EiyVIDEfl-KIERJIi/S pen Bommel krijgt een nieuwe kleuterschool H. Freeman Matthews, nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Nederland Jeugdbijeenkomst in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis Ook Spierpijn ,Blad Zaterdag 10 October 1953 No. 2244 lof dat zuurbrauden op Uw maag. SLAVENBURG'S BANK N.V. Straks overal heen met de heiicoptere Rondom de Landbouwschool Zijn voorganger Selden Chapin gaat naar Panama VEEVOLGVERHAAL DE SLUIKER ponderdag 1 October nam. 4 uur jm de gemeenteraad in openbare ver- ng bijeen. pe voorzitter opent de vergadering {t gebed en gaat over tot het benoe- jn van een commissie, bestaande uit heren K. L. Buth, W. A. Lokker en Kroon, die de ingekomen geloof starie- ij van het nieuw benoemde lid J. C. Baar onderzoeken, waartoe de ver- "dering door de voorzitter wordt ge- horst. Ha verslag door de commissie te zijn 'tgebracht wordt met algemene stern en besloten de heer de Baar toe te la- ,j als raadslid. Verder gaat de voorzeitter over tot afnemen van de bij artikel 45 der jineentewet vereiste eden van zuive- g en ambtseed. Deze worden door de de Baar afgelegd. NotUlBH De notulen der vorige vergadering forden gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken Een schrijven is ingekomen van de eer C. Smeets waarbij deze mededeelt jat hij zijn benoeming als benoemd laadslid niet aanneemt. Van Ged. Staten in Zuid Holland is foedgekeurd terugontvangen het besluit lot het aanvaarden van een schenking van 30.000.D.M. voor de bouw van een kleuterschool. Woning B 35 Een schrijven van de Dijkring Flak- kee dat de woning B 35 moet worden afgebroken in verband met dijkherstel. Hiervoor aldus de voorzitter wordt een prijs voorgesteld van 3000.^doch dit is veel te weinig B, en W, stellen voor hierover nog nader te corresponderen met de Dijk ring. Aldus wordt besloten. Gymnastiekvereniging B. en W. stellen de raad voor het {ymnastieklokaal der openbare lagere scliool om niet te verhuren aan de op gerichte gymnastiekvereniging en deze itis beschikbaarstelling te beschou wen als een subsidie aan die vereniging. De heer Kroon heeft daartegen geen lezwaar als dit maar geen consequen- meebrengt voor andere verenigin- die eventueel gebruik zouden wil len maken van het lokaal. De zangvereniging b.v. moet wel huuf jjetalen voor een gebouw en krijgt ook geen subsidie. Binnenkort aldus de heer Kroon komt een avondschool van de Wiardi Beck- manstichting eveneens met een a.an- iraag voor een lokaliteit. Krijgt deze to het lokaal ook gratis? De voorz. zegt dat dat iets anders is dan een gymnastiekvereniging. Deze moet nu eenmaal een gsonnastieklokaal hebben met diverse werktuigen. De andere verenigingen kunnen ge- bniik maken van het verenigingsgebouw Besloten wordt het gymnastieklokaal ter openbare lagere school aan de gym nastiekvereniging gratis in bruikleen te geven voorlopig voor één jaar. Tuberova Een schrijven van de stichting Tu- kerova, aldus de voorzitter, is ontvan gen waarin deze mededeelt dat het in lie bedoeling ligt een tweede bevolkings onderzoek te doen plaats vinden op tu- lierculose. De stichting vraagt eventuele finan- tiële medewerking van de gemeente in- fa de vrijwillige bijdragen niet meer 0.80 per inwoner opbrengen. De r Kroon vindt 0.80 voor de grote jezinnen wel erg duur. Door B. en W. wordt voorgesteld op ie oproepingen te laten drukken dat de fem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen" 