Ir Bruggeman van de Prov. Waterstaat gaf een uiteenzetting over onze dijken De Raadsverkiezing in Stellendam CHR. WEEKBLAD OP GEBEFOBMEEKDE GRONDSLAG VOOR DE ZÜID-nOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Nog 3 slachtoffers gevon den in Oude Tonge De Zuiddijk bij Stellendam is aanzienlijk beter dan vóór de ramp Met een gerust hart kan men de winter tegemoet zien, aldus de deskundige Schmmmetjt Beveiligingsschema Noodvrouwen - contact Jaargang Woensdag 9 September 1953 No. 2235 pedactiebureau: Pr. HBNDRIKSTRAAT 14, MIDDELHARN13 TELEFOON K 1870-2017 GIRO 167930 POSTBOX 8 Voor advertentiën uitsluitend Drukkerij TelefK ifiTO - 2729 Na 6 uur 's avonds Telef. K 1870 - 2017 Verschijnt tweemaal per week. Woensdag en Zaterdag ABONNEMENTSPRIJS: 1.70 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 12 cent per mm. Bi) contract speciaal tarief. Vrijdag had in Stellendam de verkie- -« plaats voor de nieuwe Raad. Er fea veel liefhebbers voor de 7 zetels, tjeen bleek uit het feit, dat er niet 'iider dan 6 lijsten waren ingediend! 'de oude Raad zaten 2 Hervormden gevaardigden van de Herv. Kiesver- 2 Anti-Revolutionnairen, 1 "zinnige, 1 van de Partij van de Ar- jd en de heer Riemens, vertegenwoor- van een groep, die zich „Gemeen- ang" noemt, doch hoofdzakelijk uit litse kiezers bestaat. Bij de candi- tstelling in de A.R. K.V. deden zich oeilijWieden voor, doordat de vroege- lijstaanvoerder W. van Seters niet ter no. 1 werd gesteld en deze besloot t te treden en met een eigen lijst uit tomen. De heer Riemens stelde zich gens hoge leeftijd en gezondheidstoe- (j niet meer beschikbaar, doch een deel van zijn geestverwanten meende aparte vertegenwoordiging te moeten dliaven en diende weer een eigen lijst Menigeen verwachtte, dat dhr Van ters niet voldoende stemmen zou be- 'en en dat de A.R. een zetel zou ver- Verkiezing van een man van emeentebelang" werd zeer onwaar- pijk geacht. De vrijzinnigen hadden "oor wel een kans op 2 zetels. Winst r de P.v.d.A. werd niet verwacht. iDe uitslag van de stemming was nu volgt: Partijen 1953 ze 1949 ze tels tels an Seters 109 1 R, 206 2 215 2 ei7, 261 2 216 2 beralen 177 1 168 1 v.d.A. 152 1 162 1 im, belang 44: 0 X42 1 In totaal werden er uitgebracht 949 Mige stemmen tegen 948 in 1949. De was dus 135 en daarvan 1, De lijst van „Gemeentebelang" met stemmen viel dus direct uit, terwijl Van Seters slechts 8 stemmen meer dan hij nodig had om mee te de- ,Hij heeft dus wel een heel groot ri- durven wagen. Had hij 100 of min- r stemmen gehad, dan waren deze al- verloren geweest en zou, zoals uit eenvoudige berekening blijkt, de li- rale partij van dhr Keijzer 2 zetels bben behaald. Dhr Van Seters heeft halve hoog spel gespeeld. Hij heeft t op liet kantje af gehaald, maar uit gang van zaken blijkt weer eens, l het afsplitsen van rechtse partijen n riskant experiment is en de linker- e lelijk in de kaart kan spelen. Wanneer we de uitslag wat nader be houwen, spreken we allereerst onze "dschap en dankba^heid erover uit, t de Stellendamse Raad goed rechts bleven is: vijf rechts tegen twee links, als het ook voorheen was. Dit is ver- "dend, omdat daardoor een bestuur der meente verzekerd is, dat rekening udt met Gods Wet en het Christelijk {insel, dat een rechtvaardige behan- ling waarborgt van het Christelijk on wijs, al blijft waakzaamheid op ad- istratief gebied in dit opzicht gebo- m dat zorgt voor Zondagsrust in gemeente. Uit deze verkiezingsuit- is gebleken, dat de bevolking van ellendam niet alleen voor de Kamer de Staten, maar ook voor de ge- ntebelangen goed rechts