MILLIOENENNOTA f 57.50 GETUIGENIS VAN DE CHR. GEREF. SYNODE FOTOROTSMA MIDDELHARNIS Merkwaardige verjaardag te Dirksland 6e Jaargang CHR. WEEKBLAD OP GEEEFOKMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Gelukkiger en welvarender Vliegtuigongelukken grepen uit d& Gehele begroiingsdiensi Hersiel Watersnood Siaatsscbuld Belasiingverlaging Vervolgingen Grooi aanial ambienaren Kosien van huizenbouw Siaaisbedrijven Diverse uitgaven Uitgaven in verband mei nationaal inkomen Deze prachtige nieuwe Kodak leveren wij uit voorraad. Prijs Oudste tweeling van het eiland Woensdag a.s. 80 jaar Zondag van de kansels afgelezen Betal mg per giro Dr J. C. Hooykaas Woensdag 23 September 1953 No. 2239 Eedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIIXDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870 - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 UW5 Verschönt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABOl'JNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bfl contract speciaal tarief. De gebeurtenissen in 1952, zo zegt rSjafroeddin in een verslag, wijzen op en niet meer te verbergen feit, nl. dat de at Indonesië ver boven de draagkracht an de gemeenschap leeft. Nadat de be- oting 1951 een overschot van plm. r.p. J200 millioen te zien had gegeven, heeft il' i legering in 1952 opnieuw te kam- -èii 'gehad met een zeer groot te kort, eel groter zelfs dan het deficit (te ort) in het eerste jaar na de vrijwor- ing van Indonesië. De uitgaven in 1952 vertroffen de ontvangsten met circa ,p. 4,327 millioen." Bn verder in het verslag zegt mr iafroeddin Prawiranegara, de president an de Bank van Java. Vergelijken we e tegenwoordige situatie met die van oor de oorlog, dan zien we alleen een oeneming van de bevolking, een toe- eming van staats- leger- en politie mbtenaren alsmede van automobielen m hen te vervoeren, maar de produc- iebronnen, de bedrijven om de gemeen- chap in het leven te houden, zijn in antal en omvang veel geringer dan oor de oorlog. Aangenomen mag wor- en, dat gezien de bevolkingsvermeer- erlng en het lagere productlepeil, het 'omen per hoofd op zijn hoogst 60% edraagt van het welvaartspeil in 1938." En elders: „Voor het zo arme Indo- esië is een zevenurige werkdag een xorbitante luxe." „Wellicht, zo waar- chiiwt de president, zal ook dit verslag inder prettig klinken voor sommige ringen, die mogelijk nog van mening ijn, dat wij onze moeilijkheden slechts et' leuzen te boven kunnen Romen, of oor compromissen, die feitelijk alles ustig laten afglijden tot in het ravijn, at geen uitweg meer biedt.' Een stem it de practijk. Van een man op een ver- ntwoordelijke post. Voor het Hollands estuur had men in der tijd geen goed oord over. Ben bestuur dat via ontwik- eling en beschaving en verantwoorde- "kheid opleidde voor volkomen zelfbe- tuur en algehele vrijheid. Toen waren et de „leuzen", die opgeld deden, maar at men met leuzen" het land niet re- eren kan dat wordt men nu ook in -donesië wel gewaar. 