Gemeenteraad Sommelsdijk WM 5 Bouw van Bad kuis werd Lier ook goedgekeurd SuDsidie werd verstrekt voor de restauratie Orgel Ned. Herv. Kerk H.H. DE SLUIKER Plaatse Huiswerk en catechisatie Noorse woningen voor rampgebied 50'jarig ^i,uwelyk Stand der werkeloosheid *^raagt en draagt GLADDE RINGEN Volgend jaar nieuwe dijk aan N.O.-zijde van Overflakkee VEKVOLGVBEHAAL r- Biz. 2 „B I li A N D H N-N 1 B U W S" Woensdag 21 October ijj. yyoensdag 21 v^n de Scho^ (jelharnis te Daartoe nei vergadering paar art. ygo-eling geen reding hebbei p Voorne en „feenscliappeli vormen. pe Schoolai jianiis kan de eenvoudig wij J le lid, in d dat daarin all ree Overfls| Dit besluit ge art. 2.3 der ling te geschi tenminste 2/3 ten gemeentei Teneinde te gemeenschapp ari 195'! in w< „en wij U ver besluit in uw Je willen behi van uw beslu B. en W. o-ezamenlijk harnis, Dirk sant. Stellend Stad aan 't oude Tonge, Hicuw-IIelvoe hoorn, yierpo je^ te besluite lijke regeling schooltoezicht voege te wij2 wordt gelezen „De gemeei naelsdijk, ©ir] sant. Stellend Stad aan 't oude Tonge, plaat vonne: schoolartsendi Een en and rayon voor is in verband dat bezocht i rayon gelege: verkeersvertai- Overflakkee efficiënte wei gemeenten A vliet, Heenvli sluis, Nieuw Oostvoorne, C kenisse, Vier) tevval oïïi de, ten een geni. sendienst te Hiermee gi Wijziging b het verstrekk dragen voor 8 woningen d ging „Sommc B. en W. c nu maar cone zijn omtrtent 8 woningen, ploitatie het hesluit van 1 nen van voor^ voor met dez niing te bren In verbanc \V. de Raad 10 Juni 1952 te brengen: 1. het gror van 6764.1! 2. liet bouv van 67262.- 3. het rent teiten van de laagd van i\ 4. cle aan do Woningbc jaarlijkse bijc a. het exp hoogd van ning; b. de gronc 137.89 tot c. het rent Werd voor Dan sluitin UIX DE KERKELIJKE PERS In „Enigheid des Geloofs" vonden we een aardig stukje onder de rubriek „In- en Uitvallen", waar het huiswerk en de catechisatie onder de loupe wordt geno men. X. IJ. Z. schrijft daarover als volgt Overal zijn nu de catechisaties wel weer begonnen. Misschien zijn er nog dorpen, die daarmee wachten tot na de dankstond voor het gewas, maar over het algemeen gaan na een paar maandenj zomervacantie de deuren van het cate chisatielokaal al in September weer open. Maar ook de scholen zijn weer begon nen. En daarmee ook het huiswerk; en is het probleem van het huiswerk weer acuut geworden in de gezinnen en in het kerkelijk leven. De jongens en meisjes van de middel bare scholen hebben 's avonds zó veel huiswerk, dat ze absoluut geen tijd heb ben volgens hun zeggen om naar de catechisatie te gaan. Om nog maar niet te spreken van de jeugdverenigin gen. En vele ouders, vooral zij, die hoog opzien tegen hun knappe, studerende kinderen, geven hen gelijk. Soms met enig schudden van het hoofd en zorgen in het hart. Gelukkig zijn er ook nog andere ge zinnen, waar de catechisatie boven de school wordt gesteld. Anders zouden we de tent wel helemaal kunnen sluiten. In verschillende delen van ons land wordt de M.U.L.O.-school of de Middel bare school door haast alle kinderen der gemeenten bezocht. In vergeef mij de niet gelukkige uitdrukking „intellectuele gezinnen" wordt het huiswerkprobleem tot zijn proporties teruggebracht. Men is daar veel meer op studie inge steld en valt er niet zo licht van achter over, als de kinderen het een en ander moeten leren. De moeilijkheid zit 'em trouwens niet zozeer in het huiswerk, als wel in de vele pretjes, die er aan ver schillende scholen verbonden zijn: Ping- pongclubje, klasse-avondjes, schaakwed strijden, athletiekoefeningen, filmvoor stellingen, muziekdemonstraties enz. enz. Wie daarlDij het onderste uit de kan wil hebben en ook nog voor zijn lessen zich prepareren moet, komt zeker tijd te kort En dan schiet natuurlijk het catechisa tie-uur van de kerk er bij in. Er gaan te veel kinderen studeren. Ook een massa, die een paar jaar na hun eindexamen het meeste weer ver geten zullen zijn. 