krant op, dat bij begrafenissen soms maar drie dra gers aanwezig waren en dat mensen uit de stoet soms moesten helpen bij de teraardebestelling. De burgemeester merkte hierover op, dat de gemeente allecu het begrafenismateriaal verschaft en dat de verdere verzorging van be grafenissen geheel in particuliere han den is. Volgens de voorzitter van de Raad sprak er een zekere mentaliteit uit, dat men een dode niet de laatste eer wilde bewijzen en dat de z.g.n. bur ger en burenhulp ver te zoeken is. Dat de weimenende Stellendammers er zich voor schamen tegenover rouw bezoekers uit andere gemeenten is zeer begrijpelijk. Uit de verdere discussie bleek, dat de werkers aan de dijken, die een flink loon verdienen er tegen op zien voor een begrafenis te verletten. Het raadslid Keymel informeerde of mogelijk een vast dragerscorps aange steld kon worden, om in deze zo nodige en piëteitvolle zaak te voorzien. Aan de van ouds ingeburgerde buren plicht mankeert wel iets te Stellendam. Dat is jammer. Door heel ons land zal v/el heel zelden over een dergelijk geval geklaagd moeten worden. In vele stre ken van ons land, op het platteland al thans, gaat de vervulling van de buren plicht veel en veel verder. Veel kosten van de begrafenis worden daar boven dien door de buren voor hun rekening genomen. Op een dorp van een omvang als Stellendam waar men iedereen kent is het toch wel treurig dat er zo weinig burenzin bestaat. We geloven ook, dat wanneer de Stellendammers er zich goed rekenschap van geven, er in de toekomst geen klachten over vernomen zullen worden. Een goede regeling is allereerst ver eiste. We kunnen niet aannemen, dat de burgerzin en de hulpvaardigheid van Stellendam minder zou zijn dan op an dere dorpen. Wat nodig is, is een goede regeling. Dat de bevolking precies weet wat van haar gevraagd wordt. Dat de mogelijkheid wordt weggenomen, dat de een het op de ander laat aankomen. iDat moet men voorkomen. De buurt schappen dienen nauwkeurig onderling Zaterdagmorgen te ongeveer 11.45 uur zagen mensen, die in de omgeving van de grote boerderij van de heer D. Ras aan de zgn. Koolasdreef nabij de molen van Den Bommel vertoefden dat er rook opsteeg uit het dak van de schuur en vrijwel onmiddellijk werd die rook gevolgd door uitslaande vlammen. Iedereen begreep onmiddellijk dat hier een gevaarlijke brand uitbrak. De brand weer van Den Bommel werd gealarmeerd en die was binnen enkele minuten inderdaad in recordtijd met de splinternieuwe motorspuit ter plaatse. Toen was de schuur evenwel al een grote laaiende vuurzee! Het vuur vond gretig voedsel in het met riet beschoten dak en vooral in de grote hoeveelheid gerstestro, dat in de schuur was opgeslagen. De brandweer stond dan ook voor een onmogelijke op gave voor wat betreft het behouden van die schuur en de daarin verblijvende vier koeien. Men vertelde ons dat men een paard nog had kunnen los maken het welk naar buiten is gelopen. Ook de brandweer van- Stad aan 't Haringvliet werd te hulp geroepen en kwam aanstonds, waarna men er in slaagde althans het woonhuis, waarte gen de schuur gebouwd was, te behou den. Het heeft er evenwel ook met het huis zeer critiek voorgestaan en op een gegeven ogenblik bleek dat ook hier het dak vlam vatte, zodat het nodig was dat brandweerlieden met een slang naar binnen en naar boven gingen. Gelukkig kon men toen erger voorkomen. Mevr. Ras was vijf minuten voordat de brand geconstateerd was nog in de schuur geweest en had er niets bemerkt. Zij was alleen thuis met de vier kinde ren en het dienstmeisje. Xn allerijl wer den de meubels enz. het huis uitgedra gen en naar de naastgelegen weide aan de lijzijde van de brand gebracht. De brand hield zeer lang aan daar de vlammen in de grote hopen gerst- stro niet spoedig uit te doven waren. Er ontwikkelde zich ook een sterke rook, die in een dichte wolk over de Molendijk tot op het Haringvliet trok. Alleen de stenen ondermuren van de schuur en niet eens overal ble ven staan, de rest