60% van het wel- rtspeil van 1938. De Revolutie heeft donesië tot op heden wel veel „leu- n", maar weinig welvaart gebracht. Had niet de reyolutiekoorts maar yer- tandig overleg de toon aangegeven In- onesië zou gelukkiger en welvarender ijn geweest. De verdediging van ons land eist gro- e offers. Niet alleen in financieel opzicht maar ok het getal mensenlevens dat ten of- er valt om de verdediging van ons land oor te bereiden is aanzienlijk te noe- en. In antwoord op vragen van het eede Kamerlid de heer Welter, heeft mister Staf medegedeeld, dat in het ijdvak 1 Juü 1952 tot 20 Juli 1953 ten evolge van vhegongevallen 30 straal- agers afgeschreven moesten worden. In ruim één jaar kwamen hierbij 14 gers om het leven. De schade be- Eg ongeveer vier millioen gulden. In raim een jaar gingen dertig straal- igers verloren ter waarde van onge- eer vier millioen gulden. Veertien men- "nleveus gingen hierb^ verloren. Inderdaad zware offers. Vooral het erlies aan mensenlevens moet zwaar rukken. De minister zegt, dat in het Igemeen vliegtuig-ongevallen een niet 6 vermijden consequentie zijn van het ebruik van dit materieel. Verder antwoordde de minister op de ragen van de heer Welter, dat straal- in verband met hun militaire aakstelling niét door andere vliegtui- sn kunnen worden vervangen. Ook ordt de grootste aandacht besteed bij e Kon. Luchtmacht om ongelukken met Mgtuigen te voorkomen. Volgens de ededelingen van de minister is het antal ongelukken bij de Kon. Lucht- acht relatief niet hoger dan bij de an- eve NATO-landen. Het paraat zijn van ons land is nood- kelijk. Grote financiële offers moeten arvoor gebracht worden. Zoals uit «bovenstaande blijkt kost de voorbe- eidmg van onze verdediging ook een «zienlijk getal mensenlevens. Dat is ei erg. De minister spreekt van een te vermijden consequentie bij ge- ™K van dit materiaal. Men behoeft *"s geen deskundige te zijn om dat te Snjpen. Zonder vliegtuigen, ja zonder de mo- nste vliegtuigen, de Tweede Wereld- "'»g heeft het ons wel geleerd en de Wikkeling van het luchtwapen is nd zich «orkom, Verder voortgeschreden, kan een niet verdedigen. Aan het ^1 van vliegtuig-ongelukken de grootste aandacht besteed. jj' °^'"en we gaarne over. Voorzich- «'«d IS hoogst noodzakelijk, 't Gaat mensenlevens. Ondertussen blijkt wel Kers ^^'"''^'^■S'ing van ons land grote licht meebrengt, die we ver- erdlV'-'" ^i-engen. Een land, dat zijn ^^«aigingsmiddelen niet in orde heeft et la h"'^' op rekenen de vijand buiten M "ye houden. En de vijand in het "aan offers, zowel matefieel eeft ""ensenlevens. De laatste oorlog net ons geleerd. Plaatsruimte belet ons uitvoerig op de Milljoenennota in te gaan. Toch willen we de belangstellende lezer in 's lands bestuur enkele voorname zaken mee delen. 6512 millioen 5517 millioen Uitgaven Inkomsten Nadelig saldo 995 millioen De uitgaven vormen een nog niet eer der bereikt bedrag. In die uitgaven zijn begrepen 1500 mill, voor Defensiedoeleinden of ruim 23 procent van de totale uitgaven. Deze uitgaven zijn een gevolg van de door ons land aangegane verplichtingen in het kader van het Noord-Atlantisch defensiepact. De spanning tussen het Oosten en Westen, de zo hoog nodige inspanning om het comtmunistische gevaar te be teugelen vergt een geweldig offer van ons volk. Wat zou er voor zo'n bedrag veel voor vredesdoeleinden te bereilcen zijn. Denk slechts aan huizenbouw en versterking van onze nationale economie. In deze uitgaven van 6512 mill, is 400 mill begrepen voor herstel van de rampschade. Een gelijk bedrag is reeds geramd op de herziene begroting van 1953, zodat het totale bedrag voor herstel van de rampschade begroot is op 800 mill. Onze Staatsschuld bedraagt volgens de Millioenennota 22.800 millioen. Dat is ons volk op 10 millioen zielen rekend per persoon (van grijsaard tot baby) een bedrag van 2280 per per soon. Het hoogste was