h.v:andel e Troonrede Secretaris Bloot te Middelharnis met pensioen Vereniging van Bedrijfsvoorlichting liet drie sprekers optreden CHK. WEEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUIDrHOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ^oor kleding maatkleding l '''•et duur, wél duurzaam! Een ambtsperiode van ruim 20 jaar tAt Zouicijfers op ge'inuhdeerde gronden zullen dii voorjaar belangrijk zijn gereduceerd, Voor winteriarwe zii men op Flakkee safe I Gunstige vooruitzichten voor de uitzaai op zoute gronden Zeshonderd mensen uit het Zuivelbedrijf be zochten ons eiland it Jaargang Zaterdag 19 September 1953 No. 2238 tJWS Bedactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MUWDELHARNIS TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 -- POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij Telef. K 1870-2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschqnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag Bij gelegenheid van de opening van nieuwe zitting van de Staten-Gene- 1 heeft Hare Majesteit de Koningin ■ar gev/oonte de Troonrede uitg-espro- n welke we in ons Dinsdagnununer in tenso hebben afgedrukt. Een paar korte indrukken over deze gewichtige rede mogen hier volgen. et gewichtige staatsstuk is tot een ge rede uitgedijd, wat de laatste ja- 0 gewoonte is geworden. Van het ge le staatsstuk kan gezegd worden dat t in een gematigde oi)timistische toon opgesteld, al blijkt uit de millioenno- dat voor lÖ5i een tekort is geraamd n niet minder dan 995 millioen. Afgerond een tekort van een milliard "den. Ben bedrag welks hoogte in de roorlogse jaren door de gehele be- oting niet werd bereikt. Dat aan de fseiijke watersnood enige zinnen wer- n gewijd ligt voor de hand, te meer ar de millioenennota door de hoge rsteluitgaven er ook belangrijk de oren van draagt. Hare Majesteit rak in dit verband ,,Voor ons land zal 53 in de herinnering voortleven als "t jaar van de watersnood, die zoveel ed bracht en zoveel schade aanricht- Maar gewezen werd ook op de spon- -e hulp uit binnen- en buitenland, die verkwikkend was door haar mede ven voor de getroffenen. In de snelle twikkeling van het herstel wordt een tuigenis gezien van de zich herstel de economische kracht van ons voïk. passage over Nieuw Guinea zal niet laten de instemming te verwerven van 'en die het goede recht van Neder- d gehandhaafd willen zien. De be fte dat „maatregelen in het belang i de economische, geestelijke en soci- e verheffing van de bevolking van ieuw-Guinea geleidelijk en in onderling Tband zullen worden getroffen en dat zoveel mogelijk het particulier itiatief zal worden bevorderd, zal ze er instemming vinden bij velen. De ■ssage gewijd aan de verbetering van e betalingsbalans wordt terecht ge- door de opmerking dat de tot- aiidkomlng van nieuwe en uitbreiding -fl bestaande welvaartsbronnen met acht bevorderd moeten worden. Uitbreiding van de export is een van eerste voorwaarden om het gunstige ioop bestendingd te doen blijven. Gematigd optimistisch noemden we in et begin de Troonrede. Dat gematigde ptimisme komt uit in de aangekondig- verlaging van 'de belastingen. Zoals t de Millioenennota blijkt zal aan In- omsten en loonbelasting 190. millioen "inder moeten worden opgebracht. De erwijzing van de Troonrede naar ver ging van de belasting zal door heel ns volk zeker met ingenomenheid wer en begroet, al blijkt anderzijds er uit, "or het nemen van het risico van een udget met een tekort vaneen milliard e verlaging wel uiterst noodzaljelijk pet zijn. De verlaging kan niet worden emist omdat anders de investeringen oor nieuwe industriën in gevaar ko en. Dat tot vermindering van deze elastingen is besloten toont aan, dat e Regering het besef had, dat de belas- renzen waren overschreden en dat een kapitaalvernietigende werking dden. Anders was men zeker niet met n tekort van een milliard met belas- "gveriaging gekomen. Deze belastlng- wlaging moet men bezien in het ver- ■■(1 van bevordering