is. (n.I. r65%). Bijzonder verheugend is, dat de P.v. in Stellendam op de terugtocht is. iJ9t6 behaalden zij 199 stemmen, in 5 waren het er 162 en thans 152. De tótlers gaan blijkbaar bijgrijpen, dat P.v.d.A. niet het monopolie heeft van behartiging hunner belangen en dat 'eindelijk de hogere beginselen moeten «valeren boven de sociale kwesties. Kreeft zei in de Stadse raad, dat P.v.d.A. op mars is en dat niemand r kan tegenhouden, maar het blijkt wel, dat dit een fabeltje is en dat Christelijke arbeiders en ambtena- 20 langzamerhand wel beseffen, dat P.v.d.A. voor hen een principieel ver een partij is. vrijzinnigen boekten practisch ffl vooruitgang ondanks het feit, dat "let een fUnke lijst verschenen wa- De arbeidersbevolking weet echter, ze van de liberalen weinig steun te Wachten heeft en de aanwezigheid i^rie „pelbazen" op deze lijst zal ze oedelijk voor de vissers ook niet zo 'rekkelijk gemaakt hebben, daar er steeds tussen deze categorieën veel trouwen heerst. Bet was vrijwel zeker, dat de lijst van ■"centebelang" de van de kies- f niet zou halen. De oude heer Rie- °s Was blijkbaar een figuur, die een wtlijke aaiüiang had, maar met hem "i ook in feite de invloed van de^ "ep verdwenen. Men moet een tame- Populair persoon zijn of over bij- "•eie kwaliteiten beschikken om zon- 'l^echte partijorganisatie achter zich 2«tel te veroveren. Deze groep men- tiehoort eigenlijk bij de Herv. K.V., "it ook de heer Riemens was voort komen. "toneer we de resultaten bezien van specifiek rechtse partijen, dan blijkt, eandidaten der Herv. A.R. K.V. s evenveel stemmen op zich vei'- -» als 4. jaar terug. Deze partij zich dus volledig gehandhaafd on- het feit, dat zij in de afgelopen •"•de twee populaire raadsleden, de '"■B. de Blok en C. ftoek,'door de verloren. J Meest opmerkelijke", verschijnsel ■2e Verkiezing is echter, dat de of- m Partij, niettegenstaande de Putsmg van haar wethouder Van «Se tt ters, toch nog 206 stemmen en daarmee 2 zetels wist té behalen. Aan welke fac toren dit is toe te schrijven, zullen we hier niet onderzoeken. Het uiteindelijk resultaat van deze verkiezing is, dat de A.R. nu 3 zetels in de raad bezetten (we rekenen dhr v. Seters hierbij, of schoon hij eea eigen positie inneemt). Ingenomen doOr 3 mensen van de Geref. Kerken. Deze kerkelijke groep kan in Stellendam ten hoogste 160 stemmen uit eigen kring aanbrengen, zodat de conclusie vooc de hand ligt, dat onge veer de helft van de 315 stemmen, die op een Geref. candidaat zijn uitgebracht, van Hervormden afkomstig moet zijn. Het blijkt dus, dat de Gereformeerd,en in Stellendam- in de Raad boven hun stand leven, 'daartoe in staat gesteld door Hervormden, die hun eigen Kies vereniging voorbij gaan. De rechtse meerderheid, die voorheen bestond uit 3 Hervormden (2 van de Herv. K.V. plus dhr Riemens) en 2 Gereformeerden, be staat nu uit 2 Hervormden en 3 Gere formeerden, hetwelk een zeer onjuist beeld geeft van de kerkelijke verhoudin gen in Stellendam. Intussen is dit de schuld van de Her vormden zelf, die geen eenheid vormen. Als ze dit wel deden, haalden! ze gemak kelijk 3 zetels in de Raad. Het wil ons voorkomen, dat dit probleem terdege de aandacht verdient van de leiding der Herv. K.V. Zoals de situatie nu is, zijn de verhoudingen danig scheefgetrokken. Over de a.s. Wethoudersverkiezing als noodzakelijk gevolg van de raadsverkie zing zullen we het hier uiteraai'd niet hebben. Dat is een zaak van de diverse fracties. Dat er weer twee rechtse wet houders zullen komen, mogen we ech ter wel als vanzelfsprekend beschouwen. V. E. Vorige week