liAIIDEn-rHEÜI/S Dirksland benoemde weer dezelfde wethouders r MTA MORGANA" KAPTEIN MOBYLETTE Te Melissant bleef het dagelijks be stuur der gemeente als voorheen Oen Bommel koos ook zijn Wethouders Ouddorp verkreeg Iwee S.G.P.-welhouders Blad Zaterdag 5 September 1953 No. 2234 Onrustig, gejaagd? Thans leverbaar in de prijzen f 415.-, f 430- en f 485.- FIRMA WITVLIET MIDDELHARNIS Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een of twee Rennies, RVOLGVEBHAAL (uiwezig alle raadsleden. Voorzitter is de heer W. A. Lokker, oudste raadslid, daar de Burgemees- afwezig is. ne voorzitter opent de vergadering op «bruikelijke wijze met getoed en gaat -ma over tot het afnemen van de bij ■i;ei 45 der gemeentewet vereiste ^(,Qf de toegelaten raadsleden, die -r hem worden afgelegd. Benoeming Wethouders oor de voorzitter wordt aan de orde leid tot benoeming van Wethouders. e stemming, die met gesloten brief- reschied blijkt na opening te zijn als l- J A. Jongeling 4 stemmen, L. Ja- s'2 stemmen, K. L. Buth 1 stem. e heer JongeUng is dus benoemd tot ethouder. evoorz. vraagt of de heer Jongeling benoeming aanneemt en deze ant- ord bevestiigend en hoopt de belan- n der gemeente naar zijn vermogen te artigen. ij de tweede stemming blijken te zijn tóebracht op J. J. van Gelder 4 stem- ■n u Jacobs 1 stem, K. L.. Buth 1 jj blanco 1 stem zodat dus ook de r'j. J. van Gelder benoemd is tot eUiouder. Ook deze neemt zijn benoeming als thouder aan, zulks op een vraag van voorzittel'. e voorz. zegt dat hij hoopt dat de ■je wethouders de belangen der ge ënte voorstaan en meer contact hou set de raadsleden, wat voorheen 1 eens te wensen overliet. Verschillende dingen zijn gebeurd daar als hoofd der gemeente eigen- niets van wist en achteraf toch tot voering moest besluiten. De scheidende wethouders zegde spre- dank voor de vele werkzaamheden, zij mede tot een goed einde hebben teaclit. -e heer Jacobs zegt, dat hij er van eituigd is dat hij met de belangen de gemeente altijd rekening heeft jüden en hij hoopt, nu beide wethou- rs uit de kom van het dorp afkom- g zijn ook de volle aandacht zullen 1 voor de buurtschappen. 'erna worden de notulen der vorige gadering gelezen en onveranderd tgesteld. Ingekomen stukken Een besluit van de Heer Commissaris r Koningin in de Provincie Zuid-Hol- d van 28 Augustus 1953, waarbij rdt medegedeeld dat de Burgemees- tevens is benoemd tot waarnemd rgemeester der gemeente Stad aan Haringvliet. "e Begroting van het Electriciteits- „Oost-Flakkee" over 1953—1954 ter kennisname ontvangen. verslag over 1952 van de Bond 'm het schenden door het vloeken van 's heiligen Naam is ontvangen. Het besluit tot het aangaan van een -geldlening van 200.000 ad 1%% t jaar is bij Besluit van Gedeputeer- Staten van 11 Augustus .1953 goed- Iteurd. Deze stukken worden voor kennisge- g aangenomen. Oemeenterekening 1935 De voorz. brengt ter tafel een voor- I van B. en W. tot voorlopige va.st- lling der Gemeenterekening 1952. ireker vraagt aan de Commissie tot 'en der rekening verslag uit te bren- n. De heer Vervloet brengt dan verslag t en zegt dat de commissie geen aan- 'fling heeft gevonden tot het doen van of aanmerkingen. Zij adviseert de rekening vast te stel- op de In het ontwerp genoemde cij- voorstel van B. en W. wordt daar- fle rekening 1952 voorlopig vastge- Goedkeuring rekening 1953 Burgerlijk Aiinbestuur Over de rekening van het Burgerlijk bestuur brengt de heer 'Vervloet Mens verslag uit en zegt dat de mmissie ook hier geen aanleiding 8ft gevonden tot het doen van op- of Mierkingen. De rekening sluit op de gewone dienst nder