onze Staatsschuld eind 1949. Toen bedroeg ze 27500 millioen. Er is dus al een aardig bedrag afge lost. Voor rente en aflossing is nu op de begroting uitgetrokken een bedrag van 805,5 millioen. Dat is ruim 12 procent van de begro ting. Het totaal waarmede de belastingen verlaagd worden is 532 mill. Een respectabel bedrag. Op een ge raamde ontvangst van' 5517 mill, zal de belasting met 532 mill, verlaagd wor den. Dat is ongeveer negen procent. Een De World Evangelical Fellowship ver gaderde met 200 vertegenwoordigers uit 26 landen van de gehele wereld te Cla- rent in Zwitserland. Uit de behandelde rapporten bleek het lief en leed van het Evangelisch Christendom over de ge hele wereld. Over de vervolging door de Roomsen in Columbia werd door dr Taylor gerap porteerd, dat de vervolging der Protes tanten in dat land in 1950 was begon nen. Niet minder dan 47 kerken werden vernield of voor Rooms-Katholieke en militaire doeleinden gebruikt. Er wer den 110 gevallen van vervolging gerap porteerd, waarvan bij onderzoek door het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken de juistheid bleek. Door de conferentie werd aangedrongen op publicatie in de pers in alle landen. In een resolutie werd uitgesproken, dat naar het oordeel van de W.B.F, religi euze vrijheid ook moet inhouden de vrij heid van de enkele persoon om te pro pageren, geen beperking der vrijheid dus tot binnen de muren van het kerkge bouw. In een andere resolutie werd uitge sproken, dat de Rooms-Katholieken te recht protesteren tegen de vervolging van leden van de R.K. Kerk door de Communisten, doch dat de R.K. Kerk terzelfder tijd de Protestanten in andere landen vervolgt. Verder werd door de vergadering nog om de aandacht van de Spaanse regering en van de pers te ves tigen op de vervolgingen in Spanje. In Spanje werden 55 lokalen van de Protestanten, die voor godsdienstige doeleinden dienden gesloten. De bezoe kers van Protestantse godsdienstoefe ningen ondervinden volgens mededelin gen ter vergadering grote moeilijkheden. Ook wordt in Spanje in het Burgerlijk Wetboek geen vrijheid van huwelijk voor Protestanten gewaarborgd. Uit de ver slagen van deze eerwaardige conferen tie blijkt ten volle dat de Roomse Kerk de godsdienstvrijheid van Protestanten niet erkent. En dat er wel degelijk ge sproken moet worden van vervolgingen door de Roomsen van de Protestanten, 't Is menigmaal otttkend, maar hier is weer een onloochenbaar bewijs voor de waarheid dat de godsdienstvrijheid bij de Roomsen niet veilig is. Een feit dat ons niet behoeft te verwonderen, im mers het vervolgen van andersdenken den is nooit door de Roomse Kerk her roepen en zo de hoogste Roomse gees telijkheid slechts een woord sprak, het ware met de vervolgingen van de Pro testanten gedaan. 211 milhoen 190 millioen 1 28 35 24 millioen millioen millioen 20 millioen 16 millioen 10 millioen 532 millioen specificatie van de belastingverlaging vertoont het volgende beeld: Belastingverlagingen ten bate bedrijfsleven Verlaging Ink. en Loon belasting Afschaffing omzetbelas ting op huisbrand en schoeisel Verlaging suikeraccijns Verlaging Person. Bel. Afschaffing of verlaging schoolgeld Verdubbeling kinderaf trek Afschaffing super-weelde belasting Totaal Uit de Millioenennota blijkt dat het aantal ambtenaren zich in stijgende lijn beweegt. Dat is voor het grootste deel een gevolg van de uitzetting van ons militair apparaat. Gestreefd wordt zoveel