HS>:ANDEL A. J Adoptie-comité schonk aan Herkingen wintervoorraad groenten Buitenland %t Jaargang I" 1 r53 te ken CHB. WEEKBLAD OP GEBEFOKMEEKDE GEONDSLAG VOOB DE ZÜID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Qe nieuwe MEDITATIE Medewerking van Conseivenfabxieken Melissantse getroffenen deelden er ook in mee Hiit Aet enót 1 ei^ DAM^i:£N:lHERJENHORlOjGES WELVERZORGDE HANDEN in elk jaarsetïj Hamea-Gelei Zaterdag 12 September 1953 No. 2236 Bilt ent ent ent PIN. zijn van rlichting. van het ,ede nota i lid van nj wille» worden de con- Reaactiebureau: Pr. HENDRIKSTRAAT 14, MIDiDELHARNIS TBtBFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK 1870 - 2729 Na 6 uur 'a avonds Telef. K 1870-2017 Verschflnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bij contract speciaal tarief. V. In ons laatste artikel maaliten wij een laanvang niet een. korte samenvatting Ivan de artikelen ,1 tot 5. I ^i gaan thans voort met de belang- Iriikste volgende artikelen. I In het ontwerp van wet bevatte arti- Ivel 5 een verbod om Zondag vóór 13 liiur politieke optochten of politieke bij- leeDkomsten in de openlucht te houden. Blijkens de memorie van toelichting Ikon daardoor de openbare rust op Zon dag bevorderd worden. jiet name de P.v.d.A. had tegen dit artikel bezwaren. In hoofdzaak achtte I men het onjuist, dat hier met name „po- llitielie" optochten- etc. werden verboden. IJlen verwachtte daardoor dat de poli- Itiek nog meer in discrediet bij ons volk Lou geraken. De woordvoerder van de lP.v.d?A. liet zich als volgt uit: „fïet iaat toch niet aan, dat een politieke amenkomst, die bedoelt staatkundige I vorming, verwekking van enthousiasme Ivoor staatkundige inzichten van grote Izedelijlie waarde, wordt achtergesteld bij I optochten van een schuttersgilde of iets [dergelijks." I De Minister had een open oog voor de [bezwaren, maar wilde toch niet het (woord „politieke" schrappen, omdat dan onder het verbod zouden vallen [godsdienstige optochten en bijeenkom- sten in de openlucht. Nadat aan wensen van Rooms-Katho- [lieke zijde was tegemoetgekomen werd oplossing verkregen, dat inderdaad [het woord „politieke" werd verboden, zodat alle optochten vóór 13 uur zijn [verboden, doch dat bij algemene maat- ,^el van bestuur van de werking der I wet zullen worden uitgezonderd optoch- tea en bijeenkomsten), waarvan redelij- kerwijze geen verstoring van de Zon dagsviering is te duchten. Reeds nu staat vast, dat processies I en godsdienstige bijeenkomsten als be doeld in artikel 177 der grondwet niet door een verbod op grond van de Zon- I dagswet kunnen worden getroffen. Artikel 6 verbied op Zondag arbeid I in beroep of bedrijf, welke zonder ge noegzame rede de openbare rust ver- I stoort. De Regering meent, dat van het ar- 1 tikel, zonder dat het maatschappelijk leven onnodig wordt gehinderd, een, heil zame stimulans ter bevordering van de [openbare rust op Zondag zal kunnen uitgaan. Reeds om deze rede hecht zij I aan het artikel grote waarde. Dit artikel is dus van beperkter om- I vang dan de oude wet. Immers is nu openbare arbeid, die niet in beroep of I bedrijf geschied wel toegestaan. Tenslotte wijzen we nog op artikel 7, i waarin is bepaald, dat inzake punten, waarin in de nieuwe Zondagswet niet I is voorzien, plaatselijke verordeningen I geen vei'bodsbepalingen mogen inhou- I den omtrent sportbeoefening of andere vormen van ontspanning op Zondag, voorzover niet als openbare vermake lijkheid georganiseerd. De Regering erkent dus enerzijds het recht der gemeentebesturen tot het ma ken van verordeningen, doch beperkt deze daarnaast weer. De gemeentebesturen