Oude Tonge zal een geheel ander aanzien krijgen w. Melissant behandelde bezwaarschriften uitbreidingsplan Plaatselijk Nieuws Er DE SLUIKER Eedsi WetI Rondoxn de Landbouwschool Een haan is genoeg Er worden 200 nieuwe woningen gebouwd Men wacht met onge duld op het gereed- konnen. Van onze adverteerders Bij de eerste aanwijzing van Rheumatisclie Pijn moet gij zeker Krusöhen nemen. VBEVOLGVEEÏÏAAL De Biz. 2 „BILANDEN-NIBUWS" Woensdag 30 September ig^, My,„ensdag 30 S Met belang-s telling' zai landbouwend Flakkee kennis genomen hebben van de volgende passage uit de Troonrede: „Het streven der Regering blijft ge richt op het scheppen van zodanige eco nomische voorwaarden, dat de landbouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de na tionale welvaart te leveren. Hiei'toe be vordert ze krachtig het landbouwonder wijs, de voorlichting en het onderzoek." Het is niet zonder grond, dat in de Troonrede de bevordering van het land bouwonderwijs wordt genoemd vóór die van de voorlichting en het onderzoek, Immers zal de voorlichting vruchtdra gend kunnen werken, dan moet ze kun nen voortbouwen op een grondslag, ge legd door het landbouvi'onderwijs. Om dezelfde reden begon Dr. C. van den Berg, die de wetenschappelijke af deling van Landbouwherstel verzorgt, zijn lezing over: „De cultuur van zoute gronden in herfst en voorjaar, gehouden op de Algemene vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, met het geven van een half uur les. Met behulp van duidelijke tekening'en op het bord, schetste Dr van den Berg eerst de toestand in de grond onder normale omstandigheden, er op wijzende, dat ook dan zouten in het grondwater zijn opge lost, echter niet meer dan 0,5 gram per liter bodemvocht. Het normale C-cijfer is dus 0,5. Verder v/ees Dr van den Berg op de wijze, waarop de verschillende me talen aan de gronddeeltjes, speciaal de kleideeltjes zijn verbonden en dat in normale grond de calcium (kalk) een zeer groot percentage uitmaakt van de totaal gebonden hoeveelheid metalen. We spreken daarom van kalkklei. Deze kalk dient als bindmiddel om de kor rels tot kruimels te verenigen, waar door in de grond de z.g. kruimelstruc tuur ontstaat, die een juiste verhouding v/aarborgt tussen grond, water en lucht in de grond. Deze verhouding moet zijn 1 1 1 of m.a.w. de normale grond bestaat voor plm. 1/3 uit grond, voor 1/3 uit water en voor 1/3 uit lucht. Daarna ging spreker over tot het be spreken van de gevolgen van de over stroming met zout water. Het zoutge halte van het bodemwater stijgt daar door aanzienlijk, waardoor C cijfers ont staan van soms meer dan 20, waar hij dus ineer dan 20 gram zout opgelost is in 1 liter bodemvocht. Doch dit is niet het enige gevolg van deze overstroming. Aangezien in zeewater vooral veel keu kenzout (Nall) is opgelost, zal het Na trium (Na) het Calcium (Ca) van de kleideeltjes verdrijven en zich op de plaats van dit Ca aan de kleideeltjes vasthechten, waardoor in de plaats van kalkklei, de gevreesde natronkall ont staat. In welke mate dit gebeurt, zal zeker afhangen van het zoutgehalte van het water. Reeds meerdere m.alen hebben we op deze plaats uiteen gezet, dat alleen dat gedeelte van de grond, hetwelk uit klei bestaat, door het zoute water kan wor den bedorven. De andere bestanddelen van de grond, waaronder vooral zand voorkomt, behouden dezelfde eigenschap pen als voor de overstroming en lijden daaronder dus niet. Indien we dus ver onderstellen, dat het kleigehalte, ook wel 't opslibbaar gedeelte genoemd, slechts 15% van de grond uitmaakt, zo als bij lichte gronden het geval is, dan kan alleen deze 15% al zijn kalk verlie zen en dus inplaats van kalkklei; na tronkall worden. Daarvoor is een zeke re hoeveelheid natrium nodig, dat weer In het water voorkomt bij een bepaald zoutgehalte, bij een bepaalde C cijfer dus. Theoretisch zal dus bij ieder voor komend kleigehalte een bepaalde C cij- Op boerenpluimveebedrijven één haan per toom kippen Met Bedrijfschap voor Pluimvee en Bieren heeft een verordening afgekon digd, welke behelst, dat