van de werkge- gcnheid op langen termijn. Dat de regering komt met een streef- tal van 65000 woningen per jaar kan et anders dan toegejuicht worden. De oningnood ellende dient zo spoedig mo- lijk verholpen te worden. Grote soci- en zedelijke waarden komen door de oningnood in het gedrang. Aangekondigd wordt in de Troonrede n uitbreiding van de uitvoering van e sociale wetten door de bedrijfsver- gingen met de landbouw- en tuin- uwongevallenverzekering. De Troon- ede kondigt ook een wet aan waarbij rbod van arbeid in de industrie voor -jarige meisjes is te verwachten. De landbouw en visserij worden in de oonrede ook niet vergetea. Maatre den worden in uitzicht gesteld dat de- tak!|Cen van ons volksbestaan de ootst mogelijke bijdrage aan onze na- onale welvaart zullen kunnen opbren- en, - Plaatsruimte belet ons verder op de oonrede in te gaan. Alleen willen we g vermelden dat de geest van inter- tionalisme die er uit spreekt onze in- ^jnmmg niet kan hebben. En verder. Gematigd optimisme in Momische zin spreekt uit de Troon de. Maar in zake de beginselen is het n droevig stuk. Van regeren naar Gods Woord en Wet ordt niet gerept. dat opzicht is het een, kleurloos tsstuk, dat in elk ander parlement «gesproken kon zijn behalve dan de ipassage „Dat God U wijsheid en erkte moge schenken." Een erkenning, e Weldadig aandoet bij het overigens groot gemis in het staatsstuk van de Wingen Gods. "'"(^t een rijfee colfecfie Stojfen diverse kwalüeüen en 'dessins hij de fUKKEESE KLEERMAKERS Na afloop van de raadszitting te Middelharnis heeft de raad van de gemeente secretaris de heer L. Bloot, die om gezondheidsredenen de dienst verlaat af scheid genomen en de heer Bloot op zijn beurt van het college van B. en W. en de raad. De heer Bloot is een zeer bescheiden iemand, die dit liever niet in de openbare raadszitting deed, waarom dit afscheid ook een intiem karakter droeg. De heer Bloot heeft vanaf 24 Febr. 1932 de belangen van Middelhar nis gediend en veel ups and downs in het gemeentelijke leven meegemaakt. Burgemeester Rijnders hield een toe spraak tot de scheidende gemeente-sec retaris, op 15 Sept. eervol ontslag had ontvangen omdat hij om gezondheidsre denen de dienst verlaat. Spr. haalde daarbij aan, dat op de begroting zijn pensioenbedrag was gesuppleerd, waar uit de goede verstandhouding sprak van de raad en ook de waardering voor de vele werkzaamheden. Hij bracht hem dank voor al de intensieve bemoeienis sen, die vooral de 8 jaren na de oorlog niet van het minst waren. Spr. schetste hoe er van het bestuurlijke van de ge meente veel wordt gevraagd en hoe zich een evolutie voltrekt ook in de gemeen telijke administratie, die nauwelijks is bij te houden. Spr. vergeleek deze tijd met 20 jaar geledon, er is nu bijna geen stap in het menselijke leven, of de gemeente-admi nistratie is er bij betrokken. Wij hebben zei spr, de beslissing te aanvaardden, al zou er voor de scheiden de secretaris een zekere leegte in zijn ambteloos leven komen. Bij dit afscheid getuigde spr. met alle waardering van het vele werk dat was verricht en voor al voor de trouw die was aan de dag gelegd. Met plezier zal altijd aan die arbeid worden teruggedacht en spr. hoopte dat hij jarenlang van zijn pen sioen zou mogen genieten. Er gaat zei spr. een belangrijke func- tionnaris onze dienst verlaten. De sec retaris is de ruggesteun van het ge meentebestuur, vooral wanneer er een krachtige en goed geleide administratie achter staat. Het viel bijzonder op, dat secretaris Bloot het beleid van B. en W. goed aan voelde. Er stond grote trouw achter dit beleid, waarvoor spr. zijn dank uitdruk te en dit met een handdruk bekrachtig de. Secretaris Bloot zeide deze keer zijn zwijgende rol in de raad te zullen laten varen om met en kele woorden van de raad afscheid te nemen. Spr. was vervuld met een ge voel van dankbaarheid aan God dat hij zijn taak zovele jaren had mogen vervul len, al was hij zich bewust van zijn te kortkomingen. Dankbaar was