'S. Rennies blussen dat zuurbranden da- wlijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar f zijn werking enonopvallend in [e nemen. °re Rennie hygiënisch verpakt een voor één. kosten 0.80 zullen bedragen. Komt de stichting tekort dan zal, de gemeente financiële tegemoetkoming geven. Aldus wordt besloten. Verzoek neutrale Kleuterschool B. en W. stellen de raad voor op een verzoek van de neutrale kleuterschool het subsidie per leerling te verhogen van 5.op 30voor die leerlingen die op 1 Januari 4 jaar oud zijn. In andere gemeenten aldus de voorzit ter is dit bedrag ongeveer ook 30. Deze subsidie wordt dan verstrekt aan alle leerlingen uit den Bommel die een kleuterschool bezoeken. De heer Kroon vraagt of de eis hier bij gesteld wordt dat gediplomeerde krachten aangesteld moeten worden. De voopï. zegt dat dit in de toe komst wel mogelijk is daar in Helle- voetsluis naar alle waarschijnlijkheid een cursus gegeven zal worden. De heer Buth wil die eis er thans in geen geval bij stellen omdat het nog wel enige jaren zal duren alvorens deze cur sus gediplomeerde krachten zal afleve ren. De heer .{acobs wil 30.subsidie vvel verlenen, doch een stimulans schep pen voor het volgen van de cursus door de thans ongediplomeerde leerkrachten. Met algemene stemmen wordt beslo ten 30.subsidie per leerling te ver lenen aan de kleuterscholen voor leer lingen die op 1 Januari 4 jaar oud zijn, ingaande op 1 Januari 1954. Bouw kleuterschool De voprz. zegt dat voor de gift uit Bremen van 30.000.D.M. een kleu terschool gebouwd moet worden. Dit bedrag is ongeveer 26000.De bouw van een kleuterschool zal echter 52000.kosten zonder verwarming. Spreker hoopt echter het bedrag van de verwarming nog wel van één of andere Instantie te ontvangen. Het tekort echter van 26000. zal door de gemeente moeten worden bijgepast, en B. en W. vragen dan ook een crediet aan de Raad tot dit bedrag. De heer Jacobs zegt dat b.v. Achthui- zen er maar bekaaid afkomt omdat alle schenkingen ten bate komen van den Bommel als kom. Hij zou gaarne zien dat de Raad in voorkomende gevallen, b.v. indien Acht- huizen een lokaal zou moeten bouwen, ook financiële medewerking zou verle nen. De voorz. zegt dat de kleuterschool in Achthuizen op grondgebied van Oolt- gensplaat staat en dat die gemeente dan wel voor de financiering zal zorgen. Met algemene stemmen wordt beslo ten 25000,beschikbaar te stellen voor aanvullend crediet voor de bouw van een kleuterschool. Autovergoeding Burgemeester De voorz. brengt in behandeling een voorstel van B. en W. tot het toekennen van een bedrag van 350.per jaar als vergoeding voor het gebruik van de auto van de voorzitter ten dienste van de gemeente. Met algemene stemmen wordt daartoe besloten. Klacht bewoners Enunastraat De voorz. brengt in behandeling eeè klacht van de bewoners van de Emmai- straat over het overvliegen van voetbalj- len van de voetbalvereniging. B. en W. stellen voor het vangbek ietè te verbreden. Aldus wordt besloten. Rondvraag De heer Kroon vraagt op de gemeen tebegroting 1954 een bedrag uit te trek^- ken voor de aanleg van waterleiding o^ de Kranendijk. De voorz. zegt dat deze aanleg een zaak is van de Drinkwaterleiding, doch wil onderzoeken in hoeverre dit moge lijk is. De heer Kroon vraagt naar de aanleg van een schipperskraan op de Kaai, dat dit thans bij een particulier is en ver plichtingen schept. De voorz. zegt dat er eens een schipr perskraan is geweest doch dat