r KLEINE ONRUST Herverkaveling in Ontwerp besluii ioi wijziging van hei reglenneni Waterschap Dijkring Flakkee losgekomen ft Jaargang CHE. WEEKBLAD OP GEREFOKMEEKDE GRONDSLAG VOOE DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN EEH rdominé's- 40-iarig bestaan J.V. „De Zaaier" te Dirksiand In het vervolg zullen ook bebouwde eigendommen v/orden belast Een ingrijpende maatregel voor Flakkee Ongeluk met dodelijke afloop te Dirksiand Brand in bloembollen- drogerij te Ooltgensplaat Woensdag 21 October 1953 No. 2247 Bedactiebureau: Pr. HBI-TORIKSTRAAT 14, MIDDELHAKNIS TELEFOON K 1879. - 2017 GIRO 16793Ö POSTBOX 8 Voor advertëntiën uitsluitend Drukkerfl Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL, ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bg contract speciaal tarief. non- lifte- door nu al lekje van ^Iverhaal, [landslief- er wel benl. (10 I Grisnigt liefhebbe- fnd. Vóór ze zich lit ze na lekentenis meisjes |)r G. van -,_ 110 et. spelend /■oor jon- Duyser. tide zusje Ibracht is ■cht zusje leschreven leien. D^ 1de hand van 8-12 hor Riek t pastorie [beentjes- kiepe ver- jetenscliap fcnen, <i'« £uwd om- Ikost. Een laai voor en ouder. 1.30. ■evoerd en (3e cata- in N.V. te een go^d* .bericUtea 3UWS" II. De vorige maal zijn we gebleven bij Je goedkeuring op overdracht van bezit jf gebruik. Alhoevvfel dat eerst bij de toevsrijzing jieer tot uiting komt is het wel van be- lani' nu er reeds op te wijzen dat de Kavels zodanig gevormd moeten worden Jat ze uitv/eg hebben op een openbare land- of waterweg. Dus de erfdienst- Ijaarlieclen van uitweg zullen komen te vervallen. Onderscheiden zakelijke rechten welke op de gronden rusten kunnen worden opgeheven en nader geregeld. Zo gaan liypotheken, welke anders op een grond- stuk rusten, ook bij overgang naar een andere eigenaar, in dit geval met de eigenaar mede naar zijn nieuwe kavel. Wordt een minderwaarde toegekend, dan wordt dat verschil eerst gebruikt om de hypotheekschuld af te lossen of te verminderen. Ook kan de herverkavelingscommis sie een recht van pacht vestigen. De practijk leert dat daarvan een ruim ge- bvuik wordt gemaakt, zodat er veel ver anderingen komen, en de verpachter-van pachter verwisselt en omgekeerd. Dat vindt wel minder plaats met hofsteden, met bedrijven, maar meer met los land. De Grondkamer moet daarin worden gehoord, en het kan zeker goed wer ken als zoveel als mogelijk met de be langhebbenden overleg wordt gepleegd. El' kunnen bezwaren zijn, zowel van de ene als andere zijde. Ook heeft het paats dat diaeoniën de voorkeur, zo niet het alleen recht, toekennen aan de leden van hun gemeenten. De benoeming, van de Herverkave- lingscommissie, van hoeveel belang ook, kan worden voorbij gegaan, omdat zulks airede gedaan is, met meer of minder medewerking van de bevolking. Het is echter wel nodig te melden dat ook dat maar mensen zijn, en dat een zeer grote verantwoordelijkheid op hen rust. Zij zien meer dan een buiten staander, en weest daarom matig met Uw critiek. De eigenaren en gebruikers van grond hebben, dadelijk meer acht te slaan op de bepaling dat zij geen werken aan de grond mogen doen waardoor deze in waarde achteruit gaat, zonder toestem ming van de Corrunissie. Onder „doen", wordt ook hier „laten" begrepen, 't Is wel van belang dat op de handehngen nauwlettend wordt acht gegeven. Er kuimen zoveel ïaken zijn waardoor de grond achteruitgaat, en het komt in de practijk voor dat zulks, min der of meer opzettelijk wordt bewerkt. Een moeilijkheid is hier wel dat, naast de strafbepalingen, ook aftrek kan plaats hebben. Dan zal de eigenaar de dupe worden van de verwaarlozing van de pachter. Het blijkt wel dat het zeer moeilijk is om ook met de belangen van de medemens rekening te houden. Im mers, als de grond wordt verwaarloosd, hetzij door minder gips en meststoffen toe te dienen, hetzij door