werden bij graafwerk- zaamheden aan de sloten in Oude Ton ge nog de stoffelijke overschotten ge vonden van 3 personen die bij de ramp van 1 Pebr. het leven lieten. Daarmee is het aantal gevonden slachtoffers gestegen tot 299. Zoals bekend is dit ook het cijfer van het aantal omgekomenen uit Oude Ton ge. Dit wil echter niet zeggen dat deze nu alle gevonden zijn, want tijdens de ramp kwamen alhier ook een drietal personen van elders om het leven. Het aantal vermisten bedraagt dus thans ook nog drie. We gaan naar de herfst toe en via die herfst zal de winter naderen.' Voor vele Flakkeeënaars betekent dat een onrustige blik op de nieuwe of herstel de dijken en een zich min- of meer angstig afvragen of wij in het komende bar re jaargetijde niet weer ernstige stormvloeden zullen beleven. Wij weten dat er enorm hard gewerkt is en wordt aan de dijken, wij weten dat er een verde diging tegen de zee is ontworpen en opgeworpen, waarvan wij vroeger nooit konden dromen, maar wij hebben ook ondervonden hoe sterk het water is en hoe vernietigend. Het dijkherstel verloopt uitermate vlot, begunstigd als het is en wordt door werkbaar weer en persoonlijk staan wij er de laatste weken verstomd van met welk een snelheid er b.v. te Herkingen wordt opgeschoten. Van Sluishaven, via Oude Tonge naar Herkingen komt de grote asphaltdijk! Van Middelharnis naar Stad een dito! Langs Roxenisse en Diederik liggen ook al heel hoge zeer verzwaarde dijken, waarop het gras al aardig ontsproten is. Verderop, biij Stellendam, daar is hersteld wat kapot was! Daar liggen geen verhoogde of nieuwe dijken. Kijk, dat was het dat de bevolking van Stellen dam verontruste. De laatste weken hoorden wij al allerlei onheilsvoorspellingen in Stellendam, men, sprak er zelfs over dat maar weer geëvacueerd moest wor den, want rond dit dorp zou het nog zeer onveilig zijn in de a.s. winter! Het is een goe^le gedachte geweest van het gemeeiitebestuur van Stellen dam om Ir Bruggeman, die de leiding heeft van het dijkherstel op ons eiland, uit te nodigen in een openbare raads vergadering eens. een exposé te komen geven van de mate van veiligheid, waar op men in de a.s. winter zal kurmen rekenen. Met twee zijner naaste mede werkers verscheen hij Donderdagmiddag j.l. in de gemeenteraad van Stellendam. Dank zij de openbaarheid kunnen wij zfln mededelingen 'aan de Stellendamse bevolking en aan het gehele Plakkeese publiek doorgeven. Zij zullen ongetwij feld velen een hart onder de riem ste ken!! Ir Bruggeman, die vergezeld was van Ir van den Burg en van de technisch Hoofdambtenaar, de heer van Ooijen, zei het op prijs te stellen dat hij aan de uitnodiging gehoor kon geven, omdat Wanneer we zo af en toe in de bladen de beschouwingen der geleerden lezen over onze dijken, dan zouden we daaruit de conclusie mogen trekken, dat we eer er nog een maand verstreken is, weer tamelijk veilig zitten. Veiliger zelfs dan voorheen. Dat heeft tenminste ir Bmg- geman, die het hoofdbevel in handen heeft over Flakkee's dijkherstel, in de gemeenteraad te Stellendam verklaard. Er zijn ook inderdaad wat de dijken betreft gedurende de laatste maanden enorme prestaties geleverd. Dank zij de moderne apparatuur bij elke phase'van het dijkherstel zijn deze grote vorderin gen slechts mogelijk geweest. Ziende op ons buur-eiland Schouwen en Duiveland, dan mogen we op Flakkee meer dan dankbaar zijn. Want daar kolkt het wa ter nog in vernietigende kracht door vele dorpen en zijn nog honderdtallen inwoners geëvacueerd. En welk een krachtsinspanning heef t het gevergd om verschillende stroomgaten