voor- of nadelig slot. De Ge ënte heeft een subsidie verstrekt van 2.834,89, P voorstel van B. en 'W. wordt de 'ling goedgekeurd. Vaststelling Begroting 1953 P voorstel van B. en W. wordt de 3e der begroting 1953 vastge- Op voorstel van B. en W. wordt be sloten de leden van de woonruimtecom missie voor 19531954 te herbenoemen. Benoeming leden algemeen be stuur en plaatsvervangende le den Nutsbedrijven. Aan de orde wordt gesteld de benoe ming van leden- en plaatsvervangende leden van de verschillende nutsbedrijven in de plaats van wijlen dhr Hokke. Op voorstel van de voorzitter worden de navolgende personen benoemd: Plaatsvervangend lid E.B.O.F. de heer J. A. Jongeling; Afgevaardigde Gas- centrale de heer J. J. van Gelder; Plaats vervanger Gascentrale de heer K. L. Buth; Plaatsvervangend lid Drinkwater leiding de heer Ant. Kroon. Allen nemen hun benoeming aan. Verbetering salaris-positie ge- meentepersoneel Naar aanleiding van de vaststelling van het zgn. „Toelagebesluit 1953" voor het Rijkspersoneel wordt op voorstel van B. en W. besloten eenzelfde maatre gel te treffen voor het Gemeenteperso neel. Conimissie nazien gemeen tebegroting 1954. Op voorstel van voorzitter worden in de Commissie tot het nazien der ge meentebegroting 1954 benoemd de heren L. Jacobs, J. J. Vervloet en A. Kroon. Allen nemen hun benoeming aan Rondvraag De heer Ant. Kroon vraagt hoe of het zit met de woning, die de heer Haas broek is beloofd bij zijn benoeming als onderwijzer. De voorz. zegt niet te weten hoe deze zaak zit. Spreker zegt dat dit geval onderzocht zal worden, doch deze be itst in handen van B. en W. Tevens vraagt de heer Kroon of al iets naders bekend is omtrent de houten woningen uit Zweden. De heer Jacobs zegt dat hij in zijn kwaliteit als loco-burgemeester in den Haag een vergadering heeft bijgewoond en daar is de verwachting uitgesproken dat na 15 September a.s. de woningen zullen worden afgezonden. Op telefonische aanvraag van de Di rectie van de Electriciteits Maatschap pij „E.B.O.F." wordt nog besloten een geldlening te garanderen, wat betreft rente en aflossing, groot 150.200.' rente 3%% met een looptijd van 30 jaar te sluiten bij de Rijkspostspaarbank te Apeldoorn. Hierna sluiting. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. J^ederlands beste en meest populaire hromfiets de "K" iSpeciale ieruice ei}deUng De LUXE 'UITVOERING wordt geleverd met TELESCOOP VOORVORK en AUTOMATISCHE KOPPELING. BETALING IN OVERLEG OFFICIAL FOKD-DEALER TELEFOON 2073 Dinsdagavond half acht had te Dirksland de beëdiging van de nieuwe raad en van de wethouders plaats. Twee nieuwe leden deden hun intrede n.l. de heer Gestel voor de V.V.D. en de heer van Kempen voor de A.R. Spanning bij deze verkiezing was er niet, het was vooruit te zien, dat het hetzelfde colle ge zou worden. iWat dan ook prompt geschiedde. Twee nieuwe raadsleden deden hun intree De voorzitter burgemeester v. Heijst opende met gebed. Daarna werden de gebruikelijke eden voorgelezen, die in handen van de voorzitter werden afge legd. De heer D. Poortvliet legde de be lofte af. De voorzitter sprak daarna zijn nieu we raad toe en zeide dat de leden voor hem stonden als dé vertegenwoordigers van de geestelijke en staatkundige stro mingen in het dorp. Uw taak betreft de algemene zorg en het welzijn der inwo ners, een taak die met beleid en voor zichtigheid diende te worden gehanteerd. Op grond van de ervaring was de sa menwerking immer voortreffelijk. Van sprekers kant zegde hij toe die samen werking weer te zullen bevorderen. Dik wijls zijn er moeilijke problemen en de finantiele