't Ging hun ook niet om die studie. Daarvoor was maar een bedroefd beetje interesse aanwezig. Maar 't ging om het diploma. Velen zijn ook niet geschikt, niet capabel voor de studie. Ze kunnen het nèt niet aan. Ze moeten zich ontzaglijk-inspannen om een vijfje te halen. Wat een afbeulerij en slavernij. De ouders liggen krom om de dwaze bijlessen te betalen aan de leraren, die de domme jongens er door heen moeten slepen. Ze gaan te laat naar bed en zitten in de klas te suffen. Allemaal vanwege het huiswerk en de bijlessen. Het zou voor het hele middelbare on derwijs een opluchting zijn. als het on geveer de helft van zijn leerlingen kwijt was. Nu zitten de klassen vol met jongens en meisjes, die niet studeren kunnen of die niet studeren willen maar die moeten. Ik heb in mijn leven de regel gevolgd, dat er geen bijlessen gegeven werden. Als ze het niet zonder die bijlessen af- konden, hadden ze blijkbaar niet vol doende hersen,en. En wie zitten bleef, ging van school af. Het is geen schande, als men niet stu deren kan! Er zijn andere mogelijkhe den genoeg. Helaas heeft die stomme diploma-cultus veel te veel aanhang.' Af goderij Wie dat éne uur catechetisch onder wijs in de week niet volgen kan, omdat hij anders niet klaar kan komen met zijn huiswerk, is zeker voor studeren onge schikt. Dat wordt dan toch niets. Laten we toch de proporties niet uit het oog verliezen. Anders verliest het leven alle stijl." Het Noorse Roode Kruis heeft aan het Nederlandse Roode Kruis nog 25 montagewoningen aangeboden voor de slachtoffers van de watersnood. Van de 200 huizen, die het Noorse Roode Kruis enige maanden geleden reeds heeft toegezegd, zijn er inmiddels 61 aangekomen, t.w. 18 in Zuid-Beijer- land, 9 in Goudswaard, 6 in Stellendam, 6 in Klundert, 16 in Nieuw Vossemeer en 6 in Ze\'enbergen. De waarde van dit geschenk aan huizen bedraagt thans on geveer 2.700.000 gulden. Wanneer een echtpaar 50 jaar gehuwd is en de familie ons de foto toezend, zullen wij die gaar ne in ons blad opnemen. „Eilanden-nieuws" is het fami lieblad voor GoereeOverflakkee, onze lezers leven gaarne met der gelijke gebeurtenissen mee. ARBEIDSBUREAU MIDDELHARNIS De stand der werkloosheid was vol gens gegevens van het Arbeidsbureau te Middelharnis voor het eiland Goeree Overflakkee per 17 October 1953 als volgt: Ingeschreven mannelijke werkzoeken den 32 (per 10 October 1953 31), waar van 24 (24) werkloos en 8 (7) werk zaam in Gemeentelijke werkvoorzienings objecten. Ingeschreven vrouwelijk arbeidskrach ten 30 (20), waarvan 7 (4) werkenden. Oevraagd worden ca.: Rotterdam voor Rijnvaart, jeugdige personen van 15 t.m. 17 jaar, voor op leiding matroos. Lisse voor een Lak- en verffabriek jeugdigen van 15 t.m. 17 jaar met di ploma D.A.S. schilderen, voor opleiding tot kleurmaker. Vergoeding penslonkos- ten. Slikkerveer - scheepswerven: onge schoolden voor opleiding van een der beroepen in de scheepsbouw. Te zijner tijd woningen beschikbaar. Diverse gemeenten: agenten van po litie. U.S.A. (Californië)Boerengezinnen, met ervaring ia intensieve land- en tuin bouw, teelt van groenten, eventueel bloe men en zaden, voorts in staat koelen te melken. Engeland: ongeschoolden. Taak ploeg- arbeiei in het nathuis ener looierij. Leef tijd 2230 jaar, ongehuwd. Frankrijk: een pachter voor een land bouwbedrijf (20 a 25 ha cultuurgrond). Luxemburg: landarbeiders voor ge mengde bedrijven. Nieuw Zeeland: arbeiders, gehuwd of ongehuwd, voor de fabricage van vis netten en het prepareren van canvas- doeken en tenten. Zuid-Afrilia: Opzichters voor de goud mijnen (ongehuwden 1825 jaar). Spreekuur Beroepskeuze-adviseur van het Arbeidsbureau, iedere Ie Donderdag van de maand, van 13 tot 14 uur. MET LEVENSLANGE schrlfteiake fabrieksgarantie. De besturen van verscheidene aan elkaar grenzenden polders, gelegen aan de dijken ten Noord-Oosten van Oolt- gensplaat, hebben in hun laatst