kunnen dus geen verordeningen in het leven roepen, die regelingen treffen ten aanzien) van sportbeoefening en ontspanning, waar voor geen toegangsprijs wordt geheven. Natuurlijk blijft daarop wel van toe passing artikel 2 en 3, waarin is be paald, dat deze vermakelijkheid en sport beoefening de godsdienstoefening niet zonder noodzaak mag hinderen. Het wetsontwerp inzake de nieuwe Zondagswet verkreeg de stemmen van de Partij van de Arbeid, de Rooms-Ka- tliolieken, de Christelijk-Historischen. Tegen stemden de Anti-Revolution- nairen, de Staatkundig-Gereformeerden, de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie en de Communisten. Aldus een gemengd gezelschap. De V.V.D. en de Communisten stem- ilen tegen omdat zij een regeling van de materie der Zondagsrust helemaal niet nodig achten. Christenen, die ten onrechte in de V.V.D. vertrouwen stellen mogen hier over weleens rustig nadenken. Tussen de A.R. en de S.G.F, bleek wel verschil van mening over de taak van fle Overheid ten opzichte van de viering van de Zondag. De S.G.P. wenst onverkorte handha ving van art. 36 der GeloofsbeUjdenis dat de Overheid opdraagt de hand te ™«den aaji de heilige kerkdienst en het Koninkrijk van Jezus Christus te be vorderen,, 't Woord des Evangelies over- te doen prediken opdat God van een iegelijk geëerd en gediend worde. De A.R. namen het standpunt in, dat ae Overheid de middelen mist, om het volk daartoe te dwingen en dat haar ^^ak is het mogelijk te maken, dat de opeiibare levensomstandigheden het mo- 66'iJk maken, dat de Kerk en de Chris- 'en leven kunnen naar Gods bevel. Deze verschillen, die een nadere be- ctiouwing in onze kring wenselijk ma- brachten er niettemin de beide Sroepen toe, tegen te stemmen. w een laatste artikel willen we nog ^Wer stilstaan bij de bevoegdheden die e wet aan de burgemeesters en de ge- ■"eenteraden geeft. en rheumatische pijnen _wrijft U weg met ^odódl&Hót om loon 1 Gij zegt: Het is te vergeefs God te dienen want wat nuttigheid is het dat wij zijn wacht waarnemen en dat wij in het zwart gaan voor het aangezicht des Heeren? Nadat de mens van God is afgevallen, is de zondaar aan de begeerlijkheden overgegeven. Hij vraagt steeds naar het zien- en zinlijke, naar uitwendige voor delen. Het hoogste goed, de Heere, is hem, goed bezien niet van waarde. Als het aardse goed maar wordt verkregen, als de aardse schatten maar worden, ver menigvuldigd, bekommert de mens zich niet om de enige ware schat. De zondaar vraagt: Hoeveel geeft het? Hoeveel brengt het op? Waaraan zijn de meeste voordelen verbonden? En al is het dat de Heere in één slag een streep door alle berekeningen kan halen, (denk aan de ramp) de mens gaat door. Het is te vergeefs God te dienen, d.i. het brengt geen uitwendige voordelen aan. Wat nuttigheid, wat voordeel biedt het, dat wij des Heeren wacht, zijn dienst en zijn geboden waarnemen, dat wij Hem vrezen en gehoorzamen? Wat nuttigheid, wat aards voordeel en geluk brengt het dan, dat we in het zwart gaan voor het aangezicht des Heeren Het in het zwart g£ian is in de H. Schrift een teken van rouw, een teken van va.sten en treuren over de zonde. Ps. 38: „Ik ben uitermate zeer neerge slagen, ik ga de ganse dag in het zwart." Ps. 42: „Ik zal zeggen tot God mijn steenrots waarom vergeet Gij mij? Waarom ga ik in het zwart vanwege des vijands onderdrukking?" Ach, de natuurlijke mens begrijpt niet de dingen die des Geestes Gods zijn, hoe hoog ook opgeklommen op de lad der van eigengerechtige godsdienst. Hierdoor komt openbaar, dat de na tuur des mensen ten enenmale tegen narigheid is. De mens was tot blijdschap en vreugde