op de zoge naamde boerenpluimveebedrijven niet meer dan één haan per toom kippen mag worden aangehouden. Onder een toom wordt versta,an het aantal kippen, dat gezamenlijk in één hok gehuisvest is. - Mede als overweging voor dit besluit heeft geleden, dat de laatste jaren op sommige boerenbedrijven vrij veel ha nen worden aangehouden en dat hier door de handel een niet onaanzienlijk aantal bevruchte consumptie-eieren ont vangt. Daar bevruchte eieren sneller in kwaliteit teruggaan dan onbevruchte» eieren, is dit niet bevorderlijk voor de kwaliteit in het algemeen van onze eieren. Aan de wens van vele pluimveehou ders, die graag een haan bij de kippen hebben, is tegemoetgekomen door het aanhouden van één haan per hok kip pen mogelijk te maken. fer horen, om deze klei grondig te be derven. Is het gevonden C cijfer hoger, dan heeft dit voor ons alleen in zovele betekenis, dat daardoor het zoutgehalte wel hoger is, waardoor misschien niets op deze grond groeien wil, doch meer der structuur bederf behoeven we door dit hogere C cijfer niet te vrezen. Uit de ervaringen van de vorige inun datie weten we, dat dit structuurbederf bij lichte gronden toen erg meegevallen is. Achter onze school hebben we zelfs niets van structuurbederf kunnen be speuren. Toen was echter het C-cijfer veel lager. Het is echter de vraag, of bij dit lager C-cijfer wel voldoende keu kenzout in het water aanwezig is ge weest, om in de grond voorkomende kalkklei volledig in natron klei te ver anderen. Wanneer dit namelijk het ge val was, dan zouden we mogen conclu deren, dat de overgang van deze 15% kalkklei in natronkall op de structuur van deze lichte grond weinig invloed heeft gehad en zouden we bij het hogere C-cijfer van thans hetzelfde mogen ver wachten. Immers ook dit hogere zout gehalte zou slechts die 15% klei kun nen bederven. Is echter het in 194-5 aan wezige keukenzout slechts in staat ge weest orri. naar een deel van de 15% te bederven, dan zal het structuurbederf thans in meerdere mate kunnen optre den met het gevolg, dat we a.s. voor jaar wel de gevolgen daarvan zuüpn kunnen bemerken. Behalve natuurlijk, wanneer door het strooien van gips dit structuurbederf wordt voorkomen. Daar om zou het wenselijk zijn, om evenals in 1945, achter de Landbouwschool weer een gipsproefveld aan te leggen met op lopende hoeveelheid gips. Over het bo- venjstaande hebben we een vraag ge richt tot Dr. van den Berg, doch uit het ontvangen antwoord bleek ons, dat men niet wist, welke C-cijfer nodig is, om van een grond met een bepaald kleige halte, alle kalkklei in natronkall om te zetten. Wel merkte de Heer van den Berg op, dat hij liever een lichte grond had met een C-cijfer van 30, dan een zware grond met een C-cijfer van 10. Normale regenval, gedurende de win ter kan reeds een flinke ontzilting be werken, mits de ontwatering van de grond goed is, en het polderpeil vol doende laag kan worden gehouden, zo dat de grond minstens 1 meter boven het polderpeil ligt. Dr. van den Berg verwacht in dit geval gedurende de winter een daling van de C-cijfers bene den de 10 tot beneden 1, van de cijfers tussen de 10 en 15 tot beneden de 3 en van die tussen 15 en 20 tot tussen 3 en 6. Wanneer dit het geval zal mogen zijn, dan zullen a.s. voorjaar weer vele gewassen kunnen worden ingezaaid, mits dit najaar bij het strooien van de gips alle gegeven richtlijnen daarvoor worden gevolgd. We hopen, dat onze boeren de gege ven voorlichting op deze voor de Ver eniging van Bedrijfsvorolichting zo ge slaagde middag ter harte zullen nemen, zodat ze zich later geen zelfverwijt be hoeven te maken. HA2EX, BIDDEN* £N &TAALWARENFAB RtEK EN TE ZEVENBERGEN Vorige week Donderdag, op het ietwat ongewone tijdstip van 5.15 uur, kwam de gemeenteraad van Melissant in openbare vergadering bijeen. Men had niet veel te behandelen, maar de bijeenkomst was noodzakelijk in verband met behandeling van bezwaarschriften door Gedeputeerde Staten, die deze vanuit de ingezetenen hebben ontvangen tegen de wijziging van het uitbreidingsplan. Bovendien