dit zo veel narigheid heeft gegeven, dat B. en W. blij waren dat deze oplossing is ge vonden. De heer Kroon vraagt naar de ver lichting aan ene zijde van de Kaai. De voorz. heeft dit al met de E.B.O.F opgenomen. De heer Kroon vraagt naar de dijk- wachten. De voorz. zegt dat hij voor de komen de winter, om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn een mobilofoon heeft gehuurd voor jaar. De huur hiervoor bedraagt 500.Dit wordt door de raadsleden goedgekeurd. De heer Lokker vraagt naar herstel van de bestrating op Stoofhof. De voorz. zegt dat momenteel oia hpt stoofhof, óp te knappen geen straten makers beschikbaar zijn. De badinrichting gaat zeer spoedig uit de schuur van Matthijsse en dan kan een voorziening worden getroffen voor waterafvoer. De heer Jiacobs zegt nóg dat een an der lid in de commissie tot nazien van de begroting 1954 moet worden benoemd in de plaats van de heer Vervloed die vertrokken is. De voorzitter stelt voor te benoemen de heer K. L. Buth die de benoeming aanneemt. Hierna sluiting. MEDEDELING VAN HET STAATSBOSBEHEER Daar verschillende personen opgeroe pen worden om hun houtschade op te geven, maakte de houtvester bij 't Staatsbosbeheer Ir J. F. A. Molenaars mij er op attent dat zij die dit aangaan het best als volgt kunnen doen: U geeft aldus op: 1. Gemengd struikhout are (on- derstruikhout wordt verstaan els, es- doorn, wilg, vlier, es, lijsterbes enz. bv. in windsingels rond de boerderijen staan deze veel) U vermeldt dus achter het aantal are de houtsoort als hiervoor ge noemd en de leeftijd 4, 5 of 6 jaar. 2. Het aantal bomen (geen vruchtbo men deze apart opgeven. (De houtsoort hiervan populier, linde, esdoorn, es of kastanje enz. en de leeftijd der bomen. 3. Hagen, 't Aantal meters haag die men bezit en de soort haag b.v. ligus- trum, iepeveren, Spaanse aak óf mei doorn haag. 4. Het aantal sierstruiken of sierhees- ters (Ribes, Forsythia enz.) 5. De oppervlakte siertuin als men die heeft in are of m2. Verder wijzen we U er op dat U een rooi- of kapvergunning om uw dode houtopstand te rooien kunt aanvragen bij dhr 3. C. Roersch, St. Comeliusstraat 36 Steenbergen, Telefoon 301. VOORSTRAAT 9 SOMMELSDWK -— TELEF. 2138 Alle Bank- en Effectenzaken Reis- en Zaken-deviezen Het is verboden zonder vergunning bomen of struiken te rooien. Wenst U een nieuw beplantingsplan voor uw boerderij. Dijken en gemeente wendt U dan tot de Directeur van het Staatsbos beheer Museumlaan 2 Utrecht (schrif telijk aanvragen). Dit geldt niet voor siertuinen en fruit- tuimen, deze worden door Staatsbosbe heer niet behandeld. Uw dode fruitbomen moet U wel op geven, doch dit wordt behandeld door de Rijkstuinbouwconsulent of diens as sistent. Heeft U verder nog moeilijkheden dan is ondergetekende altijd bereid nadere hulp of inlichtingen te verstrekken. H. BESTMAN Telefoon 317 Dirksland Mr K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Pa- brieken voor Rotterdam, heeft gister middag in de openbare vergadering meegedeeld, dat een stichting is opge richt ten behoeve van het voorbereiden de werk tot het exploiteren van helicop- terverbindingen van Rotterdam uit. Zij heeft inmiddels onder voorzitterschap van de heer Kolff het veelomvattende probleem in studie genomen. Bij de lessen aan de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool behandelen we o.m. de verzorging van de voornaamste kamerplanten. Onder deze kamerplanten zijn er enkele, voor welke