hij ook de raad voor de goede verstandhouding bij de uitoefening van zijn werk, dat hij overzag in 3 perioden n.l. ten Ie vóór de 2e wereldoorlog (bezuiniging en werk loosheid)ten 2e de oorlogsjaren vol spanningen en ten 3e de tijd van de we deropbouw. MOpïRNE/iVERLOVINGSRINGEN MET EN ZONDER INLEVERING JUWELIER HORLOGER BEIIERLLAAN 3 T€L. 70360 - ROTTERDAM-Z Het was nu nauwelijks te geloven hoe in het begin van zijn periode, wanneer een schrijmachine moest worden aange schaft een afschrijving moest plaats hebben van 3 jaar, elk jaar een derde. In die bezuinigingstijd moest zelfs het koekje en de sigaar in de raadsverga deringen het ontgelden. Van de oorlogsjaren noemde èpr. de bombardementen in de Nieuwstraat en de Schutsluis, de inkwartieringen, door trekken van Duitsers, gijzelaars en weg voering van mannen enz. Welke verant- v/oording er toen lag voor de burge meester en het secretariaat, dat geheel zonder contact met de raad moest fun geren, valt nu nauwelijks te realiseren. Spr. herinnerde ook aan de spanningen van de laatste weken van de bezetting, toen de vernietigingstroepen dynamiet in de openbare gebouwen brachten, waardoor ieder ogenblik een catastrophe had kunnen ontstaan. Ook schetste spr. de moeilijkheden na de bevrijding n.l. het nijpend woningtekort en lest not least de ramp. Al deze dingen bijeen genomen bleef aldus spr. van de gemoedelijkheid van 20 jaar geleden niet veel over. Spreker haalde ook aan hoe Middel harnis diende als proefgemeente voor een nieuwe registratuur, waardoor de administratie zeer werd gemoderni seerd. Graag had hij ook de mechanisa tie verder doorgevoerd. De eerste jaren moest veel met volon tairs worden gewerkt, later zijn er ge lukkig weer geschoolde krachten geko men. Hij legde zijn ambt neer met de bede dat God het hoofd der gemeente (de raad in zijn geheel) wijsheid en kracht mocht schenken tot de uitvoering van de moeilijke maar belangrijke taak. Het leven onderhevig aan wisselingen De heer Koppelaar, sprekend namens de rechtse raadsfractie, wees er op dat Gods Woord bevestigd wordt in de ver gankelijkheid van de schepselen en in 's levens wisselingen. Hij herinnerde aan de dag dat secretaris Bloot zijn sollici tatie kwam bespreken, waar nu reeds 21 jaar tussen lagen. Aan de ene zijde is er blijdschap dat hij zijn taak zo lang mocht vervullen en anderzijds weemoed het te moeten loslaten. Teruggrijpend naar de door de secre taris genoemde 3 perioden, haalde spr. aan, dat de heer Bloot zich vooral tij dens de bezetting correct had gedragen en de raad en burgerij met raad en daad bijstond. Spr. had hem ook leren waarderen, daar hij steeds boven de par tijen stond. Naar zijn karakter trok hij zich terug, om zijn correcte wijze van optreden had ook de burgerij hem leren waarderen. Hoewel het misschien voor dhr. Bloot pijnlijk is voor zijn pensioengerechtigde leeftijd zijn ambt te moeten neerleggen, wees spr. op Gods voorzienig bestel, dat over alles gaat. Hij hoopte dat hij sterk te en kracht zou vinden om met al zijn noden tot de nooit beschamende Toe vlucht te gaan. Hij bracht hem namens de rechtse raadsfractie dank voor alles wat hij had gedaan, vooral voor de trouw, waarmede hij zijn ambt had ver vuld. Waardering. De heer L. v. d. Waal hield ook een Van Zaterdag 19 Sept. v.m. 13 uur t.m.'' Maandag 21 Sept. v.m. 9 uur Middelharnis-Sommelsdük Afwezig de artsen P, Knöps, C. F. Arends en J. J. Wieringa. Voor spoed gevallen Tj. Kuipers, arts, Tel. 2710, Sommelsdijk. Dirksland-Herklngen-Melissant Afwezig G. Huisman, arts en dr P. Boot. Voor spoedgevallen B. Elvé, arts. Tel. 01877—262, Dirksland. Oost-Flakkee: Afwezig de artsen C. W. Kramers, G. J. Buth en F. J. de Man, Voor spoed gevallen E. Bouman, arts. Tel. 1871 269 en P. C. J. Voogd, arts. Tel. 59, Ovide Tonge. korte toespraak, waai-in hij zei, dat in de eerste periode van de secretaris, toen de S'.D.A.P. een ander karakter droeg dan de huidige P.v.d.A., diens houding eningszins anders lag dan in de