Voor Flakkeese. arbeiders wordt goed gezorgd MAATKLEDING Premieregeling Buitenland CHE. WEEKBLAD OP GEEEFOEMEERDE 6E0NDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Er is volop werk op de scheepswerven Sommelsdijk zonder licht Niet duur, wél duurzaam -^ Betere pasvorm! MEDITATIE „En wat doet gij?" Een boek over de ramp op Flakkee ;6e Jaargang Zaterdag 24 October 1953 No. 2248 Redactiebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschynt t\vecKiaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Btj contract speciaal tarief. Woningverbetering woningsplit sing en extra subsidie voor beiden gedurende de wintermaanden. Door de vaststelling van de Premie- tegeling woningverbetering en splitsing 1953 is opnieuw de gelegenheid openge steld voor iiet verbeteren en/of splitsen van bestaande woningen een premie van overheidswege aan te vragen. Deze premie bedraagt voor: 1, het treffen van voorzieningen met betrekkfiig tot de indeling en de ac- comodatie van de woning, waardoor een met de huidige bewoningseisen overeenstemmende bewoning wordt mogelijk gemaakt, alsmede 2, het treffen van voorzieningen, waar door woningen, welke tengevolge van technische gebreken binnen afzien bare tijd onbewoonbaar dreigen te worden, voor onbewoonbaarheid wor den behoed in het algemeen echter slechts voorzover deze herstellingen worden uitgevoerd in combinatie met de onder 1 genoemde voorzieningen. 60 procent der verbeteringskosten, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend voor zover deze kosten per te verbeteren woning meer dan 2800,of minder dan f 201.bedragen. 3, Het treffen van voorzieningen in ge meenten, waar nog het z.g. tonnen stelsel bestaat ter vervanging van tonnen door closets: 25 per aan te brengen closet, in dien deze werkzaamheden niet uit gevoerd worden in combinatie met de andere in de premieregeling be doelde. Het door middel van verbouwing splitsen van woningen, welke voor bevfoning door meer dan één gezin geschikt kunnen worden gemaakt, in twee of meer volwaardige v/onin- gen, alsmede 5, het door middel van verbouwing tot volwaardige woningen geschikt ma ken van enig pand, geen woning of gedeelte van woning zijnde, voor be woning door een of meer gezinnen: 60 procent der splitsings- of verbou- wingskosten, met dien verstande, dat geen premie wordt toegekend, voor zover deze kosten per woning, welke boven 't oorspronkelijk in enig pand aanwezige aantal woningen wordt verkregen, meer dan 3500.of minder dan 201,bedragen. Aanvragen om in het genot van een premie te worden gesteld, moeten wor den ingediend bij het gemeentebestuur, onder overlegging in drievoud van een nauwkeurige omschrijving der uit te voeren werkzaamheden, een gespecifi ceerde begroting der kosten en de nodi- tekeuingen. Met de voorgenomen wörkzaamheden moet een, de kosten rechtvaardigende bevredigende toestand worden verkregen, waartoe als regel aan de eisen van de plaatselijke bouw verordening dient te worden voldaan. Een premie wordt niet toegekend ter «gemoetkoming in de kosten, verbon- lien aan voorzieningen welke met het oog op de toestand, waarin het pand verkeert, econo misch niet verantwoord zijn; Z. welke worden getroffen aan panden, waarvoor dit, gezien de ligging niet verantwoord is; 3. welke in aanmerking komen voor een uitkering ingevolge enige rege ling voor vergoeding van schade; welke worden getroffen aan wonin gen, gesticht of geëxploiteerd met hehulp van steun uit 's Rijks kas op de voet van de woning-wet; 5. Welke worden getroffen aan krach tens enige regeling voor vergoeding van schade als verwoest aan te mer ken woningen; 6' Welke in verband staan met enige vordering, als bedoeld in artikel 7 van de Woonruimtewet 1947. Extra-subsidie by woningverbete ring of -splitsing gedurende de \vintermaanden. Ter bevordering van de werkspreiding lie bouwnijverheid kan de aanvrager 'an een premie voor woningverbetering splitsing in de komende wintermaan- een extra, een z.g.n.D.U.W.