geschapen. De zonde kwam, en nu is de begeerte gebleven tot blijd schap en vreugde. Maar men zoekt het altijd op de verkeerde plaats. Men wil loon, maar naar verdienste. Wat is er met treuren in de dienst van God te verdienen en te wirmen? Brengt het ook uitwendige voordelen aan? O diep gezonken mens, er is geen oog voor de hemelhoge schuld, geen oog voor de eeuwige schatten, geen oog voor de enige Middelaar, alleen oog voor aards vermogen en aards geluk. Hoe anders is het met het ware volk van God. De ogen van dat volk worden geopend, de dienst van God is hun niet om loon, of om wat van den Heere te ontvangen, maar zuiver om de Heere zelf te doen. Aan het Gods gemis ont dekt, wordt in het zwart gegaan van wege hun zonden en schuld. Dan wordt de wacht waargenomen. Zijn dienst. Zijn geboden om Hem te vrezen en te gehoorzamen als vrucht van de ingestorte liefde in het hart. Omdat in die dienst de heilgeheimen Gods in Christus worden geopenbaard. Omdat, tot verwondering van zulk een zwarte Moriaan hoe langs hoe meer wordt gezien, dat het genadeloon in de zoenverdienste van Christus ligt. Lezer, waar uw schat is, zal ook uw hart zijn. Wat nuttigheid zal het aan brengen enkel maar geleefd te hebben, voor de dingen die geen wezen hebben. Die schatten blijven achter bij de dood, maar God te mogen dienen door genade in kinderlijke^ vreze zal een eeuwig voor deel aanbrengen. Dit voordeel, om eeuwig verlost van het lichaam der zon» de en des doods, die schat te ontvangen om eeuwig bij den Heere te zijn. Middelhamis. Ds G. ZWERUS. Herkingen is een bijzonder bevoorrechte gemeente. Zoals bekend hebben elf* gemeenten zich over deze plaats ontfermd, n.l. Langedijk, Koedijk, Harenkar spel, St. Maarten, Lange-Ruigeweide, Papekok, Ammerzoden, Hekendorp en Warmenhuizen. Uit deze gemeenten is een speciale sociale commissie gevormd, die 'de belangen van Herkingen inzake de geleden rampschade behartigen. Br is door deze gemeenten al enorm veel gedaan, zóveel, dat de inwoners er verle gen van zijn geworden. Nu weer is men op het idee gekomen om, waar op het kale land en in de tuinen geen groenten worden verbouwd de bevolking van wintervoorraad te voorzien. Woensdagmorgen arriveerde een grote trailer met oplegger (vervoerder fa. P. Bruin te Noord-Scharwoude) afgeladen met diverse soorten groenten in blik, keurig in pakketten verpakt en van naam en adres voorzien. Dat dit grote vreugde bracht in de gezinnen zal ieder begrijpen! De zending groenten was vergezeld van de voorzitter van het adoptie comité burgemeester H. Schelhaas van Dangen- dijk, de voorz. van de Sociale commissie de heer Jac. Groenendijk van Bodegra ven, dhr J. Akkerbouw van Noordschar- woude en dhr K. Wagenaar Wz., welke laatste te Herkingen al zo ingeburgerd is, dat hij bijna alle bewoners kent. Het gezelschap werd door Burgemees ter van Heijst enf Wethouder Witvliet op het gemeentehuis ontvangen en door de burgemeester welkom geheten. Burgemeester Schelhaas zeide dat het aangenaaim was de ge troffenen te Herkingen en ook die on der Melissant behoren, van wintergroen te te kunnen voorzien. Bij hetgeen men reeds had gedaan, had men ook oog, dat de akkers kaal en er van de oogst niets was terecht gekomen. Althans van groenten niets. Beter gesitueerden kun nen misschien wat inslaan voor de win ter, maar die minder bedeeld zijn met aardse goederen, komen daar niet toe. De groenten zijn duur, waarom het adoptie-comité op het idee kwam, om hierin te helpen voorzien. Er was tot heden op zeer prettige wijze samenge werkt en het idee vond bijval, zodat een grote partij groenten in blik kon worden sajnengebracht