gehou den vergaderingen enkele plannen tot vernieuwing en herstel van dijken in behandeling genomen. Dit uitgebreide plan omvat de waterkerende dijk van Sluishaven tot aan de Redoute welke in zijn geheel zal worden versterkt. Van de Redoute al tot bij het ,,Fort Prins Prederik" zal, vlak langs het Volkerak, een nieuwe dijk worden aangelegd over de kade van de aldaar liggende gorzen. De bestaande dijk, meer landwaarts, zal dan verdwijnen. In de haven zal een keersluis worden gebouwd, vanwaar een nieuwe dijk verbinding geeft met de Rietveldse kade, die tot aan „De Ezel" ook in zijn geheel zal worden verhoogd en worden versterkt. Zo mogelijk zal in het aanstaande voorjaar met de uitvoe ring van dit werk v/orden begonnen. Ter beveiliging is de op vele plaatsen gehavende dijk langs de „Grote Adria- na Polder" (lopende van Sluishaven tot aan de Redoute)' voorlopig hersteld. De ze dijk is van groot belang voor de be scherming van Ooltgensplaat, vooral nu de Hooidijk is weggegraven. De Hooi- dijk deed anders als slaperdijk dienst. In de paats hiervan is de Spuidijk, dicht achter het dorp gelegen, verhoogd en verbreed en is nu tot slaperdijk gewor den. De gemeenteraad van Sommelsdijk kwam Donderdagavond 15 October bij een. Afwezig was dhr Langbroek. Er was een tamelijk agenda, het bleken echter meest hamerstukken te zijn. Het belangrijkste was de goedkeuring tot de bouw van een Badhuis, wat zonder slag of stoot werd aangenomen. Het was een vergadering met weinig discussie. De voorz. burgemeester D. Rijnders opende met g-ebed. Notulen werden vast gesteld. Ingekomen stukken: Een circulaire van de Bond van Mo bilisatie-invaliden en van hunne nabe staanden en de Stichting ,,De Neder— landsche Soldaat" te Drachten, d.d. Sep tember 1953, waarin zij het terzake van hun subsidie-aanvrag verschenen rond schrijven van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake Maatschappe lijk Hulpbetoon voor Nederland te Am sterdam, d.d. 1 September 1953, trach ten te weerleggen. Een bericht van het Gemeentebestuur van Middelharnis, d.d. 24 September 1.1. nr. 3843, waarbij wordt medegedeeld dat De Raad dier gemeente ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van de heer J. Vroegindeweij, tot lid van het algemeen bestuur van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree Overflakkee heeft benoemd de heer P. de Jong, Wethouder. Berichten van de heren J. Koevoets, G. Breur en H. van Lente, dat zij hun herbenoeming als lid van de Woonruim te-commissie aannemeen. Goedgekeurd raadsbesluit betreffende aankoop grond van en grondruil met Ir J. B. Mijs in verband met doorbraak Koninginnelaan naar Langeweg. Goedgekeurd raadsbesluit tot aankoop van het pand aan de West-Krakeel- straat, genaamd de Menistenkerk. Idem betreffende verhuring van het woonhuis aan de Kerkstraat nr. 6. Idem betreffende verhuring van het perceel. Sectie B nr. 3043. Idem tot verlaging van de huurprijs van het perceel tuingrond, Sectie B nr. 3057 aan de Molenlaan. Bericht van Ged. Staten, dat zij het besluit van de Raad, d.d. 24 September 1.1., houdende wijziging van het regle ment van orde voor de vergaderingen, voor kennisgeving hebben aangenomen. Rapport van het Centraal Bureau voor verificatie en financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Ge meenten te 's-Gravenhage, betreffende de controle van kas en boeken van de gemeente-ontvanger in het 3e kwartal 1953. Al deze stukken werden voor kennis geving aangenomen. Begroting Burgerlijk Armbestuur voor 1953. B. en W. delen de Raad mede, dat het College van Regenten van het Burger lijk Armbestuur ter goedkeuring aan de Raad heeft ingezonden de begroting der Instelling voor het jaar 1953. Deze begroting is voor onderzoek en advies in handen gesteld van de Raads commissie, bestaande uit de heren K. Grootenboer, A. Peekstok en J. P. C. van Zielst. Opgemerkt werd, dat de heer Groo tenboer intussen regent is