het wense lijk is, dat ze gedurende de zomer, wan neer ze toch geen bloemen dragen, in de tuin worden ingegraven. Vandaar dat we bij deze planten, waartoe o.a. de Azalia behoort, de vraag behandelen: „Wanneer kan de Azalia in de tuin- en wanneer moet de Azalia binnen ge bracht worden? Het antwoord op de eerste vraag is: Eind Mei of liever be gin Juni en op de tweede: Eind Septem ber, wanneer de nachtvorsten komen. We trachten de leerUngen duidelijk te maken, wat we onder nachtvorst ver staan en wanneer deze kan optreden. De naam nachtvorst is zeer ongeluk kig gekozen vorst komt vanzelf veel meer in de nacht dan overdag voor maar wanneer aan het Koninklijk Ne derlands Metrologisch Instituut de ther mometer in de nacht onder O C daalt, ook al komt zij er de hele dag boven, dan heet deze dag volgens internationa le afspraak toch een vorstdag, dag hier ia de betekenis van etmaal. De in het buitenland voor dit verschijnsel, gebrui kelijke naam in onze taal overgezet, is bodemvorst of grondvorst, en deze druk ken precies uit, wat men zeggen wil. Het is in ons land gewoonte van nacht vorst te spreken, wanneer personen, die vroeg op zijn geweest het gras met „rijp" bedekt hebben gezien, of zelfs ijs in de sloten hebben opgemerkt, hoe wel de thermometer boven de grond, zo als in de thermometerhut bij het KNMI nog enige graden boven nul bleven. Een ieder weet, dat de aarde ver warmd wordt door de zonnestralen, ter wijl de lucht er boven haar warmte ont vangt van de aarde, die deze warmte uitstraalt. Vandaar dat de lucht dicht bij de aarde warmer is, dan verder van de aarde verwijderd. Een gevolg daar van is dat op hoge bergen de tempera tuur ook in de zomer niet boven het vriespunt komt, zodat deze bedekt zijn met eeuwige sneeuw. Overdag ontvangt de aarde warmte van de zon, en straalt tevens warmte uit. 's Nachts daarentegen wordt niets ontvangen, terwijl de uitstraling toch doorgaat. Vandaar dat het 's morgens, tegen dat de zon opkomt, in deze tijd het koudst is. Het kan zelfs zo koud worden, dat de temperatuur van de lucht vlak bo ven de grond onder het nulpunt komt. De nachtvorst is er. Voor het ontstaan van nachtvorst is het echter nodig, dat de lucht 's nachts helder is en dat het windstil is. Bij een bewolkte lucht na melijk wordt de warmte uitstraling van de aarde zo bemoeilijkt, dat de tempe ratuur op de grond nooit het nulpunt kan bereiken d.w.z. niet in het voorjaar en het najaar. Bij een heldere lucht ech ter kan de uitstraling ongehinderd door gaan. Zoals reeds gezegd, voor zonsopgang is de lucht vlak boven de grond het koudst. Dit koude lucht is zwaarder dan warme lucht, zodat ze dus niet kan op stijgen en op de grond blijft liggen. Een eindje boven de grond is de lucht war mer, doch bij windstil weer, kan deze warmere lucht zich niet mengen, met de koudere lucht daaronder. Anders wordt dit, wanneer er wind is. De koude lucht wordt verplaatst en gemengd met de warmere lucht daarboven, wat tot gevolg heeft, dat de temperatuur ook dan niet beneden de O C. kan dalen. Op plaatsen, waar de wind zich niet kan doen gelden, vlak achter een heg of een dijk b.v. op beschutte plaatsen dus, heeft geen menging van koude en war me lucht plaats, en hier kan wel nacht vorst optreden. Nu nog iets over de luchtvochtigheid. In de lucht is altijd aanwezig een zeke re hoeveelheid waterdamp. De hoeveel heid is afhankelijk van de temperatuur der lucht. Wanneer bij een bepaalde temperatuur