moest de raad naar die vergadering een gemachtigde aanwijzen. Na opening volgde direct het voorstel om de raad vertegenwoordigd te doen zijn bij de behandeling van de bezwaar schriften tegen de wijziging van het uit breidingsplan in de openbare vergade ring van het college van gedeputeerde staten op 1 October a.s. De voorz. gaf enige nadere toelichting. De stukken la gen tot Woensdag ter inzage. Door Both bleek geen nader bezwaarschrift ingediend terwijl B. en W. ook geen nieuwe gezichtspunten hadden. De raad besloot zich te doen verte genwoordigen. In de zitting van gedeputeerde Staten krijgen de belanghebbenden, die bezwa ren tegen het plan hebben ingebracht, en het gemeentebestuur gelegenheid hun standpunten nader toe te lichten c.q. te verdedigen. Burgemeester en Wethou ders achtten het van belang dat de ge meente van deze gelegenheid gebruik maakt en stelden voor dat de raad zich in die zitting zal doen vertegenwoordi gen door de burgemeester of, bij diens verhindering.door de heer van Rossum. Ook hiermede stemde de raad volledig in. Dan volgde een voorstel tot het be- tegeleii van de trottoirs langs de Bin nenweg en de Secretaris Rooijstraat. Wanneer de thans in aanbouw zijnde Vv'oningen aan de Binnenweg en de Sec retaris Rooijstraat zullen zijn voltooid is het op deze wegen betrekking heb bend gedeelte van het uitbreidingsplan tot werkelijkheid geworden. B. en W. waren van mening dat het gewenst is de aangelegde en aan weerszijden vol gebouwde wegen aan beide zijden te voorzien van tegeltrottoirs. Voorgesteld werd de trottoirs te doen betegelen; voor dit doel een bedrag ge lijk aan de begrotingssom op de ge meentebegroting te ramen; het ge raamde bedrag geheel te brengen ten laste van het dienstjaar 1953. Het hgt in de bedoeling de werk zaamheden te doen uitvoeren in het voor jaar van 1954. De voorz. attendeerde er op dat het onderhoud nu veel vergt. Tegeltrottoirs zullen veel verbetering brengen. De heer v. d. Spaan vroeg waarom nu daar eerst betegeld wordt en niet op de Voorstraat. „De Voorstraat komt in 1954", deel de de voorz. 'mee en daarmede kon de heer van der Spaan zich verenigen. De heer Struik vond de Secr. Rooij straat urgenter. De Voorstraat heeft al aan een kant tegels. De heer Keijzer opperde de idee van een smalle strook tegels en de rest van het trottoirs bloemen. De heer Vogelaar dacht dat dit nogal wat zou kosten. De heer van der Vliet vond de fijne grint helemaal niet misstaan. De heer Vogelaar besprak een en an der t.a.v. de Binnenweg. De raad voteerde het vereiste bedrag. Rondvraag iDe heer van der Vliet vroeg wanneer de nieuwe politieverordening behandeld zal worden. De voorz. antwoordde dat dit spoedig zal gebeuren. Het is bij Ged. St. ge weest. Dan volgde sluiting der openbare ver gadering. ---------O—------ VISSEN VLIEGEN IN PLASTIG- „BASSIN" ROND DE WERELD De K.L.M. heeft thans voor het ver voer van levende vissen plastic zak ken" in gebruik genomen speciaal om deze spartelende passagiers een goede en geriefelijke overtocht te bezorgen. Het is dus in het geheel niet verwon derlijk meer, wanneer een verzamelaar van exotische vissen bijvoorbeeld in Zuid Amerika op zekere dag via de postbo de een doorzichtig plastic zakje in de hand gestopt krijgt met de mededeling „Alstublieft, de bestelde visjes uit het verre Oosten". De nieuv/e verpakking hee.'f t vele voor delen. In de eerste plaats is het gewicht vrij gering een zeer voornaam punt in de luchtvaart, voorts is kans op lek kage uitgesloten, terwijl de geschubde passagier een gerieflijke overtocht en de gehele wereld over kan reizen in zijn prive-zwembassin. Dit Is het zeker, want men moet zoveel mogelijk de vissen ge scheiden houden en zeer zeker uitkij ken, dat ge§n vechtlustige sterkere en zwakkere broeders in de zelfde „zak" een plaatsje krijgen. Ook in het toevoe ren van de vereiste zuurstof is op een handige wijze voorzien, terwijl de vis gedurende zijn reis zijn speciale vissen- menu krijgt opgediend. „Dat wordt een „nieuw" Oude Tonge" hebben we gedacht toen we onlangs het