en wel 5370 1 liter sperciebonen, snijbonen en doperwten 1104 halve liter-blikjes sperciebonen, snybonen en doperwten Deze producten waren geconserveerd in de Noord HoU. Conservenfabrieken van Peter Verburg te Noord-Scharwou de (gem. Langendijk). Van deze fabriek is de volle mede werking verkregen en spr. bracht hul de voor de lofwaardige wijze, waarop deze groenten konden worden inge kocht, zó, dat er geen winst voor de fabriek aan was. Voorts waren er 3384 1 literbükken zuurkool 930 1/2 literblikken zuurkool van de Koninkl. fabrieken Hart Co te Oud-Karspel, gemeente Langendijk. De ze fabriek had ook een grote partij zuur kool aan het geteisterde Griekenland geschonken maar ook hier zich niet on betuigd gelaten. Alleen het blik moest worden betaald. De fa. Hart Co had een bijzonder goed hart voor de getrof fenen! Het was het comité een eer deze par tijen over te dragen, waarmee men hoopte de bewoners een dienst te hebben bewezen. Burg. Schelhaas zeide nog, dat de groenten van superieure kwaliteit wa ren en onbeperkt konden bewaard. Het was groente, die bestemd was voor ex port. Zuurkool in blik was voor de eigen bevolking te duur (dit wordt los ver kocht) maar voor deze gelegenheid meende men Herkingen van wintervoor raad te moeten voorzien. Er komt nog winterkool Ook hoopte men straks de gemeente Herkingen met winter (bewaar) kool te kunnen bevoorraden. Wij zijn blij, dat onze gemeenten niet door een ramp zijn getroffen zei spr. en achten het een dure plicht om te hel pen. Hij besloot met de wens, dat God er zijn zegen over zou geven. Burgemeester van Heijst dankte niet zonder ontroering voor deze vorstelijke gift aan Herkingen en ged. Melissant geschonken. Het was een gift, waarop men in de andere getroffen ge meenten jaloers op zal zijn. Er is in de afgelopen tijd reeds zo veel door de gemeenten gedaan, maar dit is fantastisch! riep spr. uit. Kort na de ramp kwam er kleding, daarna meis jes (de slikploegen) om de huizen schoon te maken v/at op zichzelf al feiten zijn om te bejubelen. Daarna de restauratie van de Herv. Kerk, partijeiï hard board voor woning herstel, herstel van de woningen zelf, het voor rekening nemen van tekorten op de rampschade-uitkering, een groot bedrag tot vorming van een fonds voor huurbij slagen, een zending bloemen en planten, veezendingen, te veel om op te noemen. En nu is precies in de roos geschoten zei spr., door ook voor de toekomst hulp te bieden. Groente is een belangrijk ar tikel en vraagt een groot budget in de huishouding. In de tuinen kan niets ver bouwd en het Rijk voorziet daarin niet. Wij zijn dankbaar, zeer dankbaar voor deze prachtige gift zei spr. en hij ver zocht die dank ook over te brengen aan de fa. Hart en Verburg. Telegrafisch zou het gemeente-bestuur dit ook doen. Met recht verdient de fa. Hart het pre- dicaat koninklijk, want het is alles bij een oen koninklijk geschenk! Een apart dankwoord bracht spr. aan de heer Wagenaar, die zo langzaam een bekende en geziene figuur was te Her kingen. Bijna heel zijn tijd was deze met de organisatie van een ander bezet. Woorden schieten tekort zei spr., het hart spreekt er uit! en een drang tot liefde voor de medemens. Vergfunning tot woningbouw afgekomen Onze gemeente leeft thans in een tijd van overgang. Door de ramp zijn vele De wacht afgelost Baadslid- maatscluip niet zo eenvoudig Insiders en outsiders Critiek en vervoer. Zo hebben dan ongeveer alle gemeen ten op ons eiland weer een nieuwe ge meenteraad gekregen die zich van hun eerste taak hebben gekweten, n.l. de verkiezing van Wethouders. De wacht is afgelost. Hier en daar hebben nieu welingen