te dichten! Neen, dan is Flakkee nog bevoorrecht. Toch heerst er onder ons nog een ze kere mate van ongerustheid. Niet alleen onder de „gewone man", maar ook on der vele van hen, die heel hun leven met de dijken te maken hebben gehad. On langs sprak Schrammetje nog een de zer heren, die bij een tamelijk hoge vloed met stormweer de nieuwe dijken vergeleek bij „'n lepeltje suker in 'n kommetje koffie". Hij wou daarmee zeggen, dat wanneer het water weer een kleine bres in de nieuwe zeewering zou slaan, al het zand in een ogenblik door het water zou zijn verzwolgen. Anderen daarentegen zien in de nieuwe dijken zo'n fortificatie tegen de zee, dat ze hun hoofd er vertrouwenld op neer leg gen. Het merendeel der eilandbewoners heeft echter de schrik van het water zo te pakken, dat ze zich bij een sterke wind reeds afvragen of de dijken het zullen houden. Nu is dit een heel logisch gevolg na alles wat hier meegemaakt is. Men heeft de kracht van het water leren kennen en er diep respect voor gekregen. Evenwel, mogen we ir Brug geman geloven, dan zijn we er nu be ter aan toe dan Voor de ramp. Met alle respect voor deze ingenieur is er toch iets, wat Schram niét erg rijmen kan. Ir Bruggeman wees er in zijn uiteen zetting te Stellendam op, dat een vloed als van 1 Februari maar eenmaal per 500 jaar optreedt. Deze mening heb ik ook al van verschillende andere zijden horen verkondigen. Nu vraagt Schram metje zich af als de geleerde heren daarvan zo pertinent overtuigd zijn, waarom dan zo'n haast gemaakt met de aanleg van geheel nieuwe, hogere dij ken Als men vijfhonderd jaar tijd heeft om een dergelijke vloed af te wachten, waarom moet dan alles in luttele maan den zo worden versterkt, dat men zo'n vloed meent te kunnen stuiten? Men zou dan toch hebben kunnen volstaan om de stukgeslagen gedeelten weer gelijkwaar dig aan de nog bestaande dijken te ma ken. En rustig de plannen voor aaneen sluiting der eilanden kunnen uitwerken. Tijd plenty, nietwaar? 500 jaar is een hele rek. Goed verstaan: Schram is het er roerend mee eens dat de dijken wor den vernieuwd en hoger gemaakt; het is niet meer dan onze plicht. Maar ik wilde slechts even opmerken, dat de da den van de ingenieurs dan niet overeen stemmen met hun uitlatingen. En als er dan eens in de 500 jaar zo'n vloed kan optreden, dan hadden de geleerden kun nen berekenen, dat deze nu toch ver wacht had kunnen worden en hebben gezorgd, dat vóór die tijd de dijken in betere conditie waren! Neen, de heren moeten het Schrammetje niet kwalijk nemen, maar ik ben het met hun ziens wijze niet eens. De natuurkrachten zgn in Gods hand. Hij regeert de wereld en bepaalt, wat er over die wereld komen zal. Zowel de watervloed die ons trof als de aardbeving die Griekenland teis terde zijn op Zijn wenk geschied. Al die dingen kan Hij naar Zijn wil gebruiken als een roede der mensheid. Daar kan men ook geen berekening op maken, laat staan er een 500-jarige tussenpoze voor vaststellen. Schrammetje vindt daarom dergelijke uitspraken zeer gewaagd. En ik kan moeilijk geloven dat men in zijn binnenste overtuigd is dat een vol gende vloed vijfhonderd jaar op zich zal laten wachten! Zo zijn er ook tal van mensen, die menen, dat wanneer de dijken maar weer versterkt zijn, hun geen kwaad meer deren kan. Al hun vertrouwen stellen zij op de nieuwe, ho gere zeewering, terwijl ze voorbij zien, dat God méér pijlen op Zijn boog heeft en ons van andere, niet verwachte zij de'nog wel groter kwaad genaken kan. Een ramp zoals we hebben meegemaakt legt ons verplichtingen op dat we ons, die zoveel lager