roofbouw, of wat ook, dan zal de persoon die straks die grond krijgt daarvan de last onder vinden en de schade dragen. Hoe hard dit het ook lijken kan, hier dient scherp tegen te worden opge treden, want anders hebben de brutalen weer wat voor boven de anderen. De wet schaadt hier zeker de goeden niet, maar is gesteld voor de kwaden. Hier ligt een taak voor de agrarische leden van de Commissie; ook wel vooi de plaatselijke commissies als die inge steld worden. Weer een volgende bepaling eist on ze aandacht, want er is gesteld dat de herverkaveling de bevoegdheid heeft om alles op de grond te doen. Br behoeft niet tevoren gevraagd te worden mag dit of dat werk daarop worden gedaan. Het kan daarom voorkomen dat er Werken op de nu gebruikte of de nu in eigendom zijnde gronden worden ge daan, zonder dat er tevoren, iets ook maar van gezegd is. Zulks is wel niet verstandig, maar de wet laat nu een maal die bevoegdheid, en dus hebben de gebruikers en eigenaren er mede te rekenen. Alles kan er op plaats hebben, ook egaliseren, afgraven en specie op ande re percelen brengen enz. Nu is het meestal zo dat die grond toch niet weer wordt teruggekregen, sn dan schrijnt het wat minder. Toch zal het van een verstandig beleid ge- *»gen als er niet maar zonder meer geëgaliseerd wordt. De practische land bouwer heeft ook daar wel zicht in, al moet worden erkend dat er misschien Vooroordelen kunnen zijn, maar dan Moet ook worden erkend dat de persoon Van elders, hoe groot ook zijn kennis is, P^.^3'tselijk nooit zo goed weten kan als zij die gj, opgegroeid zijn. Waakzaamheid is geboden, vooral van hen die geroepen worden leiding te ge- "oor het vormen van nieuwe kavels 13 veel cultuurtechnisch werk nodig en "et IS dan ook geenszins mijn mening dat niets zal moeten plaats hebben, maar K meen toch te moeten manen tot voor- ^ntigheid, en tot het rekening houden de kennis van hen die in de streek wonen en toch ook wel iets van die za- Si> ^^^'^ten. Men kan zo het gevoel "Wbmi alsof gedacht wordt, „wat we- n die domme mensen er nu ,van. Wij oeten 2.e tegen zichzelf in bescherming '«men." Wat dit laatste betekent, kun- n we weten als we maar eens terug denken aan 7940—'45. v.^^°S vermeldende dat vergoedingen zod ii'^t dubbel plaats hebben, herv -v^'^ dje door uitvoering van de verkavelinsf zou p-psphiorlBn r\p an- Uit mededelingen in de kranten en van de Leger Voorlichtings Dienst is ge bleken, dat er in sommige kazerneson rust is ontstaan." Deze oirrust is in de legerplaats Oldebroek, in het kamp^ 't Harde en in de kazerne te Steenwijkers- wold ontstaan naar aanleiding van een nieuwe verlofregeling. De aard van deze onrust heeft be staan in het voorkomen van handtaste lijkheden tussen een grote groep mili tairen en een luitenant kolonel en in het houden van openlijke demonstraties. Die demonstraties hebben naar we uit de bladen vernemen geleid tot vernieling van ruiten en het snijden met lege fles sen, kopjes en schoteltjes. Generaal Opsomer heeft zich naar de betrokken legerplaatsen begeven om de militairen een rustige uiteenzetting te geven van de beweegredenen die ge noopt hebben tot deze nieuwe verlofre geling. Vrij spoedig, in ieder geval Zon dag, was de rust weergekeerd en de onrust schijnt zich te hebben beperkt tot enkele gevallen van molestatie van officieren en „het sneuvelen van ruiten. Ondertussen is wel gebleken, dat de .onrust" niet uitsluitend geweten moet worden aan het bekend worden van de nieuwe verlofregeling, maar dat er door de militairen meer grieven naar voren zijn gebracht. De voornaamste grief schijnt wel geweest te zijn het telkens veranderen van de datum van ,,het af zwaaien." Daardoor waren veel mili tairen in moeilijkheden gekomen in ver band met door hen aanvaarde burger lijke betrekkingen. Volgens de militairen was hen medegedeeld dat de afgerichte troepen in October met groot