hun intrede gedaan en zijn ook de wethouderszetels door andere personen bezet. Van het gemeentelijke forum zullen we dus in het vervolg weer andere stemmen kunnen beluisteren. Het raadslidmaatschap is niet zo een voudig als men in doorsnee denkt. De oppervlakkige beoordelaar meent dat men zo af en toe een vergadering bij woont en dat het daarmee dan afloopt. De werkelijkheid is echter anders, aan het besturen van een gemeente zit heel wat vast. Het is waar, dat de bevoegdheden van de r8,den de laatste jaren sterk zijn be perkt, maar er gaat in de gemeenten al zijn ze op onze eilanden in doorsnee klein nog heel wat om. Men moet de begrotings-cijfers maar eens zien, wel ke geweldige kapitalen! Daar zijn b.v. de vraagstukken van huisvesting en woningbouw, waarbij zich vaak moeilij ke problemen voordoen, vooral nu de meeste dorpen op onze eilanden door de ramp zijn getroffen. Daar zitten ge weldige finantiële consequenties aan vast. Dan zijn er taken op gebied van onderwijs, op cultureel gebied, bemoeie nissen op sociaal terrein, bevordering van het bedrijfsleven en meer vraag stukken van economische aard. Alte- maal zaken die, wil men een goed raads lid zijn, een diepgaande studie vereisen. Het is in onze raadszalen goed merk baar, wie er „op de hoogte" is van de zaken die aan de orde worden gesteld. Die zich niet enkel bepalen bij een „zinkputje" en een lantaarnpaal" in de rondvraag, maar die gedegen mee kun nen spreken over de problemen die zich bij het besturen der gemeente voordoen. Die nauwkeurig kennis nemen van de besluiten die in de Kamers worden ge nomen en daaruit weten te distilleren wat dit voor de gemeente heeft te be tekenen en wat er uit kan voortvloeien. Hun spraak maakt hen daarin wel open baar. Wanneer de praeses van de raad meerdere van zulke insiders om zich heen heeft, zal dit zijn taak vergemak kelijken. Het ware wenselijk, dat de jongeren zich wat meer met de problematiek, die aan het besturen van een gemeente is verbonden, bemoeiden. Dan zou er een kern kunnen komen van flinke, jonge gemeentebestuurders, die de plaatsen van de ouderen bezetten. Het is opval lend, dat er zo weinig jongere gemeen teraadsleden zijn. Meest zijn het ouderen, die ietwat gedwongen die taak aanvaar den, omdat moeilijk andere candidaten te vinden waren. Toch is het zich inzetten voor de ge meenschap een zeer schone taak. Het is een dienen van het algemeen belang, waarbij tevens de beginselen die men voorstaat, kunnen worden uitgedragen. t-lvïïTAALDOUBLÉ- GOUD JUWELIER HORLOGER BEIiERtUAN 3 IEL, 70360 - ROTIERDAM-Z. vyoningen getroffen en moesten er voor de tweede waterkering ook een aantal worden afgebroken. Spreker kon de ver heugende mededeling doen dat gisteren de machtiging was afgekomen van het Ministerie van Wederopbouw dat 21 wo ningen konden worden gebouwd, waar mee a.s. week zou worden begonnen en 10 houten woningen, dus 31 in totaal. Voor de krotwoningen zou bovendien een vervanging komen. Tenslotte dankte spr. burgemeester Schelhaas als voorz. van het adoptie- comité en hoopte dat God de gaven zou zegenen. Hij bad voorts Gods zegen en het welzijn van alle 11 gemeenten toe. Op welzijn van deze gemeenten werd dan een dronk gewijd. Postduiven waren er ook bij! Burgemeester Schelhaas vei'telde ons nog, dat ook 28 postduiven waren mee gebracht, geschonken door de duiven- houders Goudsbloem, Bouwens en Ver- kroost uit Langendijk. Het waren eerste klas vliegers voor zien van de nodige papieren. Deze zou den onder de duivenliouders worden ver deeld. Do uitdeling De distributie van de geschonken blik- groenten liep vlot van stapel. Onder aus