geworden, dus in feite niet meer in deze commissie thuishoorde. Begroting N.V. Electriciteits-Maat- schappy Goeree-Overflakkee 1953-'54. In de vergadering van de Raad van 24 September 1953 is de behandeling van de Begroting der N.V. Electriciteits Maatschappij GoereeOverflakkee voor 1953-'54 aangehouden. De begroting is op 31 Augustus 1953 door Commissarissen der N.V. toegezon den ter goedkeuring door de Raad, zulks ingevolge artikel 32 der Statuten. Thans hebben B. en W. de begroting in handen gesteld van de betreffende Raadscommissie bestaande uit de heren K. Grootenboer, A. Peekstok en J. P. C. van Zielst, voor onderzoek en advies. Bekening van de Keuringsdienst van vee en vlees voor de gemeenten Middel harnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet over 1952. B. en W. delen de Raad mede, dat van het Gemeentebestuur van Middel harnis is ontvangen de rekening van de Keuringsdienst van vee en vlees voor de gemeenten Middelharnis, Sommelsdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haring vliet over het jaar 1952. De rekening is voor onderzoek in handen gesteld van de Raadscommissie bestaande uit de heren K. Grootenboer, L. van Nimwegen, A. Knape en J. P. C. van Zielst. Volgens artikel 8 van de gemeen schappelijke regeling kan de Raad op merkingen omtrent de rekening indienen bij Gedeputeerde Staten via het gemeen tebestuur van Middelharnis. Voorlopige vaststelling bedrag der uitgaven voor het openbaar gewoon la ger onderwijs, het beschikbaar gestelde bedrag en| het bedrag der overschrijving over 1952, de totalen van deze bedra gen over de jaren 1948 t.m. 1952 en het bedrag per leerling der overschrijding. Goedgevonden werd voor het bedrag der uitgaven van het openbaar gewoon lager onderwijs over 1952 te bepalen op 7.378.26, het beschikbaar gestelde over dat jaar op 6.166,72 en de over schrijding op 1.211.54, de totalen van deze 3 bedragen over de jaren 1948 t.m. 1952 respectievelijk op 25.411.39, 20.815.65 en 4.595.74 en het bedrag per leerling der overschrijding op 23.42 Vergoeding exploitatie-kosten bijzon.- der gewoon lager onderwijs over 1952. Eveneens werd goedgevonden de ver goeding van de exploitatie-kosten van de school met den Bijbel, alhier, over 1952 overeenkomstig artikel 103, 2e lid der lager-onderwijswet 1920 vast te stel len op 176 1/3 X 30.3218 of 5.408.51, het bedrag der voor vergoeding in aan merking komende uitgaven over dat jaar op 5.418.en het verschil op 9.49. Vergoeding vakonderwijs 1952. De vergoeding voor het vakonderwijs in de nuttige handwerken voor de School met den Bijbel alhier, over 1952 over eenkomstig artikel' 101 bis der Lager onderwijswet 1920 werd vastgesteld op' 759.36. Voorschot exploitatie-vergoeding school met den Bijbel 1953. Aan het Bestuur der Vereniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Sommelsdijk werd overeertkomstig haar verzoek een voorschot verleend op de vergoeding in gevolge artikel 101 der lager-onderwijs wet 1920 over 1953 ten behoeve van de exploitatie-uitgaven. Het voorschot werd bepaald op het gemiddeld aantal leerlingen der school over 1952, vermenigvuldigd met het voor 1953 beschikbaar gestelde bedrag per leerling ten behoeve van het open baar gewoon lager onderwijs of op 178 1/3 X 27.11065 4.834.73. Benoeming onderwijzeres aan de Open bare Lagere School alhier. B. en W. deelden de Raad mede, dat als gevolg van het aan de heer G. van der Velde verleende ontslag per 1 No vember a.s. een vacature ontstaat aan de Openbare Lagere School. Het Hoofd der School zou deze vaca- HAZiT« •(ODEN* £N STAALWARENFABRIEK £N TE ZEVENBERGEN ture gaarne zien vervuld door een on derwijzeres. Op de oproeping voor sollicitanten is slechts één sollicitante ingekomen, te weten Mej. A. Sieders te Hoogeveen. De omtrent haar ingewonnen inlich tingen zijn goed. Het Hoofd der school heeft sollicitan te bezocht en een goede indruk om trent haar verkregen. B. en W. stelden