verlof zouden gaan. Later werd hen de datum van 18 November genoemd en nog weer later was de datum van 1 Maart 1954 daarvoor aangewezen. Velen] vreesden daardoor hun reeds aanvaarde burgerlijke betrekkingen te zullen verliezen, zodat ze bij vernieu wing weer moeite moesten gaan doen om met 1 Maart 19.54 een betrekking te kunnen verkrijgen. Daardoor was de stemming reeds verbitterd. Voor een militair is de onvastheid van „de afzwaaidatum" een nare geschie<^e- nis. Het is niet te begrijpen, waarom de Legerleiding dergelijke onaangenaamhe den mogeUjk laat zijn. Het moet toch van zulk een belangrijke organisatie verwacht worden dat ze voor enige be kendmaking te doen de zaak rijpelijk heeft overwogen. En pas na rijp beraad de datum be kend maakt waarin dan ook geheel on voorziene omstandigheden buitengeslo ten geen veranderingen meer aange bracht mogen worden. Het verschuifba re van de afzwaaidatum is een factor van grote onrust en wrevel. Jammer dat het Legerbestuur met dergelijke dingen niet meer rekening houdt. Het zou de geest in de troep niet weinig verbeteren. Ondertussen is het voorkomen van een dergelijke „onrust" in het leger vol strekt ontoelaatbaar. Naar de Leger Voorlichtings Dienst meldt zal een streng onderzoek worden ingesteld maar na een streng en rechtvaardig onderzoek mag ook verwacht worden dat er streng opgetreden zal worden. Dergelijke voor vallen kurmen in onze Legermacht, zal ze een betrouwbaar orgaan blijken te zijn, niet geduld worden. Rechtvaardig en streng dient gestraft te worden. Maar ook de Legerleiding moet zo nodig ook zich zelf bezien en er voor zorgeji dat onze soldaten inzake zo'n belangrijk feit als de datum van het groot verlof niet onkundig worden gelaten maar dat ze zeer geruime tijd van te voren weten warmeer ze zullen afzwaaien. Dan kunnen ze daar in genoegzame mate rekening mee houden. En geen geruchten of „misschien" over vermoedelijke data. In dit opzicht moet de militair weten waar hij aan toe is. Laat de Legerlei ding waken voor onnodige teleurstellin gen. De uitgestelde hoop krenkt het hart. In die gemoedstoestand is de vat baarheid voor conflicten groot. Dat te voorkomen in de toekomst moge een gevolg van deze kleine „onrust" zijn. dere ■Kaveling zou geschieden, de an- hi ..^^°'^dt ingehouden, meen ik het ™ij Weer te kunnen laten, hopende net vervolg verder te gaan. Vrijdag 23 October a.s. hoopt men in verband met de Gezins- week 1953 een grote openbare sa menkomst te houden in de Gere formeerde Kerk, Kerkepad 7 te Middelharnis, welke belegd wordt door de Centrale Evangelisatie Commissie. Als spreker zal optreden Dr. R. Broekstra arts te Rotterdam met als onderwerp: „PROBLEMEN BOND HET HUWELIJK" Na de pauze wordt voor ieder gelegenheid gegeven tot het stel len van vragen. Het Evangelisatiekoor zal eni ge liederen ten gehore brengen, terwijl Mevrouw Kommers deze avond opluistert met declamatie. De bijeenkomst, welke om zeven uur aanvangt, staat onder leiding van Ds G. C. Muntigh. ledere belangstellende boven de 17 jaar is hartelijk welkom. NIET VEEL AMBTENAREN De begroting voor het dienstjaar 1954 is niet sluitend gemaakt kunnen wor den. Met enige honderden millioenen overtreffen de uitgaven de inkomsten. En die te korten zouden nog hoger zijn geweest indieni een aantal uitgaven tot uitdrukking waren gekomen in de begrotingscijfers. Om maar een paar van die uitgaven te noemen: verhoogde uitgaven als gevolg van de verhoging van de salarissen van het Rijkspersoneel en de uitgaven voor het Kleuteronder wijs. Het uitgaven niveau van onze Rijks begroting is te hoog. Met toenemende tekorten van hon derden millioenen gulden kan op de duur niet worden gewerkt. De belastin gen moesten uit nood vanwege hun ex- horbitante hoogte verlaagd worden. De hoogte van de belastingen liet niet na een schadelijke werking op ons econo misch bestel uit te