piciën van dhr Wagenaar was alles in pakketten verpakt met naam en adres er op. Men reed langs de huizen waar ieder gezin (in totaal 320) het zijne in ontvangst kon nemen. Naar gelang de grote v.an de gezinnen, ontving ieder 7—12 bUkken. Wij waren bij de uitdeling tegen woordig en mochten vele dankbare en, blijde gezichten zien. Het is ook om ja loers op te worden! Als straks de win ter komt en de dampende groenten op tafel staan, zal met dankbaarheid aan het liefdevolle werk van de adopterende gemeenten worden gedacht. Eerste troepenbeweging voor de oefening „Grand Repulse" welke van 18 24 September a.s. zal worden, gehouden tussen Enschede en Bi'emen in West-Duitsland. Van de I-Tederlandse zijde zullen 35000 soldaten aan deze aanvalsoefening deelnemen. De troepen welke heden naar Duitsland zijn vertrokken zullen de depots voor het legerkorps inrichten. Gelukkig zijn de gemeenteraden op ons eiland overwegend rechts, wat ech ter tevens inhoud, dat links in de oppo sitie staat. Bij de e.k. begrotingsdebat ten zal dat wel weer uitkomen. Principiële zaken doen zich over het algemeen weinig in de raden voor. Een uitzondering maakt Oude Tonge, waar de cafe's op Zondag open zijn en waar tegen de ontheiliging van 's-Heeren dag nog al eens moet worden opgekomen. Evenwel hebben raadsleden, die de ge meente naar Gods Wet en inzettingen wensen te zien geregeerd, altijd op hun qui Vive te zijn. Als men in het openbare leven treedt, is critiek niet uitgesloten. Critiek van buiten de raad maar ook interne critiek van tegenstanders. Wanneer men echter op gepaste maar ook op overtuigende wijze voor zijn beginsel uitkomt en dit verdedigt, zal dit respect bij de anders denkenden afdwingen. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er de laatste jaren meer samenwerking' is gekomen tussen de christelijke par tijen. Men borstelt om zo te zeggen elkaar niet zo meer de jas uit. Met be houd van eigen beginsel, is er door sa menwerking veel te bereiken. Er moge in de komende periode een goed beleid worden gevoerd, een beleid waarvan de ondertoon is steil diepe af hankelijkheid van Hem, bij Wiens gra tie wordt geregeerd. Niet in eigen kracht of eigen kunnen maar onder op zien tot de Heere die gezegd heeft: Door Mij regeren de koningen en stellen de vorsten gerechtigheid, door'Mij heer sen de heersers enj de prinsen en alle de richters der aarde. Daar zullen onze gemeenten alleen wel bij varen. WAARNEMER. West-Duitsland De bevolking van West-Duitsland trok Zondag, 6 Septembe/ naar de stembus. De uitslag van deze verkiezingen, waarnaar schier de gehele wereld met spanning heeft uitgezien, heeft zelfs de stoutste verwachtingen overtroffen. De Chr. Dem. Unie (misschien beter gezegd: bondskanselier Adenauer) be haalde 244 van de 487 zetels tegen 139 in 1949 en daarmee de absolute meer derheid in de Bondsdag. De Soc. Dem. boekten óók winst, na melijk 150 zetels tegen 131 in 1949, doch dit is waarschijnlijk slechts een rela tieve vooruitgang. De Vluohtelingenpartij, die voor de eerste maal met een eigen lijst uit kwam, legde beslag op 27 zetels. Alle overige partijen leden grotere of kleinere verliezen. De Communisten ver loren zelfs al hun zetels, 15 in getal. Van de 11 partijen in de oude Bondsdag zullen er slechts 6 in de nieuwe Bonds dag terugkeren. Spoedig na het bekend worden van de uitslag stroomden de reacties uit de ge hele wereld binnen. In de meeste vrije landen wordt Adenauers overwinning beschouwd als een overwiiming van de democratie en als een versterking van de Europese eenheid. Het Oosten toont zich minder enthou siast. In de communistische landen spra