zoveel waterdamp in de lucht aanwezig is, als bij die tempera tuur mogelijk is, dan zegt men, dat de lucht met waterdamp is verzadigd. Daalt nu de temperatuur van de lucht, dan kan deze lucht niet alle waterdamp meer bevatten en de waterdamp conden seert, ze wordt zichtbaar als kleine druppeltjes, er ontstaat nevel of mist. Wordt de temperatuur van de lucht ho ger, dan kan de lucht meer waterdamp bevatten, de kleine waterdruppeltjes veranderen weer in damp en worden daardoor onzichtbaar, de nevel trekt op. Bij het condenseren van de waterdamp komt warmte vrij, dezelfde warmte, die nodig is, om het water in damp te ver- andéren. Bij verdampen is warmte no dig, bij condenseren (het tegengestelde van verdampen) komt warmte vrij. Is nu de lucht boven de grond zo voch tig, dat bij afkoeling der lucht nevel of mist ontstaat, dan kan nooit nachtvorst ontstaan. De daling in temperatuur van WASHINGTON (Usis). De benoe ming van de Amerikaanse plaatsver vangende onderminister van Buitenland se Zaken H. Freeman Matthews tot Ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland is thans officieel afgekon digd. Tegelijkertijd is bekend gemaakt, dat de heer Selden Chapin, die van Oc tober 1949 af in deze functie werkzaam is geweest, binnenkort naar Panama zal vertrekken om daar de post van Ambas sadeur te gaan' bezetten. Harrison Freeman Matthews, die ge trouwd is en twee zoons heeft, is op 26 Mei 1899 te Baltimore in de staat Ma ryland geboren. Na de beëindiging van zijn studie aan de Universiteit van Prin ceton en een studieperiode van een jaar aan de ,,Ecole Libre des Scieces Politi- ques" te Parijs, trad hij in 1924 in Ame rikaanse buitenlandse dienst. Na zijn eerste benoeming, die hem naar Boe dapest voerde, braclit hij de rest van zijn beginperiode bij de „foreign service" in Latijits Amerika door. Van 1937 tot 1943 was de heer Mat thews "werkzaam op de Amerikaanse Ambassades te Madrid, Parijs, Vichy en Londen. Te Vichy, na de wapenstilstand met Duitsland in 1940 de zetel van de Franse regering, diende Matthews zijn land als zaakgelastigde en eerste secre taris gedurende de periode, dat belang rijke politieke beslissingen moesten worcien genomen om de verovering van de Franse vloot en de Noordafrikaanse bases door de asmogendheden te voor komen. Velen zijn van mening, dat het in de eerste plaats aan het werk van de Amerikaanse diplomatieke missie te Vichy te danken is, dat men daarin in derdaad slaagde. In November 1941 vertrok Matthev/s vanVichy naar Londen, waar hij als gevolmachtigd minister werd verbonden aan d& Amerikaanse Ambassade. In Augustus van het daarop volgende jaar werd hij waarnemend hoofd van de af deling Civil Affairs" en politiek advi seur bij de staf van Generaal Dwight D. Eisenhower, die toen opperbevelhebber was van de geallieerde strijdkrachten in Noord-Afrika. Eind December keerde hij naar Londen terug. H. Freeman Matthews, nieuwe Ame rikaanse Ambassadeur in Nederland Van 1943 tot 1947 was Matthews werkzaam op het Ministerie van Buiten landse Zaken te Washington, eerst als plaatsvervangend directeur, daarna als directeur van het Bureau voor Europese Aangelegenheden. Gedurende die peri ode heeft hij vele belangrijke internati onale conferenties als politiek adviseur bijgewoond. In Juli 1947 werd Matthews benoemd tot Gezant in Zweden; hij was de eerste Ambassadeur van Amerika in dat land, toen de Legatie te Stockholm korte tijd daarna tot Ambassade