positie is niet zo, dat alles wat nodig is kon worden verwezenlijkt. Een bijzonder welkom riep spr. toe tot de heren Gestel en van Kempen. Al achtte spr. zich niet gerechtigd advies te geven, adviseerde hij toch ons de eerste maanden zich meer te zetten tot luisteren dan om voorlichting te geven. In de zaken die het algemeen belang betreffen liggen veel voetangels en klemmen, zodat inwerken nodig zal zijn. Spr. hoopte dat de heren met volle col legialiteit zouden worden opgenomen. Het dienen van de publieke zaak lijkt niet aantrekkelijk maar geeft toch veel voldoening zei spr. en hij besloot met te zeggen, dat God almachtig allen in Zijn rijke zegen zou laten delen. Verkiezing IWethouders De heer G. van 't 'Geloof legde voor de verkiezing een verklaring af, dat zijn fractie (S.G.P.) hun stem op de heer B. Zoeteman zouden uitbrengen. Bij stemming had deze 6 stemmen, dlir Bestman 2, A. Roon 1 en blanco 2 stemmen. De heer Zoeteman zeide zijn benoe ming aan te nemen met dank voor de op hem uitgebrachte stemmen. Hij hoop te van God wijsheid en kracht te ont vangen zijn taak te volvoeren. Bij de 2e stemming ontving de heer G. van 't Geloof 6 stemmen, blanco 4 en T. van Prooijen 1 stem. Ook de heer van 't Geloof aanvaardde de benoeming met dank voor het ver trouwen in hem geschonken. Hij hoopte in de nieuwe periode wijsheid en kracht van Boven te ontvangen om de belan gen der gemeente te dienen. De voorz. zeide met veel genoegen de beide wethouders te kunnen feliciteren. In de afgelopen periode was steeds pret tig samengewerkt. Nu we weer gereed staan voor een nieuwe taak hoopte spre ker dat gezamenlijk zou worden ge streefd de belangen van de gemeente die ons lief is te bevorderen. Hij bad hun de kracht toe, dat naar hun beste vermogen onverzwakt te kunnen doen. Tot leden van de gascommissie, (waar toe men eerst in besloten zitting ging) ■werden wegens aftreden van de heren S. Albregts, M. de Bonte en S. Poortvliet benoemd de herenl Bestman, van Prooijen en van Es. Aan het slot merkte de heer D. Poortvliet nog op dat hij over de be noeming wethouders bij de e.k. begro tingsbehandeling het zijne zou zeggen. De heer T. v. Proogen (P.v.d.A.) com plimenteerde de beide wethouders en zeide dat hoewel de rechtsen sterker waren, hij toch hoopte dat zij de minder- Te Melissant kwam Dinsdagavond de raad bijeen ter beëdiging raadsleden en verkiezing wethouders. Burgemeester van Heijst had het deze dag zeer druk, in zijn drie gemeenten had dezelfde ceremonie plaats. Het verliep alles als van de lopende band; wel kwamen twee raadsleden met enige opmerkingen over het beleid van de wethouders, maar de feiten die daartoe werden aangevoerd bleken weinig steekhoudend en werden door de voorzitter gedementeerd. Het college bleef gehandhaafd in zijn oude vorm. Samenvoeging gemeenten dichtbij? Na het ambtsgebed van de voorzitter kwam direct de beëdiging aan de orde. De leden legden de eden van de voorzit ter af, waarna deze een korte toespraak hield. Hij complimenteerde de leden en zeide dat- het hem deugd deed dat de raad in zijn vorige samenstelling zitting nam. Spr. was er van overtuigd dat zij de verantwoordelijkheid voor hun taak zouden gevoelen en wenste hen toe dat zij in wijsheid en met beleid tot ere Gods en tot welzijn der gemeente hun besluiten zouden nemen. Zijnerzijds sprak hij de bereidheid uit alles te zullen doen, wat de gemeente meest dienstbaar zou zijn en waardoor de onderlinge geest van waardering en vertrouwen het meest kon worden gediend. Daarna ging men over tpt de 'Wethou dersverkiezing. De heer v. d. Spaan merkte vooraf