plan voor de wederopbouw van het zwaar getroffen dorp onder ogen kre- g'en, en dat is heus niet teveel gedacht, want wanneer er in een dorp binnen een zo kort tijdsbestek bijna 200 woningen worden gebouwd, zal het voor een ieder duidelijk zijn dat door een dergelijke bouwerij op zijn minst het aanzien rigorous gaat veranderen. Maar ook in vele andere opzichten zal het grote veranderingen in zo'n dorp brengen. Waar eens vele kleine huizen ston den, huizen die de naam woning" soms maar kwalijk verdienden; waar tot voor kort volkstuintjes en ander bouwland een rijke oogst aan gewassen voort bracht; daar zal hopelijk binnen niet al te lange tijd, dit nieuw Oude'Tonge ver rijzen op een terrein dat, ruim 8 hecta ren groot, de gehele noord en westkant van het doi'p zal beslaan. Men wacht er in Oude Tonge met ongeduld op, en zo hier en daar hoort men zo wel eens de klacht uiten dat er elders op het eiland al een begin is gemaakt en dat er in Oude Tonge nog niets van is te bespeuren. In de omstandigheden van het ogenblik is deze gedachtengang al lezins te verklaren, doch men dient daar bij wel te bedenken dat de wederopbouw nergens op Plakkee een zo grote om vang zal hebben als juist in Oude Ton ge en men daar ook weer voor eigen problemen staat. Problemen die maar niet zo meteen zijn op te lossen. Het uitbreidingsplan moest zo sterk gewij zigd worden dat het een op zichzelf staand wederopbouwi:)lan werd, er moest een rioleringsplan komen en last not least de grond waarop moest worden gebouwd was eigendom van niet min der dan 86 personen! Want in een, ge meente waarvan het zielenaantal jaar lijks eerder terviggaat dan een stijging vertoont gaat men in normale omstan digheden waarin men die grond eerst over ettelijke tientallen jaren zou heb ben nodig gehad, niet reeds aankopen. Maar het ziet er naar uit dat de Oude Tongenaren nu heel spoedig al die plannen werkelijkheid zullen zien wor den en langs nieuwe straten er zich vele series woningen zullen gaan verheffen. We vernamen dat eind vorige week er reeds een onderhandse aanbesteding heeft plaats gehad van 167 woningen. Deze besteding leverde jammer genoeg niet het gewenste resultaat op, omdat er blijkbaar ver boven de begroting werd ingeschreven. Er is echter goede hoop dat de openbare aanbesteding die op 9 October a.s. wordt gehouden beter resultaat zal opleveren. Deze 167 woningen worden gebouwd volgens de woningwet en voor rekening van de gemeente Oude Tonge, doch wan neer ze er eenmaal staan zullen ze ook door particulieren kunnen worden aan gekocht. Evenals de andere woning'en die na de oorlog In Oude Tonge wor den gebouwd, zijn ook deze door archi tect J. F. Niepoth te Rotterdam ontwor pen. Er komen 5 verschillende typen woningen. Ingedeeld naar het aantal personen dat er kan wonen zijn dit: 17 woningen a 3 personen, 74 a 5, 2 a 6, 50 a 7 en 22 a 9 personen. Natuurlijk zal de wederopbouw ook op het gebied van de volkshuisvesting veel verbetering brengen. Maar ook ter be vordering van de volksgezondheid zal deze een aanmerkelijke verbetering mee brengen. Ben flink aantal sloten gaat er verdwijnen. Na overleg met het polder- bestuur b.v. is besloten om de z.g. Kreek, die dwars door het nieuwe ge deelte loopt te dempen vanaf de Sta tionsweg tot ongeveer achter het nieu we verenigingsgebouw. Ook de sloot aan de linkerzijde van de Stationsweg gaat verdwijnen, terwijl die weg zelf geheel opnieuw onder profiel zal worden ge bracht met over de gedempte sloot een trottoir. Het bestaande wegdek is op het moment erg slecht, maar in af wachting van deze grote verandering zal toch nog dit jaar iets aan het weg dek worden gedaan, omdat deze weg van grote betekenis is. Voor de nieu we straten zal het puin dat bij het voor malige tramstation is opgeslagen als verharding worden gebezigd. Ben ande re verbetering die voor vele van bete kenis zal zijn is dat er ook in Oude Tonge een ,,Knorrenburg" zal verrij zen. Ben plaats waar de inwoners een plaatsje kunnen vinden om er hun var- kenshok op te bouwen. Het Oude Tong- se gemeentebestuur