werd verheven. In 1950 volgde Matthews' benoeming tot de op twee na hoogste post in het Ministerie van Buitenlandse Zaken, die van plaatsvei'vangend onder-minister. De nieuwe Ambassadeur in Neder land, die binnenkort dertig jaar in de buitenlandse dienst van het Amerikaan se Ministerie van Buitenlandse Zaken werkzaam zal zijn, wordt door zijn col lega's beschouwd als een zeer bekwaam diplomaat en een groot kenner van bui tenlandse aangelegenheden. Op Donderdag 22 October a.s. wordt D.V. een samenkomst gehouden in de Ned, Herv. Kerk te Middelharnis. Deze bijéwïkomst is bedoeld als een soort opening van de wintercampagne van 't Hervormd Verenigingsleven op Flakkee en gaat uit van de gezamenlijke Her vormde Jeugdverenigingen. b Als sprekers zullen optreden Ds. W. Kleermaker van Leiden met als onder werp: Water en Brood" en Ds. H. Har- kema van Zeist, die hoopt te spreken over „Links of Rechts." De bekende organist Dirk Jansz. Zwart geeft muzikale medewerking en zal in 2 X 20 minuten verscheiden koraalbe werkingen van Psalmen en Geestelijke liederen ten gehore brenben. Om de kosten van deze avond te be strijden worden programma's verkocht in twee prijzen, n.l. 0.30 voor de in- en rheumatische pijnen wrijft U weg met de lucht gaat dan immers niet verder. Nachtvorsten in voor- en najaar kun nen dus alleen optreden: bij heldere lucht bij windstil weer en bij betrekkelijk droge lucht. Nu door het K.N.M.I, te De Bilt in het weerpraatje herhaaldelijk over nacht vorstverwachting wordt gesproken, leek het ons wenselijk op deze plaats één en ander over nachtvorst te vertellen. woners van Middelharnis en Sommels- dijk en j 0.80 voor alle anderen. In dit laatste bedrag zit tevens de vervoers- prijs per tram verdisconteerd, ongeacht van welke plaats. Zowel voor als na de vergadering zul- ■len extra trams rijden. Tot 12 October kunnen kaarten ge kocht worden bij onderstaande adressen: Ouddorp, T. Voortman, Broekweg A 193; Mej. N. Westhoeve, Kerkstraat A 161; Goedereede, Mej. Tanis, Markt 7; Mej. Soeteman, Bekaf; Stellendam: Van Don- gens Kantoorboekhandel; Melissant: C. Grootenboer, Julianaweg 108; Dirks land: J. Bkker, Stationsweg A 376; Herkingen: J. de Graaf, Hoofd der Chr. School; Nieuwe Tonge: Th. de Gast, Korteweegje 17; Oude Tonge: Mevr. Wolthers, Pastorie; Langstraat: Eerw. Heer J. Neijenhuis; Ooltgensplaat, Mej. Mans; Den Bommel: Mevr. Postma, Pas torie; Stad aan 't Haringvliet: C. Vink, Achterdijk 39; Middelharnis: S. Pille, Westdijk 33; Sommelsdijk: Mej. Van Driel, Voorstraat 25. Na 12 October uitsluitend (voorzover nog voorradig) bij de aanvang der sa menkomst of bij de heer S. Pille, West- dijk 33, Middelharnis. -O- ST. ANNALAND Definitief Kringbestuur. Voor de Ned. Herv. Mannenverenigingen op Ge reformeerde Grondslag op het eiland Tholen is thans een definitief kringbe stuur samengesteld. Tot voorzitter werd gekozen: Johs. Nelisse te St. Maartens dijk, tot secretaris-penningmeester I. D. C. Duijnhouwer te Scherpenisse en tot algemeen adjunct C. Overbeeke te Tho len. Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn. ■fis het paard beslagen is, bestijgt "B het beest en rijdt naar de her- waar hij zijn ros vastbindt aan daarvoor bestemde paal en de mme gelagkamer binnentreedt, een f"*fen vloer, ruim met zand be- «ooid. Li de hoek is de tapkast, waar -'™?e Van Melle staat te praten met °^tnout, de dikke kastelein van het pen van Cadzand", die onmiddellijk Pmt Sluis' bier inschenkt. praten over koetjes en kalfjes, jj /"ts Zijier begrijpt wel, dat dit "Woeling niet is van de invitatie van niet -^^t verbaast hem dan ook fea'w'^ de waard de beide mannen in ^^1^ Klem vertrekje naast de gelagka- nieuw**^'^''' ■'^^leen is hij verbazend ei»or!