oefenen. Om het tekort door belastingverho ging weg te werken is dus een middel dat zeker jiiet toegepast kon worden. En toch zal naar een sluitende begro ting gestreefd moeten worden en deze zal binnen afzienbare tijd ook bereikt moeten worden. De toeneming van het burgerlijk rijkspersoneel trekt bij deze begroting de aandacht. Voor het jaar 1953 was de begrotingssterkte 103628 man en voor 1954 is dat cijfer niet min der dan 109776 man. Derhalve in een jaar tij ds een toename met ruim 6000 man. Uitbreiding van het getal ambtenaren is een der factoren waardoor het begro tingscijfer aanzienlijk wordt uitgezet. Vermeerdering van ambtenaren staat verlaging van uitgaven al zeer in de weg. Ben streven naar vermindering van het aantal rijksambtenaren kan zeker niet worden gemist om in de toekomst tot sluitenjde rijksbegrotingen te kunnen komen. Niet een groot ambtenarencorps is heilzaam, maar een zo klein mogelijk goed functionnerend en goed betaald corps. Een uitbreiding van het ambte narencorps in de breedte moet funest worden geacht om te kunnen komen tot De herdenkingssamenkomst van 4-^ J.V. „De Zaaier" te Dirksiand, waar van aangekondigd was dat deze op Woensdag zou worden gehouden, wordt heden Dinsdagavond gehouden. Aanvang half acht. De leiding berust bij Ds H. van Gilst, spreker dhr Tj. Mo lenaar vaji Rotterdam, oprichter van deze J.V. Men zie de advertentie elders in dit blad. een sluitende begroting. Zo min moge lijk ambtenaren, maar een corps van kwaliteit en goed betaald. ZUINIG MET ONZE ZEEKLEIFOLDEKS Polders winnen op de zee is naar Ne derlands aard. In het Noorden en Westen, in Gronin gen, Friesland en Zeeland liggen de gro te vlakken stukken land op de zee ver overd. In Groningen en Friesland de kwel ders, in Zeeland en Holland de schorren die worden omgezet in vruchtbade klei- polders en verhogen de welvaart van de nijvere bewoners. Geen wonder dat gro te offers worden gebracht om het land voor overstroming te behouden. En dat, zo de polders zijn ingelopen, zoals dit vorige winter is geschied, alle krachten worden ingespannen om ze weer droog te krijgen. Landwinnen is een specifiek Neder landse bezigheid gedurende verscheide ne eeuwen reeds. De laatste jaren hoort men evenwel van het tegengestelde. Dreigt men kostbare polderland onnodig verloren te zullen laten gaan. We be doelen niet de cultuurgrond die ten offer moet vallen aaji de uitbreiding van dor pen en steden; aan de aanleg van wegen en vliegvelden. Neen dat is niet te voorkomen. Maar we bedoelen het onbruikbaar worden van polderland door dit te doen dienen als bergplaats voor bagger uit de ri vieren. Dat achten we onnodig. Omdat er wel andere bergingsplaatsen aan te wijzen zijn. De polders in de omgeving van Maas sluis, worden bedreigd met ondergang, doordat ze zijn aangewezen als berg plaats voor millioenen kubieke meters baggerspecie van .onze riviermonden uit de omgeving van de wateringen van Rot terdam. Vruchtbare poldergrond zal daar bedekt worden met een meters dik ke laag modder van de bodem van Rot terdams waterwegen. Het wil ons voorkomen dat daar wel betere en meer doelmatiger bergplaatsen voor te vinden zijn. Daarbij denken we aan uitgebreide dode rivierarmen en grote poelen en plassen gelegen aan on ze birmenwateren. Daar zou de bagger specie nog een nuttig rendement kun nen hebben. Het dichten van grote vlak ten poelen en plassen. De landaaiiwin- ning zou er nog mee gediend zijn. In ieder geval komt het ons beter voor dat de bagger op dergelijke plaatsen wordt geborgen dan dat onze kleipolders er door bedorven worden. Op onze polder- grond moesten we zuinig zijn. NEET MEER OP ZONDAG REIZEN De nieuwe verlofregeling voor de mi litairen zal in brede kringen zeker meer voldoening schenken dan de vorige. Twee belangrijke dingen zijn bereikt: de paraatheid van ons leger is groter geworden en het thuis