zal hiermee een lang gekoesterde wens in vervulling zien gaan; de inwoners zijn van veel rommel verschoond en daarmee wordt ook voorkomen dat er in de nieuwe wijk weer een allegaartje van bouwsels zal worden geschapen. Keurig met veel groen gecamoufleerd zal het ergens aan de westkant worden gebouwd. Dit zijn slechts enkele onderdelen van de weder opbouw, maar er spreekt uit dat men de mogelijkheden tot verbetering met beide handen aangrijpt, niet in de laat ste plaats die welke verband houden met de volksgezondheid. Voor de bewo ners van het zwaar getroffen Oude Tonge is er wellicht een wat bittere on dertoon in gelegen, dat aan deze we deropbouw een grote verwoesting moest voorafgaan. Maar de wijze waarop men, na al het doorstane leed die de water snood bracht, toch de moed heeft we ten op te brengen voor een krachtig herstel, mag doen verwachten dat men ook de vooruitgang die in de vernieu wing Is gelegen in de eerste plaats als winst zal bezien. OPENING VAN DE NIEUWE CON- FECTIEZAAK VAN DHR A. ALEMAN TE OUDBORP Ouddorp is de plaats die het verst is afgelegen op ons eiland maar waar men op zakelijk gebied zeer met zijn tijd meegaat. De evolutie op gebied van mo derne middenstandszaken is er de laat ste jaren ook dermate doorgedrongen, dat men er gemoderniseerde kruideniers en bakkerszaken vindt, meubelmagazij- nen enz. en nu weer is er een hyper moderne Confectiezaak geopend. De heer A. Aleman had al langen tijd uitgezien om zijn confectie-bedrijf in het centrum van het dorp te plaatsen, maar gezien het grote woonruimte tekort heeft hij er jaren over moeten doen eer er wat geschikst vrij kwam. Het geluk te hem beslag te leggen op de woning van wijlen wed. Crezee (1.1. Boerenleen bank), dat hij geheel liet herbouwen tot een grote winkel met twee etalages, kleermakerij en bovenwoning. Wij hebben er een kijkje genomen en stonden verbaasd, dat men het tot zo'n fraai geheel heeft weten om te bouwen Het eerste ontwerp was van bureau Kloppers, te Middel- harnis, na de water snood heeft de heer C. v. d. Bok het afgewerkt, die ook opzicht over de bouw genomen heeft. Het front zelf ziet er zeer artistiek uit, de nieuwe voorgevel is in mooie rode steen opgetrokken, er is een luifel aangebracht boven de twee etalages, die rondom tot onder de boven-ramen met vorstvi'ije tegels zijn bezet. Voor „De Boompjes" als winkelstraat is dit pand een rijke aanwinst!! De zaak zelf is zeer ruim, voorzien van een fraaie betimmering, alles in eiken, zowel de etalages, toonbank, vi trines en bergplaats voor stoffen. Langs de wand staan confectie-rekken met een keurcollectie costuums in alle maten; winterjassen, gabardine jassen, dames mantels en verder de gehele bedrijfskle ding. Het doet prettig aan, op zo ge makkelijke en vrije v/ijze hier keus te kunnen maken, daar alles zeer overzich telijk en vlot is opgesteld. Ook is er een flinke, ruime paskamer aangebracht. Er is voor zeer veel licht gezorgd wat in een manufacturen- en confectiezaak voor al nodig is. 's Avonds is de verlichting als bij dag door T.L. verlichting, aange bracht door de fa. Gebrs. van Splunter te Ouddorp. De winkelbetimmering is van de fa. B. de Geus te Alphen aan de Rijn, die hier weer een keurig stuk werk heeft geleverd. Achter de winkel bevindt zich een grote kleermakers-werkplaats, wat sa men een mooi geheel uitmaakt. Men kan bij Aleman, die een coupeursdiploma heeft, zowel voor confectie als maat werk terecht! Wat U er koopt, koopt U dus bij een vakman. Alles bijeen genomen is het voor de heer Aleman een flinke vooruitgang. De zes minerale zouten die Krusjk bevat sporen lever, nieren en ingewan/* aan tot actievere werking, het bln'ji gaat sneller stromen, onzuiverhed worden afgevoerd en zo worden ri,5| matische pijnen gesmoord in de lijj j In duizenden zelfs hardnekkige gevall l bracht Kruschen baat. Waarom gij dan Uzelf te kort doen? ZOUJil GOEDEREEDE Gips. Degenen die voor hun volbL tuintjes gips wensen te ontvangen, k»'! nen dat opgeven Woensdag 30 Sept. dfj! avonds van 6 tot 8 uur bij de heer BI Sandifort, p.a. Doelweg 281a te Goedt reede. Dit is de laatste toewijzing E.H.B.O. Op Donderdag 1 Octobe,; 1953 begint de nieuwe cursus E.H.Ent De lessen worden gegeven door doktfj Bulthuis in een lokaal van de oi* School alhier en vangen aan oni igj, uur. Degenen die aan de cursus wensei'-^ deel te nemen, kunnen zich daar voorop.! geven bij het bestuur of tijdens de uren in de school. De kennis opgedaan op de E,H.E,o!?