op, dat alles wel in kannen en kruiken stond hoe de uitslag zou zijn. Hij had enige bedenkingen tegen de wethouders dat zij hun plichten niet zouden nako men; weth. Leijdens had het altijd erg druk en weth. van Rossum had hij op gemerkt, dat deze te weinig in de ge meente kwam. Als voorbeeld noemde hij dat de laatste niet aanwezig was bij het afscheid van dhr Borgmans. De voorz. meende dat dit opmerkin gen waren die bij een begrotingstae- schouwing behoorden. Overigens twij felde hij aan de juistheid van de opmer king. De heer van Bossum zeide bij de ge noemde gevallen verhindert te zijn ge weest en daar kennis van gegeven te hebben aan de secretaris. „En ook bij mij hebt U zich veront schuldigd" zei de voorz. Ik heb ook wel eens een paar vergaderingen gelijk. De heer 'Vogelaar zeide moeilijk zijn keuze te kunnen bepalen. Hij noemde het beleid van B. en 'W. niet voortva rend en nam als voorbeeld de uitkering aan gedupeerden bij de watersnood, die z.i. vlugger kon gebeuren. In andere ge meenten was men veel verder. ■Weth. Leijdens vertelde hoe er op be spoediging was aangedrongen. De com missie was reeds benoemd en actief. De voorz. antwoordde dat deze week de commissie nog bij elkaar kwam. Dat er nog niet tot uitkering w£is overge gaan lag hierin, dat men weloverwogen te werk ging, om met juiste declaraties voor de dag te komen. De materie is moeilijk en het was in het belang van de mensen zelf, dat het eerst goed op poten stond. Spr. dementeerde de grief tegert de wethouders volkomen. Hij acht te het aangevoerde geen motief. Dit was de heer Vogelaar niet met de voorzitter eens. Op andere plaatsen was men verder zei spr. Men ging over tot stemming. Bij de eerste stemming ontving dhr v. Ros sum 5 stemmen. Vogelaar 1 en 1 blanco. Bij de tweede stemming dhr Leijdens 5 en de heer Keijzer twee stemmen. Bei de heren namen hun benoeming aan. De voorz. complimenteerde beide wet houders, die voor hem geen vreemden waren. Met ernst werden dè zaken steeds door B. en W. voorbereid, er lag wederzijds vertrouwen en waardering. Spr. wees er op hoe vroeger de beslui ten van het Dag. Bestuur meer in stilte werden genomen maar hoe thans meer naar buiten wordt getreden, vooral in betrekking tot de woonruimte. Dat cri- tiek in ons democratisch Staatsbestel mogelijk is achtte spr. een gelukkig ver schijnsel, we werken allen voor de goede zaak en staan open voor opbouwende opmerkingenl en onzerzijds geven we gaarne adviezen zei spr. Door de nieuwe wet financiële ver houdingen,' tussen Rijk en Gemeenten was de finantiele positie iets gunstiger die ten volle zal worden benut. Spr. hoopte dat God de beide heren de kracht zou schenken tot uitvoering van hun taak. VPaardering voor de burgemeester ■Weth. V. Bossum hoopte met Gods hulp de gemeente weer te dienen. Hij dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. De taak van een wethouder is heden zouden eerbiedigen. Wanneer de Romeinse gladiatoren hadden gewonnen maakten zij een ere- rondje door de arena. Bij zulk een gele genheid was er een slaaf die een der overwinnaars in het oor fluisterde: „Gij zijt sterker, maar sterfelijk!" Spr. gaf dat maar even door. Daarna werd de vergadering gesloten. niet eenvoudig zei spr. maar door de hulp en de eminente leiding van de bur gemeester werd die zeer verlicht. Weth. Leijdens sloot zich daar bij aan en hoopte dat Gods zegen op hun werk zou rusten. Hij zeide zich de vorige pe riode zeer te hebben ingespannen en hoopte dat weer te doen. De heer M. W. Struijk zei dat hij on der 3 burgemeesters zitting had gehad maar nooit zo prettig dan onder deze