mogelijk mili tairen door burger personeel te vervan gen. Dit gesc.hiedt uit een oogpunt van bezuiniging. Op 1 Januari 1952 was er 95625 man burgerlijk personeel. Begroting 1953 103628. Begroting 1954 109776. Een vermeerdering dus met 6148. Op iedere 100 inwoners is er dus 1 man burgerlijk rijkspersoneel, Bij de begroting voor 1954 is voor de voorziening van de woningbouw gere kend op een totaal van 65000 nieuwe woningen. Daarvoor is op de Rijksbegroting 1954 een bedrag uitgetrokken van 236 mil lioen. Vergelijk dit hoge bedrag eens met de uitgaven voor Defensie van 1500 mil lioen en ge zult zien welk zwaar offer, (onmisbaar offer evenwel) ons volk moet brengen. P.T.T. 12 millioen Staatsmijnen 8 millioen Nederlandse Bank 3 millioen Aandelen N.V. Zout- industrie 0,3 millioen Idem Aardolie 1,2 millioen Kon. Hoogovens 1,3 millioen Onderwijs en Cultuur 561 millioen. Een stijging ten opzichte van 1953 met 53 millioen. Als gevolg voor een groot deel van het toenemend aantal leerlingen waardoor steeds meer scho len en onderwijzers nodig zijn. Sociale Diensten 1010 millioen. Naar grootte de tweede speciale be grotingspost. Hiertoe behoren sociale voorzienin gen, emigratie, volksgezondheid en volkshuisvesting. In 1947 bedroeg het totaal nationaal inkomen 9930 mill. De uitgaven be droegen. 4635 millioen of 47 .procent van het nationaal inllomen. Voor 1953 was het nationaal inkomen geraamd op 20830 millioen. De uitgaven inclusief de rampschade 6456 millioen of 31 procent van het nationaal inkomen. In 1954 wordt het nationaal inkomen geschat op 21260 millioen en de uit gaven op 6399 millioen inclusief de rampschade of 30 procent van het na tionaal inkomen. Morgen, Woensdag, worden de gezusters Johanna Baart-Hobbel, wonende in de Ring te Dirksland, en Maria Kardux-Hobbel, wonend in het Korteweegje in dezelfde gemeente, tachtig jaar. Dat is een heel hoge leeftijd, die niet zo heel velen bereiken en op zichzelf al iets bijzonders, maar toch eigenlijk nog niet bijzonder genoeg om in de krant te komen. De oorzaak daarvan is, dat deze dames een tweeling vormen en dat zij wel de oudste tweeling van ons eiland zijn. Dirksland kan dus trots zijn op deze merkwaardige verjaardag van twee zijner inwoonsters. Op 23 'September 1873 zagen Johanna en Maria te Ooltgensplaat het levens licht. Hun vader werkte er op de boer derij, die nu beboerd wordt door de heer Van den Tol. De naam Hobbel wijst ook al op Ooltgensplaat! Zij waren en ble ven niet de enige kinderen van hun moe der, want die kreeg er in totaal 12, waarbij nog een tweeling. Daarvan is ook nog een dochter in leven, eveneens te Dirksland wonend, mevr. Ardon-Boo- ne, aan de Boezemweg. Het verschil in achternaam - deze draagt n.l. de naam Boone inplaats van Hobbel vloeide voort uit het feit, dat de moeder twee maal huwde. Op ongeveer veertigjarige leeftijd kreeg de vader van de nu tach tigjarige tweeling een ongeluk; hij zou een zak tarwe een trapje opdragen,, maar gleed uit en kwam zo lelijk te val len, dat liij van de verwondingen niet meer herstelde. De moeder hertrouwde toen met Boone en toen Johanna en Ma ria ongeveer zestien jaar waren vestig de het gezin zich te Melissant bij de boerderij van Jac. Schilperoort. Johan na en Maria kwamen naar Dirksland en daar zijn zij gehuwd respectievelijk met Jac. Baart, thans 83 jaar, en Jac. Kardux, nu 81 jaar. Tweelingen zijn er meer in de familie voorgekomen. Een zuster uit het gezin