ï| cursus is niet alleen bestemd en geschilii voor ongevallen die in het openbaati plaats vinden, doch ook voor huiselijkij kring. Het is niet alleen leerzaam doch ooi;! zeer nuttig de cursus te volgen. In jfjij kader van de B.B. is aan de E.H.B.Of- ook een taak toebedeeld. Laat onze n.l' meente niet achterblijven. Neem in rui-i me mate deel aan de cursus, zodatH straks naast het vereiste aantal plot.' gen voor de B.B., ook nog voldoende re- serves aanwezig zijn. Bij daadwerkelijk optreden komt aie/ meestal geen handen tekort, doch we' geoefende handen en kennis. Het is it veel gevallen niet nodig dat men liiil. peloos moet toezien wanneer zich ees' ongeval voordoet, wanneer men at;. tenminste de moeite heeft getroost d;| kennis en vaardigheid te verwerven M ter plaatse nodig is. Een ieder kan aan de cursus deel™. men. Kosten zijn aan de cursus niet tk bonden indien men lid wordt van dr vereniging. De contributie bedraagt iiio.' menteel 0.50 per maand. DEN BOMMEL Kookcursus. Woensdag 7 Oct. a.s. oif 1.30 u. begint de kookcursus in het Ver- enigingsgebouw aan de Beneden Oost dijk. Bij voldoende deelname is het de be doeling een avondcursus te geven waar- over nog nadere mededelingen volgen, SÏAD AAN 'T HARINGVLIET Ter inzage. B. en W van Stad aa» 't Haringvhet maken bekend, dat op dt secretarie gedurende 3 maanden voor een leder ter inzage is neergelegd, ei tegen betaling der kosten is verlirijg- baar gesteld, de wijziging van de bom- verordening der gemeente Stad aan 'i Haringvliet vastgesteld door de teraad op 23 Juli 1953 en goedgekeurij door Ged. Staten. Vrouwenvereniging. De opgerichte 1 Geref. Vrouwenvereniging heeft tot' naam gekozen Rondom het Wooi'd". Het bestuur bestaat uit: Pres. Mevr.; Loosman, -secretaresse, Mevr. Nipins.^ penningm. Mej. M. van Biert algem. pis verv. Mevr. van Keulen. De vergade-is ringen worden om de 14 dagen op Don-ï derdagavond gehouden in de consisto-| rie der Ger. Kerk. Begonnen In 1938 in de ouderlijke wo- ning aan de Dirkdoensweg, later aai de Nieuwe weg Waar een deel van ziji eigen woning voor winkel was ingericht, met boven de werkplaats, was dit alle: bij dit pand vergeleken, primitief. K" kan hij zeggen, dat hij qua zaak een W de allermooiste van Ouddorp verkregen heeft, zó zelfs, dat hij voor een stads zaak niet behoeft onder te doen. Het publiek" kan nu wat kleding betreft, hij Aleman voor alles terecht. Hij heeft een vertegenwoordiger, de heer C. Hoek die dagelijks op de baan is en de klan ten bezoekt. De bouw is uitgevoerd door Getos. Boelaars voor metselwerk, timmerwerk fa. L. V. Koppen, schilders fa. AkeK' hoek en Ras. Ontwerper en opzichici als reeds genoemd, dhr C. v. d. Bok M Ouddorp. Wij complimenteren de heer Aleman van harte met zijn mooie bedrijf en tS' vens met het 15-jarig bestaan van zijn zaak en hopen dat hij in de komendt decennia zich in een steeds toenemen'' debiet zal mogen verheugen. Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn. (1). HOOFDSTUK I. Een stevige Noord-Wester jaagt van uit de Noordzee over de duinen het Land van Cadzand in en giert om en over de hoeve ,,Overduin", gelegen aan de voet van de Hille, de hoogste duintop. Het is aardedonker. Geen ster schit tert aan het firmanent. De wind, die soms tot stormkracht aanzwelt, huilt akel.g. De torenklok van het nabijge legen dorp heeft, met flarden, negen slagen doen doorklinken naar de boer derij. De hoeve ligt eenzaam aan de voet van het duin. Het is een wonderlijk bouwsel, dat geheel uit de toon valt bij de andere hofsteden in deze landstreek. Het is namelijk een oud herenhuis het kan wel het kasteel van een ridder uit de