wonen dan de zeespie gel, zo goed mogelijk beveiligen, doch laten we nooit menen dat we daardoor onszelf kimnen bewaren. En geen per tinente uitspraken doen, dat er maar eens in de 500. jaar zo'n vloed kan plaats hebben. Niemand toch weet wat er over ons besloten is? SCHRAMMETJE. Stellendam zo zwaar getroffen werd en omdat hij begreep dat rtieti wil weten hoe de situatie nu is. ,,Er is niets te verbergen!" verzekerde spr., die echter om te beginnen wel gaarne wilde weten welke vragen de Stellendammers het zvï^aarst op het hart lagen. Burgemeester Van Knobelsdorff vat te die vragen daarop samen in de woor den: „Steeds heeft Stellendam achter een dubbele verdediging gezeten, de Zuiddijk eerst, dan de Damdijk. Deze dijken heeft men nu slechts op het peil van voor de ramp gebracht en welke waarborgen geeft dit nu, met name de Damdijk?" De heer Bruggeman antwoordde: ,/De situatie van Stellendam is naar onze mening niet slechter dan voor de ramp. Men zal misschien zeggen, dat is geen waarborg en het is ook niet vol doende. Er moet een betere beveiliging in het Zuiden komen. De toestand is echter beter dan hij was! want de spe cie van de Zuiddijk was van zeer slech te kwaliteit en hij begaf het dan ook gauw. Door diverse zeer ongunstige fac toren is ook de Damdijk doorgeJDroken, maar deze was veel beter dan de Zuid dijk. Het is nu moeilijk om iets bijzon ders aan de Zuiddrjk te doen, want het herstel wordt door het Rijk betaald, maar aantoonbare verbeteringen niet! Elders op het eiland waren de dgken zodanig verwoest dat deze niet te her stellen waren en er dus wel vernieuwd moest worden, op andere plaatsen kon worden volstaan met op hoger peil brengen. Een rol bij het herstel speelt, dat als de dijken normaal met klei her steld zouden moeten worden er drie jaar mee heen zou gaan. Daarom heeft het Rijk de hand over het hart gestre ken en nu komt dan die Zuiddijk bij Oude Tonge enz. in één jaar tot stand. Voor de Generale Dijkagie van Stellen dam was men van plan een geheel nieu we Halsdijk te leggen, waardoor slikken konden worden ingepolderd. Maar juist die slikken zijn een ongeluk. Bagger- molens zouden 5 maanden nodig hebben om daar te komen waar de perszuigers moeten liggen. In het eerste enthousias me leek dat toch nog doenbaar, maar toen bleek er zoveel materiaal nodig voor het herstel van Schouwen, dat dit er bij in moest schieten. Er komt dus dit jaar nog geen nieuwe Halsdijk. Maar volgend jaar wel, of de oude dijk wordt geheel anders opgezet. Zit U nu met de brokken? zo vroeg ir Bruggeman de Stellendamse heren af. (Ook het polder- bestuur was bij deze bespreking aan- v/ezig)'. Dat is niet het geval. Er is een nieuwe verdedigingsgordel voor het eiland en ook voor dit gebied ontworpen en daarin speelt de Damdijk een grote rol. De Zuiddijk is bovendien nu aan zienlijk beter dan hij voor de ramp was! „Bovendien zijn er nu zoveel mensen en is er zoveel materiaal op het eilaj;d aanwezig", zo verzekerde Ir Brugge man, ,,dat U" met een gerust hart de winter tegemoet kan zien!" Spr. gaf daarop een uiteenzetting van een beveiligingsschema, dat men op het moment voor het gehele eiland aan het uitwerken is en waarin functie worden toegewezen aan alle instanties, die de veiligheid kunnen dienen en waarbij vele personen betrokken zullen zijn. Br komt allereerst gradueel verschil in de alar mering door het Kon. Meteorologisch. Inst. te De Bilt. Dat waarschuwde voor de ramp voor hoog en voor gevaarlijk hoog water, nu zal het waarschuwen in drie phazen, t.w. voor flink hoog water, voor gevaarlijk hoog water en