Hobbel, Ammerensje Stolk-Hobbel, die kort geleden 73 jaar oud werd, kreeg ook een tweeling, waarvan nog een kind in leven is. Johaima, kreeg twee zoons, twee klein dochters en een achterkleindochtertje. Maria kreeg twee zoons en twee doch ters, zeven kleinkinderen en evenveel achterkleinkinderen Hoewel de jaren al heel hoog geklom men zijn verheugt de jarige tweeling zich nog in behoorlijke gezondheid. Mevr Kardux is wat moeilijk ter been, maar mevr. Baart beredderd haar huishouden nog vrijwel helemaal zelf. Laatstge noemde vertelde ons honderduit over het verleden, over het grote gezin in Oolt gensplaat, over het droevig ongeluk met de vader, over de acht kinderen uit moe ders eerste en de vier uit het tweede huwelijk, over de moeilijke tijden, zo een halve eeuw geleden toen het voor de meisjes evengoed als voor de jongens werken was van 's morgens vroeg tot 's avonds laat „en niet als dametjes achter een kinderwagen kuieren". Ter gelegenheid van de komende ver jaardag tooide de tweeling zich nog eens met de oude Flakkeese dracht, de keuvel. Militaire oefening „GRAND REPULSE" in West Duitsland tussen Bremen en de Nederlandse grens met deelname van 35.000 Nederlandse militairen. Bespreking bij een stafkaart, rechts generaal A. T. C. Opsomer comman dant staf Ie legercorps. Verder van rechts naar links een kolonel een majoor en een sergeant. Van de kansels der Chr. Geref. kerken is Zondag het getuigenis voorgelezen dat de generale synode dier kerken vorige week heeft vastgesteld. De synode toont zich in dit stuk ,,diep onder de indruk van de ernst der huidige geestelijke situatie in onze kerken, en verontrust over de hier en daar zich voordoende verschijnselen van inzinking, vervlakking en zelfs van tegenstand somtijds ten opzichte van de practijk der godzaligheid." De Chr. Geref. Kerken, aldus het ge tuigenis, zijn min of meer komen te staan in het modem-religieuze „kli maat" in heel de wereld, welk klimaat zich kenmerkt door een almeer loslaten van liet historisch gewordene. Helaas ook in eigen kerken worden verschijn selen geconstateerd, die met grote zorg vervullen, bijv. „een soms waar te ne men verslapping van de ernst in de behandeling der ons toevertrouwde zielen." De synode roept allen allereerst op, diep doordrongen te zijn van het tijde lijk en eeuwig wel en wee, zowel der bekeerden als der onbekeerden, opdat toch vooral het onderscheidend, ontdek kend, onderwerpelijk en bevindelijk ele ment in de prediking enz. krachtig aan wezig zij. Tevens niet minder om de algenoegzame rijkdom in Christus zo uit te stallen, dat de zielen tot jaloers heid worden bewogen, opdat men onder toepassing des Heiligen Geestes Christus zo lere kennen, dat men qp Hem be trouwt en uit Hem leeft, tot openbaring van de blijdschap des geloofs en een be leving tot de verheerlijking Gods. „Men ga om te beginnen uit van het van na ture midden in de dood liggen in een verbroken werkverbond, om alzo de noodzakelijkheid en rijke inhiud van het genadeverbond te leren verstaan. Op deze wijze zal men bewaard blijven voor een oppervlakkigheid, die maar al te ge makkelijk leidt tot wereldgelijkvormig- heid." De synode ziet hier vooral een tak voor de ouderen, opdat zij de jonge ren tot een goed voorbeeld mogen zijn. Bij het bekeerde volk Gods heerst vaak donkerheid en geesteloosheid. Wij wijzen er op, dat het nieuwe kwartaal per 1 October a.s. be gint en het voor onze postabon- né"s, die