na-oorlog- se periode. Spr. had waardering voor de samenwerking, vooral na de bevrijding. Hij wenste hem in de periode van rust die nu aanbrak, dat hij van zijn pen sioen in volle gezondheid zou mogen genieten. De Voorzitter besloot met een invita tie voor de raad voor het komende af scheid in tegenwoordigheid der gemeen te-ambtenaren, waarbij dhr Bloot van gemeentewege een geschenk zou wor den aangeboden. In Hotel Spee te Sommelsdijk werd Dinsdag 15 Sept. de algemene vergade ring voor Bedrijfsvoorlichting „Goeree-Overflakkee" gehouden, die zeer druk bezocht was. Het was ook een rijk programma, er waren niet minder dan drie sprekers, die allen met zaken naar voren kwamen, waarvoor bij de heren land bouwers grote belangstelling bestond. Ten eerste werd beUcht de cultuur van zoute gronden in herfst en voorjaar, een uiteenzetting over de memorie van antwoord op de Wet Watersnoodschade 1953 en tenslotte de richtlijnen tot her stel en Wederopbouw. Het was eigenlijk wel te veel voor één middag gezien ook de grote deelname aan de discussie maar de aandacht bleef tot het laatst toe gespannen. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting doet geweldig nuttig werk voor de landbouw in het algemeen op ons eiland. De voorz. de heer Mol heette de aan wezigen welkom inzonderheid de spre kers Dr V. d. Berg van de Wetenschap pelijke dienst in de Landbouw te Goes en dhr. Olyslager te Boxtel, alsook dhr. Schippers, als vertegenwoordiger van Landbouwherstel. Hij deed nog enige mededelingen van huishoudelijke aard en zeide dat het zijn gewoonte was om op de algemene vergadering een over zicht te geven over de landbouw-op- brengsten in het algemeen, waar hij nu vanaf zag. Wel haalde hij aan, dat de gerstoogst op de zoute gronden als mis lukt moest worden beschouwd. Het dijk herstel iri ons gewest verloopt bevredi gend, veel is hersteld en met vertrouwen kan de winter worden tegemoetgezien. Spr. hoopte dat de regens in het najaar de grond zo zou verbeteren, dat het ko mende seizoen weer een redelijke oogst kan worden verwacht. Voor de bedrijfsvoorlichting is nog steeds veel belangstelling; het aantal assistenten en ook het ledental was ge groeid. Er is een nauwe samenwerking met de landbouwconsulent, en een goe de schakel met de wetenschappelijke af deling en de landbouw-voorlichting, die sterk is vertegenwoordigd in de herstel werkzaamheden, al was het wenselijk, dat de top-organisatie van de Land bouw er wat meer in betrokken was. Daarna ging men over tot de afwik keling van de agenda. De secretaris, de heer A. L. v. d. Tol las de notulen van de vorige vergadering voor, die onveranderd werden vastge steld. Vervolgens werd de rekening over 1952 ter tafel gebracht, die in inkomst en uitgaaf sloot op 24.462,12. De rap porteur, de heer van Loon van Oude Tonge adviseerde tot goedkeuring waar toe werd besloten. Daarna volgde verkiezing bestuurs leden. Aftredend waren de heren A. J. Mijs (niet herkiesbaar), A. L. v. d. Tol (herkiesbaar) en C. J. Geluk. Uit de vergadering werden als candi- daten voorgedragen in de plaats van de heer Mijs, de heren Dees en Willy van Kempen van Ooltgensplaat. Gekozen werden de heren v. d. Tol en Willy V. Kempen (in de vacature Mijs). Beide heren namen de benoeming aan. In de plaats van de heer Geluk werd voor de HoU. Mij. v. Landbouw de heer J. A. van Nieuwenhuizen te Dirksland benoemd. Dr. C. V. d. Berg kwam daarna tot zijn lezing: De cul tuur van zoute gronden in herfst en voorjaar. Aan de hand van tekeningen dook hij al direct in de grond en zette uiteen, hoe de gronddelen er uitzagen, en hoe zich daartoe het bodemwater ver hield. Er zit een beetje calsium en mag nesium in, zei spr., en ook een weinig zout (in gewone omstandigheden) dat echter beneden 1/2 ligt. Spr. schetste de merkwaardigheid dat aan de rand van leder deeltje grond zouten zitten, z.g.n. ionen. Het belegsel van zo'n bodem deeltje bestaat uit calcium, wat een be langrijke omstandigheid werd genoemd. Calcium