-subsi- ontvangen van i/o deel der begrote 'otale kosten, met dien verstande, dat D.U.W.-subsidie voor woningverbe- ''tmg maximaal 700 per woning, voor •Wanging van faecaUëntonnen door 'osets maximaal per aansluiting en ™orwoningsplitsing maximaal 1000 J^^^itionele, aanvullende, woning zal Wagen. Voorwaarde voor de verkrij- 8™S van de extra-subsidie is, dat de «Vraag voor verbetering of splitsing ''Wok 31 December 1953 bij het ge- (^!^'*estuur moet zijn binnengekomen WSd werkzaamheden op 1 April bBrt! ^1 voltooid. Het subsidie- *g wordt, via de gemeente, tegelijk Het de ^amhedi premie na voltooiing der werk- len Uitgekeerd. Vjf? regeling die de volle aandacht l»8sta ™ede hierdoor de op- kan woningnood bevorderd «12aT°^^™ *^P gemeentesecretarie- fcp gaarne bereid zijn om de no- aatd'rt te verstrekken. Uit de 'estur hebben vele gemeente- *'fekk rayon grote, veel verder stWf bemoeiingen met het ver- hx^^^ ^an woonruimte. Vanwege het "'6mt Rampschade. Maar dat Selini "'^'- Weg, dat bovengenoemde re- ij (jj| ook van betekenis blijft. Zeker jj gemeenten waar weinig of geen rt veroorzaakt Is door de Waters- Door de watersnoodramp van 1 Febr. j.l. is de werkgelegenheid op Goeree Overflakkee enorm vermeerderd. Hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat deze vermeerdering slechts van tijde lijke aard is. Na beëindiging van de herstelwerkzaamheden dient men reke ning te houden met een stijging van de werkloosheid. Ter oriëntering volgen hieronder de werkloosheidscijfers gedu rende enkele jaren op Goeree-Overflak- kee: jaar: gem. in ^/qq v. Je iJem idem aantoJï maiiiiel. I)e- Prov. Rijk roepsDevoIking 1948 285 29 12 13 1949 315 31 17 19 1950 382 38 23 25 1951 464 46 25 28 1952 601 59 36 42 Behalve door de meer of mindere gunstige weersomstandigheden wordt de toeneming van de werkloosheid mede veroorzaakt door de steeds verder door gevoerde mechanisatie en rationalisatie in de landbouw. De laatste jaren kan evenwel niet meer uitsluitend gesproken worden van sei- zoenwerkloosheid, doch tevens dient re kening gehouden te worden met een aan tal structuurwerklozen. De structurele werkloosheid draagt in zich een perma nent karakter. Er bestaan nu diverse mogelijkheden om deze groeiende werk loosheid (hierbij worden de omstandig heden van thans vanzelfsprekend buiten beschouwing gelaten) te verminderen. Gedacht kan worden aan industriali satie. Aan de activiteiten van alle ge meentebesturen op dit eilan4 oïn in dustrieën aan te trekken mag geenszins getwijfeld worden, doch aangenomen kan worden dat het isolement van Plakkee hiertoe vooralsnog een beletsel vormt. De Overheid heeft dit ingezien en sti muleert derhalve de verplaatsing van arbeidskrachten naar een gebied-met een meer gunstige werkgelegenheid. In de omgeving van de Noord, met zijn vele scheepswerven en aanverwante bedrij ven vinden we, zoals bij velen reeds be kend is, zo'n gebied met een uitermate gunstige werkgslegenheid. Een scheepswerf en Machinefabriek te Bolnes (Gemeente Ridderkerk) heeft