burgemeester. De voorlichting was af en er wordt gelegenheid gegeven zich uit te spreken. Gewcht van de eed De heer v. d. Vliet zeide een indruk te hebben van het gewicht van de eed. Er is over fouten gesproken, maar wij maken ook veel fouten zei spr. Laten we de tekortkomingen in goede geest oplossen zonder te zien naar de burge rij, of zoals de eed zegt, giften of ga ven. Spr. hoopte in de nieuwe periode zijn krachten met Gods hulp weer ten volle te geven. en op 't zelfde moment is dat zuurbran den geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld" dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. Samenvoeging gemeenten? In de rondvraag informeerde de heer v. d. Spaan, of'de burgemeester iets kon zeggen hoe het stond met de samen voeging. Hij had gehoord, dat het eiland tot vier gemeenten zou worden terug gebracht. De voorz. bleek er wel iets meer van te weten, maar kon dit niet in het openbaar brengen. 'Wel zeide hij, dat hij in de betreffende commissie (onderdeel van de Plancommissie) het standpunt vail de raad en de wens om zelfstan dig te blijven had verdedigd. Door een der heren werd opgemerkt dat er zonder ons over ons bedisseld werd, waarop de voorz. zei, dat het ten slotte toch weer in de raad kwam. De heren waren er niet zo gerust op, evenmin als zij dat waren over de dij ken tegen de a.s. najaarstormen. De voorz. nodigde de leden uit de vol gende dag een tocht langs de dijken te maken om zich ter plaatse te oriën teren. De raad der gemeente Ouddorp kwam Dinsdagmorgen voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen. De heren namen plaats op andere zetels dan voor heen; de wethouderszetels bleven onbezet. Tot wethouder werden gekozen de heren K. Grinwis en J. Voogd, zodat in het Dagel. Bestuur twee leden van de S.G.P. zitting krijgen. Er werden nog meer zaken behandeld, o.m. de kampeer- verordening, en een bespreking over oprichting van een Badhuis. Dit vond bij het merendeel van de leden geen instemming. Ook vond een voorstel doorgang tot verbetering van de Havenweg en werd besproken dit jaar alsnog bieten te verladen op de kade. 1 De weg naar de haven wordt verbeterd en verbreed De voorzitter burgemeester Kleijnen- berg opende de vergadering met gebed. Hij richtte zich tot de leden met onge veer de volgende woorden: In deze morgen is het ogenblik geko men dat wij staan voor een nieuwe pe riode, het begin van een zitting van waarschijnlijk 5 jaren. Sprekers gedach ten gingen in dit uur uit naar de oude geschiedenis, waar als recht gold, dat 3 groepen van mensen bekleed mochten zijn en mochten gaan in de mantel. Dit waren de priesters, de gerechtsdienaars en de koning en zijn dienaren. Zo is het ook deze morgen zei spr., ik sta hier voor U als de vertegenwoordiger van Hare Majesteit de Koningin aan wie ik de eed heb afgelegd. Ik ben niet alleen een dienaar van de koning, maar ook een dienaar Gods. Paulus zei het reeds: daar is geen Overheid dan door God ge steld. Hoe men de dingen ook wil zien, U legt de eed af in mijn handen, ten aanhore van God, waarbij U trouw zweert aan de Grondwet en aan de wet ten des Rijks, met welker uitvoering U en ik zijt belast. Ieder op zijn eigen wijze zal de belangen van Ouddorp heb ben voor te staEui en te bevorderen. Daarin is de hoofdlijn vervat van de taak U opgelegd. Daarmee benaderen wij het doel, waartoe we zijn geroepen zei spr., dan kunnen wij critiek heb ben, maar bij alle onderscheid van op vatting toch een eenheid vormen. Daarna ging de voorzitter over tot het afnemen der eden, die in zijn han den werden afgelegd. De notulen van 8 Augustus werden