zich in verbinding met de Inspecteur van het Lager onder wijs te Brielle omtrent haar benoeming in vaste dienst. In afwachting van de resultaten van dit overleg stelden B. en W. de Raad voor om mej. Sieders te benoemen tot onderwijzeres aan de openbare lagere school in vaste dienst zo mogelijk met ingang van 1 November a.s. Mej. Sieders werd m.a.s. benoemd. Subsidiëring restauratieplan van het orgel der Ned. Hervormde Kerk alliier. Bij brief van 28 Juli 1.1. verzocht de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente alhier, om subsidie in het restauratie plan van het orgel der Ned. Hervormde Gemeente. Een restauratieplan werd overgelegd. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft zich bij be schikking van 7 JuU 1953, Afd. O.K.N, nr. 341406, bereid verklaard om in de restauratiekosten, welke op 9.660. worden begroot, een Rijkssubsidie te verlenen van 30% met een maximum van 2.898. De Ged. Staten dezer provincie delen mede, dat aan de Provincie eveneens om subsidie is gevraagd. Er is echter nog geen beschikking op het verzoek geno men. De Directie van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg te 's-Gi'avenhage deelt bij brief van 26 September 1.1. me de, dat het orgel in de Ned. Hervormde Kerk dezer gem.eente als een monument wordt beschouwd. Het komt voor op de lijst van orgels samengesteld door de Rijkscommissie van advies voor kerkor- gels. B. en W. zijn van mening, dat het op de weg der gemeente ligt om het res tauratieplan der Kerkvoogdij te steunen. Zij stelden dan ook de Raad voor ter zake een subsidie toe te kennen van 15% der kosten met een, maximum van 1.449.Aan de subsidiëring dienen dezelfde voorwaarden te worden verbon den als het Rijk aan haar subsidie ge daan heeft. De subsidie ware voorts te brengen ten laste van de genaeente-be- grotlng 1954. Werd z.h.s. goedgevonden. Intrekking raadsbesluit, d.d. 34 Sep tember 195S, tot beschikbaarstelling van gelden voor verbetering van het riole ringsstelsel van de woningen Koningin nelaan en A. J. de Graaffstraat. B. en W. delen de Raad mede, dat het besluit van 24 September j.l. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor verbetering van het rioleringsstelsel van de woningen Koninginnelaan en A. J. de Graaffstraat niet voor uitvoering vat baar blijkt. De toezichthoudende instanties staan op het standpunt, dat dergelijke voor zieningen behoren te worden betaald uit de voor deze complexen door de Wo ningbouwvereniging gevormde risico-re serves. B. en W. stelden de Raad voor ge noemd besluit in te trekken. De heer Blok vond het vreemd dat nu wel mocht worden geleend uit de re serves. Het was maar een omzetting; het werk werd toch uitgevoerd. De voorz. was dit met Blok eens. Het was een vicieuze cirkel. Men, wil het ad ministratief zo hebben zei spr., alles wat de Woningbouwvereniging te kort heeft moet de gemeente toch bijpassen. Enige wijzigingen in de begrotingen 1952 en 1953 werden aangebracht en goedgevonden. Inrichten Jeugdgebouw. Het jeugdgebouw aan het Zandpad na dert zijn voltooiing. Reeds geruime tijd is men in overleg met het Gemeentebestuur van Middel harnis en het Bestuur van de Stichting voor Maatschappelijk Werk over de in richting van het gebouw. Thans staat vast, dat een belangrijk deel van de inrichting' ontvangen zal worden uit geschenken van industriële ondernemingen enz. Deze schenkingen worden eerst defi nitief, wanneer er een beslissing geno men is over het al dan niet toekennen, van de bekende belasting-faciliteiten voor deze schenkingen. Het laat zich aanzien, dat deze faci liteiten verleend zullen worden. Nu het gebouw bijna gereed is, moet de verwarming aangebracht v/orden. De kosten van het aanbrengen van deze verwarming zijn niet begrepen in schenking van het gebouw. Dekkjj hiervan zal op andere wijze gevondeS moeten worden. Indien de beslissing betreffende de be lasting-faoihteiten gunstig uitvalt, verwacht