Middeleeuwen zijn geweest dat tot een boerderij is verbouwd. Er behoefde niet veel aan veranderd te worden. De schuren waren er en de stal len Alleen het woninggedeelte is ver kleind en gewijzigd. Eenzaam en verlaten ligt ,,Overduin." Nergens is enig licht te bekennen. Al leen het gerucht, dat het vee in de stal len rnaakt, verraadt, dat de hoeve be- v/oond is. In een groot vertrek, dat als keuken en bakhuis dienst doet, zitten twee man nen en een min ofmeer bejaarde vrouw. In de hoge schouw flikkert een flink vuur van hout en turf. De vrouw staat op. „Ik wens de mannen welterusten en een zalig uiteinde." „Van 't zelfde, Maartje." De dienstbode heeft een kaars aan gestoken en stapt de keuken uit. De boer schuift dichter bij het vuur. De andere man, veel jonger, stopt een pijp. De tabak wordt schaarser in het land, maar er is toch nog. Bn in de kelders van „Overduin" hebben Zijier en zijn zoon wat voorraad, niet alleen van ta bak. Die kelders zijn ook een bewijs, dat „Overduin" niet een gewone boerderij is. Welke hofstede in deze contreien heeft zulke enorme gewelven? De boer heeft zich wel eens afgevraagd, waar toe die kelders vroeger toch wel gediend mochten hebben! Met één oogopslag is te zien, dat hier vader en zoon bij elkaar zitten. Zij lijken op elkaar als twee druppels water op elkaar gelijken. Ze zijn beiden welge schapen en fors gebouwd, hebben don ker haar (alleen dat van de oudere man begint aan de slapen te grijzen), hel dere blauwo ogen en een korte, gekrul de ringbaard, onder de kin weggescho ren. Ze spreken voorhands geen woord, va der en zoon. Het enige geluid, dat ver nomen v/ordt, is het knetteren van het hout in de schouw en het gehuil van de wind. Op deze Oudejaarsavond zijn beiden diep in gedachten. Sentimenteel zijn de ze boeren niet. Maar een Oudejaars avond is toch altijd iets anders dan een gewone avond. Op beider gelaat ligt een trek van weemoed. Die kan niet veroorzaakt worden door het feit, dat het afgelopen jaar 1805 een uitstekend oogst jaar is geweest. Er waaien wel eens ge ruchten door de contreien: in de steden van Vlaanderen en Holland moet bit tere armoede worden geleden. Hier op het platteland heeft men daarvan geen last. Albert Zijier is een welgestelde boer. En zo zijn er velen in het Land van Cadzand. Materieel is 1805 een best jaar ge weest. Het is de vraag, of dit zo zal blijven. De tijden worden al hachelijker. Je kunt nooit weten, wat er nog gaat gebeuren. Momenteel denken vader en zoon daar evenwel niet aan. Toen de lente van 1805 aanbrak heeft een rouwstoet .Overduin" verlaten; met plechtige schreden, onder zeer zwaar klokgebeier, heel langdurig, want de vrouw van een boer werd begraven. heeft die stoet de boerin van Over duin" gebracht naar het kerkhof, aan gelegd rondom de kerk van het dorp. Zij liet achter haar man, Albert Zijier en haar enige zoon Prits, drie en twin tig jaar. Het is dat verscheiden in het afgelo pen jaar, dat de vader bezighoudt en hem weemoedig stemt. De zoon denkt er allicht ook aan hij heeft ontzag gelijk veel van zijn moeder gehouden en zij was de laatste tijd van haar leven zijn voorspraak bij vader, die van geen toegeven wilde weten maar hij zit nog met dat andere probleem, waarin hij geen oplossing ziet, zolang De zwijgzaamheid wordt opeens ver broken. „'t Is te hopen, dat het het volgend jaar beter wordt", zegt de oude. ,,Gel6óf je het?" is de wedervraag van de zoon. ,,Neen, ik geloof het niet. Maar je kunt het nooit weten." „'t Wordt erger", voorspelt de zoon. Zonder woorden hebben zij elkaar be grepen: zij doelen op de staatkundige toestand. Met veel bombarie en gejuich zijn in 1795 de Fransen binnengehaald. De verhaleir gingen het Land van Cad zand door:' in de steden heeft een uit gelaten menigte om de Vrijheidsboom gedanst en gewaagd van vrijheid. Ge lijkheid en Broederschap. Men heeft de stadhouder het land uitgejaagd. Op een dobberende visserspink heeft de zwakke Willem V van Oranje de baren der Noordzee opgezocht, op Engeland aan. Hij heeft de duinen van Scheveningen geleidelijk