vastgesteld. Enige ingekomen stukken gingen zo onder de hamer door. Ook was er een stuk van de Kroon inzake het beroep betreffende de wo ning Hazersweg A 28 (van Bezuijen) op het besluit, wat in strijd zou zijn ge nomen met de wet. De beslissing hierover is door de Kroon verdaagd tot 1 Mei 1954. De Minister van Maatschappelijk 'Werk is belast met de uitvoering. De heer Hameeteman merkte op, dat schorsing nog geen vernietiging is. De voorz.: De raad van Ouddorp heeft intussen gelegenheid tot intrekking van het genomen besluit, doet men dit niet, dan volgt vernietiging. De heer Nederlof bleek voor intrek king te zijn en stelde stemming voor. De heer K. Grinwis merkte op, dat V. d. Klooster er nu in zat en dat deze zo vlug mogelijk aan andere woonruim te zou worden geholpen, de zaak was dus z.i. veranderd. De voorz. merkte op, dat dit er bui ten stond. Het gaat er om, of de raad het recht had het besluit van B. en W. te vernietigen. Er volgde stemming op, die uitwees, dat men persisteerde bij het raadsbe sluit. Zeven stemmen behielden zich dit recht voor, anders dachten de heren Nederlof, G. Tanis en Nieuwland er over. Die stemden voor vernietiging. De heer Nederlof merkte nog op, dat de stemming weinig uithaalde, daar het toch zou worden ingetrokken. De voorz.: Het uitstel tot Mei is al leen om de raad gelegenheid te laten op zijn zienswijze terug te komen. iWethouders-verkiezing Daarna volgde verkiezing der 'Wet houders. Bij de eerste stemming verkreeg de hear K. Grinwis 10 stemmen. Een stem was blanco. De tweede stemming bracht op dhr J. Voogd 6 stemmen, voorts waren er 4 blanco stemmen en 1 stem op de heer J. Hameeteman. (Beide wethouders zijn Staatkundig Gereformeerd) De heer K. Grinwis dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Hij hoopte dat in eensgezindheid en liefde de be langen der gemeente naar luid van Gods Woord zouden worden behartigd. De heer J. Voogd nam eveneens de benoeming aan. Herbenoeming leden adviescommissie Woonruimtewet 1947 S. H. 291. B. en W. hadden de navolgende aanbevelingen opgemaakt: 1. C. van der Bok J.C. M. Aleman Czn; 2. D. de Koning P. van Boven; 3. T. van Dam Johz. G. Tanis C.J.z.; 4. C. Tanis Dz. P. Meijer Hzn.; 5. Johs. Koek 'Wz. K. Nieuw- land. De heer Nederlof merkte op, dat het de bedoeling was van de minister om aan de raad de bevoegdheid enz. inzake de woonruimte te ontnemen. Spr. stelde derhalve voor om de raadsleden in de commissie te benoemen en derhalve om de voorgedragenen 1 en 5 om te wis selen. De voorz. vond verdere bespreking niet nodig hoewel de heer Hameeteman het voorste] van de heer Nederlof een vooruit lopen op de feiten vond. Daarna ging men over tot stemming. De heer C. v. d. Bok werd benoemd met 8 stemmen; dhr D. de Koning met alg. stemmen; T, van J.)am Johz. en C. Ta nis Dzn. eveneens. Johs. Koek Wzn. ver kreeg 9 stemmen. Benoeming lid commissie geneeskun dig schooltoezicht (vacature van Dam) waarvoor op de aanbeveling stonden M. Aleman en G. Tanis C.Jz. Dhr M. Ale man werd benoemd met 9 stemmen. G. Tanis verkreeg er 2. Dhr Aleman nam de benoeming aan. De gemeentebegroting dienstjaar 1953 werd gewijzigd. Kampeer-verordeiiing Voorstel B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening tot kamperen. De heer Hameeteman verwonderde zich, dat dit nu juist in deze vergade ring te berde kwam. Hij wilde aanhou- (Vervolg z.o.z.) DOOR J. VAN DEN BOSCH 'Was nauwelijks acht uur, of de deur 'S Scht; het meisje verdween. *t een hoofd, dat barstte van pijn, "or naar boven, om te constateren. Broer in een diepe slaap lag. De eer- '"ekon had het ventje zijn