thans een aantal woningen toegewezen gekregen, die bestemd zijn voor Flak keese arbeiders. Deze week is weer een aantal geziimen verhuisd. Voorts is men dezer dagen begonnen met de bouw van 55 woningen die alle bestemd zijn voor arbeidskrachten van Flakkee. Omstreeks Augustus 1954 zal men deze woningen kunnen betrekken, mits er zich geen buitengewone omstandigheden voordoen^ (langduirige vorst, enz.) Door het Rijks- arbeidsbureau worden de verhuiskosten betaald! Tevens wordt een geheel of ge deeltelijke vergoeding verleend in de in richtingskosten. Ook andere bedrijven aldaar trachten woningen ter beschik king te krijgen voor de tewerksteUing van arbeidskrachten van elders. De be sprekingen, dienaangaande zijn nog niet ten einde. Uit'een -éénk Maandag vertrok ken er meerdere arbeidersgezinnen van ons eiland naar het gebied van de scheepswerven aan de Noord. Jeugdige gezinnen, waarvan de vader zich een nieuw bestaan gaat scheppen in de in dustrie. In al deze gevallen betekende dit het afscheid van onze agrari sche streek, die helaas niet voor ieder werkgelegen heid biedt. Tevens was deze verhui zing in menig ge val het afscheid van een woning, waarom men maar weinig tranen zal laten. Zo b.v. was het met de ver huizing waarvan wij een foto maak ten het jonge echtpaar Konings verliet het eenka- mei-woninkje Westdijk 23 te Sommelsdijk, een krotwoning feite lijk, waarin de jonggehuwden in dertijd gegaan zijn omdat er geen be" ter was, maar waarin het alles behalve gezellig en gezond was; mensen van deze tijd sla pen niet in een bedstede en voor de kin deren moet er een apart kamertje zijn! Met graagte hebben de heer en mevrouw Konings hun spullen in een grote ver- huisauto laten laden en met goede ver wachtingen trekken zij naar Ridderkerk in een splinternieuw, licht en ruim huis in frisse omgeving. Hoeveel jongelui van Flakkee zullen niet jaloers op hen zijn? Behalve het echtpaar Konings met hun zoontje trokken Maandag ook naar Bolnes (gemeente Ridderkerk), P. Ber- kenbosch. Molendijk 17, Den Bommel; C. Wien, Molendijk 344a, Dirksland; E. Ruisch, Burg. Zaaijerlaan 732, Dirksland K. Koote, 2e Weistraat 4, Middelhamis, J. V. d. Put, Ringstraat 46, Sommelsdijk, C. van der Welle, Zuidzijde B 123, Joh. Smit, Steneweg 30, Middelhamis; W. v. amenuoning met hedsleden naar één van deze mooie woningen te Ridderlerh. '-..v^.■" ■-' .'^■wtVir'^. -.■.,.■■ d. Sluijs, Nieuwstraat 31, Sommelsdijk en H. Grinwis, Koolweg B 56, Ouddorp. Ondanks de thans zeer gunstige werk- gelegenlieid wordt de Flakkeese arbei ders in overweging gegeven zich nader te bezinnen op hun toekomst en die van hun eventueel gezin. Personen, die over de tewerkstelling in bedoeld industriegebied nadere in lichtingen wensen, kunnen zich wenden tot het Arbeidsbureau te Middelhamis. Het bureau is geopend: Van Maandag tot en met Vrijdagvan 8.30 uur tot 12.30 uur en van 1.30 uur tot 5 uur. Zaterdags van 8.30 uur tot 12.30 uur; Woensdagavond tussen 7 en 8 uur. Ook op de zitting te Goedereede, Dinsdags tussen 2 en 2.30 uur in het Verenigingsgebouw en te Achthuizen Woensdags van 2 tot 2.30 uur in het Patronaatsgebouw worden alle gewenste inlichtingen verschaft. Dit zijn de huizen te Ridderkerk, die klaar staan om betrokken te wor den door Flakkeese gezinnen. Volgend jaar komen er zo 55 uitsluitend voor arbeiders van ons eiland klaar, in blokken van 8 en gebouwd in een nieuwe landelijke buurt. Van Zaterdag 34 October v.m. 12 uur' t.m. Zaterdag 26 October v.m. 9 uur Middelharnis-Sonunelsdijk Afwezig de artsen Tj. Kuipers, C. F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen P. Knóps, arts, Telef. 