zijn op Zondag is verbeterd. Vooral ook het reizen op Zondag be hoeft nu niet meer als noodzakelijk te worden beschouwd. ledere veertien da gen kan nu de soldaat de Zondag in zijn huiselijke kring doorbrengen wat zeker bevredigend moet worden geacht. Pas op Maandag móet hij naar zijn gar nizoen terugkeren. In het verleden is deze maatregel dikwijls gevraagd, maar ze kon maar nooit in toepassing wor den gebracht, Thans kan het blijkbaar wel. Het is voor de militairen van grote betekenis dat er nu voor hen geen aan leiding meer is op Zondag te reizen. Aan het grote kwaad van ,,op Zondag te rei zen", is nu een einde gekomen. Conferenjtie van ministers van buitenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika j.l. Vrijdag in Londen. Opname van de deelnemende ministers van bui tenlandse zaken, v.l.n.r.: G. Bidault (Frankrijk) Foster Dulles (V.S.) en An thony Eden (Engeland.) Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is aan de Prov. Staten een voorstel ingediend, houdende een ontwerp-besluit tot wijziging van het regle ment van het Waterschap „De Dijkring Flakkee", om de omslagheffing die voorheen alleen was over ongebouwd, polderlasteq z.g. ook over gebouwde eigendommen in te voeren. Deze mededeling is in de gemeenten die onder de Dijkring Flakkee ressorteren aangeplakt, binnen veertien dagen (dus het is kort dag!> kunnen schriftelijke bezwaren bij Ged. Staten worden ingediend. Het ontwerp besluit is ter visie gelegd bij de secretaris van de Dijkring de heer W. Verheul Emmalaan, Middelharnis. Waar dit o.i. een zeer ingrijpend besluit is, hebben wij daarover ons licht eens opgestoken en laten hieronder een uit eenzetting volgen wat dit in de toekomst voor de huiseigenaren zal betekenen Zoals bekend mag worden geacht wer den tot heden de lasten voor de Dijk ring Flakkee alleen geheven op onbe bouwde eigendommen. De phn. 50 pol ders, die binnen het raam van de IJijk- ring liggen, werden pro polder aange slagen en depolderbesturen hieven de lasten van de onderhorige eigenaren. Dit was wel de eenvoudigste manier van heffing. Vóór de oorlog bedroegen de polder- lasten 3.50 per ha; na de oorlog is dit opgelopen tot 8.per ha. Het ziet er naar uit, nu we de ramp gehad heb ben en millioenen aan onze dijken ten koste worden gelegd, dat dit bedrag in de toekomst aanmerkelijk zal worden verhoogd. Reeds lang voor de ramp was er spra ke een bijdrage te heffen op gebouwde eigendommen; men redeneerde zo, dat bebouwd even goed binnen de bescher ming van de dijken lag en evengoed aan de lasten had mee te dragen. Nu de ramp er tussen is gekomen en de lasten voor de Dijkring bij de uiteindelijke af rekening enorm zullen zijn verzwaard, heeft het vastere vorm aangenomen en hebben Ged Staten een voorstel tot regle- ments-wijziging van de Dijkring Flak kee aan de Prov. Staten doorgezonden. Het voorstel komt hierop neer, dat al het bekend staande kadastraal be bouwde zal hebben mee te betalen. Er is berekend dat 150.belastbare op brengst gebouwd, gelijk zal staan met 1 ha. Van iedere 150.gebouwd, zal dus 8.worden geheven. We krijgen er dus op Flakkee weer een belasting bij! Wanneer we een ver gelijk treffen met de straatbelasting waarover in diverse gemeenten zoveel te doen is geweest dan komt deze heffing vrijwel op hetzelfde neer. De straatbelasting komt neer op 6% van het bebouwde; deze heffing op ruim 5%. (5% van 150.— is 7.50; de hef fing is voorlopig 8.