zusje ge- l/^aar het verdriet was nu geleden. "JK speelde hij hele dagen bij moe- zich dubbel hechtte aan de jon- (n 1, broer er niet was, had het le- heel geen waarde meer voor haar. awV" jongen ging zij 's middags |elen. Zij voor zich had zich liever in de huiskamer opgesloten. m I '^i^P S^^S de ademhaling m^ longen, die een flinke kleur had, 3 geregeld buiten kwam, zoveel mo- "1 de zon. ^len brandden haar in de ogen: toch Constance nog het gelukkigste; wat jj^'' yan deze jongen; terecht komen? e» rt huiselijke ellende kwamen eid T °°^'°gsgeruchten, die werkelijk- annf'*^'^- ^ij bespeurd hoe Her- ™et hartstocht de berichten volg- Üp^ord, hoe hij bepaald had ge- j, (ontzettend rauw had die gods- "ig haar in de oren geklonken. toen de oorlog tussen Duitsland en Frankrijk 'n feit was en de grenzen her metisch werden gesloten. Vaag was het tot haar doorgedrongen; hij deed nogal zaken met Duitsland; dat was nu afge lopen; wéér een strop. ,,De mensen zijn stapelgek", barstte hij eens los. „En dan gaan ze nog naar de kerken en bidden. Kom maar eens op. Jij weet er van, want je komt uit zo'n kring femelaars: waar blflft nu jullie God van hef de; 'n Mooie God. Die dui zenden mensen laat doodmaken". Zij had hem gesmeekt, op die wijze niet verder te spreken. En toen dat ver zoek niet baatte, was zij het vertrek uit gegaan. Zij kon het niet horen. ■Want voor haar stond het vast: de mensen, die baden, waren niet wanhopig, als Herman en als zij. Die vonden troost in het gebed. Maar zij? Verschillende malen na de dood van Constance had zij zicli op de knieën geworpen, vol wanhoop over haar ellendig bestaan. Doch die woorden had zij niet gestameld. Voor haar was immers de hemel gesloten Had zij niet eigenwillig alle contact verbroken, als er ooit contact was geweest tussen God en haar ziel? Toen zij weer terug was in de huis kamer, waar zij de verdere avond wel alleen zitten zou erij lusteloos de courant doorkeek, lezende de berichten van de oorlogsfronten, zag zij de realiteit voor zich: vader en moeder, aannemende dat zij nog in leven waren, de handen vou wen en bidden om de vrede in de wereld die wreed was verstoord. Door de schuld van de mensen zélf. Herman begreep dat niet, maar zij wist het, van kindsaf aan. De zonde verscheurde het leven van de mens. Die had ook het hare vaneen gereten. Zij vroeg'zich soms af, of zij nog leef de. Lusteloos ging zij haar dagelijkse weg; alleen zich opschroevend, als zij zogenaamd pret maakte met broer; dat kind mocht er toch niet onder lijden, Constance, dat vroegwijze ding had er onder geleden onder de wanverhouding tussen vader en moeder. Welk een verscliil bij thuis. Sinds het sterven van Constance voor 't kind zo nameloos gelukkig, zij besefte het maar vooral sinds de mobilisatiegeruch ten, was het ouderlijke huis geen uur uit haar gedachten geweest. Herman had met de militaire dienst niets uit te staan. Maar thuis was het anders: Huib zou er wel buiten vallen, omdat hij te oud was; Jan misscliien ook, of was die niet in dienst geweest? Maar dan had je Evert en Piet en Kees Kees was onderwijzer, zij had toen gelezen, dat hij geslaagd was: C. Jan sen, Gaasland, tóch kranig van hem, had zij toen even gedacht, 't ■Was best mogelijk, dat die drie in dienst waren. En dan waren er, beneden Kees, Sjoerd en Menno, genoemd naar vader, nog. Nu moest er toch eens één van hen in Amsterdam zijn, je kon nooit weten, het wemelde van soldaten en zij had ook Fries horen sprekenhaar hart was toen opengegaan. Als zij wist, dat er één was, zij ging hem opzoeken, om toch iets van thuis te vernemen. Toen, bij