werd een grote ver koolde massa. De koeien vonden even eens de dood; het vuur greep met zulk een verbazingswekkende snelheid om zich heen dat men die dieren niet meer kon bereiken, alhoewel de brand toch vlug ontdekt was en men er ook gauw bij was. Om de koeien de verschrikke lijke dood door het vuur te besparen zijn zij door de politie van zo dichtbij mo gelijk neergeschoten. Omtrent de oorzaak tast men in het duister; gedacht werd aan kortsluiting. Een tractor en enige andere machines stonden gelukkig in een andere schuur vanwaar zij snel en zonder gevaar ver wijderd konden worden. Deze schuur bleef trouwens behouden. Enige kleine re machinerie en enige fietsen werden evenwel een prooi der vlammen. De heer Ras is tegen brand verzekerd De brandweer had eerst enige pech, doordat de meest nabijgelegen kreek of sloot meer modder dan water bleek te bevatten. Bij de nieuwe spuit beschikt men evenwel over een grote hoeveelheid slangen, zodat men gauw een eindje verderop water kon krijgen. Bij deze brand is gebleken van welk een buitengewone betekenis het is als men water bij de hand heeft. Indien de brandweer niet zo snel en niet zoveel -water had kunnen geven zou beslist ook het huis verteerd zijn geworden door het vuur. En behalve dit heeft de brand ook bewezen hoe belangrijk het is als een goed geoefend brandweercorps ter beschikking staat. GEDENKTEKEN OP HET KERKHOF TE DEN BOMMEL voor de slachtoffers die bij de watersnoodramp van 1 Februari j.l. omkwamen. Het monument werd door Ds Postma aan de gemeente overgedragen. Men ziet op de voorgrond de zerken met de namen van de omgekomen. Aan de binnenzijde van dit blad vindt U het verslag van de overdracht. geregeld te worden in samenkomsten van de mannen waar geregeld wordt, hoever de buurt zich uitstrekt en tot welke hulpdiensten men zich wil ver plichten. In tijden van droefheid en rouv/ van gemis en sterfgeval heeft men be hoefte aan medegevoel en medeleven. Het voorkomen van toestanden als in de Raadszitting gesignaleerd werden is in zulke gevallen uitermate pijnlijk voor de bloedverwanten. En het voorkomen van dergelijke wantoestanden is zoals het door wethouder Visser werd aange voeld een oorzaak van schaamte. Eigen- lijJt een schande voor de gemeente Stel lendam. We geloven, dat als deze zaak door de verschillende buurten wordt geregeld dat er dan geen aanleiding meer zal be staan om zich te moeten schamen. Dat het een kwestie zou zijn van geen loon te willen derven, neen dat geloven we niet. Zeker niet indien deze zaak naar behoren door onderlinge regelingen en bepalingen wordt behandeld. Dat ieder weet waaraan hij toe is en wat van hem gevraagd wordt. We kumien niet aannemen dat Stel lendam een ongunstige uitzondering zou maken in vergelijking met andere ge meenten. Dat in Stellendam het mede lijden, het medeleven en medegevoelen op lager peil zou staan dan elders. Maar de buurtschappen afpalen en organise ren dat kon nodig zijn. Op de grondslag van vrijwilligheid en onderling hulpbe toon. Dat komt ons beter voor dan een vast corps van dragers in het leven te roepen. ----------O---------- ROTTERDAM De 56-jarige arbei der J. Kats uit Nieuwe Tonge bemerk te gisterochtend dat hij in een eerste inplaats van een tweede klas rijtuig van een tram van de R.T.M. zat. Toen de tram op de Putselaan langzaam reed sprong hij er uit en hield zich'vast aan een stang. Aan passagiers die hem wil den helpen vroeg hij hem los te laten. Op een gegeven moment struikelde hij, waarna hij zeventig meter door de tram werd meegesleurd. Met afgereden benen is de man naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar bleek dat hij was over leden. DIBKSLAND Op Donderdag 29 October a.s. des v.m. 11.30 uur zal door de gemeente-ge neesheer Dr Boot gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting tegen pokken en diphterie. Nieuwe verpleegster. Met ingang van 1 Januari a.s. is tot wijkverpleegster al hier benoemd Zr. Goritsen, thans als zo danig werkzaam te