^.?*®"S^ °"i te vernemen wat er nu "»jk aan de hand is. l(jr.°°f eens. Zijier, we zullen open ij,^t spelen," zegt Van Melle. „Jij Wei?M^^®'' vriehd van de Fransozen, sciiurU vrienden van die Ken?" is de wedervraag. „Zo ~"'^?^i" lacht smakelijk. *an. "ïiag ik het horen, jij bent onze Dan neemt Van Melle weer het woord. ,,Nu moet je eens luisteren Zijier." Hij vertelt dan, wat Zijier reeds weet van Maire Verwolde in Sluis, dat er al om clubjes zijn die men Vereniging noemt en de sluikhandel bedrijven. Als hij Frits ziet knikken, vraagt Van Mel le: ,,Weet jij er van?" „'k Heb er wel eens van gehoord", antwoordt Zijier, zonder evenwel de zegsman te noemen. Nu, hij komt dan te weten, dat er zowat een maand geleden in deze con- treden ook zulk een Vereniging tot stand is gekomen. Er zijn heel wat deel nemers. Van Melle en de kastelein beho ren er ook toe. Er zijn enkele gewezen zeelui bij. En die hebben al connecties aangeknoopt met andere sluikers in Zee land. Binnenkort zullen we wel nader vernemen, dat er contact gekomen is met een Engelse koopvaarder, die op een donkere nacht aan de kust zal ver schijnen en koffie, tabak en suiker zal lossen. Die wordt dan in het binnenland verkocht, waar de mensen naar kolo niale waren snakken. Frits laat Van Melle maar praten, al vertelt die hem niets nieuws. Hij vraagt zich alleen af wat het betekenen moet, dat men hèm dit alles vertelt; wil men hem lid van-de Vereniging maken? Van Melle verteld door. Lid van de Vereniging zijn verschillende respecta bele mensen, namen worden niet ge noemd, wie het niet om het geld te doen is, maar die de Fransen dwars wrillen zitten, al willen, zij ook graag wat van de waren hebben. Maar er zijn ook le den bij, wie het uitsluitend om het geld te doen is. Er wordt namelijk grof ver diend met die smokkelarij, dat zal Zijier wel begrijpen. Die lui zijn nu niet be paald heren. Er zijn echte rabauwen on der, woeste, onverschrokken kerels. Van Melle praat door. De deskundige leden van de Vereniging hebben al uit gemaakt, dat een koopvaarder alleen kan ankeren in de buurt van de Hille. Daé,r is de meest geschikte plek om met een boot naar het schip te varen en de waren te halen. Eerst nu gaat Frits iets bevroeden. De Hille is vlak bij ,,Overduin". Men wil blijkbaar hem, althans zijn boerderij, in de actie inschakelen. Maar hij uit dit vermoeden niet. Hij vraagt alleen, on nozel: ,,Wat heb ik daarmee nu te ma ken? Ik begrijp er niets van." „Dat ga ik je nu vertellen. Als die waren aan land gebracht worden, moe ten ze zo gauw mogelijk worden opge borgen, om later, bij gedeelten, te wor den weggebracht. En nu weten we alle maal, dat „Overduin" zulke prachtige kelders heeft. Kortom, de vraag is deze: wil je die aan onze Vereniging verhu ren? Er wordt een goede huur voor be taald. Je behoeft niets te doen. De lui, die met dat werk vertrouwd zijn, bren gen de waren aan land en bergen die op in de kelders van „Overduin". Je hebt alleen de sleutel te geven, als een bepaald iemand, wiens naam wij je zul len noemen, je er om vraagt. Hoe denk je hierover?" ,,Dat is in orde", antwoordt Frits Zijier spontaan. ,,Een behoorlijke huur is niet nodig; met