^maar zal in de toekomst ongetwijfeld hoger worden.) De opbrengst wordt geraamd op 30.000 a 40.000bruto, waarvan een tamelijk bedrag zal afgaan voor de in vordering van al deze kleine posten. De huiseigenaren krijgen er dus weer een tamelijke last bij, en het zal de vraag zijn of dit op de huren kan wor den verhaald. Al is de omslag per week berekend niet groot, het zou toch in doorsnee een huurverhoging van 20 a 30 cent per week kunnen betekenen! Dit is echter een kwestie die later aan de orde komt; de belasting zal worden geheven van de eigenaars der bebouwde eigen dommen. Andere samenstelling Verenigde Vergadering van de "Dijkring Aan deze reglements-wijziging zit ten nog andere facetten vast, n.l. dat er een wijziging zal komen in de samen stelling van de Verenigde Vergadering van de Dijkring. De plm. 50 polders had den samen 39 vertegenwoordigers, uit kleine polders 1 ingeland, uit grote pol ders soms 3 of 4: Naast die 39 de 5 be stuursleden 1 dijkgraaf en 4 dijkra- den in de wandeling wel eens ,,de ver gadering van 44" genoemd. Waar nu de heffing op bebouwd een derde zal bedragen van onbebouwd, zou den er naar verhouding 13 leden bij de 39 bijkomen, in totaal dus 57. Gedepu teerden vinden dit college te groot, zo dat het voorstel luidt, dat 24 Hoofd-in gelanden (zo zal voortaan de betiteling zijn) uit de Polderbesturen zullen moe ten worden benoemd en 8 uit de ge meenten, plus de 5 genoemde bestuurs leden, wat samen 37 uitmaakt. De 8 Hoofdingelanden moeten gevon den worden in 10 gemeenten. Goederee- de, Ouddorp en Stellendam valt hier buiten, omdat deze gemeenten onder de Generale Dijckage ressorteren. Bedoe ling is dat uit het gemeentebestuur van Middelharnis 2, Sommelsdijk 1, Dirks iand 1, Ooltgensplaat 1, Oude Tonge 1 en uit de drie plaatsen Melissant, Her kingen en Stad 1 en uit Nieuwe Tonge en Den Bommel samen één Hoofdinge land zullen worden benoemd. Naar alle waarschijnlijkheid zullen dus alle 6 bur gemeesters deel uit gaan maken van de Alg. Vergadering, plus twee Wethouders. In de winterzitting van de Prov. Sta ten zal deze reglements-wijziging aan de orde komen en na goedkeuring door de Kroon 1 Januari 1955 in werking treden. Een drukkende last Wij noemden het een zeer ingrijpende maatregel voor Flakkee, daar de be bouwde eigendommen in de 10'gemeen ten op ons eiland in het vervolg met 40 mille worden belast. Er moge dan een billijkheid in liggen, dat bebouwd even goed binnen de bescherming van onze dijken ligt als onbebouwd en derhalve aan de lasten heeft mee te dragen, er komt voor ons eiland weer een druk kende last bij. Er is een aloud spreekwoord: ,,Wie het water deert Wie het water keert", maar er schuilt o.i. iets onrechtvaardigs in dat het dan ook door de „waterke renden" moet betaald! We zitten in Flakkee toch al in de hoek, waar de slagen vallen! We betalen op ons eiland mee in belasting aan bruggen, maar hebben zelf een extra hoge belasting aan veer- en vervoerskosten! We beta len ook mee aan de Rijkswegen, terwijl we die er op Flakkee niet één hebben! En nu komt er een belasting bij, om mee te dragen aan onze waterkerende dijken! Misschien zien we het verkeerd, maar we vinden het een zeer ingrijpende maat regel. We zijn allen Nederlanders, ge lijke monniken, gelijke- kappen, zouden we zeggen. Op een eiland als het onze te wonen, gaat door al het bovenge noemde met grote kosten gepaard. .Zaterdagmiddag heeft te Dirksiand een aanrijding plaats gehad, dat aan dé 41-jarige ongehuwde Anton Vroeginde- weij Johsz. het leven heeft gekost. De heer Anton Vroegindeweij reed per fiets over het zgn. Korteweegje in de richting Sommelsdijk. Hij was juist in de bocht toen hem een zandauto achter op reed, (die van Herkingen kwam) ter wijl vanuit de richting Sommelsdijk een wielslede kwam, bespannen met twee paarden en daarachter een benzine auto van de Caltex van de fa. van Reijen uit Achthuizen. Dit gehele geval èn fietser èn auto's èn wielslede ontmoette elkaar in ge noemde bocht, waarbij men elkaar ver moedelijk trachtte te passeren. Deze passage heeft echter tot gevolg gehad dat de wielrijder Vroegindeweij van de zandauto een forse duw heeft gekregen, waarbij hij van de fiets werd geslingerd en kwam te vallen. Zondagavond ongeveer half tien werd brand ontdekt in een schuur aan de Ben Molendijk, in eigendom bij slager P. Beijer. De laatste jaren werd in deze schuur bloembollen gedroogd door de fa. van Rossum en de Bonte. Ook dit jaar was het gebouw hiervoor in ge bruik genomen en vorige week werden ongeveer 300 zakken met bollen (gla-- diolen) in dit gebouw opgeslagen. Bin nen enkele minuten was de gehele schuur één vuurzee. De bloembollen die zeer droog zijn en de zakken die met Fiternaat (een brandbare stof) zijn ontsmet gaven het vuur gretig voed sel. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon alleen de aangrenzende percelen behouden. De drogisterij annex schildersbedrijf van de fa. A. J. Hobbel liep het grootste gevaar. De dakgoot had reeds vlam gevat en dit was voor de bewoners reden om de inboedel te bergen. De brandweer slaagde er even wel in dit pand te behouden. Eveneens de garage van de fa, v. Veen, waaruit- ook reeds zes vrachtwagens waren in veiligheid gebracht. De fa. Hobbel had wel veel waterschade. De heer Beijer is voor de schuur ver zekerd, de fa. van Rossum en de Bonte voor hun bollen niet. De oorzaak van de brand is onbekend. Vermoedelijk is kortsluiting ontstaan in de drooginstal latie. ----------O—------ NIEUWE GENEESHEEB-DIBECTEUB VAN „VREDERUST" TE BERGEN OP ZOOM GEÏNSTALLEERD VREDERUST, 17 Oct. 1953. He denmiddag had op de Stichting Vrede rust bij Bergen op Zoom. het afscheid plaats van de Geneesheer Directeur Dr de Jong en de installatie van diens op volger Dr van Beek. Tegen 3 uur was het bestuur in het Verenigingsgebouw der Stichting bijeen met tal van genodigden en velen, die werkzaam zijn op de Stichting. In het bijzonder verwelkomde de voorzitter Ds de Vries, Mr. Kuiper als afgevaardigde van de gemeente Bergen op Zoom. B. en W. van Halsteren Dr Dickland en zoon (de vroegere directeur), Ir. Grol en Ds V. d. Stoel. Nadat de heren Duvekot en Drs. Knib- be de beide doktoren met fam. hadden binnengeleid, waarbij allen zich van hun zitplaatsen verheven, verzocht de voor zitter Gez. 148 vers 1 te zingen. Ver volgens laS hij Ps. 145 en ging voor in gebed. De scheidende doctor, die van 18 Ju ni 1917, als opvolger van Ds Wallien aan de Stichting .verbonden is, na eerst gedurende enkele jaren de praktijk te Tholen te hebben uitgeoefend werd .in een vlotte rede door de grijze leraar toe gesproken. Herinnerd werd aan de geweldige ver anderingen die in de verpleging in die 36 jaar hebben plaats gegrepen, aan de buitendienst, die helaans na 1940 moest v/orden gestaakt wegens gebrek aan krachten. De stichting werkt nog steeds met gebrek aan zusters en ruimte. Als stoffelijk blijk van waardering werd nog iets voor de huiskamer aan geboden, terwijl Mevr. Lauting-de Jon ge voor haar moeder een bloemenmand in ontvangst nam. Vervolgens had de installatie plaats van de nieuwe directeur. Vele wensen mogen nog in vervulling gaan, als be noeming nieuwe geneesheer, bouw cli- niek, bouw pa-viljoen. Gezongen v/erd Ps. 84 3 en 6. Ds de Vries eindigde met dankgebed. Nadat verversingen waren rondge- diend, voerden het woord Ds. v. d. Berg geestelijk verzorger van Vrederust, de Burgemeester van Halsteren, die herin nerde aan de aangename relaties, die er altijd tussen het bestuur van de Stichting en de plaatselijke overheid is en de verzorging op Vrederust prees in vergelijking wat hij in 't buitenland zag, dhr V. d. Kreeke, ais voorzitter van de Vereniging voor de belangen van het personeel door Dr de Jong en ten slotte door de nieuwe Directeur Dr van Beek. Men heeft het slachtoffer aanstonds naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort daarop is overleden. De politie heeft de plaats waar de aanrijding plaats had afgezet, om van dit gecompliceerde aanrijdings-geval, dat zulke tragische gevolgen had, pro ces-verbaal op te maken. Dit droevig ongeval heeft op de be volking diepen indruk gemaakt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1