die ramp van Gaasland zij had de stukken in de courant gespeld; Herman wist het niet, sprak er ook niet over had zij dat zelfde gevoel gehad: wist ik nu eens wat van thuis Zonder dat Herman het wist ove rigens deed zij niets van betekenis zon der hem, maar toen kon het niet anders had zij het landelijk steuncomité een kleine gift voor de ramp in Gaasland doen toekomen, om óók wat te doen. Thuis hadden ze ook geleden; het stond in de krant: de hele schuur van M. Jan sen, een klein landbouwertje, werd te gen de vlakte geslagen. Ja, als er een van thuis in dienst te Amsterdam was, zou zij hem gauw op zoeken, om toch iets te weten te ko- Werktuigelijk vouwde zij de courant dicht. Zij had er weinig in gelezen. Om toch wat te doen, greep zij een haakwerkje, maar al heel spoedig lag het vóór haar op de tafel en staarde zij schier wezenloos naar de deur, als ver wachtte zij iemand. Als in een kaleidoscoop gingen de beelden der laatste jaren aan haar oog voorbij. En eerlijk moest zij erkennen, geen fraaie rol te hebben gespeeld. 't Was waarlijk geen wonder, dat de dorpelingen haar links hadden laten lig gen: wat was zij een verwaand schepsel geweest; onuitstaanbaar. En hoe uit de hoogte had zij Jan van 'Vloten behan deld, die het toch goed met haar meen de. Zij had de neus opgetrokken voor de armoede en soberheid van velen in Gaasland; zij had haar eigen bestaan gevloekt, haar bestaan in die bekrompen omgeving. Zij had gehaakt, met smach tend verlangen naar wat haar zo be- geeerlijk toeleek. Alles had zij er voor over gehad, om dat te bereiken, tot een volslagen breuk met thuis. En wat had zij bereikt? Niets dan nameloze ellende. ,;Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen", 't Was of er iemand in het vertrek was, die haar deze, ook haar, zo bekende woorden toevoegde. En meteen wist zij het weer: zij moest terug. Vol schuldbewustzijn moest zij op de knieën. Als zij God niet weervond of eigenlijk; niet vond, want zij besefte, dat zij Hem nooit echt bezeten had was zij voor eeuwig verloren. Want God laat niet met zich spatten. Moeizaam stond zij op en greep uit een verborgen plaats, Herman mocht het niet weten, het bijbeltje, haar door moeder gegeven, toen zij Gaasland ver liet. Al die jaren had het onaangeroerd gelegen. Enige weken geleden had zij het uit een oude koffer, dik onder het stof, te voorschijn gehaald. En herhaal delijk had zij er in gelezen. Maar haar hoop was beschaamd. Zij had gedacht, vrede te zullen vinden, doch die was niet gekomen. Onvoldaan sloot zij het boekje telkens; het boekje, waarvan de inhoud haar nog zo bekend was; terwijl zij las, hoorde zij soms vaders stem, die voorlas aan tafel. Al de geschiedenissen, zowel uit het Oude als Nieuwe Testament, haar als kind verteld, had zij weer overgelezen. En tóch de vrede kwam niet. Haar ziel werd niet beroerd. Dan was zij op de knieën gevallen. Maar de hem^^cheen van koper. ■Was zij te ver gegaan? Wilde God niet meer met haar te maken hebben? Maar dan was zij reddeloos verlo ren Werd haar nu alles ontzegd? Zij had, in wilde overmoed en in de mening, dat zij het wel zonder God stellen kon, ge grepen naar wat zij meende het volle ge luk te zijn; 't was niets dan 't fata mor gana gebleken. En nu wilde zij de hand uitstrekken naar dat, wat het hoogste geluk was, zoals het haar steeds was voorgehouden, toen zij nog in Gaasland was en in de brieven van thuis, de eerste tijd, het hoogste geluk, wijl het zielevrede gaf, enwat dat lieve, gestorven schaap kreeg, zo maar, verkreeg zij niet. (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1953 | | pagina 5