gewoon zijn per post- kwitantie te betalen, gewenst is dit per giro of postv/issel te doen. Daarmee worden de incassokos ten, die thans 30 cent per kwi tantie bedragen, gespaard. Aan onze vorige oproep hebben velen gehoor gegeven om de 1.70 abonnementskosten, per giro of postwissel te voldoen, doch niet allemaal. Deze moesten wij dus een postkwitantie van 2 gulden sturen Wij attenderen er op, dat deze vraag alléén geldt voor hen die gewoon waren het abonnements geld per postkwitantie te vol doen. Niet dus voor hen die ge woon zijn aan de bezorger of de agent te betalen. De Administratie. Wij twijfelen er niet aan of het zal gelukwensen stromen in huize Baart en in huize Kardux. Gaarne alvast onze felicitatie aan deze tachtigjarige twee ling. (A.s. Vrijdag hopen we van de twee jarige zusters een foto op te nemen. Red. doordat het al meer schijnt te willen leven uit de bekering en niet uit de Bron zelf. Met diepe ernst dringt de syriode bij alle leraren, hoogleraren, ouderlin gen en leiders aan op een zich steeds meer oriënteren allereerst in de prac- tikale Godgeleerdheid. „Het is niet te ontkennen, dat met name de ver bondsbeschouwing soms ontaardt tot een vervlakking in de beleving." Ook de verscheurdheid heeft de aan dacht der synode. Zij brengt onder het oog het voorbeeld in de Handelingen der Apostelen vermeld, hoe de eerste ge meente zich kenmerkte niet door een drift om zo spoedig mogelijk de gelegen heid aan t grijpen tot onschriftuurlijke scheuring, maar door uit te gaan van het principe, dat Gods Kerk gesticht is om te vertonen het ongedeelde lichaam van Christus. Waar heden de jeugd al meer onze belangstelling vraagt, aldus het getui genis, wekken we op tot de uiterste voorzichtigheid. In verband daarmee, were men die middelen, welke in feite aan de wereldse gebruiken ontleend zijn en welke opkomen uit het vlees, om zich dan met een godsdienstig vernis te dekken. Met name noemt de synode „het op jeugdmanier toneelspelen; te ernstiger en wanstaltiger als de z.g.n. toneelstukken nog met een godsdiensti ge tint aannemelijk moeten gemaakt worden. Tevens dienen weekeind-kam- pen, waardoor de Dag des Heeren wordt ontheiligd, absoluut veroordeeld te worden." De synode dringt ten slotte aan op verootmoediging. „Daarom, gemeente van Christus, wees bereid om de ko mende Rechter te ontmoeten; wees ge reed, opdat Hij u in die dag en ure wakende vinde, staande midden in uw taak; wees gesierd met alle geestelijke sieraad op de dag Zijner heirkrachten, opdat ge uw verheerlijkte, hemelse Bruidegom zult kunnen ontmoeten met de hosannah's op de lippen en Hij zal u, overwinnaars in Zijn Naam, geven: de kroon des levens." Geen visum. Dr J. C. Hooykaas, Ned. Herv. Predt. te Scheveningen, die be noemd was tot hoogleraar in de Godge leerdheid aan de Theologische Faculteit der Evangelisch Presbyteriaanse Kerk van»Portugal te Carcadelos bij Lissabon en, deze benoeming ook had aangenomen heeft het Portugese Consulaat bericht ontvangen, dat hem geen visum wordt verleend, zulks als gevolg van de nau we samenwerking tussen de Portugese regering en de Rooms Kath. Kerk in dit land. Dit werpt een schel licht op de zgn. godsdienstvrijheid, die in het land van de gematigde dictator Salazar zou heer sen. In verband hiermede is Dr Hooykaas gaarne bereid voor te gaan in de dienst des Woords en der Sacramenten in de Ned. Herv. Kerk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1