worden, dat ook deze ko.stej voor een belangrijk deel uit giften jjj. streden kunnen worden. Op deze beslissing kan echter xi\u gewacht worden. Het gebouw moet zo spoedig mogeiij], in elk geval voor 1 Januari e.k. in .r^ bruik worden genomen. De meest doelmatige verwarming 231 de gasvoorverwarming zijn. De kost™ van het aanbrengen van de nodige ip. stallatie zullen 4.000.bedragen. B. en W. stelden voor dit bedrag ij gemeente Mid. Zij. samenwerking met de delharnis besclükbaar te stellen. Te ner tijd kan dan eventueel verreltenin' met uit giften verkregen gelden plaats vinden. Voor de inrichting van het jeugdgj. bouw is bij deze gemeente een reserve aanwezig van 6.800.Uit deze re. serve zal het aandeel van deze gemeente in bovenvermelde 4.000.besti'eden worden. De heer Blok vroeg naar de beheers. vorm waarop de voorz. uiteenzette dat de Stichting Maatsch. Werk het zon exploiteren. Het Rijk draagt 30% bij. De vooi-z. deed mededeling dat ei' eej bijdrage was ontvangen van de Zaanse Industrie, plus nog een bedrag van 2 a 3.000.waarmee men een heel eind kwam. Het voorstel v/erd z.h.s. aangenomen. Bouw badhuis. De voorbereiding voor de bouw van een badhuis ten behoeve van de gemeen. ten Middelharnis en Sommelsdijk, is thans zover gevorderd, dat B. en W. ij staat was een uitgewerkt plan aan te bieden. Het is de bedoeling om het badhuis in samenwerking met de gemeente Mid. delharnis te bouwen. De kosten van de bouw en van de jaarlijkse tekorten zul len in verhouding tot de invi/onertallen over beide gemeenten omgeslagen wor den. Voor het maken der plannen hebben de colleges van B. en W. zich gewend tot het Ingenieursbureau Eksteen te Bilthoven. Onder directie van dit bureau zijn reeds verschillende badhuizen in ons land gebouwd. Het bureau heeft daar door op dit gebied de nodige ervaring verkregen. In het gebouw zullen 32 cabines ko men, waarvan er twee voor het nemen van een kuipbad ingericht zijn. Bedoeling is dat het badhuis gebouwd wordt aan de Juliana van Stolberglaan achter het gebouw van de Veiling. Het bestuur van de Veiling is bereid de be nodigde grond aan de gemeente in eigen dom over te doen. Het is de bedoeling om het plantsoen voor de U.L.O. School uit te breiden tot voor en naast het badhuis. De kosten van bouw en inrichting zul len naar raming bedragen 70.000.-. Van dit bedrag heeft 50.000.— betreli- king op de bouw en 20.000.op de inrichting. De jaarlijkse exploitatie zal waarschijn lijk niet sluiten. Er zal een jaarlijks ge raamd tekort zijn van 4895.Dit te kort lijkt B- en W. tot het belang dat gediend wordt, aanvaardbaar. Omtrent de beheersvorm wordt no; overleg gepleegd met het gemeentebe stuur van Middelharnis. Zodra dit be ëindigd is, zullen hieromtrent de nodige voorstellen worden gedaan. Voorgesteld werd: 1. in samenwerking met de gemeente Middelharnis over te gaan tot de bouw van een badhuis op de plaats ais op bij gevoegde tekening is aangegeven. 2. voor de bouw gezamenlijk met Mid delharnis een bedrag beschikbaar te stellen van 70.000.-^. Van dit bedrag zal dus 37/87 deel ten laste van deze gemeente komen. De heer Knape vroeg naar voorstel len voor de zwemmende jeugd, waarop de voorz. zei, dat er vóór 15 Nov. plan nen gereed zouden zijn. De heer Knape informeerde of nu volgens bestek zou worden afgev/erkt. De speelweide b.v., daar was nooit iets van gekomen. De voorz.; Als de Jeugdleider terug komt, zal hij zich aan deze taak wijden. De heer Blok had wel enig bezwaar tegen de plaats waar het badhuis Itwain omdat het nogal ver was, maar een he- tere plaats bleek moeilijk te viiiden. Het voorstel werd z.h.s. goedgekeurd. Wijziging gomeenscliappelijke rege- s- ling van do ScUoolartsendienst K!'"