heeft een bindende kracht voor de aardkruimels. Teruggaande naar het water, zei spr. dat bij een inundatie het water de grond indringt; na de catastrophe, waimeer het land droog ligt komen er weer lucht- holten in waar het zout achterblijft. Inplaats van gram is dit 1020 gr. geworden. Wanneer er verdamping komt vermindert het water wel, maar het zoutcijfer loopt op gedurende het groei seizoen. In de winter komt er zoet water bij, het mengt zich met het zout, het loopt af naar beneden en neemt zout mee, het z.g. proces van de ontzilting. Spr. gaf aan de hand van grafieken het verloop van de zoutcijfers weer op gronden in Zeeland en zette uiteen wat de uitwer king van regenval over de verschillende maanden van het jaar op deze cijfers was. Met de inundatie is er niet alleen een totale verandering in het water geko men maar er is zoveel natrium ontstaan dat de calcium grotendeels weggedrukt wordt. Structuur-verval volgt snel, reeds wanneer een paar centimeters ontzilt zijn. Het weinige calcium heeft niet vol doende kracht om de aardkruimels sta biel te houden. Zo'n kruimel is geen zelfstandigheid, maar bestaat weer uit andere delen als zand- en kleideeltjes. Het structuur-verval ontstaat nu, door dat die zand- en kleideeltjes uit elkaar vallen. Dit is te constateren op het land, wanneer men de deeltjes tussen de vingers neemt; men ontdekt dan een meUge massa (zand) en schijfjes (klei) die een afsluiting geven. Doorgaande op de ontzilting achtte spr. het noodzakelijk, da.t de sloten schoon waren, de drains goed liepen en het polderwater laag gehouden werd. Er ABONNEMENTSPRIJS1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm, Bg contract speciaal tarief. Voor de opening van de Staten Generaal vertrokken dit jaar voor het eerst H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard vanaf het Paleis op het Lange Voorhout per Gouden Koets naar de ridderzaal. De Gouden Koets is voorgereden en H.M. de Koningin neemt plaats in de Gouden Koets op het Lange Voorhout. moet grote ruimte zijn, waardoor het neerkomende water, zoveel mogelijk zout mee kan nemen. Een ander belang is structuur-verval tegen te gaan, wat voor de ontzilting van groot belang is. De regenval speelt een grote rol, hoewel bij mindere re gen, wanneer de afvoer maar goed is de zoutafvoer meevalt. Gunstige aspecten. Spr. gaf een prognose wat voor Flak kee kon worden verwacht (onder het nodige voorbehoud). Spr. ging er van uit dat gronden goed ontwaterd zouden zijn, 1 M. boven het peil zouden liggen, de regenval normaal vras en de grond een goed doorlatingsverm.ogen had. Wanneer dit zo is, zei spr., zullen de zoutcijfers die dit voorjaar nu bene den 10 liggen, a.s. voorjaar zitten in de buurt van 1, waardoor een normaal bouwplan kan worden doorgevoerd. Spr. had geen bezwaar op deze gron den a.s. voorjaar schokker-erwten te zaaien. Op een zoutcijfer van 1015 (een belangrijke groep) verwachtte spr. dat volgend voorjaar dit cijfer beneden 3 zouden liggen. T.o.v. van wintertarwe behoefde men op een zoutcijfer van 3 niet zo bevreesd te zijn. Van de groep van 1520 meende spr, dat deze op 3'5 zouden komen. Boven de 20 (een cijfer dat niet veel voorkomt) meende spr., dat dit op 6 zou komen te staan. Voor wintertarwe zit men op Flakkee safe! Hij bezag of nu bij het hoge zoutcijfer dat er dit najaar nog zou zijn, reeds tarwe kon worden gezaaid. Hij durfde dit gerust te adviseren. Wat de rassen betrof meende hij, dat alle rassen kon den worden gezaaid, al had men alleen met Staring niet zulke beste ervaringen bij een hoog zoutcijfer. Ondiepe bewerking van de grond achtte hij noodzakelijk. Wanneer men slechts een laagje van 8^10 cm. om ploegt, blijft de bestaande ondergrond in contact, waardoor de afvoer van wa ter het best kan plaats hebben. Spr. handhaafde het oude advies, droog, on diep bewerken en het hele veld goed vlak te leggen. Het laatste bevordert, dat de regendruppels direct wegzakken en geen stromingen of verspoelingen kunnen