zien wegzinken, allicht niet vermoedend, dat hij ze nooit zou weer zien. Deze contreien zijn niet bepaald be roerd door het gebeuren, dat Holland op zijn grondvesten deed daveren. Alleen geruchten en verhalen deden de ronde. Men wist alleen, dat de Nederlanden nu de Bataafse Republiek heten en dat de Fransen invloed op het bestuur hadden. Men vernam verder in de loop der ja ren, dat de geestdrift sinds lang be koeld was. Men had meer dan genoeg van de Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap. Maar er was geen enkel licht punt, in de Republiek niet en in Europa niet. Als schijnbaar oppermachtig heer ser troonde Napoleon, die gans het we relddeel aan zijn voeten wilde zien lig gen. ,,Je kon wel eens gelijk hebben, dat het erger wordt antvifoordde de vader weer op de laatste opmerking van zijn zoon. „Dan zullen wij er ook wel mee te maken krijgen." „Wis en drie, vader. Het blijft niet zo rustig, ik geloof er niets van." ,,Je kon wel eens gelijk hebben" her haalt de oude. ,,Was je in alle opzich ten maar zo verstandig." Laten we nu op Oudejaarsavond geen herrie gaan maken, vader. Je hoort mij er toch ook niet meer over praten. Ik weet, hoe er over denkt." ,,Neen, je praat er niet over. W^' je ontmoet haar wel, a,l is het misschif niet dikwijls. „Spreek dat eens tege" als je durft." „Dat ppreek ik niet tegen, 't Is eerlijke zaak. Moeder zei: Armoede i= geen schande." „Och, dat weet ik wel. Maar datiie* er niks mee te maken. Je moeder za= dat verkeerd." ,,Wat is er op Hanna aan te mf' ken? Ben pront meisje, zo denkt i» er over." „Zeg ik toch niks van? Ik weet»»* wel, dat de Marisseh niets op ^w dienstbode aan te merken hebben- JW" v/at drommel, een dienstbode kan g^' boerin op O verduin" worden! Een doe ter van Harm Verwolde bazin op over duin", jongen, gebruik toch je verstan* „Ik zou niet weten, waarom der, Hanna kent het werk en we den van elkaar. En de Verwoldes f"'' je niet uitvlakken: haar oom rs Maire van Sluis en diens zoon Jacob 1'^ daar een flinke timmer- en m*^'^* faire." (Maire betekent Schout of o" gemeester Red.) Albert Zijier glimlacht. (Wordt vervolg* Zoals wij il ijdiging' van P ponderdagavd ging, het eled breken. In all licht grilliger zaal werden dachten we, een der raadd jjet was een I ivalmende kaj waar sfeer irf floepte weer pe voorz. opl he de heren iif het nieuwe cd [zonder het nij broek. Voor dJ [u een belangl Igpr-, met GodsJ leed zult inroef (ken te verwerl breidingsplan, J Levordering d| [naren zich zuil jschapsleven; tl jindustrie en dl [rische sector. dacht voor he jongeren groei Itijd, zodat ter^ [van de jeugd - gelijk is. Het is nodi| samengesteld groeperingen, [optreden. Sp| Isaamhorigheic periode en zei voorzitter onj [gemeente vooi Ispr. elkaar nol jvan ons veel| God" besloot 1 Dan volgde I reeds gezegd de kaarsen fractieleden I aflegden. Voor dat I wethouders o1 J. Blok (P.v.i greep op de ter, n.l. dat was van de meente en i Iden. Als meil pleegt men ■zei spr. De ste gezag in dient men j in het dag. De heer Bj Istaatk. Geref met de A.R. houders verkie A.R. en de teit. Zijn f ra een schrijven! [te 'oespreken,! iheren het zelj den onze hull [nodig! j Straks zal heid zijn te vrije wil wasl imaar nu stol I kruiken, wasT !van de bevolj uitgesloten, [monstratief De heer Du trokken te zi dat nien bij te maken he^ stelsel. Is me te maken m^ Ook was sen A.R. en| kende maar er met de samen willen gen Gods oi het leven, ginsel. Zijn hij overigena standpunt v3 zijde van de] lossing zeer De heer BI ze laatste uil dan de vorll alleen reken! als ik een sif belang van 1 °as;s kan wj dan verguisd ■De heer D lenste overtL *as, de besti *«g van de dat er een o| het zo Wil. De heer analyseren, waarwordinJ ^at de kiezel cludeerde vJ "'^'•e functii ^oor het coll de. Nu sprei hiaar we zil ï^^nt. Hij al toevallige ^tuurde en ^^a geacht.l Breedvoerig I Dan volgl Bfl de eerstl Pï'^^is 8 si blanco. Bij I biancJ Beide hel ^^«- val ,f genoot I f'-actie rt-^e voorzl geen vrl ''„^.waarbcf

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 2