een billijke ben ik te vreden. Maar ik zou wel wat van de waar willen hebben. Mijn vrouw heeft bijna geen koffie en suiker meer en mijn tabak is zo goed als op." ,,Het komt voor elkaar. Zijier. We dachten wel, in jou de juiste man ge vonden te hebben." Begint die grap al spoedig?" „Er wordt aan gewerkt om bij de eerstvolgende donkere maan onze slag te slaan. De zeelui van de Vereniging den- ken)f dat zij dan wel zover zijn". „Goed. Ik hoor er dus nader van. Dan stap ik op, want 'k had eigenlijk geen tijd. Gegroet." „Ik ken die Zijier niet zo goed" merkt de kastelein op, als de jonge boer zo schielijk vertrokken is. „Is hij wel te vertrouwen? Het ging mij te vlot. Hij maakte geen enkele tegenwerping." „Ik sta met mijn hoofd borg voor Frits Zijier. Hij heeft zijn woord gege ven en dat houdt hij. Dat kan niet mis sen. Dat hij geen enkele tegenwerping heeft gemaakt, heeft mij ook verbaasd. Ik vermoed, dat hij er meer van weet dan wij denken." HOOFDSTUK IH. Op weg naar „Overduin" peinst Frits Zijier over het gesprek na. Misscjiien was het toch beter geweest als hij één of twee dagen beraad had genomen. Nu zal hij dit a bout portant aan Hanna vertellen, die wel bezwaren zal opperen. Het is hem duidelijk genoeg gebleken, dat zij van het gedoe der sluikers niets moet hebben. Het is ook niet te verzwijgen, stel, dat hij dat doen wilde hij heeft ech ter niet het minste geheim voor zijn vrouw en wil dat ook niet want de actie zal, bij wijze van spreken, onder haar ogen gebeuren. Het geschiedt in de nacht en in alle stilte, maar zó stil zal het toch wel niet gebeuren, dat zij er totaal niets van vernemen. Nee, hij is wel ietwat te onstuimig geweest, zoals meer zijn fout is. Maar komaan, hij hij heeft zijn woord gegeven en hij zal het houden ook. Een man een man, een woord een woord. Natuurlijk wordt zijn vermoeden be vestigd; als hij Hanna vertelt, waarin hij heeft toegestemd, zegt zij onmiddel lijk: ,,Dat had je niet moeten doen. Frits. Dat smokkelen is tegen de wet, die wij hebben te gehoorzamen. En jij doet er aan mee. Daar kan niets goeds van komen." O nee, zij verwijt hem niets. Daarvoor is zij te lief en te zachtzinnig van aard. Maar zij heeft er wel verdriet van. ,,Ik wil er niets mee te maken hebben, Frits." „Dat behoeft ook niet, vrouwtje. Ik heb er zelf ook niets mee te maken. Ik geef alleen de sleutel van de kelders af; die lui brengen de waren er in en een paar dagen later hebben ze die weer weggehaald, dat is alles:" „Waar gaan ze dan heen?" ,,Daar weet ik niets van. Ze worden natuurlijk tegen grof geld verkocht. Hoe, weet ik niet. Heb ik ook niets mee te maken." „Voor grof geld! 't Is die lui alleen om geld verdienen te doen!" beweert Hanna. ,,Ja, zulke lui zijn er bij; dat zegt Van Melle ook. Maar de meesten van de Vereniging niet. Die willen wel wat van de v/aar hebben natuurlijk en zij zullen ook wel wat geld aannemen, maar hun bedoeling is, de Fransozen afbreuk te doen." „Geloof je dat nu heus, Frits Ik vind je nu toch wel een beetje kinderlijk-ge- lovig. Welke Van Melle is het?" vraagt ze dan plotseling. ,,De ouwe of de jon ge?" „De jonge Piet." „Hm. Dat dacht ik wel. De ouwe zou zoiets niet doen. Die ken ik wel. Hij kwam wel op „De dulve". Plet is avon tuurlijk aangelegd. En die Zoethout, de kastelein, ik zou geen kwaad van hem weten te zeggen, maar is dat nu iemand, met wie jij gemeenschap hebben moet?" (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1