voor zeer gevaarlijk hoog water! Op het eiland wordt een centraal kwartier gevestigd van waaruit alle be moeiingen t.a.v. de veiligheid worden gecoördineerd. Daarbuiten komen enke le centrale posten, die onder zich zul len hebben buitenposten en deez staan in verbinding met de dijkwachten. Zo wel aan de Noord- als aan de Zuidkant van het eiland zullen twee waterwaar nemers gevestigd worden, mensen, die kennis van het water hebben en die van ogenblik tot ogenblik de gedragingen van een vloed zullen volgen en melden. Telefoon énmobilofoon zullen bij ver binding ert alarmering'een, belangrijke functie vervullen. In geval van dreigeüd gevaar gaan er waarschuwingen uit naar de dijk- en de gemeentebesturen, naar uitvoerders om materiaal klaaï te houden, zand- ,,De gouden Poort" de bloemententoonstelling, die ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Ne derland en het 35-jarig bestaan van de Bond van Volkstuinders te Amster dam, aldaar in het R.A.l.-gebouw wordt gehouden, is heden middag door Z.Ex. Min. Mansholt geopend. Min. Mansholt (r.) en burg. d' Ailly begroeten een „rustende Volkstuinder" een der vele inzendingen op deze prachtige tentoon- stelüng. zakken b.v. en de waarschuwingen geschieden in vgf phazen t.w. Ie oplettend zijn (iedereen houdt zich gereed) 2e waakzaam zijn (waarschuwingen gaan uit aan patrouilles enz. 3e paraat zijn (openbare en andere diensten gaan hun posten bezetten) 4e uitdrukken (naar bedreigde plaat sen) 5e actief handelen (in geval van cala miteit). „En zo hopen wij, met Gods hulp, drei gende doorbraken o.d. ongedaan te ma ken" aldus ir Bruggeman. Raadslid Brinkman vroeg aan Ir Bruggeman nadere inlichtingen omtrent de laatste phaze. Wat zal er gebeuren als een/ dijk doorbreekt op een nu her stelde plaats? Ir Bruggeman zei een goede ervaring op dit gebied opgedaan te hebben in de Krimpenerwaard in de rampnacht. Daar brak een dijk, maar' direct had men veel mensen, veel materiaal, veel mili tairen bij de hand, oök veel personeel van Waterstaat uit Gouda en dit maak te dat het gat werd dicht gesmeten en het was 52 meter lang! toen het water zakte. Dank zij-de aanwezigheid van mensen, materiaal; licht enz. geluk te het, niettegenstaande men toch maar provisorisch moest handelen. Sier zal men nu op een volledige organisatie kunnen bouwen. „Als de Zuiddijk het begeeft, zal de Damdijk het dan houden?" vroeg de heer Brinkman. „De Damdijk is maar licht beschadigd en overal komt die op^ 4 meter, ook de Schenkeldijk!" antwoordde Ir Brugge man. Men besprak dan de situatie aan de Noordkant van Stellendam, bij boerde rij Hameeteman en a^n de Havendijk. „Bij ons leeft de gedachte" zo merkte de heer Brinkman op, „in Herkingen, Middelharnis en Oude "Tonge krijgt men grote nieuwe dijken én hier wordt al leen maar hersteld!" „Belangrijk is, dat het nu niet slech ter is dan voor de ramp!" meende Ir Bruggeman, die verder mededeelde, dat zo laat mogelijk in de tijd, de dijken ook nog een rietbeveiliging gegeven zal worden. De heer Moyses merkte op, dat de Zuiddijk lager blijft dan vroeger. „Dat weet ieder ingezetene!" onderschreef burgemeester Van Knobelsdorff. „Dat maakt inderdaad een raar idee!" gaf Ir Bruggeman toe. „Maar het ge schiedt om bestwil. Als wij nu repareer den met klei (gesteld dat er de tijd voor was, want die is er riiet)' dan zou het nog een dijk worden van niet veel en daar bleef U dan mee zitten! De oplos sing is: een dijk om Scheelhoek en hier in het Zuiden een dijk, over de slikken. Die mogelijkheid blijft 'nu bestaan. Vsin 't jaar geeft het niet, want U kunt bou wen