2121, Sommelsdijk. Dirksl and-Herkingen-Melissant Afwezig B. EIvé, arts. Voor spoedge vallen G. Huisman, arts, Tel. 01877— 412, MeUssant en Dr P. Boot, Telef. 01877—227, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen P. J. de Man, P. C. J. Voogd en G. J. Buth. Voor spoed gevallen C. W. Kramers, arts. Tel. 42, Ooltgensplaat en E. Bouman, arts. Tel. 1871269, Stad aan 't Haringvliet. Woensdagavond tegen 8 uur viel het licht uit in een gedeelte van Sommels dijk. De oorzaak was dat door een botsing een transformateur het af moest leggen tegen een zware dieselauto. Binnen een half uur was het gerepa reerd en was er weer licht. Grote Drie Vrijdag en Zaterdag zijn de Minister van Buitenlandse Zaken van Amerika, Dulles, zijn Engelse collega, Eden, en zijn Franse ambtgenoot, Bidault, te Lon den bijeengeweest. De tekst van de nota, waarin de Sow- jet-Unie wordt uitgenodigd voor een conferentie te Lugano, werd officieel vastgesteld. Als datum voor de verga dering van de Grote Vier werd genoemd 9 November. De besprekingen moeten gewijd zijn aan Duitsland en Oostenrijk. Het voorstel van premier Churchill van Engeland in een redevoering voor het Parlement, om een garantieverdrag met Rusland te sluiten, werd onmoge lijk gemaakt door de tegenstand van bondskanselier Adenauer, die daarin een ontkrachting van de E.D.G. ziet, wat zijn land zeker niet ten goede zal ko men. Het is te vrezen dat Rusland negatief zal antwoorden op de jongste invitatie van de Westelijke Grote Drie. Immers, de E.D.G. is haar een doorn in het oog en-zolang men in het Kremlin weet dat een voorstel, dat in de praktijk ophef fing van het E.D.G. verdrag betekent, wordt achtergehouden en in plaats daarvan het oude thema Duitsland-Oos tenrijk wordt gehandhaafd, zal men zeer waarschijnlijk een krachtig „onaan vaardbaar" laten horen. De drie minis ters waren het er voorts over eens dat men niet tot in het oneindige kan voort U vindt een Tijie collectie Stojfen in diverse FLAKKEESE kwaliteiten en dessins bij de KLEERMAKERS „En hij leidde hem tot Jezus en konden bij Hem niet komen vanwege de schare." (Joh. 1 43a - Lukas 8 19b) We kunnen in ons leven twee dingen doen. We kunnen het Koninkrijk Gods bouwen of het afbreken. We kunnen on ze medemens tot de Heere Jezus leiden of hem er van af houden. Wat doet gij Ik spreek nu niet over degenen, die zich bewust tegen de Heere en zijn ge zalfde stellen. Hoog laait de vijandschap op tegen elke vorm van Godsdienst. Vroeger, nu en straks. Laat ons Zijn banden verbreken en Zijn touwen van ons werpen. Godsdienst is opium voor 't volk. De dwaas zegt in zijn hart: Daar is geen God. Het lied van de haat is in allerlei toonaarden gezongen. Lameoh bralt reeds: Ik sloeg wel een man dood om een wonde en een jongeling om een buile en de de moder ne mens schreeuwt het in zijn „inter nationale" We hebben lang genoeg gemind, We willen eind'lijk haten. Dat zijn de brekers aan 't gebouw dat de Heere optrekt in de loop der eeuwen. Overigens tevergeefs. Een mens, die met zijn handen een muur wil omver halen verspilt z'n kracht en scheurt slechts zijn nagels. Die in de he mel woont zal lachen; de Heere zal ze bespotten. Toch zijn er ook vrome brekers en te- genhouders. Dat lezen we in onze tekst: „en zij konden bij Hem niet komen vanwege de schare." Dat is een schare, die de Heere Jezus omringt. Een ieder