? Middelharnis. B. eni W. deelden de Raad mede, dat zij van de Commissie Schoolartsendienst in de kring Middelharnis onder dagtelic- ning van 10 October 1.1. het volgende schrijven hebben ontvangen; ,,In verband met de reorganisatie van de districts-schoolartsendienst op de i Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn. (7). Dit hutje, verborgen in de duinen, is het hoofdkwartier van Roelof Knijp de aanvoerder der sluikers in deze contreien. Achter de schermen werken er anderen, als Piet van Melle en de kastelein Zoethout. Het eigenlijke werk geschiedt door de ruwe bonken. En van hen is Roelof Knijp de aanvoerder, ter wijl Stompe Teun" als onderaanvoer der fungeert. Zonder een woord te zeggen zitten beiden te wachten op een derde man, die weldra binnenkomt; een jonge man van een dertig jaar; stevig gebouwd, met een open, maar droefgeestig gelaat; donkerblond haar en blauwe ogen: een korte, gekrulde ringbaard, onder de kin echter weggeschoren. ,,We zitten al ik weet niet hoe lang op jou te wachten", bromt Stompe Teun", die duidelijk blijk geeft, dat hij niet bepaald een vriend is van deze der de man. „Dat julhe vroeg zijn, kan ik niet hel pen. Ik meen precies op de tijd te zijn, die Knijp heeft opgegeven", antwoordt Frits Zijier. „Al goed; al goed; het doet er ook weinig toe", meent de aanvoerder. ,We hebben de tijd. Er moet alleen een nieuwe afspraak gemaakt worden en ook wat geld verdeeld." De ogen van Stompe Teun" schitte ren van begeren, als hij de laatste woor den verneemt. Prits Zijier neemt de me dedeling blijkbaar voor kennisgeving aan. Hij zegt niets. En wacht af. Een zestal weken nadat de Franse autoriteiten hem van ,,Overduin" heb ben verjaagd, het vorige jaar en hij Is gaan huizen in de armzalige woning, heeft hij gepraat met Piet van Melle, die heeft gearrangeerd, dat de vroege re boer van ,,Overduin" daadwerkelijk aan het smokkelwerk is gaan deelne men. Zijn wrok tegen de Fransen was zo diep, dat liij m.eejide niet beter te kun nen doen dan niet een handlanger van de sluikers te blijven, maar zelf sluiker te worden. Smeekbeden van Hanna heb ben niet gebaat, hoe zeer hij ook van haar houdt. De gelden en goederen, die hem zo onrechtvaardig ontnomen zijn, wenste hij weer terug te krijgen, ge leidelijk. Dat kan alleen door de Fransen dwars te zitten met de sluikhandel, waarbij grof geld werd verdiend. Zo brutaal, als de beul, zijn de slui kers van Cadzand; tot en mét onver schrokken: twee maanden nadat de wa ren in de kelder van „Overduin" zijn ontdekt, wat zulke droeve gevolgen voor de eigenaar had, zijn ze weer rus tig aan het werk gegaan. In de buurt van de Hille verscheen weer een koop- vaarder, die rustig gelost werd, terwijl de waren werden opgeborgen inde kelder van het, op Frans bevel, half ge sloopte Overduin"! Want Frits Zijier, nu lid van de bende, had en heeft nog steeds de sleutel van de kelder. Blijk baar kwam het in de gedachten van de Franse douane, niet op, ook maar te vermoeden, dat de sluikers nog wel eens gebruik er van konden maken. Er was immers een duidelijk voorbeeld gesteld? De kerels gingen rustig verder. Sinds de noodlottige dag, waarop de Fransen de waren in de kelder van .Overduin" ontdekten, heeft Frits al driemaal daad werkelijk meegewerkt om een Engelse of Hollandse koopvaarder leeg te halen, al is het met een hart vol weemoed, dat hij zijn vroegere erf betreedt en de halve ruïne' van de ouderlijke hoeve, waar sinds tientallen van jaren de Zij- Iers hebben gewoond: „Nou, vertel op", maant „Stompe Teun". ,,Kalm aan, Teuntje. ,,Je komt wel aan de beurt, hoor. We hebben nog alle tijd. Jongens, luistert." Hoewel het volmaakt overbodig is, want er is in dit onherbergzame oord geen levend wezen te bekennen, en ze ker niet in het holst van de nacht, dempt de aanvoerder zijn stem, als hij vervolgt: ,,In de'loop van de vol gende week kunnen we het „Zeepaard" verwachten. Ze hebben uit Ostende be richt ontvangen, dat het schip gister gepraald is. Al onze luidjes moeten ge waarschuwd worden. Dinsdag om half twee hier verzamelen. De maan gaat zo wat om half twee onder. Bij gunstig weer kan de sloep vóór daglicht