plaats hebben. Het geven van gips dient gelijkmatig te worden gedaan. Beter 1 ton gelijk matig dan 3 ton onregelmatig! Gips verbetert de structuur en helpt dus ook voor het zout. Door het geven van gips brengen we er calcium-sulfaat in, waar door we dus het tegenovergestelde krij gen als bij de inundatie, zei spr. Hij stelde de vraag of alle beschikbare gips (wat tot 60% in October zou stij gen) moest worden gegeven, of dat een gedeelte moest worden bewaard tot het voorjaar. Het was niet raadzaam, volgens spr. gips over te houden, het deed z.i. meer effect in de winter. De volledige be schikbare hoeveelheid kon het best in de herfst gegeven worden. Wel was no dig voor aardappelen wat gips te be waren, wat spr. aan de hand van voor beelden duidelijk maakte. Discussie Op deze uiteenzetting volgden vele vragen uit de practijk, a.m. wat met de gelijkmatigheid van de grond bedoeld werd, hoe te handelen op zware gron den t.o. lichte grond, of het water nu even diep ingedrongen was als met de inundatie van 1944, enz. Dr. v. d. Berg, deze vragen beant woordend, zeide dat zware grond altijd beroerder was dan lichte en greep terug op zijn theorie over het calsium en na trium in de gronddeeltjes; zware gron den hadden daarom ook meer gips no dig. Wat het gelijkhouden van de grond betrof, had spr. bedoeld dat er geen ploegruggen moesten worden gelaten; overigens mocht het wel „kluiterig" zijn. S'pr. vond het heel niet erg, wan neer na lichte stoppelbewerking er hier en daar nog wat stoppels boven lagen. Alles wat de grond bedekt in de winter kan alleen maar gunstig zijn. Wat het indringen van het water betrof, nam spr. aan, dat wanneer het zoute water er 1 maand op had gestaan het 60 cm. was ingedrongen. Het speelde echter geen rol, of dit minder of meer diep was, het liep hoofdzakelijk over de eer ste laag bij de uitzilting. Op een vraag over een teeltplan voor de eerste zes jaar, (omdat steeds tarwe zaaien voetziekte bracht), was volgens spr. moeilijk een antwoord te geven. Veel gips bleef op zware grond ge wenst. Spr. raadde zich goed te houden aan de adviezen van de voorlichtings dienst. De voorzitter dankte de spreker en merkte nog op, dat het wel noodzake lijk was dat er zoveel mogelijk gips zou komen. Met grotere hoeveelheden gips, zouden z.i. minder risico's worden ge lopen en hij vroeg de medewerking van Dr. V. d. Berg om daartoe te geraken. V/oensdag kreeg ons eiland bezoek van niet minder dan een zeshonderdtal mensen uit het zuivelbedrijf uit Noord en Zuid-Holland. Deze v/erden met twee boten, met de Schelde van de R.T.M, en met een grote Spidoboot naar Flakkee gebracht. Het bezoek gold in hoofdzaak bezichtiging van het dijkherstel, waar toe men zich naar de Hoek van Sint Jacob heeft begeven. Men arriveerde in twee gedeelten, waarbij het vervoer op ons eiland verzorgd werd door autobus sen van E.F.A.O. en PuUeman; er wa ren wel een zestal bussen nodig, die tweemaal moesten rijden, hetgeen overi gens geen stagnatie betekende, omdat de boten niet tegelijk op het havenhoofd van Middelharnis aankwamen. Aan het bestuur van de afdeling Flakkee van de Hollandse Mij. van Land bouw was het verzoek gericht om voor een aantal mensen te zorgen, die voor lichting konden verstrekken, aan welk verzoek gaarne werd voldaan. Bij ons weten is dit wel het grootste gezelschap, dat ons eiland na de ramp en in verband- met bezichtiging van het dijkherstel heeft bezocht. Het zal wel heel druk geweest zijn in Waldorf As toria" op de Hoek, waar men gelukkig niet voor drukte bevreesd is, want als er veel gasten komen reikt men die ijs koud een biertje of een glas limonade door het open venster aan! De deelnemers aan deze grote excursie lunchten aan boord van de schepen, die hen brachten en haalden. -------^O—------- DEN BOMMEL Aangereden. De auto van de land bouwer Ras, die op de Oostdijk stond, werd aangereden door een grote vracht wagen. Er was veel materiële schade.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1