van hen begeert de beste plaats voor zich zelf. Daar wordt met de ellebogen gewerkt en mensen die 't meest verlangen en die 't hardst nodig hebben, worden op zo'n manier op 'n afstand gehouden. Dat is vandaag nog zo! Daar zijn ze ker mensen in haast iedere gemeente, die alles voor zichzelf opeisen. In de prediking mag alleen van hen gesproken worden. Op 't gezelschap zijn alleen zij aan 't woord. In de colleges behoren alleen zij thuis. Het H. Avondmaal is alleen voor hen ingesteld. Dat zijn de eiken der gerechtigheid. De m.ensen die 't zijn en die 't bezitten. Zijn 't eikenbomen? Bezitten ze zoveel? Al waar het dat ik de taal der enge len en der mensen sprak en al waar het dat ik al 't geloof had, en al ware het... en ik had de liefde niet, zo was ik een klinkend metaal en luidende bel. Zo wa re ikniets! De Heere Jezus zegt: „Laat de kin- derkens tot Mij komen en verhindert ze niet." Wat doen wij Wat doen we door on ze daden, onze zonden? M. L. Bent U soms zo'n tegengehou- dene? Wilde U soms uw ziel in schreiend gebed neerleggen voor 's Heeren aange zicht en zeiden toeïi mensen: Probeert gij 't maar niet! Een onbekeerd mens kan toch niet bidden. Denk je dat de Heere tijd heeft om naar zulke men sen te luisteren? Och laat U toch niet langer afhouden. De Heere Zelf zegt: Kom maar, kom maar zoals je bent. Stort voor Mij uit uw ganse hart. Die bidt, die ontvangt. Die zoekt, die vindt. Die klopt, dien zal opengedaan worden. Gaat uw hart uit naar deelneming aan de dis des Verbonds? Voelt gij 't waar lijk midden in de dood te liggen en al uw heil buiten uzelf in Christus te moe ten zoeken. Is, Hem te bezitten, uw diepste zielsverlangen Laat U dan niet afhouden door de schare, die U wijs maakt, dat ge dan eerst nog dit en dat moet ondervinden en XJ zo afhoudt van de Heere Jezus. Wee zegt Christus, wie één van deze kleinen ergert. Gelukkig de mens, die doet, wat van Andreas staat beschreven: En hij leidde hem tot Jezus. Gelukkig de mens, die in eenvoudig heid des harten zijn weg gaat en goed spreekt van de grote Koning. Die iets van Zijn deugden laat schit teren. Iets van Zijn liefde vertelt. Iets van Zijn heerlijkheid voorspeelt op de snaren van zijn harp. Die lokt en noodt als een gezant van Christus: Wij bidden U van Christus wege, alsof God door ons bade: Laat U met Hem verzoenen. Dat is leven ter ere Gods. Tot Jezus leiden. Door ons woord, maar bovenal door onze daad. Beoefent ge daar iets vaiï in uw le ven? Gaat er iets van ons uit? Tot Jezus leiden. Dat kan op zo menigerlei manier. Daarom behoeft ge dan echt geen do- miné voor te zijn. Andreas-figuren zijn soms van die stille figuren. Een andere vraag. Wilt ge U tot Jezus laten leiden? Dan moet ge behoefte aan Hem heb ben. Dan moet het nood van binnen zijn. Dan moet ge er waarachtig van over tuigd zijn, dat ge iets, dat ge alles mist buiten Hem. Dat het er hopeloos vóór staat. Dat er een berg van zonde en schuld aan uw kant is. Dan moet ge geloven, dat 't waar is, wat van Hem wordt gezegd. Dat Hij de volkomen Zaligmaker is, wiens bloed reinigt van alle zonden. Dat Hij nu juist de Enige, de gepaste en dierbare Borg is, op Wien ge uw bekommernis kunt werpen. Van die wordt het goed als hij aan de voeten van de Heere Jezus te recht komt in al z'n ongeluk en ellende. En wat doet gij M. L. Verhindert ge anderen? Of leidt ge er tot de Hee re Jezus? Of laat ge U leiden? Doorgrond mij o God en ken m'n ge dachten. En zie of bij mij een schade lijke weg is en leidt mij op de