op de Damdijk, óp deskundige men sen en op groot materiaal! Wij moeten dit jaar zien door te komen om voor de toekomst veilig te zijn." Spr. atten deerde er op, dat een vloed van 1 Febr. maar eenmaal in 500 jaar voor komt. (Al kan het ook tweemaal in 1000 jaar en dicht achter elkaar zijn). De heer Van Ooijen vestigde er de aandacht op, dat men elders op het eiland ook offers aan de veiligheid moet brengen, itiddelharnis krijgt een hoge, geasphalteerde buitendijk, maar er gaan twee binnehdflken voor weg! Oud-Her- kingen is nu goed,- maar de Peuterdijk verdwijnt er voor!,. SAliishaven krijgt ook een nieuwe dijk, ,;^aa,r'de Krammerdijk gaat weg en in Ooltgensplaat de Hooi- dijk. „Eeuwenlang hebt U op dit eiland zo geleefd als voor 1 Februari!" aldus GKAANBETJBS ROTTERiDAM, 7 Sept. Biimenland- se granen officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam; Voedergranen van de nieuwe oogst tarwe, prima kwaliteit tot 26.40; op vochtconditie tot 26.20; zomergerst, gezonde doorsneekwaliteit 23.24.zware iets daarboven; ha ver, ongepunt 23.25; rogge, geen note ring. Peulvruchten, vrij vast; groene erw ten tot 50.schokkers tot 67.50. Op verzoek van de Federatie Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening is voor Flakkee een NOOD-VBOTTWEN-CONTACT opgericht, waarin voor alle plaatsen vertegenwoordigers zijn afgevaardigd. Dit Nood-Vrouwen-Contact, dat in overleg met het Nationaal Rampenfonds is gevormd, zal tot taak hebben: 1. Voorlichtingsbijeenkomsten te or ganiseren betreffende de regeling huisraadschade. 2. Wensen en klachten van de getrof fen vrouwen aan te horen en over te brengen aan het Bestuur van de Landelijke Federatie V.V.H, den Haag, die deze via haar vertegen woordigsters in de Raad van Advies en Bijstand aan het Nationaal Ram penfonds kan mededelen. 3. Hulp te geven bij de invuUig van nieuwe en aanvullende enquête-for mulieren voor huisraadschade. 4. Verantwoorde voorlichting te geven en te stimuleren tot een goede be steding van de ontvangen gelden. De sameristelling van dit Nood-Vrou wen-Contact is als volgt: Mevr. M. H. Geluk-Leeuwenbergh, Klinkerland 1, Herkingen; Mevr. M. J. Coolbergen-Pietersen, O. Voorgors 63, Middelharnis; Mevr. P. Spee-Vijf huizen, Kreekstraat 7, Sommelsdijk; Mevr. D. Koert-Hameeteman, Oudel. dijk 12, Stad Mevr. G. B. Jongeling-Geelhoed, Kade A 280, Den Bommel; Mevr. M. J. van Nieuwenhuyzen-van Loon, Vroonweg, post Achthuizen; Mevr. C. Wisse, Ring 13, Oude Tonge; Mevr. S. van Es van Dijke, Ring 21, Nieuwe Tonge; Mevr. A. Mijnders-Keyzer, Langeweg 3, Stel lendam; Mevr. M. C. van Gelder-Joppe Goedereede; Mevr. Akershoek-Slis, Oud- dorp; Mevr. D. K. Soldaat-Poortvliet, B. C. Zaayerlaan, Dirksland. Tot deze dames kan men zich wenden met vragen, wensen en klachten. Het Nood-Vrouwen-Contact. de heer Van Ooijen, die er op wees, dat de nieuwe dijk over de slikken beter en korter zal zijn. Van belang is ook, dat de dijken onder voortdurende controle zullen; staan, minstens tweemaal per week en telkens na storm! Burgemeester Van Knobelsdorff be tuigde de waterstaatkundigen dank voor hun uiteenzettingen en meende te mo gen concluderen, dat de bevolking in behoorlijke mate gerust kan zijn. ,,Wij hebben het U gaarne verteld" verklaarde Ir Bruggeman. ,,Ik kan U verzekeren dat wij voor de rest van Flakkee evenveel zorgen hebben als ovei" Stellendam, maar dat mag niet om slaan in een ongemotiveerde paniek- sterhming. Al komt er hoog water, dan is paniek misplaatst en bovendien het zal nooit meer zo overvallen!!!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 1