ken pers en radio over de West-Duitse verkiezingen als „demonstraties van ter reur, geweld, fraude, onderdrukking"... We doen er goed aan, de overwiiming van de C.D.U. te zien als een overwin ning van Bondskanselier Adenauer. Duidelijk is gebleken dat het Duitse volk een groot vertrouwen stelt in de 78-ja- rige kanselier. Adenauer, die in zijn jeugd rechten heeft gestudeerd, maar deze studie niet voltooide, werd later burgemeester van Keulen. Wegens zijn anti-nazi gezindheid werd hij in 1933 van deze functie ontheven. Nadat hij in 1945 opnieuw burgemeester van Keulen was geworden, werd hij door de Engelse be zetting uit zijn ambt ontzet, wegens on bekwaamheid. Niet alleen op de stad Keulen, maar ook op geheel West-Duits land heeft Adenauer in de na-oorlogse periode een onuitwisbaar stempel ge drukt. Enerzijds stemt het ons tot voldoe ning, te weten dat het Communisme in West-Duitsland geen kans maakt en dat de bevolking democratisch wil worden geregeerd. Anderzijds moeten v/e ons niet te zeer laten misleiden door het succes van Adenauer, die de Rooms-Katholieken en Protestans-Christelijken in één partij, de C.D.Ü. heeft weten te verenigen. Men stemde, ook de arbeiders, niet zozeer op de C.D.U., maar op Adenauer en daar mee op Adenauers politiek. En of die arbeiders in de naaste toekomst met deze politiek (die van vrije economie) zullen zijn ingenomen, is een vraag, die de tijd zal moeten beantwoorden. Triest Zuid-Slavië heeft eind vorige week krachtig geprotesteerd tegen de Itali aanse militaire betogingen langs de grens en gedreigd, tegenmaatregelen te zullen nemen. Er heerste ook spanning ten aanzien van de verklaring van Fos ter Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Deze had verklaard dat de bepalingen van de Grote Drie over Triest niet voor eeuwig bindend zijn. In deze bepalingen werd o.a. ge zegd dat Triest weer bij Italië zou moe ten worden gevoegd. Dat Dulles deze verklaring niet ten volle onderstreepte heeft in Joego-Slavië tevredenheid ge wekt. Inmiddels heeft Dulles echter zijn standpunt gewijzigd na zijn gesprek met Eisenhower en toegestemd in de bepa lingen van de Grote Drie. Tito, kwam ondertussen met nieuwe eisen. Volgens hem zou Triest een inter nationale, vrije stad inoeten worden en in de loop der jaren zou het achterland bij Zuid-Slavië moeten worden gevoegd. Een paar malen werden van beide zij den grensincidenten gemeld. Thans is de toestand vrij rustig. Korea De delegatie van de Verenigde Naties bij de bestandscommissie op Korea heeft bij de Noordelijken om inlichtingen ge vraagd over de 3400 krijgsgevangenen, die door de Communisten worden vast gehouden. Op hun beurt vroegen de Noordelij ken inlichtingen over de grote aantallen krijgsgevangenen, die door President syngman Rhee werden vrijgelaten uit protest tegen de wapenstilstand. De eerste krijgsgevangenen die niet willen repatriëren zijn onder toezicht gesteld van de Indische taewakingstroe- pen. Voorts heeft de regering van Zuid- Korea bekend gemaakt dat tegenmaat regelen zullen worden genomen, indien Japanse schepen dichter dan 60 mijlen bij de Koreaanse kust komen. Eisenhower Foster Dulles Behalve over Triest hebben de Ame rikaanse president en de minister van Buitenlandse Zaken van gedachten ge wisseld over verschillende internationale vraagstukken. Dulles heeft na afloop ten krachtigste ontkend dat tussen Eisenhower en hem meningsverschil zou bestaan. Onderwerpen van de bespre kingen waren o.a. Korea, Indo-Chlna, Perzië, de Duitse verkiezingen en de Algemene Vergadering van de Verenig de Naties.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1