een keer of drie, vier van en naar het schip gaan en een aardige voorraad aan wal brengen. De kelder van „Overduin" moet weer vol. Zijier. „Ja", zegt deze met enige moeite, ,,voor deze ene keer geef ik de sleutel nog af en kun je van de kelder gebruik maken. Maar het is de laatste maal. Ik krijg er genoeg van. Ik hou er van op. Ik onttrek mij aan de Vereniging en wil voor het vervolg niet langer meer als lid worden aangemerkt. Deze han delingen zijn toch met mijn geweten in strijd." ,,Wel hier en daar" Stompe Teun" stoot een vloek uit ,,daar v/ordt de kerel opeens vroom. Wat is dat voor een gewauwel: ,,in strijd met mijn gewe ten" Wie van de echte sluikers, die die naam verdient, houdt er zo'n ding op na? Doe als wij, schud het ding van je af; dan eerst leef je vrij en blij. Je bent een echte kniesoor. Ben jij een jon ge kerel?!" „Kalm aan, Teun. En niet zo luid alsjeblieft. Moeten de lui in Cadzand je horen? Het loopt wel wat los met onze Frits. Ik denk, dat hij weer een zwaarmoedige bui heeft, zoals wel eens meer gebeurt. Bij het werk is hij, even goed als ieder ander, een held. Kijk eens even in het hoekje, Teun. Er zal nog wel iets zijn, dat naar brandewijn riekt. Geen betei" middel in de wereld om droefgeestigheid te verbannen dan een teugje van dat lekkere goedje. Ik heb er zelf ook wat behoefte aan." „Doe voor mij geen moeite. Knijp. Door niets ter wereld laat ik mij van mijn voornemen afbrengen. Het is vol gende week de laatste maal, dat ik aan dit gevaarlijke werk mee doe." Nu gaat ook de aanvoerder zijn goed moedigheid verliezen. ,,Zeg, welke grillen heb je nu in je hoofd gehaald? Wat is dat voor flau we praat? Begrijp je dan niet, dat de Vereniging jou niet loslaten kan en ook niet wil? Je hebt toch zeker de eed van trouw jegens de club afgelegd? Wat komt daar dan van terecht? Allemaal grillen, jo, die je maar gauw uit je hoofd moet zetten. Je onttrekken gaat nu eenmaal niet. Dan had je er maar niet aan moeten beginnen. Kom, Teun, schenk eens in. Leve de vrijheid, dood aan de tyrannic! Dat is onze leus". ,,Voor mij niet Teun. Ik drink deze keer niet mee. Het is en blijft zoals ik zeg, Roelof of Knijp: het zal de laatste maal zijn." ,,En denk je dan", barst „Stompe Teun" los, veel te luid dan wel dienstig is, dat we dat zo maar zullen toelaten. Wie zal de kinderachtige reden van dat „om des gewetens wille" geloven 1 l\i- len de anderen, en ik geef ze gelijk, n'^' denken aan iets anders, aan verraa» bijvoorbeeld En geloof je niet, dat ze dan de blauwe boon klaar hebben, je onschadelijk te maken?" Bij deze woorden stuift Frits Zijle'- overigens de goedmoedigheid zelf, toont, wie je zelf bent, laffe kerel! „Jullie verraden! Dat vermociJeB heb' ik daartoe reden gegeven en G» bewBXe mij er voor, dat ik jullie en zaak zou verraden! Heb ik daar aanWj ding toe g"egeven? Heb ik niet zwaarste offer van de hele Verenigi"» gebracht? Als ik jullie namen noeind, toen, zat ik nu nog op had ge- ,Ovei'- of i" duin". Neem je woorden teru; bent een laffe vent!" ,,Tut, tut. Stil, mannen.' En Teun J« moet zwijgen. Je beledigt Frits. verraadt ons nooit. Laat hem eens et betijen. Hij zal zich nog v/el 4^''''"^,; bedenken eer hij zich aan onze z onttrekt. Nou ja, Zijier, er is n^ituur^j^j een weinig gevaar aan verbonden, weten we allemaal. Maar ons W'^^jj,, vert je toch een aardig vooi'deel op, ik zeggen." (Wordt ver ..volg'd) Er wordtl bruik gen reclame, len wij zorgen, copy en binnen h^ Wilt U nippertje Zendt s.' uiterlijk -- „Tabitha-I op de verkoJ deren door I de Kleutersd Zoals gezegJ ^'ngen, en Schreven in I aatste gratj Kleinigheid ;»ee deze a ken! J^IEUWE l^KACH'r eJ '^e leden '■etariepersoJ aan dl ■«eentebestul gemeente vj °<^tuig-en. I Het gezeJ ontvangen d "het kade^ '''«■kt heeftj Burgemeel -^f koffie iJ f aarde hieil ,\an Leiden! t" daarna ï^eegeleefd 1 ^«'<ien heeii ''°w de mol

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2