Wormer Z.H. Beroepen. Bij de Ned. Herv. Gemeen te alhier is beroepen Ds H. Harkema van Zeist. Doopaangifte. A.s. Vrijdagavond hoopt de kerkeraad der Ger. Gem. te vergaderen, alsdan wordt aan doop- ouders gelegenheid gegeven voor aan gifte van 7.30 uur tot 8 uur. STELLENDAM Aanbesteding. Bij de gehouden on derhandse aanbesteding tot het bouwen van drie woonhuizen voor rekening van H. Brinkman Pz., M. Roon Mz. en St. Keijzer Az. was de laagste inschrijver fa. Robbers en Zn. te Baarn. Jaarvergadering Chr. Nat. School. Vrijdag 30 October sav. 7 uur komt de Chr. Nat. School in jaarvergadering bijeen in het schoolgebouw. Naast ver slag secretaris en penningmeester zal het nieuwe huishoudelijke reglement worden besproken. Deze vergadering was uitgeschreven de eerste week van Februari en kon we gens de ramp toen niet gehouden wor den. Opslagplaats Waterstaat. De voor malige drukkerij van de fa. C. M. Breur is door de Waterstaat als opslagplaats van hout, zakken enz. ingebruik geno men. Bij eventueel hoog water kan uit dit depot materiaal worden aangevoerd Maandagmiddag omstreeks half zes kwam de heer H. de Goede vanaf de ha ven gelopen en wilde de dorpsdijk over steken. Uit de richting van Dirksland naderde een ledige zandwagen. Vermoe delijk heeft de heer de Goede de zand- auto niet horgn of zien aankomen, daar hij hardhorend en bijziende is. Hij werd althans door de auto gegrepen en tegen de grond geslagen. Met zware kneuzin gen en een ernstige schedelbasis-frac tuur werd hij bij Dr Kreling binnenge dragen en na voorlopig verbonden te zijn naar het Ziekenhuis te Dirksland vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De heer de Goede was bijna 74 jaar oud. Dit droevige ongeluk heeft grote verslagenheid in de gemeente gewekt. Vannacht plm. 3.30 uur is er op het werkterrein van de fa. van Hattum en Blankevoort bij de in aanbouw zijnde sluis te Oude Tonge brand uitgebroken. In een houten loods waarin een zagerij was onder gebracht. De brand werd het eerst bemerkt door een der leden van het personeel, die onmiddellijk de brandweer opriep. Het vele brandbare materiaal was oor zaak dat het gebouw bijna direct in vol le vlam stond en er weineg meer te red den viel. De in de nabijheid opgeslagen voor raad hout kon echter voor het grootste gedeelte behouden worden. Een grote zaagmachine werd zwaar beschadigd. -O- In de etalagewedstrijd uitgeschreven door de Middenstandsvereniging „Mid delharnis" heeft de Jury zich als volgt uitgesproken. Naar het oordeel der jury zijn de vol gende etalages als de beste aan te mer ken: 1. B. V. d. Veer, Groenten en Fruit; 2. G. Vis van Heemst, Confectie; 3. C. V. d. Laan, Melk, Boter, Kaas; 4. P. Hisschemöller, Drogisterij; 5. I. Bolle Zn., Schoenhandel; 6. J. Vermaas, Krui denierswaren. De jury bestond uit: Mevr. v. Rossum, L. F. Kloppers, Architect; A. v. Heer den, Bouwkundige. Hoewel het om 4 etalages ging, heeft de jury over 6 gerapporteerd. ------.-,0--------- Het 414 ton grote motorschip ,,Muro- padau" uit Rotterdam, schipper A. S. Smaal, dat geladen met hoogovenslak ken in de haven van Bruinisse lag, waar het werd gelost, is op twee plaatsen ge broken. Het schip zal bij hoog water vol lopen. Vannacht is de rest van de lading gelost. De hoogovenslakken zijn bestemd voor de verharding van de nieuwe weg naar de veerpont te Zijpe. ter versterking van dijken en het af- dammen van straten en wegen o.a. Kaai Steiger en Slikdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET Kerknieuws. Woensdagmiddag 3 uur kerkelijke huwelijksinzegening van D. A. H. van Dis en M. L. Braber door Ds C. C. T. Postma van den Bommel. Oefening. Vrijdagavond werd erdoor de N.R.S. een oefening gehouden, het betrof hier een oefening van gedekt op en terugtrekken. De aanval had vanaf de zeedijk plaats, er werd van beide kan ten hevi ggevuurd. Ook werd nog een rookgordijn geplaatst. Een en ander had veel belangstelling van de burgerij.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1