eeuwige weg. Middelhamis. C. J. KESTING. gaan met over en weer uitwisselen van nota's, maar dat er eerlijk en openhar tig dient gesproken te worden over de internationale spanningen; zonder dat men vooraf eikaars (tegenstrijdige) be langen tot in bijzonderheden gaat navor sen. Triest Ook aan de kwestie Triest was een gedeelte van de conferentie der Grote Drie gewijd. De ministers hebben Italië en Joego slavië uitgenodigd met hen in overleg te treden over de opvrinding die onver wacht is ontstaan over Triest, welke spanning aanleiding kan geven tot een gewapend conflict tussen de beide lan den. Op een eventuele conferentie over de ze kwestie ,dient echter te worden uit gegaan van het standpunt dat de V.S. en Groot-Brittanië vast van plan zijn, de A-z6ne van Triest aan Italië over te dragen. Noch Amerika noch Engeland zijn voornemens hun houding inzake Triest te wijzigen. Men is echter wel be reid het terugtrekken van de geallieer de troepen te laten verlopen over een langer tijdsbestek dan aanvankelijk de bedoeling was, teneinde onnodig bloed vergieten te voorkomen. Tot op heden is echter zowel het Ita liaanse als het Joego-Slavische antwoord uitgebleven. Ten Noorden van Triest evenwel staan de legers tegenover elkaar binnen een front van 145 kilometer. De burgers, die langs de Joego-Slavische grens wonen, zijn mede in de verdediging van het ge bied betrokken. Men wacht de beslissing van de regeringen te Rome en te Bel grado af, en wee, als deze beslissing ne gatief zal zijn! Korea De ministers hebben verder besloten dat inzake Korea een Vijf-mogendheden- conferentie moet worden gehouden, waaraan ook de Sowjet-Unie een Com munistisch China kunnen deelnemen, welke conferentie zich zal uitstrekken over de algemene vraagstukken en spanningen in het verre Oosten. Dit in plaats van een uitgebreide politieke bij eenkomst, die de Koreaanse wapenstil standsovereenkomst voorschrijft. Dit voorstel een Vijf-landen-confe- rentie met Noord- en Zuid-Korea zal waars^ijnlijk ter sprake worden ge bracht op de besprekingen tussen Ame rika en Rood-China, die op 26 October (Zie vervolg pag. 2 Ie kolom) Over de catastrophe die ons eiland Goeree-Overflakkee op 1 Febr. j.l. trof, zal een speciaal rampboek verschijnen, met foto-reportages van de ravages in elk dorp, de verwoesting van de dijken, luchtfoto's van de overstroming enz. Dit wordt een zeer gedocumenteerd werk over de ramp, met bijdragen van ver schillende deskundigen, gegevens van de Waterstaat over dijkdichting, rapporten over zoutgehaltes in de polders enz. De uitgave wordt verzorgd door een commissie van redactie van het Weten schappelijk Genootschap, de foto-redac tieleden zijn de heren J. Boomsma en dhr G. van Eek te Middelhamis. De uitgave, die over 3 maanden, in Januari 1953 gereed zal zijn verschijnt in twee edities. De goedkope editie zal 5.75 kosten; de luxe uitgave op pracht papier in linnen band met goudstempel 10.per exemplaar. Ieder zal dit mooie boek als een blij vende herinnering aan dit schrikkelijke gebeuren, wallen bezitten. Het zal bo vendien een pracht geschenk zijn, om cadeau te geven aan de mensen bij wie men tijdens de rampdagen is geëvacu eerd geweest. Men zie de inliggende folder in ons blad. Om zeker te zijn het boek in bezit te krijgen, bestelle men nu reeds. Schrijf een briefkaart aan Boekhandel Gebrs. de Waal te Middelhamis die er voor zorgen zal, dat het direct na verschijning in uw bezit komt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1